De koning van wie niemand iets weet Duizend jaar geleden werd de basis voor het huidige Frankrijk gelegd ZATERDAG 18 APRIL 1987 zwakte, terwijl hij bovendien geen aan spraken maakte op Lorraine, wat Adal- beron van Reims weer goed uitkwam. Bovendien was Adalberon achtervolgd geweest door een proces dat Hugo's voorganger Lodewijk V hem op kenne lijk goede gronden had aangedaan, een proces dat Hugo beloofde te annuleren. De kroning van Hugo vond nog die zelfde zomer (op 3 juli 987) in Noyon plaats. De koning werd door Adalberon gezalfd, waarmee hij een status van on aantastbaarheid verwierf waarop zijn roerige vazallen geen inbreuk mochten maken. Daarop nam Hugo een initiatief dat wellicht de werkelijke basis vormde van het 'Huis der Capetingers'. Hij ging met zijn vijftienjarige zoon Robert de Vrome naar diens geboorteplaats Or leans en liet de ceremonie op 25 decem ber door diezelfde Adalberon (en nu sa men met zijn zoon) nog eens overdoen. Deze gewoonte nam zijn nageslacht in de mannelijke lijn over, wat betekende dat er voortaan geen kiescolleges meer nodig waren en de Capetingers het ko ningschap voorlopig 341 jaar lang stevig in handen hadden. Hugo overleed in 996. Niemand weet precies wanneer hij geboren was. Pas na zijn dood werden Hugo en zijn nazaten 'Capet' genoemd. Het kan zijn om de ca pe die hij gedragen zou hebben, wellicht ook in navolging van de 'cappa' van de heilige Martinus (St. Maarten) van Tours, wiens als heiligdom aanbeden ba siliek onder Hugo's persoonlijke be scherming stond. Handtekening Wie nu in Picardiè naar Hugo gaat spoorzoeken, komt van een koude ker mis thuis. In Noyon (waar Calvijn gebo ren werd) stamt de indrukwekkende ka thedraal uit de dagen der gotiek en daar van kan Hugo nooit gehoord hebben. De enige plek waar iets bewaard bleef is La- on, dat hij kort na zijn zalving op de laat ste der Carolingers veroverde. In de bi bliotheek is er Hugo's handtekening op een perkament: een kruis met eromheen vier hulpeloze initialen, want Hugo kon, als de meeste koningen uit die dagen, le zen noch schrijven. En dan is er Verberie, waar de Carolin gers hun paleis hadden. Van de zomer zijn er optochten, maar uit dc dagen van weleer is er geen steen meer op de ande- Picardiè is een landstreek die Ne derlanders kennen als ze via de noordelijke autoroute op weg zijn naar het zuiden. Wat ze zien zijn tra ge heiivels, Romaanse kerken en rij en bomen tegen de horizon. De eni ge Fransen die Picardiè kennen, zijn de Fransen die er wonen. door Rudolph Bakker Franse journalisten, door de Capet- promotors in een autobus geladen om de centra der festiviteiten met eigen ogen te gaan zien, berichtten daarna in hun bla den als over een ver en vreemd land. „Kent u Laon?", vroeg een van hen zijn lezers opgewonden, en hij voegde er ver baasd aan toe: „Als het in Italië iag zou het beroemd zijn". Dat is dus het eerst winstpunt voor de organisatoren van het feest. Hun landge noten zullen deze zomer de blik wellicht nu eens naar het noorden richten en zich niet meteen in de vakantie met doodsve rachting op weg begeven naar de kusten van de Atlantische Oceaan of de Middel landse Zee. Het is ook een winstpunt voor al die Fransen die met angst en be ven de festiviteiten zien naderen die nu worden voorbereid rond het dubbele eeuwfeest van de Franse revolutie, in Omstreden De Franse revolutie betekende het voorlopige einde van de dynastie der Ca pets. De bloedige barensweeën van de republiek zijn nog niet vergeten, en de herinnering eraan maakt zelfs dat heel wat Fransen voor blijde herdenkingen niet in de markt zijn. Dat gold trouwens al net zo goefd bij het eerste eeuwfeest in 1889. Toen president Mitterrand dan ook De ruïne van het oude kasteel in Senlis, waar Hugo Capet tot koning een algemeen geacht persoon benoemde (die later by een onopgelost vliegtuigon geluk in zwart Afrika om het leven kwam) om deze revolutionaire feesten te regelen, kwam de discussie over de zin van deze omstreden herdenking weer op gang. De argwaan nam evenwel af toen Mitterrand kort daarop overging tot het aanwijzen van een ander algemeen geacht persoon, die de herdenking van Hugo Capet op zich zou nemen. De pre sident dacht daarbij aan de in ons land ook bekende historicus Emmanuel Le Roy Ladurie, die niet alleen allerminst revolutionair is, maar bovendien nog het symbool van de herdenking in zijn naam levend houdt. 'Le Roy' was evenwel al gedegradeerd tot het tweede plan voor hij 'gekroond' was, om de eenvoudige reden dat premier Chirac - die altijd iets anders wil dan de president en omge keerd - de voorkeur gaf aan Jean Favier, ook historicus, maar lid van het befaam de 'Institut de France'. En ten slotte doet de vraag zich voor of de Franse monarchisten zijde spinnen bij het Capet-spektakel. De Franse mo narchisten vormen een onooglijke clan die geen enkele tong heeft om mee te spreken, zelfs niet de tong van hun voor man en leider, de kroonpretendent Hen- De kathedraal van Senlis, centrum, van de plechtigheden. ri, Robert, Ferdinand, Marie, Louis-Phi lippe d'Orleans, graaf van Parijs. De graaf heeft wéliswaar kortgeleden een boek geschreven met de melancholieke titel 'De toekomst duurt lang', maar hij is allerminst op een staatsgreep uit. Hij gaat zelfs door voor 'rood', werd geres pecteerd door president De Gaulle en heeft een zwak plekje in het republikein se hart van president Mitterrand (die in zijn jeugd van monarchistische tenden- zen niet geheel vrij zou zijn geweest). Het probleem voor de Franse monar chisten is dat hun koningen altijd 'abso lutistisch' hadden geregeerd en dat ze geen ervaring hebben met koningshui zen als het Britse, het Scandinavische of het onze. Afstemmaling Toch is de graaf van Parys - zoals hy in de kathedraal van Amiens met een ge zicht als een oorwurm op een stoellengte achter de Franse president gezeten naar Beethovens Negende moest luisteren - een echte afstammeling van Hugo Ca pet. Hij is dat via een broer van Lode wijk XIV - die als 'Monsieur' de historie in ging - en nog directer via de laatste Capetinger aller Franse koningen, Louis-Philippe d'Orleans, die bij de re volutie van 1848 werd afgezet (er is nog een Capet over die pretendent is en dat is Alphonse, Hertog van Anjou en Ca- dix; ly stamt direct van Lodewyk XIV af, namelijk van een van diens klein zoons, die als Philips V koning van Spanje was). In elk geval hebben de regionale be sturen van de Somme, de Aisne en de Oise 40 miljoen francs (sommigen bewe ren 60 miljoen francs) uitgetrokken om het duizendjarig capetinisme ongecom pliceerd te vieren. Picardië bestond in Hugo's dagen voornamelijk uit bos, evenals de rest van Europa. Naar schat ting woonden er in Frankrijk toen even veel mensen als nu in Centraal-Afrika. Die mensen waren arm, machteloos en bang. Brood was voor de boeren een lu xe, tegen de invallen van de Noorman nen was niemand opgewassen, de gelui den die vanuit de natuur op hen afkwa men vervulden hen met bijgeloof en schrik. De mensen zochten hun heil in kerken en kloosters, en klampten zich vast aan de ridder zonder vrees of blaam, die het dichtst bij hen in de buurt wilde zijn. Hugo, hertog van Frankrijk, was de zoon van Hugo de Grote, graaf van Pa rijs, maar ook graaf van Orleans, Char- tres, Tours. Hy regeerde als vazal, maar in feite over heel Neustrie, het zuidelijk deel van wat toen Frankrijk heette en dat ruwweg begrensd werd door de Loi re, de Schelde en de Maas. Het waren de jaren waarin het rijk van Karei de Grote onder erbarmelijke ruzies uiteen viel en waarin de samenhang van de samenle ving (en de resten van de vervlogen cul turen) alleen en uitsluitend door de kerk werden bewaard. Steun Niemand weet precies waarom Hugo in die zomer van 987 in Senlis door het kiescollege tot koning werd uitgeroe pen. Niemand weet ook precies waaruit dat kiescollege bestond. Waarschijnlijk bestond het voornamelijk uit zijn familie en het wordt eveneens waarschijnlijk geacht dat Hugo ten slotte de doorslag gevende steun kreeg van de aartsbis schop van Reims, Adalberon. Wat in Hu go's voordeel werkte was zijn territoriale De regionale pers haakt gretig in op de festiviteiten in Picardië. werd uitgeroepen. wij de grootste kerk en Amiens was de hoofdstad van Picardië, voert men er als tegenargument aan. De hele zomer door is de kathedraal het centrum van een 'Son et lumière', vanaf negen uur in de avond en achtereenvolgens in het Frans, Engels en in het Duits. Boeken Tegelijkertijd neemt het aantal boe ken over de koning, van wie niemand iets weet, met de dag toe. De beste stu die over de troonsbestijging van de eer ste Capet verscheen al in 1984. Ze is van Laurent Theis (uitg. Gallimard). De op een na beste is van de grootste kenner van het jaar 1000, Edmond Pognon (uitg. Stock). En dan zyn er de hele zomer his torische documentaires op de televisie. De Fransen houden hartstochtelijk en nog met de dag meer van hun historie om redenen die ter discussie staan. Hu- go Capet is dan ook niet alleen dynamiet in handen van de elkaar bestrijdende or ganisatoren van het feest, maar voor al diegenen buiten het strijdgewoel een prachtig excuus zich te verdiepen in de Franse vroege middeleeuwen, waarover hun hedendaagse historici als Jacques le Goff en Georges Duby voor iedereen be grijpelijke en zoveel verhelderende din gen hebben gezegd. „Als iedereen zich in deze herdenking terug kan terugvinden is dat voorname lijk omdat Capet niemand in de weg staat", aldus Le Roy-Ladurie, vice-presi dent van het organisatiecomité. En hij gaat voort: „Op het ogenblik verwekt het koningschap in Frankrijk wel de minste tweespalt". En Jean Favier, die president van het comité werd omdat premier Chirac Le Roy niet wilde, merkt zonder omwegen op: „We moeten heel duidelijk zijn en stellen dat de troonsbestijging van Hugo Capet nu duizend jaar geleden tenslotte niets anders is dan het begin van niets, niet van het koningschap, niet van de staat en zelfs niet van Frankrijk. Wat niet wegneemt dat het toch een vertrekda tum is, dat wil zeggen voor een tijdsver loop dat Frankrijk heeft gemaakt tot wat het nu is. Het was tenslotte de laatste keer dat men zich voor zeer lange tijd heeft afgevraagd: wie moet er koning zijn?" De fascinerendste plek blijft Senlis, stad met oude straatjes en een kathe draal die vanwege het feest van binnen helemaal gezandstraald is en er nu uit ziet als de binnenkant van een witte wolk. Hier ligt het werkelijke centrum van de herdenking, hier ook zijn de rui nes van het 'oude kasteel', beschut door muren van een Gallo-Romeinse vesting. In dit kasteel werd Hugo Capet door de kiesmannen tot koning uitgeroepen. Wat ervan over is spreekt tot de verbeel ding, wie die verbeelding kan opbren gen. Intussen laaien de ruzies hoog op. In Orleans zijn ze er te laat achtergekomen dat de kip met de gouden eieren aan hun poorten voorbij is gegaan. „De monar chie der Capetingers is aan de oevers van de Loire geboren", roept men er nu poëtisch uit. Inderhaast is een bedrag van 200.000 francs vrijgemaakt om die geboorte te vieren, maar dat is niets ver geleken bij de miljoenen die Picardië in Capet gestoken heeft. Ook de beslissing om de openingsplechtigheid in Amiens te doen plaats vinden, heeft overal el ders woede gewekt. Tenslotte hebben De zalving van Hugo Capet tot koning in 987. Niemand weet precies waarom hij eigenlijk tot koning werd uitgeroepen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 31