Nieuw behang. Een formidabele zestienklepper -AUTO Porsche 944 S: GM37 Amerikaanse modellen Nieuwe Charade ook in Nederlandse showrooms Auto Allerlei i - |@®|C3 MAZDA RX-7. NET ZO GOED MAAR STUKKEN GOEDKOPER... EN DAN TE BEDENKEN DATJE'T MOOISTE NOG NIET EENS KUNTZIEN. m AUTO-HOME Leiderdorp B.V. DONDERDAG 23 APRIL 1987 PAGINA II Het gebeurde niet met opzet, het kwam gewoon zo uit: twee ijzig dure karren vlak achter el kaar voor een rij-impressie. De eerste was de duurste: een BMW 735i die door de ex tra's waarmee hij was behan gen een prijs van anderhalve ton te boven ging. Samengesteld door Koos Post Zo hoog reikt de Porsche 944 S - waarover het ditmaal gaat - niet. Die staat (met katalysator) voor 'slechts' 107.500 gulden in de prijslijst. Maar met wat dure extraatjes aan boord (bv metal lic lak voor dik 2 mille of abs voor bijna 8 mille) zit er niet zo verschrikkelijk veel verschil tussen deze auto's. Althans voor zo ver de prijs betreft. Voor de rest wel, want het is heel goed te merken dat de twee Westduitse autofabrieken van geheel andere concepten zijn uitgegaan. BMW zet bij het bouwen van de 7- serie het comfort voorop. Men tracht de klant met zoveel mogelijk luxe te omringen. Eigenlijk komt dat het beste tot uiting in het feit, dat er een verlengd model kan wor den geleverd. Alsof de fabriek zich wil verontschuldigen voor het feit, dat er achterin inderdaad niet al te veel ruimte voor de benen beschik baar is: 'Mag het elf centimeter meer zijn, dan kunt u alle voeten goed kwijt?'. Spartaans Porsche bekommert zich heel wat minder om het wel en wee van de inzittenden. Men koopt een cou pé en dus kunnen er net twee kin deren achterin, meer niet. En niet al te veel bagage meenemen, want de ruimte is beperkt. Dat offertje moet men maar brengen voor de fraaie en uitzonderlijke stilering. Verder: bij die leuke lijn past nu eenmaal een laag dak. Dus moet men om zo te zeggen een schoenle pel meenemen om gemakkelijk naar binnen te kunnen schuiven. Wee degene, wiens ledematen - om welke reden dan ook - niet meer zo soepel zijn, dat is wrikken en wrin gen geblazen. En als men eenmaal binnen is, verwacht dan in hemelsnaam geen levendige luxe. De kuipstoelen zit ten subliem, ik kan niet anders zeg gen, en het dashboard ziet er ui terst smaakvol uit, maar het is alle maal van een bijna Spartaanse so berheid. Na het rijden van de 924 S heb ik al opgemerkt, dat het verschil met het interieur van de VW Polo niet groot was, bij deze 944 S is het nau welijks anders. Uiterst strak en so ber. Maar er ontbreekt niets van wat men nodig heeft. heeft die de automarkt in deze con treien maar al te goed kent. Hij vertelde mij, dat Riva een groot deel van de 37 modellen, die de vijf Amerikaanse GM-merken leveren, in huis heeft. Niet alle maal, dat is niet op te brengen. Een nagenoeg onbetaal- Cadillac bijvoorbeeld vergt al een dus onverkoopbaar. investering van om en nabij de ton. En dat is geen auto die dagelijks de showroom uitgaat. Maar van de modellen van Chevrolet, Pontiac, Oldsmobile en Buick heeft hij een Het ligt voor de hand dat ook Ge neral Motors met zijn Amerikaanse modellen wil profiteren van de la gere dollarkoers. De verkoop van die Amerikanen heeft hier jarenlang op een laag pitje gestaan. Door de hoge dollar koers baar t Daar is - het werd al eerder opge merkt - door het inzakken van de dollarprijs drastische wijziging gekomen. Kort en goed: de Ameri- leuke selectie voorhanden. De an- kanen zijn weer betaalbaar gewor- dere kunnen zo op bestelling wor den en dus worden kocht. Dat heb ik goed kunnen zien, toen vijf Nederlandse GM-dealer/ importeurs de '87-lichting van het mille tot om nabij de ton. De r den geleverd. Als het dure statusmerk Cadillac buiten beschouwing wordt gela- de prijzen i modellen gaat niet verder dan 140 km, het is tekenend voor de wijze waarop deze auto's worden ge bouwd: in de eerste plaats bestemd voor Amerika, waar de lage snel heidslimieten strak worden ge handhaafd. Dus is alles gericht op comfort. Vriendelijke vering, uiterst 'luie' stoelen, airconditioning, een sur plus aan vermogen en dergelijke zijn belangrijker dan hoge topsnel heid en weergaloze wegligging. Men moet er de rijstijl dus even op afstemmen, maar dan rijdt men ook 'op z'n Amerikaans'. Dat wil zeggen: zoevend en zwevend. Ui terst aangenaam. Maar ondanks dat alles... het is en blijft een Porsche, een wagen met een bijna magische naam. Ik weet niet meer hoeveel collega's' hebben aangeboden mijn werk over te nemen, het waren er heel wat. En het bekijks blijft enorm, het imago van het merk blijkt schier onaantastbaar. Dat valt niet te verklaren uit dat nette, maar verder fantasieloze in terieur. Ook niet uit de oerdegelij ke bouw, die gepaard ging met een heel vergaande bescherming tegen roest. Het moet de sportiviteit zijn die het merk uitstraalt. De kracht die men kan afzien van de curieuze carrosserie. En bovenal de roem van zijn rij-eigenschappen. Jammer Het is jammer, dat slechts zo wei nigen persoonlijk in een Porsche kunnen ervaren hoe goed een auto kan rijden. Hoe zo'n ding aan de weg kan kleven. Hoe scherp hij door een bocht kan worden ge jaagd. Hoe solide en exact hij kan worden bestuurd. De besturing van de 944 S gaat bepaald niet licht, men moet er stevig aan trek ken, maar de gedegenheid doet dat minpunt snel vergeten. In de lange, lage neus gaat een viercilinder zestienklepper met dubbele nokkenas schuil, die maar liefst 190 paardekrachten op de wielen kan brengen. Daarmee kan men de wagen uit stilstand in min der dan 8 seconden op een snel heid van 100 km/uur brengen Porsche 944S: jammer, dat niet iedereen e auto kan rijden. kan voelen hoe goed Men realiseert het zich nauwelijks als men een snelheid van pakweg 160 km/uur draait. Want het gaat zo moeiteloos en men men heeft nog zoveel over. Het vier-kleppen-per- cilinder concept heeft de ademhaling van de motor aanzienlijk verbeterd. een topsnelheid van tegen de ,ddI'£ieVX m/„nr nmanpn Het maakt de krachtbron veel soe- 230 km/uur opjagen. Uiteraard indrukwekkende pres taties, maar toch vind ik die per soonlijk niet het allerbelangrijkste, hoe aardig op zichzelf ook. Belang rijker vind ik de rust en zekerheid, waarmee men langdurig hoge kruissnelheden kan aanhouden. Geen wonder dat zulke wagens bij onze oosterburen zo gewild zijn. peler. De motor draait onder alle omstandigheden rustig, zowel bij het ontspannen als bij het verbeten rijden. Door die goede ademhaling wordt ook de brandstofenergie tot het uiterste benut. Dat houdt het verbruik dan weer een beetje in toom. Want ondanks al het machts vertoon kan men gemakkelijk 1 op 8 tot 9 halen. En dat cijfer kan men moeilijk slecht noemen voor de laatste loot van de 944-familie. De 944 S is na melijk ingedeeld tussen de norma le 944 en 944 Turbo. Net als de an dere een formidabel maar duur rij- ijzer. Technische gegevens Porsche 944 S. Tweedeurs coupé (2+2). Viercilinder motor in lijn met 4 kleppen per cilin der. Inhoud 2479 cc. Compressiever- houding 10,9:1. Vermogen 190 pk. Ma ximum koppel: 230 Nm bij 4300 t/m. Lengte 4,23 m. Gewicht 1280 kg. Aan hanger geremd 1200 kg. Tankinhoud 80 1. Acceleratie 0-100 km/uur 7,9 sec. Topsnelheid 228 km/uur. Prijs: met ka talysator 107.500,-. Amerikaanse GM-modellenpark aan de pers voorstelde. Vroeger werden deze produkten van de Amerikaanse GM-dochters (net als de Westduitse Opeis en En gelse Vauxhalls) geïmporteerd door General Motors Nederland in Rotterdam. Vandaag de dag wordt die import overgelaten aan vijfgro te dealers in verschillende delen van het land. Hoewel er in Rotterdam ook zo'n importeur zit (Autocenter Pieter- sen) valt dit gedeelte van Zuid-Hol land met Noord-Holland onder Ri- Het Japanse merk Daihatsu ope- te prijzen liggen in de buurt 50 en 60 mille. En in de meeste ge vallen zijn het heel royale limousi nes met 6- of 8-cilinder motoren vol praktische- luxe. De tijd, dat de reert nog pas een kleine tien jaar Amerikanen heel kaal werden geboden, betreft nu pese concurrenten op de Nederlandse markt. Toch be- voorbij. Ze kunnen dat gint het deze maand al aan dè der- oed mee met hun Euro- de generatie van zijn belangrijkste model: de Charade. De wat op de Honda Civic lijken de introductie de wagen stond in maart al op de importeurs zich autosalon in Genève, maar de Ne- spiegelen aan de derlandse dealers maakten er pas Ze spreken over kort geleden kennis mee. Ze kre- 'Europese uit- gen toen meteen te horen, dat de Europese 'Europes maten' rusting'. Maar ze kunnen nog geen i Amsterdam, die in oud-Motor- Europese rij-eigenschappen huis-directeur W. Aniba bieden. De snelheidsmeter in veel Charades uit twaalf modellen zal bestaan met vier drie- cilinder motoren. Die motoren (zowel benzine als diesel zonder en met turbo) zijn overigens niet nieuw, ze werden zo uit de oude modelen geplukt. Ze kregen alleen een volkomen nieuw pak aan. Zowel van binnen als van buiten is er niets meer dat aan de voorgangers herinnert. De wagen ziet er perfect uit en de eerste rij-indrukken waren ook on verdeeld gunstig. Te zijner tijd zal ik daar wel wat uitvoeriger op te rugkomen. De goedkoopste van het stel is de Charade TS van 15.399,-. De wat leuker aangekle de TS Special komt meteen dik duizend gulden duurder uit. De laagste geprijsde diesel staat op 19,5 mille, met turbo komt daar dan drie mille bij. De duurste van de nieuwe Chara de-club is de GTti van op één gul den na 26 mille, het paradepaardje van de importeur. Weliswaar is het motorblok van die driftkikker identiek aan dat van de overige Charade-modellen, maar het maxi maal vermogen bedraagt' dank zij de vier kleppen per cilinder, de elektronische inspuiting en de tur bo met intercooler 74 kW oftewel 101 pk. Met een cilinderinhoud van 993 cc is deze Daihatsu Charade GTti een van de zeer weinige auto's met een specifiek vermogen van meer dan 100 pk per liter. Bij zo'n ver mogen behoren hoge prestaties: in 8,2 seconden uit stilstand naar 100 km/uur en een topsnelheid van 185 km/uur. En volgens de fabriek blijft het verbruik ook dan meer dan alleen aanvaardbaar. Renault uit rood Renault verwacht dit jaar defini tief uit de rode cijfers te kunnen komen, nadat in het afgelopen jaar het concernverlies reeds tot de helft (nog 5,5 miljard francs) werd teruggebracht. Men denkt het jaar zonder verlies of winst te kunnen afsluiten. Het bedrijf vergrootte de omzet vorig jaar met zeven pro cent. Quattro-jubileum Vorige maand rolde in Ingolsladt de 100.000ste Audi met vierwiel- aandrijving van de band, zes jaar nadat deze VW-dochter aan het quattro-concept begon. Volgens de fabriek heeft het systeem van per manente vierwielaandrijving zich niet alleen in de autosport maar ook in het dagelijks verkeer bewe zen. Audi biedt nu als eerste merk ter wereld alle modellen ook als quattro aan. 'Auto-aktief '87' Sluyter in Utrecht heeft voor de derde maal 'Auto-aktief uitgege ven, een boekie van bijna 200 pagi na's, waarin de geïnteresseerde au tomobilist nagenoeg alles over au to-accessoires kan vinden. Over al lerlei attributen van allerlei mer ken. Voor 4,95 verkrijgbaar in au toshops en in de boekhandel. Garanties Opel geeft als eerste in Neder land een volledige garantie op ge bruikte auto's, die niet ouder zijn dan 2 jaar en nog geen 30.000 kilo meter op de teller hebben. Het merk noemt dergelijke auto's 'Young ones' en geeft er een garan tie van een heel jaar of 20.000 km op. Op de zogenaamde 'O.K.-inrui- lers' wordt zes maanden of 10.000 kilometer garantie gegeven. Austin Rover doet het anders. Het Britse merk biedt op alle Rover 200- en 800-modellen 2 jaar garantie en een certificaat, waarin de dealer een minimale inruilwaar- de garandeert berekend op basis van de afschrijvingspercentages zoals die door de ANWB worden gehanteerd in kostencalculaties. Mijlpaal van Mazda De 20-miljoenste Mazda is deze maand in Hirosjima van de band gelopen. Dat aantal werd bereikt in iets meer dan 55 jaar. De onderne ming begon in 1931 met het bou wen van voertuigen. De eerste was een driewielige bestelauto. Pas in 1960 werd de eerste personenauto geproduceerd. In 1979 werd de 10 miljoenste auto gebouwd. Met een jaarlijkse produktie van 1,4 mil joen stuks is Mazda op dit moment de derde autoproducent van Ja pan. 'n Nieuw, fris behangetje, 't Is er de tijd voor. En V&D maakt kiezen gemakkelijk. Met 'n fantas tische nieuwe behang- en vinyl- kollektie. Lichte modetinten. Fraaie dessins. Allemaal afwosbaar. Voor kleurige, moderne, klassieke en knusse huizen. En alles wat u nodig heeft om 't op de muur te krijgen. U hoeft dus alleen maar voor 'n vrolijke plak- ploeg te zorgen. behang, per rol vanaf Vinyl, per rol vanaf Bison behangplaksel. Voor normaal en zwaar behang. Pak a 125 gram. Voor zwaar en speciaal behang. Pak a 125 gram. Behangschaar Aandrukborstel Insmeerborstel Vestan verfroller, 18 cm breed, voor 't aandrukken van behang ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON Echte autofreaks herkennen we ogen blikkelijk als ze bij ons de showroom binnenstappen en vastberaden richting Mazda RX-7 gaan. Ze vergapen zich niet aan de styling, die kennen ze immers uit hun dromen. Ze kruipen niet achter het stuur om "droog" te rijden. Ze vragen ons niets over de elektronische schok demperregeling, de snelheidsafhanke lijke stuurbekrachtiging, de inwendig geventileerde schijfremmen rondom en de meesturende achterwielen. Zelfs voorde lederen bekleding en het elektrische schuifdak hebben ze geen oog. Ze willen maar één ding zien: mayna dealomgeroem- I I de rotatiemotor. waarmee je stil, comfortabel en trillings- yrij in 8,4 sec. van 0-100 km/u optrekt en die goed is voor een top van 210 km/u,op normale loodvrije benzine. F.n de prijs van f 72.210,-* is voor de ware autoliefhebber eigenlijk maar bijzaak. Want echte liefde kent geen grenzen. Uw oft. Mazda-dealer. Weversbaan 27 - Leiderdorp tel. 071-899349. MAZDARX-7. BEWEZEN RIJPLEZIER.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11