Leiden en omgeving.wees er snel bij, want Scherp in beeld en prijs. LEIDEN, HAARLEMMERSTRAAT122 TEL.071-140166. Zuivelbureau: door 'boerenmelk' krijgt consument te veel binnen CONSUMENT De groenteman Kruidendrank verlakkerij Huurder dupe van hogere onroerend-goedbelasting Elk fotorolletje eveneens voor de HALVE PRIJS! WOENSDAG 8 APRIL 1987 PAGINA 11 Langzaam maar zeker stijgen de temperaturen, de dagen worden langer en de zucht naar lichtere kleding doet zich danig gelden. Met andere woorden, het is lente en binnenkort zomer, dus wordt het tijd om nauwgezet onderzoek te plegen naar tijdens de winter opgedane kwabjes. Eenmaal van de schrik beko men, zal er een harde beslissing genomen moeten worden: óf de weegschaal het raam uit, óf... lij nen. Kreunen baat niet, andijvie wèl. Want niet alleen is het een van de populairste bladgroentes in Nederland, andijvie blijkt ook nog eens calorie-arm en vochtaf- drijvend te zijn. En tot barstens toe vol van de nodige vitaminen: A, tegen nachtblindheid, en C, voor de weerstand tegen verra derlijke lentedagen. Ook pijnlij ke magen komen ervan tot rust. Er is keuze tussen twee soorten: 'gewone', met een heel blad en vol hart, en krulandijvie. Beide zijn vrijwel het gehele jaar verkrijg baar. En hoewel de grootste aan voer 's zomers plaats heeft wordt andijvie vreemd genoeg nog het meest als typische winterkost be schouwd. De ietwat bittere smaak van 'chicorium endivia' wordt veroorzaakt door het witte melksap, waarvan met name de wortels goed voorzien zijn. En ja, inderdaad: andijvie is nauwver- want aan cichorei, die nog altijd geteeld wordt voor het bereiden van koffie-extract. Terug naar andijvie, De verse kropjes hebben een fris geel groen kleurtje en kunnen onver pakt enkele dagen in de groente- la van de koelkast bewaard blij ven. Een van de meest gehoorde opmerkingen bij groente-afdelin gen in supermarkten is wel het wanhopige „Andijvie, ja maar hoevéél dan toch?" Waaruit vast gesteld kan worden dat de stam- pot soms meer uit aardappel dan andijvie bestaat. Of dat hele kroppen in de vuilnisbak ver dwijnen omdat 't slaatje toch minder vergde dan aanvankelijk werd gedacht. Tip: gekookt moet er op zo'n drie- tot vijfhonderd gram per persoon worden gerekend wor den. Rauw (dus ook voor de be wuste 'andijviestamp') is onge veer 175 gram per hoofd ruim voldoende. Mocht er alsnog te veel van ingeslagen zijn: niet wegdoen, invriezen gaat name lijk heel goed. Even blancheren (drie minuten, niet langer omdat anders vitaminen en mineralen verloren gaan), goed uitlekken en vervolgens in een afgesloten plas tic zakje de vriezer in. Natuurlijk is andijvie op aller lei manieren te combineren, als kookgroente bij vlees en aardap pelen, in ovenschotels of als sala de (overigens is voor dit laatste krulandijvie het meest geschikt). Javaans Maar werkelijk bijzonder is pas andijvie op z'n javaans. Be nodigd voor dit exotische gerecht zijn (uitgaande van twee perso nen): 2 uien1 pond andijvie, 2 teentjes knoflook en twee ons ma ger varkenspoulet. Een bodempje olie in een relatief grote pan ver hitten; de fijngesneden uienen even goud fruiten. Varkenspoulet en teentjes knoflook (bij voorkeur geperst) hieraan toevoegen en la ten bruinen. Ondertussen in een liter water een bouillonblokje (kip) oplossen. Aan de nu gare poelet 5 eetlepels zoute ketjap en een theelepeltje gember toevoe gen, goed roeren. De ontstane bouillon erin gieten daarna de zeer fijngesneden andijvie erbij doe. Laten pruttelen totdat een niet te dunnen saus-brei is ont staan. Serveren over droge witte rijst met een koel glas wijn. Even tueel met zout en peper op smaak brengen, maar voor de zekerheid éérst proeven! Aanvoer Op het moment is het verse groente-assortiment erg breed. Naast andijvie is er nog volop anderekeus als sla, komkom mers, tomaten, paprika's, radijs en de bekende voorjaarsgroenten raapstelen, postelein en spinazie. Spinazie en raapstelen zijn op dit moment zelfs zeer vriendelijk geprijsd. Postelein is nog wel vrij duur, maar dat zal snel verande ren. Ook de courgettes hebben al weer een tijdje geleden hun intre- de gedaan. Dit geldt ook voor de koolrabi. De aanvoer van deze laatste groente zal de komende weken z'n hoogtepunt bereiken en de prijzen liggen op het mo ment al op een vrij laag niveau. Van de diverse slasoorten zijn krulsla, ijsbergsla en eikebladsla goedkoop. Voor loilo rosso en veldsla moet iets meer worden be taald. ERIC TRUFFINO Verse melk van de boer: voor sommige mensen een traktatie. Maar het zuivelbureau vindt dat de 'boerenlandmelk' die de industrie op de markt brengt te vet is om gezond te zijn voor de consument. (archieffoto) Wie de kruidendrank tegen aids wil gebruiken, moet eerst beloven niet te gaan piepen als het niet blijkt te helpen. Sterker nog: de ge bruiker moet een contract tekenen waarin hij belooft de leveranciers 'niet aansprakelijk te stellen voor enige materiële of immateriële schade, geestelijke en lichamelijke gebreken, daaronder begrepen ge breken voortvloeiende uit het on dergaan van de kuur'. Van even tuele nabestaanden wordt hetzelf de verwacht. Als het om een middeltje tegen kraaiepoten naast de ogen ging, zou het wellicht nog een komisch verhaal kunnen opleveren. Nu het een kruidendrank tegen aids be treft, waarvoor de laatste tijd in dagblad-advertenties proefperso nen werden opgeroepen, krijgen zulke teksten echter een sinistere ondertoon, of liever: boventoon. Het is dan ook niet voor niets dat de inspecteur voor de infectieziek ten bij het ministerie van volksge zondheid, dr. Bijkerk, de pen heeft gepakt en onder de kop 'Profiteurs van ellende' een waarschuwend stuk in het jongste nummer van het artsenblad 'Medisch Contact' heeft geschreven. De inspecteur noemt daarin het bewuste contract 'op onderdelen onzedelijk en daarom niet rechts geldig'. Bovendien heeft Bijkerk de vrees dat straks vaker door het aanprijzen van middeltjes op de el lende van patiënten met aids zal worden ingespeeld. De informatie die er over de drank en de leveranciers ervan is in te winnen, geeft inderdaad niet direct aanleiding tot blindelings vertrouwen. Twee Hagenaars, de gebroeders Vos, importeren de drank uit Duitsland, zo vertelt hun juridisch adviseur, mr. De Lange van het Voorburgse advocatenkan toor Streefkerk. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding vindt dat de zuivel industrie niet steeds vettere produkten op de markt moet brengen. De kritiek richt zich in het blad van het bureau al leen tegen de Melkunie Hol land in Woerden. Deze heeft een nieuwe melksoort op de markt gebracht, de zogenaam de 'boerenlandmelk', met de bedoeling in te spelen op de vraag naar de zogenaamde na tuurlijkere produkten met meer smaak. In tegenstelling tot wat 'fabrieks- melk' wordt genoemd, heeft de boerenlandmelk behalve pasteuri- satie geen enkele bewerking on dergaan. Hierdoor varieert het vet gehalte tussen 3,9 procent in de zo mer en 4,5 procent in de winter. Het betekent dat het vetgehalte al tijd hoger is dan volle, maar afge roomde, melk die een standaard percentage van 3,5 heeft. "Een slecht voorbeeld van pro- duktvernieuwing", noemt het voorlichtingsbureau dit. Er zijn in tussen meer zuivelfabrikanten die produkten met een verhoogd vet gehalte zijn gaan maken. Onlangs werd bekend dat Frico/Domo in Friesland moest stoppen met de verkoop van een vettere karne melk onder de naam Karnplus. Het ging daarbij meer om de naam, die volgens de keuringsdienst van wa ren in strijd was met de wet. De suggestie dat het om een echt ge karnd produkt zou gaan, werd door de keuringsdienst niet ge doogd. Het bedrijf zoekt nu een aanpassing van de naam, maar het produkt zal blijven bestaan. Belangstelling De consument blijkt veel belang stelling te hebben voor zuivelpro- dukten met een hoger vetgehalte, zo heeft het bedrijf geconstateerd. Een ontwikkeling die de zuivelin dustrie goed gelegen komt. Door de groeiende voorraden in de Eu ropese Gemeenschap is de boter- Samenstelling Raymond Peil Huurders moeten straks meer on roerend-goedbelasting (ogb) beta len, als de Tweede Kamer instemt met het wetsonwerp dat de gren zen van deze gemeentelijke belas tingheffing opnieuw vaststelt. De Consumentenbond rekent in het aprilnummer van de Consumen tengids voor dat huurders met zijn allen 75 miljoen gulden meer kwijt zijn aan ogb, terwijl de eigenaren juist minder belasting hoeven te betalen. Vanaf 1 januari 1988 mogen de gemeenten per woonruimte ge middeld 475 gulden aan ogb innen. Volgens het kabinet is dat 50 gul den meer dan riu en wordt geschat dat deze extra kosten voor reke ning van de huurder komen. Met dit extra geld wil de regering het goedmaken dat de gemeenten straks wordt verboden om winst te maken op de gemeentelijke dienst verlening. Volgens de Consumentenbond zijn de ogb-betalers straks gemid deld 75 gulden meer kwijt per wo ning. Daarvan komt het grootste deel voor rekening van de huur ders, omdat de regering de ge meenten ook nog een vaste ver houding wil opleggen tussen de respectievelijke ogb-aandelen van eigenaar en huurder. Die verhou ding valt nu in de meeste gevallen uit in het voordeel van de huurder. De Consumentenbond verwacht dat de gemeenten zich heftig zul len verzetten tegen de nieuwe ogb- normen, omdat zij nauwelijks zijn betrokken bij het overleg hierover. Aan de belastingbetaler biedt het nieuwe ogb-systeem overigens geen enkel voordeel: het blijft even ondoorzichtig als vroeger. prijs nauwelijks nog lonend. De hele sector, inclusief de boeren, zit in de grote problemen door de EG- maatregelen om de overschotten weg te werken. Geen betere ma nier om ook de room op een renda bele wijze kwijt te raken, is het overschakelen op nieuwe produk ten, waarin meer vet wordt ver werkt. Een aantal coöperaties heeft om dezelfde redenen de produktie van volvette melkpoeder ver hoogd. 'Betreurenswaardig' noemt het voorlichtingsbureau de nieuwe ontwikkeling. "De mogelijke toe name in de vetconsumptie komt in een nog ander daglicht te staan als we ons realiseren hoe moeilijk ver anderingen in het consumptiepa troon zijn te verwezenlijken", schrijft het bureau. "Als de voorte kenen ons niet bedriegen, zou alle arbeid van de laatste decennia juist tot enig resultaat leiden", luidt de kritiek, voortspruitend uit de po gingen om de vetconsumptie juist omlaag te krijgen. Jarenlang is de voorlichting al bezig de consumptie van minder vette melksoorten te stimuleren. Het verschil in vet in de boeren landmelk ten opzichte van volle melk is een half tot een procent groter. Men kan nu wel zeggen, al dus het bureau, dat er niets aan de hand is, indien je elders in de voe ding wat minder vet gebruikt. Net als brood is melk een basisvoe dingsmiddel en men gaat niet min der drinken omdat men anders te veel vet naar binnen werkt. Consumptiepatroon "Wat de overheid mede op basis van adviezen van de voedingsraad niet verantwoord vond wordt nu door de Melkunie met veel publici teit uitgevoerd", concludeert het bureau. "Een consumptie van twee glazen melk per dag betekent dan voor volwassenen bij een verder gelijkblijvend consumptiepatroon een verhoging van de vetconsump tie met drie gram per dag. Dit komt overeen met ongeveer een procent van de hoeveelheid energie die met de voeding wordt ingenomen. Het is twintig procent van de minimaal na te streven vetbeperking". De reactie van het voorlichtings bureau lijkt voedingsdeskundige G. J. Hiddink van het Nederlands Zuivelbureau wel erg overdreven. "Melk is een emotineel beladen produkt, aldus zijn commentaar. "Toen de EG Nederland dwong het vetgehalte te verhogen van 3,2 tot 3,5 procent vet kwam ook zoveel kritiek los. De zuivel brengt een heel scala van melkprodukten van magere tot volvette produkten en de consument heeft alle keuzevrij heid. Als de zuivel met een mager produkt op de markt komt past dat precies in het straatje van de voe dingsvoorlichting. Komt er een produkt bij met iets meer vet dan schreeuwt men moord en brand. Juist door het toegenomen aantal magere produkten heeft de z het vetgehalte in de afgelopen ja ren sterk teruggebracht. Wannee er een markt voor is zal de produ cent daarop inhaken. En het geeft nu eenmaal meer smaak. De fabrikant moet niet alleen zorgen voor de produktie, maar ook voor de verkoop". Eerste aanmaning nutsbedrijf 'gratis' Nutsbedrijven mogen voortaan bij een eerste betalingsherinnering geen administratiekosten in reke ning brengen. Konsumenten Kon- takt (KK) meldt dat de Geschillen commissie Openbare Nutsbedrij ven dit onlangs heeft bepaald in een conflict hierover tussen de Ve- luwse Nutsbedrijven en twee door KK gesteunde consumenten. KK adviseert de consumenten om geen extra kosten te betalen als die bij een eerste herinnering in re kening worden gebracht. Voorts meent deze organisatie dat, indien in het verleden extra kosten voor een eerste betalingsherinnering zijn betaald, men dit van het nuts bedrijf moet terugvragen. U heeft nog maar drie dagen de tijd om uw kleurenfoto's VOOR DE HALVE PRIJS te laten afdrukken. 35 Kleurenfoto's afdrukken voor de HALVE PRIJS. Formaat 9 x 13 cm. Normaal 69 ct tijdelijk, KingSize formaat 10 x 15 cm. Normaal 75 ct. nu 38 ct Vandaag brengen, overmorgen klaar. Niet geslaagde foto's betaalt u niet. Glanzend ■to Welk merk fotorolletje u ook koopt bij DIXONS, voor elk rolletje betaalt u slechts de halve prijs. 050 Kodak Gold 135/24,10£5-voor 6,50. Agfa XRi 135/24, l&95voor 5,50. Fuji HR135/24, IWvoor 6,- DIXONS 135/24,éS»? O/ sü*K

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11