EEN MAAND IBIZA Met stijve kuiten langs de Zuidlimburgse kruisbeelden Nieuwe opzet Beekse Bergen VRIJDAG 10 APRIL 1987 PAGINA 11 I VRIJE TIJD Wandelen langs gorgelende beekjes en genieten van schitterende doorkijkjes. We zijn te laat. Het is dik over zessen en de soep dampt al in de pan. Of we zo vriendelijk willen zijn ons voor deze keer niet eerst te douchen. Jaja, dat er flink is gezweet, wil me vrouw best geloven. Twintig kilometer door de Limburgse heuvl'n. Kan je begrijpen. Een paar stijve kuiten houd je er vlug aan over en aan een natte rug ontkom je al helemaal niet. „Maar zal ik de soep dan toch maar vast opdienen?" Nee, dat mag ze niet. Ik meld on ze gastvrouwe dat ik liever sufge- kookte vermicelli eet, dan dat ik met een nog nazwetend lijf aan de dis schuif en duik meteen onder het stortbad als ik mijn rugzak op het bed heb gesmeten. In het war me water dat langs mijn ogen spoelt, zie ik de dag terug. Beelden van de kerktoren die boven het bolle landschap bij Berg uitsteekt en van dat wonderbaarlijke kruis beeld bij Sint Anthoniusbank. Het aan het voeteneinde vermel de gedicht heb ik overgeschreven: Zondaar die hier langs mij gaat Geen enkele blik zelfs op mij slaat Gedenk toch voordat gij verder gaat U voor mijn rechtersstoel eens staat Ik lees het nog eens over onder de lllllllllllilllilllllllllllllllllllilllllllllllll Een 'Voetreis door Limburg' is te bestellen bij de VW Limburg, Kasteel 'Den Halder', Postbus 811, 6300 AV Valkenburg, tel. 04406- 13993. Er kan worden gekozen voor een driedaagse (f 175) of een vijfdaagse tocht (f320). Dit arran gement omvat twee overnachtin gen in hotels op basis van voïpen- sion, vervoer van bagage vanaf Valkenburg naar de hotels en te rug, treinkaartjes Valkenburg- Meerssen en Simpelveld-Valken- burg, Stafkaart Zuid-Limburg, en een rugzak (1 per 2 personen). Ook ontvangt men een herinnerings medaille en een routebeschrij ving. Illllllllillllllllllllllllllllllllilllllllllllll Rob van den Dobbelsteen ondanks alle perikelen smakelijke maaltijd en neem me voor de vol gende twee dagen geen kruisbeeld meer te missen. Dat komt me duur te staan. Lim burg barst van de kruisbeelden. Je loopt van het ene naar het andere. Kruisbeelden op elk kruispunt, kruisbeelden aan alle horizonten. Op de laatste dag als mijn mishan delde spieren steeds heviger tegen spartelen. betrap ik me zelfs op blasfemie: hij hangt, mompel ik in mezelf met enige jaloezie; ik moet nog verder. Een trits dagen om in een lijstje te zetten. Van Meerssen naar Sint Geertruid, van Sint Geertruid naar Epen en van Epen naar Simpel- veld. Zestig kilometer over paden waar je alleen maar te voet kunt komen. Zelfs een terreinfiets is hier taboe. Je wringt het ding nooit van zijn leven door de draaihekjes die koebeesten van de.openbare weg moeten houden. Van nijd lij ken de dieren hun vlaaien daarom juist op de route van de argeloze voetganger te deponeren. Maar die taalt daar niet naar. Onderweg groeit veel en lang gras. Leukste Uitvalsbasis is Valkenburg. Daar zetten we onze auto neer bij het leukste station van Nederland. Een gebouw uit de tijd dat spoorweg stations nog spoorwegstations wa ren. Als je heel diep snuift ruik je Een goedkoop dagje uit met het héle gezin of voor een niet te hoge prijs een bungalow huren. Dat zijn de nieuwe mogelijkheden in Beek- se Bergen, het recreatiepark bij Hilvarenbeek, dat sinds 1 januari in particuliere handen is overge daan. Het park is drastisch verbouwd voor deze nieuwe opzet. Die is be paald door de nieuwe eigenaar Li- béma Vrijetijdsparken. Een keten waartoe ook het nieuwe Autotron in Rosmalen en vakantiepark Vin- keloord in Nuland bijvoorbeeld be horen. Recreatie voor de gewone man. Zo zou je de nieuwe filosofie achter Beekse Bergen het best kunnen omschrijven. 'Lower-budgetre- creatie', noemt de vakman dat. Geen dure topattracties meer. De nog de locomotieven die hier gil lend optrokken. De echte wandeling begint in Meerssen, waarheen we ons door de trein laten vervoeren. En hij ein digt twee dagen later in Simpel- veld vanwaar we weer naar dat sui kertaartenstation van Valkenburg terugkeren. Daartussen Zuid-Lim burg en face. Niet alleen maar pro fielen van verre heuvels, zoals de toerende automobilist die vanaf de Mergellandroute kan zien, maar het land recht voor zijn raap. Het land met al zijn rimpels en kraaie- pootjes. Het land tot in de kleinste details. Het is te fris om met een rietje in de mond aan de oever van de vrien delijk gorgelende Gulp te gaan lig gen. Maar daarvoor in de plaats vinden we een terras in Slenaken. Koffie f 1,80; appelvlaai met slag room f 2. Kom daar ergens anders nog om? We pakken meteen uit. Het is tenslotte feest. We bestellen twee keer. Zestig kilometer wandelen in drie dagen. Is dat vermoeiend? Ja en nee. Stijf wordt de ongetrainde tippelaar sowieso; moe zal 'ie niet echt worden. Ach ja, vlak voor Sint Geertruid jaagt de lucht ons even fluitend door de longen omdat de heldere, maar strenge routebe schrijving een tocht over trap petjes voorschrijft. Maar hadden we de order genegeerd, mooi dat wildwaterbaan, de schipschommel en de achtbaan zijn verdwenen. In de plaats daarvan meer aandacht voor de fraaie natuur, voor de die ren in het safaripark, voor sportie ve activiteiten. „De mensen krijgen steeds meer vrije tijd, maar niet meer geld om daaraan uit te geven. Wij spelen in op de behoefte er ook tussendoor eens een dagje of een paar dagen uit te willen zonder dat zoiets een kapitaal kost", aldus Libéma-di- recteur D. Lips. Dat blijkt uit de toegangsprijzen: een dagje Beekse Bergen kost f 5,75 voor het strandpark. Een be- we dan de Libekerweg hadden ge mist. Het leukste dorpsstraatje van Zuid-Limburg, waarvan de okeren gevels juist tijdens onze entree gloeien in het late licht van een on dergaande zon. Mensen willen altijd weten wat het mooist was en nooit weet ik op die vraag een antwoord. En na die wandeling door Zuid-Limburg al helemaal niet. Had ik dan moeten zeggen dat ik voetpad nummer zes langs de Gulp het hoogtepunt zoekje aan het Safaripark gaat, met de eigen auto, f 12,50 per persoon kosten. Een bungalow huren kost per week nog geen duizend gul den. Maar liefst elf miljoen gulden heeft Libéma in de Beekse Bergen- nieuwe stijl gestopt. Omdat men naast de dagjesmensen ook moge lijkheden wil bieden voor een meerdaags verblijf in het recreatie park, zijn er tachtig bungalows ge pland, met zicht op de grote water partij in het park. Er is een nieuwe camping met vijfhonderd plaatsen, er zijn stranden aangelegd, duin- vond? Maar dan had ik gelogen. Want die ochtend in het Savelsbos, toen de zon het land die zeldzame, niet te imiteren, puur Zuidlim burgse make-up gaf, was net zo'n hoogtepunt. Evenals dat smalle pad voor Gronsveld waar de foto graaf binnen vijf minuten een heel filmpje volschoot. En die met schitterende doorkijkjes verluchte zizag-route over het molligvriende- lijke Drielandenpunt. Ach, die naam van dat hotel leek partijen geschapen, er komen nieu we restaurants, een supermarkt, film- en recreatiezalen, een bar, een wasserette en een kapsalon. Het Holland-eiland biedt de mogelijk heid te wandelen langs Nederlands provinciegrenzen en vanuit de ka belbaan kijk je neer op deze minia tuur-versie van ons land. In het safaripark vinden we een leeuweneiland, een apen- en een flamingo-eiland, een ark van Noach, een kinderboerderij en een grote vogelshow. „We willen de hekken waar dat mogelijk is vervangen door water. inderdaad wat overdreven. 'Alpen- zicht'. Terwijl we in het heldere weer nog maar net de in een blau we waas wegdeemsterende toppen van de Ardennen konden onder scheiden. Maar was onze lach wel terecht? Nauwelijks, bedachten we ons later. Zuiver geografisch be zien diende de hotelier te worden beticht van grove snoeverij. Maar emotioneel was hem niks aan te re kenen. Wie zou niet opscheppen als hij in zo'n land woonde. Je krijgt een mooier beeld van het safari-park en het is ook leuker kij ken naar de dieren. Bovendien wil len we meer stopplaatsen onder weg, waar de mensen uit de auto of bus kunnen. Voor 12,3 miljoen kocht Libéma Beekse Bergen van Tilburg en Hil varenbeek, die de last van het park niet meer konden opbrengen. „Zoiets moet je ook aan vakmen sen overlaten", zegt Van Loos broek, directeur van de „nieuwe" Beekse Bergen. Libéma heeft een vijfjarenplan voor het park opgezet. Er moeten in totaal vijfhonderd bungalows komen te staan, congresruimte en een ski-complex voor de winterre- creatie. Want het ligt in de bedoe ling het park een heel jaar open te houden. Korte toer j Kuifje Het bekende attractiepark Wali- bi in Waals Brabant in België hero pent op 4 april zijn deuren. Nieuw in het park is 'De wereld van Kuif je'. Toeristen kunnen de beroemde stripheld per boot in de jungle vol gen en er de avonturen van Kuifje in de Zonnetempel, het Gebroken Oor en andere bekende verhalen ontdekken. Ook is het mogelijk om via een vlot het land van de Arum- baya-Indianen, die hier overigens Brussels spreken, te bezoeken. Verdere informatie is te verkrijgen bij het Belgisch Verkeersburo, He rengracht 435-437 in Amsterdam, Gastronomie-reizen Speciaal voor lekkerbekken en fijnproevers heeft het nieuwe reis bureau Unica Reizen een vakantie pakket samengesteld. In Frankrijk en Duitsland kunnen liefhebbers terecht in beroemde drie sterren restaurants en krijgen zij de moge lijkheid diverse bekende meester koks te ontmoeten. Er zijn tevens mogelijkheden kookcursussen te volgen met be roemde meesterkoks als docent. Het reisprogramma 1987 is aan te vragen bij Unica Reizen, Zaagmo lenstraat 7b in Rotterdam. Taaivakanties De Stichting English Languages Centres organiseert sinds kort zo genaamde taaivakanties naar En geland. Tijdens de vakanties staan het sociale contact en het (beter) le ren van de Engelse taal centraal. Het bijzondere van de reis is de combinatie van lessen, excursies naar o.a. Londen en Cambridge en het tijdelijk wonen bij een Engels gezin. Zo wordt de deelnemer 24 uur per dag geconfronteerd met de befaamde 'English way of life'. Voor meer informatie: Stichting ELC, Kantoorgracht 4, Delft. Tel.. 015-131194. Strandzesdaagse Evenals voorgaande jaren orga niseert de vereniging Stand6daag- se ook in '87 weer een zes dagen durende wandelkampeertocht langs het strand van Den Helder naar Hoek van Holland. In de week van 27 juli tot 1 augustus worden ec weer 1000 deelnemers verwacht die in zes etappes de 140 kilometer te voet zullen afleggen. De organi satie zorgt voor kampeerruimte en voor de maaltijden. Ook zal dage lijks de bagage (tent, slaapzak, kle ding enz.) naar de volgende etappe plaats worden vervoerd. Na afloop ontvangt elke deelne mer een herinnering. De informa tiefolder is te verkrijgen bij post bus 299 in Den Helder. Pnjs iticl BTW, excl ajleveiingskosten Wijzigingen voorbehouden Het betreft bier een huurkoopovereenkomst in samenwerking met onze financieringsmaatschappij op de gebruikelijke voorwaarden, geldend bij aanschaf vóór 31 mei en registratie vóór 15 tutu 1987. ImporteurPon Car BV, Heemstede. Wie eigenlijk al lang van plan was om Seat Ibiza te gaan rijden, kan dat nu inderdaad al vanaf 189- per maand doen. Dank zij onze nieuwe tinancieringsvorm. Daarmee worden zaken als spor tiviteit,schoonheiden exclusiviteit nu voor iedereen bereikbaar. Even een rekensommetje. Stel u koopt een Ibiza 900 Playa met een aanschafprijs van 15.495,-. U betaalt 4.895- (ca. 30% van de nieuw, waarde) contant. In de meeste gevallen zal de inruilwaarde van uw huidige auto daar voldoende voor zijn. Vervolgens betaalt u 48 maanden een bedrag van 189,-. Dit bedrag is gebaseerd op een effectieve jaar rente van 9,9%. Dan blijft er nog een bedrag van 4.500,- over. Dit restbedrag kunt u dan afbetalen, of u ruilt uw auto in Daarbij kunt u er van uit gaan dat de waarde van uw Ibiza aanmerkelijk hoger zal liggen dan het restbedrag. Van deze financieringsvorm kunt u niet alleen gebruik maken bij de Ibiza serie, maar bij alle Seat modellen. U kunt dus ook beslui ten om voor een bijzonder laag bedrag per maand in een Marbella, Ronda of Malaga te stappen. Zo kunt u voortaan zorgeloos Seat rijden en tegelijkertijd geld overhouden voor andere zaken. Bijvoor beeld een vakantie naar Ibiza AUTOTECHNIEK ZONDER GRENZEN. Alphen a/d Rijn Gabo Autoservice B.V., Kalkovenweg 7, Tel.: 01720-43301. Leiden Autobedrijf Huisman B.V, Levendaal 80, Tel.: 071-144345. Katwijk a/d Rijn Autobedrijf Bellcar, Valkenburgseweg 28a, Tel.: 01718-71961. Hillegom Autobedrijf "Henko", Weeresteinstraat 25A, Tel.: 02520-23568. Wie eigenlijk al lang van plan was om Seat Marbella te gaan rijden, kan dat nu inder daad al vanaf 159 - per maand doen. Dank zij onze nieuwe fi nancieringsvorm. Daarmee wor den zaken als schoonheid,spor tiviteit en exclusiviteit nu voor iedereen bereikbaar. Even een rekensommetje. Stel u koopt een Marbella 900 L met een aanschafprijs van 11.995,-. U betaalt 3-695,- (ca. 30% van de nieuwwaarde) contant. In de meeste gevallen zal de inruilwaarde van uw huidige auto daar voldoende voor zijn. Vervolgens betaalt u 48 maanden een bedrag van 159,-. Dit bedrag is gebaseerd op een effectieve jaarrente van 9,4%. Dan blijft er nog een bedrag van 2.750,- over. Ditrest- bedrag kunt u dan afbetalen, ofu ruiltuwauto in. Daarbij kuntuer van uitgaan dat de waarde van uw Marbella aanmerkelijk hoger zal liggen dan het restbedrag. Van deze financierings vorm kunt u niet alleen gebruik maken bij de Marbella serie, maar bij alle Seat modellen. U kunt dus ook besluiten om voor een bijzonder laag bedrag per maand in een Ibiza, Ronda of Malaga te stappen. Zo kunt u voortaan zorgeloos Seat rijden en tegelijkertijd geld overhouden voor andere zaken. Bijvoorbeeld een vakantie naar Marbella. AUTOTECHNIEK ZONDER GRENZEN. VOOR DEALERADRESSEN ZIE ELDERS DEZE Pnjs incl BTW, 1987 Importeur •veringskosten. Wijzigingen roe aalschappij op de gebruikelijke rB\Heemstede

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11