Steeds Inschrijvingen voor studie aan Leidse universiteit iets achter Kritiek Walenkamp op kabelregeling LEIDSCH m DAGBLAD: Laken ontkent vervuiling door tuinhuisjes Vlietweg Winkeliers komen met eigen plan Gemeenteraad stemt in met mini-containers DINSDAG 7 APRIL 1987 Meer groei in andere steden LEIDEN - Het aantal in schrijvingen voor een studie aan de Leidse universiteit lo pen achter vergeleken met an- universiteitsraad dere universiteiten in het land. Er is weliswaar sprake van een stijging, maar die is niet zo Tijdens die bijeenkomst werd de gen is niet bekend. Een en an- teiten jaarlijks met een eigen be- der bleek tijdens de gisteren groting moeten komen. De NFK gehouden vergadering van de 6eeft de grenzen aan voor de mid- dellange termijn (van '88 tot '91), waarbinnen de faculteiten elk jaar met hun begrotingen moeten blij- groot als bij andere universitei ten. Daarmee is overigens niet gezegd dat het uiteindelijk aan tal studenten zal tegenvallen. De oorzaak van het achterblij ven van het aantal inschrijvin- Nota Financiële Kaderstelling (NFK) 1988-1991 door de raad geac cepteerd als leidraad voor de be grotingen van de faculteiten en in stellingen voor de komende jaren. In de Wet op het wetenschappelijk onderwijs is bepaald dat de facul- LEIDEN - Het onderzoek van het Hoogheemraadschap van Rijnland dat vervuiling van de sloten rond een terrein met tuinhuisjes aan de Vlietweg uitwees, maakt duidelijk dat de boeren in de omgeving hun land overmatig bemesten. De conclusie dat het afvalwater van de tuin huisjes aan de vervuiling bijdraagt, is volstrekt onjuist. Dit betoogt het voormalige WD-raadslid Laken die eigenaar is van de grond waarop de huisjes staan. Laken heeft een bezwaarschrift ingediend tegen een aan schrijving van B en W waarin hij wordt verplicht de huisjes op het riool aan te sluiten. Hiermee is een bedrag gemoeid van ruim 3 ton. Laken voert in zijn bezwaarschrift een in 1984 gehouden onderzoek van het bureau Fugro uit Leidschendam op waarvan de conclusie luidt dat het water 'een normale kwaliteit heeft voor oppervlaktewater gebieden'. Het onderzoek van Fugro gschiedde aan de hand Kritiek op de nota werd ver woord in een motie die door de raad met een grote meerderheid werd aangenomen. Daarin wordt gepleit voor een bescherming van de onderwijstaak. In de nota wordt het zogenaamde ABC-model ge hanteerd. Dit model behelst een bepaalde formule die de middelen verdeelt over de onderwijs- en on derzoekstaken van de universiteit. Volgens een grote meerderheid binnen de universiteitsraad be voordeelt dit model het sterk groeiende wetenschappelijk on derzoek en gaat dat ten koste van de onderwijstaak. jaren minder geld voo; teiten beschikbaar komt. Het colle ge wil met de NFK vooruitlopen op de bezuinigingen in de komende jaren, door nu al rekening daarmee te houden. Zodoende kan de pijn wat worden gespreid over de jaren '88 tot '91. Het college is bang dat als de bezuinigingen worden uitge steld, de klap over een paar jaar des te harder zal aankomen. Van verschillende kanten kwam kritiek op deze houding van het college. Dit zou minister Deetman een vrij brief geven om te gaan bezuinigen. Zij vrezen dat de meewerkende houding van het college van be stuur in de toekomst tot een extra en wellicht dubbele bezuinigings- last voor de Leidse universiteit kan leiden. Brandweer verwijdert gevaarlijk poeder LEIDEN - Een zakje met een ge vaarlijk chemisch poeder (tuipinol ethyleen bromaat) is gistermiddag door de brandweer uit de Roose- veltstraat verwijderd. De organi sche zoutsoort werd in een openge scheurd zakje door een omwonen de aangetroffen. De politie scha kelde na de melding specialisten in die te kennen gaven dat het inne men van een zeer kleine hoeveel heid van het poeder dodelijk is. De politie heeft daarop de Roose- veltstraat korte tijd afgezet; de brandweer heeft, met gebruikma king van beademingsapparatuur om inademing te voorkomen, het poeder opgeveegd en overgebracht naar het afvaldepot voor chemi sche stoffen van de universiteit. Hoe het poeder in de Roosevelt- straat is gekomen is nog onbekend. Op de foto is een brandweerman bezig de giftige troep op te r I In de motie wordt het college van bestuur gevraagd het onder wijs afhankelijk te stellen van het aantal studenten binnen een facul teit. Volgens de raad moet het on derwijs beschermd worden, zodat de Leidse universiteit de 'concur rentieslag om de studenten' in de dit soort toekomst met de andere universi- water- teiten aan kan. Daarbij werd ook monsters die de eigenaar zelf had genomen. Laken betoogt dat het water gewezen op de relatief afgenomen in de sloten die zijn terrein doorkruisen zelfs schoner is dan het water in aantal vooringeschreven studen- de sloten rond het gebied die door het Hoogheemraadschap zijn onder- ten aan de Leidse universiteit voor zocht. De vervuiling van deze sloten ontstaat volgens Laken omdat op de het komende studiejaar. Om de terreinen van zijn buren overbemesting plaatsheeft. "De meststoffen toestroom van studenten voor de spoelen met het regenwater regelrecht de sloot in", zo zegt hij. komende jaren te verzekeren, moet Vervuiling van de sloten door de tuinhuisjes is niet mogelijk omdat er de kwaliteit van het onderwijs aan alleen maar hemelwater wordt geloosd. De tuinhuisjes .worden volgen de Leidse universiteit bewaakt Laken alleen in de zomermaanden bewoond - het gemeentebestuur be- worden, weerde het tegendeel - en (afiwasmachines kunnen in de huisjes niet aangesloten worden. Daarbij stelt Laken geen eigenaar van de huisjes te zijn, hij zou slechts de grond waarop zij staan het verkeerde adres gericht, is zijn wenkerkkoorstraat en de Lange Mare een parkeergarage verrijst. LEIDEN - De winkeliersvereni ging Haarlemmerstraat-De Camp heeft alle voorstellen van het ge meentebestuur om het Vrouwen- Kort maar krachtig heeft de win- kerkplein aantrekkelijker te ma- keliersvereniging laten weten alle ken, afgewezen. De vereniging gemeentelijke varianten onaccep- heeft de gemeenteraad een alterna- tabel te vinden, omdat er in de om- tief plan van haar voorzitter Van geving van de Haarlemmerstraat der Zon voorgelegd. Hierin wordt geen nieuwe winkels nodig zijn, er van uit gegaan dat het plein in het pleintje zijn besloten karakter zijn huidige staat gehandhaafd behoudt en het museum Boer- bhjft en op de hoek van de Vrou- haave vanuit de Haarlemmerstraat LEIDEN - Voorzitter Joop Wa lenkamp van Omroep Rijnland vindt het voorstel dat het dagelijks bestuur van de ontvangstmast in Oegstgeest op papier heeft gezet over het beschikbaarstellen van een kanaal voor een kabelkrant, onzorgyuldig en op een aantal pun ten niet correct. Walenkamp schrijft dit in een brief aan het alge meen bestuur van de 'mast'. Het dagelijks bestuur van de or ganisatie die de ontvangstmast be heert - voluit: de gemeenschappe lijke regeling antenne-energievoor ziening Leiden en omstreken - heeft voorgesteld dat het Leidsch Dagblad en Omroep Rijnland geza menlijk gebruik maken van het in formatiekanaal. Beide kunnen op dit kanaal een eigen kabelkrant uitbrengen. De twee instanties zouden hiervoor met elkaar een overeenkomst hebben gesloten, al dus het dagelijks bestuur. In die overeenkomst is onder onzichtbaar blijft. Het plan Van meer bepaald dat het Leidsch Dag der Zon gaat er vanuit dat de blad Omroep Rijnland een maan- groentewinkel op de hoek van de delijkse vergoeding betaalt van Vrouwenkerkkoorstraat wordt af- 10°0 gulden. Dat bedrag is bedoeld gebroken om een brede doorgang als vergoeding voor gederfde in- naar het plein te scheppen. De ge- komsten, aangezien Omroep Rijn- metselde kolommen op het plein- land zijn semi-commerciële activi- Volgens het college van bestuur, De aanschrijving die de nota heeft geschreven, ge- teiten stopzet hij met het dwijnen. Totdat de parkeergarage LD het informatiekanaal deelt. Zo klaar is, kan het plein dienst doen als parkeerplaats, vinden de keiiers. luidt althans de lezing van het da gelijks bestuur van de gemeen schappelijke regeling. Het dagelijks bestuur stelt ver der voor 50 uur 'zendtijd' toe te wij zen aan het LD terwijl de kabel krant van Omroep Rijnland 25 uur per week te zien zou moeten zijn. De gemeenschappelijke regeling wil de resterende uren, wanneer beide kabelkranten niet uitzenden, vullen met informatie over de ge meenschappelijke regeling zelf en onder meer medische diensten. In gesprek Walenkamp meent echter dat de streekomroep en het LD nog hele maal geen definitieve overeen komst hebben gesloten. "We zijn op de goede weg, dat is waar, maar er is nog geen akkoord gesloten. We zijn nog steeds met elkaar in gesprek", stelt Walenkamp. Hij voegt oraan toe dat een definitieve overeenkomst eind deze week of begin volgende week mogelijk wel rond is. De voorzitter van Rijnland meent voorts dat de vergoeding van 1000 gulden helemaal niet is bedoeld om de gederfde inkom sten van de streekomroep goed te maken. "We bedrijven helemaal geen commerciële of semi-com merciële activiteiten. Die 1000 gul den moet worden beschouwd als een gift. Overigens vind ik dat het bestuur met dit onderdeel in feite niets heeft te maken en het ver baast me dat dit punt in een offi- Redactie: Sim'one van Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941, toestel 217 of 222. Rolluiken Iedereen die 's avonds over de Haarlemmerstraat heeft gelopen zal de naargeestigheid zijn opge vallen die van het kilometer- koopplezier op de argeloze wan delaar afkomt. Dat gevoel wordt onder meer veroorzaakt doordat heel veel winkeliers zijn overge gaan op een stalen afscherming van de winkels. Gezellig etalages kijken is er niet meer bij met al die rolluiken. Op het stadhuis wordt in verband hiermee al ge sproken van het 'rolluikenpro bleem'. Volgens chef-stadsvernieu wing Leo Meijer is het heel be- gen ongewenste indringers en aanslagen van vandalen. Het to tale effect van dat alles is echter dat de Haarlemmerstraat als de winkels dicht zijn een luguber en onvriendelijk aanzicht krijgt. Eigenaren van de winkels heb ben dat ook al onderkend. Ze reageerden door graffiti-arties ten opdracht te geven een of an dere voorstelling op de luiken te spuiten. Of dat nu de oplossing is van het probleem, kun je je af vragen. De indruk blijft bestaat, of er nu wel of niet toestemming is gegeven voor de schildering, dat er sprake is van vandalisme. Het doet denken aan de metro's in grote steden zoals Amsterdam en New York. Verpaupering is het woord dat onwillekeurig is verbonden met graffiti. Ook wethouder Peters wil een wat vriendelijker aanzien voor de Haarlemmerstraat. Hij wil wat doen aan het, zoals hij dat zelf noemt, Beiroet-achtige aanblik van de belangrijkste winkel straat van Leiden. Hij heeft daar om zijn ambtenaren opdracht ge geven te zoeken naar een oplos sing van het probleem. Zij hebben daartoe hun steven gericht op gemeenten die met hetzelfde euvel kampen en er een oplossing voor denken te hebben. Delft is zo'n stad. Het stadsbestuur heeft een verorde ning opgesteld waarbij de winke liers wel rolluiken mogen heb ben, maar die moeten aan be paalde eisen voldoen. In Delft zijn in de belangijkere winkel straten alleen nog opengewerkte rolluiken toegestaan. Net zoals als nylon gaatjeskousen, die te genwoordig ook zo in de mode zijn, maar dan van ijzer. Bij deze luiken kan licht naar binnen dringen en kunnen wandelaars ouderwets etalages bekijken. Die luiken zijn volgens Meijer een stuk minder lelijk dan die dichte. Meijer weet te melden dat in Leiden een 'twee-sporenbeleid' gevolgd zal worden. Die ambte naren zullen er geen moeilijke term voor verzinnen. Het twee sporenbeleid houdt in elk geval in dat aan de ene kant gesproken zal worden met de Kamer van Koophandel, omdat het ook in belang van de winkeliers is dat de Haarlemmerstraat afkomt van het ongure imago. Daarnaast wil de gemeente een verordening waardoor ze zelf ook iets kan af dwingen. Winkeliers die een rol luik willen aanbrengen krijgen daarvoor alleen toestemming in dien het van gaatjes is voorzien. De Haarlemmerstraat wordt dan een kilometer gluurplezier. Declaraties Al een aantal jaren wordt er fiks gediscussieerd over de de claraties van verschillende wet houders. In 1985 blijken de be stuurders 50.000 gulden meer te hebben gedeclareerd aan lun ches, taxi- en representatiekos ten, dan daarvoor begroot was. Of het nu toeval is of niet, maar vooral de WD-wethouders blij ken zeer goed te zijn in het indie nen van declaraties. De vier PvdA-wethouders Tesselaar, Pe ters, Van Dongen en Bordewijk haalden wat betreft de taxikos- ten nog niet eens een tiende van het bedrag dat de WD'ers Fase, Kuijers en Goekoop daarvoor uitgaven. CDA-raadslid Van Duijn merkte tijdens de commis sievergadering financiën daarom ook fijntjes op dat, "maar weer eens bleek dat de WD een heel andere opvatting over verkeer en vervoer heeft dan de PvdA". Veruit het zuinigste met lun ches is in 1985 wethouder Tesse laar geweest. Hij heeft dat jaar namelijk nul-komma-nul gulden aan eten besteed. Vanwaar deze zuinigheid? Het inwinnen van die simpele informatie bij Tesse- De met graffiti opgesierde stalen rolluiken geeft de Haarlemmerstraat volgens wethouder Peters een Beiroet-achtige aanblik. <f0t0 Jan Holvast) laar, leidt echter tot een ingewik keld vraag-en-antwoordspelletje: Hoe komt het dat u in 1985 niets aan lunches hebt gedecla reerd? "Weet ik dat". Maar waarom heeft u niets ge declareerd? "Dat is mijn zaak". U gaat tussen de middag toch wel eten?. "Jazeker". Dat heeft u de gemeente nooit in rekening gebracht? "Dat klopt, want daar was geen reden voor". U heeft nog nooit iets gedecla reerd? "In sommige jaren wel". Waarom dan in het afgelopen jaar niet? "Toen heb ik niet geluncht in verband met mijn werkzaamhe den". Er zijn geen principes in het geding? "Precies". Op de opmerking dat hij niet bepaald mededeelzaam is, ant woordde hij toepasselijk: "Als ik u daar een plezier mee kan doen, wil ik u op kosten van de ge meente wel eens uit eten ne- Dat staat, maar dan wel op voorwaarde dat we met de taxi worden gebracht en gehaald. Dis Nu we het toch over eten heb ben. Een Leidenaar heeft met zijn restaurant de tweede prijs gewonnen in een wedstrijd om Neerlands Dis Bokaal. Nu zullen weinig mensen van deze presta tie opkijken, omdat ze nog nooit van hun leven van deze wed strijd hebben gehoord. Volgens het persbericht van de Stichting Neerlands Dis is het doel van de ze prijs het stimuleren en erken nen van de Nederlandse produk- ten die in restaurants op het me nu staan. Zuurkool en hutspot en als Bruin het kan trekken, bief stuk met gebakken aardappel tjes. De gelukkige is Jean la Grand. Het gaat niet om een schuilnaam, maar de man blijkt onder deze naam bij de burgerlijke stand te zijn ingeschreven. Met zo'n naam kun je natuurlijk alleen nog maar restauranthouder worden. Stel je voor dat de beste man het in zijn hoofd had gehaald om voor het vak kolenboer te kiezen. Jean heeft gelukkig de enig juiste con sequentie uit zijn naam getrok ken door zich op het bereiden van gerechten te gooien. Daardoor kon hij afgelopen woensdag in het openlucht-mu seum in Arnhem zijn prijs opha len. "Ja, het was een geweldige ervaring om voor de ogen van 700 vakbroeders de prijs te krij gen uitgereikt. Daarbij waren de grootste koks en redacteuren van de vakbladen aanwezig", zegt La grand. De jury verklaarde in het rap port dat sprake is van een goede sfeer, goede presentatie en origi nele gerechten. Ook is het vol gens hen een voordeel dat de keuken tot middernacht open is. Toch krijgt Neerlandse Jean ook een minpuntje. De jury vindt de prijzen van de Nederlandse ge rechten wat prijzig. "Nou", zegt La Grand, "dat klopt dus niet. Ik blijf wel degelijk onder de norm- prijs die door de stichting is ge steld. Voor een etentje met twee personen blijf ik onder de 100 gulden, maar dan krijg je er wel wijn bij". Hachee met wijn. Er zijn wel betere combinaties denkbaar. cieel voorstel aan het algemeen be stuur uit de doeken wordt ge daan". Het dagelijks bestuur van de 'mast' gaat volgens Walenkamp ook de mist in wat betreft het ver delen van zenduren. "Daar heeft de gemeenschappelijke regeling niets over te vertellen. Die kan slechts met Omroep Rijnland of het LD om de tafel gaan zitten om te kij ken of de verschillende zendsche- ma's niet tot problemen leiden. Be staat er verschil van mening, dan beslist uiteindelijk het commissa riaat voor de media, en niet de ge meenschappelijke regeling. Een ander punt waarbij het be stuur van de 'mast' de plank heeft misgeslagen, is de invulling van de 'lege' uren. "Een gemeenschappe lijke regeling mag volgens de Me diawet echter alleen informatie verstrekken over indeling van de beschikbare kanalen, maar geen doktersdiensten en dergelijke". Walemkamp is er wel over te spreken dat de gemeenschappelij ke regeling meer oog lijkt te krij gen voor de belangen van Omroep Rijnland. "Maar wat het bestuur nu op tafel heeft gelegd, is een voorstel met allerlei losse einden". De Leidse wethouder Fase, voor zitter van het dagelijks bestuur van de gemeenschappelijke regeling, was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. 'Onderhoud aan 215 woningen in gedrang' LEIDEN - De bewonersvereniging van Plan 8 van de woningbouwver eniging 'Ons Belang' heeft zich er bij de gemeenteraad over beklaagd dat het groot onderhoud aan hui zen in gevaar komt omdat de finan ciering nog niet rond is. De bewo ners schrijven dat er in het verle den verwachtingen zijn gewekt kan. de gemeente niet omheen Het college had laten weten dat het plan voor groot onderhoud af hankelijk was van een extra subsi die van het rijk. Bovendien wilde het college een waarborg dat de slechte financiële positie van 'Ons Belang' in de toekomst verbetert. Een middel hiertoe is volgens B en W een fusie met andere woning bouwverenigingen. Wethouder Tesselaar (volkshuis vesting) zei gisteravond dat het plan voor groot onderhoud "uiter mate hoog op de gemeentelijke re- novatielijst staat". Mocht de extra subsidie niet rondkomen, kan het plan toch doorgaan wanneer er voor de toekomst financiële waar borgen zijn. "Wq willen graag dat die 215 woningen met spoed wor den aangepakt", aldus Tesselaar. LEIDEN - De gemeenteraad is gis teravond akkoord gegaan met de invoering van wijk- en mini-contai ners in alle buiten- en enkele bin- nenstadswijken. Volgens wethou der Kuijers (milieu) moet de prak tijk uitwijzen in hoeverre er nade len aan de containers zijn verbon den. Hij pleitte ervoor het gebruik van de containers twee jaar aan te Kuijers noemde de verwerking van het kleine chemische afval zo als batterijen en verf een groot pro bleem. Mogelijk organiseert de ge- Kroon moet beslissen over school in Boerhaave- kwartier LEIDEN - De besturenraad van het protestants-christelijk onder wijs heeft de Kroon om vernieti ging gevraagd van het besluit van gedeputeerde staten van Zuid-Hol land om de realisering van een openbare school in het Boerhaave- kwartier toe te staan. De besturen raad vindt dat in deze wijle te wei nig kinderen zijn voor twee basis scholen en is bang dat daardoor het voortbestaan van de protes tants-christelijke Leidse Hout- school in gevaar komt. Volgens de besturenraad hebben gedeputeerde staten toen ze hun beslissing namen er onvoldoende rekening mee gehouden dat op niet al te grote afstand van het Boerhaavekwartier al openbare ba sisscholen zijn gevestigd. Daarmee doelt de raad onder meer op de Terweeschool in Oegstgeest en de basisscholen in de Merenwijk en de Leidse binnenstad. Het provinciebestuur motiveer de zijn beslissing destijds met de stelling dat het de Terweeschool aan capaciteit ontbreekt om nieu we leerlingen aan te nemen en dat de verbindingen tussen het Boer- haavedistrict en de overige scholen slecht zijn. meente een voorlichtingscampag ne om te bevorderen dat dit afval niet in de container verdwijnt, maar bij winkels wordt ingeleverd. De fractie van de PvdA had nog de meeste problemen met de om schakeling omdat in wijken waar de mini-container wordt inge voerd, de maandelijkse grof vuil ronde wordt afgeschaft. In plaats daarvan kunnen de bewoners de reinigingsdienst vragen het grote afval op te komen halen. Wanneer er voor woensdag wordt gebeld, haalt de reinigingsdienst het don derdag gratis op. De mini-contai ner wordt maar een maal per week geleegd. In de binnenstad blijft de huidige regeling gehandhaafd. CDA-raadslid Kramp drong er op aan de afstand van de woningen tot de wijkcontainers zo klein mo gelijk te houden. Dit in verband met de oudere Leidenaren die niet in staat zijn een zware vuilniszak over lange afstand te vervoeren. De WD vindt het een probleem dat op de dag waarop de reinigings dienst langs komt, een groot deel van de containers vermoedelijk de hele dag buiten blijft staan. Op de ze wijze wordt zichtbaar gemaakt wie er wel en wie er niet thuis is hetgeen inbrekers op een idee kan brengen. Dat probleem is volgens Kuijers echter moeilijk op te los sen. De containers blijven eigen dom van de gemeente. Wanneer er een zoekraakt, wordt deze op kos ten van de gemeente vervangen, tenzij dit al te vaak voorkomt. Motorrijder licht gewond LEIDEN - Een 26-jarige motorrij der uit Leiden raakte gisteren licht gewond bij een verkeersongeluk op de Boshuizerkade. De man kwam ten val toen hij moest rem men voor een overstekende brom fietser. Een 21-jarige Katwyker wilde op zijn brommer linksaf de Toussaintkade opdraaien. De mo torrijder moest voor hem zo hard remmen dat hij onderuit ging. Met wat schaafwonden en een gebro ken sleutelbeen werd de Leidenaar overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11