'Buitenbad Poelmeer sluiten om Oud Poelgeest te redden' Zoeterwoud e-Rij ndij k snel verkeersveiliger WD Oegstgeest komt met opzienbarend plan: Hoop voor grote maten Politieke partijen Voorschoten willen een professionele voorlichter ZOETERWOUDE-RIJNDIJK - Zo snel mogelijk wordt er een begin gemaakt met de aanleg van een, door groen afgeschei den, voetpad langs de Zoeter- woudse Laan van Meerburg om de school heen. De 'sluis' die al in de Oranjelaan aanwe zig is, zal spoedig worden ver smald zodat er nog slechts twee meter ruimte voor de au to's overblijft en er een breder fietspad kan komen (met scherpe ribbels er langs). Bo vendien wil de gemeente bin nenkort een parkeerverbod instellen aan beide zijde van de Laan van Meerburg. Over deze punten zijn de gemeente en de bewoners van Zoeterwoude- Rijndijk het gisteren eens gewor den tijdens een inspraakavond in de 'Eendenkooi' aan het Kooiker pad. Er heerste een gemoedelijke sfeer onder de ongeveer dertig aan wezigen, alhoewel sommigen het idee hadden dat de gemeente de burgers wat oplegt. keren. En wie betaalt dan de scha de als vandalen onze auto slopen? De gemeente heeft nooit eerder on ze mening gevraagd en nu komen jullie ineens met plannen aan zet ten", zei mevrouw Vlasveld. Vijf maanden geleden had de vrouw al een verzoek bij de ge meente ingediend om het parkeer verbod op de drie plaatsen tegen over hun huis weg te krijgen. Een antwoord van de gemeente is nog steeds onderweg. "Laat ik er dan gelijk even op wijzen dat de wet houder Van der Heijden, die naast ons woont, nu een oprijlaan krijgt. Ons verzoek hier 25 jaar geleden om een inrit werd afgewezen, hoe is dat mogelijk? vroeg Vlasveld. Burgemeester Houdijk wees de vrouw erop dat de wethouder een stuk tuin heeft moeten inleveren voor het nieuwe fietspad en daar een oprijlaan voor in de plaats heeft gekregen. '-'Ai Drempels De Oranjelaan wordt geen 'dertig kilometer zone': dat laat het ver keer niet toe. Er komen wel twee bulten van vijf meter doorsnede bij het kruispunt Oranjelaan Nassau- laan, die de snelheid van de auto's moeten verminderen. De fietsers krijgen genoeg ruimte om daar om heen te kunnen. De bewoners vroegen zich af of deze bulten wel snelheids verminderend zouden zijn. "Bluft het niet gemakkelijk om hard over de bobbels heen te Door dit pad worden de fietsers rijden? Met veel snelheid voel je de bulten minder," zei een aanwezige. De mannen van de gemeente ont kenden dit. De laan van Meerburg zal een 'dertig kilometer zone' wor den met twee drempels erin. Ook Kritiek was er vooral op enkele andere plannen van de gemeente die met de reconstructie van het gebied om de Oranjelaan te maken hebben en er nog niet door zijn ge komen. Een heet hang ijzer bleek het fietspad dat in de bocht Hoge Rijndijk-Oranjelaan moet komen. gedwongen in de Oranjelaan te steken waarbij zij niet langer voorrang krijgen. "Hoe kan dat nou goed gaan? 's Morgens gaan daar drommen fietsers over de Ho ge Ryndyk, vaak kletsnat van de het Julianapark zal door een drem- regen en wij zitten dan prins heer- pel als woongebied worden afge- lijk in ons autootje; nog voorrang schermd. krijgend ook stelde een van de aanwezigen. De heer Veen, direc teur gemeentewerken, vindt dat het vernieuwde fietspad juist wel veiliger wordt voor de fietsers. Vandalen Meneer en mevrouw Vlasveld hadden ook aanmerkingen op de nieuwe route voor de fietsers. Er moeten namelijk in de bocht rich ting Hoge Rijndijk, drie parkeer plaatsen verdwijnen voor het pad. "Al 25 jaar staat onze vrachtwagen op die plaats en nu is er eind 1986 een bordje gekomen waarop een parkeerverbod voor vrachtwagens staat. Wij mogen van de politie hier nog tot 15 april staan. Daarna moe ten we op het industrieterrein par keren. Het fietspad houdt dus in dat we daar voorgoed moeten par- De parkeergelegenheid bij de 'Eendenkooi' zal met zeventien parkeerplaatsen worden uitge breid. "De ingang tot deze plaatsen zal inderdaad wat moeilijker wor den zo achterin maar dat scheelt twee tot drie plaatsen en een groot geld bedrag," antwoordde Gersen op een vraag van een aanwezige. De peuters en kleuters een probleem. Op dit moment spe len de kinderen op een deel van de parkeerplaats, maar dat wordt te gevaarlijk als het speel deel slechts door een paal van de parkeer ruim te wordt afgescheiden. Het hoofd van de peuterschool wil het liefst een afgeschermd deel van de par keerplaats en eventueel van een deel beplanting als kinderspeel plaats. De gemeente "neemt dit in overweging". VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten heeft vanmorgen het kappen van linden langs de Prins Bernhardlaan even stilge legd, nadat een omwonende de operatie per telegram illegaal noemde. Volgens de telegram- schrijfster, mevrouw P. van Haa strecht, had de gemeente geen kapvergunning afgegeven voor j de operatie. Op het gemeenteuis, waar het protest om tien over acht arri veerde, bogen deskundigen zich over de kwestie en om kwart voor negen hakte wethouder J. Visser de knoop door: de bomen kunnen gekapt worden. Hij heeft als wet houder openbare werken "het mandaat hiervoor" en zodra de gemeenteraad het officiële kap- besuit heeft genomen, kunnen de mannen van beplantingsdienst aan de slag. De linden moeten weg omdat de gemeente een vrij liggend fiets pad wil aanleggen langs de laan, precies op de plek van de bomen. Waarschijnlijk komen er binnen kort eiken voor terug, die iets dichter in de buurt komen van d« flat van mevrouw Van Haa strecht. Gouden trouw in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - "We zijn ont zettend blij dat we het zover ge bracht hebben ondanks de 'ups en downs' die we hebben meege maakt." zegt mevrouw Omtzigt- Kerkvliet (76). Het echtpaar Om- tzigt, woonachtig in het bejaarden centrum 'Huize Emmaus' in Zoe terwoude, vierde gisteren zijn gou den huwelijks feest. Meneer Omtzigt (81) is een oude bekende in Zoeterwoude. Hij is in deze plaats geboren en getogen en heeft er meer dan vijftig jaar lang zijn familiebedrijf gehad in zand en grind. Het bedrijf blijft in de fami lie; nadat Omtzigt zijn vader had opgevolgd, zit nu de zoon van Om tzigt in de zand en grind handel Afgelopen zondag had het echt paar het vijftig-jarige huwelijks feest al met de familie gevierd met een heilige mis in de kerk en een borreltje met de familie dat uit zes kinderen en vijftien kleinkinderen bestaat. Gisteren kwam burge meester Houdijk van Zoeterwoude het tweetal feliciteren. "Sinds een week woon ik in het bejaarden centrum en ik ben erg gelukkig nu ik weer met mijn man samen kan wonen. Wegens ziekte waren we enige tijd gescheiden, wind," aldus mevrouw Omtzigt. HETERDAAD - Twee van Utrecht zijn vannacht op he terdaad betrapt tijdens een diefstal bij lederwarenzaak De Jong in de Alphense Van Mandersloostraat. De mannen, 24 en 30 jaar oud, wa ren via d^ achterkant de winkel binnengedrongen en hadden bijna 300 tassen ontvreemd. De waarde hiervan wordt geschat 15.000 gul den. OEGSTGEEST - De WD in Oegstgeest is omwille van het behoud van kasteel en landgoed Oud Poelgeest bereid om het buitenbad van zwembad Poelmeer te sluiten. Dit openbaarde waar aan de vooravond van het grote voorjaarsdebat over de financien van de ge meente, nog een 'rondje' Oud-Poelgeest werd ge maakt. Een zeer onthullend rondje, want WD-raadslid Kuntze gis- behalve de WD, de grootste partij teravond in de raadscom missie openbare werken Bij 'De Joffers' LEIDERDORP - Steeds lees je het weer: nauw, petticoats, ac cent op de taille, rok tot net op de knie, wat moet je in vredesnaam met zo'n mode als een fors uit de kluiten gewassen maat 44 bent? Je wilt graag leuke kleren dragen maar je weigert er belachelijk bij te lopen. Dan is er maar een op lossing: 'De Joffers'. Om de vooijaarcollectie te to nen had 'De Joffers' het pand aan de prinsessekade 2 in Leiden verruild voor de toonzaal van Stoutenbeek in het Leiderdorpse meubelcentrum. In een ontspan nen sfeertje kregen de bezoek sters een vlot lopende, goed op gezette show te zien. Een show waaruit bleek dat ook een maatje-meer leuk en modieus ge kleed kan gaan, als de kleding ontwerpers maar eens goed naar hun klanten willen kijken. En dat heeft Mirjam van der Veen, die een groot deel van de collec tie voor 'De Joffers' ontwierp, ge daan. Voor haar grote-maat-ont- werpen nam ze de safari-look als uitgangspunt. Het resultaat was een hele serie sportieve, vlotte kleding veel modische grapjes. Modellen ook die als je ze naar maat 38 zou afslanken nog leuk zouden zijn en hét omgekeerde kan lang niet altijd worden ge zegd. Zo waren er bijvoorbeeld per fecte stadsbermuda's met grote zakken en driehoekige kleppen, gedragen onder ruime gesneden sportieve safari-jasjes en royale overhemden. Ook heel mooi wa ren de terrracotta jurken, recht van lijn maar met forse safari- zakken en kleppen met ko perkleurige knopen. Veel model len waren duidelijk op het jonge maatje-meer gemaakt zoals het heel erg leuk en spannend uit kunnen z wijde tuinbroekachtige model, dat door de mannequin met veel flair werd gedragen. Mixjam van der Veen werkt voor haar kleding veel met mooie stoffen en ook dat is be langrijk als je wat forse bent. Maar naast de ontwerpen van Miijam ook werk van enkele col lega's. Heel goed was het onder deel spijkergoed. Met jurken, die ook als jas konden worden ge dragen of gewoon in combinatie met een strakke broek want, als er maar genoeg overheen valt kun je als dikkertje best een lan ge broek dragen. Het fabeltje dat je als wat gro tere maat felle, kleurige dessins moet vermijden, werd gister avond ook meteen uit de wereld geholpen. Op witte broeken en (rechte) rokken liet De Joffers fel gekleurde blouse dragen, die het net zo goed deden als de wat ge dekte tinten van de safari-mode. Zelfs horizontale strepen, zo bleek bij de marine-look, kunnen best, als je de juiste combinaties maar zoekt. Maar ook op het niet meer piepjonge of de wat klassiek in gestelde maatje-meer was bij 'De Joffers' gerekend. Zo waren een heel eenvoudige rechte jurken, die aan een zijkant konden wor den opengeknoopt en een bijzon der fraaie combinatie van een donkerblauw rok met platte plooi voor en achter waarop een groen shirt en een los jasje wer den gedragen. Een voor de ro mantici jurkjes met een verleng de taille en een aangerimpelde rok in een Liberty-dessin. Het sluitstuk van de show, die in kleurblokken was opge bouwd, vormden de wit-olijf- groen combinaties, waarin de wijde broeken, de jurken in over hemdstijl de de wijde blouses een chic karakter kregen. Een terrecht applaus daarvoor van het publiek, dat kleding te zien had gekregen waarin ze zichzelf heel goed konden voorstellen. HENRIËTTE v.d.HOEVEN Oegstgeest, kwam ook de PPR, de kleinste, met keiharde stand punten. Van die partij mogen, net zo min als van de WD, kavels van het landgoed worden verkocht. Een plannetje met die strekking cirkelt rond in de breinen van de wethouders Van Veen (CDA, fi nanciën) en Kohlbeck (PvdA, openbare werken). De vraag waar het geld vandaan moet komen om de restauratie van twee miljoen te bekostigen, is nog moeilijker ko men te liggen. Wethouder Kohlbeck vertelde de commissie gisteravond ervan over tuigd te zijn dat hij de raad nooit zo ver zal krijgen dat deze de 800.000 gulden die de gemeente moet beta len, op tafel legt. De vrees van ve len dat de huurder van het kasteel, het vormingscentrum, de vertien voudiging van de huur straks niet aan zal kunnen, probeerde Kohl beck weg te nemen. Nog meer ze kerheid moet deze maand nog het ministerie van wvc geven. Dit zal zich uitspreken over vormings werk en subsidies in de toekomst. Afstoten Kuntze (WD) liet vervolgens weinig twijfel bestaan over de WD-intenties. Bij vorige gelegen heden hadden zijn collega's Van Vloten en Kamphuisen ("Ik zwem wel in mijn bad") toespelingen ge maakt op het sluiten van zwembad Poelmeer. Kuntze begon zijn be toog met een uithaal naar D66 die het kasteel wil verkopen en naar voornoemd wethoudersduo. "Aan afstoten willen we niet denken. De WD is bereid geld op tafel te leg gen. Het verkavelen van stukjes landgoed is het allerslechtste alter natief en voor ons volstrekt onbe spreekbaar. Liever sluit ik dan het buitenbad van Poelmeer of ver plaats ik de gemeentewerfwas Kuntze heel serieus. Het zwembad is de partij, gezien de vele tonnen die de gemeente er jaarlijks op moet toeleggen, al lan ger een last te veel. De cijfers uit de onlangs uitgebrachte voorjaarsno ta maken duidelijk dat op weinig verandering hoeft te worden gere kend. Kuntze is door die cijfers over de streep getrokken. Het bin nenbad daarentegen draait wel goed. De WD wil dat dan ook met rust laten. De PPR en de WD zitten wat dat betreft op één lijn, zo is duide lijk geworden. Er is een verschil. De PPR denkt niet zo hard aan het sluiten van het zwembad maar aan verkoop van kavels "elders in de gemeente", aldus Van Eisen. Met - de opbrengsten daarvan zouden dan fondsen kunnen worden ge vormd. Verkopen van kavels Oud Poelgeest gaat ook de radicaal "volstrekt te ver". Dat kan volgens hem ten koste gaan van de kostba- re en unieke beplanting. "Dan heb ben we het met het kasteel mooi voor elkaar, maar richten we tege lijkertijd een natuurmonument ten gronde". Ook van de PPR mag er gemeentelijk geld bij. Waarmee al de fracties die dat willen wel zijn genoemd. Het CDA, D66 en de PvdA'er Haasnoot ("Op Kuntze's buiten bad-ideeën ga ik nu niet in") hiel den zich gisteravond op de vlakte. VOORSCHOTEN - Een gekantelde vrachtauto met zand heeft gister middag in Voorschoten van het verkeer op en in de omgeving van de Veurseweg, ter hoogte van de Gouden Leeicw, een chaos gemaakt die twee ëneenhalf uur heeft geduurd. Een bestuurder van een bij het ongeluk be trokken personenauto raakte zwaar gewond. Hij liep een bloeding in de onderbuik op, alsmede gebroken ribben waardoor zijn long bekneld raak te. De 64-jarige Hagenaar lag gisteravond nog op de intensive care-afde- ling van het ziekenhuis. De vrachtwagenchauffeur, die de fatale fout maakte, raakte gewond aan zijn knie. De bestuurder van een bestelauto die ook bij het ongeluk was betrokken, kwam met de schrik vrij. Het ongeluk gebeurde toen de verkeerslichten voor het bedienend ver keer van restaurant De Gouden Leeuw op groen sprongen en de personen auto de Veurseweg op wilde. De vrachtwagenchauffeur had niet, of in elk geval te laat, door dat het licht voor hem op rood stond. De bestelauto die uit de tegengestelde richting kwam, stond gewoon op groen licht te wach- VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense politieke partyen willen een professionele voorlichter aanstel len zodra het gemeenteuis ver nieuwd is. Het CDA vraagt zich echter af of de gemeente, zoals B en W voorstellen, jaarlijks 90.000 gulden opzij moet leggen voor deze nieuwe ambtenaar. De WD is bang dat de gemeente te hoog grijpt met een voorlichter en wil na enkele maanden een evaluatie. D66 heeft niet zozeer financiële, als wel procedurele bezwaren. Als de voorlichter politiek richt, kunnen politieke partijen al leen maar de niet-gekozen P. Can- negieter aanspreken, die voorlich ting in zijn portefeuille heeft. D66 vindt dat daar afspraken over moe ten worden gemaakt. Dit bleek gisteravond tijdens de raadscommissie voor algemene za ken, waar het CDA de voorlichter omschreef als intermediair tussen huis en samenleving. De christen democraten willen een jonge en dynamische figuur die (dus) wat goedkoper kan zijn. De fracties van WD en PvdA/PPR hopen dat hij ook bedrijven wegwijs gaat ma ken, terwijl de laatste aandrong op duidelijke en leesbare brieven aan de burgers. D66 had het vooral over het ver lagen van de drempel: wanneer burgers opbellen naar het ge meentehuis, moeten ze niet einde loos worden doorverbonden. Dan zou de gemeente de beoogde be sparing op de afdeling bestuursza ken ook niet halen. De instemming was niet van de lucht, maar de bur gemeester wees erop dat veel bur gers er geen genoegen mee nemen wanneer zij door een professionele voorlichter worden afgestopt: "Zij willen praten met de man of vrouw die hun zaak behandelt". Wapenfeiten Over de toekomst van voorlich tingspagina 'Wapenfeiten' werd verschillend gedacht. De fracties van D66 en PvdA/PPR wezen erop dat hij niet moet inkrimpen, maar wel beter geselecteerd nieuws moet brengen. Het CDA vindt het wat dubbelop dat in Wapenfeiten regelmatig dezelfde onderwerpen opduiken als in de rest van de Voorschotense Courant. De burgemeester stipte aan dat de gemeente al jaren toewerkt naar de komst van een voorlichter. Over de inhoudelijke invulling wilde hij nog niet teveel zeggen, duidelijk is wel dat de nieuwe persoon "dienst baar moet zijn naar de burgers toe". Hij/zij hoeft geen propagan- da-zender van de gemeente te zyn, maar meer een communicatieka naal. Via de voorlichter, die zich meer journalistiek dan ambtelijk opstelt, kan het gemeentebestuur horen wat er leeft onder de bur gers. Ook moet de nieuwe ambte naar "de communicatieve vermo gens van zijn collega's opkrikken", aldus de burgemeester. Hij gaf toe dat het, zoals de me dezeggenschapsraad heeft aange voerd, mooi zou zijn wanneer de voorlichter een status aparate zou krijgen en los staat van het ambte lijk apparaat Dat is helaas onmo gelijk, al was het alleen maar om dat hij/zij hulptroepen nodig heeft bij ziekte, vakantie en tijdelijke af wezigheid. Volgens B en W is het logisch de voorlichter te koppelen aan de cen trale schijf in het apparaat, de afde ling interne zaken en kabinet. De VVD vindt dat geen perfecte oplos sing: "Er kan een competentie strijd losbreken. De voorlichter heeft een positie van waaruit hij onbedoeld grote invoed kan krij gen", aldus fractievoorzitter H.J. Willemsen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16