Stokkermans moet vervuiling aanpakken Hoogheemraadschap eist maatregelen die 7 ton kosten Van Harteveld overleden Opgezette vos gestolen Voorzitter 3 October- Vereerriging stapt op Beschadiging 23.990,- □I kamsteeg VRIJDAG 10 APRIL 1987 LEIDEN - Het Leidse galvani- seerbedrijf Stokkermans aan de Rooseveltstraat moet van het hoogheemraadschap de vervuiling van het riool met 80 procent verminderen. Een van de activiteiten van het bedrijf is het verwerken van chemisch afval van andere ondernemin gen in de eigen afvalwaterzui veringsinstallatie. Het bedrijf voldoet momenteel niet aan de normen van de lozingsvergun ning die door het Hoogheem raadschap Rijnland is ver strekt. door Willem Spierdijk Volgens het hoogheemraad schap worden er teveel zware me talen in het riool geloosd. Deze ko men uiteindelijk via de waterzuive ringsinstallatie Zuid-West in het oppervlaktewater terecht. De di rectie van Stokkermans heeft bin nenkort een gesprek met het hoog heemraadschap over de noodzake lijke maatregelen. Het bedrijf moet om aan de bepalingen in de ver gunning te voldoen een bedrag van zeven ton investeren om de zuive ringsinstallatie te verbeteren. De onderneming heeft er begrip voor dat de maatregelen moeten worden genomen. "Het is een lo gisch gevolg van de milieu-wetge ving. Wij zien zelf in dat er verbete ringen aan de installatie noodzake lijk zijn", aldus directeur J.J.M. Driessen. Maar volgens de directie van Stokkermans komt de investering van zeven ton wel slecht uit. Het bedrijf kwam vijf jaar geleden in ernstige betalingsmoeilijkheden en moest in 1982 zelfs uitstel van betaling aanvragen. Die surséance werd in februari 1985 opgeheven. "Wij zitten in een periode waarin wij weer volop investeren. Iets dat daarvoor enige tijd achterwege is gebleven. Wij zitten er natuurlijk niet op te wachten om geld uit te geven aan het opknappen van de afvalwaterzuiveringsinstallatie". Oud zeer Op het gebied van het milieu zit nogal wat oud zeer bij het bedrijf. Het bedrijf werd in 1971 gedwon gen door de gemeente Leiden een zuiveringsinstallatie te bouwen. Dat vergde een flinke investering. Het heeft het bedrijf altijd gesto ken dat concurrenten, althans een aantal, niet aan de strenge milieu- eisen hoefde te voldoen. Volgens Stokkermans heeft het investeren in de zuiveringsinstalla tie de concurrentiepositie aan het eind van de jaren zeventig ernstig verzwakt. Andere bedrijven in de galvanische sector voldeden im mers niet aan milieu-eisen. Daarbij kreeg een belangrijke concurrent in 1978 miljoenen overheidssteun. Stokkermans had een jaar eerder tevergeefs bij het ministerie van economische zaken om een bijdra ge aangeklopt. Een van de redenen dat het het bedrijf weer voor de wind gaat, is dat het zich is gaan concentreren op het leveren van kwaliteitswerk. "Het is een gedachte die in een groot gedeelte van de Nederlandse industrie leeft: laat de massa-pro- duktie over aan landen in bijvoor beeld het Verre Oosten en laten wij ons hier concentreren op kwali teit". Stokkermans heeft bij de reorga nisatie de kwaliteitsafdeling van het bedrijf nieuw leven ingeblazen. De drie geautomatiseerde installa ties voor het galvaniseren van mas sa-artikelen (bijvoorbeeld onder delen voor auto- en rijwielindus trie) werden afgestoten. Er wordt nog wel voor die branches ge werkt, maar niet meer met de vol automatische installaties. De on derneming heeft zich toegelegd op het verrichten van werkzaamhe den voor onder meer de vliegtuig industrie. Werk waaraan hoge kwa- Het bedrijf Stokkermans aan de Rooseveltstraat. (archieffoto) ;fll|öc8é: Simone van Driel er» Meindert van der Kaaij, telefoon 144941. toestel 217 ot 222. liteitseisen worden gesteld. Er wordt dan ook streng toezicht ge houden op de uitvoering van het werk. Verloop Een ander probleem waarmee de directie te kampen had, was het verloop onder het personeel, dat sommige jaren 50 procent bedroeg. Dat werd teruggedrongen door een betere beloning voor de werkne mers. Een onderzoek wees uit dat de lonen achter liepen in vergelij king met soortgelijke bedrijven. Directeur Driessen denkt dat het bedrijf de moeilijke periode mede heeft kunnen overleven dankzij de steun van de leveranciers. "De meeste zijn ons trouw gebleven, terwijl ze toch een duidelijk risico liepen. Als we voor 20.000 gulden chemicaliën nodig hadden, werd de bestelling gewoon geleverd. Als dat niet was gebeurd, hadden we trouwens niet verder kunnen gaan. Maar de leveranciers konden lang niet altijd meteen worden betaald. Klaarblijkelijk was er vertrouwen en werd er toch geleverd. Dat komt doordat het bedrijf altijd een goede naam heeft gehad en al sinds 1923 in Leiden is gevestigd". Het galvaniseerbedrijf werd in 1968 van de binnenstad naar de Rooseveltstraat verplaatst. Belang rijkste bedrijfsactiviteit van Stok kermans is galvaniseren. Het be drijf voorziet produkten van ande re bedrijven van een laatste laag. De activiteiten van de onderne ming zijn in twee takken te verde len. In de eerste plaats worden ma terialen voor decoratieve toepas sing behandeld, zoals bierpompen, kranen, lampekappen. Zo'n behan deling bestaat uit bijvoorbeeld ver nikkelen of verchromen. Daarnaast houdt het bedrijf zich bezig met de revisie van oude on derdelen, bijvoorbeeld voor auto's of voor de scheepsbouw. Stokker mans is een van de weinige bedrij ven die ook particulieren helpen. "Niet met het verchromen van een paperclip, maar wel met bijvoor beeld autobumpers. Wij hebben hier onlangs een Rolls Royce, waarvan we enkele jaren geleden onderdelen hadden verguld, weer van vernikkelde delen voorzien. Daarbij worden hoge eisen aan de kwaliteit gesteld. Op een uitlaat van een bromfiets wordt over het algemeen 20 tot 30 micron nikkel aangebracht, op Rolls-Royceon- derdelen is dat 200 micron", aldus verkoopleider Th. van Eisen. Het personeelsbestand dat in de hoogtijdagen ongeveer 130 be droeg en was gekrompen tot 39 man personeel bij de ophef van de surséance, is inmiddels weer gro ter geworden. Op dit moment heeft Stokkermans 61 personeelsleden in dienst. Voor de komende jaren heeft het bedrijf zich een verdere verbete ring van de kwaliteit voorgeno men. De directie van de onderne ming ziet de toekomst na de sur séance-periode weer zonnig in. Het gaat te ver om te stellen dat het be drijf weer uit de zorgen is. Direc teur Driessen: "We zijn nu weer in staat om voorzichtig te investeren. Vorig jaar hebben we het perso neel eens een extraatje kunnen ge ven, het gebouw is weer eens ge schilderd. Het kan echter nog wel 5 jaar duren voor we de gevolgen van de slechte periode te boven zijn". Ook verkoopleider Van Eisen is optimistisch. "Zekerheid over een onbezorgde toekomst is er echter niet. Er zou niets mooier zijn dan wanneer je als ondernemer vooruit kon kijken. Dan was je gauw rijk". LEIDEN - Op 84-jarige leeftijd is gisteren J.L.A. van Harteveld overleden. Hij heeft een grote rol gespeeld in het sociale leven van Leiden. Zo is de heer Van Harte veld bijna 25 bestuurslid geweest van de Leidse 3 October-Vereeni- ging, waarvan een aantal jaren als tweede secretaris. Hij is 50 jaar zin gend lid geweest van het zangkoor St. Petrus, waarvan 15 jaar ook nog voorzitter. Grote bekendheid in de Profes sorenwij k verwierf Van Harteveld als eigenaar van de gelijknamige drogisterij aan de Zeemanlaan. Hij is daar 60 jaar bij betrokken ge weest. Van Harteveld is enige tijd voorzitter geweest van de Algeme ne Nederlandse Drogistenbond en bestuurslid van de buurtvereni ging van de Professorenwijk. De heer Van Harteveld heeft voor zijn inzet voor verschillende zaken een aantal hoge onderschei dingen in ontvangst mogen ne men. Zo was hij Drager van Pro Ecclesia et Pontifice. Van Harte veld heeft voor zijn verzetswerk tij dens de Tweede Wereldoorlog het Verzetskruis gekregen. Zijn dro gisterij was een kwartier van de on dergrondse. Hij is tevens benoemd tot ridder in de orde van de Heilige Gregorius. LEIDEN - Bij een slagerij aan de Nieuwe Rijn is gisteren een opge zette vos ter waarde van 3000 gul den gestolen. Een getuige van de diefstal zag hoe de dader het object overgaf aan een ander persoon. Ladies Liberaal J. Paddenburg is weer helemaal terug. Deze be rucht en beroemde Leidenaar heeft met een aantal medestan ders besloten een nieuwe stich ting op poten te zetten. Gisteren kwam hij dat met veel trompet geschal op de redactie melden. "Foundation for Ladies in Dis tress", wat zoveel betekent als: stichting voor dames in moeilijk heden. Het doel van de stichting is het steunen, in de ruimste zin des woords, van dames die door het overlijden van hun man of door echtscheiding in proble men zijn geraakt. Hij moest bekennen dat het idee was ontstaan onder het ge not van een borreltje, maar dat niettemin het plan 'zo serieus is als maar kan'. Hij toonde de no tulen van de in oprichting zijnde Vrije Leidse Liberalen, onder het mompelen van: "Gaat er toch ef- fe bij zitten". Het bleek dat de notaris de Vrije Leidse Liberalen nog niet had kunnen goedkeu ren, vanwege de al te bloemrijke statuten. Dat zou dan nog wel even veranderd moeten worden. Paddenburg is geen onbeken de voor het Leidsch Dagblad, want een aantal jaren geleden be stookte hij de krant geregeld met telexberichten die dan vaak be trekking hadden op de WD. Dat werd hem door die partij niet al tijd in dank afgenomen. Ook haalde hij de krant met zijn Leidsch Liberaal Bulletin waarin hij zich een warm voorstander toonde om de Leidse binnenstad maar liefst zeven parkeergarages te bouwen. Elk met een capaci teit van 500 tot 1.000 parkeer plaatsen. Kortom een kleurrijke figuur. Zijn gloednieuwe stichting, die is opgericht ter nagedachtenis van 'John Kennedy and his lady- friend Marilyn Monroe', heeft ook al een pand op het oog waar in "de dames gelegenheid krij gen om zich te ontspannen, in een beschermde omgeving". In de Lange Scheistraat staan een paar huisjes te koop. Bovendien zou daar het kantoor kunnen worden gevestigd. Paddenburg heeft ook al in de bewaking van het pand voorzien. Hij noemt in dat verband namen als Aad Huschka en Willem Visscher, alsmede zichzelf. Namen die op zich al de nodige respect afdwin- Ladies (2) Meestal is het bij elkaar ha len van geld een heel groot pro bleem. Voor Paddenburg niet. Hij heeft als liberaal zat vriendjes die ondernemer zijn en wel wat willen schuiven, althans dat moeten we uit zijn woorden op maken. Hij geeft een lijst met na men en de daarbij behorende, weliswaar naar vermogen, af te dragen sommen gelds. Dat blij ken geen misselijke bedragen te zijn, want die schommelen tus sen de 50.000 en de 100.000 gul den. Voor de zekerheid hebben we maar even naar de door Pad denburg genoemde betrokkenen gebeld. Willem Visscher van café Van Meizen zegt niets met de plannen te maken te hebben. Hij heeft er wel over gehoord, maar er is geen haar op zijn hoofd die er over piekert de plannen van Pad denburg met een som geld ter grootte van 50.000 gulden op ta fel te leggen. Koos Klein, kroegbaas van ca fé Bristol aan de Nieuwe Bees tenmarkt, moet heel hard lachen als hij de naam Paddenburg hoort. Hij lijkt wel of het om de gelijknamige zaak in fopartike- len gaat, zo werkt de naam op zijn lachspieren. Van het plan om dames in moeilijkheden te helpen weet hij echter niets. "Ik heb Paddenburg daar weieens over horen spreken en misschien heb ik weieens ja gezegd om van het gezeur af te zijn. Ik be schouwde dat als dronkemans grapjes. Maar u begrijpt dat ik helemaal niet geïnteresseerd ben". Is hij van plan is om het geld te betalen? "Ha, ha, hoe veel? 50.000 gulden? Hij krijgt van mij nog geen 50.000 centen", aldus een resolute Klein. Toch Paddenburg maar even ingelicht over de weinig bereid willige houding van zijn mede-li beralen. "Weten ze niets van mijn plannen af? Hóógst merk waardig. Weet u wat, ik bel ze even op", reageert hij. Daarna was Paddenburg niet meer be reikbaar. De panden aan de Lange Scheistraat die Paddenburg had willen kopen voor zijn ladies in distress. Niet alle door Paddenburg op gesomde mensen nemen de stichting klaarblijkelijk serieus. Maar Paddenburg zelf heeft wel al concrete stappen onderno men. Een telefoontje naar de Rijnsburgse makelaar De Leeuw, die het pand waarin de stichting haar intrek wil nemen verkoopt, leert dat Paddenburg inderdaad een serieus bod heeft uitgebracht. Helaas voor hem is de makelaardij zo goed als rond met een andere gegadigde. Partijgenoot In het laatste nummer van het partij orgaan van de PvdA stond een artikel van de hand van Tan Toan Hok. Normaal een redactielid van de Partijgenoot (PG), maar dit stuk had hij op persoonlijke titel geschreven. Het ging over een onderwerp dat ook al in deze kolommen is be handeld: de beslotenheid van de PvdA. Hij wilde protesteren te gen het feit dat een bestuurslid, Doeke Nauta, is verwijderd van een fractievergadering, omdat er een vertrouwelijk onderwerp moest worden behandeld. Zijn artikel is volgens Hok bij andere PvdA'ers in het verkeerde keel gat geschoten. Via-via heeft hij te horen ge kregen dat de tweede voorzitter Greetje van den Bergh vindt dat het stuk geweigerd had moeten worden. In het bestuur wordt daarom overwogen een vorm van censuur toe te passen op de PG. De redactie van het partij or gaan moet voortaan alle ingezon den stukken ter inzage leggen, vóór de publicatie. Dan kan het partijbestuur alsnog bepaalde 'partij-vijandige' artikelen uit het blad houden. Althans zo luidt volgens Tan Toan Hok het voor stel in het bestuur. "Een voorstel dat een democratische partij on waardig isl", vindt hij. Het wei geren van stukken staat volgens hem bovendien op gespannen voet met de Grondwet. Op de achtergrond spelen ge dachten mee over de functie die de PG zou moeten hebben. Vol gens Hok wil het bestuur van de PG een propagandablad maken. Het laatste wat Hok wil is echter dat het blad gezagsgetrouw is en braaf de mening ventileert van de mensen die het in de partij voor het zeggen hebben. "In mijn ogen is de PG voor iedereen en niet voor de heersende kliek. Dat betekent dat ook een pijnlij ke discussie afgedrukt moet kunnen worden. De trend van de laatste jaren is dat er steeds min der openbaarheid is binnen de partij. Er wordt eigenlijk de me thode van de CPN toegepast: ii Dijkman) binnenskamers discussie, naar buiten toe zwijgen". Greetje van den Bergh hoort op van de beschuldigende vinger van Hok. "In de eerste plaats is het niet zo dat wij een vorm van censuur voorstaan. Wij hebben in het bestuur alleen voorgesteld een gesprek met de redactie van de PG aan te gaan, om haar func tioneren ter discussie te stellen. De redactie is nu van mening dat ze alles kan plaatsen als er maar geen onbehoorlijke dingen zoals vloeken in voor komen. Inhou delijk wordt nu niet gekeken of een stuk wel in de PG thuis hoort. Daar willen we het met de redactie over hebben en niet over censuur", aldus Van den Bergh. Zij is het ook niet eens met de stelling van Hok als zou alles bin nenskamers worden bediscus sieerd en besloten. Van den Bergh vindt het juist heel be langrijk dat de achterban goed wordt geïnformeerd. Dat er geen heftige discussies meer plaats hebben, verklaart zij door de ho ge mate van eensgezindheid bin nen de partij. "Het is heel moei lijk om aan te geven waar binnen de partij de onenigheden lig gen". Geen meningsverschillen bin nen de Partij van de Arbeid? So cialisten eensgezind? Maak dat de kat wijs. LEIDEN - Prof. dr. A. Rörsch treedt af als voorzitter van de 3 Oc- tober-Vereeniging. Rörsch heeft deze functie tien jaar bekleed. Hij wordt opgevolgd door dr. D.P. den Os, de secretaris van de Leidse uni versiteit. Den Os is al lid van het bestuur van de 3 October-Vereeni- ging. Het is niet nodig dat de leden vergadering van de vereniging ak koord gaat met de opvolging, om dat het bestuur zelf de functies ver deelt. Rörsch kan het voorzitterschap niet langer combineren met zijn werkzaamheden als lid van de Raad van Bestuur van TNO. "Ik zal de komende tijd veel in het buiten land bezig zijn. Het voorzitter schap vergt veel tijd die ik niet be schikbaar heb. Het aftreden van Rörsch bete kent niet dat hij zich geheel uit het Leidse sociale leven zal terugtrek ken: "Volgend jaar bestaat de Leidse uitmarkt vijfjaar. Er zal dan een grote manifestatie plaats heb ben. Ik ben van plan bij te dragen aan de organisatie van dat evene ment". Hoogtepunt van zijn loopbaan als voorzitter noemt Rörsch de vie ring van het eeuwfeest. "Vooral op de postkoetsrace kijk ik met ple zier terug. Niet omdat dat beter of leuker was dan de andere onderde len van het eeuwfeest, maar omdat ik zelf bijzonder nauw bij de orga nisatie betrokken was. Eigenlijk was elke 3-oktoberviering een hoogtepunt". Vorig jaar kwam Rörsch in de publiciteit toen hij in een interview met het universiteitsblad Mare zei dat een werkloze timmerman niet in het bestuur van de 3 October- Vereeniging zou kunnen. Volgens Rörsch heeft deze affaire niets met z'n aftreden te maken. "Ik heb dat inmiddels wel verwerkt. Je moet accepteren dat als je veel in de pu bliciteit bent, er wel eens dingen verkeerd gaan". worden. Tijdens zijn tien-jarige ambtsperiode regende het op 3 ok tober niet één keer. "Dit zal louter op statistische gronden niet voor Den Os zijn weggelegd", aldus de hoogleraar. Den Os denk dat er onder zijn voorzitterschap wat de viering van 3 oktober betreft weinig zal veran deren. "Het blijft een echt Leids feest met twee takken: de feestvie ring en de herdenking. Misschien dat ik meer de behoeder van de herdenking dan de feestvierder zaJ. zijn". De secretaris van de universiteit is zeker niet van plan om het voor zitterschap maar een jaar te bekle den. "Het is duidelijk dat je over het algemeen niet voor een korte periode voorzitter van de 3 Octo ber-Vereeniging wordt". Den Os heeft om zijn functie goed te kun nen uitoefenen al een aantal neven functies opgezegd. De nieuwe voorzitter kan niet de garantie geven elke keer voor mooi weer te zorgen op 3 oktober. Hij ziet ook een nadeel aan lange reeks feesten zonder regen. "De scherpte gaat er af om een goed nevenpro gramma te organiseren voor het geval het weer slecht is". LEIDEN - In de Antillenstraat zijn gisteren drie auto's beschadigd bij werkzaamheden aan het dek van een flat. Doordat een slang waar door grint naar het dak werd getransporteerd, kapot ging, kwa men de stenen op de auto's terecht. Ook sneuvelden twee ruiten van een woning. De werkzaamheden werden uitgevoerd door een be drijf uit Purmerend. De schade wordt vergoed door de verzekering van het bedrijf. Ook op de Sperwerhorst werden gistermiddag enkele auto's bescha digd bij werk aan de daken. Hier kwam teer op geparkeerde auto's terecht. ADVERTENTIE t leverbaar^ Golf C Alpine 1.3, 3 deurs uitvoering Alpenwit met een blauw stoffen interieur. De extra's: 1. GTI achterspoiler. 2. Grille met dubbele halogeen koplampen. 3. GTI spatbordverbreders. 4. Intervalschakelaar op de ruitenwissers voor. 5. GTI decorbies zwart. 6. GTI+ lichtmetalen velgen 6J x 14 met 185/60 banden. 7. Achterdecorplaat met Alpine signatuur. 8. Sportief dashbord met o.a. klok en dagteller. 9. Van binnenuit verstelbare buitenspiegels. Uw voordeel f2.150,- Kamsteeg Zuid B.V. Oegstgeest - Leiderdorp Katwijk - Voorschoten Na tien jaar voorzitter van de 3 October-Vereeniging te zijn geweest, Stapt RÖTSCh op. (archieffoto)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13