Nu tijdelijk extra hoge rente op ae deposito's. 'Ruding doet aanslag op huursubsidie' Asielzoekers zwerven dakloos door hoofdstad Bos vanuit de lucht bemest Enorme hasjvangst 'Geef politie deel in beslag genomen buit' Milieugroepen vragen rechter om sluiting kerncentrales bij Doel DONDERDAG 16 APRIL 1987 PAGINA 3 DEN HAAG (GPD/ANP) - De extra bezuinigingsvoorstel len die minister Ruding (financiën) op het gebied van de volkshuisvesting heeft gedaan, zijn een bedreiging voor de huursubsidie en betekenen een onaanvaardbare verho ging van de woonlasten. Ze zijn in strijd met het regeerak koord en schadelijk voor de volkshuisvesting. (Vervolg van pagina 1) Dat schrijft de Nationale Woning raad (de organisatie van woning corporaties) in een brief aan staats secretaris Heerma (volkshuisves ting). Ruding wil extra huurverho gingen, hogere huren van nieuw bouwwoningen, een halvering van het woningwetprogramma en ver laging van het verbeteringspro gramma, terwijl er volgens de NWR een achterstand is van 42 miljard gulder wat betreft het on derhoud van de Nederlandse huur woningen. De plannen van Ruding zullen dan ook leiden tot ernstige stagna tie in de stadsvernieuwing, forse toename van het achterstallig on derhoud, woonlastenstijging, ver groting van het tekort aan goede en betaalbare huurwoningen en een stijging van de werkloosheid in de bouw, aldus de woningraad, die ROTTERDAM (GPD) - Plaatsver vangend hoofdcommissaris J. A. Blaauw van de Rotterdamse politie wil dat de politie voortaan een deel mag houden van het door haar ont dekte zwarte geld bij gokbazen, sekskoningen of drugsdealer. Dat geld verdwijnt nu in de la van het ministerie van financiën. Hij zegt dat naar aanleiding van de groot scheepse politie-actie begin van deze week. Om een van de beken de gokbazen in de Maastad de voet dwars te zetter*, moesten honderd opsporingsambtenaren worden in gezet. Volgens Blaauw zijn dergelijke grootscheepse politie-acties in de toekomst onmogelijk als Finan ciën het politie-korps, als een soort beloning, niet een deel van de buit geeft. „Justitie verlangt dat wij op treden tegen illegale gokpraktijken en criminele organisaties, maar als ik mijn dienders geen overwerk kan betalen, houdt het op", aldus Blaauw. Hij wijst er op dat de afgelopen week in Rotterdam twee grote drugsdealers zijn gearresteerd. Daarbij is voor een half miljoen gulden in beslag genomen. „Die som verdwijnt nu in het laatje van de Staat, terwijl onze mensen aan de opspsoring honderden overu ren hebben besteed. Wij krijgen daar geen stuiver van. Integendeel, elke kop thee buiten de gewone diensttijd om moeten we zelf beta len", aldus Blaauw. van mening is dat Heerma dient op te stappen als Ruding in de minis terraad zijn zin krijgt. Een van de argumenten voor Ru ding om op de woningbouw te be zuinigen is volgens de NWR dat de woningbouwverenigingen vorig jaar voor 13 miljard gulden aan le ningen vervroegd hebben afgelost bij Heerma. Dat scheelt het rijk on geveer 450 miljoen gulden rente-in komsten. De Woningraad wijst er echter op dat Ruding zelf staatsle ningen met een hoge rente ver vroegd aflost zonder bedrijven en particuklieren iets te vergoeden. Contact De Jonge met de media wordt bemoeilijkt DEN HAAG (ANP) - Het ministe rie van buitenlandse zaken heeft extra maatregelen getroffen om de contacten van de in Zuid-Afrika verblijvende antropoloog Klaas de Jonge met de media aan banden te leggen. Minister Van den Broek heeft dit deTweede Kamer meege deeld naar'aanleiding van vragen van RPF-fractievoorzitter Leer ling. Hij wilde niet zeggen om wat voor maatregelen het ging. De Jonge, die in juli 1985 het am bassadegebouw binnenvluchtte en zich daar sindsdien schuilhoudt, kreeg begin maart het verbod op gelegd zich met de media te ver staan. Nederland en Zuid-Afrika zijn al ruim anderhalf jaar in moei zame onderhandelingen gewik keld over het lot van De Jonge. Me dia maart klaagde De Jonge in een interview en via naar Nederland gesmokkelde bandjes over zijn be handeling door de Nederlandse ambassadestaf. WEERT (GPD/ANP) - De Heide mij, de grootste particuliere bosbe- heerder in Nederland, gaat de aan tasting van de Nederlandse bossen vanuit de lucht bestrijden. In Weert werd gistermiddag een proef genomen met behulp van een heli copter waaronder een grote emmer was bevestigd. Met de 2,8 ton in houd aan voedingstoffen werd in goed zestien seconden een hectare bewerkt. Volgens de Heidemij is een pak ket maatregelen nodig, die jaarlijks twintig miljoen gulden kosten, om de bossen in Nederland een kans te geven te overleven. Is de overheid niet bereid binnen afzienbare tijd geld voor een dergelijke 'overle vingsstrategie' vrij te maken, dan zullen volgens de Heidemij de rampzalige gevolgen van de zure regen in een steeds sneller tempo om zich heen grijpen. Hoofd Bosbouw van de Heide mij ir. J. L. Volmuller wees er gis teren op dat het aantal hectaren zwaar aangetast bos de afgelopen twee jaar is verdubbeld tot 50.000 hectare, of wel 20 procent van het totaal. „De politieke aandacht richt zich vooral op de vraag wie schul dig is aan de voor de bossen fatale luchtverontreiniging. Maar op de uitslag van een dergelijke discus sie kan het bos niet wachten. Dat heeft de ervaring de afgelopen paar jaar aangetoond", aldus ir. Volmul ler. Verdeling Een van de noodzakelijke maat regelen om het nog gezonde bos gezond te houden en het zieke bos zoveel mogelijk nieuwe kansen te geven, is het het strooien van voe dingsstoffen vanuit de lucht met behulp van een helikopter. Een methode, die onder meer als voor deel heeft dat er een optimale ver deling plaatsvindt van de voe dingsstoffen. De methode, die in onder meer in Zweden op grote schaal wordt toegepast, is naar de overtuiging van de Heidemij ook in de Neder landse situatie de beste methode om de bossen de kans te geven voorlopig te overleven. Hij is overi gens niet goedkoop. Het kost naar schatting 7 miljoen per jaar om de voedingsstoffenbalans voor de bossen per helikopter te verbete ren. luchtverontreiniging ernstig ver stoord. Verontreiniging veroor zaakt door schadelijke stoffen van auto's, industrie en - in Nederland vooral - de grote hoeveelheid am moniak, afkomstig van de intensie ve veehouderij. Dat openbaart zich vooral in een tekort in de boom aan kalium, magnesium en fosfaat. Het strooien van de aanvullende voedingsstoffen zal, afhankelijk van de vitaliteit van het bos, de bo dem en de mate van luchtveront reiniging, eens in de vijf tot tien jaar moeten plaatsvinden. De kos ten van de 'bijvoeding', die in over leg met het Wageningse onder zoeksinstituut De Dorschkamp wordt samengesteld, bedragen ge middeld 1000 gulden per hectare. AMSTERDAM - „Ik had altijd ge lezen dat de Hollanders zo'n vrien delijk en gastvrij waren. Dat blijkt nu wel anders." De jonge Ghanees brengt een groot deel van de dag door in het kleine zaaltje van het Pastoraat voor (West-) Afrikanen in de Amsterdamse Pijp. Een vijftig tal mannen zit er doelloos bijeen. Enkelen dammen of tafeltennisen wat. door Thea van Beek Achter een gammele tafel met di to schrijfmachine zit pastor Toon te Molder. Voor hem een stapel pa perassen, rondom hem verscheide ne asielzoekers. Af en toe roept hij iets in het Ghanees en dan snellen er mensen op hem af. „We doen op dit moment niet veel meer dan on derdak zoeken voor de tachtig mensen die hier dagelijks binnen komen." De afgelopen maanden is het aantal asielzoekers in Nederland drastisch toegenomen. Beliep het aantal asielaanvragen vorig jaar 5800, waarvan ruim tweeduizend in Amsterdam, op dit moment be draagt de stand van dit jaar in Am sterdam alleen al ruim 4300. Vol gens het ministerie van justitie wachten inmiddels 13.000 asielzoe kers op een beslissing, van wie er 6000 nog voor de eerste keer moe ten worden gehoord. Ondertussen proberen hulpverleners met man en macht de mensen ergens onder te brengen. Afrikanen Bij het pastoraat voor Afrikanen begon het pas goed in maart. Voor namelijk mensen uit Ghana, Zaire, Oeganda en soms Liberia kloppen er aan om hulp. Te Molder: „Van oorsprong richt ons pastoraat zich op de maatschappelijke begelei ding van mensen die hier uit Afri ka binnenkomen. We maken ze wegwijs in de ingewikkelde brij van hulpinstellingen. In feite heb- Niet alleen Amsterdam, ook Utrecht heeft de afgelopen maanden te maken gekregen met een toename van het aantal asielzoekers. Voor een groep van 62 vluchtelingen heeft de gemeente nu vijftien wisselwoningen laten neerzetten. Ze mogen daar tot november blijven, daarna worden de woningen weer afgebroken. Op de foto voorzien twee asielzoekers uit Ghana hun tijdelij k onderkomen van een bed. (foto anp> ben we hier de functie van Afri kaanse 'palaver' (vertrouwensman) gekregen." „s Morgens vroeg hebben we nog wel even tijd voor een gesprek met de mensen. Daarna wordt het hier zo vol, dat je alleen nog maar tijd hebt voor je papieren en onderdak zoeken. De normale hulpverlenen de instellingen zijn verstopt ge raakt", zegt Te Molder. Een van de Ghanezen in het pas toraat vertelt: „Als we naar een ho tel willen, worden we om onze huidskleur geweigerd. Alleen hier proberen ze nog iets voor ons te doen." Volgens een voorlichter van de gemeente Amsterdam bestaan er geen wachtlijsten bij de reguliere opvangadressen. „Ons is niets be kend dat mensen niet onder dak komen. In elk geval wordt dit niet bij ons gemeld. We beschikken over drie gemeentelijke opvang plaatsen waar zo*n tachtig mensen terecht kunnen. Daarnaast zijn er nog de particuliere pensions, Hulp voor Onbehuisden en het Leger des Heils". Volgens majoor W. van der Harst van het Leger des Heils is de capa citeit echter volstrekt onvoldoen de. „Zowel wij als Hulp voor Onbe huisden moeten dagelijks mensen de straat opsturen. Dinsdag kregen we van het gemeentebestuur te ho ren dat onze opvangcapaciteit van tachtig plaatsen met 65 uitgebreid mag worden, speciaal voor de asielzoekers. Op dit moment wor den er opvangmogelijkheden in kleinere gemeenten gezocht om de druk in de grote steden te verlich ten. Maar dat vergt nog wel enige ROTTERDAM (ANP) - Met de in beslagname van ruim tienduizend kilo hasj in de Rotterdamse haven, heeft de Rotterdamse douane dezer dagen de grootste hasjvangst gedaan die tot nu toe in Nederland is verricht. Dat heeft het ministerie van financiën, waaronder de douane ressor teert, gisteren bekend gemaakt. De hasj, met een geschatte groothandels- waarde van veertig miljoen gulden, is aangetroffen in de ballasttanks van het Panamese motorschip Ellen, dat in het Botlekgebied van de Rotter damse haven lag. De straatwaarde van deze hoeveelheid bedroeg onge veer 104 miljoen gulden, aldus een woordvoerder van het ministerie van financiën. In verband met de vondst zijn vijf bemanningsleden van het schip gearresteerd: drie Nederlanders en twee Kaapverdianen. De hasj, die ver moedelijk afkomstig is uit Marokko, is woensdagmiddag verbrand in de ovens van de Afval Verwerking Rijnmond. Officieel kwam het motor schip Ellen de haven van Rotterdam binnen om daar graan te laden met bestemming Engeland. De grootste hoeveelheid hasj die tot op heden in Nederland was aangetroffen woog ongeveer 8.000 kilo, aldus de woord voerder. UTRECHT (ANP) - Vier milieu-or ganisaties hebben de exploitant van de vier kerncentrales in het Belgische Doel, Ebes, in kort ge ding voor de president van de rechtbank in Middelburg gedaagd. Ze eisen dat de centrales 3 en 4 worden gesloten en 1 en 2 niet op nieuw in gebruik worden genomen zolang de staking bij de centrales voortduurt. De Stichting Natuur- en Milieu heeft dit namens de Zeeuwse en de Brabantse milieufederatie en de Belgisch-Nederlandse milieugroep Benegora meegedeeld. Het kort ge ding dient dinsdag 21 april voor de president van de rechtbank in Mid delburg. Exploitant Ebes neemt volgens de organisaties veel te grote veilig heidsrisico's, ook nu twëe van de vier kerncentrales voorlopig zijn stilgelegd. Na drie weken staking moet er van worden uitgegaan dat bij de nog aanwezige geringe per soneelsbezetting oververmoeid heid gaat optreden. Bovendien is volgens de milieugroeperingen in toenemende mate sprake van ach terstallig onderhoud van de kern centrales. De afgelopen weken hebben al enkele noodstops plaatsgevonden. De verklaring van de directie voor het stilleggen van twee van de vier kerncentrales in het kernpark van Doel bij Antwerpen is dan ook vol strekt ongeloofwaardig, zegt ook het vakbondsfront dat de staking van het overgrote deel van het per soneel van de centrales leidt. Volgens de bonden zou het sti- leggen het gevolg zijn van een con flict tussen een aantal werkwilli gen en de directie van Ebes. De di rectie beweert dat de centrales zijn gesloten omdat vanwege de paas vakantie de vraag naar elektriciteit sterk is afgenomen, en om de 150 werkwilligen 'preventieve rust' te geven, zodat zij voorbereid zijn in het geval de staking van 700 van de 800 poersoneelsleden nog lang duurt. De stakers wezen er gisteren op dat het nog nooit eerder is voorge komen dat twee kerncentrales wer den stilgelegd omdat de vraag naar elektriciteit afnam. In dat geval wordt gewoonlijk wel het vermo gen van de centrales wat terugge bracht. Bovendien is het volgens de vakbonden gebruikelijk om dat eerst de energie-levering door de olie-, steenkolen- en aardgascen trales te verminderen, alvorens de nucleaire energie wordt verlaagd. Volgens stakingsleider R. Van den Durpel heeft zich maandag nacht een conflict voorgedaan tus sen werkwilligen en de Ebes-direc- tie, nadat een ingenieur klaagde over oververmoeidheid. De stakers beweren voorts dat ook voor het beveiligen van een stilgelegde cen trale nog altijd de helft van het nor male personeel nodig is. Van 'pre ventieve rust' zal dus weinig te recht komen, menen de stakers. De Vlaamse socialistische partij heeft intussen om opheldering ge vraagd over het besluit van de Ebes-directie. De SP vraagt zich af waarom de centrales 3 en 4 wel blij ven doordraaien en wil uit veilig heidsoogpunt dat die twee ook worden stilgelegd. DOODSLAG - De rechtbank in Breda heeft gisteren de 27-jarige A. S. uit Zevenbergen voor doodslag op zijn echtgenote Elly van Mou- rick veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf. Voor enkele keren rijden onder invloed kreeg de man vijf jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. De straf lag boven de eis van officier van justitie mr. J. Bijvoet die twee jaar celstraf en achttien maanden rijontzegging had gevraagd. De rechtbank oor deelde dat Snijders zichzelf in een alcoholroes had gebracht en dat hij daarom verantwoordelijk is voor zijn daad. ADVERTENTIE tijd voor dit allemaal ambtelijk is georganiseerd. Op dit moment draaien we weer het winterram- penplan voor daklozen." Grootste knelpunt voor de asiel zoekers blijkt nog steeds te liggen bij de Vreemdelingenpolitie. In Amsterdam kunnen per dag veer tig vreemdelingen worden gehol pen bij de eerste aanvraag voor een tijdelijke verblijfsvergunning. De toeloop is vele malen hoger. Begin Noodmaatregel Na het debat vorige week in de Tweede Kamer over het vreemde lingenbeleid komen als noodmaat regel honderd extra mensen be schikbaar voor de vreemdelingen diensten. Ongeveer de helft voor de vier grote steden. Amsterdam hoopt op tien tot twintig extra mensen op het totale personeelsbe stand van 105 ambtenaren bij de Vreemdelingendienst. Op dit mo ment blijven er volgens de politie per week 125 aanvragen liggen. De achterstand beloopt inmiddels eni ge honderden. „Zolang er geen papieren zijn, zolang komt' er ook geen geld van de sociale dienst voor onderdak. De wachttijd voor een uitkering zak- en kleedgeld van 445 gulden per maand kan oplopen van drie tot zes weken", aldus majoor Van der Harst. Bij het pastoraat in de Pijp worden de asielzoekers uit ei gen middelen voorlopig geholpen. „We zijn nu al over ons jaarbudget heen", zegt Te Molder. Hij prijst zich gelukkig met de fi nanciële garantie van allerlei reli gieuze organisaties. „Want, welke status deze mensen ook hebben, zodra ze hier zijn, hebben we de morele plicht hen onderdak te ver lenen. Wij hebben jaren in Afrika geleefd. Daar is altijd een bed voor wie onderdak zoekt. Men loopt ki lometers om te zorgen dat de gast wat water heeft. Die gastvrijheid is zo vanzelfsprekend. Des te harder komt het juist voor deze mensen aan als zij hier arriveren." Een half procent rente extra betekent bij ons 63/t%. Wie de kranten van de laatste tijd goed heeft gelezen, weet dat sommige banken de rente op spaardeposito's plotseling hebben verhoogd. Soms wel met een half procent. Daarmee kwamen ze opeens akelig dicht in de buurt van onze percentages. Die tot dan toe altijd de hoogste waren geweest. Maar als wij zeggen dat we meer doen, doen we ook meer. Dit aanbod geldt t/m 30 april voor Spaardeposito's en Maandrentedeposito's. Dus verhogen we onze toch al aantrekkelijke rente nu met een extra half procent. Zodat u bij ons toch weer de hoogste rente krijgt op spaargeld dat u best vast wilt zetten. Tien jaar vast geeft bij ons 63/»%. nutsspaarbank De Nutsspaarbank doet een half procent meer voor snelle beslissers. Dries van Agt schudt nog snel een paar handen voordat de trein vertrekt. Gisteren werd hij met een speciaal NS-ruituig naar Schiphol gebracht, vanwaar hij vertrok naar Tokio. (foto anp> AMSTERDAM (ANP)-Oud-pre- r a houding tussen de Europese Ge mier Van Agt is gistermiddag uit V an Ast naar meenschap en Japan, ons land vertrokken om in Japan O De EG-lidstaten importeerden te beginnen aan zijn nieuwe vorig jaar voor 31 miljard dollar baan, die van delegatieleider van T aan Japanse goederen. De EG- de Europese Gemeenschap. En- I ctPclH 013 W62 export naar Japan bedroeg daar- kele uren voor zijn vertrek van v MT 1 O entegen maar tien miljard dollar, Schiphol, waar hij met een spe- aldus Van der Linden. Hij en ciaal NS-rijtuig heen was ge- vreemdelingen te 'verzachten'. Van Agt benadrukten, dat die si- bracht, werd van de ex-commis- Van Agt: „Nu, anderhalve eeuw tuatie volgens hun niet kan blij- saris van de koningin afscheid later klinken soortgelijke bood- ven voortbestaan, genomen in in het Wereldhan- schappen. Ik word daarvan de De nieuwe EG-man in Tokio delscentrum in Amsterdam. koerier en vertolker." noemde het wel een 'gelukkige Van Agt citeerde in zijn 'eerste De afscheidsbijeenkomst werd omstandigheid', dat de drie be- toespraak als EG-ambassadeur' onder èndere bijgewoond door langrijkste handelsblokken (EG, uit een brief van Koning Willem de staatssecretarissen Van der Verenigde Staten en Japan) 'po ll aan de destijds (in 1844) heer- Linden (Europese zaken) en Van litiek gelijk gestemd' zijn. De sende Shogun in Japan. De Ne- Rooy (buitenlandse handel). Van drie blokken blijven daardoor in derlandse vorst vroeg de Shogun der Linden memoreerde, evenals gesprek, ondanks hun economi- de wetten in diens land tegen Van Agt, de scheve handelsver- sche conflicten, meent Van Agt.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3