tien de ogen van acht niet missen' ZATERDAG 18 APRIL 1987 Als de plannen van minister Sm 11 Kroes doorgaan, worden de taken van dekustwachistauons <>p Ameland, Schiermonnikoog en Texel binnen!- ort overgenomen doorde Kust vacht-meun e-stij] in IJmuiden. Volgens direct bet rokkenen zet do bewindsvrouwe met haar bezuinigingsmaatregelen de veil iheid op het spel. "Voordat een van onze mens vanuit IJmuiden is gealarmeerd en op de fiet; anuit het dorp naar de vuurtoren is gereden, zijn we een kwartier verder. Er zullen doden gaan vallen". Langs de gehele Nederlandse kust waken vuurtorenwachters, bijge staan door moderne apparatuur, over de veiligheid van het scheep vaartverkeer. De bewegingen die de stipjes op het radarscherm maken, worden nauwlettend gevolgd. Dat gebeurt 365 dagen per jaar, 24 uur per dag. door Martin de Bruin Maar hoe lang nog zullen de zeever- keersambtenaren (zoals ze officieel he- ten) tussen met name Den Helder en de Waddeneilanden in de gelegenheid wor den gesteld hun werkzaamheden naar behoren te verrichten? Vijftien van de in totaal 48 banen bij de zeeverkeersposten in het noorden des lands dreigen in het kader van bezuinigingen bij het ministe- f rie van Verkeer en Waterstaat te verdwij- De gemeentebesturen van Ameland, Schiermonnikoog en Texel hebben in middels alarm geslagen. Aan het verlies van structurele arbeidsplaatsen wordt daar zwaar getild, maar veel meer zorgen maakt men zich over de veiligheid van de beroepsvaart en niet in de laatste plaats de recreatievaart. De taken van de kustwachtstations op de drie eilanden zouden als het aan mi nister Smit-Kroes ligt, voor een groot deel moeten worden overgenomen door de Kustwacht-nieuwe-stijl in IJmuiden. Technisch is het overseinen van radar beelden van de vuurtorens naar IJmui den geen probleem, maar in nood ge raakte surfers of zeilboten blijven, als ze niet bespied worden door medewerkers van de kustwachtstations, onopgemerkt en dreigen in de golven te verdwijnen. De hulpverlening wordt afhankelijk van toevallige passanten. „Als de minister haar zin krijgt zullen er doden vallen", zegt P. Stam, hoofd kustwacht Eierland op Texel. Definitie ve besluiten zijn er nog niet genomen. De discussie spitst zich toe op de vraag hoeveel geld de Staat der Nederlanden wil investeren in de veiligheid van het scheepvaartverkeer. Matig zicht De vuurtoren van Schiermonnikoog, even buiten het dorp, rijst steil uit het landschap omhoog. Het zicht is matig en het werkterrein van de kustwacht, de Noordzee, nauwelijks zichtbaar. Vroe ger hadden de vuurtorenwachters een gruwelijke hekel aan mistig weer. „Ie mand die toen boven zat huldigde het principe: zie ik niets, dan is er niets". Het citaat is van de heer I.A.C. Fren- trop, sinds 1 januari hoofd kustwacht op Schiermonnikoog. Evenals op Ameland staan bij de eilander kustwacht drie van de zes banen op de tocht. Gedwongen ontslagen hoeven er op Schiermonni koog niet te vallen. „Dat is een gelukki ge bijkomstigheid", vindt Frentrop. „De afslanking van de kustwacht heeft ech ter wel gevolgen voor de werkvreugde. Wij proberen met z'n zessen de veilig heid van het scheepvaartverkeer in het gebied dat wjj bestrijken zo goed moge lijk te waarborgen. Dat kan natuurlijk niet als de toren op bepaalde uren niet bezet is". Het onttrekt zich aan de visuele waar neming van de kustwachters, maar jaar lijks passeren enkele mijlen buiten de kust zo'n 48.500 zeeschepen. Verder ziet men op het radarscherm 2200 'stipjes' met bestemming Emden en 1400 vaar tuigen die de Eemshaven en Delfzijl aan doen. „De radar geeft natuurlijk geen beeld van een schip. Maar we kunnen wel zien of er vreemde dingen gebeuren. Als je op het scherm een kleine vlek waarneemt die niet beweegt, dan kun je ervan uitgaan dat het een kotter is. Dat is een stukje routine. Volgens onze huidige manier van werken nemen wij nog geen contact op met de bemanning van een schip. Persoonlijk zou ik veel voelen voor een meldingsplicht. Op die manier krijg je een idee welke schepen langs Schiermonnikoog varen en vooral welke lading zij vervoeren. Bij calamiteiten kunnen wij dan onmiddellijk onze maat regelen treffen". Frentrop heeft het gevoel dat de werk zaamheden van de kustwacht worden onderschat. „Voor onze positie zou het niet slecht zijn als er regelmatig proble men op zee zijn en onze inzet gewenst is. Je kunt de kustwacht vergelijken met de brandweer: hoe minder uitrukken hoe beter. Meestal is het rustig". Aanvoelen Het onderkomen van de kustwacht laat zich inderdaad moeilijk omschrij ven als een dynamisch activiteitencen trum. De dagelijkse routine wordt slechts af en toe onderbroken door vis sers die in de haven van Lauwersoog lig gen en voor het uitvaren willen weten welk weer zij op de Noordzee kunnen verwachten. Ook geven de kustwachters antwoord op de vraag of de betonning wel betrouwbaar is en Cs winters) hoe de ijssituatie zich ontwikkelt. De keren dat de kustwacht bij onge lukken op zee in actie komt en de hulp verlening coördineert, zijn op de vingers van een hand te tellen. Daartegenover staan de kosten die instandhouding van een kustwachtstation met zich meebren gen. Frentrop wil die afweging niet ma ken en houdt een pleidooi voor de huidi ge organisatiestructuur. „Wij kunnen te allen tijde aanvoelen hoe het op het wa ter is. Vanuit een kantoor in IJmuiden is dat niet mogelijk. Natuurlijk kunnen be paalde diensten door andere stations worden overgenomen. Als men zich er maar van bewust is dat de daadwerkelij ke hulpverlening meer tijd gaat kosten. Neem het voorbeeld dat de toren niet be zet is en één van mijn collega's door IJ muiden telefonisch gealarmeerd moet worden. Voordat hij precies weet wat er aan de hand is, op zijn fiets vanuit het dorp naar de vuurtoren is gereden en de reddingsboot kan alarmeren, zijn we een kwartier verder". Ongelukken De bezorgdheid van Frentrop geldt vooral de zomerperiode als vaarrecrean- ten massaal het verraderlijke wad over spoelen. Het onverantwoorde gedrag van sommige watersporters heeft in het verleden al meerdere malen geleid tot ongelukken. Slechts door snel ingrijpen van de reddingsdiensten, gealarmeerd door de waakzame vuurtorenwachters, konden kleine zeerampen worden voor komen.. „Helaas is het nog altijd zo dat er men sen zijn die de centen hebben om een boot te kopen, maar niet over de kennis beschikken er goed mee om te gaan. De verantwoordelijkheid de zee op te gaan ligt bij de mensen zelf. Een schip is ech ter pas zeewaardig als de bemanning zeewaardig is. Het water - en vooral de Wadden- en Noordzee - is geen simpele geasfalteerde straat, waar je kunt stop pen en keren. Je hebt ook te maken met de situatie onder het wegdek. Kortom, wjl je blijven waken over de veiligheid van de watersporters dan moeten de vuurtorens bezet blijven. Aan de andere kant kun je je ook afvragen hoeveel de vaarrecreant voor zijn eigen veiligheid over heeft. Als men zo graag een 'vang net' wil zou je de invoering van een wa terwegenbelasting kunnen overwegen". Frentrop heeft, goede hoop dat een on derzoek van de dienst verkeerskunde van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat zal aantonen dat de werkzaam heden van het station Schiermonnikoog niet door drie maar zes personeelsleden verricht moeten worden. „In dat licht bezien is het geen nadeel dat Schier als een laatste bolwerk zo ver van IJmuiden ligt. Afgezien daarvan zouden wij best meer werkzaamheden kunnen verrich ten. Enige bijscholing van het personeel is dan wel noodzakelijk. We nemen op dit ogenblik reeds een aantal politie- en douanetaken waar. Als een schip voor de kust zich vreemd gedraagt kunnen wij de politie of douane alarmeren". „Onlangs nog passeerde hier het Deense dynamietschip Hornestrand. Er was niemand die op de hoogte was van de bestemming van het schip. Over de radio werd wisselend Engels, Deens en Nederlands gesproken. We hebben onze bevindingen aan de Duitse kustwacht doorgegeven, vooral ook omdat wij een mededeling oppikten dat de kapitein niet van plan was zich te melden bij de havenautoriteiten. Wij doen dus meer dan waken over de veiligheid van de scheepvaart. Die taken zouden alleen op een meer wetmatige basis gestoeld moe ten worden. Nu werken allerlei instan ties nog vaak langs elkaar heen omdat ze onder andere ministeries ressorteren". Postcommandant A. Stolk van de Rijkspolitie te water in Lauwersoog on derschrijft de mening van Frentrop. „Wij hebben het sterke vermoeden dat er in Lauwersoog dingen gebeuren die absoluut niet door de beugel kunnen. Met name over Deense schepen doen ge ruchten de ronde dat ze vuurwapens en verdovende middelen aan boord zouden hebben. De kans is levensgroot aanwe zig dat Lauwersoog een soort vrijhaven wordt. Er is al weinig toezicht. Het hal veren van de kustwacht, een instantie die voor ons altijd een oogje in het zeil houdt, zou een hele slechte ontwikke ling zijn". De RP te water in Lauwersoog be strijkt het gebied rond Schiermonni koog en Ameland. Stolk kan beschikken over zeven medewerkers die als gevolg van bezuinigingen bij het Rijk alleen overdag actief zijn. begrijpt dat wij zeer mondjesmaat surveilleren. Wil je je taken in dit gebied redelijk uitvoeren dan praat ik over een uitbreiding van het korps met zeker acht mensen. Het zal voor ons dan ook heel moeilijk zijn om het toezicht dat de kustwacht op de re creatievaart houdt over te nemen. Sche pen die nu in de problemen komen, wor den vrijwel zeker opgemerkt door de kustwacht. Wie verzorgt straks de alar mering en brengt de reddingsoperatie op gang? Inderdaad, we worden weer af hankelijk van mensen die toevallig iets zien gebeuren. En dan praat ik nog niet eens over de veiligheid van de beroeps vaart". Niet alleen de RP te water maakt zich zorgen over de coördinatie van red dingsoperaties. Ook ten kantore van de KNZHRM, de Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandse Reddings Maatschappij, toont men zich bezorgd over de bezuini- Lichtwachters bij de marifoon gingsdrift van minister Smit-Kroes. Ad junct-directeur S. Wiebenga spreekt over de kustwachtstations als 'onze ogen en oren'. Het weghalen van de oren is nog niet zozeer het probleem. Ra diocontact is ook via andere wegen mo gelijk. De ogen moeten blyven. Met an dere woorden, wij pleiten voor het in stand houden van de Waddenstations met de huidige personeelssterkte. Krijgt de minister wel haar zin, dan zitten wij opgescheept met een enorme kosten post. De alarmering zal elders onderge bracht moeten wórden en de aanschaf van nieuwe alarmontvangers zal noodza kelijk worden". Onderzoek Evenals Frentrop heeft Wiebenga zijn hoop gevestigd op het onderzoek van de dienst verkeerskunde. „Heel belangrijk is wat het uitgangspunt voor het onder zoek zal zijn. Als de opdracht luidt aan te tonen of vermindering van het aantal ar beidsplaatsen verantwoord is, dan zie ik mogelijkheden het tij te keren. Eerlijk gezegd verwacht ik dat het onderzoek duidelijk moet maken waar en hoeveel personeel ontslagen kan worden. Als dat gebeurt zullen wij zeker een gesprek met de minister aanvragen. Zij en nie mand anders zal verantwoordelijk zijn voor de mindere dienstverlening en een grotere kans op ongelukken. Vergeet niet dat wij bij de helft van onze red dingsacties gealarmeerd worden door de kustwacht". Er zal wat Wiebenga betreft in elk ge val een gesprek tussen de KNZHRM en het ministerie moeten komen, want ide aal is de situatie bij de kustwachtsta tions in zijn ogen niet. „Met name de ou dere werknemers hebben moeite mét de vreemde talen en maken fouten bij ra darwaarnemingen. Ik leg de schuld niet bij hen, maar bij het DGSM, het Directo raat Generaal Scheepvaart en Maritieme Zaken van het ministerie. Het DGSM moet zorg dragen voor betere opleidin gen". De kustwachters, de RP te water en de KNZHRM hebben vooral oog voor de veiligheid van de scheepvaart. Een an der aspect van het verhaal en tevens een consequentie van de afslankingsopera tie is het verlies van structurele arbeids plaatsen. Hoewel het naar landelijke maatstaven gerekend om geringe aantal len gaat, zien de gemeentebesturen van de drie Waddeneilanden in de voorne mens van Smit-Kroes een forse aantas ting van de plaatselijke werkgelegen heid. Begrip voor bezuinigingen kunnen de gemeentebesturen over het algemeen wel opbrengen. Maar men vindt dat de Waddeneilanden wel erg zwaar door de minister worden getroffen. Waterhoofd Burgemeester A. Zonnevylle van Ameland vindt het zeer merkwaardig dat er niet in de 'Haagse torens' wordt bezuinigd. „Je moet snijden in het wa terhoofd en niet in de handen en voe ten", zegt de burgemeester, die zijn me ning verwoord heeft in een brief aan par tijgenoot en WD-fractievoorzitter in de Tweede Kamer, Joris Voorhoeve. Vol gens Zonnevylle mogen de gevolgen van het verlies van drie arbeidsplaatsen niet worden onderschat. „Deze mensen ne men kaderposities in het verenigingsle ven In en spelen dus een belangrijke rol in de eilander gemeenschap. Vervangen de werkgelegenheid kunnen wij niet bieden. Het gevolg: meer mensen wor den afhankelijk van het toerisme." „Welk alternatief moeten wij de men sen bieden", verzucht burgemeester A. Schipper van Texel, waar mogelijk zelfs vijf van de zes kustwachters op straat komen te staan. „Bij Staatsbosbeheer en Rijkswaterstaat staan eveneens ontsla gen op stapel. Voeg de kustwacht daar nog bij en onze zorgen zijn voldoende verklaard. Op Texel is in de wintermaan den 20 procent van de afhankelijke be roepsbevolking werkloos. Bedrijven aantrekken? We zouden ze met open ar men ontvangen, maar het is heel moei lijk". Natuurlijk zijn ook de colleges van B en W op de Waddeneilanden bezorgd over de gevolgen voor de veiligheid van de scheepvaart. En hoewel door verte genwoordigers van het ministerie tel kenmale wordt gesteld dat er nog geen definitieve besluiten zjjn genomen („Al le voorstellen die moeten resulteren in een vermindering van het personeelbe- stand bij Verkeer en Waterstaat worden nog nader bekeken") laten de burge meesters geen gelegenheid onbenut om te wijzen op het belang van een constan te bezetting van hun torens. „Je zult het niet willen geloven, maar er zijn r die met een autokaart in Lauwersoog de trossen losgooien en naar Schier varen", vertelt burgemeester J.W. Boekhoven. Boekhoven heeft een zwaar hoofd in het voorkomen van ontslagen bij de kustwacht. Maar om de pijn te verzach ten heeft de gemeente zich in principe uitgesproken voor financiële steun aan de eigen kustwachtpost. Baken Zover is men op Texel en Ameland nog niet. Op die eilanden hoopt men de minister nog te kunnen overtuigen van de onjuistheid van haar plannen. „Vuur torens zijn nog altijd letterlijk en figuur lijk een baken. Voor de veiligheid op zee zijn ze onmisbaar", stelt Zonnevylle. Collega Schipper denkt er net zo over. „Wij verwachten dat de recreatievaart rond Texel verder zal toenemen. Vooral op de Eierlandse gronden in de richting van Vlieland komen jachten regelmatig in de problemen. Dan moet er een kust wacht zijn die dat signaleert. Medewer kers van de kustwacht in IJmuiden kun nen die taak door alleen naar een radar beeld te kijken niet overnemen. Het is zoals een visser onlangs tegen my zei: een radar signaleert slechts, maar inter preteert niet. Dat is de kern van het pro bleem". De vuurtoren van Schiermonnikoog: ogen en oren.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 23