Plannen om auto te weren omstreden Ouderenbond in Leiderdorp van de grond getild Noodsprong: bejaarden tehuis te koop aangeboden Winkeliers rond Wassenaarse Plein vrezen opstoppingen en klantenverlies Dodelijk ongeluk op weg Leiden-Zoetermeer Gemeente subsidieert godsdienstlessen niet PAGINA 14 DINSDAG 14 APRIL 1987 LEIDSCH 'Mi DAGBLAD— ZOETERWOUDE - De nood is di rectie en bestuur van het Zoeter- woudse bejaardentehuis 'Huize Emmaus' zo hoog gestegen dat zij het complex aan de Bennebroek- weg aan de gemeente te koop heb ben aangeboden. De gemeente heelt echter laten weten geen inte resse te hebben. op het pleintje te laten staan en via extra groen, kinderhoofdjes in het midden en bankjes het plekje nog gezelliger en authentieker te ma ken. "Maar het is te hopen dat mensen straks nog weten dat ik daar zit", vertolkte de sigarenwin kelier de bange voorgevoelens. Ap plaus was zijn deel. Afsluitend deelde voorlichter W. Issendonck mee dat de aanwezi gen binnenkort het verslag van de avond krijgen" toegestuurd en snel zullen horen hoe de gemeente de verschillende problemen denkt aan te pakken. Zo overweegt ze om de provisorische parkeerplaats aan de Gang niette laten ontsluiten via de Gang, maar via een achtergele gen woonwijkje. Na een her nieuwd gesprek kunnen de plan nen in 'meer definitieve vorm naar burgemeester en wethouders en de gemeenteraad. Als alles meezit, zo deelde Issendonck mee, kunnen de werkzaamheden direct na de bouwvak vakantie beginnen. Hel Wassenaarse Plein. Als het aan burgemeester en wethouders van Wassenaar ligt. wordt het parkeer Dp Schoolstraat 111 het oude centrum van Wassenaar. Het straatje moet 'autowerende' voorzieningen krijgen, vrij gemaakt. (foto Holvast) (foto Hoivai Het bejaardentehuis is volgens directeur De Jong al jarenlang aan vernieuwing toe. Opknappen is volgens zijn voorzichtige bewoor dingen "misschien alleen maar wa ter naar de zee dragen". Vandaar dat zij de gemeente onlangs op "spontane en niet-officiële wijze" voorstelde dat een ander het ge bouw maar koopt, want het be stuur ziet er geen been meer in. De Jong: "De toestand is hier echt schrijnend. Het bejaardente huis voldoet totaal niet meer aan de eisen van deze tijd, het moet hoognodig worden aangepast. Vandaar dat voorstel aan de ge meente om de zaak te verkopen. Dan kunnen we tenminste hele maal Qpnieuw beginnen. Maar be grijpt u goed, het is allemaal nog in een heel pril stadium, er is nog niets definitiefs". Al jaren probeert het bestuur van het Zoeterwoudse bejaardentehuis van de provincie geld en toestem ming te krijgen om nieuwbouw te plegen. Tot nu toe tevergeefs. Toch heeft directeur De Jong begrip voor het constante 'nee' van de provincie ("Je kunt een gulden nu eenmaal maar één keer uitgeven"). Voorlopig heeft Huize Emmaus al wel bij de gemeente aangeklopt om een lening voor een opknap beurt van de flats aan de Een- drachtsweg. Het houtwerk aan de zuidkant, dat aardig verrot is, zal worden vervangen door onder houdsvrij materiaal. Het dak, dat al tijdenlang lekt, zal volledig worden vernieuwd. De kosten van de renovatie be dragen een slordige 324.000 gul den. De gemeente Zoeterwoude stelt zich garant voor een geldle ning van 150.000 gulden, de rest wordt betaald uit het onderhouds- fonds en de exploitatierisico-voor ziening. Men verwacht de lening te kun nen terugbetalen door een beschei den huurverhoging in te voeren en de pot 'onderhoudsvoorziening' meer dan voorheen te sparen. LEIDERDORP - In Leiderdorp is een plaatselijke afdeling van de Nederlandse Bond voor Oudere nen ANBO opgericht. Deze afde ling zal voor ontspanning zorgen voor Leiderdorpers van 55 jaar en ouder. Maar boven aan het lijstje staat het opkomen voor hun belan gen. Volgens de gemeente is er al lan gere tijd behoefte aan een goed be leid voor de oudere inwoners. Van daar dat zij het initiatief heeft ge nomen om een eigen afdeling van de ANBO in Leiderdorp te krijgen. De gemeente heeft trouwens on langs ook een speciaal informatie boekje uitgegeven 'Ouder-wijzer' waarin veel vragen van ouderen worden beantwoord. En heeft zij een enquête aangezwengeld onder de 3000 ouderen die in Leiderdorp wonen. Uit de enquête moet blij- «ken wat de 55-plussers in deze ge meente precies willen en verwach ten van een beter ouderenbeleid. Ook de ANBO heeft een kleine en quête gehouden waaruit bleek dat er vooral behoefte is aan busreisjes en gezellige avonden. En nu is er dus de ANBO-afdeling. "Je moet het zien als een soort ouderen- emancipatie", vertelt H.J.Arts, de man die dezer dagen werd benoemd tot voorzitter van de Leiderdorpse ANBO. Samen met penningmeester J.C. Vermeu- len-de Graaf en secretaris G.Bijle- veld-Baarschers vormt Arts (68) het dagelijks bestuur van de bond. Zijn streven? De ouderen moe ten zo lang mogelijk zelfstandig blijven, goede huisvesting hebben en als er problemen zijn over het vervoer, dan doen wij daar graag iets aan. We gaan proberen alle vra gen die van de leden bij ons binnen komen rechtstreeks te beantwoor den om daarna naar de gemeente te stappen. Want dat is hel voor deel: dat de gemeente zelf met het voorstel is gekomen. Zo houden we een goed en direct contact met haar. En de gemeente op haar beurt heeft een prima gespreks partner gevonden aldus Arts. De voorzitter gelooft dat de nieu we afdeling zeker een kans van sla gen heeft. "Je moet minstens tien leden hebben om met een zelfstan dige afdeling te kunnen beginnen. Als wij diegenen uit Leiderdorp meetellen die nu nog bij de Leidse ANBO staan ingeschreven, dan ko men we wel aan de 35. mensen. Daarnaast hopen we natuurlijk snel leden aan te kunnen trekken". Belangstellenden moeten overi gens ouder dan 55 jaar zijn en die nen ƒ15.60,- per jaar te betalen. De Leiderdorpse ANBO kan op een subsidie rekenen, maar de hoogte daarvan moet nog worden vastgesteld. "Tot nu toe is ons niets in de weg gelegd en hebben we 400 gulden startsubsidie ontvangen", vertelt Arts. Na een in werkperiode wil deze afdeling van de ANBO eventueel gaan samenwerken met andere or ganisaties die voor de belangen van ouderen opkomen. Hierbij wordt gedacht aan de PCOB (Pro testant en Christelijke Ouderen Bond) in Leiderdorp en aan de Leidse Unie van Katholieke Bon den. Deze drie organisaties werken op landelijk niveau al samen in het Centraal orgaan samenwerkende bonden van ouderen COSBO). Arts, die oorspronkelijk uit Den Haag komt en op een breed gebied bestuurservaring heeft, weet nog niet hoe deze samenwerking tot stand zal komen. "Ik heb me nog niet ver genoeg kunnen verdiepen in de aanpak van de ANBO en de andere organisaties, dus kan ik nog weinig zeggen over de samenwer king die er wel in zit. We gaan ons allereerst concentreren op het aan trekken van leden en het beharti gen van hun belangen", aldus Arts. Ongeluk bij verkeersshris in Leiderdorp LEIDERDORP De omstreden verkeerssluis op de Leiderdorpse Van der Valk Boumanweg is van morgen rond acht uur weer het de cor geweest van een ongeval. Een 20-jarige fietser uit Leider dorp wilde er oversteken, richting Dijkgravenlaan, maar keek niet goed uit. Hij werd geschept door een automobilist. De fietser liep een hoofdwond op en kon ter plek ke door een eerste hulpdienst wor den behandeld. Dorpscentrum aan de School straat. Daar presenteerden vijf ambtenaren, onder wie de nieuwe voorlichter, herinrichtingsplannen voor Schoolstraat, Berkheistraat en Plein: het oude. wat weggestop te centrum van Wassenaar. Bleken de Plein-plannen omstreden, be woners van de buurstraten School straat en Berkheistraat waren dol blij met 'hun' visuele versmallin gen. hekjes, plateaus, wisselende parkeervakken, extra plantenbak ken en een enkele drempel. Die maatregelen gaan automobilisten eindelijk eens afremmen en oude mensen weer eens rust geven, ho pen zij. Racen Een woordvoerder van de Schoolstraat was zelfs zo gebrand op de aanpassingen dat hij de ge meente op het hart drukte "de uit voering niet afhankelijk te stellen van Plein en Berkeistraat". In gro te lijnen vindt hij de plannen goed. al moet de uitrit naast het groen bij nummer 27 een stop- of waarschu wingsbord krijgen. Bovendien wil de bewoonster van nummer 36 geen parkeerplaats voor haar raam en denkt de man van 27 dat be- tonklinkers het niet goed doen in de straat. Dat soort dingen. In de Berkheistraat bleken de meningen verdeeld. De bewoon ster van nummer 10 was blij met de twee drempels en Van Ginkel wil de er zelfs wel vier. Met zijn forse- gestalte en piepende stem maakte hij aanschouwelijk hoe levensge vaarlijk de Berkeistraat nu is en hoe hard men rijdt. "Ze racen hier voorbij met 70, 80 kilometer per uur. De politie zegt het zelf', zei de man. Hij heeft zijn bed 1,5 meter van de straat af staan en trilt dus wat af in zijn zwak-gefundeerde huisje. Twee andere insprekers van de Berkheistraat hadden andere hoofdbrekers. Zandbergen van nummer vijf vreest extra parkee roverlast op de Berkheistraat wan neer het Plein parkeervrij wordt en Van Leusden van nummer 11 voer de aan dat er in de praktijk niets verandert door de plannen: "In to taal blijven er evenveel parkeer plaatsen. Automobilisten gaan staan waar ze willen tenzij er extra toezicht komt". Echte oplossingen ziet hij niet, maar hij voerde wel aan dat het tijd is voor een structu rele gedachtenwisseling over de verkeerscirculatie. "Is er bijvoor beeld gedacht aan het autovrij ma ken van het hele gebiedje?", vroeg hij zich af. Een ambtenaar ontkende dat. Dat raadsleden zich in die richting hebben uitgelaten, betekent vol gens haar niet zo veel. Zij deden dat tijdens de emotionele discussie over de vestiging van een café aan het Plein en niet nijdens een gede gen gedachtenwisseling over ver keerscirculatie. Onleefbaar De volgende spreker, loodgieter Bouma van het Plein, maakte de discussie concreter dan ooit. Via drie Voorbeelden gaf hij aan dat de situatie absoluut onleefbaar gaat worden. Voorbeeld een: "Bij de Lelie staat een vrachtwagen te los sen - dit gebeurt vijf keer per dag - en er komt net een rijke begrafenis aan met tien volgwagens. Alles zit vast". Voorbeeld twee: "Een bewo ner van De Gang heeft een hartaan val gekregen. De ambulance rukt uit, maar kan net de sleutels niet vinden van de paaltjes voor 't Regt- huis". Voorbeeld drie: "ik wil mijn oude moeder inladen, maar dat houdt het verkeer ontzettend op. Wat moet ik? We willen hier wel graag leven en werken, gemeente". Naast deze harde klachten had hij ook wat prikkeligheden, die het gemompel deden verstommen en de zeventig buurtbewoners aanzet ten tot aanstekelijke lachbuien. Zo vroeg hij zich af hoe de linden nu opeens wel konden groeien rond het Plein: "Toen ik ze een paar jaar geleden wilde planten, zei de ge meente nog dat die hier niet groeien". En dan de romantiek: "Wat is er romantisch aan wanneer je steentjes eruit tilt en ze dan weer teruglegt?". Salami-tactiek Langstraat-winkelier Kuijper had het over de salami-tactiek van de gemeente: "Toen er een paar jaar geleden wat parkeerplaatsen verdwenen op het Plein, zei de ge meente: je hebt die andere toch nog? Nu gaan die ook weg en komt men gewoon niet meer langs". Om de problemen goed duidelijk te maken haalde hij er de resultaten bij van twee onderzoeken. Volgens een distributie-onderzoek komt 43 procent van het winkelend publiek in Wassenaar per auto en volgens een onderzoek van de winkeliers was er voordat de middencircel van het Plein parkeervrij werd, al een tekort van 32 plaatsen rond het Plein. "Dat aantal loopt straks dus op tot 44", benadrukte de nering doende somber. En evenals zijn collega's pleitte hij voor het handhaven van de ou de situatie, met mogelijk wat ruim te voor een terrasje bij 't Regthuis. Toch was er natuurlijk ook wel wat waardering voor de gedachte om de dorpspomp wat symmetrischer Passieconcert WASSENAAR - De Wasse naarse plannen om het Plein parkeervrij te maken en het stukje voor 't Regt huis met uitneembare paal tjes af te sluiten, zijn zeer omstreden. De winkeliers in de buurt vrezen voor op stoppingen en zijn bang dat het winkelend publiek deze contreien gaat mijden. "Men weet dan gewoon dat er toch geen parkeerplaats- je vrij is en de kans op lang zaam rijdende of stilstaande files groot is", is de kritiek. Ook bewoners van de aangrenzen de Berkheistraat zijn tegen de Plein-plannen. Hun smalle, antie ke straat staat al vol blik en kan geen extra portie automobiel ge bruiken. De oplossing van de ge meente - zes provisorische par keerplaatsen op een bedrijfsterrein aan De Gang - is eveneens omstre den. In het bestemminglan zou staan dat deze zijstraat van het Plein autovrij moet blijven en toen de mensen hun woning kochten kregen ze te horen dat er geen doorgaand verkeer komt. Boven dien leeft de angst voor opstoppin gen in dit smalle straatje langs de kerkmuur. Dit bleek gisteravond tijdens een mspreekavond in het goed gevulde In de Leiderdorpse Scheppings- kerk aan de Van Poelgeestlaan wordt vanavond een bijzonder passieconcert gegeven. De christe lijke oratoriumvereniging 'Excel sior' brengtonder leiding van diri gent Jos Schohauseen selectie uit de Johannes Passion vanJ.S. Bach. Daarna verzorgenkoor. band en solisten van het Petra Gospelkoor een eigentijds muziekspel rond passie en Pasen. Hosannageti teld. Met dit programma maakt het koor momenteel een succesvolle tournee door hel land. Andrê van der Tuijn leidt dit gedeelte van de avond. Het concert begint om acht uur. Kaarten zijn bij de entree van de kerk verkrijgbaar. Duivenvoorde Het Voorschotense kasteel Dui venvoorde, gelegen op de Veurse- weg nabij Leidschendam. heeft de poorten weer voor het publiek opengesteld. Tot 1 oktober zijn er elke dinsdag tot en met zaterdag rondleidingen, steeds om twee uur en half vier. Ook worden dit sei zoen weer de bekende Duivenvoor de-concerten gegeven, en wel op 14 mei (Amsterdams Gitaartrio). 4 ju ni (Orlando kwartet), 18 juni (Ab- bie de Quant en Edward Witsen- burg), 27 augustus (Anner Bijlsma. George Pieterson en Gerard van Blerk), 10 september (Amsterdams Loeki Stardust Quartet) en 24 sep tember (Glen Wilson en Stanley Hoogland). Aanvang steeds half negen 's avonds. Drie kwartier langs was de brandweer gisteren bezig om het slachtoffer uit zijn auto te halen. (fotoWim Di STOMPWIJK/ZOETERWOUDE Op de provinciale weg Leiden-Zoe termeer, op het gedeelte tussen Stompwijk en Zoeterwoude, is gis teren een 20-jarige inwoner van Sneek dodelijk verongelukt. Het ongeluk gebeurde even voor twaalf uur gisterochtend. De man reéd in zijn auto in de richting Zoe terwoude. Op het punt waar de weg een bocht naar rechts maakt, reed hij rechtdoor, kwam op de verkeerde weghelft terecht en bot ste frontaal tegen een vrachtwa gen. Drie kwartier lang is de brand weer bezig geweest om het zwaar gewonde slachtoffer uit zijn totaal vernielde wagen te bevrijden. Ver volgens werd hij naar het Westein de-ziekenhuis in Den Haag overge bracht, waar de man later in de middag overleed. De bestuurder van de vrachtwagen, een 28-jarige Leiderdorper, kwam met de schrik vrij. De provinciale weg is urenlang af gesloten geweest voor alle verkeer. Pas na tweeën werd de weg weer vrijgegeven. LEIDERDORP - Het godsdien stonderwijs in Leiderdorp wordt niet gesubsidieerd. Nadat de raads commissie onderwijs al negatief had geadviseerd en de Kerkeraad van de gereformeerde en hervorm de kerk daarop haar subsidie-aan vraag introk, hebben burgemees ter en wethouders de zaak gesepo neerd. Motief voor de Kerkeraad om aanvankelijk bij de gemeente aan te kloppen om een bijdrage was dat 'het christendom' op de open bare basisscholen in Leiderdorp in geen enkel vak aan de orde komt. Ook niet in het vak 'geestelijke stromingen'. Volgens de kerkeraad is het van het grootste belang dat kinderen in deze tijd, waarin de ontkerkelij king toeneemt, in aanraking wor den gebracht met het christelijke geloof, "dat in belangrijke mate mede de cultuur bepaald heeft, waarin zij zelf geboren zijn". Verder voert ze aan dat er juist bij ouders die geen godsdienst aan hangen tegenwoordig een grote be langstelling voor het vak gods dienst bestaat. Hoewel het vak niet verplicht is. nemen er 166 leerlin gen van de Leiderdorpse openbare basisscholen aan deel en dat is zo'n 75 procent van alle daarvoor in aanmerking komende leerlingen. Waarmee een bedrag van 16.000 gulden per jaar is gemoeid. "De ou ders beschouwen dit onderwijs als een bijdrage tot de algemene vor ming van hun kinderen", zo schrijft de commissie voor de begleeiding van het godsdienston derwijs in een speciale notitie. Overigens werden de gods dienstlessen in Leiderdorp tot mei 1982 wel gesubsidieerd. De ge meente stopte er toen uit bezuini gingsoverwegingen mee. Die over wegingen gelden anno 1987 nog steeds, maar daarnaast adviseer den burgemeester en wethouders de raad om nee te zeggen uit "prin cipiële motieven".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14