'Leids blusmateriaal te laat ter plaatse' Bolbloemen op tijd op kleur voor corsorit Bruggen voor watersport weer op zondag bediend Giftige asfaltresten teruggehaald Een dagboek in beelden van Ton Hendriks Politie vangt visfraudeur iïTgcïïiT DONDERDAG 16 APRIL 1987 NIEUW-VENNEP - In jeugdso- ciëteit De Hobbit aan de Venne- perweg 298 in Nieuw-Vennep wordt zaterdag een Belgische bierdag gehouden. De bierdag begint om 12.00 uur met een ruilbeurs voor verzame laars van bierartikelen, zoals eti ketten, viltjes, glazen, flessen, re clameplaten, blikjes en dergelij ke. Als afsluiting van de ruilbeurs wordt om ongeveer 16.00 uur de Belgische bierdag-bokaal uitge- Bierdag voor verzamelaars reikt aan een vertegenwoordiger van de Antwerpse brouwerij De Koninck. Dit omdat het bier is gekozen tot 'bier van de dag' en de medewerking van de brouwe rij aan de organisatie van het feest. Om 19.00 uur wordt in de sporthal aan de Oosterdreef een voetbalwedstrijd Nederland-Bel- gië gespeeld. Nederland wordt vertegenwoordigd door een team van De Hobbit en de zuiderbu ren door een Belgisch jongeren centrum. Als afsluiting van de bierdag is er in De Hobbit een optreden van de Belgische rock-, swing- en soulformatie The Midnight Sex Show. DEN HAAG - De proef met de be diening van bruggen en sluizen op zondag wordt voortgezet. Deze ser vice stelt de waterrecreatie in de gelegenheid ook op zon- en feest dagen van tien tot zes uur de vaar route te nemen tussen het Hol lands Diep en het IJ. Een eri ander is bekendgemaakt door de provin cie Zuid-Holland en het ministerie van verkeer en waterstaat. Vorig jaar is een voorzichtig be gin gemaakt met de speciale open stelling van de bruggen en sluizen voor de recreatievaart. Ditmaal loopt de proef van 19 april tot 11 oktober. Het gaat onder meer om de vaarwegen Gouwekanaal, Gou we, Oude Rijn, Heimans- en Woud wetering, Oude Wetering en Ring vaart Haarlemmermeerpolder en overige bruggen op de route naar Amsterdam. De gemeentelijke Albert Schweitzerbrug en de Koningin Julianabrug over de Oude Rijn in Alphen worden op dezelfde tijden opengesteld als de provinciale. GAK-medewerker onderscheiden LEIDEN/KATWIJK - De Katwijker C.P. Versteegt is veertig jaar in dienst bij het Gemeenschappelijk Administratie Kantoor. In verband met dit jubileum heeft Versteegt, die chef algemene zaken is, de ereme daille in goud, verbonden aan de orde van Orapje Nassau ontvangen. Voordat de Katwijker in 1952 bij het GAK kwam, werkte hij bij de Raad van Arbeid. Versteegt bekleedde tal van kerkelijke en maatschappelijke functies. Momenteel is hij onder meer voorzitter van de woningbouwver eniging Brittenburg in Katwijk. De onderscheiding werd hem in Leiden uitgereikt door een lid van de hoofddirectie van het GAK. De extra kosten voor de provin cie Zuid-Holland bedragen onge veer 60.000 gulden. De gemeente Alphen besteedt er jaarlijks 27.000 gulden aan. Bij de proef vorig jaar is bij voorbeeld 's-Molenaarsburg in Alphen 611 maal op zondag ge opend; er zijn bijna vierduizend schepen gepasseerd. De gemeente lijke Julianabrug moest 509 keer op zondag omhoog voor het door laten van in totaal 2553 schepen. Bovendien blijkt dat ook de be roepsvaart gretig van de nieuwe re geling op zondagen gebruik heeft gemaakt. De zogenoemde staande ma- stroute is een belangrijke noord- zuidverbinding voor de recreatie- vaart. Teneinde de doelmatigheid van de bedieningstijden tijdens de proefperiode te meten zal de pro vincie bij de betreffende vijf brug gen de scheepvaart registreren en een enquête houden onder de vaar weggebruikers. Dit laatste gebeurt in samenwerking met de ANWB. Inbreker staat zonder benzine ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 39-jarige Amsterdammer is afgelopen nacht door de Al- phense politie aangehouden. Bewoners van de Roerdomp- straat hadden gezien hoe de man benzine uit een geparkeer de auto stal en de politie ge waarschuwd. De Amsterdam mer was met een huurauto uit inbreken gegaan in Alphen en was daar zonder benzine ko men te staan. Bij aankomst van de politie rende de man hard weg met een jerrycan onder zyn arm. Na een korte achtervolging kon hij in de kraag worden gevat. In de even verderop neergezette huurauto van de Amsterdam mer vonden de agenten een hoeveelheid inbrekersgereed schap. ln de Hobahohallen in Lisse worden de praalwagens met stro en zijde bekleed. Volgende week woensdag en donderdag beginnen tientallen vrijwilligers met het 'steken' van de bloemen. Nicolien Tromp drapeert de zijde op één van de ontwerpen van Cees van Driel. <foto Wim Dijkman) Hillegom voor samenwerking met Haarlem LEIDEN HILLEGOM - Burgemeester J.L.E.M. Hermans van Hillegom wil niet langer de verantwoor delijk dragen voor de inzet van de plaatselijke brand weer, als het vrijwilligers korps van het bollendorp wordt ingedeeld bij de regio Rijnland. Een dergelijk sa menwerkingsverband gaat volgens de burgemeester ten koste van de hulpverle ning in zijn gemeente. De Hillegomse brandweer valt mo menteel nog onder de regio Zuid- Kennemerland, waardoor bij cala miteiten het blusmaterieel uit Haarlem en Heemstede in het bol lendorp kan worden ingezet. Als de aansluiting bij de regio Rijnland tot stand komt, is Hillegom aange wezen op materieel uit Leiden. Door de grotere afstand zal dit ma terieel veel later ter plaatse zijn. Staatssecretaris De Graaf-Nauta van Binnenlandse Zaken heeft het gemeentebestuur van Hillegom echter laten weten dat het samen werkingsverband met de Leidse regio noodzakelijk is. Ze wijst er in een brief aan burgemeester en wet houders van Hillegom onder meer op dat bij calamiteiten de commis saris van de provincie Zuid-Hol land de verantwoordelijkheid draagt. Het gebied Zuid-Kenne- merland valt onder verantwoorde- Zowel het provinciebestuur van Zuid-Holland als dat van Noord- Holland vinden echter dat de hui dige situatie gehandhaafd moet blijven, zo laat burgemeester Her mans weten. De colleges van gede puteerde staten zullen dan ook vrijwel zeker een HiUegoms pro test tegen de samenvoeging met de regio Rijnland ondersteunen. NOORDWIJK - De politie van Noordwijk heeft een 34-jarige Katwijker aangehouden die er van wordt verdacht illegaal ruim 200 kilo vis te hebben gevangen. De politie kwam de man op het spoor toen hij met zijn personen wagen met daarachter een trailer met visboot over de Beeklaan in Noordwijk reed. De trailer hing erg schuin zodat de politie de man sommeerde te stoppen en op onderzoek uitging. In de boot bleek 200 kilo vis te liggen. Tijdens het verhoor vertelde de Katwijker eerst de 200 kilo vis, voornamelijk kabeljauw, met een hengeltje te hebben ge vangen. Uiteindelijk bekende hij toch ongeveer 10 kilometer uit de kust met netten de vis te heb ben gevangen. Omdat voor dat deel van de zee de vangstbeper kingen gelden, is de Katwijker strafbaar. NOORDWIJK - De kans is zeer groot dat er volgende week zater dag een corso door de bloembol lenstreek rijdt, dat voor een be langrijk deel is versierd met bol bloemen uit eigen streek. Er zijn op dit moment al redelijk veel nar cissen beschikbaar en ook de hya cinten beginnen langzaam op kleur te komen. Dit zei corso-voorzitter Sj. Bon- kenburg gisteren tijdens een pers conferentie over het bloemencorso voor de bollenstreek, dat zaterdag 25 april voor de 40ste keer door de streek trekt. Dit in tegenstelling tot vorig jaar, toen zelfs hyacinten in Frankrijk werden gekocht en er zij de moest worden gebruikt om het corso toch nog enige kleur te ge- Het corso - 'Veertig jaar lentepa rade' - start om 10.00 uur in Haar lem en rijdt vervolgens via Benne- broek, Hillegom, Lisse, Sassen- heim en Noordwijkerhout naar Noordwijk. Rond de klok van 21.00 uur wordt begonnen met een tocht door de bloemenbadplaats, die ein digt op de Koningin Wilhelmina Boulevard. Rond elf uur wordt het feest besloten met een vuurwerk. Omdat het een jubileumcorso is heeft de organisatie teruggrepen op onderwerpen uit vroegere jaren. Drie praalwagens vragen wat dat betreft extra aandacht. Dat zijn de corsowagens die door de gemeen ten Hillegom, Lisse en Sassenheim op de weg worden gebracht, met als figurantes op de praalwagens Hilda, Lisa en Saskia, de vertegen woordigsters van de drie dorpen. Ook in 1960 reed de 'bloemendrie- ling' met het corso mee, maar dan op één wagen. Hilda is de 22-jarige Resi Siebelt, Lisa de 21-jarige Erna van Rooyèn en Saskia de 21-jarige Jacqueline Tukker. Hazerswouds bedrijf laat materiaal onderzoeken HAZERSWOUDE - Transportbe drijf Kemp Hazerswoude probeert zoveel mogelijk van de resten ge bruikt asfalt terug te halen, dat aan particulieren is verkocht om als terrein verharding te worden ge bruikt. Het materiaal blijkt ernstig verontreinigd. Het bevat grote hoe veelheden koper, mineralen en an dere chemische stoffen. De gemeente Hazerswoude had Kemp gesommeerd een parkeer- terreintje te verwijderen, omdat het bedrijf geen vergunning had om het betreffende terrein te ver harden. Tijdens het opruimen bleek dat het gebruikte materiaal ernstig was verontreinigd. Het kwaad is al geschied, want de restanten tot puin vergruisd as falt zijn aan tal van particulieren verkocht. "Dat gaan we nu terug halen", vertelt bedrijfsleider A.J.M. van Overbeek. "We hebben het weggegeven toen wij dat par- keerterreintje moesten opruimen. Zelf wisten we niet wat er in het materiaal zat. Het is afkomstig van een puinvergruizer. Te goeder trouw hebben we tegen die men sen gezegd: neem maar mee". De met het asfalt vervuilde grond is nu tijdelijk opgeslagen op het terrein van het bedrijf. Agra riërs in de omgeving zijn daarmee niet zo blij. "We zijn er behoorlijk bang voor, dat mag je best weten", aldus raadslid J. F. Kaashoek die zelf een agrarisch bedrijf heeft op de Hoogeveenseweg. "Het scheelt dat het ligt opgesla gen onder plastic. Als dit niet zo zou zijn heeft het weer vrij spel. Niettemin kunnen de giftige stof fen toch nog via de regen in het grondwater terecht komen. Met al le gevolgen vandien". De bewoners van de Hoogeveen seweg hebben volgens het raadslid al eerder bezwaar aangetekend te gen het bedrijf. "Toen konden we niets aantonen. Nu hebben we be wijs in de hand". "Je bent inderdaad meteen de vervuiler", bevestigt bedrijfsleider Van Overbeek. ".Als vuiltransport- bedrijf zijn de omwonenden toch al niet zo gelukkig met je in de om- Het ziet er niet naar uit dat de geving. Ook de gemeente ziet je als omwonenden actie gaan onderne- risicobedrijf. We hebben echter voor alles wat we doen een vergun ning. Dat is misschien in het verle den wel eens anders geweest, maar nu doen we alles volgens de regels. Bovendien worden we ook zeer streng gecontroleerd". Ook dit jaar rijdt een uit Nieuw- Zeeland afkomstige tulpenkonin gin mee met het corso. Dit keer is het 21-jarige Jackie van Rooyen. De tulpenkoningin zit op de praal wagen van de KLM. In de bloe- menstoet rijdt ook de Stop-fiets mee. Dit is een 36-persoonsfiets, waarmee deze zomer een bijzonde re sponsortocht wordt gereden. De sponsortocht op de amfibiefiets voert van het Engelse Dover over het Kanaal naar Calais en van daar uit door België en Nederland naar Heemstede. De opbrengst van de sponsortocht is bestemd voor me dische projecten in het Afrikaanse land Burkina Faso. De sponsor tocht is een initiatief van de Rota- ract Clubs uit Hillegom en Heem stede. Volgens Bonkenburg - die overi gens dit jaar voor het laatst als cor sovoorzitter optreedt - verwacht de organisatie veel van de rondrit die in de avonduren door Noordwijk wordt verreden. Het is voor de eer ste keer dat het corso wordt ver licht. In Noordwijkerhout en Noord wijk zijn voorzieningen getroffen voor gehandicapten en bejaarden die het corso willen zien. Hiervoor kan met de politie in die gemeen ten contact worden opgenomen. Alle twintig corsowagens blijven ook zondags op de Koningin Wil helmina Boulevard staan. DONDERDAG Leiden Schouwburg, Oude Vest 45 - Herman van Veen met 'De terugkeer van e« dette', 20.15 uur. Lak-theater, Cleveringaplaats - 'Quader na' door de Theaterschool, 20.30 u Pieterskerk - Uitvoering Mattheus Pas sion,vari*Bach, 19 uur. Het Gulden Vlies, Breestraat 125 - loopspreekuur PvdA Leiden, 19-21 u Troef, Stationsweg 32 - Voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, inl. tel. 149324/216180. Leiderdorp Muzenhof, Gordijnsingel 3 - Paasklaver- jassen, yahtzee en sjoelen bij 'De Bui tengewonen', 20 uur. Zoeterwoude Ons Huis, Kosterspad - Kampioenschap snelschaken, 20 uur. VRIJDAG Leiden Schouwburg, Oude Vest 45 - Herman van Veen met 'De terugkeer van een ve dette', 20.15 uur. LAK-theater, Cleveringaplaats Pestes- ky door Onafhankelijk Toneel, 20.30 Pieterskerk - Uitvoering Mattheus Pas sion van Bach door Bachkoor Holland, 11.30 uur. Centrum Ex'85, Koppenhinksteeg 15 - Vertoning video 'De lijkwade van Jezus Christus', 20 uur. tegen het bedrijf. Dit i het geval met de gemeente. Wel wordt gezorgd voor een ver- voersyergunning voor het giftige i transportbedrijf Kemp in (foto Nanno Bloupot) Ton Hendriks, acryl en tekeningen. Te zien in galerie De Barg, Woudse- dijk 12, Rijnsaterwoude. Openings tijden: vrijdag, zaterdag en zondag van 14.00 uur tot 17.00 uur. Tot 27 april. RIJNSATERWOUDE - Galerie De Barg opent het seizoen met een expositie van de in Rijnsater woude wonende kunstenaar Ton Hendriks. Het is de tweede maal dat hij zijn werk toont in de gale rie. Tijdens de opening van De Barg in 1983 beet hij het spits af. Inmiddels heeft zijn stijl een gro te verandering ondergaan en heeft hij, zoals hij het zelf uit drukt, veel meer 'een eigen lijn' gevonden. Len dagboek in beelden noemt Ton Hendriks de werken die hij exposeert. Al het werk is dit jaar gemaakt. De 21 werken die voor de expositie zijn uitgekozen, vor men nog maar een deel van alles wat dit jaar werd geproduceerd. Hendriks heeft zich vanaf het be gin van het jaar tot taak gesteld alleen maar te werken en dat ver klaart waarom er zoveel uit zijn handen is gekomen. De figuren die Hendriks tekent vallen op door hun verwrongen weergave. De lijnen zijn grillig en de houding is veelal ver krampt. Het is duidelijk dat de onderlinge verhouding tussen de afgebeelde mensen niet bepaald ideaal is. En dat klopt ook wel, want de kunstenaar stelt nogal wat vragen bij hetgeen hij om zich heen ziet in de maatschap pij. Hendriks: "Dit is een zo eer lijk mogelijke benadering van wat ik heb gevoeld in die perio de. Soms is het inderdaad het gif uitje lijf tekenen. Het is allemaal galerie De Barg in Rijnsaterswou.de. <foto Nanno Bloupot) een kwestie van eerlijk zijn te genover jezelf. Ik vind het be langrijker de essentie van een ge beurtenis weer te geven dan het zomaar te kopiëren. Als schilder heb je de mogelijkheid te vor men zoals je wilt". Voor zijn tekeningen gebruikt de schilder materialen als zilver stift, krijt en potlood. Kleuren komen er niet in voor. De teke ningen doen door de beperking tot grijs en zwarttonen sober aan. Door het weglaten van kleuren 'worden de vormen geaccen tueerd. En het zijn in het bijzon der de vormen die soms bepaald indringend zijn. Hendriks: "Het is inderdaad geen gemakkelijk werk. Ik maak geen entertain ment. De mensen mogen er best iets voor doen. Per slot van reke ning is het voor mij heel intens. Ik ben er altijd mee bezig". Een voorbeeld van die intensi teit spreekt uit de tekening 'The idiot'. De tekening is in twee de len gescheiden. Aan de ene kant, waar de minste ruimte is, staat de idioot. Een mens van wie niet uitgaat, alswel wanhoop en pijn. Aan de andere kant van de lijn bevindt zich een massa, elkaar verdringende, agressief uitziende figuren. Dan rijst de vraag wat waanzinniger is: die elkaar vertrappende mas sa mensen of die eenzame figuur. Een niet zo vrolijke tekening, ma Handzaam voor een eventuele koper, dat wel, maar ik kan me voorstellen dat een dergelijke te kening, groter uitgewerkt nog veel indringender is. Overigens ontbreekt de humor niet in het werk van deze kunste naar. Als hij aan het werk is, laat hjj zich beïnvloeden door harde avant-gardistische popmuziek. Op één van deze muziekstukken is de tekening 'my girlfriend li ves in the ground' geïnspireerd. Een tekening van een man die boven de aarde hard aan het werk is, terwijl daaronder een vrouwelijke gestalte vredig slaapt. Hendriks merkt hierover op: "Ik ben zo bezig met mijn werk dat ik aan relaties als die niet toekom. Dit vond ik een leu ke manier om dat uit te beelden". NELLIE VAN BEUSEKOM

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18