'Heel wat studenten hebben nog geen stuiver ontvangen' ITE Loonstrijd als het moet. Loonmatiging blijft Invoering studiefinanciering verloopt chaotisch Pastoor van Nieuiween deed onderzoek naar kerknamen PAGINA 2 WOENSDAG 8 APRIL 1987 André Smits: "De grootste problemen moeten nog komen, zeker voor scholieren in het voortgezet onderwijs". «foto Holvast» student te maken heeft met wei gerachtige ouders of met ouders die gescheiden zijn. Ja, dat kost veel inspanning. Ik denk dat zoiets inderdaad kan leiden tot vertra ging in de studie. Je mag daar niet té dramatis'ch over doen. De invoe ring van de nieuwe wet zal er in het algemeen niet toe leiden dat de stu denten niet meer aan studeren toe komen. Dat neemt niet weg, dat er toch een behoorlijk aantal met de ze perikelen te maken krijgt". Die studenten, verwacht André Smits, zullen, als ze geen uitweg meer zien, bij de dekanen op de stoep staan. En dan? "In noodge vallen zullen wij de helpende hand bieden", zegt de dekaan van de Leidse universiteit. "Ik voeg daar direct aan toe, dat we met het ver strekken van voorschotten heel voorzichtig omspringen. Als we maar raak zouden geven, dan pra ten we wel over miljoenen. Die hebben we niet. Wat wij doen is re pareren. Meer ligt niet in ons ver mogen". Kort geding De Landelijke Studentenvak bond heeft inmiddels besloten zich niet neer te leggen bij de uitpraak van het kort geding door de Haag se rechtbank. De bond gaat in ho ger beroep. Jaap de Bruijn, be- tifurslid van de LSVB, vertelt waarom: "De president is niet vol doende op al onze argumenten in gegaan. Over het redelijkheidsbe ginsel en de voorlichting heeft hij helemaal niets gezegd". Volgens De Bruijn wordt van daag bekerid wanneer de kwestie in de Tweede Kamer aan de orde zal worden gesteld. "Het zal duide lijk zijn", zegt het bestuurslid van de LSVB, "dat wij dan zullen laten merken dat we er zijn. Dat zullen we ook als er in Groningen een feestje wordt georganiseerd door het computerbureau, dat de pro gramma's voor de studiefinancie ring heeft aangeleverd. De zaak zou 'rond' zijn. Nou, daar is natuur lijk in het geheel geen sprake van. De LSVB is laaiend op Deetman. De vakbond stelt, dat er over niet minder dan 538.000 studenten heen wordt gelopen. Studenten die stuk voor stuk in aanmerking ko men voor een beurs. "Deetman lijkt daar geen moment bij stil te staan", bromt De Bruijn. "Wat we ook doen, we krijgen geen poot aan de grond. Dat is toch treurig?" Een 25-jarige student so ciale geografie zegt het zo: "Aan studeren ben ik het laatste half jaar niet toege komen. Ik had het te druk met pogingen om aan geld te komen. Het leek wel of ze het geroken hadden. Want uitgerekend op de dag dat de studenten de straat op gingen om te de monstreren, werd het hele bedrag op mijn rekening bijgeschreven. Maar ik zat toen al van september zon der één cent". door Jan Westerlaken Groningen zit met een achterstand van 50.000 formulieren die nog moeten worden verwerkt om stu denten een aanvullende financie ring te kunnen verstrekken. De computer staat soms langdurig stil. Hij is niet de enige student die Wat de studenten ook proberen, door het nieuwe beurzenstelsel op via de telefoon is er geen binnen- zwart zaad zit. Het ziet er echter komen aan in Groningen. Al dagen niet naar uit dat protesteren helpt, achtereen is het bureau van 's mor- Minister Deetman (onderwijs) gens vroeg tot in de avond in ge- heeft al hun klachten van tafel ge- sprek. veegd. En een kort geding - aange spannen door de Landelijke Stu dentenvakbond - verloren de stu- massaal bij de dekanen denten ook al. De Haagse recht- versiteit aan. De universiteit in Lei- bank verwierp de eis van LSVB den heeft speciaal voor voorlich- om de studietoelage niet aan het ting over het nieuwe stelsel studie- eind, maar aan het begin van de fianciering een medewerker aange- Omdat ze geen gehoor in Gronin gen krijgen, kloppen de studenten maand uit te keren. i telefoonlijn open- Niet alleen de student zit met gesteld. Gemiddeld maken hiervan dekaan van de rijksuniversiteit in Leiden, schuift de schuld van alle onzekerheid niet in de schoenen van de Centrale Directie Studiefi nanciering. Hij zegt: "Het probleem ligt uit eindelijk niet in Groningen. Kijk, dat bureau is plotseling geconfron teerd met een immens systeem waar maar liefst een half miljoen studenten onder vallen. Zoiets moet je heel zorgvuldig invoeren. Doe je dat overhaast, dan krijg je brokken. Daarom moet er nu met voorschotten op de studiebeurzen worden gewerkt. Dat zijn grove schattingen. Maar het gevolg daar van is wel dat de student niet weet waarop hij recht heeft en ook niet weet wat hem boven het hoofd hangt". Als het goed is, weten de studen- dit jaar hoe hoog ten hun toelage zal zijn. Hoewel André Smits daarover zijn twijfels heeft. Hij vreest dat de studenten straks wel eens massaal in het rood kun nen komen te staan. Volgens de Leidse dekaan kan dit Groningen worden aangerekend. "Het bureau heeft steken laten vallen", zegt hij. "Een aantal studenten heeft nog niets gekregen, zelfs geen voor schot. Niet zo verwonderlijk dus, dat behoorlijk wat studenten in de knoei zijn geraakt". Een Leidse studente werd bijna het slachtoffer van een administra tieve misser in Groningen. Ze kwam in aanmerking voor een beurs, zo had men haar vanuit het noorden laten weten. Maar houden. De nieuwe regeling be paalt dat de biologische vader en moeder de aanvraag tot studiefi nanciering moeten ondersteunen. Anders krijgen zij geen geld. Het komt er - wat het eerste be-, treft - dus op neer dat de student op zoek moet naar één van de ou ders. Kan hij die niet vinden, dan wordt studeren voor hem erg onze ker. Ook als die ouder weigert om de aanvraag te ondertekenen. Een mistige situatie. Het groot ste probleem moet nog komen, voorspelt André Smits. De wet Studiefinanciering is er volgens hem doorgejast. De Centrale direc tie Studiefinanciering, die wet moet uitvoeren, en de studenten wachtte tevergeefs op geld. Een te- zijn daarvan de dupe. Toch ziet - Demonstraties hebben de 1 geding hebben de studenten geen poot c i studiefinanciering niet kunnen tegenhouden. Ook met t x de grond gekregen bij minister Deetman(l lefoontje met de Centrale Directie Studiefinanciering bracht geen op lossing. Men hield bij hoog en bij laag vol, dat ze wél geld had gekre gen. Toen de zaak nader werd on derzocht bleek dat het tweeling zusje van de studente op hetzelfde adres woonde. De computer, die toch al niet optimaal functioneer de, kon dit niet verwerken. Enfin, inmiddels is alles weer rechtge trokken. Alleen, de studente wacht nog wel op haar toelage. Een be drag van rond de 2500. Het ontlokt André Smits de uit spraak, dat het 'echt een zootje' is geweest. "Eigenlijk mogen de stu denten blij zijn, dat zij een beroep op de dekanen kunnen doen. De studiefinanciering is ook van kracht voor het voortgezet onder wijs en dit heeft in veel gevallen geen dekaan bij wie de scholieren met hun financiële problemen kunnen aankloppen. Ik verwacht, dat de moeilijkheden hier pas in mei boven water zullen komen. Veel studenten vragen zich nu vertwijfeld af wat ze straks, in mei dus, in hun handen zullen krijgen. Dan is er nog het probleem van de mindeijarige studenten wier ou ders gescheiden zijn of met wie zij in conflict leven. De ouders moe ten hun minderjarige kind onder- kritische dekaan van de Leidse universiteit ook goede kanten aan het stelsel. De rechtsbescherming van de student is zonder meer ver beterd. Van zo'n bescherming was in het oude systeem geen sprake. Voor de rechtspraak is een onaf hankelijk college ingesteld dat - wanneer er sprake is van een ge schil - een bindende uitspraak doet. Een goede zaak vindt hij te vens dat veel studenten nu minder afhankelijk (ze krijgen de 'kinder bijslag' zelf in handen) van hun ou ders worden. Formeel André Smits ervaart het als een nadeel dat de nieuwe wet Studiefi nanciering heel formeel is. De de kaan: "Je moet je heel strak aan procedures houden. Doe je dat niet, dan is het afgelopen". Over het algemeen moet de student alle zeilen bijzetten om de eindjes aan elkaar te knopen. Nu wordt hij ook achtervolgd door onzekerheid: krijgt hij wel of niet voldoende geld. Een vraag die inmiddels al meer dan een half jaar onbeant woord is gebleven. Komt hij nog wel aan studeren toe? André Smits is voorzichtig. Zegt: "Dit soort problemen kan hen van de studie afhouden. Zeker als de FNV wil actiever beleid werkgelegenheid Werkgevers voelen weinig voor centraal akkoord AMSTERDAM - „De tijd van ren dementsherstel is eigenlijk voor bij. De vakbeweging voelt er wei nig voor om opnieuw extra loon ruimte in te leveren voor de ver sterking van het bedrijfsleven, als daar geen doeltreffend werkgele genheidsbeleid tegenover staat." Johan Stekelenburg, vice-voorzit- ter van de vakcentrale FNV, maak te onlangs de balans op van het so ciaal-economisch beleid van de af gelopen jaren. Hij kondigde aan dat een nieuw akkoord tussen werkgevers, vakbonden en over heid nodig is om de economische ontwikkeling in goede banen te lei den. door Harry Meijer In 1982 sloten werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid al zo'n historische akkoord: door middel van rendementsher stel en herverdeling van arbeid moest de recessie worden beteu geld. Stekelenburg: „Wij kozen toen voor werk boven inkomen. De vakbeweging vond dat loonmati ging een belangrijk middel was om de werkloosheid te bestrijden, naast de noodzakelijke herverde ling van werk. Omdat werkgevers en overheid ons op het gebied van werkgelegenheid weinig perspec tief bieden kiezen we nu zowel voor méér loon als voor herverde lende maatregelen." Het recept van het akkoord werkte: de arbeidstijd van de meeste werknemers is terugge bracht tot een gemiddelde werk week van 38 uur, en de rendemen ten in het bedrijfsleven hebben zich hersteld. Het dieet van de loonmatiging heeft het weer standsvermogen van de economie vergroot. In het recente kamerdebat over het sociaal-economisch beleid is gesuggereerd dat het kabinet de voorwaarden voor een verdere loonmating kan scheppen door de lasten voor bedrijfsleven en bur gers te verlichten. „Dan is er wel een nieuw akkoord, zoals we dat in 1982 hebben gesloten, nodig. Het gaat natuurlijk niet alleen om loon matiging, eventueel geruild tegen lastenverlichting. Er is een offen sief werkgelegenheidsbeleid no dig, dat voor alle partijen een min of meer verplichtend karakter heeft." Breekijzer Maar de FNV wil de loonstrijd niet hanteren als breekijzer om werkgevers tot arbeidsduurverkor ting en maatregelen voor langdurig werklozen te dwingen. „We mik ken niet op een loongolf, want daarmee lopen we het risico dat we in eigen staart bijten. Uitgangs punt blijft dat de loonkostenstij ging binnen de perken blijft, dus binnen de marges van de produkti- viteitstijging. Anders kom je weer in de situatie van de jaren zeventig terecht. Maar als er toch een loon strijd ontstaat, dan ligt dat aan overheid en werkgevers, die ons niet in staat hebben gesteld een matigingsbeleid vol te houden". Het is niet de bedoeling van de FNV dat een mogelijk centraal ak koord een strakke richtlijn wordt voor de cao-onderhandelingen in bedrijfstakken en ondernemingen. Het landelijk akkoord moet slecht 'houvast' geven bij de cao-onder- handelingen. aldus Stekelenburg. De kansen op een nieuw sociaal akkoord schat Stekelenburg niet al te hoog in. „We houden er rekening mee dat dat we er op korte termijn niet helemaal uitkomen, maar dat er in september, wanneer de nieu we cijfers van het Centraal Plan Bureau bekend zijn, wel zaken zijn te doen". 'V Stekelenburg: niet in eigen staart bijten. (foto gpd» Van Lede: scholing vooral over heidstaak. (foto ANP) DEN HAAG - „Het lijkt wel of de wereld in scherven uiteen valt wanneer er geen centraal akkoord komt", spot voorzitter mr C. van Lede van het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO). „De vakbeweging ziet een akkoord als een doel op zich, zonder dat men zich afvraagt wat de inhoud moet zijn. Het gaat er echter om dat de werkloosheid omlaag gaat en dat we doorgaan met loonkos tenmatiging. Een centraal akkoord is daarvoor alleen maar een mid del." door Harry Meijer Van Lede is het oneens met de FN V-top dat het rendementsher stel inmiddels zover is voortge schreden dat het akkoord van 1982 is achterhaald. „Feit is dat de ren dementen behoorlijk zijn toegeno men, vooral vorig jaar. Feit is ook dat nu al duidelijk is dat dit jaar de rendementen weer een flinke deuk zullen oplopen door de daling van dollar en pond. Bovendien neemt de belastingdruk voor de Neder landse ondernemingen toe, terwijl in het buitenland sprake is van het tegenovergestelde." Van Lede geeft toe dat de daling van de werkloosheid nog beneden de maat blijft. Dat mag in zijn ogen echter nog geen reden zijn om het pad van de loonkostenmatiging een doodlopende weg te noemen. De werkgevers hebben samen met overheid en vakbeweging afge sproken dat de werkloosheid in vier jaar tijd met 200.000 vermin derd moet worden. Volgens Van Lede hebben de werkgevers dit streven steeds van een nuancering voorzien. „We gingen toen uit van een harde kern van 400.000 langdu rige werklozen op een totale werk loosheid van 700.000. We zouden dus tweederde van het aantal men sen dat wél voor de arbeidsmarkt beschikbaar is, aan het werk hel pen. Mocht het nu zo zijn dat er he lemaal geen vrije arbeidsreserve is', dan komen we voor een heel ander probleem te staan." De scholing van langdurige werklozen is in de visie van het VNO namelijk op de eerste plaats een overheidstaak. Schaarste In werkgeverskring is het en thousiasme over de wet Vermeend/ Moor, die het in dienst nemen van langdurig werklozen stimuleert door middel van een loonkosten subsidie, gering. „We lopen met de subsidie om het probleem heen. Het werkelijke probleem is dat de ze mensen onvoldoende opleiding hebben en teveel blijven kosten. Als we in dit land werk boven in komen willen stellen dan zal de po litiek de moed moeten hebben om de loonkosten, die gemiddeld vijf tien procent boven de internatio nale markt liggen, te verlagen via een vermindering van premies of belastingen." Over arbeidstijdverkorting wil Van Lede eigenlijk niet meer pra ten, omdat veel bedrijven nu al met een ernstige schaarste aan vakbe kwaam personeel kampen. „Van wezenlijk belang is de loonkosten matiging. We hebben de afgelopen tijd uitstekende ervaringen opge daan met decentrale onderhande lingen. Als je contractspartijen on derhandelingsvrijheid geeft, dan hou je de loonkosten beter in de hand dan wanneer je richtingge vende afspraken op centraal ni veau maakt. Dat hebben de jaren zeventig voldoende aangetoond". 'Maria' blijkt in Nederland het geliefdst te zijn bij het geven van lieke kerk. Van de 1716 kerken hebben er 286 een naam die aan de moeder van Christus doet den ken. En keus is er genoeg; niet minder dan 34 verschillende Ma- ria-namen zijn hier in gebruik. 'Maria Hemelvaart' of 'Maria- Tenhemelopneming' zijn het meest in trek 69 kerken). Daarna volgen 'Maria Onbevlekt Ont vangen' en 'Maria Altijddurende Bijstand'. Ook plaatselijke facto ren spelen een rol bij de naamge ving. Zo heet de kerk in Noord- wijk aan Zee 'Maria ter Zee'. Dat is allemaal te vinden in een opstel van de Nieuwveense pas toor C. P. van Dam na een onder zoek naar rk kerknamen in Ne derland. Van Dam is sterk geïn teresseerd in rooms-katholieke gebruiken en historie. Eerder on derzocht hij wat gelovigen nog weten van Latijnse woorden. Naar Christus verwijzen 145 rooms-katholieke kerken in hun naam. Daarvan heten er 46 'Hei lig Hartkerk' en 21 'Goede Her derkerk'. Van de heiligen staat 'Sint Jozef bovenaan (91 kerkge bouwen). Dan volgt 'Sint Willi- brord', de apostel van de Friezen en patroon van de Nederlandse Rooms-Katholieke Kerk (75 ker ken). De heilige 'Martinus' is ver bonden aan 73 kerken en de be kende 'Sint Nicolaas' staat met 36 op de tiende plaats. 'Johannes de Doper', ontdekte Van Dam, wordt heel verschil lend vernoemd. Van de 77 ker ken die zijn naam dragen hebben er 9 betrekking op zijn geboorte en 10 op zijn overlijden ('Johan nes' Onthoofding'). "Merkwaar dig", schrijft de pastoor van Nieuwveen, "want dat laatste is toch niet zo'n aantrekkelijk on derwerp van viering". Er zijn tientallen heiligen aan wie slechts 1 kerk is toegewijd, zoals Aloysius, Felicitas, Maria Goretti en Petrus Canisius. Geen zetbazen De bisschoppen moeten de Nederlandse missie verdedigen tegen mogelijke terugdraaiingen uit Rome. Zulke pogingen zou-, den averechts werken en men sen van de kerk vervreemden. Dr. R. Staverman, tot voor kort voorzitter van de Nederlandse Missieraad, zegt dat in een inter view met '1-2-3', het officiële or gaan van de rooms-katholieke kerkprovincie. "Trouw aan Rome, natuurlijk. Maar bisschoppen zijn geen zet bazen. Ze hebben hun eigen ver antwoordelijkheid en moeten met grote eerbied overeind hou den wat hiér is gegroeid. Er wordt uitstekend werk gedaan. Het kan nauwelijks beter en zal zijn vrucht wel dragen". Staverman is bisschop ge weest van het vroegere Hollan- dia (Nederlands Nieuw-Guinea), nu Jayapura in Irian Jaya. Hij roept de bisschoppen op de mis sionaire beweging met rust te la ten. "Zij moeten niet het idee hebben dat ze tegenover Rome geen been hebben om op te staan. Als er één land is waarvan de bisschoppen recht van spre ken hebben - als het om de mis sionaire beweging gaat -, dan is het onze kerkprovincie wel. De paus heeft bij zijn bezoek aan Nederland zelf gewezen op het grote aantal missionarissen uit dit land". Antisemitisme. De Stichting Bestrijding Antisemitisme (Sti- ba) is het niet eens met de con clusie in het jaaroverzicht van het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël dat het anti semitisme vorig jaar in ons land is toegenomen. Dat jaaroverzicht is tendentieus en onoordeelkun dig samengesteld, zegt Stiba. De daarin vermelde incidenten - waarvan vele geheel buiten de joodse sfeer vallen - zijn vol strekt ontoereikend en mislei dend om er de toeneming van an tisemitisme mee te kunnen aan tonen. Bij zeker een vijfde van de persoonlijke klachten staat het antisemitische element niet voorop. Veel incidenten zijn bu renruzies, bekladdingen en der gelijke. Volgens de Stiba zijn vanuit het onderwijs nog nooit zoveel aanvragen voor lezingen en schriftelijke informatie over jo dendom, Israël en antisemitisme binnengekomen als vorig jaar. Overheid en media hebben in de achterliggende 18 maanden op zo'n positieve wijze aandacht aan jodendom en Israël besteed als in de jaren 80 nog niet was voor gekomen. Jubileum Volgende maand is ds. J. Mostert (evangelisch-luthers) in Leiden 25 jaar predikant. Dat zal op zondag 24 mei worden ge vierd. Vorige maand was het twaalf en een half jaar geleden dat de heer H. Jasperse als organist van de lutherse kerk in Leiden be gon. Dat wordt op 3 mei 'op in formele en ongedwongen wijze' gevierd. Nog een derde bericht uit het pas verschenen nummer van het blad 'De Leidse Lutheraan': de gemeente ontving een legaat van f. 50.000 uit de nalatenschap van een kerklid in Wassenaar. Beroepen. Hervormde Kerk: bedankt voor Lunteren A. van Brummelen Huizen. Gereformeerde Kerken: be roepen te Kampen R. Vissinga Gorinchem. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Lelystad J. Groeneveld Ridderkerk, te Grootegast H.' Pathuis Mildam/ Nijega-Opeinde. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Clifton (Verenigde Staten) B. van der Heiden Woer den. Naar Utrecht. Het internatio nale bestuur van het kerkgenoot schap van de Zevendedag-ad ventisten (een kerk met onge veer 10 miljoen leden, van wie 12.000 in Nederland) heeft beslo ten het vijfjaarlijkse congres in 1995 in Utrecht (Jaarbeurshal len) te houden. Er worden 35.000 mensen ver wacht. Het congres zal vijftien dagen duren. Dit wordt het grootste wereldcongres dat ooit in Nederland is gehouden. Ande re steden in Europa en Canada hadden zich ook kandidaat ge steld. Honderd jaar. Het pinkster- weekeinde van de Nederlandse Lutherse Jeugdbond (van 6 tot en met 8 juni) zal dit jaar in het teken staan van het 100-jarig be staan van de bond. Het wordt ge houden op het landgoed 'Hoeke- lum' (Ede) en is bestemd voor jonge mensen van 6 tot 16 jaar. Zij worden in drie leeftijdsgroe pen ingedeeld. De jongsten over nachten in het koetshuis, de an deren in tenten. (Contactadres: Arthur van Schendelplein 69, 2624 CR Delft). Jongerendag. De Raad van Kerken heeft een 'oecumenische jongerendag' uitgeschreven op zaterdag 23 mei in 'De Klop', Ori- nocodreef 7-9 in Utrecht. Motto: 'Laat zien wie je bent'. De dag be: gint om 10 uur met cabaret, waarna ieder een keus kan ma ken uit een groepenprogramma met onder andere liturgische dansen, popmuziek en creatief spel en onderwerpen als men senrechten, baanloosheid, rela ties, Taizé en feministische theo logie. 's Middags een markt met stands en een open podium met muziek en theater. Vijftien organisaties voor jeugd- en jongerenwerk hebben dit programma, in samenwer king met de Raad van Kerken, opgezet. (Voor meer inlichtin gen: postbus 99, 3970 AB Drie bergen, 03438-16341).

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2