Handelsoorlog brengt economische crisis nabij Europarlement tegen lagere landbouwprijzen Kernwapenindustrie Amerika maakte enorme groei door Weinig animo voor 'kleine' deeltijdbaan Goede vooruitzichten bij Tulip Computers WOENSDAG 22 APRIL 1987 ECONOMIE PAGINA 7 BRUSSEL (ANP) - De landbouwcommissie van het Europees Parlement heeft gisteren in Brussel onverwacht een streep ge haald door de prijsvoorstellen voor de landbouw van de Europe se Commissie. Een meerderheid van de commissie pleit voor be vriezing van de prijzen in plaats van prijsverlagingen. Bovendien is men gekant tegen de voorgestelde heffing op olieën en vetten. WASHINGTON - De Amerikaanse kernwapenindustrie is één van de twintig grootste bedrijven in dit land. De voortdurende inspannin gen van achtereenvolgende Ameri kaanse regeringen om kernwapens te moderniseren en de arsenalen te vergroten heeft geleid tot de groei van een tak van de militaire indus trie, die goed is voor een jaaromzet van 7,5 miljard dollar (bijna 16 mil jard gulden) en die werk biedt aan 90.000 mensen. Dat blijkt uit een onderzoek van een Amerikaanse milieu-organisatie. De kernwapenindustrie, of 'het complex' heeft sinds 1945 onge veer 60.000 kernkoppen gebouwd. Op dit moment worden gemiddeld vijf kernkoppen per dag geprodu ceerd, terwijl dagelijks vier verou derde wapens worden ontmanteld. De analyse van het Amerikaanse nucleaire militair-industriële com plex is vervat in een 223 pagina's dik rapport dat vandaag door de actiegroep openbaar werd ge maakt. Het rapport is opgesteld door vier onderzoekers uit Washington, die worden gesteund door de Natu ral Resources Defense Council, een milieugroep uit New York. Het rapport maakt deel uit van een veelomvattender werk aan een 'en cyclopedie' van de kernwapens in de wereld. Het werk richt zich vooral op het Amerikaanse minis terie van energie dat verantwoor delijk is voor het ontwerpen, tes ten, produceren, assembleren» en weer ontmantelen van kernwa pens, die door het Pentagon wor den gestationeerd. Onzichtbaar "Wij proberen enig licht te wer pen op wat een enorme, maar toch bijna onzichtbare industrie is ge worden," aldus William Arkin, me de-auteur en onderzoeker bij het Instituut voor Beleidsonderzoek in Washington. "Als het kernkoppen- complex bij de Fortune 500 zou ho ren, zou het ergens in de top 20 staan", meent mede-auteur en on derzoeker Thomas Cochran. De Fortune 500 lijst is de lijst van de 500 grootste bedrijven van Ameri ka. "Onder de regering Reagan, van 1981 tot 1987, zijn er naar schatting 11.000 kernkoppen en -bommen van 10 types geproduceerd. Het budget voor de kernkoppenpro- duktie is gestegen van 3,4 miljard dollar in 1981 naar meer dan 8 mil jard dollar (begroot) voor het ko mende jaar", illustreert Cochran voorts de enorme groei van deze industrietak. Het onderzoek concludeert ook dat de VS sinds 1945 71 soorten kernkoppen hebben geproduceerd voor 116 verschillende wapensys temen. "Tweeënveertig types zijn volledig buiten gebruik, zodat er in de huidige voorraad 29 over zijn," stelt het boek. Lopende band Sinds het eind van de Tweede Wereldoorlog is 'het complex' ont wikkeld van een werkplaats voor met de hand gebouwde atoom bommen tot een moderne lopende band-fabriek waar voortdurend wordt gezocht naar kwalitatieve Burgemeester J. Gmelich Meijling spreekt in Den Helder honderden ambtenaren toe. Zij protesteerden gisteren tegen de afslankingsplannen bij defensie, waardoor zo'n 700 banen uoor burgerpersoneel zullen verdwijnen. (foto ANP) Volgens de Nederlandse land- bouwspecialist Eisso Woltjer (PvdA) ziet de meerderheid van het Parlement meer in het uit pro- duktie nemen van landbouwgrond dan in prijsverlaging als middel om de produktie in de hand te hou den. De landbouwcommissie is wel bereid voor bepaalde produk- ten, zoals olijfolie, oliehoudende zaden en soja, produktiedrempels te accepteren. Komt de produktie daarboven dan gaat de door de EG gegarandeerde prijs omlaag. De tamelijk verrassende afwij zing van de heffing op olieën en vetten berust volgens Woltjer op een verschil van inzicht tussen de Europese Commissie en belangrij ke delen van het Parlement. De commissie wil de opbrengst van de heffing gebruiken om de enorme tekorten in de sector olieën en vet ten op te vangen. In het Parlement bestaat de vrees dat dit uitloopt op een regelrecht handelsconflict met de Verenigde Staten. Toen de Brit se conservatief James Elles voor stelde de opbrengst dan maar te gebruiken voor de hele Europese landbouwsector verklaarde de Commissie echter dat daarvoor de goedkeuring nodig zou zijn van al le twaalf nationale parlementen. Het zou dan namelijk gaan om een nieuwe algemene inkomstenbron voor de EG. Na deze verklaring stemden ook de oorspronkelijke voorstanders van de heffing, die Telefoon tegen telefoontjes AMSTERDAM (ANP) - Er komt een speciaal telefoon nummer waar mensen terecht kunnen die verschoond willen blijven van bedrijven of organi saties die aan telefonische ver koop doen. Een werkgroep met daarin de PTT, het Direct Mar keting Instituut Nederland (DMIN) en de Postorderbond voeren hierover overleg. De verwachting is dat het telefoon nummer volgend jaar in wer king treedt, aldus directeur F.H. van Dorst van DMIN. Aanleiding is de groei die het zogenoemde commercieel tele foneren doormaakt. Steeds meer mensen worden thuis ge beld door allerlei commerciële instellingen die iets willen ver kopen of vragen hebben in ver band met de afzet van hun pro- dukt. „We moeten voorkomen dat mensen zich gaan ergeren. Daarmee is ook onze branche niet gediend", aldus Van Dorst. Staatslening De staat gaat opnieuw de open bare kapitaalmarkt op met een le ning tegen een rente van 6,25 pro cent met een looptijd van acht jaar. De uitgiftekoers wordt op de da tum van de inschrijving, 28 april, vastgesteld op basis van de belang stelling voor de lening. De inschrij vingsdatum is 28 april. De lening wordt in haar geheel afgelost op 1 juni 1995. Het wordt de zevende le ning in successie die de staat uit geeft tegen een couponrente van 6,25 procent. Holland Aero Lines De rechtbank in Rotterdam heeft de op de luchthaven Zestienhoven gevestigde Rotterdamse regionale luchtvaartmaatschappij Holland Aero Lines failliet verklaard. De onderneming, die sinds eind de cember geen vluchten meer uit voert, verkeert al vanaf oktober in financiële moeilijkheden. De fail lissementsaanvraag was ingediend door een personeelslid van de HAL. Infotheek De Infotheek Groep mikt voor dit jaar op een omzet tussen 115 miljoen en 140 miljoen gulden. Dat zou een stijging van 60 tot 80 pro cent inhouden ten opzichte van de omzet van 65,7 miljoen over 1986. Dat heeft het computerbedrijf, met de hoofdvestiging in Leiden, be kendgemaakt in een mededeling over de opening van een vestiging in Amsterdam. Energievoorziening Als Nederland tot aan het eind van deze eeuw wil voldoen aan de vraag naar energie moet het snel een besluit nemen over nieuwe ko lencentrales of andere vormen van aanvullende energievoorziening. De afhankelijkheid van olie en gas moet blijvend worden verminderd, zo schrijft het Internationale Ener gie Bureau (IEA) in zijn jongste rapport over het Nederlandse ener giebeleid. vooral in de zuidelijke landen van de EG zijn te vinden, tegen. Volgens Woltjer ging het vooral om een tactische zet van de conser vatieven. Het is bekend dat bij voorbeeld het Britse parlement de heffing altijd zal blokkeren. Wol tjer verwacht dat de heffing het de volgende maand tijdens de plenai re zitting van het parlement toch zal halen. Japan wil in VS computers kopen TOKIO (Rtr/AFP/UPI) - De rege ring van Japan overweegt super computers van de Verenigde Sta ten te kopen, om de wrijving op handelsgebied tussen de VS en Ja pan te verminderen. Van Japanse regeringsfunctionarissen verno men dat de Japanse minister van handel, H^jime Tamoera, de bij zondere handelsvertegenwoordi ger van de VS, Clayton Yeutter, heeft laten weten dat zijn regering wellicht in de aanvullende begro ting van later dit jaar geld opzij zal zetten voor de aankoop van die computers. Yeutter is in Tokio om te praten over de handelsproblemen tussen de VS en Japan. Eind vorige week besloten de VS de import van be paalde elektronicaprodukten uit Japan met een extra invoerheffing van honderd procent te belasten, omdat Japan zich niet zou houden aan een halfgeleiderakkoord waar in het toezegt zijn markt open te zetten voor Amerikaanse micro chips en niet langer meer chips te dumpen. Yeutter is niet ingegaan op het dringende verzoek van Tamoera om die extra invoerrechten in te trekken. De VS moeten van Japan het bewijs krijgen dat het zich werkelijk houdt aan de halfgelei derovereenkomst, zo zou Yeutter hebben gezegd. In Amerika is de rente weer aan het stijgen. En de handelsoorlog tussen Japan en de VS is, sinds president Reagan vorige week maatregelen aankondigde tegen Japanse importen, inmiddels be gonnen. Beide ontwikkelingen brengen de toch al geringe econo mische groei in de wereld ernstig in gevaar. Eerder deze maand al moest het Internationaal Monetair Fonds zijn groeiramingen voor dit jaar drastisch bijstellen. Voor de industrielanden wordt nu gere kend op een economische groei van 2,3 procent. Dat is ruim onder de drie procent die volgens het IMF nodig is om de werkloosheid in de westerse landen niet verder te laten oplopen en de schulden problemen van de derde wereld landen beheersbaar te houden. De nieuwe ontwikkelingen maken de vooruitzichten er niet beter op. Van verschillende kanten is al ge waarschuwd voor een wereldwijde economische recessie. door Nicole Lucas De verhoging van de rentetarie ven hangt nauw samen met de da ling van de dollarkoers, waarvan het einde nog niet in zicht lijkt. De afgelopen twee jaar zijn de belang rijkste industrielanden erin ge slaagd de 'dure' dollar (eind 1984 moest in Nederland bijna vier gul den voor de Amerikaanse munt worden betaald) aanzienlijk in waarde te laten dalen. Dat gebeur de vooral na het zogenaamde Pla- za-akkoord van september 1985. De landen van de zogeheten Groep DEN HELDER (ANP) - Vierdui zend man burgerpersoneel van de fensiebedrijven in Den Helder heb ben gistermiddag geprotesteerd te gen het besluit van de regering om tussen nu en 1990 minstens 700 ba nen voor burgerpersoneel bij de fensie in die stad te schrappen. De protestbijeenkomst was georgani seerd door de ambtenarenvakbon den CFO, AbvaKabo en Ambtena- rencentrum. van Vijf (G-5, Frankrijk, Groot- Brittannie, Japan, West-Duitsland en de VS) besloten toen dat de cen trale banken zouden gaan ingrij pen om de dollarkoers omlaag te brengen. Een spectaculaire daling was het gevolg. Effect In februari van dit jaar vond de G-5 het welletjes. Afgesproken werd de wisselkoersen zoveel mo gelijk te houden op het niveau van dat moment. Dat zogenaamde Lou- vre-akkoord werd begin deze maand nog eens bevestigd. Het ef fect daarvan is voorlopig echter ge ring, want van een stabiele ontwik keling van de wisselkoersen is de laatste weken absoluut geen spra ke. Het vertrouwen in de dollar lijkt nagenoeg verdwenen. Japan se beleggers beginnen hun beleg gingen in Amerikaanse staatsobli gaties massaal te verkopen. De Ja panners zijn de belangrijkste fi nanciers geweest van het Ameri kaanse tekort op de begroting. Te rugtrekking van Japanse beleggers omdat zij de dollar te ver gezakt vinden, kan betekenen dat de Amerikanen in de problemen ko men bij de financiering van hun overheidstekort. Tenzij zij er op korte termijn in slagen de over heidsuitgaven drastisch te beper ken en/of de inkomsten danig te vergroten. Dat lijkt niet erg waar schijnlijk. De enige manier om het dan voor Japanners en anderen aantrekkelijk te houden in de VS te beleggen is een verhoging van de rente. Een aantal Amerikaanse banken heeft daarmee inmiddels een begin gemaakt. Voor de econo mische groei is dat echter aller minst gunstig. De demonstranten werden onder meer toegesproken door de burge meester van Den Helder, J.C. Gme lich Meijling. Hij wees op de enor me gevolgen die het banenverlies zou hebben op de gehele plaatselij ke economie. Volgens de burgemeester strookt dit afslankingsbeleid hele maal niet met de door staatssecre taris Van Houwelingen van defen sie vorig jaar voor de verkiezingen Via de daling van de dollarkoers is de afgelopen twee jaar gepro beerd meer evenwicht te brengen in de wereldhandel. De VS hebben (al jaren overigens) een enorm te kort op de handelsbalans: ze voe ren, met andere woorden, veel meer in dan uit. Daar tegenover staan landen als Japan en West- Duitsland, waarvoor het omge keerde geldt. Door de dollar min der duur te maken is geprobeerd daar verandering in te brengen. Dat maakt de Amerikaanse pro- dukten in het buitenland immers goedkoper (de export van de VS kan dus stijgen), terwijl buiten landse produkten in de VS duur der worden (dus minder import). Zo zou het althans in theorie moe ten gaan. In de praktijk is het effect van de goedkopere dollar op het handelstekort van de Amerikanen echter zeer beperkt gebleven. Ge deeltelijk komt dat door de uitblij vende vraag uit ontwikkelingslan den. Die gaan gebukt onder hoge bankschulden en lage prijzen voor de door hen geëxporteerde grond stoffen, waardoor de mogelijkhe den om Amerikaanse goederen (ook al worden die goedkoper) te importeren zeer beperkt zijn. Ge deeltelijk komt dit ook door de agressieve politiek van de nieuwe geïndustrialiseerde landen als Tai wan en Korea. Die hebben hun munt gewoon in verhouding tot de dollar in waarde laten dalen, zodat de Amerikanen daar geen concur rentievoordeel uit konden halen. En ten slotte speelt ook een rol dat het Amerikaanse bedrijfsleven slecht functioneert. Er is te weinig goed opgeleid personeel en er wordt te weinig gezocht naar nieu we produkten en efficiëntere pro- gedane toezegging dat er voor 553 miljoen gulden door de rijksover heid in Den Helder zou worden geïnvesteerd. De commissaris van de koningin in Noord-Holland, R. de Wit, heeft in een schrijven zijn solidariteit met de het protest in Den Helder betuigd. In ons land werken bij de fensiebedrijven in totaal 28.000 burger-ambtenaren. duktiemethoden. Met andere woorden: ondanks de goedkope dollar kunnen Amerikaanse pro dukten slecht concurreren met produkten van elders. Hoewel dat ook in de VS zelf in middels wel wordt erkend, geven de Amerikanen er de voorkeur aan de oorzaken voor het grote han delstekort elders te zoeken. Nadat een handelsconflict met de EG (over landbouwprodukten) op het allerlaatste moment kon worden afgewend hebben de Amerikanen het de laatste weken vooral ge munt op de Japanners. Die worden als de grote schuldigen aangewe zen voor het (te) geringe effect van de goedkopere dollar. De Amerika nen beschuldigen de Japanners er van produkten op de Amerikaanse markt te dumpen (onder de kost prijs te verkopen) en de eigen markt voor goederen van elders ge sloten te houden. Vorige week vrij dag besloot president Reagan tot tegenmaatregelen. Hij kondigde extra importheffingen aan op een aantal Japanse produkten. Daar door worden oder meer kleu- rentv's, zakrekenmachines, ge- luids- en videobanden twee maal zo duur. De EG reageerde onmiddellijk op de Amerikaanse actie met de mededeling dat ze maatregelen heeft klaarliggen voor het geval Ja pan nu zijn export naar Europa gaat verleggen. Tegenmaatregelen van Japanse kant zijn tot nu toe achterwege gebleven. Dat neemt echter niet weg dat de handelsoor log inmiddels een feit is. En het is nog maar de vraag of president Ro nald Reagan en zijn Japanse ambt genoot Yasuhiro Nakasone, als zij elkaar op 29 april in Washington ontmoeten, dat tij kunnen keren. AMSTERDAM (ANP) - De directie van Tulip Computers verwacht voor de komende jaar een voort gaande groei. In 1986 verdubbelde de nettowinst voor het vierde achtereenvolgende jaar om op een niveau van f 9,2 miljoen te belan den. De omzet groeide met ruim negentig procent tot f 95 miljoen. Directeur F. Hetzenauer zei giste ren te verwachten binnen vier tot vijf jaar te zullen behoren tot de vijf grootste computerfabrikanten van Europa. De omzet zal dan circa Ultimatum voor busbedrijf ZWN ROTTERDAM (ANP) - De Ver- voersbond FNV heeft de directie van het streek vervoerbedrijf Zuid- West-Nederland (ZWN) gister avond een ultimatum gesteld tot vrijdagmiddag twaalf uur. In dat ultimatum stelt de bond zich ach ter de eisen waarvoor de ZWN- chauffeurs, die de vaste lijndienst op Voorne-Putten onderhouden, afgelopen vrijdagavond in staking zijn gegaan. Bijna alle 484 buschauffeurs leg den spontaan het werk neer om te protesteren tegen de toenemende agressie, vooral tijdens de avond diensten. Uit protest tegen vooral grote groepen disco- en buurthuis- bezoekers, die op weg naar huis hun agressie op de buschauffeur of andere passagiers botvieren, wei gerden de chauffeurs van de ZWN het afgelopen Paasweekeinde avonddienst te draaien. De bond heeft zich nu onverkort achter de eisen van de chauffeurs gesteld, zoals uitbetaling van ge staakte uren, geen rancunemaatre gelen tegen de chauffeurs, betere controle op de bussen en aanstel ling van een rayonchef in Spijke- nisse voor de opvang van agressie slachtoffers. Verder wil de bond dat er op scholen een voorlich tingscampagne wordt gestart om de toenemende agressie tegen te gaan. Als de eerste vier eisen niet voor het verstrijken van het ultimatum worden ingewilligd, zullen Voor- ne-Putten en een deel van Zuid- Holland het komend weekeinde het opnieuw zonder openbaar ver voer moeten stellen, aldus Van Zeist. Beide hebben immers te kampen met aanzienlijke problemen op het thuisfront. Reagan, fel tegenstan der van wat voor handelsbelemme ringen dan ook, zal zijn door de Irangate-affaire danig aangetaste populariteit waarschijnlijk niet nog meer in de waagschaal willen stellen door koste wat kost aan die vrije handel te blijven vasthouden. Ook de speelruimte van Nakasone, die enkele weken geleden bij loka le verkiezingen een nederlaag leed, is beperkt. En net als in de VS, gaan ook in Japan steeds meer stemmen op om kwaad met kwaad te vergelden. Een aantrekkelijk perspectief is dat allerminst. Het opkomend pro tectionisme zal de groeicijfers van de wereldhandel laag houden. Een wereldwijde economische crisis, waar niet alleen de westerse lan den, maar vooral de ontwikke lingslanden het slachtoffer van zul len zijn, ligt dan in het verschiet. verbeteringen. De ontwikkeling van geavan ceerde systemen, als de met 10 kernkoppen uitgeruste MX-raket, de Trident en de kruisraket, vereist steeds lichtere en krachtigere kernkoppen. Daardoor zijn de bud getten voor onderzoek en produk tie van nucleair materiaal voortdu rend gestegen. De belangrijkste centra voor on derzoek en ontwerp zijn de labora toria van Los Alamos en Sancia in New Mexico en Lawrence Liver- more in Californië. Het boek stelt verder dat de VS op dit moment beschikken over 100 ton plutonium voor kernwa pens en over 500 ton hoog verrijkt uranium. Tot een aantal reactors kort geleden om veiligheidsrede nen werd gesloten, werd per jaar door het complex 2,1 ton pluto nium geproduceerd. De Amerikanen hebben sinds 1945 meer dan 820 kernwapens la ten exploderen. Hun gezamenlijke explosieve kracht bedroeg 173 me gaton TNT, of 13.000 Hiroshima- bommen. een half miljard gulden bedragen. Hetzenauer piekert er niet over om buiten Europa te gaan produ ceren. Ook onderdelen worden zo veel mogelijk van Nederlandse, of desnoods Europese toeleveran ciers betrokken. „Het is van belang voor het behoud van de Europese industrie dat we zoveel mogelijk bij elkaar inkopen. Alleen als een onderdeel helemaal niet hier is te krijgen, moeten we noodgedwon gen naar Azië of Amerika." Het huidige marktaandeel van Tulip in Nederland van 15 16 pro cent (zes procent in 1985) zal, naar het zich laat aanzien, in 1987 verder klimmen. Binnen vijf jaar ver wacht Tulip in Europa een markt aandeel te hebben van acht tot tien procent en zodoende dicht op de hielen van concurrenten IBM en Olivetti te zitten. Volgens het marktonderzoekbu reau International Data Corpora tion heeft Tulip op de Nederlandse microcomputermarkt voor (semi- )professionele toepassingen een vooraanstaande plaats. Dit is te danken aan enerzijds de sterke groei van het aantal opdrachten vanuit de overheid en het bedrijfs leven. Anderzijds groeide het aan tal verkooppunten in ons land van 110 in 1985 tot 134 in 1986, zo staat in het jaarverslag. - De omzet in het buitenland is vo rig jaar verdubbeld ten opzichte van 1985. Dit komt met name door de uitbreiding van de distribu tiekanalen in West-Duitsland, Frankrijk, Zwitserland, Denemar ken, Spapje en België. Inmiddels zijn eigen vestigingen geopend in Duitsland en Frankrijk. Toch akkoord in Westduitse metaalindustrie BONN/AMSTERDAM (GPD) - In de Westduitse metaal is de afgelo pen nacht na meer dan twaalf uur onderhandelen toch nog een cao- akkoord bereikt. De achterban van werkgevers en werknemers bera den zich vandaag over het resul taat. Aangenomen wordt dat zij het akkoord zullen aanvaarden en dat zo een bijna onvermijdelijke geachte staking is voorkomen. Werkgevers en werknemers kwamen overeen dat de werkweek voor de bijna vier miljoen metaal- werknemers in twee fases wordt verkort van nu 38,5 uur naar 37 uur in 1989. Verder worden de lonen en salarissen dit jaar met 3,7 procent verhoogd, in april. 1988 twee pro cent en in 1989 met 2,5 procent. De werknemers eisten invoering van de 35 urige werkweek met be houd van loon. De werkgevers wil den niet verder gaan dan een ar beidstijdverkorting met een half uur plus een loonsverhoging van 2,7 procent. De werkgeversvoorzit ter noemde het na afloop jammer dat de werkweek opnieuw zal wor den verkort, maar hij vond het een groot voordeel dat er de komende drie jaar rust zal heersen aan het werkfront. IG-Metaal voorzitter Steinkuhler zei dat het compromis te verdedigen is. Volgens hem heb ben de werkgevers erkend dat de werkeloosheid alleen door arbeids tijdverkorting is te bestrijden. Vooral de IG-Metaal zat bij de onderhandelingen in een lastig parket. In de eerste plaats zat de 35-urige werkweek er deze cao-on derhandelingen nog niet in, in de tweede plaats is de te verdelen koek kleiner door de afnemende economische groei en in de derde plaats had men rekening te houden met de veranderde stakingswet. Vorig jaar veranderde de centrum rechts regering in Bonn de sta kingswet zo dat indirect door een staking getroffen werknemer geen geld uit de sociale fondsen krijgt als de cao-eisen voor zijn bedrijf in hoofdzaak gelijk zijn aan die voor het bedrijf waar wordt gestaakt. Grote stakingen zijn daardoor voor de vakbonden niet meer te betalen. Dat maakte de stakingsbereidheid er natuurlijk niet groter op, maar IG-Metaalvoorzitter Steinkuhler had zijn achterban toch al gemobi liseerd voor een harde strijd. Het compromis van afgelopen nacht betekent dat het zo ver niet zal ko men. DEN HAAG (GPD), - De vaste, full-time baan blijft duidelijk favoriet onder werknemers, po pulairder ook dan de deeltijdbaan. Alleen de omvangrijke (meer dan 30 uur) deeltijdbaan kan de concurrentie met volledige baan aan. Tijdelijke en 'flexibele' arbeidscontracten zijn weinig in trek, aldus een vandaag gepubli ceerd rapport van de Organisatie voor Strate gisch Arbeidsmarktonderzoek (OSA), een door de regering ingesteld onderzoekinstituut. Voor het onderzoek zijn vierduizend mensen ondervraagd over hun gedrag op de arbeids markt. Deeltijdbanen zijn vooral onder vrouwen in trek, waarbij opvalt dat de 'kleine' deeltijdba nen vooral worden bezet door laag opgeleide vrouwen. Een deeltijdbaan van tenminste der tig uur is vooral aantrekkelijk voor beter opge leide vrouwen. Een dergelijke werkweek is blijkbaar minimaal nodig om een interessante baan te krijgen met enig perspectief op een verdere carrière, zo concluderen de onderzoe kers. Van deze groep deeltijdwerksters wil toch nog 12 procent liever de hele week werken, maar daar staat tegenover dat eenderde van de vrouwen met een full-time baan de voorkeur geeft aan een omvangrijke deeltijd-baan. Van de mannelijke full-timers wil slechts 12 pro cent in deeltijd gaan werken, zij het liever niet korter dan 30 uur. Mensen veranderen de laatste jaren weer makkelijker van baan, zo staat in het rapport. Het wisselen van baan, wat tussen 1980 en 1983 duidelijk stagneerde, is sinds 1984 toege nomen van 14 tot 19 procent van de onder vraagden. Die verandering van werkkring gaat minder vaak gepaard met een tussenliggende periode van werkloosheid. Maar in vergelij king met het sneller wisselen van baan door werkenden, blijft het aantal niet-werkenden dat een baan vindt beduidend achter, zo schrij ven de onderzoekers. Twaalf procent van de mannen zou korter willen werken, zij het niet minder dan 30 uur. De onderzoekers sluiten dan ook niet uit dat in de toekomst wellicht meer vrouwen in banen komen die nu nog door mannen worden bezet. Dat betekent dat het aantal mannelijke deel tijdwerkers zal toenemen, evenals het aantal volledig werkende vrouwen. Zwart werk De helft van de mensen die 'zwart' werken, incasseert bij elkaar 90 procent van het totaal dat aan zwarte verdiensten wordt uitbetaald. Het gaat dan om bedragen van meer dan vier honderd gulden per maand. De andere helft van de zwartwerkers moet zich met veel min der tevreden stellen: de meesten ontvangen niet meer dan twee tientjes tot honderd gulden per maand, zonder dat de belastingdienst en sociale fondsen daarvan op de hoogte zijn. Een kwart van de ondervraagden zegt wel eens zwart te hebben gewerkt. Het zwart werken is, aldus het rapport, een 'mannen zaak'. Vrouwen besteden er wel meer tijd aan, namelijk maandelijks 18 uur en mannen ge middeld 11 uur. Tweederde deel van de bevol king wijst de illegale bijverdiensten niet af. Maar mensen veranderen op dit punt nogal eens van mening, zodat niet kan worden ge sproken van aanwijsbare delen van de bevol king, die het wel of niet zo nauw nemen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7