5 T Berlusconi is Iiedholm zat 'Ajax laat zich niet afbluffen' 'We hoeven niet bang te zijn' Bayern optimistisch Roda zonder veel moeite langs Veendam FA voert gele kaart in Silooy gelooft in goede afloop van duel tegen Zaragoza Gouden Kassei voor winnaar van 'Hel van het Noorden' Ivan Lendl keert graag terug naar Ede WOENSDAG 8 APRIL 1987 SPORT PAGINA 19 Trainer 'weggepromoveerd' MÜNCHEN (GPD) - Nederland staat vanavond in vuur en vlam voor Ajax, dat na 14 jaar eindelijk weer eens uitzicht heeft op een Eu ropese bekerfinale. Bijna gelijktij dig met de ontmoeting in Zaragoza wordt het echte 3voetbalvuurwerk echter afgestoken in München, in het binnen een etmaal uitverkoch te Olympiastadion. De botsing der giganten in het toernooi der lands kampioenen tussen Bayern Mün chen en Real Madrid zou als finale niet hebben misstaan. Eerder in dit toernooi gold dat al voor de dubbelontmoeting Real- Juventus, zoals de confrontatie tussen Bayern en Andlrlecht er eveneens mocht zijn. Dat zijn club namen die aanmerkelijk meer tot de verbeelding spreken dan Euro pese lichtgewichten als Bursaspor, Olympiakos of Malmö FF. de ploe gen die Ajax uitschakelde op weg naar de eindbestemming in Athe ne. De duels van Oranje met Polen en Griekenland hebben ook nog eens aangetoond dat de prestaties van Ajax niet overschat moeten worden en dat de aansluiting met de Europese top voorlopig nog ver weg is. Op clubniveau behoren Bayern en Real in elk geval wel tot de crè me van het Europese voetbal, hoe moeizaam de formatie van Leo Beenhakker ook de laatste vier be reikte ten koste van Rode Ster Bel grado. De voormalige coach van Oranje heeft vorig jaar zomer de opdracht meegekregen de meest begeerde Europese voetbalbeker na 21 jaar eindelijk weer eens naar Madrid te halen. Voor de zesvoudi ge winnaar van deze cup, waarvan vijf keer op rij, is dat doel zo heilig, dat Beenhakker desnoods de landstitel mag laten lopen. Het is een bijna onmogelijke op gave voor de nu al dodelijk ver moeide houder van de UEFA Cup, die in de komende twee maanden geen moment rust krijgt. In eigen land krijgt de competitie nog een staartje in de vorm van tien play off wedstrijden, tussendoor zal Real eerst moeten afrekenen met Bayern en vervolgens met (ver moedelijk) Dynamo Kiev om aan de overspannen verwachtingen van president Ramon Mendoza te kunnen voldoen. De vooruitzichten voor Leo Beenhakker en co. zijn wat dat be treft niet erg rooskleurig. De kop loper van de Bundesliga marcheert beter dan'ooit en maakt na de lan ge winterstop een even fitte als uit gebalanceerde indruk. Het spel oogt weliswaar niet spectaculair, maar Anderlecht (5-0 verlies in München) weet er inmiddels over mee te praten hoe sluw en bere kend Bayern te werk kan gaan. Er is Udo Lattek, de enige trainer ter wereld die zich winnaar mag noe men van alle drie Europacups, bo vendien alles aan gelegen om zijn tweede ambtstermijn in München af te sluiten met een dubbel suc ces. „Voor dit Real Madrid", liet de aanstaande trainer van FC Köln maandag na zijn spionagetocht bij Espagnol-Real Madrid (0-0) weten, „hoeven we niet bang te zijn. Dit Real moeten we kunnen verslaan, ondanks de wetenschap dat die ploeg in Europacupwedstrijden al tijd een klasse beter speelt dan in de eigen competitie". Diezelfde mening is Lars Lunde toegedaan. De Deense aanvaller, die in de eerste ronde met het Zwitserse Young Boys werd uitge schakeld door de Spaanse kam pioen en vervolgens werd overge nomen door Bayern, ziet zijn nieu we werkgever al in de finale. „Met Young Boys verloren we thuis met 1-0 en in Madrid met 5-0, maar dat zal Bayern niet overkomen. Het moet volgens mij wel heel gek lo pen als we Real niet uitschakelen". Waar Lattek zich nog suf piekert of hij naast Dieter Hoeness moet kiezen voor Lunde of Wohlfahrt, heeft Beenhakker weinig keuze mogelijkheden. De Nederlander is allang blij dat hij vanavond kan be schikken over Butragueno, de Spaanse volksheld, die nagenoeg genezen is van de blessure die hij overhield aan een woeste tackle van Pezzey tijdens de interland te gen Oostenrijk. Dat is een pleister op de wonde voor Beenhakker, die in München moet aantreden zon der Hugo Sanchez (geschorst) en Valdano (geelzucht) en die in de verdediging bovendien niet kan beschikken over Maceda. Financieel betekent de her nieuwde kennismaking met Real Madrid, dat in 1976 in de halve fi nale door Bayern werd uitgescha keld, voor de club uit München een kasstuk van jewelste. De totale op brengst bedraagt f 4 miljoen, waar van iets meer dan de helft wordt opgebracht door de ruim 70.000 toeschouwers. De wedstrijd wordt rechtstreeks uitgezonden in 20 lan den, waarvoor Bayern f675.000 ontvangt, plus nog eens f450.000 van de sponsor en f 550.000 voor de bordreclame. De premie" die de spelers tegemoet kunnen zien als zij de finale bereiken (bijna 14 mil le ieder) steekt daarbij wel erg schril af. Leo Beenhakker staat met Real Madrid i Europa Cup I-toernooi bereiken. e opgave: ten koste van Bayern München de finale van het MILAAN (Reuter/ANP) - Trainer Nils Liedholm is bij AC Milan door Silvio Berlusconi gepromoveerd tot technisch manager. De verant woording voor het eerste elftal wordt overgenomen door zijn as sistent Fabio Capello. De 64-jarige Zweed werd het slachtoffer van de slechte resultaten in de laatste we ken. Door een reeks opeenvolgen de nederlagen is Europees voetbal voor de rijke Milanese club twijfel achtig geworden. Liedholm is een idool in Milaan. In 1949 werd hij door de club inge lijfd als sterspeler. Hij werd be kend als 'II Conté', de graaf. Als spelbepaler dirigeerde hij de Mila nese club naar vier landstitels in de jaren tussen 1949 en '61. Na zijn ac tieve periode bleef hij in Italië werkzaam als trainer. Van de 23 jaar zat hij er zeven bij AC Milan op de bank. In 1979 voerde hij de club VEENDAM (ANP) - Het kwaliteits verschil tussen Veendam en Roda JC is in de inhaalwedstrijd, die eer der liefst vier keer was afgelast, duidelijk tot uiting gekomen, 0-3. Met uitzondering van de eerste tien minuten na de rust heeft Roda JC de wedstrijd volledig gedicteerd. Een grotere overwinning behoorde zelfs nog tot de mogelijkheden. Veendam verkeert nu in een benar de positie. Roda had een fanatiek openings offensief verwacht, maar Veendam bleek timide en op simpele wijze greep Roda het initiatief. Een groot aantal kansen lieten de Limbur gers liggen alvorens Meijer de sco re opende. Veendam had geen pasklaar antwoord. Het bleef bij machteloos geploeter op het mid denveld. Pas na de pauze toonde sie gedaan dan verwacht. Heftig Veendam agressiviteit. Met inzet noodweer in Velsen noopte van alle energie creëerde de thuis- scheidsrechter Houben het duel te de rand van het strafschopgebied produceerde Meijer zijn tweede doelpunt: Vervolgens kregen de Limburgers volop kansen. Omdat alleen Blattler slagvaardig was bleef de schade voor Veendam nog beperkt. Telstar en RKC hebben giste ren twintig minuten langer over hun inhaalduel voor de eerste divi- aanpak gevaar. Meer dan e vol hóekschoppen zat niet i opportunistische onderbreken. Daarna bleek Van .ihand- der Kaay het minst onder de echter druk van de onderbreking. Hij scoorde voor RKC het enige doel- Roda loerde voortdurend op uit- punt. De Waalwijkers klommen vallen en bleek die aanpak goed te daardoor naar de vierde positie op beheersen. Met een kopstoot van de ranglijst, vlak achter Cambuur. LONDEN (SID) - Het systeem van rode en gele kaarten worden het komende seizoen opnieuw ingevoerd in het Engelse voet bal. De Football Association be sloot zich aan te sluiten bij deze manier van het treffen van sanc ties, die vrijwel in alle landen wordt toegepast. Het systeem van rode en gele kaarten werd geïntroduceerd bij het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal van 1970 in Mexico. Zes jaar later besloot Engeland zich aan te passen. In 1981 volgde echter de terugkeer naar het oude systeem van boe kingen, dat toch niet beviel. Uit voorzorg tegen suppor- tersrellen heeft de Engelse voet balbond maatregelen getroffen aanhangers te ontmoedigen ko mend weekeinde de wedstrijden in de halve finale van het toer nooi om de FA-beker te bezoe ken. De duels, Tottenham Hot spur - Watford en Coventry City - Leeds United, vinden plaats in stadions (respectievelijk die van Aston Viffa en Sheffield United) die moeilijk te bereiken zijn voor de supporters van de vier ploe gen. Bovendien is het aanvangs- tijdstip van de wedstrijden tus sen Coventry en Leeds ver vroegd. ZARAGOZA (GPD) - Het Ajax anno 1987 kan een stootje velen. De selectie van Johan Cruijff bevindt zich in de breedte op een dergelijk niveau, dat bij blessures of schor singen de ploeg niet direct met de mond vol tanden staat. Maar, vindt Sonny Silooy, voor de halve finale in het EC 2-toernooi tegen Real Zaragoza komt het wel erg beroerd uit dat uitgerekend Ronald Spelbos de pineut is. „Hij is spijkerhard, kan goed koppen en heeft routine. En juist die eigenschappen zullen we in Zaragoza hard nodig heb ben". Een vervelende bijkomstigheid is bovendien dat de alternatieven niet voor het oprapen liggen nu Edo Ophof nog altijd herstellende is van een knie-operatie. „Er zijn wel wat mogelijkheden", gist Si looy, die zich in de afweerlinie in ieder geval in gezelschap weet van Rijkaard en Blind. „Bosman kan stopperen, Wouters kan libero spe len, Boeve of Witschge kunnen op links uit de voeten en misschien dat Gémert wel de voorkeur krijgt. Maar je levert hoe dan ook in". Voor wie Cruijff ook kiest, de fy sieke inbreng van de reus Spelbos zal Ajax inderdaad node missen te gen de temperamentvolle Span jaarden. Het elftal van trainer Luis Costa overleefde de drie EC-ron- den tegen AS Roma, Wrexham en Vitosja Sofia ten koste van liefst dertien gele kaarten. Is er een bete re vingerwijzing voor de over-mijn- lijk-mentaliteit? De middenvelders Senor, Herrera en Guerri alsmede de gevreesde stopper Fraile heb ben al een schorsing achter de rug na twee kaarten, terwijl Casuco en Juan Carlos plus de invallers Julia, Abad en Blesa eenmaal op de bon werden geslingerd. Gaat iemand van hen vanavond buiten zijn boekje, dan mist hij de return in Amsterdam. Dat op de loer liggen de gevaar kan overigens wel in het voordeel van Ajax werken. „Toch stellen we ons in op een stevige partij", benadrukt Silooy, die zich vermoedelijk mag vastbij ten in Ruben Sosa, de voormalige Uruguayaanse international. „Hij zal een kwaaie aan me hebben, maar ik pas wel op mijn tellen. Vo- PARIJS (AFP/DPA) - De winnaar van de 85e Parijs-Roubaix krijgt zondag een kassei van 'goud aangeboden naast de geldprijs van 55.000 gulden. De waarde van het pronkjuweel is 35.000 gulden. De klassiekerdie door de Hel van bet Noordenvoert is het rijkst gedoteerd. De winnaar zal veel geld verdienen. Er wordt namelijk een klassement opgemaakt van alle doorkomsten op de tweeen twintig met kasseien beslagen weggetjes in Noord-Frankrijk. De snelste drie renners op élke kasseistrook verdienen punten naast respectievelijk 350,265 en 175 gulden. De uiteindelijke winnaar is hier wellicht wel eens bij. In totaal moeten de renners over 53,4 kilometer'kinderkopjes' rijden. De beste jonge renner, beneden 24 jaar, wordt eveneens rijkelijk beloond. De Westduitse profwielrenner Gregor Braun gaat proberen het werelduurrecord op laaglandbanen van Francesco Moser te verbe teren. De 31-jarige coureur onderneemt de recordpoging eind mei of begin juni op de wielerbaan van Friesenheim in de Bondsrepu bliek. Moser vestigde het record op 3 november van vorig jaar op dé Vigorelli-baan van Milaan. De Italiaan legde in het uur 49,801 kilo meter af. Hij is bovendien record-houder op hooglandbanen met 51,151 kilometer per* uur. Eind 1985faalde Braun in La Paz en Mexi co bij diverse pogingen de records van Moser te verbeteren. Hij veroverde toen alleen bet wereldrecord Op de 5 kilometer. rig jaar in de Europa Cup tegen Porto kreeg ik met Futre te maken. Ik wilde meteen laten zien dat ik op scherp stond, maar kreeg prompt geel. Binnen de minuut. Achteraf was dat dus niet al te slim van me, zo'n fout zal me nu niet meer overkomen". Silooy (23) voelt zich na bijna vier jaar eredivisie-ervaring nog lang niet uitgeleerd, maar wel ge rijpt. De rechtsbenige Zaankanter, die op zijn vijftiende als vleugel spits door Ajax bij ZW werd weg geplukt, dook voor het eerst op in de zomer van '83. Samen met spe lers als Van Basten, Vanenburg en Been maakte Silooy furore op de jeugd-Mundial in het zogenoemde 'Mexico-team'. Debuut „Ik had nog geen drie maanden een vaste plaats veroverd in het eerste van Ajax of ik maakte onder Rijvers al mijn debuut voor het grote Oranje in Ierland. We won nen met 3-2, maar voor rust keken we tegen een 2-0-achterstand aan door goals van Frank Stapleton. Mijn directe tegenstander; de vol gende dag heb ik dan ook veel kri tiek te verduren gehad. Ik trok me dat enorm aan en heb diep in de put gezeten. De terugval was lo gisch, het was allemaal zo razend snel met me gegaan. Toen ik weer was opgekrabbeld voelde ik me wel een stukje wijzer. Het is een harde, maar leerzame les geweest'. Silooy vergelijkt het proces dat hij zelf vier jaar terug doormaakte een beetje met de ontwikkeling van Ajax sinds Cruijff er de scepter zwaait. „Vorig seizoen was het niet altijd even prettig werken bij de club. Cruijff hamerde voortdurend en tot vervelens toe op onze taken. Hij introduceerde een geheel eigen stijl en dat vergde nogal wat van de spelers. Discipline vooral. Op de vrijdagmiddag werd er soms een uur lang gefilosofeerd over de ge maakte fouten. En ik kan je verze keren dat een uur heel lang is voor een voetballer, die gewend is aan een wedstrijdbespreking van nog geen tien minuten. Maar het is het achteraf allemaal waard geweest. Met een paar gerichte aankopen er bij, kent ieder nu zijn verantwoor delijkheden. Dit seizoen hebben we tot nu toe pas twee keer op de vrijdagmiddag de koppen bij el kaar gestoken. Ik geloof dan ook niet meer dat Ajax zich nog zal la ten afbluffen. Een nederlaag van 5 of 6-0, dat is niet meer voor te stel len. We spelen nu zo gegroepeerd: iedere speler, in welke linie dan ook, is verzekerd van rugdekking". Toch, beseft Sonny Silooy, zal het zaak zijn om de eerste fase van het duel in de Spaanse handelsstad zonder kleerscheuren door te ko men. „Het is bekend dat Zaragoza Stanly Menzo leidt de 'dans' tijdens de laatste training van Ajax i Rijkaard en Arnold Scholten blijven 'in de maat'. i, Zaragoza. Marco 1 zich kan laten meeslepen door een succesje. Krijg je een snelle goal om de oren, dan heb je kans dat ze gaan doordrukken. Dat moeten we zeker zien te voorkomen". Verdedigt Ajax in het Romareda- stadion net zo chaotisch als afgelo pen zondag in de Adelaarshorst, dan moet,, de ferme woorden van de kleine mandekker ten spijt, het ergste worden gevreesd. Silooy, die tegen Go Ahead Eagles een zwervend bestaan (van voorstop per via linksback tot middenvel der) genoot: „We hebben in Deven ter inderdaad vier keer in een an dere samenstelling gespeeld. Voor de buitenwacht kwam het over als of we druk aan het experimenteren waren voor Zaragoza, maar een panklare oplossing om Spelbos te vervangen ligt er nu eenmaal niet. Het geschuif heeft ons een punt en zelfs bijna twee punten gekost, naar het landskampioenschap. Naast AC Milan, zijn grote liefde, stond hij ook op de werknemers- lijst bij AS Roma, Verona en Fio- rentina. AS Roma werd onder zijn leiding Italiaans kampioen in 1983. De positie van Liedholm wankel de in de laatste maand. De inbreng van de buitenlanders Hateley en Wilkins daalde tot het nulpunt na dat bekend werd dat de club hen aan het einde van dit seizoen zal inruilen voor Van Basten en Gullit. Topscorer Virdis begon te klagen over zijn salaris toen hij hoorde wat Gullit ging verdienen. De ver wikkelingen hadden een negatieve uitwerking op de prestaties. In de competitie staat de club niet op een van de vier plaatsen, die recht geven op deelneming aan het UE- FA-bekertoernooi en in het be kertoernooi werd de thuiswed strijd tegen tweede divisieclub Parma met 1-0 verloren. Vandaag moet de club in de return zijn plaats in de achtste finales verdie nen. Capello zal in die wedstrijd als hoofdcoach debuteren. Hij fun geert ook de laatste vijf competitie wedstrijden als baas, maar voor het volgende seizoen wil Berlusconi een 'kanjer' van een trainer aan trekken. Dé Stoop bang voor 'geleide' bekerloting DEN HAAG (GPD) - Het bestuur van FC Den Haag zal zich verzetten tegen een 'geleide' loting voor de halve finales van het toernooi om de KNVB-beker. Dat heeft voorzit ter Dé Stoop van FC Den Haag be kend gemaakt vooruitlopend op een eventuele beslissing in die richting van het sectiebestuur be taald voetbal. Volgens Dé Stoop zal de KNVB er alles aan doen om te voorkomen dat FC Den Haag en Ajax volgende week na de vriendschappelijke in terland tussen het Nederlands olympisch elftal en Tsjechoslowa- kije via het lot aan elkaar worden gekoppeld. Hij heeft daarom aan gedrongen op notarieel toezicht bij die loting en aangekondigd naar de rechter te zullen stappen als de KNVB desondanks tot een voorge kookte loting mocht besluiten. De KNVB zou in dat geval niet alleen in strijd met de reglementen handelen, aldus Stoop, maar te vens zwichten voor het voetbal vandalisme. Volgens Stoop is er al lang genoeg toegegeven aan een beperkte groep vandalen. De kritiek van Stoop wordt ge deeld door de clubs die ook zijn doorgedrongen tot de halve finale van het bekertoernooi. Ajax weet officieel weliswaar nog van niets, maar zou het 'vreemd' vinden wan neer de loting bewust wordt beïn vloed. Manager Ad Zonderland van FC Den Bosch spreekt zelfs van een 'griezelig idee'. FC Gronin- gen-manager Ton van Dalen be schouwt een geleide loting evenals Dé Stoop als een knieval richting voetbalvandalisme. Competitieleider Jan Huijbregts, die ontkent dat het beinvloeden van de bekerloting in strijd zou zijn met de reglementen, zal het idee volgende week voorleggen aan het bestuur betaald voetbal. Arnesen blijft EINDHOVEN (ANP) - Frank Arne sen blijft zeker tot het einde van dit seizoen bij PSV. Na gesprekken met commercieel manager Kees Ploegsma en trainer Guus Hiddink is volgens de Deense international de lucht gezuiverd- De clubleiding heeft hem toegezegd na afloop van de competitie de mogelijkheden van een voortijdige transfer te zul len bekijken. Het contract van Ar nesen loopt tot het einde van het seizoen 1987/88. maar we werden door de omstan digheden gedwongen om te zoe ken. Al moet ik toegeven", draait Silooy enigszins bij, „dat de Euro pa Cup-belangen op dit moment zwaarder wegen dan die van de competitie. Je bent nu zo dicht bij de finale en het is zo lang geleden dat een Nederlandse club dit heeft bereikt. Misschien doen we er hier na wel weer zeven jaar over om zo ver te komen". EDE (GPD) - Evenals vorig jaar, toen het invi tatie-tennistoernooi in Ede de première beleef de, kan Ivan Lendl in de week van 4 tot en met 10 mei 140.000 dollar rijker worden. Dan vindt het poenige 'lentefeest' van organisator Gies Pluim voor de tweede keer plaats en fungeert de Tsjechoslo waak opnieuw als belangrijkste trekpleister. Want Lendl, na een lichte knie operatie weer volop in training, bewaart goede herinneringen aan het Edese Tesqua-park, waar hij het nuttige met het aangename opti maal kon verenigen. Ter voorbereiding op het gravelseizoen en dan met name het Grand-Slamtoernooi van Parijs slaagde 's werelds beste tennisser er niet alleen in de finale te winnen, maar sloeg hij vooral ook financieel zijn slag. Uiteindelijk verdiende Lendl in bet Gelderse 35.000 dollar per partij. Niet zo vreemd natuurlijk als je bij voorbaat verzekerd bent van 90.000 dollar startpremie. Een bedrag, dat de Oosteurope aan ditmaal weer op zijn rekening krijgt ge- boekt. Hoewel Pluim gisteren tijdens een perscon ferentie minder openhartig was over het finan ciële aspect dan vorig jaar, wilde de Benne- kommer wel kwijt dat in totaal vier spelers startgeld ontvangen: Lendl, Stefan Edberg (in '86 verliezend finalist), Anders Jarryd en Ke vin Curren. „Maar Jarryd kost me niets als hij de derde ronde haalt', voegde Pluim daaraan toe. Niets 'extra's dan wel te verslaan, want de 24 spelers die vanaf 4 mei in Ede verschijnen hebben wederom 213.000 dollar aan 'officieel' prijzengeld te verdelen. De winnaar incasseert 50.000 dollar. Pluim is ervan overtuigd dat het vooral door autofirma Audi gesponsorde (meer dan vijf ton) 'wilde' toernooi dit jaar geen verlies ople vert. Op de eerste editie moest de organisator later flink toeleggen, temeer daar het geplande toeschouwersaantal van 20.000 bij lange na niet werd gehaald; ondanks de 'droomfinale' Lendl-Edberg. Het feit dat er inmiddels al ruim 15.000 kaartjes zijn verkocht en ook het zakenleven aanzienlijk meer interesse toont, geeft Pluim echter nieuwe moed. Het'publiek hoeft in elk geval minder toe gangsgeld te betalen dan vorig jaar. Kostte een finalekaartje toen liefst 85 gulden, dat is nu verlaagd naar zestig. Ook de doordeweekse da gen zijn aanzienlijk goedkoper. Daar tegen over staat weer de concurrentie van Sky Chan nel, dat elke dag een uur durende samenvat ting van het Ede-toernooi uitzendt. De halve finales en de eindstrijd worden door de com merciële zender zelfs live op het scherm ge bracht. Het deelnemersveld bestaat voorlopig nog uit 22 man. Pluim is be2ig met Wally Masur en Henrik Sundström om het schema te comple teren. John McEnroe werd wel benaderd, maar bleek tijdens het Edese slotweekeinde een andere schnabbel in het Franse Nimes te hebben. „En Boris Becker wordt zo langza merhand voor ieder toernooi te duur', aldus Pluim, die echter beslist geen klagen heeft over de samenstelling van zijn toernooi. Te meer daar 'Ede' samenvalt met het grote Tour nament of Champions op Forest Hills en het Grand-Prixevenement in München, dat nota bene slechts Emilio Sanchez als topper heeft.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19