Ook Oegstgeest protesteert tegen uitbreiding'Winkelhof Pont over Vliet is attractie geworden Na bezwaren LeidenKNOV én Leiderdorps cafetaria Nieuwste Voorschotense parkje geopend Nieuwbouw Casba in Zoeterwoude geopend Alle cd's van platenzaak weg 'Maak drukke wegen in Warmond veiliger' Vanaf morgen weer verbinding met recreatiegebied Vlietland 16 DONDERDAG 16 APRIL 1987 -LEIDSCH m DAGBLAD j is ontstaan", zo schrijft de onder nemer in zijn bezwaarschrift aan de gemeente Leiderdorp. De ondernemer meldt nog dat hij bij het 'Winkelhof-management verhaal heeft willen halen, maar hij werd naar huis gestuurd met de mededeling dat men 'het met het oog op de eventuele uitbreiding van het winkelcentrum niet kan veroorloven nog meer panden leeg te hebben staan'. De snackbarhou der: "Ik maak hieruit op dat né af gifte van de bouwvergunning er wéér een leeg pand bijkomt. Het ;n eventuele uitbreiding dus erg in twijfel trek- Het winkelcentrum Lange Voort. Winkeliers i hof in Leiderdorp. i dit Oegstgeester centrum vrezen de uitbreiding i al gedaan. Alle bezwaren tegen de 3000 vierkante meter grote uitbrei ding van 'Winkelhof worden aan staande dinsdag behandeld door de Leiderdorpse commissie be roep- en bezwaarschriften. De winkeliers van de Oegstgees ter 'Lange Voort' trekken er aan de bel omdat ze het huidige winkelbe stand in Leiderdorp "ruim vol doende" vinden voor het inwoner tal van deze gemeente. Lange Voort-woord voerder mevrouw L.M. Münninghoff desgevraagd: "Kijk, Oegstgeest en Leiderdorp bijten elkaar nu niet. Maar hoe e(,rHor etariinm haHHpn H#» wordt dat straks, als er met de uit breiding een trekker in Leiderdorp gaat zitten? Dan krijgt 'Winkelhof LEIDERDORP/OEGST- GEEST - Het aantal bezwa ren tegen de uitbreiding van Leiderdorps winkel centrum 'Winkelhof groeit. Ook de stichting achter het Oegstgeester winkelcen trum 'Lange Voort', alsme de de huurder van een cafe taria in 'Winkelhof hebben nu bezwaar gemaakt tegen de beoogde uitbreiding. In gemeente Leiden en het Konink lijk Nederlands Ondernemers Ver- Mevrouw Münninghoff beaamt dat het protest vanuit Oegstgeest rijkelijk laat komt - dat 'Winkelhof wil uitbreiden was maanden gele den al bekend - maar, zegt ze, beter laat dan nooit. "En ja, u weet hoe dat gaat, je denkt er eerst over na en moet zoiets dan in het bestuur bespreken". "De tijd dat een winkelcentrum dacht een regiofunctie te kunnen vervullen, is voorgoed voorbij. Toen 'Winkelhof werd opgezet werd er nog van die gedachte uit gegaan. Maar het kan niet meer. El ke plaats heeft eigen winkelvoor zieningen. Wij zijn in Oegstgeest ook de regio kwijtgeraakt. Nou ja, we trekken winkelend publiek uit Warmond, maar dat is zo'n klein plaatsje, dat heeft houdt het mee op, Dus Heel andere motieven om tegen de uitbreiding te protesteren heeft de exploitant van cafetaria 'Holle Bolle Gijs', gelegen aan de buiten zijde van 'Winkelhof. De snack barhouder voert aan dat er nu al een paar winkelpanden leeg staan. "Bovendien zou een van de grotere panden (160 vierkante meter) al enige tijd worden 'volgehouden' om een eventuele uitbreiding c.q. de nodige vergunningen hiervoor niet in de weg te staan. Voor dit pand wordt al enige maanden geen huur meer betaald, waardoor een zeer oneerlijke concurrentiepositie Meubelplein De gemeente Leiden en het KNOV ten slotte voeren als bezwa ren aan dat uitbreiding van 'Win kelhof onaanvaardbare gevolgen heeft voor het winkelgebied in het centrum van Leiden. Om die reden hebben burgemeester en wethou ders van Leiden protest aangete kend bij de gemeente Leiderdorp, die 'Winkelhof een vergunning voor de uitbreiding heeft gegeven. Volgens Leiden heeft het Leider dorps winkelcentrum onvoldoen de duidelijk gemaakt dat uitbrei ding noodzakelijk is voor het voortbestaan van 'Winkelhof. Ove rigens heeft het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf in een onderzoeksrapport juist ge- ,w- i steld dat vergroting een 'must' is. n winfeei- -winkelhof ontbeert nu nog een (archieffoto) broodnodige trekker in de vorm van een grootwinkelbedrijf, met name in de 'non-food-sector', aldus het CIMK-rapport. Maar volgens burgemeester en wethouders van Leiden is er aan die conclusie van het CIMK geen deugdelijk consu menten- en ondernemersonder- zoek vooraf gegaan. Ook een on derzoek naar de effecten in ver band met de komst van het Meu belplein ontbreken. En volgens het Leids gemeentebestuur is er wel degelijk een koopkrachtstroom via dat Meubelplein richting 'Winkel hof. Eenvoudiger gezegd: mensen die toch in Leiderdorp zijn om naar meubels te kyken, knopen daar niet zelden een bezoekje aan het winkelcentrum aan vast. Verder brengt Leiden naar voren dat volgens de Kroon en de Raad van State bij het verlenenen van vergunningen voor dergelijke uit breidingen er sprake moet zijn van gebleken noodzaak en moet het bouwplan een spoedeisend karak ter hebben. OEGSTGEEST - Een maand nadat de Oegstgeester bibliotheek van zijn eenmaal zelf voorraad compact discs is bestolen, zijn alle cd's bij de plaatselijke gram met genoeg winkels. Maar daar mofoonplatenhandelaar John Hankaart verdwenen. Het ging om 200 tot - - 500 kleide schijfjes, die per stuk een winkelwaarde hebben van rond de 40 moet Leiderdorp die erbij krijgen? gulden ZOETERWOUDE Bureemeester Nee- Leiderdorp moet niet boven De veel grotere grammofoonplaten lieten de dieven gisternacht onge- Houdijk heeft gistermiddag de z'n eigen voorzieningen willen uit- moeid. Zij waren de winkel binnengekomen door het glas uit de voordeur Houdijk heeft gistermiddag de (vernieuwbouw van meubelbe- poe! drijf Casba aan de Zoeterwoudse Laten dan wordt de regio boos. vujg* W wuuuac - geWOOn «Ueen VOOT de «- Hoge Rijndijk geopend. Hij deed gen inwoners zorgen. Dan hoort u dat door het doorknippen koord, waaraan een doek was op gehangen. Door de bouw van een nieuw magazijn in het bedrijvenpark langs de Hoge Rijndijk heeft Casba de mogelijkheid gekregen om de verkoopruimte met 2500 meter te verruimen tot 8000 vierkante me ter. Het pand werd meteen totaal gerenoveerd. Burgemeester Houdijk memo reerde in zijn openingswoord dat Casba, toen nog onder de naam 'De Kastenspecialist', dertien jaar gele den vanuit de Leidse binnenstad in een voormalige machinefabriek op het Zoeterwouds grondgebied trok. De groei was daar al snel niet meer te stuiten. In twaalf jaar tijd vroeg het bedrijf negen bouwver gunningen aan bij de gemeente. Ondanks tegenwerking van de provincie, tegenwerking die een halt is toegeroepen door de Kroon, heeft het bedrijf zich energiek ont wikkeld. Burgemeester Houdijk liet dui delijk doorschemeren dat de ge meente Zoeterwoude het bedrijf in elk geval goed gezind is. "We zul len met belangstelling, welwillend heid en zo nodig met medewerking de ontwikkelingen van het bedrijf volgen", aldus Houdijk. Overigens is de genegenheid we derzijds. Zo zei Casba-woordvoer- der P.B. Beverwijk het streven van de gemeente om Zoeterwoude groen te houden en een goed fiets padenplan te realiseren, volledig in overeenstemming is met de ideeën van zijn bedrijf. Hij bod de ge meente als dank twee picknickta fels plus banken aan. Deze zullen worden geplaatst in de buurt van de kruising Molenpad/Weipoortse- weg en de kruising Noord Aa/Kor- te Kerkepad. Koffer gestolen VOORSCHOTEN - Een koffertje met checks en een paspoort is gis teren gestolen uit een hotelkamer van hotel De Gouden Leeuw in Voorschoten. De 49-jarige Nigeriaan die de ka mer huurt, denkt dat de dieven met de sleutel zijn binnengekomen of het personeel moet de deur open hebben gelaten. ons helemaal niet" te verwijderen. Niemand heeft ze hierbij gezien of gehoord. Volgens i woordvoerder van de politie is het nu moeilijk geworden om in Oegstgeest aan cd's te komen, nu de bibliotheek de uitleen niet opnieuw heeft opge start. Hankaart was vanmorgen telefonisch onbereikbaar. VOORSCHOTEN - Het nieuw ste Voorschotense parkje, gelegen langs de Vliet, is gistermiddag geopend door wethouder J. Vis ser. Onder het toeziend oog van échte jeugdigen gleed hij de glij baan van wijkpark Bijdorp open, waarna hij de rest van het park snel in handen gaf van de Bijdorpers. 'Het park, dat in de buurt van het Buizerderf ligt, heeft veel wandelpaden en rustieke brug getjes. Op plekjes met een fraai uitzicht staan zitbanken', zo meldt een persbericht van de ge meente. Ook is er een speel- en lig- weide, een trapveld van 35 bij 50 meter met twee doelpalen en een groot klimrék, waarvan de be wuste glijbaan deel uitmaakt. 'De beplanting in het park is zo aangelegd dat de verschillende gedeelten ruimtelijk van elkaar zijn gescheiden, maar wel door paden met elkaar zijn verbon den'. Voor zover het persbericht over de opening. (foto Holvast) Conclusie na thema-avond WARMOND - Het is noodzakelijk om de Herenweg/Oranje Nassau- laan, de Baan en de Dorpstraat in Warmond te veiliger temaken voor al het verkeer. Daar waren de War- monders het" gisteravond tijdens de thema-avond 'is Warmond vei lig voor voetgangers', wel over eens. De vijftig aanwezigen kwa men er nog niet uit hoe de beveili ging moet worden aangepakt. De grote moeilijkheid blijft toch wel de Herenweg. Deze drukke doorgaande weg kan in geen geval een 'dertig kilometer zone' wor den. Daarom zullen duidelijk ge- VOORSCHOTEN - De veerpont die het recreatiegebied Vliet land verbindt met Voorschoten zal vanaf morgen weer in de vaart zijn. Schipper Dick van Keulen zal met een nieuwe com pagnon voor het derde seizoen dit vrijwilligerswerk gaan voortzetten. door Evelien van Vlijmen Drie jaar geleden besloot de gemeente tot deze tijdelijke op lossing zodat wandelaars en fiet sers Vlietland snel zouden kun nen bereiken. Vanaf die dag is Dick van Keulen een van de schippers die zich op de meest drukke tijden voor de pont heeft ingezet. Van Keulen was via de sociale dienst bij de stichting 'Weerwerk' terechtgekomen na dat hij zijn baan was kwijtge raakt. De stichting 'Weerwerk' probeert werk te vinden voor werklozen die echt willen werken. Wie via deze stichting in dienst is, behoudt zijn uitkering en kan slechts op enkele onkos tenvergoedingen rekenen. "Het blijft dus echt vrijwilli gerswerk en daar is niet iedereen voor te porren", aldus Bob Vonk, bestuurslid van 'Weerwerk'."Ei- genlijk is het betalen van de schippers een taak van de ge meente of van de provincie. In elk geval hebben de schippers recht op vast loon", zegt het be stuurslid. "Bovendien is de stichting Weerwerk op zoek naar extra werkkrachten voor de pont. Het ontbreekt de werklozen vandaag de dag aan motivatie. We hebben slechts drie reacties gehad op een oproep", vertelt Vonk. "Het is natuurlijk hard werken, maar daar staat tegenover dat je veel onder de mensen komt en plezier maakt." De 54-jarige Van Keulen ver heugt zich enorm op het komen de seizoen. Hij werkt nu samen met Ted Hoebink (31) die intus sen ook al weer een seizoen mee draait. "We bouwen een erge leu ke band op met de bevolking van Voorschoten. Het zou jammer zijn als de pont volgend jaar zou moeten verdwijnen voor een i Bob Vonk van links r brug - wat volgens de gemeente wel de voöruitzichten zijn. Een grote attractie zal dan uit Voor schoten verdwijnen," vertelt Van Keulen. Brug in aantocht De plannen voor een brug naar het recreatiegebied lopen nu al enige tijd, maar schijnen er nog steeds niet door te komen. De provincie, de gemeente Voor schoten en het rijk zullen elk eenderde van de brug bekosti gen. Volgens Den Hartog van de gemeente Voorschoten wacht de gemeenteraad nog op een offi- ceel bericht van de provincie, al vorens een beslissing te nemen. Volgens een voorlichter van de provincie is al toegezegd dat aan de brug zal worden meebetaald, maar volgt er nog een officieel bericht. De brug is dus in aan tocht. De keuze zal dan waar schijnlijk vallen op een beweeg bare brug aan de Nicolaas Maes- kade, op de plek waar nu de pont zal varen. De brug zal dan via monitoren worden bestuurd. Een nadeel bij de keuze voor een beweegbare brug is dat de kos ten zes ton hoger uitvallen dan voor een vaste oeververbinding moet worden uitgetrokken. Bij een vaste brug is echter de hoog te hiervan een probleem. Er- va ren veel schepen door de Vliet. •"De pont is echt een tijdelijke oplossing", vertelt Den Hartog, "op den duur zouden de exploi tatiekosten te hoog worden, dus een brug is noodzakelijk. De bouw duurt alleen zo lang omdat de gemeente ert de bewoners het eens moesten worden over de plaats van de brug, de vormge ving en de kosten." Bovendien blijft de vraag open wat er met het buurthuis 'De Groene Kikker' zal moeten ge beuren als daar een weg komt. 'De Groene Kikker' is twee jaar geleden door vrijwilligers ge bouwd en stelt ruimte beschik baar aan verschillende vereni gingen. 13.000 mensen Het komend seizoen vaart de pont in elk geval nog. De twee schippers Dick en Ted zullen er met veel plezier aan het werk gaan. "Het is niet niks om in een seizoen 13.000 mensen over het water te zetten. Op drukke dagen is het dus echt een kwestie van flink persen maar er zijn ook da gen datje misschien drie mensen kunt vervoeren," vertelt Ted Hoebink. "Om dan nog maar niet te spreken van wat je allemaal aan boord moet slepen: opleg gers met surfplanken, kisten met voedselvoorraden, noem maar op. Maar we kijken uit naar onze eerste vaardag". markeerde oversteekplaatsen waarschijnlijk de enige oplossing zijn. De snelheid van auto's afrem men en het verkeer concentreren op bepaalde wegen in de omgeving is volgens Ed Stuy, regionaal me dewerker van de voetgangers ver eniging VBV, de beste oplossing. Daarbij kan worden gedacht aan de 'dertig kilometer regeling', waarover hij de aanwezigen uitvoe ring inlichtte. Behalve dat het ver plicht dertig rijden- op de Heren weg niet kan, zagen enige aanwezi gen ook het nut van zo'n maatregel in de Dorpstraat niet. Daar kan men nu al niet harder dan twintig rijden. Daartegenover zagen juist andere dorpelingen weer wel het voordeel van de 'rijdt langzaam re geling' op de Dorpstraat. "Normaal winkelen in het dorp is onmoge lijk. De fietsers vluchten de stoep op voor de automobilisten en ma ken het lopen voor de voetgangers gevaarlijk. Het trottoir is veel te smal. We waren meer tevreden met de situatie voordat de Dorpstraat werd vernieuwd. Misschien is het een oplossing om de straat te ver smallen en desnoods drempels aan het begin en aan het einde van de straat te maken", mérkte een aan wezige op. Een afgevaardige van de bewo nerscommissie van de bejaarden flat Mariënhaven legde uit dat de Herenweg moet worden geblok keerd. De oudere mensen willen graag naar het park en richting winkelstraten, maar zijn doods bang om de drukke weg over te steken. De afgevaardigde pleitte voor een goede duidelijke over gang met stoplichten. En wanneer de Herenweg voorzien wordt van blokkades, zullen veel automobi listen de Haarlemmertrekvaart ne men zodra die weg klaar is voor ge bruik. Vluchtheuvel Burgerlid van de commissie openbare werken, Den Ouden, is van mening dat er op deze drukke doorgaande weg, een vluchtheuvel moet komen. Het trottoir zal breed genoeg blijven en de overstekers hoeven dan maar op een rijrichting tegelijk te letten. Mevrouw Bolhuis, die namens de plaatselijke afdeling Veilig Ver keer Nederland een toespraak hield, zag het meest in visuele be lemmeringen op de weg. Daar naast deed ze een beroep op alle aanwezigen om zelf het goede voorbeeld op de weg te geven. "Steek je hand in eigen boezem en let niet alleen op het doorgaand verkeer", beëindigde mevrouw Bolhuis haar verhaal. "Verkeersveiligheid heeft te ma ken met het menselijk gedrag. Wil len we iets bereiken, dan moeten we situaties creëren die dat gedrag beinvloeden", concludeerde de ge spreksleider Pieter Herngreen aan het einde van de 'succesvol' ge noemde avond.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16