'In principe ben ik een traditioneel cabaretier' Niet welkom in schouwburg PODIUMBUK DINSDAG 7 APRIL 1987 KUNST PAGINA 19 Redactie Pieter C. Rosier LEIDEN - Toneel, dans, cabaret en jazz deze week in de Leidse theaters. Wat de vele dansvoor stellingen betreft, pikken deze theaters enkele graantjes mee van het Utrechtse Spring Dance Festival. Shusaku Zo staat vanavond de dansgroep van Shusaku (Takeuchi), een in de jaren zeventig in Amsterdam neergestreken Japanse bewe- gingskunstenaar, op het podium van de Leidse Schouwburg met een nieuw programma, getiteld 'Cube-Nu'. De voorstelling, waar in Shusaku sterker dan ooit de nadruk op het detail tracht te leg gen, gaat over het maniakale in de mens, over zijn onaangepast heid, zijn isolement. Centraal in de muziek staat de snaar, die verwerkt is in zelfgebouwde in strumenten, die visueel een be langrijk onderdeel vormen in de voorstelling. Heldendaden Tegengesteld aan wat Shusaku brengt is de nieuwste produktie van het Folkloristisch Dansthea ter, welk gezelschap morgen avond naar de Leidse Schouw burg komt. 'Reidans van helden daden', zo luidt de titel van de voorstelling. Dit programma van artistiek leider Ferdinand van Altena en regisseur/choreograaf Ferenc Novak is gebaseerd op de Ronde-Tafellegende over Lance lot, zijn beschermheer Koning Arthur en de geheimzinnige tove naar Merlijn. Het is het tweede programma van het Folkloris tisch. Danstheater, waarin de dansen zijn gerangschikt rond een centraal thema. In de dans geconserveerde klassieke helden thema's uit alle windstreken spe len er de hoofdrol in. Ann Burton De Nederlandse zangeres Ann Burton en de eveneens aan de jazz verknochte zanger Mark Murphy bereiden een theater tournee voor, die vrijdagavond in de Leidse Schouwburg zal be ginnen. 'Two jazzy people' op pad. Van Ann,Burton is bekend dat ze met name in Japan nogal wat successen boekte. Ze wordt de 'queen of ballads' genoemd en ze wordt vooral geprezen om haar behandeling van de tekst. Maar afgezien van genoemde ballads, de jazzlady zingt ook de blues, op een wijze die volgens sommigen een groot gevoel voor subtiliteit verraadt. Ann Burton en Mark Murphy brengen in hun programma samen enkele duet ten ten gehore en hun stemmen kleuren naar het schijnt mooi bij- elkaar. Het oordeel is aan de lief hebber van vocale jazz, die zich de komende première zeker niet graag zal ontzeggen. Henk Elsink Rond Henk Elsink is het de laat ste tijd wat stil geweest. Daar moet naar de mening van de ca baretier zelf een eind aan komen. Hij is in elk geval druk bezig met het geven van proefvoorstellin- gen, die moeten uitmonden in een nieuwe theatershow met als titel 'Blij zijn'. Tot de theaters waar Elsink zijn nieuwe show wil 'uit proberen' behoort ook de Leidse Schouwburg. Volgens een recen sent, die een optreden van de cabartier eind maart in Alphen Folkloristisch Danstheater, woensdagavond in de Leidse Schouw burg. (foto Peter Corniss) Shusaku Dormu met 'Cube-Nu', vanavond in de Leidse Schouw burg. (foto Maurice Boyer) Truus te Selle en Peter Blok in 'Beloftes', woensdag dagavond in het LAK-theater. zag, is Henk Elsink nog steeds grappig als hij één van zijn vele typetjes neerzet. Als minpunt van het programma zou kunnen gelden, dat er geen enkele ver band tussen de liedjes en de sket ches bestaat. Een cabaretshow in wording, echter zonder rode draad. Óf de barensweeën hele maal achter de rug zijn en de show, waarmee Elsink zaterdag avond naar het theater aan de Oude Vest komt, voldoende is ge groeid, het Leidse publiek zal daar zelf een antwoord op moe ten geven. Het applaus na afloop van de voorstelling moet voor de cabaretier, die ooit in de Amster damse Kopermolen zijn loop baan is begonnen, één van de graadmeters zijn. Toneelgroep Klef De toneelgroep Klef verzorgt ko mende dinsdagmiddag in de schouwburg een kindervoorstel ling. Het op te voeren stuk heet 'Ik ben even weg' en gaat over twee kinderen op de evenwichtsbalk van hun ontwikkeling. De vriendschap die tussen deze twee kinderen en een oudere vrouw die bij hen in de straat komt wo nen staat in deze voorstelling centraal. De voorstelling, een mengeling van spel, muziek en zang, is bedoeld voor kinderen vanaf acht jaar. Herman Finkers Herman Finkers is der met deze nieuwe ster aan het ca- baretfirmanent kennis wil ma ken kan op dinsdagavond 14 april in het theater aan de Oude Vest terecht. Finkers behoort tot de groep jonge kleinkunstenaars, dié op het ogenblik nogal van zich doet spreken. Tot zijn han delsmerk behoort een geraffi neerd gebruik van een bepaald soort knulligheid, waarvan bij voorbeeld Brigitte Kaandorp zich graag bedient. Of hij dit stijlmiddel bewust of minder be wust hanteert, het blijft even de vraag. De droogkomieke uitstra ling en het nuchtere stemgeluid met licht accent blijken in elk ge val het nodige effect te sorteren. Wie Finkers programma 'EHBO is Henk Elsink houdt vast aan zijn 'merk' LEIDEN - Henk Elsink ergens in de provincie. Die avond moet hij zich behelpen met een paar vierkante meter, bovendien vol gepropt met instrumenten als drumstel en vleugel. Maar dat deert hem niet, want in deze aan loop naar de nieuwe show moet hij zich nog hoofdzakelijk verla ten op zijn boek met teksten en blijft de leesbril een onmisbaar attribuut. "Dit was de tweede keer", vertelt Elsink. "Sinds de eerste keer in Zoetermeer heb ik al wat veranderd, dingen er uit en dingen er in gedaan, er waren er bij die ik vanavond voor het eerst deed. Dat gaat zo'n vijftien keer en dan moet ik het uit mijn kop weten en hoop ik er precies achter te zijn wat wel en wat niet leuk is". "Dan sta ik nog wel twintig dertig voorstellingen met grote borden op het toneel fnet 'wach ten' erop, met sleutelwoorden. In de zomer verander ik nog het een en ander en het volgende seizoen ga ik het helemaal 'zetten' voor een groot toneel. Er komt decor bij, licht, de muziekopstelling wordt bepaald, etcetera. Dan steek je het echt in elkaar. Dan doe ik mijn tekst tot op de kom ma gelijk, staat alles vast en ver andert er ook nooit meer iets". "Of er na vanavond dingen af vallen? Ik denk het wel, maar ik gooi nooit gelijk weg, want in de ze periode ken je nog maar tien procent van de teksten. Eigenlijk pas als het goed 'bekt', kan je zeggen het werkt niet, nu moet ik het wegflikkeren. Het verhaal over de Ark van Noach? Dat heeft het de vorige keer ook niet goed gedaan. Nee, de point is niet goed, maar hieraan is ook geen andere point te bedenken, want het is natuurlijk een keer gaan 'onweren', daar zit je een beetje aan vast". "In de situatie waarin het pro gramma nu zit, heb ik heel veel aan vanavond gehad, het waren bijzonder vriendelijke mensen. Als het programma eenmaal rap loopt, denk ik dat er meer reac ties komen dan we nu hebben gehad. Het verliest een hoop, hoor, door versprekingen, din gen die niet goed gaan, dingen die je verkeerd plaatst. Er gaat ontzettend veel mis". Maar het publiek rekende hem dat niet aan, want het amuseerde zich kostelijk en na afloop merk te een dame, schuifelend door het gangpad, tevreden op dat het een 'ouderwetse avond' geweest was. Is dat een compliment? "Voor mij wel, want ik ben na tuurlijk een ouderwetse komiek, ik ben in principe een traditio neel cabaretier. Naast alle ver nieuwingen - waar ik bijzonder van gecharmeerd ben, hoor, en waar ik veel waardering voor heb - is dit mijn 'merk' en dat merk heb ik nu al zo'n dertig jaar. Dat kan ik toch niet meer verande ren, dus als het ouderwets is, is daar niets op tegen. Het moet ge woon goed zijn". Pensioen Op het podium laat Henk El sink zich op een gegeven mo ment ontvallen dat hij dit werk eigenlijk niet meer zo ziet zitten, maar "ik ben te populair om er mee op te houden". Misschien heeft dat een kern van waarheid, want een tijd geleden kneep hij er een jaar tussenuit: "Ik was effe moe, maar dat heeft toch ieder- mijn lust en mijn leven' -onlangs in Katwijk enthousiast ontvan gen- is volgens een eerder in deze kolommen gepubliceerde recensie amusant maar oppervlakkig. Het bestaat uit een reeks korte tot zeer korte anekdotes, al dan niet met behulp van rekwisieten. Fin kers begeleidt zich zelf soms op de piano, meestal echter werkt hij met een geluidsband. Beloftes De naam van het Werkteater heeft nog steeds een bekende klank, hoewel de roem van dit ge zelschap al geruime tijd aan het tanen is. Een afsplitsing binnen de groep onder aanvoering van oudgedienden Yolande Bertsch een wel eens? Het is heel goed om een voorschot op je pensioen te nemen, roep ik altijd. Ik denk niet dat ik tot mijn 72ste doorga, er komt een moment dat ik zeg: nou is het genoeg geweest". "Nee, het publiek zal ik totaal niet missen. Ik kan natuurlijk mooie verhalen ophangen van 's avonds om acht uur sta ik te po pelen, nou, daar heb ik echt geen last van. Ik vind het een leuk vak om te doen, maar ik heb niet zo'n afwijking dat ik het applaus moet horen. Als het lukt en een avond is leuk - en de meeste zijn hopelijk leuk - dan is het net als of je een wedstrijd hebt gewon nen. Als de mensen tevreden naar huis gaan, geeft dat een lek ker gevoel. Als je een rot avond hebt, het kan wel eens tegen zit ten, dan voel je je een beetje bela zerd, daar heb ik echt een kater "Het publiek laten gieren van het lachen is een stuk moeilijker dan het laten glimlachen, dat kan je rustig van mij aannemen. Er zijn ook gebieden waar men wat ingetogener is. Den Haag vind ik altijd wat gereserveerd, in Rot terdam is men veel uitbundiger. Een boodschap? Nee, niet echt, dat is meer iets voor de postbo de. Ik vind niet dat je de hele avond over niks moet praten, er moeten wel een paar dingetjes inzitten. Ik probeer dat met mooie liedjes te doen en door in de humor bepaalde dingen aan te roeren, herkenningspunten". "Ik vind het altijd het aardigste als je vanuit jezelf dingen vertelt die het publiek ook kent, bij voorbeeld dat ik naar een 'fit nesscentrum' ga. De mensen die in de zaal zitten, beginnen daar ook aan te denken, die kennen dat. Het feit dat je met een doch ter en een moeder thuis leeft, dan zie ik mensen van ja, ja. Of de an dere kant, vader en zoon die een blok vormen ten opzichte van de moeder. In ieder gezin komt dat voor en als je dat op een aardige manier weet te verwoorden, is dat een leuk herkenningspunt. Je moet het niet alleen over niks hebben en met hoedjes en petjes rondlopen. Ik vind wel dat er 'wezenlijke' mannetjes moeten staan". Media Er is enige agitatie merkbaar bij Henk Elsink (bijna 52 jaar ge leden in Enschede geboren), wanneer de houding van de me dia ten opzichte van het cabaret ter sprake komt: "Er zijn mensen die zeggen dat er nooit meer een nummer op de plaat is geweest als 'De Lift' of 'Johanna'. Die zijn er wel geweest, maar werden nooit gedraaid en hebben dus en Herman Vinck zoekt het in wat meer abstract theater zoals tot uiting kwam in produkties als 'Adio' en 'Laios'. Ook de nieu we voorstelling 'Beloftes', die woensdag- en donderdagavond in het LAK-theater is te zien, past in deze categorie. 'Beloftes' gaat over individuen en hun -toevalli ge- onderlinge verhoudingen. Aan het begin van de voorstel ling treedt ieder van de zeven spelers alleen naar voren als om zich voor te stellen aan het pu bliek. Ze roepen allen een be paald beeld op van zich zelf, van luchthartig tot zwaar op de hand, van naief tot uitgekookt. Daarna opereren ze met wille keurige, inwisselbare partners of gaan op in het grotere geheel, de Henk Elsink is druk bezig een nieuwe show op te bouwen. Hij doet dat door middel van 'uitprobeervoor stellingen', waarmee hij ook kleine zaaltjes in het land kan bespelen. Als een moderne nomade, die artiest heet, laat hij het publiek bepalen wat leuk is. Volgend seizoen moet dat resulteren in de one-man-show 'Blij zijn'. nooit die populariteit kunnen be reiken. Men wenst niet kennis te maken, men wenst te herkennen. De tijd is over dat conferences op plaat gekocht en gedraaid wer den. Sinds 1975 is daar gewoon de klad in gekomen". "In Hilversum is Nederlands zo'n beetje als lepra, dat moet be streden worden. Ze hebben er ook geen geduld meer voor. In de grote tijd van Veronica, toen het schip nog in het water lag, draaiden ze rustig een conferen ce van twaalf minuten. Daar is nu geen tijd meer voor, het mag niet langer zijn dan drie minuten. In de tijd dat wij (Sonneveld, Kan, Hermans, Van Vliet) onze populaire conferences maakten - opa spreekt nu van 1966, 1967 - was alles nog nieuw. We lopen nu zo'n dertig jaar mee, er is niks nieuws meer aan ons, we kunnen alleen proberen kwaliteit te hou den". FRANS DOELEMAN groep. De op zich zelf staande scè nes worden door muziekfrag menten aaneen gesmeed, maar een eenheid ontstaat er niet. De voorstelling is volgens een recen sie in NRC Handelsblad een zoek tocht in plaats van het resultaat daarvan. Stéphanie Aubin Het Spring Dance Festival staat dit jaar vooral in het teken van de Franse dansgroepen. Tot deze groepen behoort de Compagnie Stéphanie Aubin. Mede dank zij de steun van het Institut Fran cais in Den Haag is de mogelijk heid geschapen om het gezel schap naar het LAK-theater te laten komen. Volgens een in de LAK-agenda opgenomen pro grammatoelichting heeft Stépha nie Aubin de weinig revolutio naire stelling dat klank en bewe ging onverbrekelijk met elkaar zijn verbonden zeer oorspronke lijk, persoonlijk en intensief uit gewerkt in haar choreografieën. Een kleine twee jaar geleden maakte Aubin de solovoorstel ling 'Machinations', waarvan de basiselementen inde nu te verto nen voorstelling 'Dédoublé ver der worden ontwikkeld. Als 'danspartner' fungeert een appa raat, dat de naam 'Manorine' heeft meegekregen. Het is een ca mera, die beweging en licht regi streert en doorseint naar een sy- thesizer waar ze omgezet worden in geluidsvariatiesStéphanie Aubin danst haar choreografie samen met Lila Greene. Griftheater Het Griftheater presenteert zich zaterdagavond in het LAK met 'Caoutchouc', een produktie, die wordt aangeduid met bewe gingstheater. Met muziek van Bernard van Beurden en de stemmen van de twee speelsters: Kika GroSzkopf en Hanninka Luitwieler. Het duo is maanden lang bezig geweest met de voorbe reiding van deze produktie, is op onderzoek uitgegaan in de we reld van rubber om hun uit gangspunt te kunnen verwezen lijken: een decor dat, inclusief de vloer, geheel van elastiek is ver vaardigd. Dit elastiek is bepa lend voor het toneelgedrag in de ze voorstelling. En de klank van de titel sluit aan op de stemeffec- ten. Als inspiratiebron voor de voorstelling is het verhaal 'Quar reling Pair' van Jane Bowles ge kozen. Ella Snoep De kindervoorstelling op zondag middag in het LAK wordt dit maal verzorgd door het mario nettentheater Ella Snoep. De voorstelling heet 'Een staart voor oma' en behalve met marionetten wordt er ook met vingerpoppen en een levensgrote pop gespeeld. Voor kinderen vanaf vijf jaar. In verband met de overweldigen de belangstelling is de tentoon stelling va nwerk van de Duitse kunstenaar Oskar Schlemmer (1888-1943) verlengd tot 20 april. Tot dusver ruim 70.000 mensen de tentoonstelling in het Stede lijk Aanvankelijk zou de ten toonstelling tot 12 april duren. Drie weken na de expositie werd de 50.000ste bezoeker al welkom geheten. Het Nationale Ballet gaat tussen 15 april en 3 mei twaalf voorstellin gen verzorgen van Assepoester van de Britse choreograaf Frederick Ashton. De serei wordt uitsluitend in Het Muziektheater in Amster dam gegeven. Assepoester (Cinde rella) is een ballet in drie aktes, ge zet op muziek van Sergej Prokof- jev en gebaseerd op het gelijkna mige sprookje van Perrault. Na Midzomernachtsdroom is dit het tweede werk van Ashton dat het Nationale Ballet in Nederland uit brengt. Een schilderij van de negentien de eeuwse Franse schilder Augus- Drs. R.E.O. Ekkart (39) is met in gang van 1 juli benoemd tot ad junct-directeur van het Rijksbu reau voor Kunsthistorische Docu mentatie in Den Haag. Hij is direc teur-conservator van het Rijksmu seum Meermanno Westreenianum en Museum van hét Boek in Den Haag. In zijn plaats komt dr. J. Offer- haus (56) die directeur was van het Nederlands Instituut in Rome, waar hij ook als raad voor culturele zaken was verbonden aan de Ne derlandse ambassade. Het Nederlands Dans Theater voert 16 april in het Circustheater in Scheveningen voor het eerst The Unsung uit, een ballet zonder muziek van José Limon, dat in 1970 in New York in première ging. Het ballet is gewijd aan 'de heldhaflge verdedigers van het Amerikaanse erfgoed', de India nen. De choreograaf laat daarin, naar hij zelf verklaarde, de kracht en vriendelijkheid, de intelligen tie en de naïviteit van Amerika's inheemse bevolking zien. Het werk wordt uitgevoerd door acht dansers die elk een stamhoofd vertegenwoordigen. PARIJS - De Amerikaanse auteur Peter Taylor kreeg gisteren uit handen van Mariel Hemingway, kleindochter van de beroemde schrijver Ernest Hemingway, de Ritz-Hemingwayprijs voor zijn roman 'A Sum mons to Memphis'. De prijs, die twee jaar geleden werd ingesteld door de Ritz-hotelketen, bedraagt ruim 100.000,-. (foto ANP) te Renoir is in Londen gestolen. lVVHUli AO t At AJVIIUCII gVoiUlCU. Het schilderij, getiteld 'Vaas met bloemen', was eigendom van een Britse kunsthandelaar. De waar de ervan wordt geschat op bijna anderhalf miljoen gulden. RITZ-HEMINGWAYPRIJS GRONINGEN (GPD) - De Gronin ger Stadsschouwburg, zondag 29 maart. Hauser Orkater speelt muzi kaal al een half uur 'Onder het Mel kwoud' van Dylan Thomas. Een actrice vraagt bevlogen: Wat zullen de buren er van zeggen? Het ant woord krijgt zij van een toeschou wer op de eerste rij. Die staat op en deelt duidelijk mee: „Ik weet wel wat de buren er van zeggen, die vinden het maar niks". Hierop ver laat de man de zaal, later gevolgd door een aantal minder luidruchti ge anderen. Die het ook niks vin den. Dit op zich vrij onschuldige schouwburg-incident heeft voor de even meespelende toeschouwer een vervelend staartje gekregen. Vorige week ontving hij een brief ADVERTENTIE van Jacques van Veen voor deze gelegenheid tekenend met J. W. A. van Veen, hoofd Stadsschouw burg. Het hoofd schrijft geconstateerd te hebben dat de Groninger Hof- mann zich niet houdt aan 'de regels voor het bijwonen van een voor stelling'. En daarom heeft men be-, sloten de spontane 'acteur' tot 1 mei a.s. de toegang tot zowel de Stadsschouwburg als de Ooster poort te ontzeggen. Hofmann is een fervent theater bezoeker en voorzitter van de Glenn Gould Society ook een lief hebber van muziek. Tevens is Hof mann recidivist: hij kreeg al eerder een maand schouwburg-verban ning, nadat hij naar de smaak van de directie wat al te uitbundig zijn walging vanwege Seth Gaaikema's- musical 'Publiek' publiekelijk had gemaakt. Deze bestraffingen zijn tamelijk uniek in Nederland. Gerrit Tinholt, directeur van de landelijke schouwburgdirecteuren-club (VSCD), kan zich desgevraagd nauwelijks vergelijkbare gevallen herinneren. Toen hij nog directeur was van De Tamboer in Hooge- veen heeft hij eens mondeling een lastige klant te verstaan gegeven dat die maar beter even een tijdje uit zicht kon blijven. Hetgeen ge schiedde. Tinholt vindt de Gronin ger maatregel op zich zelf wel geoorloofd: Er zijn een aantal co des in het leven en het staat thea terdirecties vrij om mensen toe gang te weigeren, omdat ze verant woordelijk zijn voor een juiste gang van zaken. Jacques van Veen stelt zich op hetzelfde standpunt. Hofmann denkt er anders over. In een brief aan Van Veen noemt hij diens be slissing 'absurd en volslagen bela chelijk' en 'een frappant voorbeeld van kleinstedelijk denken'. Hij heeft al een advocaat geraad pleegd. Hij schrijft ook waarom: „Het is niet mijn voornemen toe te staan dat ik door wie dan ook maar behandeld wordt als een Z-side supporter die, zoals U ongetwijfeld weet, bij elke vernielzuchtige actie een aai over de bol voelt en buiten dien een pasje binnenkort om ge controleerd de zaak af te breken". Ronald Brautigam wijzigt programma LEIDEN - De pianist Ronald Brautigam heeft voor het concert dat hij morgenavond in de Kapel zaal van het K&O-gebouw zal ge ven, zijn programma gewijzigd. De pianist, die zojuist van een tournee door Finland is teruggekeerd, heeft een licht blessure aan zijn schouder opgelopen. Daarom heeft hij nu gekozen voor composities, die minder spierkracht vergen dan de werken die oorspronkelijk op het programma stonden. Het pro gramma dat Ronald Brautigam nu gaat spelen, ziet er als volgt uit: be gonnen wordt met de Franse Suite in G van J.S. Bach. Daarna volgt de Sonate in Fis, opus 78 van Ludwig van Beethoven. Schumanns Waldszenen opus 82 besluiten het gedeelte voor de pauze. Na de pau ze volgen vier Preludes en de suite Children's Corner van Debussy.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19