Peters-pukkel nieuw wapen in strijd tegen fout-parkeerders Groot aantal mensen leent boeken bibliotheek op andermans kaart LEIDSCH m DAGBLAD: 'Proef op middenberm Beestenmarkt DONDERDAG 23 APRIL 1987 LEIDEN - De Peters-pukkel. Dat is het nieuwe wapen dat Leiden in de strijd gooit tegen stoepparkeer- ders. De Peters-pukkel is een paal tje van ongeveer dertig centimeter hoog dat vast zit aan de trottoir band. Het is genoemd naar de be denker, wethouder J. Peters van verkeer. De wethouder toonde zich overigens maar matig tevreden met het feit dat de hindernis voor auto's zijn naam krijgt. "Ik weet niet of je er wel zo blij moet zijn als er een pukkel naar je wordt ge noemd". De pukkel moet voorkomen dat automobilisten hun auto op de stoep parkeren. Doen ze dat wel, dan beschadigen zij de onderkant van hun voertuig. De eerste Peters pukkels zijn gisteren aangebracht op de middenberm van de Bees tenmarkt, een plaats waar vooral op zaterdagavond nogal eens wordt geparkeerd. De trottoirban den zijn in dat gedeelte van de stad aangebracht bij wijze van proef, "maar", zei de wethouder, "we noemen tegenwoordig alles een proef in Leiden". De wethouder voorziet een goe de toekomst voor de trottoirban den met pukkel, die in de toekomst op veel plaatsen de Waal-palen (ge noemd naar Peters' voorganger wethouder C. Waal) kunnen ver vangen. Peters: "Veel mensen heb ben altijd gekankerd - anders kan ik het niet noemen - op de palen. Terecht, want de stad werd er door die palen niet mooier op. Kijk eens hoeveel palen er niet op de mid denberm van de Beestenmarkt zouden moeten worden geplaatst om het parkeren te beletten. Een ander nadeel van de palen is dat ze dikwijls scheef staan. Het kost steeds weer tijd en geld om ze recht te zetten. Het heeft me dan ook verbaasd dat er nooit iemand een alternatief heeft bedacht voor de palen". Peters heeft uiteindelijk zelf zijn ambtenaren op het spoor van een trottoirband met hindernis gezet. "Ik heb zoiets een keer gezien in Boedapest. Ik had echter geen fo totoestel bij me. Ik heb echter toch duidelijk weten te maken wat ik bedoelde. Het is op zich wonderlijk dat een rare leek als ik op dit idee moet komen, terwijl het nog niet eens een originele gedachte is". Als enig nadeel ziet L. Baren- dregt, hoofd van de afdeling civiele werken van de gemeente Leiden, dat voetgangers tegen de hinder nissen op zullen lopen. "De men sen zullen wel enige tijd nodig om hieraan te De trottoirbanden zijn in pro- duktie genomen door het bedrijf 'De Cruquius' uit Haarlemmer meer. Dit bedrijf heeft het model ook gedeponeerd onder de naam WJP (wethouder Jit Peters), zodat het bedrijf de enige rechthebbende is op het idee. Het bedrijf verwacht vanzelfsprekend trottoirbanden ook aan andere gemeenten te kun nen slijten. "En ook de provincie heeft al belangstelling getoond", aldus een woordvoerder van de on derneming. De trottoirbanden met pukkel kosten bij het bedrijf uit Haarlem mermeer ongeveer 75 gulden. Dat is aanzienlijk goedkoper dan een Waal-paal, die de gemeente 150 gulden kost. Behalve de aanschaf kosten, denkt de gemeente ook op het onderhoud te besparen, omdat de pukkels nauwelijks nadere ver zorging vergen. Als onder voordeel ziet Peters dat de trottoirs breder worden om dat de obstakels dichter tegen de rijbaan aan staan. De wethouder hoopt de komende tijd reacties te krijgen op de nieuwe hindernissen voor automobilisten. "Laat de mensen maar reageren, laat ze hun positieve of negatieve ervaringen maar vertellen". De wethouder zelf is uitgesproken optimistisch over het welslagen van het experiment met de trottoirband met Peters pukkel. Wethouder J. Peters van verkeer (links) bn len van de eerste Peters-pukkels aan, die is v n F. Iestra, het hoofd van de afdeling bestratingen, childje met het wapen van Leiden, (foto Jan Holvast) Onderzoek in Leiden wijst uit: LEIDEN - Hoewel vrijwel iedereen blij is met het zich aandienende voorjaar, heeft dat toch ook z'n ongemak ken. In een pand aan de Steenschuur in Leiden nestelt in de brievenbus een stel koolmezen. Maar klaarblijkelijk vindt de eigenaar dat niet zo'n bezwaar. Hij heeft een speciale doos gemonteerd met daarop het verzoek aan de 'lieve postbode', toch vooral de post in de doos te doen zodat de vogels ongestoord kunnen nestelen. (foto Anefo) LEIDEN - Veel mensen lenen bij bibliotheken in Leiden boeken op lidmaatschapskaarten van ande ren. Uit onderzoek is gebleken dat in 12 tot 17 procent van het totaal aantal uitleningen sprake is van zo genaamd 'grijs' lenen. Daarnaast neemt een groot aantal mensen boeken mee voor anderen. Het zou daarbij gaan om een een derde deel het aantal leden dat weieens boeken voor vrienden en kennis sen meeneemt. Om hoeveel boe ken het gaat is onduidelijk. Ook is niet bekend hoeveel inkomsten de openbare bibliotheek in Leiden hierdoor misloopt. Die gegevens zijn ontleend aan het rapport 'Het gebruik van de Openbare Bibliotheek Leiden', waarvan het eerste exemplaar van morgen is aangeboden aan wet houder Kuijers van cultuur, volks gezondheid en groenvoorziening. Het onderzoek is verricht door de Leidse universiteit die een vragen formulier naar 6000 Leidenaren heeft gestuurd. Hiervan werden een kleine 2500 formulieren inge vuld teruggestuurd. Het onderzoek moet materiaal opleveren waarmee de Openbare Bibliotheek Leiden (OBL) met dezelfde middelen, een grotere prestatie kan gaan leveren. In de toekomst wil de bibliotheek met dezelfde hoeveelheid geld meer gaan doen. Op landelijk gebied is de laatste jaren veel onderzoek gedaan naar het gebruik van openbare biblio theken. De resultaten kunnen ech ter geen eensluidend antwoord ge ven op de vragen die de OBL zich zelf stelt, omdat rekening moet worden gehouden met het specifie ke karakter van de wijken waarin de filialen zijn gevestigd. Er lopen volgens het rapport in Leiden ster ke scheidslijnen tussen de wijken. Verschillen tussen inwoners leiden tot verschillen in wensen ten aan zien van de soort boeken en dien sten die door de bibliotheek wor den geleverd. Abonnement De OBL heeft zich voor de ko mende jaren uitdrukkelijk ten doel gesteld om het beleid meer te rich ten op de gebruiker. Dit in tegen stelling tot het verleden waarin vooral aandacht werd besteed aan de opbouw van de collectie boeken van de bibliotheek, ongeacht de achtergrond van de mensen die van het betreffende filiaal gebruik maken. Aan de hand van de uit komsten per wijk wordt het aan bod bepaald in de afzonderlijke fi lialen. Een van de vragen in het onder zoek was welke waardering gebrui kers en niet-gebruikers hebben voor het aanbod van boeken, ge- Kaas Rond is het nog niet, maar het stadium van luchtballon is al wel gepasseerd, als we directeur C. Hugens van de Leidse VW mo gen geloven: met een beetje ge luk wordt het ceremonieel we gen van Leidse kaas in het Waag gebouw in ere hersteld. Gedu rende de maanden juli en augus tus zou dat wegen één ochtend per week moeten gebeuren, wat volgens Hugens in toeristisch opzicht "een ware trekpleister" kan vormen. Het idee is afkomstig van de VW en onstond mede naar aan leiding van het 60-jarig bestaan van de Vereniging van Boeren- Leidse kaas. "Als ik me goed her inner, werd er een jaar of 20, 25 geleden, voor het laatst kaas ge wogen in de Waag", zegt Hugens. "De reusachtige bascules han gen nog in het voorportaal en wij dachten: het is toch eigenlijk zonde dat die niet meer worden gebruikt. Ik zeg ook altijd: er is een winkel in het hórtje van New York waar Leidse kaas wordt verkocht en waar ze erom vech ten. En wij doen er helemaal niks "Dat kan helemaal niet, me neer, met al dat verkeer", was zo ongeveer de eerste reactie van de Vereniging van Boeren-Leidse kaas toen Hugens haar van het plan op de hoogte stelde. "Maar het gaat niet om het echte wegen, zoals vroeger, meer om een beeld. Zoals in Alkmaar. En gaandeweg raakten de mensen van de vereniging enthousiast over het idee". Evenals, zegt de directeur, de stichting Leiden Promotion en de ondernemers vereniging in de binnenstad. Die zien de hordes toeristen die Hu gens in gedachten al op de cere monie af ziet komen, natuurlijk wel zitten. En hebben daarvoor volgens hem ook wel wat geld over. Kos ten zitten er aan het plan name lijk ook. "De kaas wordt in boe renkarren over de marktenroute aangevoerd naar het Waaghoofd en na de ceremoniële weging zor gen schepen voor afvoer. De aan- en afvoer en uiteraard het wegen gebeurt door mensen in histori sche kledij", citeren we uit het stukje dat de VW er in haar blad aan wijdde. Hugens denkt dat om dat alle maal te verwezenlijken jaarlijks zo'n 50.000 gulden op tafel moet komen. Hoeveel mensen er voor de ceremonie nodig zijn, weet hij nog niet. "Je hebt kaassjouwers nodig, wegers, schippers - ik denk tien, twintig mensen", maakt hij een ruwe schatting. Wat het varen betreft, denkt hij aan de medewerking van de mensen van de Stichting Histori sche Haven Leiden."We hebben ze nog niet benaderd, maar ik denk dat ze dat best willen doen". En waar moet die kaas dan wel heen worden gevaren? Hugens heeft geen flauw idee. De kazen zullen waarschijnlijk bestem mingsloos zijn, denkt hij: "Dat varen is onderdeel van de hele ceremonie. Kijk maar naar Alk maar, daar lopen ze ook maar met die kaas heen en weer te dra ven, die gaat nergens heen". Wanneer het wegen zijn herintre de in Leiden zal doen, weet de VW-directeur niet. Wel dat het niet meer dit jaar zal zijn. Alk maar hoeft dus in elk geval niet voor volgend jaar voor concur rentie te vrezen. Planken Overbuurman Jasperse maakte ons erop attent. Bijkans lyrisch is hij over de 'actie'. "Hij heeft het zo kleurig opgeschilderd. Ie dereen die het ziet, houdt even halt". Onderwerp van gesprek is de voorkant van het pand num mer 14 aan de Oostdwarsgracht, of: hoe ergernis tot iets creatiefs kan leiden. Anton Bronsvoort, bewoner van Oostdwarsgracht 12, nam af gelopen zaterdag kwast en verf ter hand en voorzag de planken voor de benedenramen en de deur van nummer 14 van een fleurige schildering. Van een deur en een 'venstertafereel', compleet met kat en planten. Nu had hij ook gewoon die planken weg kunnen halen als hij zo graag deuren en ramen ziet, zul len sommigen misschien den ken, maar dat mag dus niet. Het pand is vorige week ontruimd omdat het, net als een aantal an dere aan de gracht, moet worden gerenoveerd. Bronsvoort was niet bepaald gecharmeerd van de planken en voorzag een maanden durende troosteloze aanblik. Aangezien hij daarin geen trek had, spoog hij zich zaterdag in de handen en liet zijn creativiteit op de plan ken los. De buurt stond er bij en keek ernaar. Buurjongens voor zagen hem van advies. "Van hen is het idee van de kat afkomstig, bijvoorbeeld. Zonder poes von den ze het niet echt", vertelt Bronsvoort, architect van be roep. Overbuurman Jasperse is er ook heel erg mee in zijn nop jes, want hij woont tegenover het bewuste huis en heeft zijn uit zicht dankzij Bronsvoort aan merkelijk zien verbeteren. We willen niet vervelend doen, maar mag dat nou eigenlijk zo maar? Nee, zegt voorlichter Dick Graveland van de Leidse politie. Strikt genomen heeft Brons- voort zich met zijn geschilder schuldig gemaakt aan een vorm van vernieling als de eigenaar van het pand hem geen toestem ming heeft gegeven. De schilder reageert daarop laconiek: "Dat zal best, maar daar maak ik me niet druk om. Het pand is eigen dom van de gemeente en ik denk dat ik als ik het had gevraagd, best toestemming zou hebben gekregen". Het resultaat zal de gemeente inderdaad niet tegenstaan. Het huis op de hoek van de Oost dwarsgracht waarvan wordt ver ondersteld dat het Goeie Mie's geboortehuis is, is ook dichtge timmerd. Is hij... "van plan daar ook i^ts te gaan doen?" voelt Bronsvoort de bui al hangen. "Ja, misschien wel. Misschien schilder ik dan Goeie Mie voor het raam". Klanken Daaraan kunnen andere koren nog een puntje zuigen. Zingen in de Westminster Abbey in Lon den overkomt niet elk gezel schap, maar het Rijnlands Christelijk Mannenkoor wel. Vrijdagmiddag brengt het koor er een aantal liederen ten gehore op uitnodiging van een koor in Oxford, dat tien jaar geleden uit zes kleinere koortjes ontstond en vorig jaar Leiden aandeed. J.P. van Duuren van het RCM ervaart het als een kleine eer: "Je wordt daar als koor niet zomaar toege laten". In 1983 concerteerde het RCM in St. Paul's Cathedral in Lon den. Aanvankelijk was het de be doeling dat het koor daar dit jaar weer zou aantreden, maar er was geen ruimte. Vandaar dat naar de minstens zo imposante Abbey is uitgeweken. Behalve in Londen zullen ook in Oxford Rijnland klanken weerklinken, en wel in de Townhall aldaar. Zondag werken de mannen van Rijnland nog mee aan een speciale dienst die wordt voorgegaan door een bisschop uit New Jersey en waarbij burgemeesters in histori sche kledij een soort herbevesti ging in het ambt zullen onder gaan. luids- en videobanden en diensten van de OBL hebben. In het onder zoek werd Leiden ingedeeld naar de vestigingen in Zuid-West, Me- renwijk, Morskwartier en De Kooi ('t Spoortje). De bibliobus die in de wijken Stevenshof en Houtkwar tier rijdt, is niet in het ondezoek opgenomen. Ruim een derde van de onder vraagden is lid van de bibliotheek en ruim een kwart is ooit lid ge weest. Een derde deel heeft nog nooit een abonnement gehad. De hoeveelheid mensen die gebruik maakt van de bibliotheek is echter veel groter. Bijna tweederde van de ondervraagden komt weieens in de bibliotheek zonder boeken te le nen. Er kan namelijk ook worden gestudeerd, tijdschriften en kran ten worden gelezen of van naslag werken gebruik worden gemaakt. In 55 procent van de huishoudens is minimaal een persoon lid van de bibliotheek. Verschillen Er zijn duidelijke verschillen waar te nemen tussen de wijken op gebied van leeftijd, opleiding en sekse. Zo vallen de gebruikers van het filiaal aan de Nieuwstraat, ook wel Centrale genoemd, voor het grootste deel in de leeftijdscatego rie 21 tot 35 jaar en hebben zij een relatief hoge opleiding. Hetzelfde geldt voor ondervraagden in de Merenwijk. Er zijn daar veel op groeiende jongeren en mensen in de leeftijdsklasse van 36 tot 45 jaar. In de andere gebieden is de leef tijd gemiddeld vrij hoog en het op leidingsniveau verhoudingsgewijs lager. Dat de wijken Morskwartier en Zuid-West sterk zijn vergrijsd, blijkt uit het hoge aantal gepensio neerden dat gebruik maakt van de bibliotheek. De Merenwijk komt in het onderzoek als een typische ge- zinswijk naar voren, blijkens de reacties van scholieren, werkenden en mensen die het 'huishouden' doen. Onder de reac ties uit het gebied van de Centrale zijn er meer van studenten en min der van scholieren dan in de ande re gebieden. Alleen het gebied rond het filiaal 't Spoortje is vol gens het rapport niet goed te type ren. Uit die wijk zijn zeer uiteenlo pende reacties gekomen. Als redenen geen boeken van de bibliotheek te lenen, geven men sen op dat ze boeken liever kopen, dat ze niet of nauwelijks lezen of dat ze geen tijd hebben om te le zen. Volgens het rapport wordt er evenwel betrekkelijk veel gelezen. In het gebied van de Centrale en de Merenwijk zegt ongeveer 75 pro cent in de afgelopen twee weken een boek te hebben gelezen. Onge- Ander onderdak voor het JAC LEIDEN - Voor het Jongeren Ad vies Centrum (JAC) is een nieuw onderkomen in de binnenstad ge vonden. Het JAC is momenteel ge huisvest in de Witte Poortkazerne. Deze wordt binnenkort verbouwd waarna de Woningbouwvereniging Leiden er zich zal vestigen. Het is de bedoeling dat het JAC nog voor de zomer naar het nieuwe pand (waarvan het adres nog geheim wordt gehouden omdat de koop overeenkomst nog niet rond is) verhuist. Van de aangeboden boeken door de bibliotheek is bij de gebruikers de ontspanningslectuur duidelijk favoriet. Daaronder vallen de avon turen-, oorlogs-, en spionagero mans, detectives, familie-, liefde-, dokters-, en meisjesromans en stripboeken. Dat beeld geeft vooral de Merenwijk. Alleen de bezoekers van de Centrale hebben een voor keur voor literaire romans. Opval lend is dat naarmate in een gebied meer oudere mensen wonen de streekromans meer geliefd zijn. In de filialen is over het algemeen weinig belangstelling voor cursus sen op video, diacollecties, geluids cassettes, Franse en Duitse romans en specialistische studieboeken. Hetzelfde geldt voor de Turkse en Marokkaanse boeken. Omdat deze minderheden in het onderzoek zwaar zijn ondervertegenwoor digd, moet hieraan volgens de op stellers van het rapport weinig waarde worden gehecht. Wethouder niet blij met nieuwe stichting voor bejaarden LEIDEN - Wethouder De la Mar (sociale zaken) is niet te spreken over de activiteiten van de stich ting 'Thuiszorg voor bejaarden' die onlangs is opgericht. De la Mar kwalificeerde het werk van de stichting als 'ondoordacht'. De wethouder zei er alle vertrouwen in te hebben dat de reeds langer bestaande organisaties voor be jaardenhulp hun werk goed doen. "De stichting brengt meer onrust te weeg dan dat zij bijdraagt aan bejaardenhulp", aldus De la Mar. De betreffende stichting werd enige tijd geleden opgericht om be jaarden te helpen die bij andere or ganisaties niet aan de bak komen. De stichting heeft inmiddels 160 reacties binnen gekregen en heeft bij de gemeente een subsidiever zoek van vier ton gedeponeerd. In de vergadering van de raadscom missie sociale zaken vroeg de Pvd A-fractie de wethouder contact met de stichting op te nemen om te bezien om wat voor soort reacties het gaat. De wethouder zei dat niet te zullen doen. "Ik ben niet van plan op elke gril van het particulier initiatief in te gaan", zei De la Mar: "Deze stichting fietst dwars door alles heen". Hij betichtte de twee initiatiefneemsters van de stich ting er zelfs van er slechts op uit te zijn werk voor zichzelf te schep pen. Bovendien zei hij dat de stich ting verwachtingen heeft gescha pen die zij niet waar kan maken. Volgens De la Mar heeft er een gesprek plaatsgehad tussen het be stuur van de stichting en een amb telijke delegatie. De wethouder kwalificeerde dit gesprek als te leurstellend. "Mijn vertrouwen in deze stichting is minimaal", ver- klaarde de wethouder die zei dat de gemeente niet van plan is er geld in te steken. Herhaalde ver zoeken om toch eens met de stich ting van gedachten te gaan wisse len, brachten hem niet op een an der standpunt. ADVERTENTIE VLUCHTELINGENWERK (VVN) Leiden-Oegstgeest zoekt met spoed voor de duur van min. 6 maanden EEN RUIM HUIS voor de tijdelijke opvang van asielzoekende vluchtelingen. Reakties gaarne aan: Buro VVN "De Bakkerij' Oude Rijn 44c, 2312 HG Leiden, tel 133088.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13