gufj Afwachtende houding MBO-scholen tegenover fusieplannen van minister Badmode in neon- en pastelkleuren actief in vrije tijii Betaal de huur op tijd; dat scheelt veelgeld en narigheid DINSDAG 7 APRIL 1987 :leidsch dagblad: Nog veel verzet van bonden LEIDEN - 'Sectorvorming en Vernieuwing Middelbaar Beroeps onderwijs' is de naam van de groot scheepse operatie die het middel baar beroepsonderwijs (mbo) te wachten staat. Basis-, speciaal-, ho ger beroeps- en universitair onder wijs hebben al hun steentje(s) bij gedragen aan de bezuinigingen die de overheid zich ten doel heeft ge steld. Het mbo is volgende op de lijst: de SVM-operatie moet 150 miljoen gulden aan bezuinigingen opleveren. door Simonevan Priel Fusie vormt in die operatie het sleutelwoord, omdat volgens de huidige, nog lang niet uitgekristal liseerde plannen, voor scholen met minder dan 600 leerlingen ophef fing het enige alternatief is. Bedoe ling is dat er op 1 augustus 1990 in plaats van de vele kleine scholen, grote mbo-scholen van 3000 tot 5000 leerlingen komen waar korte en middellange opleidingen uit de- Opnieuw klachten over Koets-o-theek LEIDEN - Omwonenden van de koets-o-theek aan de Kruisstraat hebben bij de gemeente geklaagd over de voortdurende geluidsover last van de discotheek. Volgens de buurtbewoners houdt de Koets-o- theek zich niet aan de muziekver- gunning waarin is bepaald dat een half uur voor sluitingstijd de mu ziek zachter gezet moet worden. "Steeds vaker wordt zelfs na de of ficiële sluitingstijd doorgegaan met harde muziek", schrijven zij: "Het is voor ons niet mogelijk aan voldoende nachtrust te komen". Klagen bij de politie levert Volgens hen niets op. Wethouder Peters (ruimtelijke ordening) beloofde de gemeente raad gisteravond in een volgende commissievergadering uitgebreid aandacht te besteden aan de over last van bedrijven in deze wijk. Het gemeentebestuur stelde zich al eer der op het standpunt dat de verhui zing van bedrijven uit deze wijk prioriteit moet krijgen. Het geld dat hiervoor nodig is, ontbreekt echter. zelfde sector zijn geïntegreerd. Het wetsontwerp over de SVM wordt in de tweede helft van dit jaar aan de Tweede Kamer aange boden, waarna de wet naar ver wachting in 1988 van kracht wordt. Op 1 augustus 1990 moet 90 pro cent van de operatie zijn voltooid. Van de scholen wordt verwacht dat ze zich in de tweede helft van dit jaar in grote lijnen op de SVM hebben bezonnen. Besturen en schoolleidingen moeten uitspre ken of en zo ja met welke opleidin gen) zij een fusie willen of kunnen aangaan. Vervolgens dienen de desbetreffende scholen aan de on derhandelingstafel plaats te ne men. De daaruit voortvloeiende 'convenanten' vormen de basis van het op te stellen spreidingsplan, aan de hand waarvan de (zo even wichtig mogelijke) spreiding van de scholen over het land wordt vastgesteld. Egeltjes Leiden en omgeving, rijk aan mbo-opleidingen, ontkomen uiter aard ook niet aan de operatie. Ook hier liggen fusies in het verschiet, hetzij op vrijwillige basis, hetzij omdat scholen op 1 augustus 1990 de norm van 600 leerlingen niet zullen halen. Hoe het mbo in deze contreien er in de toekomst uit zal zien, is ech ter een kwestie die nog onduidelijk is. Directeur C.E. van Oort van de Leidse School voor Meao om schrijft het stadium van onderhan delingen, uit- en afspraken in Lei den als één dat zich nog in de 'egel tjessfeer' bevindt: "We tasten el kaar af, scholen hebben in de infor mele sfeer contact, directeuren gaan bij elkaar op bezoek. Veel meer is het momenteel nog niet". Van Oorts egeltjes-typering blijkt, na een rondgang langs een aantal andere mbo-scholen, zeer treffend. Men is zich aan het oriën teren (Rio, Leiderdorp), men be raadt zich (De Noorderwiek) men denkt na (Rhijnwijck) of men heeft nog vrijwel nog geen stappen on dernomen (Mathesis Scientiarum Genitrix). Gefilosofeerd wordt er kortom volop, maar er is nog wei nig concreet. De meao schijnt nog het 'verst' te zijn nu het bestuur onlangs een vergadering hield waarin over het onderwerp is gefilosofeerd en ook de vraag met wie de meao wel en niet in zee zou willen of kunnen gaan, aan de orde is geweest. Over de uitkomst daarvan houdt Van Oort echter de lippen stijf op el kaar. "Wij zijn bereid met iedereen te praten, tenminste als dat zinvol is", is het enige en weinig-zeggen de wat hij kwijt wil. Een bevesti gend antwoord op de vraag of het Rio in Leiderdorp, als school voor ondernemersonderwijs, voor de meao niet één van de meest voor de hand liggende fusiepartners is, wil hij ook nog geven. Maar daar aan mogen we in dit stadium geen enkele conclusie verbinden, voegt hij eraan toe. Dat er nog weinig concreets is te melden, heeft in niet geringe mate te maken met een zeer dringende oproep van de vakbonden aan de mbo-scholen om vooral een af wachtende houding aan te nemen. De bonden vinden dat onder meer de onlangs verschenen notitie over de rechtspositie van het personeel jammerlijke hiaten vertoont. Voorts ontbreekt nog een sociaal plan. De Unie, de vakorganisatie voor directie en docenten in het be roepsonderwijs, heeft haar leden laten weten hard te willen knok ken voor een beter pakket, maar zegt daarvoor wel rugdekking no dig te hebben. "Start geen fusiebe sprekingen en vertraag lopende onderhandelingen", luidt dan ook de oproep die de Unie vetgedrukt in haar informatiebulletin heeft op genomen. Alle voormelde scholen hebben zich van dit dringend ad vies ook wat aangetrokken. Salaris De komst van grote scholen is niet het enige dat de SVM-operatie omvat. Grotere beleidsvrijheid is wat de mbo-scholen ook te wach ten staat. Een greep daaruit: nét als voor het hoger beroepsonderwijs wordt bij het mbo wat de bekosti ging betreft straks gewerkt met het systeem van de 'lump sum': de scholen krijgen een eens in de zo veel jaar vooraf vastgesteld bedrag waarmee ze het echt zullen moeten doen. Eventuele overschrijdingen van het budget dienen door de scholen zelf te worden opgebracht. In het kader van de grotere be leidsvrijheid zal de overheid voorts niet meer aangeven hoeveel geld de scholen moeten besteden aan personeelskosten en hoeveel aan materiële kosten. "Tien computers of een docent, is de afweging die een school straks kan maken", geeft Van Oort aan hoe dat in de praktijk kan uitpakken. Ander novum is dat de scholen meer invloed zullen krijgen op de salarissen. Van Oort ziet daarvoor voor 'zijn' meao op voorhand wel een voordeel: "Docenten econo zijn nu nauwelijks te krijgen dat wij ze niet zoveel salaris kun nen bieden als ze in het bedrijfsle ven kunnen krijgen". Aantrekkelij ker wordt straks het geven van zo genoemd contractonderwijs aan bijvoorbeeld bedrijven. "Dat wordt nu ook al wel gegeven", zegt Van Oort, "maar de opbrengst daarvan verdwijnt goeddeels naar de overheid. Straks is dat geld voor de scholen zelf'. De betere faciliteiten die in het vooruitzicht zijn gesteld vormen één van de redenen voor de meao om volgens Van Oort in principe aan de sectorvorming mee te doen. "Als grote school kunnen wij zelf standig blijven, maar een sector- school biedt meer mogelijkheden. Ik denk bijvoorbeeld aan de moge lijkheden voor overstappen voor de leerlingen; gaat het op de ene opleiding niet, dan hoeft hij of zij niet van school af maar kan binnen de instelling van richting verande ren. Ik vind dat een heel groot voordeel, want een overstap naar een andere school is voor veel leer lingen heel ingrijpend". Logisch Een voorbeeld van een school die zich in een lastiger pakket dan de meao bevindt, is de school voor mdgo (middelbaar diensverlenend en gezondheidsonderwijs) De Noorderwiek. Als de norm van 600 leerlingen blijft gehandhaafd, zal deze moeten fuseren. Probleem is echter dat De Noorderwiek de eni ge rooms-katholieke mdgo-oplei- ding in de wijde omtrek is. "De dichtstbijzijnde is in Rotterdam", weet adjunct-directeur Van der Hoeven. Het lijkt er dus op dat De Noorderwiek haar eigen identiteit niet geheel zal kunnen handhaven. Conform de uitspraak van de rooms-katholieke vakbonden zal de school, als dat inderdaad niet lukt, de mogelijkheden bezien om met een protestants-Christelijke opleiding samen te gaan. Van der Hoeven denkt overigens dat ,de Noorderwiek vroeg of laat toch wel tot fusie zou zijn overgegaan. "Dit was toch wel gebeurd, er zijn zo veel opleidingen. In Leiden bij voorbeeld zijn drie opleidingen voor agogisch werk". Ook direc teur Van Oort van de meao denkt dat er, afgezien van de SVM-opera tie, bepaalde fusies voor de hand liggen, "Ik heb het wel eens gehad over een economisch lyceum in Leiden. Hier in de stad zijn vier of vijf plaatsen waar je economisch onderwijs kunt volgen. Wat is dan logischer dan bij elkaar gaan zit ten?" LEIDEN - Nu de meeste vakanties naar zonnige streken zijn geboekt, wordt het tijd om eens naar een vakantiegarderobe uit te kijken. Gisteravond, tij dens de show van Lady Service en Pretty Girl in de Stadsgehoor zaal werden de zonaanbidsters een aardig eindje op weg gehol pen. Strand- en badkleding werd geshowd door tien mannequins, die in kledingmaat 34 tot 44 had den en dus een aardige doorsnee vormden van het publiek dat in de zaal zat. De bad- en strandkle ding is fel van kleur, met veel turquoise, blauw, neon-kleuren of pastelkleurigë Gauguin-mo- tieven en boven alles veel geglit- ter. Bij Lady Service extra aan dacht voor het prothese-badpak, dat niet van een gewoon badpak te onderscheiden is. Het zijn de ze zomer vooral de badpakken die het moeten doen, zeker om te flaneren. Heel leuk waren de pakjes van Pretty Girl met een colletje en een strik op de rug. Veel jeugdige badpakjes hadden trouwens een leuke rugverwer king. Naast badpakken natuur lijk de tweedeler in jaren vijftig stijl. Alleen nu veel vrolijker van kleur. Het bovenstuk in een des sin, het broekje in een uni-tint. Echt blikvangers waren de glan zende bronskleurige badpakjes en bikini's waarin toch echt ge zwommen kan worden en de heuse Esther Williams-tweede- ler. Bij al die pakjes nutuurlijk jurkjes, wikkelrokken, jasjes pa- reo's ruime overhemden en t- shirts een complete lichtgewicht vakantiegarderobe van de vroe ge ochtend tot de late avond, want sommige combinaties wa ren echt geschikt voor een avondje disco. Naast badkleding aandacht voor lingerie en foundation. Op vallend was dat ook hier turquoi se hoge ogen gooide. Uit de hele collectie bleek dat naast mode grapjes als torsetjes met veel kant en bustiers in Frans be- hangdessin, ook echt functionele foundation heel mooi kan zijn. Een deel van de vakantiegarderobe zoals die werd geshowd in de Stadsgehoorzaal. (foto Jan Holvast) Zelfs voor grote cup-maten is er tegenwoordig een bh die ook echt modieus is. Wie op zoek was naar leuk nachtgoed kon gister avond zijn hart ophalen. Heel ro mantische batisten nachtpon netjes maar ook mannen-pyja ma's van felgekleurde polyester satijn behoorden tot de mogelijk heden. Kortom een presenatie waarin alle facetten van de bad- lingerie en foundationmode even aan bod kwamen. HENRIETTE V.D.HOEVEN K&O De pianist Ronald Brautigam speelt woensdag 8 april in de ka pelzaal van K&O (Oude Vest 45). Hij vertolkt werken va-h Schu mann, Beethoven en Moussorgs- ky. Aanvang 20.15 uur. Tevens die dag om 14.30 uur de verto ning van de Zweedse film Elvis, Elvis. Akzo-prijs voor Hooykaas ARNHEM (ANP) - De Akzo-prijs voor wetenschappelijk onderzoek is voor 1987 toegekend aan dr. P.J.J. Hooykaas, universitair hoofddocent aan de rijksuniversi teit in Leiden. Hij ontvangt de on derscheiding voor zijn onderzoek op het gebied van van moleculaire genetica, in het bijzonder de gene tische manipulatie van planten. De prijs (25.000 gulden) wordt op een nog nader te bepalen datum in Arnhem uitgereikt. De jaarlijkse onderscheiding is door Akzo ingesteld om waarde ring te laten blijken voor buitenge woon goed wetenschappelijk on derzoek. GEWOND - Een 49-jarige automo bilist uit Amsterdam reed gisteren op de IJsselmeerlaan tegen een lantaarnpaal op. Rijdend in de richting Willem de Zwijgerlaan verloor de man de macht over het stuur. Zijn auto en de lantaarnpaal waren totaal vernield. De Amster dammer werd met hoofdletsel overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Een dak boven je hoofd is heel wat waard in dit koude kikkerlandje. Terecht zorgen de meeste mensen er dan ook voor geen huurachter stand te krijgen. Wanneer er toch een huurschuld ontstaat, is er meestal wat aan de hand. Er kan bijvoorbeeld sprake zijn van een plotselinge inkomensachteruit gang door werkloosheid of ar beidsongeschiktheid, of de huur der kan te maken hebben gekregen met onverwachte onkosten. De verhuurder zal met dergelijke om standigheden echter vaak geen re kening kunnen houden; de huur moet betaald worden en als dat niet gebeurt, volgen er maatrege len. Vrijwel alle huurovereenkom sten vermelden dat de huur bij vooruitbetaling - dat wil zeggen ui terlijk de eerste van de maand - moet zijn voldaan. Uit uw maande lijks inkomen moet u dus steeds de huur van de komende maand beta len. De meeste mensen doen dat ook. Vaak zonder daarbij stil te staan, als goede gewoonte. Door dat ze bij het sluiten van de huur overeenkomst de waarborgsom en een maand huur vooruit moesten betalen en daarna gewoon waren maandelijks de huur te voldoen, ontstond vanzelf het goede beta lingspatroon. Sommige mensen zijn door om standigheden uit het betaalritme geraakt en betalen nu achteraf in plaats van bij vooruitbetaling. Ei genlijk is dit dus fout en hebben deze mensen een voortdurende huurschuld van een maand. Zij zouden er verstandig aan doen de ze huurschuld in te lopen, bijvoor beeld door met de verhuurder af te spreken dat zij voortaan de huur van de komende maand betalen en voor de lopende maand hun achterstand) een betalingsregeling te treffen. De Stichting Centrale Boekhou ding van Woningcorporaties in Leiden (CBW), die de huuradmini stratie van alle Leidse woning bouwverenigingen verzorgt, wil graag meewerken aan het totstand komen van dergelijke betalingsre gelingen. Herinnering De huurders die hun huur niet op tijd betalen, kunnen een beta lingsherinnering verwachten waar in wordt gevraagd per omgaande, dus onmiddellijk, te betalen. Als op deze herinnering niet of niet tij dig wordt gereageerd, volgt een tweede aanmaning. Het geduld van de verhuurders is echter niet onuitputtelijk en raakt op een goed moment op. Wanneer de huurder in gebreke blijkt (dus de huur schuld gelijk blijft of zelfs oploopt) of voortdurend de huur (veel) te laat betaalt, kan de verhuurder de kantonrechter vragen om de huur overeenkomst te ontbinden. Het is immers niet redelijk dat de verhuurder wél moet doorgaan met het bieden van woongenot als de huurder niet op een juiste wijze voldoet aan zijn betalingsverplich ting. De kantonrechter zal niet al tijd tegemoet komen aan het ver zoek van de verhuurder. Wanneer de huurachterstand meer dan twee, maar minder dan drie maan den bedraagt of als bij een maand- huur van meer dan 500 gulden de huurschuld meer dan twee maan den maar minder dan 1.500 gulden is, kan de kantonrechter de huur- der een laatste gelegenheid geven om de huurschuld plus de inmid dels gemaakte kosten binnen vier weken te voldoen. De rechter doet dit alleen op voorstel van de huurder en onder voorwaarde dat de huurder de ze kerheid kan geven dat het hem lukt binnen vier weken de totale schuld te voldoen. Wanneer de huurschuld hoger is en niet door de huurder wordt betwist of wann- neer de huurder nalaat een derge lijk betalingsvoorstel te doen, zal de kantonrechter in het algemeen de huurovereenkomst ontbinden en de huurder in zijn vonnis opdra gen de woning te ontruimen. De procedure bij de kantonrech ter wordt meestal niet door de ver huurder zelf gevoerd, maar door een deurwaarder in opdracht van de verhuurder. Aan de inschake ling van de deurwaarder en aan de kantongerechtsprocedure zelf zijn kosten verbonden. De meeste huurovereenkom sten, en in elk geval ólle huurover eenkomsten van Leidse woning bouwverenigingen, bevatten de bepaling dat "alle onkosten, waar onder administratiekosten en alle gerechtelijke en buitengerechtelij ke kosten die verhuurder maakt in geval van niet nakoming van enige bepaling van deze overeenkomst voor rekening van huurder zijn". De door de CBW, in opdracht van de Leidse" woningbouwvereni gingen, verzonden betalingsherin neringen en aanmaningen brengen voor de huurder geen meerkosten met zich mee. Deze werkzaamhe den worden geacht te behoren tot de normale huuradministratie en worden betaald uit de exploitatie begrotingen van de woningbouw verenigingen. Wanneer de vorde ring echter in handen van een deurwaarder gegeven wordt, krijgt de huurder wel met kosten te ma ken. Incassokosten zijn de kosten die de deurwaarder in rekening brengt aan zijn opdrachtgever voor zijn pogingen de huurschuld te innen. Volgens de Algemene incasso- voorwaarden voor de deurwaar ders bedragen deze kosten voor vorderingen tot 5.000 gulden 15 procent van het te incasseren be drag en wordt daarnaast nog eens 20 procent btw in rekening ge bracht. De incassokosten voor een huurschuld van 2.000 gulden be dragen dus 300 gulden plus 20 pro cent btw wordt dus 360 gulden. De CBW kan deze incassokosten op grond van bovengenoemde be paling in het huurcontract doorbe rekenen aan de huurder. De deur waarder zorgt ervoor dat zowel de huurschuld als de incassokosten bij de huurder worden geïnd. De deurwaarder maant de huur der nog eenmaal aan. Hij kón dit doen door middel van een gewone brief, wat - afgezien van de incasso kosten - geen extra kosten met zich meebrengt. Wanneer de verhuur der (of de CBW) echter al een aan tal keren heeft aangemaand en/of de huurschuld behoorlijk opgelo pen is, is het gebruikelijk onmid dellijk bij exploot een sommatie- dagvaarding uit te brengen. Een derde, minder gangbare va riant, is dat de deurwaarder de huurder eerst bij exploot aan maant, en daarna - als niet betaald wordt - opnieuw bij exploot dag vaardt. Dit brengt echter tweemaal de betekeningskosten met zich mee, vandaar dat de deurwaarders in het belang van de huurder meestal kiezen voor de sommatie- dagvaarding. Een sommatiedag vaarding is eigenlijk een aanma ning en een dagvaarding ineen. De huurder wordt aangemaand de huurschuld binnen een bepaalde termijn te voldoen en, voor het ge val hij nalatig blijft, tegelijkertijd gedagvaard om op een bepaalde dag en een bepaald tijdstip voorde kantonrechter te verschijnen. Een exploot, een officiële akte welke door de deurwaarder wordt opgesteld als bewijs van het uit brengen van de aanmanig/dagvaar- ding, brengt extra kosten met zich mee omdat de deurwaarder dit ex ploot persoonlijk aan de huurder of één van zijn huisgenoten moet overhandigen. Wanneer de deur waarder niemand thuis treft, moet hij volgens de wet een afschrift van zijn exploot achterlaten in de brie venbus, en wel in een enveloppe waarop staat dat de inhoud de on middellijke aandacht van de gea dresseerde behoeft. De kosten van Proceskosten Wanneer u gedagvaard wordt, zült u zien dat de deurwaarder na mens de woningbouwvereniging de huurschuld vordert, verhoogd met de incassokosten, en de kan tonrechter vraagt om het huurcon tract te ontbinden en u als huurder te veroordelen tot betaling van de huurschuld (inclusief incassokos ten), verhoogd met de wettelijke rente (op dit moment 9 procent op jaarbasis) en de proceskosten. Tot de proceskosten worden gerekend de kosten van dagvaarding, de grif fierechten en een vergoeding voor de werkzaamheden van de deur waarder in het kader van dé proce dure, het zogenaamde salaris van de gemachtigde. Het is niet moge lijk om aan te geven hoe hoog de proceskosten zijn, omdat deze enerzijds afhangen van de hoogte van de huurschuld en anderzijds van de door de deurwaarder ver richte werkzaamheden. Wanneer u niet voor de kantonrechter ver schijnt, of met andere woorden 'verstek laat gaan', heeft de deur waarder het minste werk en u de minste kosten. Komt u wel, dan brengt dat in elk geval meerkosten met zich mee en zeker wanneer u de vordering (voor de rechter) ge heel of gedeeltelijk betwist of een betalingsvoorstel doet. De deur waarder moet uw reactie immers doorspreken met zijn opdrachtge ver en een schriftelijke reactie overleggen bij de kantonrechter; meer werk dus een hoger gemach tigde-salaris! Ü)e uitspraak van de kantonrech ter wordt aan u betekend door de deurwaarder, wat opnieuw 50 tot 70 gulden kosten met zich kan meebrengen. Wanneer de rechter het huurcontract ontbonden heeft, wordt u daarbij ook aangezegd dat u de woning (meestal binnen een maand) moet ontruimen. Wanneer u dat niet vrijwillig doet, zal in een later stadium de ontruiming ge dwongen worden uitgevoerd, zo nodig met hulp van de politie. U wordt ook van deze gedwongen ontruiming tijdig (bij exploot en te gen de bekende kosten) op de hoogte gesteld, waarbij u alsnog de gelegenheid krijgt de woning voor een bepaalde datum vrijwillig te ontruimen. Wanneer u niet vrijwillig de wo ning ontruimt, moet de deurwaar der daarvoor zorgen. Dat kan u al gauw 750 tot 1.250 gulden gaan INSTITUUT BURGERRAADSLIEDEN BREESTRAAT 92 2311 CV LEIDEN TELEFOON 071-254142 kosten, omdat de deurwaarder sjouwers moet inhuren en soms een slotenmaker, zelf proces-ver baal van de ontruiming moet op maken etc. Ook wanneer u de wo ning zélf vrijwillig ontruimt nó de aanzegging van de gedwongen ont ruiming, kan de deurwaarder u kosten in rekening brengen voor de voorbereidende werkzaamhe den. Deze kosten mogen volgens het Deurwaardersreglement maxi maal 44,10 (exclusief btw) plus 35,25 gulden voor ieder uur of ge deelte van een uur dat de voorbe reidende werkzaamheden hebben gekost, bedragen. Er hoeft daarbij nog geen sprake te zijn van kosten van sjouwers of hulpkrachten, als u de woning nog ruim op tijd ver laat én de deurwaarder daarvan op de hoogte stelt. Of u 'op tijd' bent, hangt af van de afspraken die de deurwaarder met zijn hulpkrachten heeft. Deze afspraken zijn verschillend, koste loze annulering van de opdracht is bij de ene deurwaarder mogelijk tot 3 dagen voor de ontruimingsda tum en bij de ander moet je als huurder uiterlijk 10 dagen voor de ontruimingsdatum de woning ver laten hebben, wil je geen kosten in rekening gebracht krijgen. Het hoeft geen betoog dat je slecht af bent met een ontruiming. In de eerste plaats heb je niet zo snel weer een ander dak boven het hoofd en in de tweede plaats zit je met een door alle kosten nog meer opgelopen huurschuld. Toeslag U voorkomt kosten in de eerste plaats door de huur op tijd te beta len. Wanneer u dat niet lukt, is het raadzaam altijd en in een zo vroeg mogelijk stadium contact op te ne men met de verhuurder of voor de Leidse woningbouwverenigingen de CBW U kunt de medewerkers van de CBW op werkdagen tussen 9 en 12 uur bereiken, op het kan toor aan de Willem Barentszstraat 35 (tel. 213321). Wanneer er sprake is van een ernstige terugval in in komen, kan de CBW uitrekenen of er misschien recht bestaat op (ho gere) huursubsidie of een woon kostentoeslag. Voor huurschulden kan vaak een betalingsregeling ge troffen worden. Zorg dat de huurschuld in ieder geval niet hoger wordt door nieu we huurnota's op tijd te betalen. Wanneer u al door de CBW aange maand bent en gedreigd wordt met inschakeling van de deurwaarder, moet u zeker contact opnemen, ook wanneer u meent (een deel van) de huurschuld al te hebben betaald. Zorg dat u betaalbewijzen bij u heeft als u naar de CBW gaat. Als betaalbewijs geldt een dagaf schrift van uw bank-of girorekenig of een door het postkantoor afge stempeld stortingsbewijs. Als de vordering al in handen van de deurwaarder is, doet u er goed aan met hem te overleggen over de mogelijkheid van een beta lingsregeling en het voorkomen van meerkosten (wellicht kan dag vaarding of betekening van het vonnis en aanzegging van de ont ruiming voorkomen worden). Bent u gedagvaard, overleg dan altijd met deurwaarder of een rechts hulpverlener of het verstandig/ noodzakelijk is voor de kanton rechter te verschijnen. Niet ver schijnen betekent weliswaar dat de rechter zonder meer tot ontbinding van het huurcontract overgaat, maar wil nog niet zeggen dat de woningbouwverening vervolgens tot ontruiming zal overgaan. Er blijkt in praktijk tot het allerlaatste moment nog een betalingsregeling mogelijk te zijn ter voorkoming van de ontruiming. Het aantal ge dwongen ontruimingen in op dracht van de Leidse woning bouwverenigingen bleef in 1986, aldus de CBW, beperkt tot zeven. Vaak kon door een betalingsrege ling of door aflossing van de huur schuld ineens (uit een lening van bijvoorbeeld de Gemeentelijke Kredietbank of met hulp van de Sociale Dienst) ontruiming voor komen worden, echter vaak pas op een moment dat de huurschuld al aanzienlijk verhoogd was door kosten. Kosten, die de huurder had kunnen voorkomen door tijdig te reageren, maar die ook door de wo ningbouwvereniging of CBW wel licht niet gemaakt hadden hoeven te worden als zij hun handelwijze zouden aanpassen. Huursubsidie De woningbouwvereniging zou kunnen weigeren een huurcon tract te sluiten met, door de direk- tie woonruimteverdeling van de gemeente Leiden voorgedragen kandidaten, die - gezien hun inko men - in een veel te dure huurwo ning terecht zouden komen. Via de huursubsidie krijgen de huurders weliswaar een tegemoet koming in de huur, maar vaak wordt vergeten dat het voor eigen rekening blijvende deel van de huur (na aftrek huursubsidie) ho ger is naarmate de kale huurprijs hoger is. In de basisuitkering van een bij standsgerechtigd gezin (1.495,80 gulden per maand) is bijvoorbeeld een normhuur opgenomen van 246,70 gulden per maand, wanneer het voor eigen rekenig blijvende deel van de kale huur hoger zou zijn (wat het geval is bij een huur prijs bóven 456 gulden kaal) woont zo'n persoon dus eigenlijk te duur. Het is niet vreemd wanneer er dan vroeger of later (huur)schulden ontstaan, schulden die bij een an der toewijzingsbeleid hadden kun nen worden voorkomen, zij het dat ook de huurder natuurlijk een ex tra verantwoordelijkheid heeft wanneer hij een (te) dure woning accepteert. De CBW kan meerkosten moge lijk voorkomen door in hun laatste aanmaning nadrukkelijk te wijzen op de mogelijkheid een betalings regeling voor de huurschuld te treffen en precies aan te geven met welke incassokosten de huurder zonder meer rekening moet hou den als de vordering in handen van de deurwaarder wordt gegeven. We gaan er daarbij van uit dat de huurder zal terugschrikken van de hoge incassokosten en daarom contact zal opnemen met de CBW om daarmee gerechtelijke maatre gelen te voorkomen. Wellicht dat het aantal gerechtelijke procedu res dan kleiner zal worden, waarna het CBW kan besluiten zélf de pro cedures bij de kantonrechter aan hangig te maken waarmee de in cassokosten die de deurwaarder in rekening brengt (zowel voor CBW als huurder) voorkomen worden. De deurwaarder zal dan alleen nog zorgdragen voor de betekening van de dagvaarding en het vonnis. Dit laatste zal voorlopig nog wel geen praktijk worden, maar ver dient als voorstel wél de aandacht van de woningbouwverenigingen. Tenslotte Neemt u contact met ons op als dit stukje nog vragen onbeant woord laat.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13