Keukenhof Botha waarschuwt voor ANC-iiivasie 'Schuldgevoel tegenover de doden moet slijten' Voorbode nieuwe actie Zuid-Afrika? Demjanjuk treedt op als eigen verdediger Senaat eist veilig overleg in Moskou Arrestaties bij bezoek Herzog VRIJDAG 10 APRIL 1987 KAAPSTAD (GPD/ANP) - De Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken, Roelof Botha ontbood gisteren de diplomatieke vertegenwoordigers uit 31 landen in Zuid-Afri- ka bij zich om hen op de hoogte te stellen van een dreigende invasie van ANC-terroristen in Zuid-Afrika. In het verleden heeft de regering- Botha vaker eerst officieel gewaar schuwd alvorens de buurlanden binnen te vallen vanwege hun be- Voorstel van W arschaupact bevriezing wapenuitgaven BELGRADO (Rtr) - Het Warschau pact heeft de NAVO gisteren voor gesteld de defensie-uitgaven gedu rende één of twee jaar te bevriezen om de weg vrij te maken voor ver mindering van troepen en conven tionele wapens in Europa. Dit meldde het Roemeense persbu reau Agerpres in een bericht dat werd opgevangen in Belgrado. Daarin werd gezegd dat het voor stel door het Roemeense ministe rie van buitenlandse zaken is over handigd aan de ambassades van de NAVO-landen in Boekarest. Roemenië deed het voorstel me de namens de andere Warschau- pactlanden, Sowjet-Unie, Duitse Democratische Republiek, Polen, Tsjecho-Slowakije, Hongarije en Bulgarije. Het land heeft in het verleden vaker gediend als door geefluik voor wapenvoorstellen van het Warschaupact aan de NA VO. Deel Suriname verstoken van hulpverlening PARAMARIBO (ANP) - Een deel van de bevolking in het binnen land van Suriname is afgesloten van medische en andere hulpverle ning. In kerkelijke kring in Para maribo is vernomen dat de medi sche posten in het gebied ten zuiden van de hoofdstad sinds en kele weken niet meer kunnen wor den bevoorraad. De vernielde brug in de weg naar het zuiden bemoei lijkt het vervoer. Het komt echter ook voor dat transport van voedsel en medicijnen naar het gebied waar de groep-Brunswijk actief is, wordt tegengehouden door het le ger. Een kerkelijk medewerker ver klaarde dat onlangs een transport met hulpgoederen niet ver buiten Paramaribo door militairen is te gengehouden. De radiozenders van de medische zending, waar mee posten onderling met Parama ribo contact onderhouden, worden gestoord door het leger. De militai ren willen waarschijnlijk voorko men dat de groep-Brunswijk ge bruik maakt van deze communica tiemiddelen. Door dit isolement zijn naar schatting 25.000 bewoners van het binnenland getroffen. Zij zijn ver stoken van medicijnen en andere primaire benodigdheden. Buitenland kort Laos De communistische autoriteiten van Laos hebben de afgelopen maanden enige honderden politie ke gevangenen vrijgelaten uit zo genaamde heropvoedingskampen. Een onlangs uit de Laotiaanse hoofdstad Vientiane teruggekeer de Canadese diplomaat heeft dit verklaard. De meeste vrijgelaten gevangenen zijn gewezen officie ren uit de tijd van vóór de commu nistische machtsovername in 1975. Er zouden op dit moment nog 200 officieren in de kampen zitten die 'onderwijs en een heropvoeding' genieten. Een aantal van hen moet zeer zware arbeid verrichten. Peru Een officier van het Peruaanse leger en twee burgers zijn bij een aanval op een restaurant in Lima om het leven gekomen. Dertien personen, onder wie twee officie ren, liepen bij de aanslag verwon- digen op. Volgens getuigen gooi den vijf mannen drie bommen naar een restaurant waar zich gewoon lijk veel militairen bevinden. De aanslag werd, naar wordt aangeno men, uitgevoerd door de guerrilla beweging Sendero Luminoso (Lichtend Pad). weerde steun aan 'gewelddadige voorbode te achten van militaire ANC-activiteiten'. In diplomatieke actie. Ook uit een bron van het kringen wordt niet uitgesloten, dat blanke parlement werd vernomen dat Botha's waar de schuwingen passen bij de ver wachting dat er nog voor de verkie- zwarte Botha door het bijeenroepen alle vertegenwoordigers van westerse landen een mogelijke ternationale storm over een inval zingen een militaire inval in een of meerdere buurlanden al buurlanden komt. van te voren wil afwenden. Woensdagavond reeds vertelde Botha op een verkiezingsbijeen komst in Oevongo over informatie te beschikken, dat een aanzienlijk aantal ANC-terroristen vanuit de Zambiase hoofdstad Loesaka naar Zuid-Afrika onderweg is om de verkiezingen voor het blanke par lement, op 6 mei aanstaande, met geweld te verstoren. Botha deelde de westerse diplo maten mee dat er brieven ver stuurd waren naar de regeringen van Botswana, Zambia, Zimbabwe en Mozambique, waarin deze ver antwoordelijk worden gesteld, mochten de terroristen er in slagen de grens met Zuid-Afrika over te komen. ,,Wij hebben verschillende opties en één ervan is om deze waarschuwingsbrief te versturen", aldus Botha. Volgens minister Botha heeft zich de afgelopen weken een groep van 150 ANC-terroristen buiten Loesaka, waar het ANC-hoofdbu- reau is gevestigd, verzameld. Maar deze groep, opgesplitst in kleinere eenheden, zou inmiddels onder weg zijn. Als bewijs hiervoor ver wees Botha naar berichten over de ANC-zender Radio Freedom en in lichtingen van de verschillende veiligheidsdiensten. Een woordvoerder van het ANC in Loesaka ontkende gisteren dat de organisatie strijders heeft sa mengebracht bij Loesaka voor een missie in Zuid-Afrika en zei dat het juist Pretoria is dat troepen samen- (RTip8oooon praagzijn zogeheten frontlijnstaten. De rege- JERUZALEM (AP) - De van oor logsmisdaden verdachte John Demjanjuk is gisteren voor het eerst tijdens zijn proces in Jeruza lem opgetreden als zijn eigen ver dediger. Hij viel de verklaring van een Duitse getuige-deskundige aan van wie hij zei dat deze van cru ciaal belang was voor zijn zaak. Demjanjuk, die ervan wordt be schuldigd, de kampbeul Iwan de Verschrikkelijke uit Treblinka te zijn geweest, stak zijn hand op en onderbrak het gecompliceerde kruisverhoor dat zijn Amerikaanse advocaat de getuige-deskundige afnam. Demjanjuk zei zelf wat een voudige vragen te willen stellen. De drie rechters gaven hem daar voor toestemming, waarop hij voorover boog naar de microfoon en zei: „Ik zou willen benadrukken dat de vragen die nu moeten wor den gesteld van kritiek belang voor mij zijn nu ik al zo lang in de ge vangenis heb gezeten". „Getuige-deskundige Wolfgang Scheffler, een historicus, heeft een voor Demjanjuk zeer belastende verklaring afgelegd, door vast te stellen dat een door de Sowjet- Unie geleverd identiteitsbewijs van Demjanjuk uit het nazi-trai ningskamp Trawniki, authentiek Demjanjuk vroeg Scheffler in het Oekraiens naar diens eerdere verklaringen over de uniformen die in Trawniki werden gedragen. In Trawniki zou Demjanjuk zijn opgeleid tot kampbewaarder. Demjanjuk zei dat Scheffler in eer ste instantie had gezegd dat de uni formen zwart waren, maar dat hij later had gezegd dat ze geel waren. Scheffler ontkende dat hij ooit had beweerd dat de uniformen geel wa- Demjanjuk ondervroeg Scheffler ook over het identiteitsbewijs. Hij vroeg hem of een knoop die de man op de foto droeg op de kraag van zijn jasje zat of op het hemd eronder. „Ik begrijp niet hoe ik als historicus informatie kan verstrek ken over een knoop," zei Scheffler. „Misschien dat u ons kunt vertel len hoe het precies zat met die uni formen?" Voor Demjanjuk daarop kon rea geren greep rechter Dov Levine in en Demjanjuks advocaat Mark O'Connor stelde dat de uitspraak van Scheffler aantoonde dat de ge tuige-deskundige bevooroordeeld op zijn eerdere waarnemingen tij dens het huidige proces en eerdere processen in de Verenigde Staten. „Het is niet gebaseerd op mijn ei gen kennis, maar op verklaringen die ik eerder heb gehoord", zei hij. „Ik zie deze foto nu al acht jaar en ik heb veel gezien dat erop wijst dat het een vervalsing is," zei hij. Na drie kwartier vragen te heb ben gesteld, bedankte Demjanjuk Scheffler en de rechters uitvoerig en zei: „Ik ben dankbaar dat zij rechtvaardig hebben opgetreden en dat ik over al deze details vra gen heb kunnen stellen." Scheffler zei eerder op de dag dat hij ervan overtuigd is dat het door de Sowjet-Unie geleverde nazi-do cument echt is. „Ik ben geen grafo- loog, of een expert op het gebied van uniformen of fotografie, maar ik geloof dat ik na 30 jaar werk met historische originelen in een posi tie ben om zonder twijfel een histo risch document te identificeren", aldus Scheffler. Zowel in Israël als in de VS wor den monsters van het papier en van de gebruikte inkt van het do cument op echtheid onderzocht. Praag langs de weg stonden, te praten. Tsjecho-Slowakije stopt de Sowj et-partij lei- Zambia; waar het politie- de, hfn^kSm,e^ T Sowjet-par- kwartie; ™n ANP ia tijlrader Michail Gorbatsjov te ver- welkomen na zijn aankomst op het de Tsjechoslo waakse hoofdstad. De Tsjechen en Slowaken, die zelden hun eigen nationale partij bonzen van dichtbij kunnen zien, laat staan met hen praten, i ANC i vestigd, sprak de beschuldiging XptopM eveneeens tegen en zei deze ppn - °Y DIEPVRIESCHIRURGIE Wetenschappers van de Univer siteit van Californië in Berkeley hebben met succes een hond in diepvriestoestand geopereerd en hem daarna weer ontdooid, zon der dat het dier daarvan blijvend letsel ondervond. De hond werd bevroren, in die toestand geopereerd en vervol gens weer ontdooid. Volgens de wetenschappers kunnen verdere experimenten in de toekomst lei den tot operaties zonder bloed en tot tijdelijke uitschakeling van de levensfuncties. Tsjechen verrukt over Gorbatsjov Gorbatsjov zal vandaag in het verrukt over Gorbatsjovs informe- Praagse Cultuurpaleis zijn eerste le optreden. Op weg naar de offi- openbare toespraak houden. Ver- ciële ontvangstceremonie stopte wacht wordt dat Gorbatsjov be- hij af en toe om met de ménsen te langrijke dingen zal zeggen op het praten. "We zijn allemaal vrienden, goede vrienden," zei hij, „en we gaan eens goed met elkaar praten." Gorbatsjov werd met zijn gebied van de Russische buiten landse politiek. Het gonst in Praag al een week van de geruchten dat Gorbatsjov wellicht een gedeelte- Raisa meteen naar de residentie lijke terugtrekking van de in Tsje- van president Hoesak gereden cho-Slowakije gelegerde Sowjet- voor besprekingen, waarover later troepen zal aankondigen, geen mededelingen werden ge daan. De woordvoerder van het Sow President Herzog BERLIJN (AP/ANP) - De West- berlijnse politie heeft gisteren een Palestijn in preventieve hechtenis genomen omdat het vermoeden bestond dat de man een bomaanslag beraamde tegen de Israëlische president Chaim Herzog, die in deze stad op be zoek was, zo heeft een zegsman van de politie bekend gemaakt. De 36-jarige Palestijn werd gis termorgen opgepakt voordat Herzog in West-Berlijn aan kwam. De politie maakte bekend dat eveneens vijf rechts-extremisti- sche jongeren zijn opgepakt en teruggestuurd naar de steden in West-Duitsland waar zij vandaan gekomen waren. De vijf, van wie er een lid is geweest van een nu verboden neo-nazistische groe pering, waren van plan een pro vocatieve demonstratie te hou den tijdens Herzogs bezoek aan West-Berlijn, aldus de politie. President Herzog trok gisteren een vergelijking tussen Berlijn en Jeruzalem. De huidige onge deelde hoofdstad van Israël is lange tijd verdeeld geweest in verschillende zones, met prikkel draad en mijnenvelden. De her eniging van Jeruzalem, die feite lijk door het Israëlische leger tot stand gebracht werd in 1967, noemde Herzog een teken van hoop op hereniging van Berlijn. Zoals bekend is de voormalige hoofdstad van Duitsland sinds augustus 1961 door de Muur ge scheiden in een westelijk en een oostelijk deel. jet-ministerie van buitenlandse za ken, Gennady Gerasimov, zei gis teren dat Moskou niet van plan is de Tsjechoslowaakse regering be paalde hervormingen op te drin gen. „We kunnen niemand ergens toe dwingen," «zei hij. President Hoesak heeft zich formeel voor stander verklaard van Gorbatsjovs hervormingspolitiek. Volgens Westerse diplomaten zou Gorbatsjov de stabiliteit van het huidige bewind niet in gevaar willen brengen. De industriële pro- duktie van Tsjecho-Slowakije wordt in het Oostblok alleen over troffen door die van de DDR en de Tsjechoslowaakse regering schijnt bang te zijn voor negatieve effec ten op de produktie als gevolg van eventuele hervormingen die leiden tot een minder streng geleide cen trale staatseconomie. Moskou lost 137 gevallen van familie hereniging op WASHINGTON (Rtr) - De Sowjet- Uunie heeft een mensenrechten commissie van het Amerikaanse Congres ervan op de hoogte ge steld dat 137 gevallen van familie hereniging zijn opgelost. Het gaat daarbij om ongeveer 300 personen, die de Sowjet-Unie mogen verlaten om zich bij familie in het buiten land te voegen. Dit maakte de be treffende Amerikaanse commissie gisteren in Washington bekend. Er zijn mensen bij die meer dan tien jaar op een uitreis- vergunning hebben gewacht. De meesten gaan naar Israël. WASHINGTON (Rtr) - De Ameri kaanse Senaat heeft er gisteren bij minister Shultz van buitenlandse zaken op aangedrongen in Moskou geen gesprekken te voeren met Sowjetfunctionarissen, tenzij is vastgesteld dat de plaats van over leg veilig is. In Moskou werd giste ren de beschuldiging geuit dat ook Amerika zich schuldig heeft bezig gehouden met afluisterpraktijken. De Senaat nam met 70 tegen 30 stemmen een niet-bindende reso lutie van die strekking aan om zijn ongenoegen te laten blijken over de berichten dat Sowjetspionnen met hulp van Amerikaanse mari niers de veiligheid van de ambas sade in Moskou in gevaar hebben gebracht. Volgens de resolutie zou Shultz tijdens zijn komende bezoek aan de Sowjet-Unie zijn Sowjetcollega Sjevardnadze niet moeten ontmoe ten als de plaatsen waar wordt on derhandeld niet zijn geïnspecteerd en veilig zijn bevonden. Een woordvoerder in Moskou toonde bewijzen dat de Amerika nen de nodige afluisterapparatuur in Russische diplomatieke missies in de VS hebben geplaatst. Ameri kaanse regeringsfunctionarissen verwierpen de beschuldigingen, die volgens hen niets të maken hebben met het spionageschan- daal in Moskou. Zij doelden daarmee op de be trokkenheid bij spionagepraktij- ken van Amerikaanse mariniers die de ambassade in Moskou en het consulaat in Leningrad bewa ken. Maar volgens de Russen willen de Amerikanen met hun beschul digingen de aandacht afleiden van hun eigen illegale activiteit. Op het ministerie van buitenlandse zaken in Moskou was als bewijs daarvoor een expositie ingericht van afluis terapparatuur zoals kabels en mi crofoons, die zouden zijn gevon den in Russische missies en bij Russische diplomaten thuis in Washington, New York en San Francisco. Een woordvoerder, Boris Pjadis- jev, zei dat de Amerikaanse 'spio- nagecampagne' tegen Moskou is opgezet door 'de extremistische militaristische vleugel' in Amerika die de spanning en het klimaat van vijandschap wil handhaven. Deze Amerikanen zouden verdere wa penonderhandelingen tussen Mos kou en Washington, zoals die over de euroraketten, willen dwarsbo men. De kwestie van de euroraket ten staat op de agenda van de be sprekingen die de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz volgende week in Moskou zal 28 ha Bloemenpark in Lisse. 5000 m2 Binnenexposities 20 ha parkeerterrein e Dagelijks open van 8 -18.30 uu Vragen? Bel 02521-19144 Binnen Expositie: Tulpen - Irissen PRACHTIG DAGJE KLEUR Problemen voor duikers die moesten beslissen over leven en dood Aanhouding De politie van Tokio heeft de ar restatie bekendgemaakt van een leider van de extreem linkse bewe ging Chukaku-ha, die verantwoor delijk wordt gesteld voor het af schieten van eigengemaakte raket ten tijdens de topconferentie van de zeven industriële grootmachten vorig jaar. De 50-jarige Kenichi Suyama werd opgepakt ten huize van zijn vrouw van wié hij overi gens gescheiden leefde maar bij wie hij tijdelijk was teruggekeerd in Verband met de begrafenis van een familielid. ZEEBRUGGE - „Je kunt je niet voorstellen wat voor puinhoop we op het schip hebben aangetroffen", zegt Belgisch luitenant ter zee G. Couwenbergh, „lichamen lagen ge klemd tussen frietbakken, toon banken, tafels en stoelen. We von den zelfs iemand in een koelkast. Waarschijnlijk een keukenhulp die daar iets uithaalde toen ineens het schip begon te kapseizen". door Weert Schenk Couwenbergh, 43 jaar, vertelt dat veel lijken werden gevonden in restaurants en bars van de vergane veerboot Herald of Free Enterpri se. Veel lichamen lagen op het slib dat de afgelopen maand het stalen graf binnenspoelde. Van andere stoffelijke resten staken alleen ar men of benen uit de vette klei-ach- tige slijk". „We hebben het slib rond die lij ken met de handen weg gegraven. Als je met schoppen gaat werken, bestaat de kans dat je het lichaam beschadigd. Dat willen we niet. We hebben nog wel waterstralen op het slib gezet, maar alles zuigt zich dan nog veel meer vast". De dode lichamen zien er netjes uit, zegt Couwenbergh. Niet ver minkt, niet opgezwollen, niet ver kleurd. Ze zijn alleen met slijk be smeurd. Het bergen van de lijken raakt hem emotioneel niet, zegt hij. Ook al zag hij een kind met een teddybeer of een echtpaar dat overduidelijk afscheid van elkaar Couwenbergh: „Er zijn collega's die aan hun eigen kindje thuis den ken. Dat heb ik niet. Ik vind het voor iedereen even erg". „Voor mij is dit werk niet zo aan grijpend als op de avond van de ramp zelf. Het is niet aangenaam, maar je werkt dit gewoon af. Na tuurlijk, eerst schuw je het lijk als zodanig. Niemand is tuk op de con frontatie met de dood. Maar het prettige voor mij nu is dat ik geen keuzen hoef te maken over wie blijft leven en wie niet". Onmacht Op 6 maart was Couwenbergh een van de eersten die op de omge slagen veerboot kwam om hulp te bieden. „De ergste voor mij die nacht was vooral de onmacht. Met twee handen kon je het niet aan. Je moest mensen om je heen zien ver drinken". Hij heeft toen voor een onmense lijke opgave gestaan. Staande in het ijskoude water, terwijl hij om zich heen overal mensen in nood om hulp hoorde roepen, moest Couwenbergh kiezen bij wie hij een touw om het middel bond. „Ik voel me niet geroepen die keuzen te maken. Daarom zit ik nu met schuldgevoelens ten opzichte van de doden en hun nabestaanden". Hij zegt in die dramatische nacht steeds te hebben gekozen voor de zwaksten. „Ik ging er vanuit dat de mensen die nog 'Help me' of 'Save me' konden roepen, nog voldoende krachten hadden. Daarom gaf ik de voorkeur aan de mensen die al half bewusteloos waren. Maar op een gegeven moment riep niemand raak" Toen pakte ik maar luk- „Eerst pakte ik degenen van wie het hoofd nog boven water was. Daarna zwom ik rond en bond bij wie ik grijpen kon een touw om de middel. Ik weet niet of ze bewuste loos of dood waren. Na drie uur ben ik er vanuit gegaan dat ieder een die nog in het schip was, niet meer levend kon zijn". Couwenbergh zegt gedurende een paar weken na die hartver scheurende nacht ernstige slaap stoornissen te hebben gehad. „Je blijft er mee rond lopen. Je stond daar en bepaalde: jij mag verder le ven en jij niet. Dat zijn beslissingen die de mens niet toekomt". Couwenbergh komt weer terug op zijn schuldgevoelens. „Nie mand verwijt mij iets. Maar ik ver wijt het mijzelf. Ik moet het ver werken. Mijn vriendin zegt: 'je hebt er toch ook veel gered'. Dat weet ik wel, maar je zit toch steeds in die andere hoek, die van de mis lukking". Doorgaan „Het is een moeilijke toestand", verzucht de duiker, „andere colle ga's zitten daar ook mee. Maar het beste medicijn is gewoon door gaan". Hij heeft gesproken met majoor Bordewijk die het rampen- indentificatieteam van de Neder landse Rijkspolitie leidt. Deze ad viseerde Couwenbergh niet weg te blijven van het wrak. En vooral veel over zijn ervaringen te praten. „Voor de duikers staan psycho logen en aalmoezeniers klaar om hen bij eventuele geestelijke nood te helpen. Couwenbergh maakt geen gebruik van die mogelijk heid. „Dat is nog niet nodig. Wat mij nu overkomt, is een normale zaak. Je kan die dingen niet zo maar van je afschudden. Dat duurt even voordat je jezelf daarvan hebt verlost". Het bergen van de lichamen ge durende de afgelopen dagen ver sterken zijn schuldgevoelens niet. „riee, ais ik een lichaam zie, heb ik niet het idee van deze man of vrouw nad ik kunnen redden Het geluid was anoniem. Het kwam overal vandaan". Hij zegt er wel van zijn ervarin gen te leren. „Je wordt met de neus op de feiten gedrukt. De afstand tussen leven en dood is enorm klein. Het is in feite niet meer dan het stoppen van een chemische reactie. Vandaag behoor je tot de levenden, morgen tot de doden". Hij vervolgt: „De levende en de dode hebben beiden recht op res pect. Tussen hen is weinig ver schil. Alleen bij de ene is de klok stil blijven staan. Ik besef nu hoe dicht de mens bij de dood staat. Ik denk dat ik die andere toestand nu ook voor mezelf beter kan aanvaar den. Mijn angst voor de dood is minder geworden. De dood is een normale zaak". Hij zwijgt even, glimlacht dan: „Maar ik wil het ook niet overdrij ven. Voorlopig wil ik wel nog een tijdje bij die andere club horen".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5