'Ze vegen hier alleen het eigen straatje schoon' 'Ik ga niet roepen dat het saai is' Fundament voor 52 nieuwe woningen gelegd PAGINA 14 :^=LE1DSCH iË3 DAGBLAD Sponsorloop voor en van SJZin Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Op het sport park Haasbroek in Zoeterwoude organiseert SJZ vanavond een sponsorloop voor de jeugdelftal- len. Het is de bedoeling dat de lo pers sponsors zoeken die een be paald bedrag per gelopen kilome ter toezeggen. Het parcours wordt gelopen op het sportpark. Eén rondje staat voor 1 kilometer. Het is de vierde keer dat het SJZ een dergelijke loop organiseert. Volgens J. de Heiden, secretaris van de jeugdafdeling, trekt de sponsorloop elk jaar meer deelne mers. "Toen we de eerste keer be gonnen, waren er 23 deelnemers. Bij de derde sponsorloop liepen vorig jaar 98 mensen mee die een bedrag van 6000 gulden bij elkaar wandelden". De Heiden hoopt dit jaar op zo'n 100 deelnemers. Het geld zal bestemd worden voor ver schillende activiteiten voor de jeugdelftallen zoals bingo-avond en, een kampweekend en een zaal- voetbaltoernooi. De inschrijving begint om 18.30 uur op het sport park. Om 19.00 uur valt het start schot. Nieuw raadslid Hein van Dam maakt debuut in Warmond WARMOND - Met zijn geloofs brieven had de gemeenteraad van Warmond de vorige keer geen enkel probleem. Dat bete kent zo veel als: Hein mag er van de andere raadsleden ook bij. Of Hein van Dam de rest van de lopende raadsperiode zo gladjes geaccepteerd zal blijven, moet nog even worden afgewacht. Zijn partij, Progres sief Warmond, ziet in hem in elk geval een opvolger van Ge rard Slingerland. En die kon hier en daar nog wel een potje breken. door Wim Koevoet Van Dam zelf is evenmin een bra nieschopper. Een gesprek met een nieuw Warmonds raadslid, Hein van Dam, met zijn 27 jaar de toe komstige Benjamin van de Raad van Elf (exclusief de burgemees ter). Vanavond maakt hij zijn de buut. Van Dam is van beroep leraar le raar Engels en Nederlands op een Rijswijkse middelbare tuinbouw school. Tijdens de laatstgehouden gemeenteraadsverkiezingen bezet te hij op de PW-kieslijst de vijfde stek. PW overtrof de score van de vorige keer echter niet en bleef op vier raadszetels steken. Van Dam moest nog even wachten. Korter dan gepland, want Slingerland ver koos al na één jaar van deze be stuursperiode af te haken. Van Dam had natuurlijk 'nee' kunnen zeggen. Waarom moet hij het tame lijk rustige leven dat hij leidt nu zo nodig in beroering brengen door lid te worden van het bestuur van zijn woonplaats? "Ik heb me in PW-verband altijd al beziggehou den met wat er om mij heen ge beurde. Je lóót dan echter zo veel gebeuren. Nu ben ik zo ver dat ik zelf invloed wil kunnen uitoefe nen. Verder vind ik het gewoon leuk om voor PW in de raad te gaan. De mensen van PW hebben ook buiten de partij en de fractie een leuke omgang met elkaar". Geen lid Bijzonder aan Van Dams entree is dat hij het eerste PW-raadslid is dat geen lid is van één van de drie partijen waaruit PW is opgebouwd, te weten PvdA, D66 en PPR. "Ik ben gewoon PW-sympathisant". Van Dam zegt er direct bij dat in PW-kringen nooit moeilijk is ge daan over lidmaatschappen van politieke partijen. Bloedgroepen kent men er niet. Van Dams entree heeft nogal wat gevolgen voor de taakverdeling binnen de fractie. Dick Duynho- ven wordt de nieuwe fractievoor zitter maar houdt op met welzijns zaken. Van Dam, voorheen burger- lid in de raadscommissie finan ciën, houdt zich met welzijn bezig. Bram Schavemaker legt zich toe op openbare werken en ruimtelijke ordening. Duynhoven concen treert zich op financien terwijl zijn fractievoorzitterschap ook het lid maatschap van de commissie alge mene bestuurlijke aangelegenhe den met zich meebrengt. Van Dam legt meteen een wens op tafel. Hij wil dat in de raadscom missie welzijn, waarvan hij dus na mens PW deel zal uitmaken, wat meer "over geld kan worden ge praat". Want: "Je kunt in die com missie hele mooie dingen op wel- zijnsgebied verzinnen, maar juist in deze tijd van bezuinigen kun je niet om geld heen". Van Dam ont hult in dit verband bereid te zijn Boija Dam (27): 'Je moet eerst zelf maar om de discussie aan te gaan over de vraag of er niet geld van andere uitgavenposten, zoals sport, moet worden overgeheveld naar "de ge kortwiekte welzijnspot". Hij kon digt aan het verloop, de laatste ja ren, van subsidies aan sportclubs te zullen bestuderen. Volgens Van Dam is er in die subsidieverlening ("Elk jaar een vast bedrag") een au tomatisme geslopen dat geen recht doet, zowel in positieve als negatie ve zin, aan ontwikkelingen in de clubs zelf, zoals gewijzigde leden tallen. Verlangd onderwijs Met enige spanning ziet hij uit naar de uitslag van de enquête on der Warmondse ouders naar ver langd onderwijs. Wellicht dat in het van louter bijzonder onderwijs voorziene dorp, nu eens duidelijk wordt dat er een behoefte aan openbaar onderwijs is. PW is voor openbaar onderwijs maar wil niet de bestaande bijzondere scholen in de steek laten. Onderwijs is ook In Warmond een gevoelig item. "Te gen deze zaak is altijd met de nodi ge huiver aangekeken want komt die behoefte aan openbaar onder wijs straks-aan het licht dan bete kent dat wéér een taakverzwaring voor de gemeente. Het kan dat we alles overhoop moeten gooien. Maar als de mensen voor openbaar onderwijs kiezen, dan moet het er ook komen. Ik denk ook wel dat veel mensen ervoor zullen kiezen. Een andere uitkomst zou me be vreemden. Ik leg me er wel ge woon bij neer als alles bij het oude blijft". Behalve aan die enquête kan Van Dam direct bij zijn aantreden' zijn vingers ook branden aan een ander hangijzer, 't Trefpunt gehe ten. De daar vertoevende instellin gen (toneel en muziekclubs) zullen er weg moeten, want de eigenaar,, de kerkeraad van de hervormde gemeente, kan de exploitatie van het gebouw niet langer in zijn een tje aan. Waar de clubs ook terecht zullen komen, Van Dam vindt dat er aan bepaalde voorwaarden moet worden voldaan. Hij heeft iets ge hoord over een op zich genereus aanbod van de handelskwekerij Humako maar wijst dat toch af. "We kunnen niet zeggen: span maar een tentje op de Baan of ga maar bij Humako repeteren. David Bowie zet je toch ook niet in een kweekbak". Wel in een voetbalsta dion, maar nu dwalen we af. Hoewel Van Dam zelf nog jong is, zeer actief is geweest in de Jeug draad en straks veel te maken zal krijgen met uit veel jongeren be staande clubs en instellingen, wil hij zich niet profileren als het raadslid voor en van veertienplus sers of iets dergelijks. Ook de ande re Warmonders moeten wat aan hem hebben. Behalve dat is hij van mening dat jongeren in Warmond niet tot een uitgesproken achter standsgroep behoren. Hij geeft toe dat er voor jongeren in Warmond bar weinig mogelijkheden zijn om uit te gaan "maar voor Warmondse jongeren houdt het leven niet op bij de gemeentegrens van hun dorp, ze zijn zo mobiel tegenwoor dig". Anderzijds is Van Dam er zich van bewust dat een uitgespro ken jongereninstantie als Ut Sloe- pie momenteel niet de meest floris sante tijden doormaakt. Dat is vol gens hem echter niet het gevolg van een of ander typisch War monds manco. "We leven nu een maal in het Veronica-tijdperk. Al les moet in vijf minuten. Op het VPRO-niveau, zo van: 'is dit nog wel kunst?', kun je niemand meer aanspreken". Saai In het CDA ziet Van Dam een "betrouwbare collegepartner". "B en W zijn eensgezind bezig". Vindt hij dat niet juist wat saai, zo jóng nog en dan al... "Jij vindt het saai", interumpeert hij. "Ik zal heus mijn njond wel open doen, ergens te genin gaan. Maar ik ga daar niet zit ten als de een of andere anarchist en dan maar roepen: wat is dat hier voor saai zooitje". Van Dam wijst erop dat PW'ers als Slingerland, Schavemaker en Duynhoven juist degenen zijn die "al tegen de gevestigde orde heb ben aangeschopt". En: "Mijn inte resse voor politiek is ontstaan in die woelige periode, de democrati seringsgolf die ook Warmond over spoelde. Maar ik word raadslid in een periode van stabilisatie. Het zou dan ontzettend populair klin ken als ik zou zeggen dat ik wel even een frisse wind zal laten waai en, maar dat werkt niet zo, echt niet. Je moet eerst zelf maar eens voor de klas staan". Rest nog één vraag. Maakt Van Dam zich nu eens sterk, zoals PW aan de ouwe rot Van Kuyen beloof de, voor de afschaffing van het al maar in stand gehouden ambtsge bed dat een raadsvergadering im mer inleidt. Misschien dat juist op dit punt een taak voor het jongste en allicht minst a^n tradities ge hechte raadslid is weggelegd. Van Dam: "Dat ambtsgebed is een ge bed zonder einde, inderdaad. Ik er gerde me er al aan vanaf de publie ke tribune. Op dit punt lopen we achter, ja, dat geef ik toe". LEIDERDORP - De bouw van 38 geschakelde villa'spal naast het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp, vordert gestaag. Het hoogste punt is inmiddels bereikt. Dat terwijl in oktober vorig jaar de eerste paal werd geslagen voor het villaparkje. Veel minder snel kreeg bou wer Wilma destijds een woning bouwplan rond voor het bewus te stuk grond aan de Persant Snoepweg. Aanvankelijk zou den er flats en eengezinswonin gen komen. Voor twee van der gelijke plannen bleek echter te weinig belangstelling te be staan, zodat Wilma haar strate gie wijzigde en er villa's in de prijsklasse 305.000 tot 375.000 gulden voor ontwierp. Het suc ces bleef niet uit: de meeste hui zen werden onmiddellijk ver kocht. (foto Wim Dijkman) 'Tankslag' LEIDERDORP - Een vechtpar tij bij een benzinepompstatio'n op de rijksweg 4 bij Leider dorp, heeft gistermiddag een 56-jarige Alphenaar zijn bril en bijna zijn neus gekost. De man arriveerde al dan niet tegelijk met een andere mijnheer bij een bepaalde pomp. De vraag was wie het eerst mocht tan ken. Beide mannen lieten hun rechten gelden. Wat begon als een woordenwisseling eindig de met een vechtpartij. Vooral de tegenstander van de Alphe naar zou zich heetgebakerd hebben gedragen. Hij sloeg zijn opponent op de neus en bril. De laatste ging aan diggels, uit de eerste kwam bloed. De poli tie wijt het nare sfeertje bij de pomp aan "het warme weer". De agressor was al verdwenen toen de politie arriveerde. Het nummer van zijn voertuig is echter bekend. De politie ver wacht de pompknokker snel te kunnen aanhouden. Brutale dief ZOETERWOUDE - Op klaar lichte dag hebben dieven giste ren hun slag geslagen in Zoe terwoude. Uit een bedrijfswa gen, die geparkeerd stond voor sporthal De Klaverhal, werd een autoradio en cassetterecor der meegenomen. De bestuur der en medepassagiers waren op het moment van de diefstal aan het werk op het dak van de sporthal. Ze hebben niets ge merkt. Overigens was de auto niet afgesloten. 'De Oegstgeestenaar geschetst OEGSTGEEST - "In Oegstgeest is sprake van een sterke prestatiege richtheid. Wie niks klaarmaakt op intellectueel of sportief gebied, telt niet mee. Of iemand aardig is voor vrienden of collega's, is duidelijk ondergeschikt aan de vereiste pres tatie". Deze en nog veel meer karakteri seringen van inwoners van het lommerrijke dorp zijn te vinden in een "beleidsnotitie" van de SJJO, de stichting jeugd- en jongeren werk in Oegstgeest. De SJJO heeft het stuk, zo meldt het bestuur, in de eerste plaats op verzoek van wet houder welzijnszaken, mevrouw Blom (VVD) geschreven. Het stuk is voorts bedoeld om "de politiek" te informeren over de uitgangspun ten van de SJJO. Dit "met het oog op een zinvollere besluitvorming over de bezuinigingen in de wel zijnssector". Wethouder mevrouw Blom vertelt desgevraagd dat ze meer heeft "aangedrongen" op het stuk dan erom gevraagd. Het stuk moest er komen, zegt ze, omdat de SJJO tal van veranderingen - en dus de ge meenteraad tal van besluiten die naangaande - le wachten staat. De stichting' zal in oktober met haar hele hebben en houden naar het in aanbouw zijnde multi-func- tionele gebouw in de nieuwbouw wijk Haaswijk verhuizen en daar van de belangrijkste gebruiker worden. Verder zal de SJJO een heel belangrijke stem in het kapit tel krijgen in de te creëren bestuur sorganen van het gebouw. Ook had Blom het stuk nodig in de discussie over de toekomst van het welzijns wezen in het dorp en de bezuinigin gen daarop. Vooral in het hoofdstuk situatie- beschrijving Oegstgeest' windt de SJJO er weinig doekjes om. "In Oegstgeest", zo heet het, treffen we sterk aan dat men de vuile was niet buiten hangt; er wordt vanuit ge gaan dat iedereen zijn eigen sores zelfstandig en achter de eigen deur verwerkt. Mensen die daartoe niet in staat zijn, worden beschouwd als bijzondere gevallen die - zielig genoeg - niet in staat zijn hun eigen boontjes ie doppen". Nog een citaat: Privacy wordt hoog in het vaandel geschreven wat eigenlijk hierop neerkomt dat men het eigen straatje schoonveegt en zich niet bekommert om het straatje van de buurman. Veelal heeft men in Oegstgeest liever een verre vriend dan een goedé buur". Koekoek De SJJO verklaart in haar socio logisch getinte verhandeling dat veel van' voornoemde verschijnse len in Oegstgeest te wijten zijn aan het grote forensenbestanddeel van de plaatselijke bevolking. "Het me rendeel van de beroepsbevolking werkt buiten Oegstgeest. Dat bete kent weer dat de forensen, eenmaal thuis, in Oegstgeest hun vrije tijd doorbrengen". Dat zou het Oegstgeester wel zijnswerk juist ten goede moeten komen, lijkt het. De waarheid is an ders. "Uit onderzoek weten we dat mensen die hoger zijn opgeleid in het algemeen een actiever patroon hebben van vrijetijdsbesteding dan lager opgeleiden. Tegen de hiervoor geschetste achtergrond is het dan ook wel haast vanzelfspre kend dat we in het "circuit" van clubs en organisaties weer in de eerste plaats mensen tegenkomen die ook daarin de weg wel weten. Het forensisme heeft tot gevolg dat Oegstgeest overdag een vrij "sla pend" karakter heeft". Wethouder Blom, die zich enigs zins wenst te distantiëren van de SJJO-uitlatingen op vooral de pa gina's 19 tot en met 23, zegt over het "slapende karakter" en het "cir cuit": "Dank je de koekoek, het is hier toch een dorp, daar heb je dat nu eenmaal". De wethouder, die overigens vastgesteld wil hebben dat zij het stuk nog niet uitvoerig heeft kun nen bestuderen, proeft uit de passa ge over prestatiegerichtheid van "de Oegstgeestenaar" als zou de SJJO weinig op hebben met presta tiedrang. Dat bevreemdt haar. "Ik heb zelf niets tegen prestatie drang". Wethouder mevrouw Blom: ."Dank je de koekoek. Oegstgeest s een dorp"... Isolement De SJJO echter in haar stuk: "Ie dereen die niet mee kan doen aan de prestatie-race dreigt in een so ciaal isolement terecht te komen. Wat hebben zij in Oegstgeest te zoe ken, buiten schuldgevoel en zelfbe klag? "Blom, die zegt al het door de SJJO genoemde leed in haar werk als welzijnswethouder niet "als een probleem te ervaren", reageert: "Echt, we hebben in Oegstgeest nu eenmaal niet zo veel gedepriveer- den rondlopen. Gelukkig niet". Daarvan lijkt de SJJO zich in het paragraafje Positiebepaling in Oegstgeest" ook van bewust. Aan gekondigd wordt daar dat de SJJO zich meer dan tot op heden ook op de doelgroepen zal gaan richten die zij eerderschaarde onder de "mensen met meer kansen en moge lijkheden". Vrij vertaald: ook de zoontjes en dochters van Dagobert Duck zijn welkom bij de SJJO. Het huidige SJJO-publiek, zo stelt het bestuur, zou voor het leeuwedeel uit mensen mei lagere opleidingen, schoolverlaters en werklozen be staan, De SJJO is er overigens sterk op uit om die groep in haar gelede ren te houden. Al verhuist de SJJO naar Haas- wijk, de SJJO is en blijft er voor jongeren en jeugd uit heel Oegst geest, stelt het bestuur nadrukke lijk. De SJJO wil in het steeds meer verdeeld rakende en wijksgebon- den denkende Oegstgeest (Haas- wijk, Oud-Oegstgeest, Buitenlust) een saamhorigheidsgevoel losma ken. Allicht dat daarvoor nodig is dat de stichting zo af en toe 'haar' multi-functionele gebouw verlaat en het dorp intrekt. Belangstelling voor AWL-woningen in Leiderdorp gigantisch LEIDERDORP - Onder een stra lend blauwe hemel heeft wethou der J. den Boeft in Leiderdorp gis termiddag de eerste paal geslagen voor een bouwproject van de Alge mene Woningbouwvereniging Lei derdorp (AWL). De paal is het eerste fundament van een AWL-project van 25 wo ningwetwoningen en 27 premie A- woningen op het uitbreidingsplan Buitenhof/Midden-West bij de Bui- tenhofiaan. Mevrouw W. Kijsers, voorzitster van de AWL, zei in haar toespraak dat de AWL zeer ingeno men was met dit project. "We heb ben 'de hand' weten te leggen op een schaarste-artikel: woningwet woningen. Die worden niet tot nauwelijks gebouwd," sprak Kij sers. "De rijksoverheid heeft al la ten weten dat de hoeveelheid te bouwen woningwetwoningen vol gend jaar met 5000 zal afnemen". Kijsers weersprak de bewering dat met het bouwen van premie A-wo ningen de AWL gelijkenis vertoon de met een projectontwikkelaar. "Natuurlijk bouwen we liever wo ningwetwoningen. Daar zijn we voor en dat is ons eigen. Maar we moeten wel. Anders is het finan cieel niet haalbaar voor een wo ningbouwvereniging". Volgens Kijsers is er een gewel dige belangstelling voor de wonin gen die voornamelijk voor Leider dorpers zijn bestemd. "We hebben 2 advertenties geplaatst waar 164 gegadigden op afkwamen. Natuur lijk zijn kijkers nog geen kopers." zei Kijsers. "Van al die kijkers kwamen 79 mensen af op de wo ningwetwoningen terwijl we er maar 25 te vergeven hebben. Dat illustreert toch aardig de behoefte naar dergelijke woningen". Kijsers was het niet eens met de bewering dat nieuwbouwwoningen saai zijn. "Als je in de hoek van de confectie zit, is haute couture niet voor je weggelegd. Maar we maken wel goeie confectie, een goed produkt. Deze mooie dag is het begin van een mooi project. Het kan niet meer stuk," beëindigde Kijsers haar toespraak. "Ik ben blij dat de AWL haar naam volledig gestand doet: ze bouwt woningen," sprak wethou der Den Boeft. "En wij, als ge meentebestuur, doen het werk op de ondergrond. We leggen de fun damenten". Den Boeft hoopt dat de gemeente meer van zulke 'fun damenten' kan aanbrengen. "Maar dat is alleen mogelijk door de ho gere overheid te overreden. Geluk kig heeft de gemeente Leiderdorp medewerkers die uitstekend kun nen lobbyen". Den Boeft roemde de samenwerking met de AWL en Huisje Koudenhoorn beschadigd WARMOND - In een gemeentehuisje op het recreatie-eiland Kouden hoorn in Warmond is gisteravond behoorlijk huisgehouden door nog on bekende daders. Een ooggetuige zag wel drie jongens met een brommer 'rondstruinen' bij het huis. Volgens de politie hebben de daders een kan- teldeur geforceerd en buiten een bank vernield. Het dak werd met een brandspuit bewerkt en er zijn verschillende plastic dakpannen naar be neden gegooid. Ook werd een waterpomptang meegenomen. Aan de voorkant van het huis wordt 's zomers frisdrank verkocht. De achterkant wordt gebruikt als opslagplaats van gereedschappen. De schade is nog onbekend. sprak de hoop uit dat nog vele wo ningen onder AWL-beheer worden gebouwd. Vreemd bloed De AWL en de gemeente hebben een regeling getroffen dat 75% van de premie A-woningen door de AWL worden toegewezen. Hoewel de woningen voornamelijk voor Leiderdorpers zijn bestemd, ge looft Kijsers niet dat er alleen maar 'eigen' mensen in terecht komen. "Dat kan ook niet," lichtte ze na af loop van de feestelijkheden toe. "Er wonen steeds minder mensen in een woning. Het aantal wonin gen neemt wel toe maar het inwo nerstal stagneert. En dat is finan- cieel-technisch gezien een heel probleem voor de gemeente. Van daar dat er ook 'vreemd bloed' zal komen te wonen. Er moet een evenwicht worden gevonden tus sen wat goed is voor de 'eigen' mensen en wat goed is voor de ge meente". Als Kijsers het voor het zeggen had, dan zou ze alleen wo ningwetwoningen bouwen. "De AWL is opgericht door mensen met bepaalde idealen. We willen iets goeds voor mensen met een kleine beurs. Want zeg nou zelf, het Wethouder Den Boeft: 'Gemeente Leiderdorp wil meer bouwen... (foto Wim Dijkman) is geen pretje om je kinderen te moeten laten opgroeien op de ze vende etage van een flat. Maar ja. de politiek is nu eenmaal grillig, vooral in Den Haag. En daar zijn we nu eenmaal afhankelijk van," besluit Kijsers.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14