Werking van menselijk brein als voorbeeld in informatica DE TIJD/ 1 KRONIEK OVER VAN TOENIÈÏMM^ actief in vrije tijd Hans Phaf krijgt Ruigrok-prijs voor afstudeerproject Maximale capaciteit bereikt van de Leidse vuilverbranding Ruiten ingegooid Bouw van 6 woningen Bezwaren van 'De Kooi' tegen tijdelijke opslag vuile grond VRIJDAG 10 APRIL 1987 z=:LEIDSCH DAGBLAD De Duitse vertegenwoordiging die niet meer welkom teas op het congres op de Leidse universiteit. In het middenin witte jas, zit Von Leers. komen dat Von Leers de auteur zou zijn van een brochure, gehe ten 'Juden raus!', waarin een pas sage voorkwam over de rituele moord door joden op christen kinderen. Een dag voor de sluiting van het congres riep Huizinga Von Leers bij zich en vroeg hem of hij ook werkelijk die brochure had geschreven. Dat kon Von Leers niet ontkennen. Hierop drukte Huizinga zijn 'diepe afschuw en diepe verachting' voor dergelijke uitlatingen uit en verzocht Von Leers niet langer gebruik te ma ken van de gastvrijheid van de universiteit. Daarop moest het congres een dag eerder worden beëindigd omdat de Duitse dele gatie vertrok. Of men Huizinga dankbaar was voor deze vroege waakzaamheid? Dat kan men niet zeggen. Toen de Duitsers hun vertrek aankondigden, klauterde de toenmalige voorzitter van het Leidse studentencorps, zonder zich even ervan te vergewissen hoe de vork in de steel zat, op een tafel en verklaarde dat, als de Ne derlandse delegatie dit was over komen, zij evenzo zou handelen. De reactie van de Curatoren van de universiteit is helemaal van elke zorgvuldigheid gespeend. Op 21 april doet de voorzitter van Curatoren mededeling 'inzake het optreden van den Rector Magnificus tegenover dr. Von Leers, een van de gedelegeerden van Duitsche zijde op de confe rentie van de International Stu dent Service, voor welke confe rentie door Curatoren eenige lo calen in het Academiegebouw zijn beschikbaar gesteld. De be trokkene heeft ter conferentie geen onvertogen woord gespro ken. De Rector Magnificus vond echter in de antecedenten van dr. Von Leers (schrijven van een werk over het Jodenvraagstuk) een aanleiding tot zijn optreden. De conferentie was o.a. bijeenge roepen ter bespreking van het rassenvraagstuk. Het College acht de houding van den Rector niet juist'. Zo werd Huizinga ook nog door de minister op het matje ge roepen en vanuit Duitsland was Von Leers inmiddels bezig een hetze te ontketenen. Dat leidde er bijvoorbeeld toe dat een arti kel van Huizinga, voor het Histo rische Zeitschrift, verscheen met een toevoeging van de redactie dat als ze het had geweten het stuk niet was geplaatst. Zo stond Huizinga, op een paar trouwe studenten en verstandige collega's na, tamelijk alleen. Het is toch vreemd te moeten consta teren dat een van de eerste daden van verzet tegen het veldwin nend nazisme gepleegd moest worden door iemand die zich het liefst bevond binnen de wanden van zijn studeervertrek en wel als wereldvreemd is betiteld. Von Leers had in ieder geval niet veel geleerd. Zelfs van de oorlog leerde hij niet. Van 1950 tot 1955 hield hij zich op in Ar gentinië, waar hij vaste mede werker was van het neo-nazisti- sche tijdschrift Der Weg in Bue nos Aires. Sedert 1955 woonde hij in Egypte, waar hij zich, na zijn toetreding tot de islam Amin Omar von Leers noemde en zei leraar Duits te Cairo te zijn. Te gen een journalist verklaarde hij in 1960 dat hij niet werkzaam was in het kader van de antisemi tische propaganda van Nasser, zoals wel beweerd was. In het voorjaar van 1965 overleed hij in Cairo. WILLEM OTTERSPEER EENZAAM VERZET VAN HUIZINGA TEGEN JODENHATER VON LEERS Concordia Muziek- en Showband Concor dia houdt komend weekend een aantal activiteiten. Vanavond kan er om 20.00 uur geklaverjast en gesjoeld worden. Zaterdag middag om 14.00 uur is er voor de jeugd van 7 tot 14 jaar een filmmiddag. Concordia geeft zondag voor het eerst in haar be staan een koffieconcert die om 12.00 uur zal beginnen. Alles heeft plaats in het verenigingsge bouw aan de Langegracht 61. Volksdansen Tarantella houdt zondag avond een volksdansinstuif in het LVC, Breestraat 66. In de pauze treedt de spaanse dans groep La Bandilla Alegria op. Aanvang 19.00 uur. Postduiven Stedelijk Samenspel Leiden houdt zondag een verkoping van geschonken jonge duiven in het clublokaal van de L.P.V. De Vriendenclub aan de Anna Pau- lownastraat tegenover nummer 1. Bezichtiging begint om 12.30 uur en de verkoop om 14.30 uur. Vouwwerk Het Nederlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuur- vriendenwerk (NIVON), houdt zondag een middag in de Petrus- kerk aan de Lammenschansweg waar bezoekers Japans vouw werk kunnen maken. Aanvang 15.00 uur. Informatica De subfaculteit wiskunde en informatica houdt zaterdag in het gebouw aan de Niels Bohr- weg 1 voor geïnteresseerden reen informatieve bijeenkomst over het studieprogramma en de com puterfaciliteiten die de opleiding ten dienste staan. Aanvang 13.00 Ruilen De Leidse Postzegelvereniging De Postzegelvrienden houdt maandag een ruil-, contact- en veilingavond in het restaurant Posthof aan de Wassenaarseweg 1. Aanvang 19.30 uur. Film In de Kapelzaal van K O aan de Oude Vest 45 wordt dins dag de film The Osterman Week end van Peckinpah vetoond, waarin onder anderen Rutger Hauer te zien is. Aanvang 20.15 De Burcht Muziekvereniging De Burcht houdt zondag een kaart- en sjoel- middag in de Burchtvesting aan de Aalmarkt 9. Aanvang 14.00 uur. LEIDEN - Dit bleef over van de fiets van een jongeman die gistermiddag ernstig beenletsel opliep bij een verkeersongeval. De 19-jarige Leidenaar werd omver gereden door een vrachtwagen die vanaf het Rapenburg de Breestraat opdraaide. De chauffeur, een 31-jarige man uit Hazerswoude, had de fietser, die naast de vracht wagen reed, niet gezien. Het is op die plaats voor het motorjverkeer overigens verboden om rechtsaf te slaan. Het slachtoffer werd met ernstig beenletsel, waaronder een gecompliceerde beenbreuk, overgebracht naar het Diaco- nessenhuis. 'fn,n J*n Wolvatf» LEIDEN - De Leidse vuilverbran dingsinstallatie is overvol. Door het aantrekken van de economie, wordt er zoveel meer vuil aangebo den dat de verbrandingscapaciteit - 90.000 ton per jaar - is bereikt. Wethouder Kuijers, voorzitter van de gemeenschappelijke regeling LEIDEN - Bij de school 'De Horst' aan de Beyerincklaan zijn in de nacht van woensdag op donderdag 19 ruiten vernield. Een week eer der waren al eens zeven ruiten van de school ingegooid. LEIDEN - Wijkcomité 'De Kooi' heeft bezwaar tegen het gebrek aan overleg over de opslag van vervuil de grond op de Zijloever. Het wijk comité verzoekt het college van B en W in een brief deze 'overval- techniek' in het vervolg achterwe ge te laten. Volgens 'De Kooi' was er voldoende tijd om de buurt in te lichten over de noodzaak van het tijdelijke depot of voor het zoeken van een alternatief. De voorzitter van het wijkcomi té, J. Werter, schrijft in een brief aan het college van B en W dat de die de vuilverbranding beheert, verwacht echter niet dat er op kor te termijn problemen ontstaan. Volgens Kuijers is al vanaf april vorig jaar te merken dat mensen meer vuil aanbieden. In totaal wordt nu 3000 tot 4000 ton meer aangeboden dan in 1985. Of die trend zich ook in de naaste toe komst voortzet, is niet te zeggen, meent hij. "Het hogere aanbod van vuil is onder meer te wijten aan zo geheten vervangingsinvesterin gen. Doordat de economie verbe tert kopen mensen bijvoorbeeld nieuwe meubels en gooien de oude weg. Op een gegeven moment ver minderen die vervangingsinveste ringen weer, en stabiliseert het aanbod zich. Zij het op een hoger niveau dan daarvoor". Kuijers stelt dat, wanneer de Leidse vuilverbrandingsinstallatie wijze waarop de gemeente heeft gehandeld, getuigt van grove on zorgvuldigheid. 'De Kooi' heeft ook bezwaar tegen het feit dat de gebruiker van het land waar nu de grond wordt gestort, geen gelegen heid heeft gekregen om een ander stuk grond voor zijn vee te zoeken. Het wijkcomité verzoekt B en W het storten van verontreinigde grond nog enige tijd op te schor ten. Daarbij wordt de suggestie aan de hand gedaan de gebruiker van het land schadeloos te stellen. werkelijk 'afgeladen' is, eventueel kan worden uitgeweken naar de Haagse vuilverbranding. Hoe het op de langere termijn verder moet, durft Kuijers op dit moment nog niet te zeggen: "Dat is koffiedik - of in dit geval: grof vuil - kijken". LEIDEN - Op een terreintje op de hoek van de Lokhorststraat en de Pieterskerkgracht worden in vier lagen 6 woningen gebouwd. De raadscommissies hebben gister avond ingestemd met het plan. Het terreintje is momenteel in gebruik als parkeer- en speelplaats. De wo ningen hebben ieder twee verdie pingen. Het is de bedoeling dat nog dit jaar met de bouw wordt begon nen. Het woonblok wordt uitge voerd in twee kleuren steen. De prijs bedraagt maximaal 155.000 gulden per woning. Achteraf oordelen is altijd mak kelijk, zeker in het geval van de Tweede Wereldoorlog, waarvan wij de afschuwelijke gevolgen zo goed kennen. Maar toch ontkomt men vaak niet aan het gevoel dat er zoveel naiviteit heerste in de jaren dertig jegens nazi-Duits- land. De International Student Ser vice bijvoorbeeld, een orgaan dat zich bezighield met sociaal werk onder studenten en culturele sa menwerking, organiseerde in die tijd conferenties tussen joden en antisemieten alsof datgene wat die mensen uit elkaar hield, een doodgewoon gespreksonder werp was. Ook sprak men er soms zijn spijt over uit als de na- tionaal-socialistische studenten niet op een bepaald congres ver schenen. Dat was zo jammer voor het wederzijds begrip. Ze waren wel op de in Leiden georganiseerde bijeenkomst van de International Student Service die werd gehouden van 7 tot 12 april, deze week 54 jaar geleden. Het discussiestuk dat ze voor de vergadering inbrachten sprak onomwonden van 'de dierlijke mens en de internationale jood, de apokalyptische dreiging van de Untermensch'. De leider van de Duitse delega tie, dr. Johann von Leers, sprak er openlijk van het Nordische ras en dat negers en joden daartoe niet behoorden en dat vooral Oost-Joden slecht waren. Er werd lustig op los gediscussieerd en een studentenblad conclu deerde: 'Wij gingen uiteen, be grijpende iets meer van de men- schen en de problemen van deze wereld, vriendschap gesloten hebbende met jonge menschen, in de overtuiging "that we had a good time together"'. Maar toen gooide Huizinga roet in het eten. Johan Huizinga, de vermaarde historicus, was dat jaar rector-magnificus van de universiteit en hij vatte die taak - namelijk de universiteit naar buiten te vertegehwoordigen - ernstig op. Hem was ter ore ge- LEIDEN - Een automobilist mag doorrijden wanneer het verkeers licht op groen staat. Als er echter een rode brandweerauto van de an dere kant komt, moet hij die voor rang verlenen. Voor een rode auto van de PTT hoeft echter weer niet te worden gestopt. Door in een fractie van een seconde verbindin gen te leggen met die delen van de hersenen waar relevante informa tie is opgeslagen, weet de automo bilist of hij moet stoppen of mag doorrijden. door Willem Spierdijk tloe komt het nu dat mensen uit die veelheid van informatie en ken nis de juiste actie afleidt? In de processen die aan deze informatie verwerking ten grondslag liggen zyn wetenschappers van verschil lende disciplines geïnteresseerd. Naast medisch-biologen, neurofy- siologen en informatici hebben vooral ook psychologen belang stelling getoond voor deze proble matiek. De psychologen willen we ten hoe de selectie van de veelheid aan informatie die de hersenen be reikt, hoe die plaatsheeft en wat zich daarbij in de hersenen af speelt. De aandacht voor de werking van de verbindingen ('connecties') in de hersenen is vooral in Ameri ka de laatste tijd groeiende. Het 'connectionisme' is nu ook in Lei den onderwerp van nadere studie. De psycholoog Hans Phaf (33) wijdde er zijn afstudeeronderzoek aan en mocht als beloning voor zijn onderzoek en als stimulans voor verdere studie een prijs (25.000 gul den) van de J.C. Ruigrok Stichting in ontvangst nemen. In juni begint Phaf met een promotie-onderzoek in deze richting van de psychologi sche functieleer. Verder onderzoek in deze rich ting kan grote gevolgen hebben voor bijvoorbeeld de informatica. De mens heeft het vermogen om in een fractie van een seconde één ge zicht uit duizende andere te her kennen. Een computer heeft voor dit soort operaties nogal wat tijd nodig. De computer moet immers stapsgewijs een gegeven vergelij ken met alle andere gegevens in het bestand. Parallel Door een gegeven niet stapsge wijs door een computer te laten verwerken, maar door een aantal computers zo te verbinden dat ge lijktijdig ('parallel') gegevens kun nen worden vergeleken, kan een computer een handeling als het een andere stroming dachten in termen van een telefooncentrale. Interessant is dat de psychologie nu haar eigen metafoor creëert. De psychologie ontwikkelt haar eigen theorie". Ondanks de veelbelovendheid van het onderzoek is een verzoek van de vakgroep psychologische functieleer om subsidie van het In formatica Stimuleringsplan niet gehonoreerd. "Het probleem is dat men niet geloofde dat wij voor ons onderzoek binnen drie jaar een commerciële toepassing zouden vinden. Wij stelden ons voor om een piepklein robotje te maken. De gedachte was echter dat die dom me psychologen niet genoeg ver stand van elektronica hebben", meent Hudson. Model De basisgedachte van het 'con nectionisme' is om het informatie verwerkende systeem zoals dat van de mens, in sterk vereenvou digde vorm in model te brengen. In de modellen worden zenuwcellen met hun verbindingen nagebootst. Dat gebeurt door verschillende knooppunten met elkaar te verbin den. Een netwerk van samenhan gende en gelijktijdig actieve knooppunten moet uiteindelijk het gewenste gedrag opleveren. "Je kan niet anders dan modellen ma ken. Het menselijk zenuwstelsel is te complex, telt ongeveer 10 mil jard neuronen", aldus Hans Phaf. Psycholoog Hans Phaf: "We moeten er voor waken om nu dingen te roepen die we straks niet kunnen waarmaken. Dat is een fout die de eerste onderzoekers die met dit onderwerp bezig waren, ook maakten". (foto Jan Holvast) Belangrijk daarbij is dat binnen de stroming modellen ingebouwd kunnen worden die in tegenstel ling tot de vroegere, het vermogen tot 'zelforganisatie' hebben. Dat betekent dat wanneer de invoer van bepaalde gegevens tot een uit komst heeft geleid, het model een volgende keer de uitslag na de in voer van vergelijkbare gegevens sneller levert. Het model heeft dat als het ware 'geleerd' door zelf structuren aan te leggen. P. Hud son, met A. van der Heijde de bege leider van het afstudeerproject van Phaf: "Dat is het interessante aan de hele aanpak. Wat voor soort ar chitectuur ontstaat er in die syste men die zichzelf organiseren. Wel ke verbindingen legt het systeem zelf?" Phaf waarschuwt er echter voor dat met dit voorbeeld een voor schot genomen wordt op toekom stige ontwikkelingen. "We moeten er voor waken om nu dingen te roe pen die we straks niet kunnen waarmaken. Dat is een fout die de eerste onderzoekers die met dit on derwerp bezig waren, ook maak ten". Behalve voor de informatica is bestudering van de verbindingen in de hersenen ook voor de psycho logie van belang. Hudson: "De psy chologen gebruikten tot nu toe ei genlijk vergelijkingen afkomstig van andere wetenschappen. Freud dacht in termen van een stoomlo comotief. Vertegenwoordigers van Voor zijn afstudeeronderzoek heeft Phaf gebruik gemaakt van bestaande experimenten met proefpersonen. Aan de hand van één onderzoek heeft de Leidse psy choloog een model gemaakt. Met dat model kon Phaf vervolgens voorspellingen doen hoe proefper sonen zich bij andere onderzoeken zouden gedragen. De resultaten die het model verschaften, bleken vervolgens goed overeen te komen met de uitkomsten die de feitelijke experimenten met de proefperso nen hadden opgeleverd. P. Hudson is enthousiast over het werk van Phaf: "Het enerve rende eraan is dat op een nieuwe manier voorspellingen worden ge daan over gedrag. Tot nu toe werd dat door psychologen meestal op basis van kansberekening gedaan. De werking van het menselijk brein werd daarbij niet als voor beeld genomen. Dat is wel het ken merk van het model van Phaf. Het is in staat om echt keuzes te maken net als de mens. Daarbij worden ook fouten gemaakt". Exacte voorspellingen over het gedrag van de mens zullen ook in de toekomst niet mogelijk zijn. Phaf: "Het zal wel mogelijk zijn om bepaalde trends aan te geven".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15