Een geniaal ontwerp bereikt zijn nadagen Citroën AX op de sportieve toer Specials Saab, Fiat en Renault DONDERDAG 16 APRIL 1987 PAGINA 13 i ADTa Uiteraard gaat het voorjaar ge paard met diverse speciale aanbie dingen in de autowereld. Saab heeft een beperkt aantal - niet meer dan 150 - zogenaamde Red Arrows in de aanbieding, een spe ciale versie van de Saab 900 Turbo in driedeurs uitvoering. In een apart rpod kleurtje met spoilers voor en achter, skirts aan de zijkan ten en lichtmetalen wielen. Dank zij de 2-liter turbomotor van 155 pk kan de wagen een topsnelheid van bijna 200 km/uur halen. De prijs: op enkele tientjes na 60 mille. Samengesteld door Koos Post Fiat brengt zowel van de Panda als van de Uno, Ritmo en Regata een speciale serie onder de naam Carrara. Carrara in de Italiaanse provincie Toscane is de belangrijk ste vindplaats ter wereld van mar mer. Dat past volgens de fabriek bij de wagens, die van onder tot bo ven in wit zijn gespoten en een spe ciale Carrara-striping in blauw, groen en rood hebben gekregen. Lelijke Eend: De Lelijke Eend is in zijn na dagen. Citroen heeft laten we ten dat de Franse fabriek vol gend jaar stopt met de pro- duktie van de Deux Che- veaux. Zoals gemeld zal de Eend alleen in een fabriek in Portugal nog enige tijd wor den geproduceerd. door Nol van Bennekom Alle kranten en de televisie heb ben ruim aandacht besteed aan het besluit van Citroen. Geen wonder, een rijke historie wordt afgesloten. Een 'paraplu op wielen' werd het wagentje wel genoemd. Een auto mocht het eigenlijk niet heten, maar dat was in feite een deel van het succes van de Deux Cheveaux. Door zijn karakteristieke uiter lijk werd de Eend populair bij zo wel de 'hogere kringen' als bij de maatschappij-kritische mens. Een provo in een Eend kon door de beugel. Zelfs van de mensen die principieel tegen de auto waren werd het bezit van een Deux Che veaux door de vingers gezien. Wie was die geniale ontwerper, die een zo uiteenlopend publiek wist te winnen voor zijn vondst? In 1935 gaf een van de opvolgers van André Citroën - Pierre Boulanger - opdracht aan de constructeur van de al even beroemd geworden Traction Avant, André Lefebvre, om een auto te ontwerpen voor de kleine man. Boulanger koesterde namelijk het ideaal om de auto te socialise ren. Het vervoermiddel mocht niet langer uitsluitend bestemd zijn voor de bevoorrechte klasse. De kleine boer moest een kleine ton wijn kunnen meenemen of een mud aardappelen. Een afstand van honderd kilometer moest in princi pe met drie liter benzine kunnen worden afgelegd. Lefebvre ging aan het werk. Een auto voor de kleine man was te ma ken, maar standsverschil zou er blijven. Het eerste prototype was eigen lijk het toppunt van lelijkheid. Het druiste in tegen alles dat tot dat moment fraai werd gevonden. De Deux Cheveaux (twee paarden) had eigenlijk geen carrosserie, maar bestond uit een dektent over een aluminium frame. De motor kwam van BMW vandaan en was van een motorfiets. Hij had een in houd van 300 cc. De versnellings bak bevatte geen achteruit en een Problemen Boulanger had in feite het onmo gelijke gevergd. Het ene prototype volgde op het andere en toen men na veel problemen in 1939 besloot om een bescheiden serieproduktie op te zetten, maakte de oorlogs dreiging een eind aan de plannen. De Eend heette toen nog steeds T.P.V. (toute petite voiture). Hij haalde net niet de Parijse autosa lon van 1939. Tijdens de oorlog werd illegaal aan het ontwerp gewerkt. Dat leid de tot een beter ontwerp. Na de be vrijding pakte Boulanger de draad weer op. Richtingaanwijzers waren overbodig. De klapraampjes, ook nu nog aanwezig, boden voldoende gelegenheid om met de hand rich ting aan te geven. Ook op de kop lampen kon worden bezuinigd. Eén koplamp was genoeg. Maar door een akelige botsing met ie mand die achter die ene koplamp een motorfiets vermoedde kwam men daar snel van terug. Wereld over De bij de introductie van de kleine Citroën AX al in het vooruitzicht gestelde z.g. sportieve uitvoering komt er aan. De produktie begon vorige maand, in de loop van juni staat hij ook in de Nederlandse showrooms. Wat er voor prijskaartje er dan aan zal hangen is nu nog niet bekend. Deze 'AX Sport' is uitgerust met een door Danielson geprepareerde motor met een inhoud van 1294 cc en een vermogen van 95 pk. De wa gen is natuurlijk voorzien van een vijf-versnellingsbak. De 95 paardekrachten staan bij zo'n wagen met een gewicht van niet meer dan 715 kg uiteraard ga rant voor uitstekende prestaties: in 9,2 seconden uit stilstand naar een snelheid van 100 km/uur en een topsnelheid van 186 km/uur. De combinatie van licht gewicht en zo'n hoge snelheid vereist dus wel veel routine achter het stuur. Als men althans het onderste uit de kan wil halen en waarom koopt men anders zo'n driftkikker? Citroën zelf spreekt van een 'dy- i de Citroen AX reed vorige maand in Frank- namische toevoeging' aan de in Frankrijk nu al uit acht uitvoerin gen bestaande AX-serie. Er wor den nu dagelijks 1000 AX-en ge bouwd. De begin dit jaar begonnen export zal in fasen worden uitge bouwd in de hoop dat de klanten de Lelijke Eend snel zullen verge ten. De fabriek denkt dit jaar in Eu ropa 8.500 AX-en te kunnen afzet ten. Overigens zal de AX Sport - waarvan uiterlijk, interieur en uit rusting natuurlijk aan het 'sportie ve' karakter zijn aangepast - ook in de autosport worden ingezet. Vori ge maand reed hij in Frankrijk al zijn eerste wedstrijd. kwam de produktie pas goed op gang en de belangstelling was met een zo groot, dat de distributie on der de afnemers op 'sociale indica tie' werd geregeld. Sindsdien heeft de Eend de we reld veroverd. Bijna veertig jaar heeft het model zich staande ge houden, hoewel het gaandeweg steeds luxueuzer werd. Dat zorgde ook voor een aantal afhakers, die het 'geen Eend' meer vonden. De oorspronkelijke 375 cc luchtge- koelde motor kreeg meer inhoud en meer kracht en steeds vaker werd de Deux Cheveaux op de in haalstrook gesignaleerd. Concurrentie Het wagentje kreeg bovendien concurrentie van andere Europese merken en van Japan. Ook met de prijs ging het de verkeerde kant op en de laatste jaren breken de mi lieu-eisen de fabriek op. Maar intussen zijn er wel ruim vijf miljoen van verkocht. En dat zullen er nog wel meer worden. De harde kern Eendrijders is namelijk gebleven en Citroën is niet van plan oude schoenen weg te gooien voordat de nieuwe AX zijn plaats zal hebben veroverd. Vandaar dat de Eend in bescheiden aantallen in Portugal van de lopende band zal blijven rollen. Het is immers lang niet zeker dat Citroën het markt aandeel dat de Eend thans nog voor zich opeist na verdwijnen van dit autootje, zal weten te behou den. Nederland Citroën Nederland kan nog niet zeggen wat de consequenties van het verdwijnen van de Eend precies voor Nederland zullen zijn. Maar in Amsterdam houdt men er reke ning mee dat het aantal 2CV's dat voor verkoop in ons land ter be schikking zal staan niet groot zal zijn. Daardoor zou de vraag het aanbod wel eens kunnen gaan overtreffen. De verkoop van de Eenden be gon in ons land in 1952. Dat jaar werden er 183 exemplaren ver kocht. In 1970 was dat aantal opge lopen tot meer dan 22.000. Dat aan tal naast 11.395 Dyanes zorgde voor een topscore. In 1974 beleefde de 2CV nog eens een opleving met nog een dikke 15.000 verkopen, maar daarna ging het langzaam bergafwaarts.' Citroën Nederland: 'Het zal dui delijk zijn dat de periode 2CV nog niet definitief is afgesloten. Maar wij weten allemaal: ook een einde heeft een begin'. De Renault Spring, helemaal in wit uitgevoerd. (foto pri De Panda, Uno, Ritmo en Regatta De meerprijs varieert van 100 gul den (voor de Panda en Uno) tot 500 gulden voor de Regata. Renault brengt in deze lente een speciale versie van de Renault 9 en 11 GTL onder de toepasselijke naam 'Spring'. Ook helemaal in het an Fiat in de C ar r ar a-uitvoering. (foto pr) wit. Alleen in de bumper en de be- schermstrips opzij is een groene bies opgenomen. Verder: zonwe rend glas, een wit zonnedak en een sportstuur. De 9 Spring kost bijna 24 mille, de driedeurs 11 tegen de 25 mille. Jetta Avance Sportief f 24.800,-. betaalt f 23.650,- Uw voordeel f 1.150,-- Jetta Avance Comfort f 25.100- lafgebeeld). U betaalt f 23.650,-. Uw voordeel f 1.450Prijzen zi|n vanaf prijzen. Inclusief B.T.W. en katalysator, exclusief atlevenngskosten. Wijzigingen voorbeh Nederland rijdt 40 jaar Volkswagen. En ter ere van die gelegenheid komen we met de Avance serie. Een serie Volkswagens die nu eens niet over de hele wereld verkrijgbaar is. Sterker nog, deze Volkswagens zijn niet eens in Duitsland te koop. Maar alleen hier, in Nederland. En al roept u dat u hierboven gewoon de Jetta ziet staan, u ziet dan wel 't een en ander over het hoofd. Het betreft hier namelijk een speciale Jetta die verkrijgbaar is in twee uitvoeringen: Avance Sportief en Avance Comfort. De eerste heeft sportstoelen, waarbij de bestuurdersstoel in hoogte verstelbaar is, een sport stuur en een middenconsole. De tweede heeft groen warmtewerend glas, centrale portier vergrendeling en een luxe bekleed dashboard. Bovendien zijn beide versies voorzien van twee Ivan binnenuit verstelbare! buitenspiegels en handige opbergvakken in de portieren. En uiteraard heeftu ookbij deJetta Avance de keuze uit een diesel en turbo-diesel of een 1.3,1.6 of 1.8 benzinemotor mét katalysator. Tenzij u er op staat dat u een Jetta "zonder" wilt hebben. U loopt dan wel het extra prijsvoordeel van maximaal f1800,- mis. Zeker in combinatie met de speciale Avance prijs kan juist dat u een in alle opzichten aantrekkelijke auto opleveren. Maar let wel, deze Avance wordt maar één keer uitgebracht. Dat betekent dat u er snel bij moet zijn. Want op op. Bel 020 - 86 7351 als u wilt weten waar de dichtstbijzijnde dealer zit en maak een afspraak voor een proefrit in de Jetta Avance. De Volkswagen die, ter ere van het feit dat Nederland 40 jaar Volkswagen rijdt, dit jaar alleen hier te koop is. En daarna nergens meer. De exclusieve Jetta Avance. Omdat Nederland 40 jaar Volkswagen rijdt. (\V7/) De Lelijke Eend loopt op z'n laatste benen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13