'Motie van treurnis dien je niet zo gauw meer In Leidse historische haven liggen in feite woonboten Collegepartij Links Leiden verlegt grenzen Viersprong wint voetbaltoernooi Raad van State vernietigt vergunning LEIDEN - De Raad van State vindt dat de boten in de historische haven aan het Galgewater in feite gewone woonboten zijn. Daarom ook is de ligplaatsvergunning die de gemeente Leiden in 1984 voor deze schepen heeft verleend, vol gens de Raad van State ongeldig. Dit blijkt uit de argumentatie die Raad van State heeft gegeven bij de uitspraak in het beroep dat de Zakennieuws MARCON - Het off-shore inge nieursbureau Marcon BV is met in gang van heden overgenomen door Marcon Engineering BV. Het be drijf dreigde gesloten te worden door de verminderde aktiviteiten in de off-shore industrie maar is nu onder gewijzigde naam voortgezet door enkele medewerkers. Het nieuwe bedrijf richt zich ook op de civiele sector op het land en is ge vestigd aan het Schuttersveld 9. bedrijven Calex, de nv Gebroeders Blonks Graanhandel en Fiducia nv tegen de historische haven hebben ingesteld. De ligplaatsvergunning was ge geven op grond van de uit 1897 stammende Verordening op de wa teren van de gemeente Leiden. Het gedeelte uit die verordening dat betrekking heeft op woonboten, is echter vervallen in 1919 toen de Wet op de woonwagens en woon schepen van kracht werd. Vandaar ook dat de Raad van State de lig plaatsvergunning voor de schepen heeft vernietigd. De gemeente had volgens de Raad van State ook nooit één ver gunning mogen geven aan de Stichting Historische Haven Lei den. Met deze vergunning kon de stichting, zo was het idee van de gemeente, contracten afsluiten met individuele schippers voor het innemen van de verschillende lig plaatsen. De Raad van State vindt echter dat de stichting strikt genomen geen directe belanghebbende is bij de schepen die in het Galgewater liggen afgemeerd. De ligplaatsver gunning had, met andere woorden, moeten worden afgegeven aan de schippers. Voor het exploiteren van de historische haven heeft de stichting, aldus de Raad van State, zo'n ligplaatsvergunning niet no dig. Zoals al eerder gemeld is nog on duidelijk wat de gevolgen zijn van deze uitspraak voor de historische haven. De vernietiging van de lig plaatsvergunning hoeft nog niet automatisch te betekenen dat de boten moeten verdwijnen. De ge meente heeft eventueel de moge lijkheid- om onder gewijzigde voor waarden een nieuwe vergunning af te geven. Om dat te kunnen beoor delen, wil de gemeente eerst de ar gumentatie van de Raad van State bestuderen. Die argumentatie was vanmorgen, aldus een woordvoer der van de directie ruimtelijke or dening van de gemeente, nog steeds niet binnen. Burgemeester Goekoop reikte gisteravond de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ■uit aan de organist van de vrijgemaakte gereformeerde kerk, de heer A. Heemskerk. Deze heeft gedurende 50 jaar de muzikale begeleiding van kerkdiensten verzorgd en bovendien een belangrijke bijdrage geleverd aan het gereformeerde kerkboek dat vorig jaar in gebruik genomen werd. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Toen Links Leiden een jaar geleden besloot toe te treden tot het college van PvdA en WD, werd dat nauwelijks als een over winning beschouwd. De twijfel over de politieke toekomst van de partij in haar nieuwe koers over heerste. Die verslagenheid is in middels omgeslagen in berusting en tevredenheid. door Gert Visser Althans bij Links Leiden-fractie- voorzitter Rob van Lint: "Na acht jaar oppositie wilde ik ontzettend graag bestuursverantwoordelijk- heid dragen. Toch had ik, nadat we besloten mee te gaan doen, een ontzettende kater. Het gevoel dat we een geweldige prestatie hadden verricht, ontbrak absoluut. Kij kend naar wat er het afgelopen jaar is gebeurd, vind ik dat we de juiste beslissing hebben genomen. Als ik zie hoe links het beleid van dit col lege is, denk ik weieens: het is toch maar een mooi college". De deelname van Links Leiden aan een college kwam een jaar ge leden als een donderslag bij helde re hemel. De partij had bij de ver kiezingen voor de gemeenteraad een gevoelig verlies geleden. Des alniettemin vond een belangrijk deel van de PvdA-fractie dat de deskundigheid en de grote inzet van radicaal links beloond diende te worden met een wethoudersze tel. En voordat de partij het zich goed en wel realiseerde, was het zo Het deed lijsttrekker Hans de la Mar op de avond voordat hij tot wethouder werd gekozen, verzuch ten: "Als ik tevoren had geweten dat het hier op uit zou draaien, was ik er niet aan begonnen". Zijn vrees dat de deelname aan een col lege waarin ook de WD was verte genwoordigd tot tweestrijd in de partij zou leiden, is echter onge grond gebleken. Weliswaar gaven daags na de toetreding enkele be stuursleden er de brui aan, maar daar is het tot op heden bij geble ven. "Onze verantwoordelijkheid als fractie wordt binnen Links Lei den geaccepteerd. Maar ook daar buiten hoor ik dat een heleboel mensen het positief vinden dat er nu iemand met haar tot op zijn schouders tussen al die nette da mes en heren in het college zit. Ik ben er van overtuigd dat we deze vier jaar in het college uitzitten". Onbegrijpelijk Even terug naar het heetst van de verkiezingsstrijd in het voorjaar van 1986. 'Een college van PvdA en WD, daar begrijpt de kiezer niets van', zo trachtte radicaal links de burger van de noodzaak van een progressief college te overtuigen. Een college van PvdA, WD en Links Leiden, is dat begrijpelijker voor de kiezer? "Nee", zegt Van Lint: "Als PvdA en VVD niet in één college horen, geldt dat zeker voor Links Leiden en de WD. In houdelijk is het goed te verdedi gen, maar voor de burger blijft het een onbegrijpelijke combinatie. Aan de andere kant vraag ik me af of het beleid er anders uit had ge zien wanneer er een progressief college van PvdA, Links leiden en D66 had gezeten. De samenstelling van zo'n college pleit voor deze combinatie, maar in de huidige po litieke verhoudingen had dat niet zo veel anders opgeleverd. Er is na tuurlijk een aantal zaken waarin D66 dichter bij ons staat dan de WD. Maar in de praktijk blijkt de WD ontzettend veel te slikken. Ik merk er niet zo veel van dat de WD over sommige dingen heel anders denkt. Feit blijft dat wij ons bij de 'volgende verkiezingen toch zullen inzetten voor zo'n progres sief college". Op dit punt aangekomen, lijkt Van Lint rijp voor de opmerking 'dat er met de WD zulke goede af spraken zijn te maken', een veel herhaalde constatering uit vroeger tijden waarmee de PvdA de sa menwerking met de liberalen ver dedigde. De WD blijkt consistent: "Met de WD is het goed zaken doen, afspraken worden trouw na gekomen. Ik sta er versteld van wat de WD allemaal accepteert. In het -collegeprogramma staan maar weinig zaken die van de WD afkomstig zijn. Aan het onderdeel verkeer en vervoer is de WD hele maal niet te pas gekomen. Ook het bezuinigingspakket dat nu op tafel ligt, bevat zaken die voor de libera len moeilijk te slikken zijn, maar men gaat er toch mee akkoord. Ik vind het prachtig". Links blok Er is kennelijk weinig veranderd in de machtsverhoudingen in d.e Leidse politiek. De veelgeprezen inschikkelijkheid van de WD maakt het mogelijk om een pro gressief beleid te voeren, Links Leiden tekent voor het radicale randje. "Onze aanwezigheid in het college schept de mogelijkheid om compromissen tussen PvdA en WD, naar links te trekken. De PvdA kon of wilde vroeger niet toegeven aan de eigen ideëen om dat ze onder druk stónd van de VVD. Nu is er een veel krachtiger links blok". Dat heeft volgens Van Lint al een aantal resultaten opgeleverd: "Het vorige college heeft de onroerend- goedbelasting (ogb) onder druk van de WD in het voordeel van de huiseigenaren bijgesteld. Links Leiden heeft voorstellen gedaan waarmee de nadelige gevolgen van een verhoging van de ogb voor mensen met een goedkope woning worden weggewerkt en hen zelfs nog een paar tientjes oplevert. Dat anonieme klikbrieven bij de GSD niet meer worden behandeld, dat er geen drukwerk voor Zuid-Afri- ka bij de Sociale Werkplaats mag worden gedrukt, dat zijn toch aar dige dingen die niet waren ge beurd wanneer Links Leiden in de oppositie had gezeten". Rem Toch, zo moet Van Lint erken nen, is het tevoren beloofde vecht- college nauwelijks uit de verf ge komen. Voor de buitenstaander lijkt ook Links Leiden een inschik kelijk collegepartner die het zaken doen tussen de vier muren van de B en W-kamer uitstekend beheerst. De kwalificatie actiepartij kan uit het etiket van Links Leiden wor den geschrapt, van het doorzet tingsvermogen waarmee vroeger schandalen boven tafel werden ge toverd, lijkt niets meer over. "Toen we dat vechtcollege noemden, had den we een heel andere voorstel ling van de gang van zaken zoals die in de praktijk blijkt te gaan. Veel vechtpartijen zijn bovendien al beslecht in de aanloop van dit college bij de onderhandelingen. Er wordt nog wel in het college ge vochten, maar dat komt niet altijd naar buiten. Als je gewonnen hebt, laat je dat niet aan de krant weten. Dat is nu eenmaal niet bepaald aantrekklijk voor de verliezer". "We hebben natuurlijk ook moe ten wennen aan onze nieuwe rol. Maar de kritische toon is er weer zodra er grove fouten gemaakt worden. Op het moment dat er een poging wordt gedaan om onder het collegeprogramma uit te komen, trappen wij op de rem". Zo'n in greep kan zich voordoen wanneer wethouder Tesselaar met een voor stel komt het erfpachtbeleid voor bedrijven de verruimen, zoals hij al heeft aangekondigd. Van Lint: "Dat beleid kan alleen veranderd worden wanneer alle drie partijen het daarmee eens zijn. Wij zien op dit moment geen aanleiding dat te veranderen". "Een aantal zaken wordt nu heel simpel geregeld. Wat vroeger van uit de oppositie veel tijd kostte, wordt nu in het college aan de orde gesteld zodat er direct over kan worden beslist. Daardoor zijn be paalde zaken ook minder politiek gevoelig als vroeger. Prestigever lies speelt niet zo'n rol meer wan neer je vein je laat horen voordat er een besluit is genomen". Het dragen van bestuurlijke ver antwoordelijkheid betekent onver mijdelijk dat Links Leiden ook za ken voor zijn rekening moet ne men die minder stroken met de idealen van deze partij. Dat heeft de partij tot op heden nog niet in gewetensnood gebracht. "Er is na tuurlijk wel wat veranderd. Er zijn in het program van het college ook zaken vastgelegd waarmee wij niet zo gelukkig zijn. Maar ook die ver dedigen we. Zo'n motie van treur nis die wij twee jaar geleden in dienden tegen het beleid van wet houder Fase, dat doen we nu niet zo makkelijk meer. Dat heeft zo veel politieke consequenties dat we daarover eerst met de partners praten. Als het er op aankomt, kun je natuurlijk altijd je vertrouwen in de een of andere wethouder opzeg gen maar wat mij betreft is dat nu niet aan de orde. De grenzen zijn verlegd, vroeger konden we vrij blijvender opereren, nu loop je de kans dat je eigen wethouder op straat komt te staan". Lezers schrijven Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Martin Dirk Wil lem zv. D.W. Ouwehand en I. Guijt, Ro bert Willem Alexander zv. C. ten Broek en L.J.A. Verweij, Martinus Pieter Mark zv. J.C. van der Plas en D. de Mooij, Car- line Lotte dv. H. Heikens Pleizier en R.T. Sonsma, Gysbert zv. G. Haasnoot en M.N. van den Oever, Birgit dv. P. Heijboer en M. Langeveld, Dennis Jo hannes Hendricus zv. H.V. van Oosten en M.J.G. van Santen, Jeroen zv. F.H. Kortekaas en C. Hols wilder, Kathelijne Charlotte dv. R.J. Wagner en H.H. la Gro, Susanne Berthe Andrée dv. P.S. Hes, Karin dv. W. Swart en M. van den Berg, Lennart Ingmar zv. H.E.C. Lefe- vre en A.C. Busking, Johannes Obbe zv. C.J. Stok en C.M. van de Glind, Mandy dv, M. van Duijn en C. Geijteman, Ricar- do zv. I. Ie Febre en J. van Strien, Tim Robert zv. R. Gonlag en M.T. Peters, Sonja dv. M.J. van Zijl en P. Brand horst, Tessa Elisabeth dv. H.P.J.M'. Snij- ers en T.M.G. Nijssen, Maurice zv. S.R.B. Noya van Delzen en C.A. Jonk man, Maarten Roelof zv. M. Kranenburg en N.J.A. van der Arend, Jim zv. M.E. de Vet en I. van Haastrecht, Steven Mari- nus zv. M.M. Krol en T.E.M. de Haas, Allard zv. O.R. Riehl en J. Noordermeer, Josephine Elise dv. J.A. Verloop en J.C. Gillebaart, Ben zv. B. de Vries en R.K.W. Koelewijn, Anne-Fleur dv. W.A. Innemee en W.H. van der Heijden, Isa bella Deborah Jessica dv. P.M. van den Bosch en M.B.E. van Wanrooij, Robert Hendrik Cornelis zv. H. Kasteel en J.H. van Tol, Pieter Cornelis zv. A. Verkerk en P. Zuijderduijn, Eline Maria Cathari- na dv. J.G.A. Baardscheer en S.A.J. Kessen, Wendy dv. G.C. Jans en J. Bin nendijk, Tim Michel zv. J. Koome en M. de Boer, Johannes Krijn zv. W. de Vreugd en L. Durieux, Sam Özgür zv. H. Cali§kan en A.M. Savenije, Hylke Hilde- ward zv. W.J. Holverda en S. Winterink, Sander Cornelis Willem zv. R.W. de Leeuw en A.C.H. Wassenaar, Willibrord Theodorus Bartholomeus Maria zv. W.J.M. Streng en M.J.A.P. Nagel, Mar- lous Leonie dv. J. de Rubber en F.T. Eman, Bianca dv. H. van Rooijen en M.A.L. van Kleeff, Pauline Annemarie Louise dv. H.A. Waalkens en E.C.H.M. Stokman, Patrick zv. C.E. Aras en F.C.M. van der Heijden, Sjoerd zv. A.J.R. Jansen en J. van Duijn, Karijn Annette dv. W.P. Zijlstra en M. Boels- ma, Marijn Adrianus zv. A.D. van Dijk en M. Vermeij, Mirza Letizia dv. M. Pijn- naken en Heri Reksa Rahaju Mudjiwar- di, Laurens zv. J. Visser en H. van de Kamp. LEIDEN - Overleden: N. Hoek, geb. 22 jan. 1928, vr. geh.gew. met: A. van Rijn, A. van der Plas, geb. 9 sep. 1913, man, A.J.C. de Vos, geb. 7 juni 1971, man, H. Selier, geb. 19 apr. 1912, vr. geh .gew. met: H. van Duijl, M.J. van der Gugten geb. 31 juli 1917, man, W. Stik- kelorum geb. 29 apr. 1922, man, C.M. Westdorp, geb. 18 dec. 1924, vr. echtg. van D.J. Vermeulen, H.E.M. Kruit, geb. 23 nov. 1911, vr. echtg. van J. Jasper, C. Klinkhamer, geb. 27 juni 1893, vr. geh .gew. met H.W. Schuchhard, H.J.P. van Egmond, geb. 17 nov. 1903, vr. geh.gew. met J.J. Schimmel, A. Heisterborg, geb. 22 apr. 1908, vr., M. Baart, geb. 11 nov. 1934, vr. geh. gew. met: A. van Soest, F. Pison, geb. 23 mei 1931, man, M.E. Po lak Daniels, geb. 14 apr. 1915, vr. echtg. van P. Niesing, F.C. van Vliet, geb. 26 mei 1912, man, J. Gerritsen, geb. 27 sep. 1909, man, P.J. de Jong, geb. 3 feb. 1892, vr. geh.gew. met W. Scholtens, A. de Vries, geb. 24 dec. 1917, man, P.G.M. van Rijt, geb. 16 jan. 1919, vr. geh.gew. met J. Lepelaar, J. van Alpben, geb. 24 mei 1917, man, P. de Vries, geb. 15 aug. 1910, vr. geh.gew. met T.J.H. Woudstra, F.X. Rehmann, geb. 2 okt. 1912, man, L. Duindam, geb. 1 jan. 1925, man, J.R. Tammes, geb. 19 aug. 1908, man, C.W. Bosman, geb. 13 mrt 1903, vr. geh.gew. met J. Viola, G. Bleyie, geb. 6 sep. 1896, man, G. Cosijn, geb. 18 mei 1912, man. A. Devilee, geb. 19 aug. 1902, man, L. Laman, geb. 18 feb. 1905, man, T. Dijkstra, geb. 21 feb. 1942, man, J.W. Broekhaus, geb. 17 nov. 1911, geh. gew. met: W. Kleijn, J. Minnaar, geb. 18 apr. 1936, vr. ev. A.M. Driessen, W.E. Prins, geb. 21 dec. 1985, man, J.J. Leerkes, geb. 1 mrt 1945, man, T.E. Broekhof, geb. 31 juli 1908, vr. geh. gew. met: H.C. Duivenvoorde, T.W. Stadman, geb. 28 juli 1906, vr., H.L. de Vries, geb. 12 dec. 1909, man, C. Kijk in de Vegte, geb. 2 feb. 1906, man, B.W.M.A. Terwindt, geb. 27 feb. 1911, vr., A.J. Vermeeren, geb. 27 okt. 1920, man, B.H. Questroo, geb. 26 juli 1901, vr., S. van Amerongen, geb. 12 okt. 1914, vr.. J.J.M. Wiegman, geb. 15 aug. 1896, man, C. Volkering, geb. 16 dec. 1912, vr. geh. gew. met: C. Galjaard, W. Beintema, geb. 20 mrt 1910, man. F.L. Selier en Y.M.A. Dekker. EHBO Hierbij wil ik graag een reactie ge ven op het artikel over EHBO-cur- sussen in de rubriek Steeds in deze krant van 25 maart. Sedert een jaar bestaat er een di recte samenwerking met de direc tie onderwijs van de gemeente Lei den met betrekking tot een cursus Eerste Hulp bij School Ongeluk ken, bestemd voor leerkrachten werkzaam in het basis- en speciaal onderwijs. Deze EHSO-cursus om vat 12 cursusmiddagen en wordt gegeven op de Leidse Pabo, Galge water 1 in Leiden. De reactie van de secretaris van de EHBO W. Regeer, is dus wel verklaarbaar maar de gevolgtrek king als zouden leerkrachten in Leiden e.o. te weinig aandacht aan dit gebied besteden is niet geheel Juist- P.A.Hoogerhuis, coördinator nascholing Leidse Pa bo, p/a Galgewater 1, Leiden. Onkosten Onze stadsbestuurders gaan wel erg royaal om met onze belasting- bijdrage als ik lees in Steeds dat over 1985 de heren Goekoop en de wethouders 50.000 gulden onder meer hebben verreden aan taxi's.. Ongelooflijk. De WD-wethouders hebben de grootste declaraties in gediend, veel meer dan de vier PvdA-wethouders die nog niet eens een tiende hebben ingediend. Wethouder Tesselaar nul-komma nul. De meeste wethouders zullen toch wel eigen vervoer hebben. Maar dat taxivervoer kost hen na tuurlijk niets. En dan onze burge meester: als die op de fiets rijdt dan vliegt die weieens tegen een autobus aan. Ik denk dat de wet houders die zich veel laten rijden wel het etiket 'glaasje op, laatje rij den' opgeplakt krijgen. Mevrouw G.J. v.d. Linden, Pieter de Lacourtstraat 28a, Leiden. De jongens van basisschool De Viersprong werden kampioen r x 1-0 zege op De Singel. LEIDEN - Op het Leiderdorpse sportpark De Bloemerd, thuisha ven van RCL, zijn de afgelopen drie dagen de Leidse schoolvoet- balkampioenschappen afgewerkt. Ook dit jaar werd de strijd georga- nisseerd door Ruud de Groot, trai ner van hoofdklasser Wilhelmus en leraar op de RIO-scholengemeen- schap. Bij de basisscholen werd bij de jongens De Viersprong, na een 1-0 winst tegen Singel, kampioen. De Schakel eiste de eerste plaats voor zich op bij de meisjes. Dinsdag greep RIO de eerste plaats bij de A-junioren. SBBO toonde zich de sterkste bij de se nioren. Het gymnasium beschikte bij de vrouwen over de sterkste ploeg. RIO werd in de eindstrijd met 1-0 verslagen. De meisjes van de Prins Willem Alexander MAVO en Louise de Co- ligny waren maandag in de finale aan elkaar gewaagd. Strafschop pen moesten na een 0-0 uitslag de beslissing brengen. De Alexander MAVO toonde zich vanaf de stip het beste. Bij de jongens B-junio ren eiste Louise de Coligny, na 1-0 winst in de finale tegen De Vliet- schans, de eerste plaats voor zich op. De C-junioren van De Vliet- schans deden het beter dan hun oudere collega's. Zij werden, na het nemen van strafschoppen, eer ste in hun leeftijdscategorie.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17