Weemoed naar de tijd vóór '81 Nederland laat het wit-blauw weer wapperen Reportage Suriname steeds verder in de versukkeling Protestantse kritiek en lof over campagne Gijsen PAGINA 2 VRIJDAG 10 APRIL 1987 PARAMARIBO (GPD) - „Als er geen mfelk is, neem ik wel wat anders. Tegen de tijd dat ik in de rij moet staan voor levensmiddelen, neem ik een ticket naar Ne derland", zegt de dokters vrouw midden in een ge sprek over hoe goed het vroeger was. „Sinds halverwege '83 is het elke dag een beetje slechter gegaan", stelt haar man die als zovele Suri- namers korte tijd minister is ge weest. „Het presidentieel paleis is inderdaad heel mooi van binnen. Jammer dat ik er zo kort van heb kunnen genieten". Het woord 'pinaren' valt; armoe lijden. Vroeger slechts beperkt tot een minderheid, nu moet iedereen eraan geloven, zo wordt gevreesd door de middenklasse. Er is al een generatie kinderen aan het op groeien, die alleen van horen zeg gen weet van cdCa cola, kaas en snoep. „Een kennis van mij heeft een foto gemaat van zijn laatste flessen spijsolie. Leuk voor later". Men is het er over eens: „Een beetje pinaren is niet erg. Als dat dan maar voor iedereen geldt. Pi naren voor anderen, dat is erg". Met 'anderen' worden de nieuwe rijken bedoeld, die ook onder de militairen te vinden zijn. Rijkdom, of een hoog inkomen zijn op veel manieren te vergaren. Een exporteur van groenten bij voorbeeld, verdient harde guldens in Nederland door kouseband te le veren aan tropische winkels in de grote steden. Wie kans ziet met dat geld een partij kunstmest of zware shag naar Suriname te verschepen, wordt rijk omdat hij de enige is die shag en kunstmest op de markt brengt. Een monopoliepositie leidt tot hoge prijzen en winsten. Comforta bel betaald zijn de topambtenaar, de hoge militair en de minister. Wie zo'n belangrijke positie be kleedt, moet nu eenmaal een pas send inkomen verdienen en in een huis wonen dat geschikt is voor ontvangsten en recepties. Dat type villa - het summum is met uitzicht op de Surinamerivier - is overal te vinden in Paramaribo. Maar schijn bedriegt. Wie niet op tijd een waterpomp heeft kunnen aanschaffen die het water door de leiding tot de eerste verdieping omhoog stuwt, loopt de hele dag met emmers water te sjouwen, vil la of niet. Baden moet dan opeens weer op de authentieke bosnegerwijze: met een pannetje in een emmer schep pen en het water over het verhitte gelaat uitstorten. Dan zijn de bos- land-Creolen nog beter af. Die heb ben een rivier onder handbereik. Het probleem met het waterlei dingnet is, zoals bijna alle andere ellende, veroorzaakt door de devie- zenschaarste. De Surinaamse over heid moet ieder dubbeltje omke ren alvorens toestemming te geven tot het aanschaffen van onderdelen in het buitenland. Om dezelfde re den rijden ook veel bussen niet. De bezoekers van de vele feesten en recepties die de afgelopen week in Paramaribo gehouden zijn, hebben van deze ergernissen geen last. Zij verplaatsen zich in nette mid denklasse auto's die dagelijks om drie uur voor gigantische files zor gen en die de stad allesbehalve het aanzien van een Derde-Wereldland geeft. Feesten Deftig Paramaribo vond dat er reden was tot feesten. De concept- Grondwet klaar (na afloop eten en drinken in het gebouw van de Na tionale Assemblée), alle militaire baasjes in één klap bevorderd (een knalfuif op Fort Zeelandia) en de beëdiging van de nieuwe regering (eten en drinken in het presiden tieel paleis). 'Tout Paramaribo' ontmoet el kaar en informeert bij de Neder landse journalisten of het in Hol land ook zo informeel toegaat tij dens officiële gelegenheden. Het legergroen was bescheiden aanwe zig tijdens de installatie van de nieuwe regering. 's Avonds wordt de plechtigheid en ook de receptie integraal uitge zonden door de Surinaamse televi sie. Inclusief de korte redevoering van de waarnemend president, waarin de nieuwe ministers gead viseerd wordt vooral goed naar het volk te luisteren. Minister van onderwijs Li Fo Sjoe kijkt even onbewogen als al tijd. Diezelfde ochtend had hij als minister in de vorige regering ze ven middelbare scholen gesloten, zonder enig overleg met scholie ren, schoolleiding en ouders. Heel even leek het er op dat het onderwijs op muio's en lts'en her vat kon worden. Maar de sluiting van het middelbaar onderwijs werkte aanstekelijk. „Dag juf, tot 1 oktober!", hebben de meeste mulo leerlingen geroepen tegen hun leerkrachten. De vierdeklassers zijn nog even nagebleven in een va ge hoop in dit schooljaar nog eind examen te kunnen doen. De studenten, zoals de kinderen wel genoemd worden, zien onder wijs niet meer zitten, zolang Bou- terse de veiligheid op de scholen niet wil garanderen en de militai ren niet bestraft worden die zo te keer gingen op 20 februari. „Geef me een visum", roept een jongen naar de NOS-camera. Om standers lachen, maar het is wel een treurige werkelijkheid. Terwijl de officiële overheidsleuze luidt: „Voor dit land heb ik gekozen", proberen duizenden Surinamers zo snel mogelijk hun land te verla ten. Gemakkelijk is dat niet. De Ne derlandse en Amerikaanse ambas sades geven nauwelijks visa af, ook niet voor vakantie. Men is bang dat de Surinamers zich blijvend vesti gen. Een tot Surinamer genaturali seerde ex-Nederlander die voor Suralco werkt, kreeg geen visum om zijn familie te bezoeken. Hij is niet meer in het bezit van het felbe geerde 'zwarte paspoort'. Er zijn ruim 5000 Surinamers die na de onafhankelijkheid voor de Nederlandse nationaliteit geop teerd hebben en nu in de luxe posi tie verkeren dat ze kunnen beden ken of het niet eens tijd wordt om naar het vaderland terug te keren. Gastarbeiders Dat het echt slecht gaat met Suri name. blijkt uit de trek huiswaarts van de (Brits) Guyanese gastarbei ders. Jarenlang hebben zij het vui le werk gedaan, slecht betaald en slecht gehuisvest. Nu vragen ze zich af of het in Brits-Guyana niet beter gaat. sinds president Hoite daar aan het bewind is. Voor het eerst wordt er uit Guya na geimporteerd. Niemand had dat ooit voor mogelijk gehouden. In Guyana was immers altijd tekort aan alles waar in Suriname zoveel van was. „Binnenkort moéten we boodschappen gaan doen in Guya na". was een paar maanden gele den een grap die nu snel werkelijk heid kan worden. In regeringskringen wordt ach ter gesloten deuren hardop gezegd dat er impopulaire maatregelen ge nomen moeten worden om de eco nomie te saneren. De vraag is al leen wie dat moet gaan doen en of er gewacht kan worden op de eer ste regering na de 'vrije en geheime verkiezingen'. De oude, traditionele partijen NPS, VHP en KPTI die ondanks hun algemene doelstellingen op een respectievelijk Creoolse, Hin- doestaanse en Javaanse achterban mogen rekenenen, branden er zich hun vingers nog niet aan. „Ver broedering is het woord waar ik de verkiezingen mee in ga", zei VHP- leider Lachmon. Ook in NPS-kringen overheerst de blijdschap dat er weer in het openbaar opgetreden kan worden. Bouterse's 25-februari-beweging heeft nu al verklaard niet aan de verkiezingen deel te gaan nemen. „Wij zijn opgericht om de revolutie te begeleiden en te stimuleren en dat blijven we ook doen", zo valt uit die hoek te horen. Ook de nieuw op te richten Ar beiderspartij, mede door de vak bond C-47 van Fred Derby, zal de verkiezingen niet in willen gaan met de leuze: „Verlaag de ambte narensalarissen en ontsla een kwart". Alle betrokkenen in het Topbe- raad, dat voorlopig nog de feitelij ke regering van Suriname vormt, weten dat maatregelen om uit het dal te komen de inkomenspositie van de Surinamers zullen verslech teren. Vandaar dat men liever een toast uitbrengt op de concept- Grondwet dan op wat de eerste grondwettige regering moet gaan doen. Verkiezingen Dat die verkiezingen er komen - ondanks Brunswijk en ondanks het algemene ongeloof in Neder land - daar twijfelt niemand aan. Topberaad en Nationale Assem blée kwamen op tijd af met de Grondwet. De zes maanden om het referendum daarover voor te berei den lijken voldoende. De verkiezingsdatum is zelfs ver vroegd, 25 november dit jaar in plaats van het beloofde april vol gend jaar. Voor technische bij stand is de hulp van Venezuela in geroepen. Dat is een echt land, want is daar immers niet de koningin op werk bezoek geweest? De verkiezingen moeten democratisering brengen. Maar ook moeten ze Brunswijk de wind uit de zeilen nemen en de re latie met Nederland verbeteren. Met de concept-Grondwet in de achterzak en Henk Heidweiler aan kop op buitenlandse zaken wil men de obstinate Herrenberg snel doen vergeten. Heidweiler heeft net als zyn voorganger kritiek op Nederland, maar hij zegt het aardi ger en vooral Europeser. En uit Europa moet de ontwik kelingshulp komen, die van Neder landse zijde immers al vanaf sep tember '81 is opgeschort. Het meest rekenenen nog de oude poli tieke partijen op hervatting van de hulp. In de straten van Paramaribo denkt men met weemoed terug aan de tijd van vöör '81. Toen lagen de winkels nog vol. Een van de eerste uitspraken van Heidweiler als mi nister van buitenlandse zaken was, dat de betrekkingen met Neder land op ambassadeursniveau her steld moeten worden. „Alleen God kan ons redden", was in 'De West' te lezen. Maar menige Surinamer verwacht ook nog iets van Neder land en Oranje. Bevelhebber Desi Bouterse - revolutie begeleiden en stimuleren - Kanunnik W. A. van der Valk, naaste medewerker van bisschop Gij sen en 'grote man achter de evangelisatiecampag ne van het bisdom, begrijpt niet waarom.de Raad van Kerken in Nederland zich zo druk maakt over deze actie. "Oecumene bete kent toch niet, dat de Rooms-Ka- tholieke Kerk al haar pastorale activiteiten ter goedkeuring aan de raad moet voorleggen?" "De raad staat niet boven de kerk. Wij zijn hem dan ook geen ver antwoording schuldig". Eind vorige maand liet de Raad van Kerken weten, met bis schop Gjjsen te willen praten over diens plannen om de katho lieken in zijn bisdom katholieker te maken en bij anderen belang stelling te wekken voor geloof en kerk. "De raad heeft de zaak zo ernstig opgevat, dat in dit geval niet met een brief kan worden volstaan. Wij willen bisschop Gijsen zelf aan zijn habijt trek ken". Dat zei ds. Huting, voorzit ter van de hervormde synode. Aanleiding was de opmerking van de Maastrichtse predikant Van den Beid in de synode dat de campagne van het bisdom kwetsend is voor de niet-katho- lieke geloofsgemeenschap in Limburg. Afgelopen woensdag maakte de Raad van Kerken be kend, dat bisschop Gijsen de uit- nodiging had aanvaard. Bij dit gesprek willen de afgevaardig den van de raad ook van de bis schop horen hoe hij, najaren van verwijdering, nü tegenover de Raad van Kerken staat als instru ment van oecumenische ontmoe ting. Niet gekend Aan protestantse kant is er vooral kritiek op het feit dat men niet in de plannen is gekend. Aan enige vorm van samenwerking heeft het ontbroken. Terwijl de bisschop wél zijn handtekening zette onder de brief van de bis schoppen over de oecumene (eind februari). In die brief wordt gepleit voor samenwerking met andere geloofsgemeenschappen 'in de herkerstening (weer christelijk maken - red.) van Eu ropa'. Volgens Van der Valk sluit het één het andere niet uit. "De beste weg naar eenheid is toch, dat de afzonderlijke leden dieper gelo vig worden en meer betrokken raken bij de kerk". Maar er is aan protestantse kant ook kritiek op de methode van evangelisatie: grote acties en de media. C. J. Rensink, secreta ris van het Hervormd Evangeli- satorisch Beraad: "Het is jam mer, dat Gijsen niet de moeite heeft genomen ons ervan te over tuigen dat zijn methode goed is". Over grootscheepse aanpak van evangelisatie lopen de opvattin gen nogal uiteen. Rensink: "Ze ker hervormden zijn nooit zulke drammers geweest. Wij voelen meer voor een indirecte aanpak. Maar nu hebben we geen enkele kans gehad om ervaringen en verwachtingen uit te wisselen". Medewerker Van der Valk van het bisdom zei hierover, dat het bisdom geen behoefte heeft om van de grote protestantse kerken in dit opzicht veel te leren. "Zij hebben nog niet de juiste metho de gevonden om succesvol te evangeliseren". De medewerker van bisschop Gijsen begrijpt overigens niet, waarom andere kerken zich zo teweerstellen. "Ruim 90 procent van de bevol king is hier tenslotte rooms-ka- tholiek". Instemming met de Limburg se campagne komt van baptis tenkant. Volgens de predikant II Ploeger (Arnhem) bieden de plannen de protestantse kerken 'uitnemende mogelijkheden' om erop in te haken. "De kerken zouden niet als concurrenten van de rooms-katholieke actie moe ten optreden, maar in navolging van Gijsen hun afgedwaalden weer bij de kerk moeten betrek ken". Schrijft Ploeger in 'De Christen', het orgaan van de Unie van Baptistengemeenten. Hij laat zich verder lovend uit over de campagne. "De bisschop heeft oog voor de toenemende ontkerkelijking en wil mensen weer winnen voor de Heer, de kerk". Ploeger laakt het gebrek aan visie op evangelisatie bij de lei ding van de grote protestantse kerken. "Zij hebben kennelijk geen enkele bewogenheid over het feit dat een ruime meerder heid van het volk de blijde bood schap van Jezus Christus niet meer kent". Ook aan vrijgemaakt-gerefor- meerde kant bestaat aandacht voor evangelisatie in Limburg. Men wil die 'nieuw leven' inbla- 'Teken van hoop Mevrouw mr. E. Schmitz, burgemeester van Haarlem, deed gistermiddag in Roosendaal een beroep op bisschop Ernst van Breda om een 'teken van hoop' te blijven voor rooms-katholieken die een eigen invulling van het geloof trachten te zoeken. Zij is tweede voorzitter van de rooms- katholieke vredesbeweging 'Pa.r Christi' in ons land. Die hield in Roosendaal een symposium ter gelegenheid van de 70ste verjaar dag van bisschop Ernst. Ook kar dinaal Simonis woonde het sym posium bij. Volgens mevrouw Schmitz laat de Rooms-Katholieke Kerk op dit ogenblik 'tekenen van liefdeloos heid' zien en een 'te groot vertrou wen op verboden en regels'. Zij herinnerde aan de uitspraak van bisschop Ernst vorige week in Nijmegen dat de bijdrage van vrouwen tot grondige verande ring in de kerk zal leiden. Een dergelijke uitspraak getuigt van moed, een open oor, een open hart. En dat hebben we in de kerk heel hard nodig". Mevrouw Schmitz overhandig de bisschop Ernst het eerste exem plaar van hel boek 'Om de an der', een bij Ambo uitgegeven bundel artikelen over de ethiek en de spiritualiteit van de vrede. Een groot aantal auteurs uit bin nen- en buitenland heeft daar aan meegewerkt. -In een speciaal ter gelegen heid van zijn verjaardag uitge geven boekje, getiteld 'Aan de ge lovigen in het bisdom Breda', zet bisschop Ernst uiteen wat hem als christen ter harte gaat. Het boekje - klein van omvang, ver zorgd door de persdienst van het. bisdom - wordt in een oplage van 40.000 exemplaren verspreid, om te beginnen onder de pastores en alle vrijwillers in de parochies. Ook de uitgeverij Luyten in Amstelveen heeft een boek uitge bracht naar aanleiding van deze bijzondere verjaardag. Het heet 'Overwegingen' en telt 190 pagi na's. Een groot aantal overwe gingen die bisschop Ernst in de loop der jaren heeft geschreven. is hier samengebracht. Cathanna Visser van de uitge verij Luyten motiveerde de uit gave met te zeggen dat Ernst n iet alleen een opziener bisschopis. Op de pagina geestelijk leven van morgen in deze krant staat een gesprek met bisschop Ernst). Hervormde Kerk: aangeno men naar Woerden G. H. Frede- rikze Bennebroek. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: aangenomen naar T rendrecht kandidaat P. M. van der Horst Kampen. Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Bun schoten J. Westerink Urk. Katwijk aan Zee. Vanavond om kwart over 8 verzorgen de or ganisten Jaap van Rijn (Katwijk) en Jan van Wingerden (Giessen- dam) in de Nieuwe Kerk aan de Voorstraat een muzikale Jan Zwart-herdenking. Dit jaar is het 50 jaar geleden, dat Jan Zwart overleed. ...EN ZWIJGEN KAN HIJ OOK IN ALLE TALEN... MARKELO - Directeur Ar- noud Faber van de gelijknamige vlaggenfabriek en zijn adjunct Gerrit ter Horst weten het heel zeker: Nederland durft weer te vlaggen. Niet alleen het oranje doek voor het vijftigjarig huwe lijksfeest van Prinses Juliana en Prins Bernhard rolde in aanzien lijke hoeveelheden van de pers in Markelo, ook met de verkoop van de nationale driekleur, pro- vincievlaggen, reclamedoeken, oranjewimpels en andere blik vangers gaat het de laatste jaren voor de wind. door Dolf Ruesink „Een aantal jaren geleden", weet Faber zich nog goed te her inneren, „werd je nog stevig be kritiseerd als je een vlag durfde uit te steken. Langzamerhand zijn we echter weer naar de oude waarden teruggekeerd. Het is geen schande meer een nationale driekleur te hebben en we mer ken dat de verkoop van die vlag flink toeneemt. Als fabriek moe ten we het overigens vooral van reclamevlaggen hebben. Van rood-wit-blauw kan een zaak na tuurlijk niet leven". Het pal aan het Twentekanaal gelegen bedrijf Textiel Markelo kwam recent in het nieuws met de vervaardiging van een jubi- leumvlag voor het prinselijk paar. De achttien werknemers blijken jaarlijks heel wat meer doek onder handen te krijgen dan de duizend oranje-exempla ren. Met 1,4 miljoen meter vlag- doek behoort het uit 1948 stam mende en in 1955 door Faber Amsterdam overgenomen be drijf tot de belangrijkste vervaar digers van dit textielprodiikt in Europa. Olympische Spelen „De vlag is van oudsher de identiteitsdrager bij uitstek" zegt Faber, die medio dit vooijaar een gigantische vlakdrukmachine in gebruik hoopt te nemen. Het drukken van vlaggen tot een breedte van 2 meter en een leng te van 34 meter is dan mogelijk. Faber levert aan 28 landen, ver spreid over de hele wereld. „Kijk, het hoofdcontract voor de Olympische Spelen van 1992 in Amsterdam hadden we al op zak. Jammer dat het feest niet door gaat. Het zou een goede uitstra ling op het bedrijfsleven hebben gehad Het bleef voor de man nen in Markelo bij de vervaardi ging van 2500 blauwe promotie- vlaggen, met de bekende vijf rin gen, het wapen van Amsterdam en de vergeefs opgestegen vre desduif. De opdracht voor de De heren Faber en Ter Horst in hu we de nationale vlag wel zouden l Bouterse erbij, voorzie ik wel proble Goodwill Games in Moskou kreeg de vlaggenfabriek wel. Tijdens de conferentie van niet-gebonden landen in Irak zouden Fabers produkten ook voor enig feestelijk vlagvertoon moeten zorgen. „Mijnheer Cho- meini liet toen echter wat bom men vallen". Hoewel het polyes ter te boek staat als 'stormsterk' valt het niet in de categorie bom- bestendig. In principe levert.de zaak aan iedereen. Een vlaggen fabriek wimpelt niet snel klanten af. „Hoewel we ons aan echt fou te regimes natuurlijk geen buil willen vallen", haast Faber zich te zeggen. „Suriname? Ik denk dat we de nationale vlag wel zou den leveren. Met het hoofd van de heer Bouterse erbij, voorzie ik wel problemen". „Er is praktisch geen* branche ter wereld te bedenken, die geen vlag heeft" brengt adjunct-direc teur Ter Horst naar voren. Het magazijn van Textiel Markelo, met allerhande ooit gebruikte sjablonen, geeft een aardige in druk van het arsenaal opdracht gevers. Alle grote internationale benzinemaatschappijen, bier brouwers, automerken en siga- rettenboeren zijn er van de partij. Popgroepen als Abba en Dire 'abriek: SurinameIk denk dat zren. Met het hoofd van de heer Zn". (foto GPD) Straits plaatsten in het Twentse hun bestelling, evenals ijscoven- ters, omroepverenigingen en car navalsgezelschappen. Hakenkruizen „Je moet soms heel voorzich tig zijn" stelt Faber nadrukke lijk, „van een filmmaatschappij hebben we jaren geleden de op dracht gekregen vlaggen mef ha kenkruizen te maken. Die wap perden op de brug over de IJssel bij Deventer, waar 'A Bridge Too Far' wérd opgenomen. Al die ha kenkruizen hebben we na de op namen weer ingenomen. Zoiets kun je namelijk niet in roulatie laten". Niet wind, regen of vandalisme vormen heden ten dage de groot ste vijand van de vlag. „Nee, het meest hebben we te maken met luchtvervuiling. Lever je een vlag af in het Ruhrgebied in Duitsland dan moetje daar reke ning mee houden. Veel kun je niet doen tegen die aantasting door de 'zure regen. Een vlag hoeft echter tegenwoordig niet zo lang meer mee, omdat de prijs een stuk is gedaald en men het zich kan permitteren vaker een nieuw exemplaar aan te schaf fen".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2