B en W kunnen het niet eens worden over huizenbelasting Bonden stoppen acties bij EBR leidsch m dagblad: Besluit overgelaten aan de gemeenteraad Verkeerslichten korter laten werken en wegen soberder verharden 'Bloembakken weg uit Haarlemmerstraat en minder carfllonspeF DONDERDAG 16 APRIL 1987 LEIDEN - Het college is het niet eens kunnen worden over de ver hoging van de onroerend-goedbe- lasting die de gemeente jaarlijks twee miljoen gulden op moet leve ren. B en W hebben de raad daar om drie voorstellen voor belasting verhoging toegestuurd waarbij steeds een andere groep burgers extra moet gaan betalen. De WD gaat er hierbij van uit dat de lasten voor alle huurders worden opge schroefd terwijl PvdA en Links Leiden de meeropbrengst vooral van de eigenaren en huurders van duurdere woningen willen betrek ken. In het bezuinigingspakket zijn twee progressieve varianten voor belastingverhoging opgenomen. In beide voorstellen wordt geen las tenverhoging nagestreefd voor de eigenaren en bewoners van huizen met een waarde van 90.000 tot 120.000 gulden. Bewoners van de goedkoopste woningen in deze ca tegorie gaan er jaarlijks volgens de ze voorstellen zelfs enkele tientjes op vooruit. Eigenaar/bewoners van dure huizen moeten volgens PvdA en Links Leiden tot 16 procent meer belasting gaan betalen. Het alternatief van de WD be helst een gelijkmatige omslag van de verhoging van de ogb over alle burgers. De lastenverzwaring voor huurders kan in deze variant oplo pen van 3 tot ruim 30 procent, eige naar/bewoners komen voor een verhoging te staan die varieert van 1 (voor goedkope woningen) tot bijna 11 procent. Eigenaren die hun pand niet zelf in gebruik heb ben, blijven hetzelfde betalen als dit jaar. De WD hoopt met dit voorstel ook het bedrijfsleven een lastenverzwaring te besparen. Voorstellen college: LEIDEN - Het aantal niet werkende verkeerslichten in Leiden zal wor den uitgebreid. Sinds januari 1986 werken ongeveer tien installaties al leen nog maar tijdens de spitsuren. De verkeerslichten op de hoek Bree- straat/Noordeinde werden geheel uitgeschakeld. Het college van B en W stelt dat de effecten van de maatregelen voor de verkeersveiligheid nog niet zijn geïnventariseerd. Een eerste indruk is dat het aantal ongevallen op de betreffende kruispunten niet toeneemt, maar dat de aard van de ongelukken verandert. Door een aantal verkeerslichten kortere tijd te laten werken wil de gemeente 25.000 gulden besparen. Wie op een dergelijk kruispunt een ongeval krijgt, heeft goede kans niet in een ambulance van de GGD, maar in eentje van de gebroeders De Jong te belanden. Door het aangaan van een overeenkomst met het am- bulancebedrijf wil de gemeente twee ton besparen. De gemeente zal in de toekomst verhardingen en reconstructies van wegen aanzienlijk soberder uitvoeren. Daardoor is in de toekomst min der onderhoud noodzakelijk. Het college van B en W acht het niet moge lijk op het huidige onderhoudsbudget te bezuinigen omdat het onder- houdsniveau door bezuinigingen in de voorgaande jaren al onverant woord laag is. Daar is nu nog weinig van te merken omdat de afgelopen tijd in Leiden veel nieuwe werken zijn uitgevoerd. Extra voorzieningen aan verkeerslichten zullen in de toekomst niet of in een lager tempo worden uitgevoerd. Daarbij moet worden gedacht aan voorzieningen voor minder validen als rateltikkers. Hondenbelasting Zoals bekend moet de gemeente de komende jaren circa 10 miljoen gulden bezuinigen om uit de rode cijfers te blijven. Vanochtend maakte het college het totale bezui nigingspakket bekend waarvan de hoofdlijnen al eerder waren vastge steld. Het commentaar dat de ge troffen instellingen de afgelopen maanden mochten leveren, heeft op een enkel onderdeel tot bijstel lingen geleid. Belangrijk onderdeel van het pakket is een belastingverhoging die de gemeente volgend jaar drie miljoen gulden moet opleveren. Twee miljoen dient te worden op gebracht via verhoging van de ogb, het resterende miljoen komt voort uit verhoging van tal van kleinere belastingen. Zo is voorgesteld zo wel het precariorecht als de hon denbelasting met tien procent te verhogen. De hondenbelasting gaat uiteindelijk 100 gulden per jaar per hond bedragen. Met een verhoging van de marktgelden hoopt de gemeente jaarlijks 20.000 gulden binnen te halen. Een verho ging van de entreegelden voor mu sea levert naar schatting jaarlijks 10.000 gulden op. Voor eenzelfde bedrag staat een stijging van de lig gelden voor schepen opgenomen. Het college heeft voorgesteld de prijs van een woonruimtevergun ning op te trekken van 60 naar 100 gulden. Bovendien wordt overwo gen dat bedrag reeds in rekening te brengen op het moment dat ie mand zich als woningzoekende in schrijft ook al beschikt deze dan nog niet over een zelfstandige woonruimte. Sociaal Raadsman personeelsbestand te wachten. Naar schatting dienen hier ruim 16 arbeidsplaatsen te verdwijnen. On der meer de functie van Sociaal Raadsman wordt geschrapt. Vol gens het college wordt het perso neelsbestand van de sociale dienst naar een niveau gebracht 'dat mini maal noodzakelijk is om optimaal te kunnen functioneren'. Het college acht het niet moge lijk de Groenoordhallen aan een particulier te verkopen, zoals door het CDA is voorgesteld. B en W zijn bang dat de sportieve functie die de Groenoordhallen nu heeft, bij een commercieel beheer komt te vervallen. Overigens zou de Groenooordhallen circa zeven mil joen gulden moeten opbrengen. Een voorstel van D66 om het aantal bestuursmedewerkers van de wet houders te verminderen, is even eens afgewezen. LEIDEN - De Pancrat stroomde gistermiddag vol met jeugdige deelnemers aan het vakantiespektakel taarten versieren. Met name het onderdeel waarbij de werkstukken mochten worden opgegeten, was erg in trek. De vakantieweek werd vandaag afgerond met een spelletjesdag in de 3 Octoberhal. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Het carillon stadhuis zal de komende jaren meente al 6000 gulden. Door de bakken definitief te verwijderen minder worden bespeeld. De ge- bespaart de gemeente 25.000 gul- meente Leiden hoopt met deze den. maatregel een bedrag van 20.000 Ook de volière aan het Plantsoen gulden te besparen. Het besluit be- levert een bijdrage aan de bezuini- tekent ook dat de functie 'stads- gingsoperatie. De gemeente wil de Belangrijke bezuinigingen heeft het college gevonden in de perso nele sector zonder dat tot gedwon gen ontslagen moet worden over gegaan. Vermindering van het per- „VXXXXVVWWXX «X V.XX vxv. soneelsbestand vim de gemeente örgarüsatören"^^^gemeentekas beiaardier' vervalt. Een ander opmerkelijk punt in de bezuinigingsvoorstellen van B en W is het in rekening brengen van verkeersmaatregelen bij festi viteiten met een minder algemeen belang, zoals wielerronden, brade rieën voor winkeliers en wijkfees- buurtverenigingen bij de verzorgers inzetten bij andere werkzaamheden en de verzorging van de vogels overlaten aan een 'vogelvereniging'. Mocht dit niet haalbaar zijn, dan moet de volière worden gesloten. kan door natuurlijk verloop plaats- moet de2e manier met een be. wdragvan 26.000 gulden worden ge- vinden. Voorgesteld wordt toekomst niet alle vacatures meer te vervullen. Vrijgekomen arbeids plaatsen waarvoor wel iemand wordt aangetrokken, worden te ruggebracht van 38 naar 36 uur per week. Met deze maatregel denkt het college uiteindelijk twee mil joen gulden te besparen. Ook de sociale dienst staat een spekt. B en W willen ook bezuinigen door de bloembakken op de Haar lemmerstraat te verwijderen. Het college constateert dat deze bloem bakken de afgelopen jaren steeds meer gebruikt zijn als afvalbakken. De bloembakken moeten twee keer per jaar worden weggehaald wegens het corso en de 3-oktober- ingrijpende vermindering van het optocht. Dat weghalen kost de ge- Bevrijdingsbal De voorverkoop van toe gangsbewijzen voor het jaar lijkse bevrijdingsbal op 5 mei in de Stadsgehoorzaal is begon nen. Deze keer zijn er onder an deren optredens van de 686th air force band The Ambassa dors, de Frits Landesbergen Big Band en het combo Muusse/ Chauffour. Kaarten zijn ver krijgbaar bij het VVV-kantoor aan het Stationsplein 210, tel. 146846. Voor meer informtietel. 765317. Schild Niet elke ondernemer kan zich 'koopman des konings', oftewel hofleverancier noemen. Dit pre- dicaat is een fel begeerd status symbool voor ondernemers: Ne derland is immers nog steeds ko ningsgezind. En niet zo'n klein beetje ook. Elke verbondenheid met het koningshuis wekt ver trouwen en is goed voor de han del. Wat precies wordt verkocht, dat doet er niet toe. Al zijn het kunstgebitten; de naam hofleve rancier verhoogt volgens de on dernemers steevast de omzet. Je kunt de aanduiding hofleve rancier vergelijken met de jaar lijkse lintjesregen. Maar dan voor ondernemers. Het feit dat een bedrijf zich koninklijk mag noemen is volgens de Rijksvoor lichtingsdienst het hoogst be reikbare. Het wordt gegeven als blijk van waardering voor uit muntend ondernemerschap. Het is begrijpelijk dat voordat het zover is, eerst een nauwkeurig onderzoek wordt verricht naar de eerbiedwaardigheid van een bedrijf. Het ministerie van eco nomische zaken, de plaatselijke politie en de kamers van koop handel worden hierbij geraad pleegd. In Leiden mogen er twee be drijven aanspraak maken op de sjieke eretitel. Dat zijn boekhan del Kooyker en juwelier Van Rossum Du Chattel. Eens heb ben zij voldaan aan een heel stel voorschriften. Zo moeten de on dernemingen tenminste 100 jaar hebben bestaan, liefst onder de zelfde naam. Daarnaast moet het produkt of de dienst van uitzon derlijke kwaliteit zijn. Met ver zuurde roomsoezen hoef je als banketbakker niet bij Hare Ma jesteit aan te komen. Bovendien wordt het 'sociaal beleid' binnen de onderneming bij het onder zoek betrokken. Ondernemingen met zwartwerkers zijn dus ge waarschuwd als ze in aanmer king willen komen voor de ko ninklijke onderscheiding. Voor je het weet staat de belasting op de stoep. Ondanks al deze zorgvuldig heid is er zo langzamerhand toch de klad gekomen in de titulatuur voor ondernemers. Hiervoor wordt ook weieens de term infla tie gebruikt. De Rijksvoorlich- tingsdient vermoedt dat heel veel bedrijven zich ten onrechte voordoen als hofleverancier. Pre cieze aantallen kunnen niet gege ven worden, maar men schat het aantal ondernemingen dat deze eretitel voert op 300. Het pro bleem zit hem in het ontbreken van controle op de hantering van dit predicaat. Een koninklijke winkel die wordt overgenomen 1 door een ander bedrijf, blijft het predicaat hofleverancier behou den. Eigenlijk is dat in strijd met de regels. Ook kunnen misstanden bin nen het bedrijf of ernstige over tredingen geen invloed hebben op de gegeven titel. Eens gege ven blijft gegeven redeneren de ondernemers. Bovendien is de ti tel hofleverancier onbeschermd. Elk bedrijf kan zich straffeloos met deze titel opsieren. Het blijkt dat de Koningin wat moeilijk kan procederen tegen onrecht matig gebruik van de eretitel. Schild (2) Nu is koningin Beatrix geen gemakkelijke tante. Al dat onei genlijk gebruik van haar naam is zij zat. Was ze de laatste jaren al bijzonder zuinig met het verle nen van de eretitel, sinds haar kroning heeft ze slechts één on derneming de eer gegund. Nu komt er ook nog een verscher ping van de regels. Elk bedrijf dat denkt hofleverancier te zijn, moet zich opnieuw aanmelden. Dan wordt door een commissie gecontroleerd of er sprake is van onregelmatigheden. Op deze ma nier wil de Rijksvoorlichtings dienst een opgeschoonde lijst krijgen van hofleveranciers. Boekhandel Kooyker zegt 'hoogst waarschijnlijk' zich weer opnieuw aan te melden als hofle verancier. Dat is nog niet zeker want directeur Arkenau is met vakantie. E.F. Dekkers, die nu als woordvoerster optrad, zégt dat het voor de boekhandel wel waarde heeft om zich met deze titel te kunnen sieren. "We zijn een boekhandel met traditie. Volgend jaar bestaan we 125 jaar en ik kan me voorstellen dat het hofleverancierschap daar hele maal bij past", zegt Dekkers. Het andere Leidse bedrijf dat Het koninklijk schild boven de winkel van boekhandel Kooyker ten teken i Binnenkort zal deze vervangen moeten worden. zich hofleverancier zou mogen noemen, is juwelier Van Rossum Du Chattel aan de Breestraat. Zou mogen, want het bedrijf is volgens de Kamer van Koophan del sinds februari dit jaar opge heven. Alles is overgegaan naar een nevenvestiging in Heerlen, Lucardie bv. Een telefoontje leert dat dit bedrijf wel de aan vraagformulieren heeft ontvan gen, maar dat niet de moeite zal worden genomen deze in te stu ren. Niet omdat ze er geen inte resse in hebben. Ze vermoeden door de nieuwe regels niet meer in aanmerking te komen voor de titel. Leiden heeft nu dus nog maar een hofleverancier. En dat is voor een stad met een universi teit die zo nauw met het konings huis is verbonden ronduit treu rig. Een van de veranderingen be treft ook het schild dat bij het hofleverancierschap hoort. Nu zijn er verschillende soorten en vormen in omloop waarop de wapens van leden van het vor stenhuis prijken. Straks wordt alleen nog maar een schild toege staan met het wapen dat Konin gin Beatrix hiervoor heeft laten ontwerpen. Dit wapen is boven dien juridisch beschermd, zodat niet langer Jan en alleman zich kunnen voorzien van het schild. De Koningin jaagt de onderne mers daarmee wel op kosten. Een beetje wapenschild in de maten 80 bij 90 centimeter, kost al snel een kleine vierduizend gulden. En dan is deze nog onbe schilderd, onbewerkt en exclu sief btw. De koningsgezindheid van de Nederlandse ondernemers wordt stevig op de proef gesteld. Tappen Het tappen van een goed pilsje met een lekkere stevige schuim kraag, is een hele kunst die niet alleen door alcoholisten op prijs wordt gesteld. Ook gelegen heidsdrinkers kunnen daarvan genieten. De voorronden van de nationale biertap wedstrijden 1987 worden gehouden op don derdagmiddag 23 april in het An- tonius Clubhuis. Eenmanszaken en teams kunnen zich hiervoor inschrijven. De eerste-prijswin- naars komen vervolgens uit in de finale die wordt gehouden tij dens de Horeca Vakbeurs in Am sterdam. De teams die aan deze wed strijden meedoen, bestaan uit een tapper en een serveerder. De tapper wordt beoordeeld op ver schillende zaken. Zo moet hij goed de glazen uitspoelen, de bierfles op de enig juiste wijze af vegen, weinig bier vermorsen (het zogenaamde drankmis bruik), goed het glas beetpakken en zorgen voor zo'n smakelijke en stevige schuimkraag. De bar man bekijk je met deze informa tie in het achterhoofd toch heel anders. De man die serveert mag bij deze wedstrijden bijvoorbeeld niet vergeten een viltje neer te leggen. Dat is hoogst onfatsoen lijk en kost hem ongetwijfeld punten. Net zoals de volgorde van het neerzetten van het tapje en het flesje. Eèrst het tapje en dón het flesje. Andersom is radi caal fout. Tenslotte moet de ober er verzorgd uitzien. Dat betekent schone kleding en handen. Wie wil nu van een zwerver met zwar te nagelriemen zijn pilsje voorge zet krijgen? LEIDEN - Buurt- en clubhuizen moeten de komende jaren 64.000 gulden bezuinigen op hun organi satie- en activiteiten. Dit is tien procent van het budget waarover de buurt- en clubhuizen voor acti viteiten beschikken. Volgens het college van B en W zullen de buurthuizen er toe moe ten overgaan de bijdrage van de deelnemers te verhogen of op een andere manier extra inkomsten te verweryen. Het college van B en W heeft nog geen definitief voorstel gemaakt over de bezuinigingen bij de Streekmuziekschool. Er is inmid dels een werkgroep 'samenhang culturele instellingen' opgericht, die voor 1 juni met voorstellen zal komen over de invulling van de be zuiniging. De Streekmuziekschool moet in totaal ruim een half mil joen bezuinigen. 'Clubhuizen moeten 64 mille bezuinigen' Ook over de opheffing van de ge meentelijke accountantsdienst be staat nog geen zekerheid. Het on derzoek om de dienst onder te brengen bij het verificatiebureau van de Vereniging van Nederland se Gemeenten verkeert in een ver gevorderd stadium. Het opheffen van de accountantsdienst levert de gemeente met ingang van 1991 jaarlijks 350.000 gulden op. Wensen personeel gehonoreerd LEIDEN - De vakbonden Abva Kabo en CFO hebben hun actie te gen het college van beheer van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) vandaag stopgezet. Het college heeft zich na een aantal gesprek ken met de bonden bereid getoond enkele bestaande regelingen zo toe te passen, dat de arbeidsvoorwaar den van het EBR-personeel wor den verbeterd. De bonden vinden dat het bestuur van het energiebe drijf in belangrijke mate aan hun wensen is tegemoet gekomen en hebben de enige actie die ze nog voerden - het niet afsluiten van wanbetalers - daarom beëindigd. De grote klacht van personeel en bonden is dat de EBR-werknemers minder verdienen dan collega's bij vergelijkbare bedrijven. Dat komt doordat het Energiebedrijf Rijn land een gemeenschappelijke rege- Politie houdt pleidooi voor afhalen van girokaarten LEIDEN - "Het zou beter zijn wan neer ook in Leiden de girobetaal kaarten bij het postkantoor wor den opgehaald". Dit is de mening van de Leidse politie. De laatste tijd worden er met grote regelmaat betaalkaarten uit brievenbussen gestolen. Volgens politievoorlich- ter D. Graveland hebben de dief stallen steeds korte tijd na de be stelling plaats. "Mensen die ver wachten betaalkaarten te krijgen, doen er goed aan hun brievenbus meteen na de postbestelling te le gen", aldus Graveland. Het ophalen van girocheques bij het postkantoor, gebeurt momen teel al in Amsterdam. Een woord voerder van de Postbank zei .dat deze zomer wordt besloten of deze maatregel in meerdere plaatsen wordt doorgevoerd. Volgens de woordvoerder zijn de reacties van het publiek positief. "Dat maakt het alleen maar eenvoudiger om de maatregel te nemen", aldus de woordvoerder. Kattevoer met port LEIDEN - Een blikje kattevoer en een fles port. Dat was de buit van een winkeldiefstal bij Digros aan het Diamantplein. De dader, een 44-jarige Leidenaar, verklaarde bij zijn aanhouding de fles port te heb ben gestolen omdat "hij anders het kattevoer niet door zijn strot kon krijgen". De man vertelde de poli tie te moeten leven van een uitke ring. ling is. Daardoor hebben de perso neelsleden een ambtenaren-status en kan de minister van binnen landse zaken eventuele extra uit keringen terugdraaien wanneer hij vindt dat deze indruisen tegen het rijksbeleid. De meeste andere nutsbedrijven zijn te vergelijken met particuliere bedrijven die in grote lijnen zelf kunnen bepalen hoeveel zij hun werknemers beta len. De bonden vinden echter dat het college van beheer het personeel toch extra geld kan geven door be staande regelingen ruimer toe te passen. De minister hoeft volgens hen voor deze maatregelen geen toestemming te geven. Vorige maand hebben de vakorganisaties hiertoe vijf voorstellen ingediend. Het college van beheer wees deze aanvankelijk af. Na een aantal ge sprekken heeft het college zich echter toch bereid getoond ge bruik te maken van deze mogelijk heden. Gesprek Van welke regelingen nu precies gebruik gemaakt gaat worden, wil B. van Egmond, voorzitter van het groepsbestuur van de AbvaKabo nog niet zeggen. Volgens hem zijn overigens niet alle voorstellen van de bonden nu overgenomen. "De oplossingen die nu zijn gevonden, komen voor een groot deel tege moet aan onze wensen". Hij is terughoudend met mede delingen omdat het college van be heer, zo is de bedoeling, op korte termijn een onderhoud wil met de minister van binnenlandse zaken. Met dat gesprek wil het college be werkstelligen dat de minister toe stemming geeft voor een loonsver hoging van ongeveer acht procent. Het college van beheer en de bonden zijn bang dat, wanneer ze nu al bekend maken hoe het EBR zijn personeel een loonsverhoging wil geven, de minister deze maatre gelen direct terugdraait of niet be reid is tot verdere stappen. Van Egmond wil overigens wel kwijt dat het ruimer toepassen van de bestaande regelingen het perso neel een loonsverhoging oplevert van ongeveer één procent. Aan merkelijk minder dus dan de sala risverbetering die het college via het gesprek met de minister hoopt te verwezenlijken. Wanneer het onderhoud met de minister plaatsheeft, is nog steeds niet bekend. De bonden hebben eind vorige maand in een ultima tum gesteld dat dit gesprek moet zijn gehouden voor 23 april. Dat ul timatum blijft volgens Van Eg mond nog steeds overeind staan. "En de bonden blijven het georga niseerd overleg tussen personeel en bestuur boycotten totdat het on derhoud met de minister is ge weest". De vakorganisaties stapten begin maart uit dit overleg uit on vrede over de opstelling van het college van beheer.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15