TOTO K EERT D U BBEL Ziekenfonds wil pakket houden 'We zijn hier bang voor een escalatie' 'Doel moet dicht tijdens staking' Kinderen vinden skelet op sloopterrein 'Geneesmiddel Dekker heeft bijwerkingen' 'Sportiviteit is zoek bij postduivenhouder' 'Mondjesmaat drinken' motto nieuwe actie Specialisten willen weer actie voeren Inwoners Borssele willen dit weekeinde geen demonstranten zien WOENSDAG 22 APRIL 1987 PAGINA 3 Afgelopen zondag had ^R ^R h niemand 12 goed in de Toto. Daarom pakt de Toto deze veek twee keer uit. Met 'n beetje geluk wint u de hoofd prijs incl. de jackpot van circa f 70.000,-. -TV-yrf-^ Dus als u 'ns echt uw slag wilt slaan.. wtv*-' TILBURG (ANP) - Spelende kinderen hebben op een sloopterrein in Tilburg in het paasweekeinde enkele botten en een schedel gevonden. De been deren zijn vrijwel zeker van een mens. De politie denkt dat het hier om een nog niet ontdekte moord gaat. De botten werden zaterdag en zondag aangetrof fen in het zand. Het gaat om een complete schedel met onderkaak, een bovenbeen, een onderarm, een borstbeen, een aantal ruggewervels en wat minder duidelijke botjes. De kinderen die de vondst deden wisten later tegenover de politie niet meer exact de vindplaats aan te geven. Daardoor is het nog niet duidelijk of op die plaats een woning heeft gestaan of dat het wellicht gaat om een begraving in een tuin. De technische recherche stelt momenteel ter plaatse een onderzoek in. Ook wordt nagegaan wel ke woningen op het terrein hebben gestaan en wie daarin hebben gewoond. De beenderen zullen worden overgebracht naar het gerechtelijk laboratorium in Rijswijk. Daar kan worden bekeken hoe oud de botten zijn en hoe lang ze op het terrein hebben gelegen. Zodra de uitkom sten van dit onderzoek bekend zijn wordt volgens de politiewoordvoerder nagegaan of er mensen in die periode als vermist zijn opgegeven. ZEIST (GPD) - De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) wil in een nieuw stelsel van ziektekostenverzekering het huidige voorzieningenpakket globaal handha ven, zo heeft de VNZ vanmiddag uitgesproken op een algemene ledenvergadering. De ziekenfondsen nemen daarmee stelling tegen de plannen van de commissie-Dekker. Die wil ongeveer 85 procent van het huidige pakket overnemen in het nieuwe stelsel, terwijl mensen zich voor de overige onderdelen vrijwillig kunnen bijverzekeren. HILVERSUM (GPD) - De Neder landse Postduiven Houders Orga nisatie (NPO) is niet bereid om het 'nestspel' of het 'weduwenspel' te verbieden bij wedstrijd vluchten van postduiven. Dit ondanks het nadrukkelijke verzoek van de voorzitter van de landelijke inspec tie van de Dierenbescherming, de Hilversummer Van Oers. Als ge volg van de twee toegepaste wed strijdmethoden zou er sprake zijn van ontoelaatbare stress bij tien duizenden postduiven. Bij het nestspel worden duiven op wedstrijdvluchten gezonden op het moment dat hun eieren op uit komen staan. Ze zouden dan snel ler naar huis vliegen. Bij het wedu wenspel worden doffer en duif voor het transport van een der partners enkele ogenblikken bij el kaar gelaten. Vanwege de hormo nale drang zou ook bij dit spelsys teem harder gevlogen worden. De Dierenbescherming heeft geen goed woord over voor beide methoden. Van Oers: "De duif kan geen uiting geven aan de hierdoor opgelopen stress. Die is heel hoog. In de natuur kan het dier zijn ener gie op een gezonde wijze kwijt. In dit geval is hiervan geen sprake. Met deze sport gaat het op deze wijze de verkeerde kant op". De twee gebruikte wedstrijdme thoden zijn slechts enkele onder delen van meer grieven die Van Oers koestert tegen een overigens onbekend aantal duivenmelkers. Het regelmatig de nek omdraaien van duiven die te laat terugkomen van vluchten, het gebruik van do ping en de soms erbarmelijk slech te omstandigheden waaronder sommige verenigingen hun duiven vervoeren, zijn andere bezwaren. Secretaris Van Putten van de Ne derlandse Postduiven Houders Or ganisatie, waarbij 55.000 postdui- venhouders zijn aangesloten, zegt dat er op het punt van de wed strijdmethode geen enkel compro mis te verwachten valt. "Wij zijn het fundamenteel oneens met Van Oers. Er wordt uit een bepaald hoofdstuk van onze sport een wil lekeurige bladzijde gepakt. Een ombuiging valt niet te verwach ten". Van Oers: "De mentaliteitsve randering bij veel duivenmelkers zal door het bestuur van de NPO moeten worden aangedragen. Ik ben er dan ook een warm voorstan der van om het nestspel en wedu wenspel af te schaffen. Dat zal voortaan in de regels moeten wor den opgenomen. Op straffe van diskwalificatie zal een en ander controleerbaar moeten worden". Van Putten: "Dat kan niet, want daarmee wordt de duivensport in essentie aangetast. Vergeet niet dat een kwart miljoen Nederlanders dagelijks geniet van deze prachtige liefhebberij". De Dierenbescherming zegt dat wetenschappelijk onderzoek naar de hoeveelheid stress bij postdui ven zeer gewenst is. De Dierenbe scherming gaat minister Braks (landbouw) wel vragen om strenge re reglementen voor wedstrijspor- ten waaraan dieren meedoen. Van Putten: "Ze doen maar, maar wij zitten ook niet stil". Kort geding Belgische kerncentrale MIDDELBURG (GPD/ANP) - De exploitant van de Belgische kern centrales EBES heeft gisteren alle juridische zeilen bijgezet om te voorkomen dat president André de la Porte van de Middelburgse rechtbank zich waagt aan een uit spraak over de situatie in de kern centrales te Doel. "Een Nederlands rechter moet niet gaan zitten op de stoel van de Belgische overheid", zo stelde EBES-advocaat Diele- man tijdens een kort geding dat vier Nederlandse milieu-organisa ties hadden aangespannen. Ze ei sen maatregelen tegen de 'beang stigende' situatie in Doel. Daar zijn de twee grootste reactors, Doel 3 en Doel 4 nog steeds in werking terwijl zo'n driekwart van het per soneel nu al vier weken lang in sta king is. Dieleman stelde aanvankelijk uitsluitend voor de rechter te zijn verschenen 'om uw bevoegdheid te betwisten'. Maar toen de recht bankpresident het nuttig oordeel de om twee deskundigen van de milieu-organisaties aan het woord te laten, bleek Dieleman in staat om binnen nog geen half uur tijd drie topfunctionarissen uit Doel op te trommelen. Zij werden in Mid delburg achter de hand gehouden voor het geval het toch nodig zou zijn om de beschuldiging te weer leggen dat de kernreactors in wer king worden gehouden door onvol doende en te laag gekwalificeerd personeel. Natuur en Milieu, de Brabantse Milieufederatie, de Zeeuwse Mi lieufederatie en de Belgisch-Ne derlandse milieuvereniging Bene- gora bleven echter bij hun opvat ting dat EBES in strijd handelt met veiligheidsvoorschriften en 'alge meen aanvaarde normen terzake'. Als de centrale met voorlopig wordt gesloten, dan moet EBES op zijn minst een commissie van des kundigen in de arm nemen, stel den ze. Deze commissie, bijvoor beeld van internationale atoomagentschap IAEA uit We nen, zou dan tot dwingende aanbe velingen moeten komen. Bij niet opvolging daarvan zou EBES I miljoen gulden per dag moeten be talen. Het rapport moet, aldus de eis, uiterlijk 29 april klaar zijn. EBES liet weten daarvoor niets te voelen. Onverantwoord Volgens de organisaties mag de Middelburgse rechtbank wel dege lijk een uitspraak doen volgens het EG-verdrag, het al veel oudere Bel gisch Executieverdrag en diverse arresten. Van belang daarbij is, al dus advocaat Beunen, dat sprake is van dreigend gevaar voor inwoners van Zeeland. Bovendien, zo hield hij de rechtbank voor, heeft EBES tot nu toe volstrekt onvoldoende informatie verstrekt, waardoor schade is ontstaan in de vorm van 'ongerustheid en maatschappelijke beroering'. Hij benadrukte verder dat zowel de exploitant van de kerncentrales als het controlerend orgaan, het bureau Vincotte, in handen zijn van het grootste parti culiere bedrijf in België, de Gene rale Maatschappij. De deskundigen van de organi- saies, De Vries van de Zeeuwse Mi lieufederatie en de Leidse hoogle raar psychologie Wagenaar onder steunden dat betoog. De eerste haalde officiële ministeriële uit spraken aan, waaruit zou moeten blijken dat - ook nu de reactors Doel I en 2 zijn stilgelegd - sprake is van een 'uitputtings-werksche ma'. Wagenaar voerde aan dat in de kerncentrale vermoeidheid, tijdge brek, kleine technische ongemak ken en gebrek aan ervaring kun nen optreden, allemaal elementen die de kans op menselijk falen - en daarmee de kans op een groot on geluk - vergroten. De EBES-verdediging noemde het ondenkbaar dat de Belgische overheid zou wachten met het ne men van maatregelen wanneer vei ligheidsvoorschriften niet zouden worden nagekomen. De EBES-ad vocaat benadrukte dat het bedrijf alle informatie beschikbaar heeft gesteld aan de Belgische overheid. In plaats van de EBES had daarom de Belgische overheid in het be klaagdenbankje moeten staan, stelde hij. De uitspraak is vrijdag. DEN HAAG (ANP) - Met drie nieuwe Postbus 51-spotjes, folders en posters is het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur (WVC) gisteren een nieuwe voorlichtingscampagne over alco hol gestart. Deze campagne is een vervolg op die van vorig jaar, 'Drank maakt meer kapot dan je lief is'. Ook de nieuwe campagne 'Alcohol mondjesmaat' is niet ge richt op het verbieden van alcohol, maar op het minder vaak en min der per keer drinken. In de drie tv-spotjes worden drie glazen getoond, gevuld met bier, rode wijn en gedestilleerd, die om vallen en breken. De drie worden tot eind augustus 75 keer uitgezon den. In de spots wordt verwezen naar de folder, die vooral gericht is op zo'n 3 miljoen drinkers tussen de 15 jaar en 40 jaar. Oudere men sen zouden wat rustiger omsprin gen met alcohol. "Alcohol is te gewoon gewor den", zei directeur-generaal volks gezondheid van het ministerie Van Londen gisteren. "Zelfs misbruik wordt in diverse situaties getole reerd. Een herwaardering van het alcoholgebruik is dan ook noodza kelijk". Van Londen noemde de campagne van vorig jaar geslaagd. In die spots sprak een behuild ge zicht de kijker rechtstreeks en in dringend aan op zijn drankge bruik. "Er is veel kritiek op ge weest. De directe invloed van de spots was heel groot. Was er sprake van een terechte opzet? Wij menen van wel. De boodschap moet dui delijk zijn en dat was-ie". De bevol king is meer bewust gemaakt van alcoholproblemen. Alcoholge bruik wordt meer en meer als een maatschappelijk probleem gezien, aldus Van Londen. Hij noemde de vorige campagne een 'algemene alarmering' en de nieuwe campag ne een logisch gevolg daarop. In de komende jaren zal het ministerie steeds met nieuwe campagnes ko- De ziekenfondsen staan niet onver deeld negatief tegenover de plan nen van Dekker, die in de politiek een redelijk onthaal kregen. Dat de plicht voor de ziekenfondsen om contracten te sluiten met alle be roepsbeoefenaars vervalt in het plan van Dekker, betekent een be langrijke bijdrage aan kostenbe heersing. Het onderbrengen van de bejaardenzorg, de gezinszorg en het maatschappelijk werk in het verzekeringspakket zou ook een belangrijke vooruitgang zijn, zeg gen de ziekenfondsen. Onaan vaardbaar vinden ze dat de patiën ten in een eventueel toekomstig stelsel eerst de kosten zouden moe ten betalen om die later terug te krijgen. Ook moeten de zieken fondsen door hun mogelijkheden tot regionale beheersing van de zorg een overwegende plaats in het stelsel behouden. De solidariteit die van oudsher wordt nagestreefd kan het beste worden uitgevoerd binnen een wettelijk ziektekostenstelsel. Daar mee worden de plannen van de commissie-Dekker om de 'vrije' UTRECHT (GPD) - Medische spe cialisten zijn op grote schaal bezig acties voor te bereiden. Die acties krijgen de vorm van extra zondags diensten. Dit blijkt uit een nog ge heim draaiboek dat een actiecomi té heeft gestuurd naar plaatselijke coördinatoren van de acties. De komende weken onderhan delt het bestuur van de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) met het ministerie van WVC over de in komens van de specialisten. De LSV maakt daarbij het advies van een onafhankelijk bureau tot inzet van de onderhandelingen. Dat ad vies houdt in dat specialisten een salaris van circa 120.000 gulden moeten hebben en daar bovenop circa 80.000 gulden meer moeten verdienen omdat zij als zelfstandi gen zelf allerlei voorzieningen moeten bekostigen. Het is de bedoeling om aanvan kelijk beperkt met die acties te starten door bij toerbeurt in een of twee provincies zondagsdiensten te draaien in de ziekenhuizen. In een verder stadium kunnen de ac ties zich uitbreiden tot drie provin cies. In welke provincie wordt be gonnen, is nog niet bekend. markt' te laten werken afgewezen. VNZ-voorzitter De Vries consta teerde tijdens de bijeenkomst dat dat de kans op de realisering van één verzekering voor alle Neder landers nu zeer groot is geworden. De plannen die CDA, WD en PvdA hebben geopperd wijzen in dezelfde richting als die van de commissie-Dekker. De VNZ is het van harte eens met de commissie-Dekker dat de gezondheidszorg lijdt onder een te veel aan plannings- en tarieven- wetgeving. Door het in de prulle- mand schuiven van veel regelge ving kan de verantwoordelijkheid voor de goede gang van zaken voor een belangrijk deel naar de finan ciers toe. De ziekenfondsen kun nen deze verantwoordelijkheid waar maken, stelde de VNZ-voor zitter. Helaas is het niet mogelijk één basisverzekering in te stellen voor iedereen zonder dat nog een extra vaste premie moet worden betaald, constateerde hij. Maar de oplos sing ligt niet in meer eigen bijdra gen. Ook het aanvullend verzeke ren van de geneesmiddelen, een groot stuk tandheelkunde en fysio therapie leidt tot te grote lasten voor veel verzekerden. "Het ge neesmiddel van Dekker is goed, maar het heeft enkele bijwerkin gen die moeten worden uitgezui verd", aldus De Vries. Onderzoek naar dood van vrouw bij narcose BREDA (ANP) - Het openbaar mi nisterie in Breda stelt een onder zoek in naar de dood van een 30- jarige vrouw in het Ignatiuszieken- huis in Breda afgelopen zondag. Ze overleed tijdens de voorbereiding op een narcose. De vrouw was op genomen in verband met een be valling. Het was de bedoeling dat het kind, haar derde, met de kei zersnee zou worden gehaald. Het kind overleed eveneens. Directeur-geneesheer Croonen heeft zelf aangifte gedaan en de In spectie van de Volksgezondheid geïnformeerd. Volgens zijn verkla ring bestond de voorbereiding van de narcose uit een ruggeprik. Er zijn toen complicaties ontstaan. Croonen heeft de indruk dat die complicaties te vermijden zijn ge weest. Als zijn visie juist is, is de anaesthesist daarvoor verantwoor delijk, zegt hij. ROTTERDAM - Door nog onbe kende oorzaak vatte gisteren een met 50.000 weg werpaanstekers geladen vracht wagen vlam op de Europaweg in Eu ropoort. Hoewel de brandweer met hulp van de chauffeur en om standers kans zag om nog duizenden aanstekers te red denstonden de spuitgasten vrij wel machteloos te gen de vlammen. Niet in de laatste plaats omdat er vrijwel geen blus water voorhan den was. Dat moest met tank wagens worden aangevoerd. De brand, die met ve le kleine explosies gepaard ging, legde het verkeer op de Europaweg urenlang stil. (foto ANP) dering voor. Het gaat me om die paar procent die naar Borssele en de kerncentrale komen om de boel op stelten te zetten. Vooral mensen met een zaak voelen zich daar niet gerust op". "We hebben het trouwens ook verheugend gevonden dat alle im- port-Borsselenaren die we hebben benaderd hun handtekening heb ben gezet. De vrees voor proble men wanneer die demonstratie door het dorp trekt, leeft dus niet alleen bij de autochtone inwo ners", zegt Mol. Burgemeester Van den Heuvel van de gemeente Borsele heeft me de naar aanleiding van de in Borse le gesignaleerde verontrusting be sloten de stoet tegenstanders van kernenergie alleen door de noord kant van het dorp te leiden. "Ik ga er heel nadrukkelijk van uit dat de deelnemers geen relschoppers zijn. Misschien zitten er wel een paar bij, maar de organisatoren van de blokkade bij de kerncentrale en de mars hebben de doelstelling alles zonder problemen te laten verlo pen". De demonstratie begint zondag om 12 uur. Dat tijdstip is gekozen om de kerkdiensten 's morgens en 's middags niet te storen. Er is geen toestemming gegeven om, zoals was gevraagd, de stoet vanaf het Plein middenin het dorp te laten vertrekken. De demonstranten be ginnen hun tocht naar de kerncen trale nu vanaf de Monsterweg. Het was de bedoeling dat ze door een deel van de Borsselse singels in de richting van de centrale zouden gaan. De burgemeester verklaart dat nu zal worden geprobeerd de optocht zo snel mogelijk uit het dorp te leiden. "Als de inwoners van Borsele zondag gewoon thuis blijven, hoeven de meesten hele maal niets van de demonstratie te merken", aldus Van den Heuvel. De burgemeester heeft de Bors- selenaren gevraagd niet voor eigen rechter te gaan spelen en geen ge weld uit te lokken. "Als men elkan der met rust laat, dan loopt alles op de beste wijze". BORSSELE (GPD) - De Provin ciale Zeeuwse Energie-Maatschap pij (PZEM) zorgt komend weekein de voor een extra personeelsbezet ting in het energiecomplex bij Borssele. Aanleiding: de aange- kondige blokkade van de kerncen trale en de eenjarige herdenking van de ramp in de Russische kern reactor bij Tsjernobyl. In plaats van de gebruikelijke bezetting van ongeveer 20 medewerkers, zullen er vanaf zaterdagmorgen vroeg tot zondagavond 'een dikke honderd' personeelsleden in actie komen. Ze zijn gedurende de actie gele gerd binnen het complex. Bij het bepalen van de 'strategie' heeft de directie van het openbare nutsbedrijf rekening gehouden met de opstelling van de overheid: zo mogelijk een vreedzame blokka de en demonstratie. Die houding betekent onder meer dat de norma le wisseling van de dienstdoende ploegen niet mogelijk is. De toe gangspoorten zullen namelijk door demonstranten versperd worden en dat wordt door de overheid 'ge doogd'. Met het oog op de elektrici- teitsproduktie wil de PZEM toch de kerncentrale in bedrijf houden. Het is de enige produktie-eenheid die stroom aan het net levert, om dat de conventionele centrale, stil ligt. Bedrijfsdirecteur produktie Ban- ga: "We zijn zodoende gedwongen vooraf voldoende mankracht naar binnen te brengen, zodat we ge woon kunnen door draaien". Vol gens Banga is de veiligheid van de kerncentrale niet gediend met een blokkade. "We rekenen er ook op dat er een onmiddellijke toegang is als het uit oogpunt van bijvoor beeld gezondheid medewerkers en storingen nodig is". De PZEM-di- rectie heeft (Banga: "In goed over leg met de mensen; we hebben el kaar kunnen vinden") besloten tij dig drie ploegen voor de bediening van de kerncentrale aan te voeren en daarnaast extra onderhouds- en verzorgend personeel. De voorbereidingen voor de blokkade van de kerncentrale en Demonstranten tegen de uitbreiding van de kerncentrale in Borssele bevolken de straten van het dorpje. Deze keer willen de inwoners geen demonstranten langs hun amen zien komen. (archieffoto anp> de demonstratie tegen kernenergie komend weekeinde roepen weer standen op in het dorp Borssele. De tijd dat de bewoners van het dorp zich, zoals bij de Harrisburg- demonstratie in 1979, alleen maar verbaasden over het bizarre uit monstering van sommige demon stranten is definitief voorbij. Te-' gertstanders van kernenergie zijn de laatste jaren uitgejouwd en vori ge maand werd de Franciscaanse vredeswacht nog met rotjes be stookt. En nu gaan in Borssele stemmen op om de actievoerders met een gierkar op te wachten. Van dergelijke tegen-acties wil woordvoeder Mol van de veront ruste bewoners echter niets weten. De 42-jarige fruitteler is de woord voerder van een groep van vijftien Borsselenaren die 600 handteke ningen heeft verzameld en het ge meentebestuur van Borssele de af gelopen dagen onder een regen van telefoontjes heeft bedolven. De bedoeling daarvan is duidelijk te maken dat de inwoners geen de monstranten in hun dorp willen zien en dat de route van de demon stratie zondag zodanig moet wor den verlegd dat de deelnemers om het dorp heen worden geleid. Mol: "In Borssele wordt verschil lend over demonstraties gedacht. De leden van de gereformeerde ge meente zijn er bijvoorbeeld zonder meer op tegen. Ik zelf heb er geen moeite mee. Met vredelievende de monstraties dan wel te verstaan. Maar ik ben bang dat de demon stratie van zondag zal leiden tot een escalatie. Dat het gevaar daar voor helemaal niet zo onwaar schijnlijk is, hebben we enkele ja ren geleden in Dodewaard kunnen zien. Ik weet ook wel dat het groot ste deel van de tegenstanders van kernenergie niet meer wil dan hun mening duidelijk naar voren bren gen. En daar heb ik ook wel waar-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3