'Beestenbende' in Blijdorp SHOW Anthon Schalkers AANHANGWAGEN PROEFT T! met interessante Processen dreigen na onthullende publicaties Dierentuin doorgelicht I EXTRA In en rond de Rotterdamse diergaarde Blijdorp is heel wat aan de hand. De dierenarts Nathan Lateur, die vorige maand ontslag is aangezegd, zou het slachtoffer zijn geworden van een slechte werksituatie, veroorzaakt door het autoritaire optreden van directeur Van Dam en bovendien zou in Blijdorp onzorgvuldig worden omgesprongen met de dieren. Althans, dat zegt de op vogelgebied bekende Rotterdammer Koos van Donk. Hij stelde een mini-zwartboek samen over de werkwijze en de verhoudingen in de dierentuin. In opdracht van wethouder Jansen werd Blijdorp daarna doorgelicht: door het bestuur van de stichting diergaarde Blijdorp zelf. Dat spreekt alle aantijgingen tegen, maar intussen dreigen wel twee processen. PAGINA 6 Op donderdag 23 april krijgt de Rotterdamse wethouder M. J. D. Jansen (sport-, recreatie- en milieu zaken) een rapport aangeboden waarin de „Koninklijke Rotterdam se Diergaarde Blijdorp" is doorge licht. Jansen gaf opdracht tot dat onderzoek naar aanleiding van een mini-zwartboek (twee velletjes A-4) over Blijdorp dat werd samenge steld door de op vogelgebied beken de Rotterdammer Koos van Donk. Essentie van Van Donks klacht: dierenarts Nathan Lateur is het slachtoffer geworden (ziektewet) van een slechte werksituatie, ver oorzaakt door het autoritaire optre den van directeur Van Dam, en er wordt onzorgvuldig omgesprongen met de dieren. Kortom: het is een janboel. door Peter Heerkens Hoewel het rapport nog niet af is, lijkt de uitslag al vast te staan: „In Blijdorp- heersen geen wantoestanden en het con flict met dierenarts Lateur beperkt zich niet tot de directeur. De bezwaren tegen zijn functioneren komen voor bij alle af delingshoofden en bij een zeer brede laag van dierenverzorgers". Zo staat het letterlijk in een persbericht van de dier gaarde en die conclusie mag worden aangemerkt als een sterke indicatie voor het eindresultaat van het onderzoek. Wethouder Jansen heeft de rapportage namelijk opgedragen aan het bestuur van de stichting diergaarde Blijdorp zelf. Jansens voorlichter Ton Michielsen vindt het „een beetje muggenzifterij" wanneer hem de vraag wordt voorge houden of het niet bijzonder vreemd is om het bestuur over haar eigen huishou ding te laten oordelen. „Het staat niet op voorhand vast", zegt Michielsen, „dat de wethouder zich zal conformeren aan wat er in dat rapport staat. Hij zou in tweede instantie een onafhankelijke commissie kunnen benoemen". Zwartboek-schrijver Koos van Donk zal daar in elk geval op gaan aandringen. „Want het is toch te belachelijk om over te praten, dat er over Blijdorp gerappor teerd moet worden door Blijdorp zelf'. Het stichtingsbestuur denkt daar anders over. Tijdens een persconferentie deelde voorzitter J. S. C. Schoufour mee dat zijn college voldoende onpartijdigheid aan de dag kan leggen om de beschuldi gingen te onderzoeken. Hij achtte in schakeling van een derde instantie niet nodig. Intussen is dierenarts Lateur zich met zijn advocaat mr. P. S. van Minnen aan het beraden op gerechtelijke stap pen-tegen Blijdorp. Het gaat daarbij om een op 10 maart j.l. schriftelijk aangezeg de start van een ontslagprocedure. Daar naast wordt een proces overwogen we gens aantasting van „eer en goede naam" door uitlatingen in het persbe richt van het bestuur. Demonstratie Directe aanleiding voor Koos van Donk om drie weken geleden zijn Blij- dorp-zwartboek(je) uit te geven en met een paar sympathisanten te gaan de monstreren voor de poort van „Blij dorp", was de in zijn ogen onjuiste be handeling van dierenarts Nathan La teur. Voorzitter Schoufour spreekt over die actie als „een hetze". Er zijn dan ook maatregelen genomen tegen Van Donk die zijn aanklacht heeft ingediend „op persoonlijke titel", maar uit hoofde van zijn functie van beheerder van het be kende Rotterdamse asiel „Vogelklas Ka- rel Schot", geregeld in Blijdofp moet zijn. Blijdorp doet al jaren speciaal onder zoek voor „de vogelklas" en levert voed sel aan het asiel dat wordt opgehaald door Van Donk. Waar hij vroeger onge hinderd kon doorlopen moet hij thans een toegangskaartje van elf gulden ko pen, hij mag niet meer vrij door de tuin („ik kom nu niet verder meer dan het magazijn") en het hoofd levende have - Kuno Bleijenberg - heeft hem verboden met met het Blijdorp-personeel te pra ten. De klachtenlijst van Koos van Donk telt 9 hoofdpunten die er (verkort weer gegeven) als volgt uitzien: 1. Vorig jaar doodgevroren: 2 zwarte- paard antilopen, I nijlgau antilope. 2. In 1986 zijn 5 stuks reuzentrap (of koritrap) niet in quarantaine geweest. Er is er nu nog 1 in leven. 3. Er werkt geregeld een illegale pre parateur voor Blijdorp. Deze man is met de politie in aanraking geweest. Dit is aan de hoofden van dienst doorgegeven. 4. De quarantaine-ruimte voldoet niet aan de gestelde eisen. Daardoor zijn die ren doodgegaan. 5. De behandelruimte voor de dieren arts is zeer slecht. 6. Personeel in Blijdorp mag geen kri tische opmerkingen maken anders MAANDAG 13 APRIL IjaaNDA1 naasappel) zijn kwaliteiten evenp— prijzen: „Een deskundig dierenarts^ wie in teamverband goed is te werkt De zieke mensaap Xara behandf Lateur thuis: hij waakte er drie weken Een meningsverschil met directie staf over het bij elkaar plaatsen van t nog niet genezen gorilla's, werd Nat Lateur teveel. Hij bleef - eind '86 -] thuis. Op 10 maart j.l. meldde hij weer bij Blijdorp, waar zijn bevoegi den werden beperkt. Hij mocht zich] meer bezighouden met de patiën zorg. „Hem is toen verzocht", aldus bestuur, „om zich bezig te houden rapportage van diverse patiëntenbei delingen en onderzoek, hetgeen te\ tot zijn functie behoort". Gelijkti werd Lateur schriftelijk op de hoogt( steld van het starten procedure. De volgende dag bleefl dierenarts weer thuis. „Waar zijn ze in Blijdorp i naam mee bezig?", vraagt prof. dr.I sen zich af. „Lateur is een prima dief arts en dat heb ik voorzitter Schouji héél duidelijk verteld. Die zei blij te I met mijn opmerking. We hebben van gedachten gewisseld bleek Schoufour kritiek te hebben op recteur Van Dam. Hij zei: maar Lal kan ook niet communiceren. Daar j ik zeer verbaasd over en dat heb ik t ook niet onder stoelen of banken ge ken. Alle keren dat ik met Lateur in I dorp werkte, ging het prima tussen j partijen. Ik ervaarde dat het person zeer positief tegenover hem stond. N( gedonder. Ik heb de indruk dat ieden in Blijdorp benauwd is voor de dii In de officiële reactie (het persberi* Het p dus) laakt het Blijdorp-bestuur het. treden van Lateur in alle opzicht - Hem wordt verweten dat hij niet g( T o communiceerde en functioneerde J weinig overleg met medewerkers v binnen en buiten de tuin, te weinig 1 trokkenheid bij onderzoek en v slaglegging van uitgevoerde behandel •gen) wat „directe negatieve gevolg heeft gehad voor de veterinaire 1 handeling van dieren". Hem wordt e slechte behandeling van de reuzentn pen verweten, het onjuist uitvoeren v 4-"| verdoving bij de palmkakatoes (nood kelijk voor een zeer grondige contro en een conflict met directeur Van Di inzake de gorilla Xara. „De directeu' aldusde verklaring van het bestui „weigerde om de zieke Xara op voorsl van de dierenarts te laten euthanasere !r Hij drong aan op voortzetting van de 1 handeling. Xara is inmiddels hersteld vluc Onwaarheden Hangende een juridische procedur v{u( verwijst dierenarts Lateur voor een rea stee tie naar zijn advocaat mr. P. S. van Mi: ^an nen. Die zegt: „Mijn cliënt is van menin tt dat in de c onwaarheden vindt hij dat er zaken anders zijn,gepri ^id senteerd dan tegen de achtergron asi, waarop ze zich afspeelden. Gegevens u on< hun context gehaald dus". Aan de han dei van de officiële bestuursverklaring, gai Lateurs advocaat bepalen of er een pn v{v ces wegens aantasting van „eer en goed naam" wordt aangespannen. Mr. Van Minnen: „Bij het bestuur la I een aangetekend schrijven van mij, me 1 de sommatie om in een verklaring nie in te gaan op de inhoudelijke aspecte rond de persoon van de heer Lateur. O initiatief van voorzitter Schoufour i 4 daarover tussen hem en mij nog overle, 2 geweest met het oog op de officiële Blü 4 dorp-reactie. Schoufour zou er zich aai houden. „Ik ben een man van mijl woord", zei hij. „Het stelt me dan ooi diep teleur dat er tóch inhoudelijke uit spraken zijn gedaan die de heer Lateu als uiterst onaangenaam ervaart". j Er dreigt nóg een kort geding. D< c „Vrienden van Blijdorp". behandelen op bestuursniveau enkele publicaties ir, Het Vrije Volk. De voorzitter van die 1 vriendenclub, Ben Swaep: „Ik ben enke J le malen volkomen onjuist geciteerd. De schrijver van die stukken, Jim Postma, heeft me rectificatie toegezegd, maar daar is het tot op heden niet van geko men. Als die rechtzetting uitblijft, is een kort geding mogelijk. We beraden ons".- Postma bestrijdt de lezing van Swaep. „Rectificatie is niet aan de orde ge weest". Aantekeningen Saillant detail bij deze Blijdorp-kwes- tie aan de zijlijn: Ben Swaep is journalist van het Rotterdams Nieuwsblad, een krant die tot hetzelfde concern behoort - en in hetzelfde pand zetelt - als Het Vrije Volk. Postma ziet niet op tegen een kort geding. Hij. zegt: „Laat maar komen. Ik heb nog wat niet gepubliceerde aanteke ningen uit informele gesprekken met collega Swaep.-Daar zullen ze bij Blij dorp van opkijken als ik die in een kort geding moet gebruiken om me te verde digen". Bedrijf. Donderdagavond 16 april van 19.00-21.00 uur Vrijdag 17 aprii van 9.00-18.00 uur Zaterdag 18 april van 9.00-18.00 uur Anthon Schalkers - Oude Rijnsburgerweg 1, Oegstgeest - 071-170377 Onvoorstelbaar, water in dit land achter de Pyreneeën allemaal met 'pan' (brood) wordt gedaan! Zoals in alle andere romaanse landen wordt brood dooronze Spaanse amigos bij alle warme maaltijden m flinke porties verorberd. Vaak in de meest geraffineerde vorm en ge vuld met fruit, vleeso'fgroente! Uw échte bakkerChristiaan de Witt weet er alles van en bakt deze maand naar origineel Spaans recept! Winkelcentrum De Kopermolen 28 Leiden Telefoon 071-220036 E\ l\ UE WIN KEL WORDT HETr HEERLIJKSTE ECHTE IIKDOO (iEBÏÏKEX? wordt ontslag aangezegd. Dat geldt ook voor de dierenarts. Directeur Van Dam is autoritair. 7. De kaalkopibissen zitten in een zeer kleine kooi. Diverse van cleze vogels (waarvan er over heel de wereld nog maar 275 zijn) gingen dood in Blijdorp. 8. Er zijn uit het natuurhistorisch mu seum in Blijdorp veel dieren en eieren verdwenen uit een bijzondere collectie. 9. In Blijdorp wonen veel door de overheid in beslag genomen vogels. On der andere: 10 palmkaketoes met een waarde van tussen 20.000 en 25.000 gul den per stuk. Wat gebeurt er met het geld van verkoop van deze en andere dieren? Weerwoord Het weerwoord (eveneens verkort) van het Blijdorp-bestuur op de achter eenvolgende punten: 1. Afgelopen winter is niet één dier t.g.v. de vorst overleden. In de winter daarvoor overleed een niilgau met aan geboren zwakheden, waarbij de kou in derdaad een rol zou kunnen hebben ge speeld. Daarop is gereageerd door het plaatsen van extra kachels. 2. De dieren zijn wèl in quarantaine ge houden. 3. Blijdorp werkt met verschillende preparateurs die onder regelmatige con trole staan. 4. De diergaarde beschikt over een z.g. CDI-quarantaine buiten de tuin. Dit is de enige quarantaine in Nederland die is goedgekeurd voor de export van exoti sche dieren. Het is wel een feit dat die quarantaine soms erg overbelast is van wege het grote aanbod. Een aanbod waar de diergaarde overigens niet zelf om vraagt en dat vaak met tegenzin wordt aanvaard. 5. Blijkbaar wordt de kantoorruimte van de dierenarts verward met de be handelruimte. De dierenarts is wat de behandelruimte betreft zelden iets ge weigerd. Zijn kantoorruimte is inder daad wanordelijk, maar voor deze situa tie is hij zelf verantwoordelijk. 6. Personeel deponeert klachten luid en duidelijk bij de hoofden levende have en bij de directie. 7. De kaalkopibissen verblijven in een vrij krap bemeten winterverblijf. Met deze situatie is ook de diergaarde niet gelukkig zodat naar een oplossing wordt gezocht. 8. In het verleden hebben er twee dief stallen plaatsgevonden (de laatste in 1980). Door de Diergaarde is er alles aan gedaan om de terreinen te bewaken en te beveiligen. 9. Dieren die het ministerie in beslag heeft genomen krijgt de diergaarde al Zwartboek-samensteller Koos van Donk: "Ze hebben de boel knap verdraaid in hun officiële reactie". (foto gpdi leen in beheer. Verkoop is dus uitgeslo ten. De groep kostbare palmkakatoes bevindt zich nog steeds in de Blijdorp- collectie. Samenvattend stelt het bestuur: „De beschuldigingen worden geuit door per sonen (behalve Koos van Donk, werd de aandacht op de Blij dorp-situatie in be langrijke mate ook gevestigd door o.a. Vrije Volk-journalist Jim Postma die menig artikel aan deze zaak wijdde, red.) die niet direct bij de kwestie zijn betrok ken. En die ook niet op de hoogte zijn van de daadwerkelijke situatie". Onbevredigend Koos van Donk bestrijdt dat. Hij vindt de antwoorden van het bestuur onbevre digend en zegt: „Ik durf elke discussie aan. Ze hebben de boel knap verdraaid in hun officiële reactie. Maar tja. Logisch dat ze zichzelf eruit praten. Je hangt je vuile was nou eenmaal niet zélf buiten". Van Donk acht zich wel degelijk goed op de hoogte van de situatie in Blijdorp. „Toen ik nog vrij in de tuin mocht heb ik voldoende gezien om nog steeds achter mijn beweringen te kunnen staan. Bo vendien is een niet onbelangrijk deel van wat ik heb opgeschreven, vertrou welijke informatie van Blijdorp-perso neel". De werknemers echter distan- cieërden zich - ook al in een persbericht - nadrukkelijk van een en ander. Koos van Donk sfiapt dat wel. „Ze zijn bang voor hun job, dus roepen ze dat het schande is waarmee ik bezig ben. Tegen mij zeggen ze: prima. Je hebt gelijk. Dóórgaan. Zó is het in Blijdorp: bang voor mijnheer Van Dam, de directeur. Het is nooit anders geweest". Op 26 mei 1979, schilderde Het Vrije Volk Blij dorp-directeur ir. D. van Dam in een pagina-groot artikel af als een boeman. Het stuk verscheen onder de al leszeggende kop: Angst en beven in de dierentuin. „Pas op, daar is Van Dam". Aanleiding voor die reportage was een klacht van de Algemene Bond Van Ambtenaren over de werksfeer. De AB- VA schreef toen aan het college van B en W van Rotterdam, dat Van Dam „beter voor zijn dieren zorgt dan voor zijn per soneel". Uit interviews met werknemers en ex-personeelsleden ontstond het beeld van een autoritaire man. „Er gaat altijd een zucht van verlichting door de tuin als de directeur weer op dienstreis gaat". Én een werknemer verklaarde in voornoemd artikel: „Veel personeelsle den slikken valium of librium". Ook nu uitte Blijdorp-personeel kri tiek en wederom in het Rotterdamse Vrije Volk. Twee citaten: „Veel mede werkers zijn gedemotiveerd vanwege de werkomstandigheden en de slechte gemene waardering bestaat voor het ni veau waarop Van Dam de Diergaarde Blijdorp bracht (met een jaarbezoek van rond 800.000 mensen op de derde plaats van de Nederlandse dierentuinen) zijn er bedenkingen tegen zijn machtspositie. Anders gezegd: tegen de ondergeschikte plaats van de deskundige dierenarts. Van Dam komt niet uit de veeartsenij. Voor hij in 1971 directeur werd van Blij dorp, was hij produktmanager van een bierfabriek, ondermeer in Nieuw-Gui- nea. In de Vrije Volk-reportage van 1979, zei een werknemer: „Hij dacht hier net zo'n toon aan te kunnen slaan als tegen de papoea's". Het bestuur van Blijdorp stelt echter nadrukkelijk dat niet alleen Van Dam overhoop kwam te liggen met dierenarts Lateur, maar nagenoeg de hele staf en vele dierenverzorgers. Een Blijdorp- kenner: „Dat komt omdat er nogal wat medewerkers in de tuin zijn die vanuit hun betrokkenheid bij de dieren, alle maal doktertje willen spelen. Ze vonden dat zij mochten uitmaken of en hpe La teur tewerk moest gaan. Dat is natuur lijk een onmogelijke situatie". Uit het persbericht van het bestuur: „De dieren arts behandelde regelmatig dieren zon der de verantwoordelijke medewerkers in te lichten. Overigens, bepalen de hoofden levende have in samenwerking met de dierenarts de gewenste behande ling". Bekwaam „Ik kan niët anders dan vastellen", zegt prof. dr. G. J. Kusen, „dan dat de dierenarts in Blijdorp erbij hangt. De structuur daar deugt niet". Kusen is hoogleraar aan de Universiteit van Am sterdam en hoofd van de afdeling mond- ziekten en kaakchirurgie in het Acade misch Medisch Centrum. Hij voerde in Blijdorp verschillende operaties uit met dierenarts Nathan Lateur en roemt diens kwaliteiten. „Een zeer. bekwame man die in het buitenland een grote naam heeft". Nathan Lateur (32 jaar) kwam twee jaar geleden in vaste dienst van Blijdorp na er één jaar op contractbasis gewerkt te hebben als assistent Van prof. dr. M. Frankenhuis. Hij verwierf zich grote - en internationale - bekendheid door een spectaculaire slagtandoperatie (decem ber '85) bij de olifant Ramon; een in greep die hij samen met prof. dr. Kusen- verrichtte. Daarna kwam Lateur in het nieuws door de genezing van een aantal doodzieke mensapen. Voor een ervan wendde hij zich tot het Sophia-zieken- huis, waar de specialisten met wie hij sa- menwerkte (prof, dr. Visser en dr. Si staat van de dierenverblijven. Ze willen er graag over praten en de situatie veran deren. Maar ze zijn doodsbang. Ze wor den van bovenaf geterroriseerd, gedic teerd en bedreigd met ontslag als ze kri tiek hebben". En: „Sinds het op non-ac tief stellen van de dierenarts is het sterf tecijfer binnen de dierentuin aanzienlijk gestegen. Wij schatten zeker met 40 pro cent. Die dodenlijst zit nu in de bekende Blijdorpbeerput". Vrije Volk-journalist Jim Postma zegt: „Na mijn gesprekken met mensen in Blijdorp, heb ik vreemd opgekeken van de personeelsverklaring waarin afstand wordt genomen van wat Van Donk signaleert. Er is daar nogal wat aan de hand. Ik denk dat ik met mijn publicaties pas het puntje van de ijsberg heb gehad". Bedenkingen Bij het gewraakte functioneren van 'dierenarts Nathan Lateur, staat de naam van Van Dam weer centraal. Immers: „De directeur is eindverantwoordelijk", zoals het bestuur dat deze week nog eens nadrukkelijk stelde. Hoewel er al- Dierenarts Nathan Lateur: slachtoffer van slechte werksitua tie? (fotoGPD)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 6