'We zitten echt niet voor een appel en een ei in dit kasteel' Suiker als ingrediënt voor kunst Activiteiten rond pasen: expositiessport en disco Warmond wil stukjes groen niet verkopen ZATERDAG 18 APRIL 1987 =LEIDSCH iÜ DAGBLAD: Directeur 'Oud Poelgeest' bijt van zich af OEGSTGEEST - "Ik daag D66-raadslid Vissers uit hier te komen praten". P. de Vreede, directeur van het Oegstgeester vormingscen trum Oud-Poelgsst bijt van zich af. Hij volgt de discus sie over het kasteel, waar van zijn instituut de huur der is en dat ook wil blijven, nauwlettend. Sommige din gen staan hem helemaal niet aan. door Wim Koevoet Vooral D66 raadslid H. Vissers, die krachtig pleit voor verkoop van het gebouw, moet het ontgelden. Vissers' optie betekent voor het in stituut dat het moet ophoepelen. "Van de hele gemeenteraad is Vis sers de enige die hier nog nooit is geweest. Hij heeft nog nöoit de moeite genomen om met mij te ko men praten. Elke fractie heeft hier een rondleiding gehad, D66 niet. En juist Vissers zegt dit soort din gen", haalt De Vreede uit. Maar De Vreede doet meer dan alleen maar de kranten lezen en zich boosmaken over alles wat hij daarin leest. Hij onthult dat het vormingscentrum en het in het aanbouw zijnde Bastion-hotel druk aan het overleggen zijn over samenwerking. "Wethouder Van Veen (CDA) heeft in het Leidsch Dagblad zijn mond voorbij ge praat. Hij had het over ons slaapge- bouw, een metamorfose en 'een tweede Bastion'. En inderdaad, er zijn concrete plannen om samen te werken. Het slaapgebouw voldoet niet aan alle eisen. Dat betekent dat wij sommige curscusgroepen moeten laten schieten. Een cursus voor 65-plussers bijvoorbeeld of eentje voor topmanagers. Mensen die deelnemen aan medische con gressen vinden het hier te simpel. Er zou een ideale situatie kunnen ontstaan als wij het gebouw op knappen en met het Baston samen werken. Als wij een lage bezet tingsgraad hebben - en dat is meestal in de zomer het geval, want dan zijn er geen cursussen - dan is het in het Bastion-hotel juist druk. Het Bastion-hotel kan dan naar hier doorverwijzen. En ander som kunnen wij de cursisten voor overnachtingen naar het Bastion hotel sturen". Cultuursponsoring Een dergelijke samenwerking zou voor het instituut de exploita tiemogelijkheden voor het land goed en, alles wat erop staat, ver groten. De Vreede moet het verder hebben van "cultuursponsoring". De 50.000 gulden, afkomstig van de stichting comité Zomerpostzegels, is een goed voorbeeld. "Banken die ons geld willen lenen zijn er nauwelijks, al was het alleen maar omdat we in een gebouw zitten dat niet van ons is". Ook de aangekondigde acties van de Lions zijn De Vreede lief. Boos is hij op - alweer - Vissers, die die acties bekritiseerde. Vissers vindt het onjuist dat de Lions al leen maar actie willen voeren als de gemeente de beslissing neemt het kasteel eigenhandig op te knappen en zelf te houden. De Vreede: "Mijn hemel, denkt Vis sers dat de Lions voor Van der Valk aan fundraising gaan doen? En met ons, wat denkt hij dan met ons te gaan doen als de boel is ver kocht? In een flatje stoppen, soms?" "Logisch", vindt De Vreeze de angst van mensen als Vissers dat de twee miljoen gulden kostende restauratie van het kasteel voor burgers zou kunnen betekenen dat ze meer belasting moeten gaan be talen. Zoals bekend moet van die twee mihoen acht ton door de ge meente worden betaald. De rest moet op tafel komen door werklo ze bouwvakkers het kasteel te la ten restaureren en door het vor mingscentrum een huurverhoging van duizend procent op te leggen. Een tussenoplossing zou de ver koop van enkele kavels grond van het landgoed zijn. De Vreede: "De vraag: wat kost het me, is een heel andere discussie dan: wil je het cultuurgeod Oud-Poelgeest voor de gemeente behouden. Ik vindt dat de PvdA-wethouder heel crea tief bezig is met die kavelverkoop". "Er zijn ook raadsleden die Oud- Poelgeest voor een symbolisch be drag willen verkopen, met restau ratieplicht. Wij worden daarbij vol slagen over het hoofd gezien. Ver koop het ons voor één gulden. Met ons is een heel goede deal te ma ken over nevengebruik door bur gers, zoals iedereen zo graag wil. Met een commerciële exploitant is dat veel moeilijker". De Vreede betwijfelt ten zeerste of verkoop aan een commerciële exploitaant halbaar is. "Om te be ginnen moeten wij er worden uit gekocht en moet het tot 1994 lo pende contract worden ontbon den. Dan moet het landgoed wor den opgeknapt, wordt de koper de restauratieplicht opgelegd en duurt het nog tot 1994 voor hij er wat mee mag doen. Wij hebben na- Vlietlandloop In en om het VoorschotenslZoe- terwoudse recreatiegebied Vliet- land wordt maandag, tweede paasdag, de Vlietlandloop ge houden. De organisatie is in han den van de Stichting Triatfilon Leidschendam en Recreatiecen trum Vlietland. De prestatielo pen gaan over de afstanden an derhalf, drie, vijf en tien kilome ter, alsmede over de tien Engelse mijlen (16.09 kilometer). De aan vangstijden zijn voor de ander half en drie kilometer twaalf uur, voor de vijf en tien kilometer half één en voor de 16.09 kilometer één uur. Inschrijven kan in het pavil joen in Vlietland tot uiterlijk een kwartier voor de start. Vlietland is te bereiken vanaf het Lammen- schansplein in Leiden, via de brug over het kanaal. Expositie Het dorp Giethoorn staat cen traal bij een expositie die tijdens de paasdagen in het Wassenaar- se recreatiepark Duinrell wordt gehouden. Te zien zijn de karak teristieke Giethoornse punters. Ook wordt de film 'het punterma ken' vertoond. Op tweede paas dag zal de folkloristische dans groep 'Gieterse Daansers' een op treden verzorgen. Ook op maan dag kunnen bezoekers een rond vaart maken in originele, eiken houten, punters. Beide paasda gen zal de van radio en tv beken de 'Pommetje Horlepiep' een op treden verzorgen in het Zomer- theater, en wél om 13 en om 15 Handbaltoernooi Handbal Vereniging Voorscho ten organiseert op tweede paas dag wederom een handbaltoer nooi in de plaatselijke sporthal De Vliethorst. Het toernooi begint 's ochtends om kwart over negen en duurt tot vijf uur. Zowel heren als dames brengen vrij korte wedstrijden. Haaswijkloop Voor de achtste maal in succes sie organiseert Buurtgroep Haaswijk in Oegstgeest de Haas wijkloop. Traditiegetrouw zullen op tweede paasdag weer honder den trimmers aan de start ver schijnen om hun rondjes door en langs de bekende Oegstgeester nieuwbouwwijk te lopen. De start is om elf uur voor de afstan den 5, lOVz en 16 kilometer. Twee minuten later gaan de lopers voor de twee kilometer van start. Haaswijk ligt aan de noordkant van het Oegstgeester kanaal en is via de brug aan de President Kennedylaan te bereiken. Deel nemers betalen f 3,50, kinderen een rijksdaalder. Paasexpositie In het Warmondse 'Oude Raad huis' wordt op en rond de paas dagen een speciale expositie ge houden. Er hangt werk van Tiny Blanken, Jos van Beek, Lenie Boekhout, Corry Douma, Mien Ferguson, Leny Horssen, Tjitske Konijn, Meta Muller en José Rei- sen. De openingstijden: dinsdag van 19 tot 21 uur, woensdag van 10 tot 12 en van 14 tot 16 uur, donderdag, zaterdag en zondag van 14 tot 16 uur. Disco show Vara's drive-in show doet mor gen, eerste paasdag, het Voor- schotens jongerencentrum de Lindehoeve (Van der Haarplein) aan. Gast-disc-jockey is Wessel van Diemen. Hij draait vanaf twee uur en neemt een lichtshow mee. Toegang vier gulden. melijk tot 1994 allerlei dingen lo pen met het Energiebedrijf Rijn land. De leidingen zijn gewoon af gekeurd. En als dat allemaal achter de rug is, hoe zit het dan met de bereidheid van de koper om de zaak hier voor publiek open te hou den. Maak er een conferentie-oord van, wordt er geroepen. Wij maken er toch al een conferentie-oord van, met cursussen en seminars?" Bezorgdheid Ook de twijfels over het vermo gen van het vormingscentrum om de huurverhoging van 15.000 naar 150.000 gulden de baas te kunnen blijven, zitten De Vreede niet lek ker. "Het verhaal is dat we hier nu voor een bedrag zitten dat in enke le verhouding staat tot dit pand, we betalen nu een huur die tien keer te laag is! En het zal toch duidelijk zijn dat wy een opgeknapt pand veel beter draaien. Vergeet niet dat we het kasteel al jaren maar voor de helft kunnen gebruiken. De kel der en de zolder zijn onbruikbaar. We kunnen het om maar een reden opbrengen, die anderhalve ton: on ze omzet stijgt. Vorig jaar hebben we 3500 cursisten gehad, verdeeld over ettelijke honderden cursus sen. Dat betekende een toename van 30 procent van de activiteiten. En echt, daar zit heel wat werk bij dat niet door de rijksoverheid wordt gesubsidieerd. Dus al die be zorgdheid over rare fratsen die mi nister Brinkman met onze subsidie zou kunnen uithalen, zij niet no dig". als zou het vormingscentrum al de cennialang voor een appel en een ei in het kasteel hebben gezeten zonder verder een poot naar het onderhoud te hebben uitgestoken. "Sinds 1973 heeft de eigenaar, de gemeente, er geen geld in gestopt. Nu is het ineens een groot bedrag dat op tafel moet komen, ja. En als ze nog eens vijfjaar wachten, is er zelfs drie miljoen nodig. Zelf heeft het vormingscentrum sinds het hier zit een bedrag van zeker een miljoen gulden in het kasteel en in het Koetshuis gestoken. Waar we almaar niet aan toekomen is dat structurele onderhoud". 'Op onderhoud niet verder snoeien WARMOND - De wijze waarop in Warmond het groen wordt onderhou den hoeft wat B en W van die gemeente betreft niet spectaculair te wor den gewijzigd. Het dagelijks bestuur van de gemeente is er niet op uit de groene stukjes van Warmond aan de burgers in eigendom over te dragen, opdat deze er met hark en schoffel orde op zaken kunnen stellen. Die conclusies kunnen worden getrokken uit de bijgestelde groennota die het dagelijks bestuur het licht heeft doen zien en die in de rondgang door de diverse raadscommissies op weinig tot geen bezwaren is gestuit. Toch was in 1984 de roep om een groennota luid. Er moest veel worden veranderd, meenden de diverse raadsfracties. Begrippen als 'onderhoud sarm groen' en 'privatiseren' waren in. Dat er nu toch niet veel verandert en de gemeenteraad niet aan de bel trekt, verklaart gemeentesecretaris Zoetemelk uit de tijd die is verstreken sinds de roep om een groennota opklonk. "Toen stond in financieel opzicht het water ons tot de lippen. Van de kwestie 'doen we het wel of doen we het niet' was geen sprake. We waren gedwongen op het groenonderhoud te bezuinigen". Momenteel zit Warmond weer wat beter bij kas en zijn forse ingrepen in het groenonder houd niet meer noodzakelijk. In de tijd dat de eerste groennota verscheen, bestond de plantsoenen dienst van Warmond uit vijf mensen. Dat aantal is onveranderd gebleven ondanks dat uit de nota duidelijk werd dat er zes arbeidskrachten nodig waren om het uitdijende groen (de nieuwbouwwijk Lommerlust en het industrieterrein) de baas te blijven. De groenambtenaren zijn de problemen de baas gebleven door het aan tal keren dat het bosplantsoen wordt geschoffeld terug te brengen. Het zelfde geldt voor het maaien en uitharken van onkruid, het snoeien van rozen en de onderhoudsbeurten van het bomenbestand. Wat dat soort bezuinigingen betreft, is thans de grens bereikt, maken B en W duidelijk. "Voortzetting van het huidige verlaagde onderhoud zal leiden tot schade aan het bomenbestand", schrijven ze. Bovendien is gebleken dat het te rugschroeven van het onderhoud uiteindelijk juist meer tijd in beslag zal nemen. Wordt een gazon een keer per week gemaaid, dan hoeft het afge maaide gras niet te worden aangeharkt en afgevoerd. Gebeurt dat eens in de drie weken dan zal het maaien een stuk lastiger gaan en moet er wel worden geharkt en afgevoerd. Erg enthousiast over het vervangen van het Warmondse groen door onderhoudsarm groen zijn B en W ook al niet. Het qua onderhoud duur ste groen, zoals rozen, wisselperken en vaste planten, is in Warmond niet in grote hoeveelheden aanwezig. Daar waar het wel is heeft dergelijk groen "een hoge sier- en representatiewaarde" waaraan B en W geen afbreuk willen doen. Blijft nog over het afstoten. Daarvan zeggen B en W dat het om zulke kleine stukjes zou gaan - in grootte variërend van tien tot honderd vier kante meter - dat dit ook weinig zoden aan de dijk zet. Het privatiseren van het groen haalt pas wat uit als het gebeurt zoals het is geregeld in de roemruchte grondtransactie met de tennis- en houtkoning Dekker in de Veerpolder. Niet dat B en W mensen die een strook grond bij hun tuin willen betrekken, in de weg zullen gaan staan. Maar een actief beleid voeren op dit punt, met aanbiedingen en dergelijke, wil het dagelijks bestuur Een uitzondering willen B en W maken voor het groen dat eigendom is van de woningstichting Warmunda en de beide bijzondere scholen van het dorp maar waarvan het onderhoud voor rekening komt van de ge meente. Volgens de eerste ambtenaar Zoetemelk gaat het om betrekkelij ke kleine stukken. De onderhandelingen hierover moeten nog beginnen. Warmunda en de scholen zullen waarschijnlijk in het vervolg een hove niersbedrijf moeten inschakelen. Voorschotense kok beheerst eeuwenoud ambacht VOORSCHOTEN - Wie kent nog het eeuwenoude ambacht van het suikerblazen? Het is moei lijk om je bij die naam iets voor te stellen en de suikerkunste naars zijn dungezaaid: er zijn er welgeteld nog tien in Neder land. De Voorschotense chef kok Gijs Gijzenij (43) is zo'n sui kerblazer. Bij binnenkomst in de keuken van de serviceflat Ri chard Wagner in Voorschoten, staat hij aan zijn hobbytafel. De tafel staat op wieltjes, zodat Gijzenij hem zonder problemen kan binnenrijden, compleet met plaat, een lamp en straallamp. Hij doet het regelma tig, wanneer het eten bereid en verspreid is en de koks en hul pen zijn vertrokken. Zo'n vier jaar geleden maakte Gqzenij op een Amsterdamse ho- recabeurs kennis met het suiker- blazen. De kok Hendrik Vendrik (73), gaf daar een show ten beste. Gijzenij was direct enthousiast en kreeg anderhalf jaar lang we kelijks les van Vendrik in Loe- nen aan de Vecht. Hij leerde zo wel blazen, waarbij het werk hol wordt, als trekken. Dit trekken is te vergelijken met kleien. De kunstenaar trekt de vormen uit pasta-suiker. De vakboeken voor deze am bacht dateren van voor de oorlog en zijn nooit herschreven of ver nieuwd. De belangstelling voor de hobby zou daarvoor te klein zijn. Gelukkig hebben de suiker blazers onderling een goede band. Zo zegt Gijzenij dat "Ven drik en ik een echte vriendschap hebben. En ik weet dat ik elke keer weer wat leer als ik bij hem langs ga. Het is leuk samen met hem een show te geven. Iets dat er deze zomer vast nog wel in zit". In mei heeft de chef-kok een culinaire show in Twente, samen met een collega. Er worden dan suikerstukken neergezet in plaats van bloemstukken. Doortrekken Gijzenij blaast en trekt op een beproefde manier. Eerst doet hij ongeveer een kilo suiker in een pan met water en voegt een stof toe om het geheel niet bros te la ten worden. Bij 148 graden Cel- cius giet de kunstenaar het mengsel op een marmeren plaat, waar de stof snel harder wordt. Wanneer de suiker een warmte heeft van 95 graden Celcius, gaat Gijzenij 'doortrekken'. De ver kregen homp suiker krijgt een satijn-glans en wordt onder de straallamp warm gehouden. Constant kneden is geboden om te voorkomen dat de massa gaat 'grijnen' (bros wordt). Gaat de Voorschotense kok nu suiker blazen, dan wordt een soort bolletje om het houten blaaspijpje gevormd en blaast hij een holle vorm. Bij suiker trek ken haalt hij de gewenste vorm uit de homp. De suiker wordt snel hard en is dan breekbaar. Na het drogen geeft de kunstenaar het werk nog een kleurtje met een compressor en wat verf. De verf is door de Keuringsdienst van Waren goedgekeurd en wordt ook in marsepijn en ande re etenswaren gebruikt. Een sui ker-kunstwerk is dus gewoon eetbaar. De overblijfselen gaan meestal naar een imker, die met vocht een zacht mengsel maakt voor de bijen. Volgens de Voorschotense chef-kok kun je van suiker alle vormen maken, als je maar weet hoe de dingen in werkelijkheid in elkaar zitten. Het liefst maakt hij dan ook "vormen uit de na tuur: een bloem trek je even uit elkaar en je weet hoe hü in elkaar moet. Bij technische vormen als een auto komt veel meer kijken", aldus Gijzenij. Zo nu en dan werkt de suiker- kunstenaar in opdracht voor mensen die een cadeau willen geven of voor bedrijven die ter gelegenheid van een viering een toepasselijk kunststuk zoeken. Omdat de werkzaamheden veel tijd vergen, vraagt Gijzenij een vergoeding. Ook moet de op drachtgever de materiaalkosten vergoeden. Het suikerblazen is typisch een hobby voor in de winter. In de zomer is de temperatuur zo voch tig dat het suikerstuk niet goed houdbaar is. Gijzenij neemt dan de tijd om er met zijn racefiets op uit te trekken en nieuwe ideeën op te doen voor zijn werkstuk ken. De waardering voor suiker- stukken loopt nogal uiteen in. Nederland. "Het is opvallend dat naarmate je meer de naar het zuiden reist, de aandacht voor de sierkunst steeds groter wordt", zegt Gijzenij. "Daar zijn meer pa tisseriewinkels waar de kok zeer gespitst is op het sieren van zijn werk". De Voorschotenaar betreurt de houding van de noorderlingen. "Het is jammer dat het suikerbla zen zo onbekend is in Nederland en dat we weinig aandacht krij gen", zegt hij. "Aan de ander kant blijft je werk dan wel exclu sief. Want is het niet erg origineel om eens een bos bloemen te ge ven die vijfjaar blijft staan?"

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11