Vrouwen beleefden de oorlog anders Alphen gooit deur dicht voor nieuwe gokautomatenhallen Katwijk wil geen samenwerking met Leiden en Alphen JachthaveneigenaarWoubrugge wil eigen kinderboerderijtje Katwijkse kas open voor hulp Derde Wereld Rijnsburgse (72) schrijft na veertig jaar boek over oorlogsjaren: füb3b7_ VRIJDAG 10 APRIL 1987 CDA wil minder bekrompen beleid ALPHEN AAN DEN RIJN i nieuwe gokhal bind je de kat - Plannen voor het inrich- ten van speelautomatenhal- len maken in Alphen geen enkele kans van slagen. De fracties in de gemeenteraad steunen om uiteenlopende redenen het voorstel van burgemeester en wethou ders om naast het 'speelhol' in Avifauna geen nieuwe automatenhallen in Alphen te tolereren. Bij het ge meentebestuur liggen drie 1 vmu HU Udt 111 giutcic UllllUUt:- verzoeken voor het openen tingscentra met meerdere lokalen A.C. Goedhals-Hommes zich ach ter het voorstel van B en W om het tot nu toe gevoerde beleid voort te zetten. Dat houdt in dat de burgemees ter als enige een vergunning kan afgeven voor kansspelautomaten voor hooguit één apparaat per in richting. CDA-fractie-voorzitter P. van der Neut noemde dat 'bekrom pen'. "We hoeven niet al te heilig en te rooms te zijn. Ik pleit niet voor een nieuwe gokhal, maar ik ind wel dat in grotere ontmoe- Vorming basisgezondheidsdienst van een gokhal. "Ik plaats grote twijfels by een hal in het centrum. De overlast is niet ondenkbeeldig en gokverslaving is geen onbekend verschijnsel meer. Dat neemt steeds meer toe. Met Verzetsmuseum wijdt expositie aan Alphen GOUDA/ALPHEN - Het Zuidhol- één fruitkast of flipperautomaat per zaal moet kunnen staan. De mogelijkheden daar mogen best wat ruimer zijn. Maar zet de eige naar de kasten naast elkaar, dan moet het wel meteen 'schluss' zijn", oordeelde Van der Neut. Raadslid C.C. Doolhoff (Progres sief Alphen) steunde zijn verzoek. Burgemeester M. Paats is bereid te onderzoeken in hoeverre daaraan tegemoet kan worden gekomen. Casino CDA en WD vinden met B en W dat de hal bij Avifauna, gezien het bijzondere karakter van het park, lands verzetsmuseum in Gouda moet kunnen blijven bestaan. J.G heeft een speciale expositie voorbereiding over het onder gronds verzet in Alphen en omstre- Arkel (SGP/RPF/GPV) wilde dat zelfs daar maatregelen tegen zouden worden genomen. "En als ken gedurende de Tweede Wereld- je dan consequent bent, moet je ook ons zogenaamde Golden-Ten casino in het bowlingcentrum be perkingen opleggen"..Paats: "We de hebben nooit sterke mogelijkhe den gehad om daar tegen op te tre den, maar die komen eraan". oorlog. Het museum doet daarom een beroep op de Alphense bevol king om belangwekkend materiaal ter beschikking te stellen v< tentoonstelling. Het museum stelt zich voor nauw samen te werken met de Al phense historische vereniging, vooral omdat deze club ook doen de is met de geschiedschrijving van de laatste wereldoorlog. Uit het persbericht blijkt overigens dat het museum nauwelijks over gege vens uit Alphen beschikt. Het toeval wil dat het noodlij dende verzetsmuseum onlangs bij de gemeente Alphen aanklopte voor subsidie. Dat verzoek werd aanvankelijk door het college van B en W geweigerd, omdat in de museale collectie vrijwel niets over Alphen is terug te vinden. CDA- raadslid P.J. Geerlof wist dat voor alsnog terug te draaien en het wachten is op een nieuw voorstel van het college. Van der Laan: "De kinderen vervelen zich stierlijk hier. Met de dieren kan ik de jeugd een beetje bezighouden" (foto Nanno Bloupot» WOUBRUGGE - Het kan nog wel een jaar duren rondlopen. voordat Woubrugge een kinderboerderij krijgt. De ei- "Ik wil de mensen hier houden", vertelt Van der genaar van de jachthaven aan de Vrouwgeestweg, J.P. Laan. "Dat kan ik doen met die kinderboerderij, 's van der Laan, hoopte zijn bedrijfje nog voor de zomer Zomers liggen hier veel gezinnen met hun jacht in de te kunnen uitbreiden met een kinderboerderij. Deze haven. In de regel vermaken de ouders zich daar pri- moet komen op de plaats waar volgens het bestem- ma. De kinderen vervelen zich echter stierlijk. Dan mingsplan een caravanterrein is gepland. En een wij- krijg je dat de mensen er opuit gaan trekken om de ziging van een bestemmingsplan neemt veel tijd in jeugd bezig te houden. Dat wil ik nu voorkomen", beslag. Hy is niet van plan allerlei exotische diersoorten te De jachthaveneigenaar wil ook een stal, kantoor, gaan houden. "Schapen, konijnen, wat geiten en de berging en toiletgebouw op het terrein neerzetten, kalkoenen vind ik voorlopig genoeg. Je hebt van die Van der Laan is niet zo blij met de vertraging van boerderijen waar de kinderen alleen maar mogen kij- waarschijnlijk een jaar, want de dieren die al rondlo- ken naar de dieren. Je weet wel. vanachter een hekje, pen op het terrein moeten nu voorlopig in hun oude Dat wil ik niet. Ze moeten de dieren kunnen aaien, onderkomens blijven. De jachthaveneigenaar heeft voeren, optillen en knuffelen. Dan pas hebben ze er naast schapen en lammetjes ook diverse kalkoenen echt plezier in". KATWIJK - Het samenwerkings orgaan duin- en bollenstreek (SDB) moet een eigen basisge zondheidsdienst opzetten. Bij sa menwerking met de regio's Leiden en Alphen kan een zelfstandig op treden onvoldoende worden ge waarborgd. Dat is de mening van een meer derheid van de Katwijkse raads commissie voor zorg, volksgezond heid, economische zaken en eman cipatie. De commissie week daar mee gisteravond af van een advies van het college van burgemeester en wethouders van de kustplaats om bij het opzetten van de basisge zondheidsdienst wel samen te werken met Alphen en Leiden. De raadsleden zyn van mening dat in een dergelijk samenwer kingsverband de gemeente Leiden een veel te grote invloed zou krij gen. "Laten we de basisgezond- KATWIJK - Een grote meerder heid in de Katwijkse raad is bereid geld te reserveren voor ontwikke- lopte lingssamenwerking. De gemeente zou met een eigen budget voor hulp aan Derde-Wereldlanden acti viteiten van Katwijkse organisaties moeten ondersteunen. plaatselijke kerken, scholen en verenigingen, maar benadrukte dat de gemeente vooral de bewust wording ten aanzien van de ont wikkelingsproblematiek moet sti muleren. Hij werd op dit punt ge steund door het PvdA-raadslid RE. Haasnoot-van Duijn. "De ge- jecten gaat ondersteunen, heeftdat Fasso", aldus mevrouw Haasnoot. Wethouder H.A. Hietkamp zei de indruk te hebben dat het particu lier initiatief in Katwijk al erg nauw is betrokken bij de hulp aan Derde Wereldlanden. "Als de ge meente nu ook langlopende pro- meente 2 1 coördinerende rol als voordeel dat ook de betrokken- 1 Duijn toonde zich 1 voorstander van het als dat in Noordwijk gebeurt met financieel steunen van acties van de jaarlijkse actie voor Burkina Over de hoogte van de bedragen die de gemeente voor ontwikke lingssamenwerking beschikbaar moet stellen, hield de raadscom missie zich gisteravond op de vlak te. Alleen de raadsleden Van Kes- teren en Van der Plas-van der Plas vonden het in de ambtelijke nota genoemde bedrag van 100.000 gul den wel wat aan de hoge kant. "We zouden kunnen beginnen met een gulden per inwoner", aldus het WD-raadslid Van der Pias-van der Plas. heidsdienst zo klein mogelijk hou den", aldus het RPF-raadslid E.J. Bergman. Hij werd op dit punt ge steund door de CDA'er H. van Duijn. "Als het erop aan komt heeft de gemeente Leiden het juri disch voor het zeggen. Laten we rj t'tt'td t~\ a c* daarom eerst maar proberen als ZjAL ^DALi SDB een dergelijke dienst op te Leiden zetten. Als dit in de praktijk niet haalbaar is, kunnen we altijd nog bij Alphen en Leiden aankloppen". In de basisgezondheidsdienst werken een aantal organisaties uit de gezondheidszorg samen. De dienst zal zich onder meer gaan be zighouden met bevolkingsonder zoeken, preventieve gezondheids zorg, het bestrijden van infectie ziekten en het adviseren van het plaatselijke en regionaal bestuur over vraagstukken op het gebied van de volksgezondheid. De rijksoverheid stelt geld be schikbaar voor het opzetten van een dergelijke dienst, die kosten dekkend kan worden beheerd in een werkgebied van minimaal 200.000 inwoners. Vooral met het oog op deze kos tendekkende exploitatie is het Kat- vijkse college voorstander De wethouder werd gisteravond alleen gesteund door het WD- raadslid D. van der Pias-van der Plas. "Als we een eigen dienst op zetten, kunnen we niet zelfstandig alle vereiste taken verrichten", meende mevrouw Van der Plas. "Dat betekent dat we toch op een aantal onderdelen moeten samen werken met Leiden en Alphen en het is maar de vraag of deze ge meenten dan nog op ons zitten te wachten". Leiden LAK-theater, Clevenngaplaats - Voor stelling 'Dedouble' van Compagnie Ste phanie Aubin, 20.30 uur. Kapelzaal K en O, Oude Vest 43 - Inter nationale pianoserie met Arielle Vernè- de. 20.15 u Schouwburg, Oude Vest 45 - Jazzcon- door Ann Burton en Mark Murphy, 20.15 1 Pieterskerk - Johannes Passion met di verse solisten en Leids Kamerkoor. 20.30 uur. Ijshal, Vondellaan - Rommelmarkt, 10 tot 17 uur. Pieterskerk - Rommelmarkt, 10 tot 17 Leidse Hout - Prestatieloop over 2V2, 5 en 10 kilometer, 11 uur. Leiderdorp Muzenhof, Cor Gordijnsingel 3 - Neder- 411315. Voorschoten Cultureel Centrum, Marijkelaan 4. Tweedehands kunstmarkt particulie ren, hele dag. Leiden. "Als het SDB zelfstan dig een basisgezondheidsdienst opzet, zal deze zeker met financiële tekorten gaan werken", aldus wet houder H.A. Hietkamp. Bij een sa menwerking. in een grote regio kunnen deze tekorten worden voorkomen, meende Hietkamp, en kan verder worden geprofiteerd van de kennis die in grote gemeen ten op het gebied van de volksge zondheid aanwezig is. RIJNSBURG "We hebben geen lering getrokken uit het verleden. Nog steeds zijn er oorlogen gaande. De ervaringen uit de oorlog moeten worden doorgegeven aan de volgende generaties. Ook al om duidelijk te ma ken dat we de mensen niet mogen veroordelen als zij zich in oorlogstijd niet bijzonder heldhaftig hebben ge dragen". Zo verklaart i der Laan-Boelens haar motviatie om, na veertig jaar haar stilzwij gen te hebben bewaard, nu haar ervaringen uit de tijd van de Tweede Wereldoorlog op papier te zetten. Volgende week ver schijnt haar boek 'In antwoord op je vragen, terugblik van een vrouw op de bezettingstijd'. door Monica Wesseling Het is, zo benadrukt de in Rijnsburg woonachtige schrijf ster herhaaldelijk, beslist niet de bedoeling om met het beschrij ven van de geschiedenis uit die tijd zichzelfi haar echtgenoot - die huisarts in Rijnsburg was - of andere verzetsmensen, te ver heerlijken. "We deden wat onze plicht was, daar mag je je niet op laten voorstaan". Het boek gaat dus niet over heldendaden, beschrijft de ge voelens, angsten en ervaringen van een vrouw in oorlogstijd. Er zijn tot nu tóe nog nauwelijks boeken geschreven door vrou wen die de oorlog bewust heb ben meegemaakt. Dat is voor de 72-jarige schrijfster ook een van de redenen geweest om tot publi catie over te gaan, "Ik denk dat vrouwen de oor log anders hebben ervaren dan mannen. Ik had in de oorlogsja ren al kinderen. De hele oorlogs tijd lang heb ik gekampt met een enorrn schuldgevoel jegens mijn kinderen. Ik had ze op de wereld gezet en was verantwoordelijk Ook de angst Rijnsburgse de oorlogsdagen heeft doorleeft, komt duidelijk in het boek naar voren. Van der Laan-Boelens: "Hopelijk maakt die beschrijving van mijn gevoe lens de volgende generaties dui delijk dat zij niet mogen oorde len over de daden van mensen tijdens de oorlog. Dat geldt na tuurlijk niet voor diegenen die echt fout zijn geweest. Maar al diegenen die zich niet bij het ver zet hebben aangesloten omdat ze het gewoon niet konden, mogen we daarop niet aankijken". Gesloten De schrijfster heeft haar erva ringen lange tijd voor zichzelf ge houden. "Over persoonlijke din gen praat ik niet zo makkelijk. Het gaat me beter af om naar an deren te luisteren. Het blootge ven van jezelf vraagt nogal wat". Buiten de familiekring werd niet of nauwelijks over de oorlog gepraat. In het gezin, dat na de oorlog zes kinderen telde, kwam de oorlogstijd wel herhaaldelijk ter sprake. Juist die gesprekken over de oorlog zijn de aanleiding geweest voor het schrijven van het boek. Van der Laan-Boelens: "Drie jaar geleden vroeg mijn jongste zoon of ik de gebeurtenissen en ervaringen uit die tijd niet eens op papier wilde zetten. Er waren bij hem nog zo veel vragen open gebleven. Dat heb ik toen toege zegd. Myn zoon heeft dertig vra gen opgesteld die ik als leidraad voor het schrijven van mijn boek heb gebruikt". Aanvankelijk was het manus cript alleen bedoeld voor het ge zin, de familie en heel goede vrienden onder wie de verzets mensen die de oorlog hebben overleefd. Toen het klaar was, heeft de schrijfster het manus cript aan verschillende mensen - laten lezen. Met enige schroom zegt ze: "Ze zeiden dat de be schrijving van myn ervaringen en gevoelens ook voor anderen belangrijk zou kunnen zijn. Dat heeft mij doen besluiten de stap Ook de uitgever van het boek, Meinema, blijkt deze mening overigens te zijn toegedaan. In diens voorwoord zegt hij dat het boek veel mensen kan helpen met het verwerken van hun oor logservaringen. Boek Het boek handelt over de oor logstijd in Rijnsburg. Van der Laan-Boelens beschrijft de ge beurtenissen en ervaringen van haar gezin en de naaste vrienden kring. Het verhaal begint in septem ber 1939 met de voormobilistaie. Mei 1940 wordt Rijnsburg net als de rest van Nederland, bezet. Van der Laan-Boelens herinnert het zich alsof het gisteren pas is gebeurd: "We hoorden op de ra dio dat vliegveld Valkenburg on veilig was. Dat was hemelsbreed nauwelijks twee kilometer bij ons huis vandaan! Ik was doods bang. Als ik toen had geweten dat de oorlog vijf jaar zou duren, was mijn angst waarschijnlijk nog veel groter geweest". Direct na het uitbreken van de oorlog richtte de echtgenoot van de schrijfster, die immers arts was, een noodhospitaal in. Na een aantal heel angstige en on rustige dagen hernam, zo vertelt de schrijfster, het dagelijks leven weer zijn gangetje. Echt 'dage lijks' was het overigens niet. Het huis van Van der Laan werd een toevluchtsoord voor vele onder duikers. Het verzet organiseerde zich. Hoewel de gebeurtenissen uit die tijd op historisch verant woorde wijze worden beschre ven, de controle door het Insti tuut voor Oorlogsdocumentatie staat daar garant voor, zijn de blote feiten niet het belangrijkst. Van der Laan-Boelens: "Ik heb geprobeerd te verwoorden wat er in die dagen in ons omging. De zorgen en angsten, maar ook de lachbuien die als reactie op de spanningen onvermijdelijk wa- Moeilijk Zoals zovelen die de oorlog be wust hebben meegemaakt, heeft ook mevrouw Van der Laan-Boe lens haar ervaringen uit de oor log jaren achtereen diep wegge stopt gehouden. "Zoiets gebeurt niet uit luiheid. De gevoelens waarmee je te maken hebt zijn evenwel zó ingrijpend en over weldigend dat je ze niet kunt hanteren. Een mens is heel han dig in het wegdringen van nare ervaringen", aldus de Rijnsburg- Mevrouw van der Laan-Boe lens heeft, met een onderbreking van een half jaar, twee jaar lang elke dag vier uur aan het schrij ven van het boek besteed. Hoe wel het haar de nodige moeite heeft gekost - verschillende ke ren heeft ze op het punt gestaan het schrijven te staken - is de schrijfster blij dat ze is doorge gaan. Ze heeft, naar ze achteraf conclu deert, de oorlog enigszins 'van zich afgeschreven'. 'In antwoord op je vragen' is uitgegeven als paperback en kost 25 gulden. Het eerste exem plaar van het boek is deze week tijdens een bijeenkomst in De Voorhof aangeboden aan de echtgenote van de in 1945 omge komen ex-burgemeester van Rijnsburg, A. Hermans. Veel vrienden en kennissen van Van der Laan-Boelens die samen met haar de oorlog heb ben doorleefd, zijn inmiddels overleden. Van der Laan-Boe- lens: "Ik ben heel blij dat ik het eerste boek aan mevrouw Her mans kan uitreiken. Er zijn nog maar zo weinig mensen uit die tijd inleven. Juist daarom is het denk ik belangrijk om de erva ringen van de oudere generatie op papier te zetten. We zouden lering moeten trekken uit de ge schiedenis. Dat kan alleen als precies bekend is wat de mensen toen hebben doorgemaakt. Angst en nog eens angst, dat was het". LEIDEN Artsen De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwynenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: Y. Groeneveld, Brikkenwal 19, tel. 218661, spreekuur Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: H. Janssen, tel. 121641, spreekuur Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus. Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: R. Taytelbaum, tel. 120266, spreekuur Hogewoerd 138. zo 8 uur tot 24 uur: J. Rus, Middelste gracht 129, tel. 132500. Groep'3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit. W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogêlberg en v.d. Muijsenbergh: J. Pleiter, Fruin- gracht 116, tel. 125820, spreekuur Burg- gravenlaan 102. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d, Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: B. Roos, Zocher- straat 1, tei: 766123. zo 8 uur tot 24 uur: F. Lahr, Zoeter- woudsesingel 11, tel. 120347. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein za 8 uur tot zo 8 uur: J. Reinders. G. Brandtstraat 29, tel. 760947. zo 8 uur tot 24 uur: H. de Jong, Noord- eindeplein 4a, tel. 123752. Leiderdorp J. v.d. Leden en J. v.d. Beek, tel. 894539 za en zo spreekuur van 12.30 -13 uur op Hoofdstraat 8. Oegstgeest van za 10 uur, tot ma 7.30 uur: J.W. de Haan, Oranjelaan 26, tel. 170605. Voorschoten za E. Schotaniis, Leidseweg 305, tel. 766462; zo L. Prescott, Bachlaan 1, tel. 2356. Warmond A. de Gijzel, Dorpsstraat 35, Warmond, tel. 01711-10834. Wassenaar Zoeterwoude de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van 10 tot 17 april door: apotheek Zuid-West, Brahmslaan 18-20, tel. 763134 en door apotheek Linnaeus. Kempenaerstraat 31. Oegstgeest. tel. 173330. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder. Roest: A.W, Helder, Hermelijnvlinder 36, tel. 220513. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: E.J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten R. Koster, Narcisstraat 47, tel. 01717- 3836; C. Westgeest, Leidseweg 560, tel. 071-768616; J. Frencken, J. Röntgenlaan 14, Leidschendam. tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: H.A.J.M. Middelweerd, Herenweg 77, Warmond, tel. 01711-11738. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haaswyk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts van Mierlo tele fonisch bereikbaar onder nummer 071- 155375; tevens spreekuur van 11-12 en 17-18 uur. W. Kuiters, Hoge Rijndijk 38, Leiden, tel. 125215 doet dienst in eigen praktijk.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16