'Verkoper in wetenschappelijke boekhandel mag geen pocher zijn' Nieuwe stichting voor bejaarden met problemen Oplossing knelpunten aangeven ileidsch dagblad: ZATERDAG 4 APRIL 1987 Bielke na bijna 40 jaar uit het vak LEIDEN - Een boekverkoper mag geen pocher zijn. Zeker in een wetenschappelijke boekhandel is het zaak de klant beknopt en eer lijk te vertellen wat een bepaald boek te bieden heeft, zonder de in druk te wekken er alles van te we ten. Wie de schijn ophoudt alles van een wetenschappelijk werk te weten, wordt yrijwel direct door de klant zelf gestraft. door Henk van der Post De kracht fi van een boekhande laar is juist ëen tipje van de sluier op te lichten van het boek waar door de klant zich globaal een in druk kan vdrwerven. Zo beschrijft H.P. Bielke zijn vak als boekhan delaar en boekverkoper. Gisteren heeft hij ojfflcieel afscheid geno men als mede-directeur van de we tenschappelijke boekhandel Kooy- ker aan de Nieuwe Rijn. Hij heeft er 18 jaar gewerkt. Tezamen met werkzaamheden bij andere bedrij ven heeft hij er bijna 40 jaar opzit ten in de uitgeverij- en boekhan delswereld. "Ik heb veel kennis opgedaan in de boekenwereld, zonder zelf veel boeken te lezen. Want lezen, daar voor moet je tijd hebben. En een boekhandelaar heeft net zo veel of net zo wéinig tijd om dat te doen als ieder ander. Mensen denken wel dat jè veel leest, maar ingewij den weten beter. Een boekhande laar is een intermediair tussen schrijvet en lezer. Van de algeme ne, meestal beknopte informatie steek jé veel op. Die geef je ook door aan de klant. Maar boeken le zen, dat is een luxe net als voor ie der ander". Dienstbaar zijn, dat is volgens Bielke1 de belangrijkste kwaliteit van personeel in een boekhandel. Want slecht personeel is de dood steek voor het bedriif waar Ripiv*» al lang werkt. Dus geen leuterende personeelsleden in een hoek van de zaak, maar attente, creatieve mensen die klanten met zorg tege moet treden en zakelijke informa tie bieden. "Maar niet pochen met de geringe kennis die de verkoper op basis van een beschrijving van de uitgever heeft, want in een we tenschappelijke boekhandel ko men mensen met zoveel specialis tische kennis dat ze de pochers daarmee om de oren kunnen slaan". Hazepad Herman Paul Bielke, geboren in 1925 te Zeist. Jongste telg van een gezin van vijf kinderen. Als vijf-ja rige knaap vertrok hij met zijn fa milie naar Suriname. Zijn vader was zendeling van de Hernhutters en werd in verband met die werk zaamheden naar Zuid-Amerika ge zonden. Bielke herinnert zich die jaren als bijzonder prettig: de lan ge, hete zomers en de geweldige plonsbuien die soms ineens na vijf minuten net zo snel ophielden als ze waren beeonnpn Zo'n zeven jaar later keerde het gezin Bielke terug naar Nederland. Vader werd predikant in Haarlem en junior bezocht in die stad de middelbare school. Tijdens de oor log moest hij zijn opleiding afbre ken en vanwege de Arbeitseinsatz vluchten. Als jonge man van onge veer 18 jaren liep hij namelijk risi co in Duitsland te werk te worden gesteld. Hij trok naar de Achter hoek en verbleef ruim een jaar te Barchem bij boer Braak Hekke. "Ik ga via het hazepad naar Duitsland". Een zinsnede die niet veel mensen begrijpen. Bielke doelt op het traject Utrecht-Arn hem, de route die door de meeste Duitsers werd gekozen om Neder land aan het einde van de oorlog te verlaten, de weg werd dus als haze pad gebruikt. Vlak na de oorlog is hij als vrij williger werkzaam geweest in het Boskamp te Huis ter Heide. In dat barakkenkamp, waar tijdens de oorlog Duitse officieren verbleven, heeft hij gewerkt als verzorger van NSB-kinderen van wie de ouders vanwege hun wandaden waren op gepakt. Als man van een jaar of 20 had hij de zorg over zo'n 40 jongens in de leeftijd van 10 tot 12 jaar. Voorwaar geen gemakkelijke opgave, maar Bielke kijkt er met plezier op te rug. Zo'n grote groep kinderen in slaap krijgen was voor hem niet het grootste probleem. In die jaren was hij fervent klarinetspeler en te gen slapenstijd zette hij een aantal slaapdeuntjes in. Dat sorteerde ef fect. Tot 1948 heeft Bielke zich - zo als hij dat zelf noemt - met de op- voederij beziggehouden. Indonesië Als 23-jarige stapte hij op een ge geven dag de Hoofdstad Boekhan del Amsterdam aan de Kalver- straat binnen met de vraag of daar wellicht een baantje voor hem was. Het was volgens Bielke geen toeval dat hij zijn toekomst in die hoek zocht. Hij had een algemene, cultu rele interesse voor boeken, iets wat hem van huis uit was meegegeven. Hij werd aangenomen, maar pakte een jaar later al zijn biezen: "Het was me teveel een algemene loop zaak met weinig vaste klanten". Het vak heeft hij geleerd bij de academische boekhandel Schol- tens en Zoon te Groningen. Hoe wel hij in de tussentijd de vakop leidingen boekhandel en uitgeverij (totaal drie jaar) had gehaald, wa ren er voor hem daar geen promo tiekansen: "Er werkte een groot aantal veelbelovende krachten en aangezien ik de jongste was, had ik niet veel kans daar hogerop te ko- Hij sloot een vijf-jarig contract met de firma G.C.T. van Dorp Co Initiatief van Leidenaars: LEIDEN - Zelfstandig wonende ouderen in Leiden die behoefte hebben aan 'lichte' thuiszorg, kun nen hiervoor te weing terecht bij de instanties die deze vorm van be jaardenhulp bieden, zoals de stich ting Dienstencetrum voor Ge- coöordineerd Bejaarden werk, In- terkruis, en de stichting Gezinsver zorging. door Simone van Driel Door gebrek aan personeel en fi- naciële middelen richt de aandacht van deze organisaties zich vooral op de zware gevallenbijvoorbeeld mensen die bedlegerig zijn. Oude ren die zichzelf redelijk kunnen redden, maar wel hulp behoeven bij bijvoorbeeld douchen en aan- en uitkleden, vallen hierdoor bui ten de boot. Bovenstaand beeld van hoe het er met de thuiszorg in Leiden voor staat, is afkomstig van Yvonne van Wieringen. "Dieptreurig", is de kwalificatie die ze aan die situatie geeft. Bij constateringen alleen heeft ze het evenwel niet gelaten. Van Wieringen, verpleegster van beroep en lid van de commissie voor het ouderenbeleid van de PvdA, heeft met hulp van Jolanda Boehlee, eveneens verpleegster, de stichting 'Thuiszorg voor Bejaar den Leiden' opgericht. Doel is de wat thuiszorg betreft tussen wal en schip gerakende ouderen de hel pende hand te bieden. Het aantal ouderen in Leiden voor wie de stichting uitkomst kan bieden is ongeveer 600, zo heeft Van Wieringen uit de door de PvdA-commissie geleverde cijfers geleerd. "Leiden telt 13.000 zelf standig wonende bejaarden, van wie 7000 problemen hebbèn. En van die 7000 zijn er 600 die echt moeilijkheden hebben met de da gelijkse verzorging. Nu zijn er wel dagverblijven, zoals Rijn en Vliet, maar er zijn veel ouderen die daar niet naar toe gaan". Een indicatie van de concrete be hoefte aan het werk van de stich ting Thuiszorg kregen beide dames afgelopen week. Het huis-aan-huis uitzetten van informatiestencils in de Kooi en Zuid-West leverde bin nen vier dagen 46 reacties op van ouderen die van de diensten van de stichting gebruik willen maken. Van Wieringen en Boehlee zijn van die grote respons in zo korte tijd geschrokken. "Het is schrikbarend hoe hog de nood in Leiclen is". AfhankelijK De vele klachten over de thuis zorg die Van Wieringen onder meer bereikten via bejaardencen trum Groenhoven waar ze tot voor twee maanden werkte, vormden de basis voor de gedachte dat hieraan iets moest worden gedaan. "Kijk, op het moment dat mensen zich aanmelden voor thuiszorg, bete kent dat vaak dat ze al heel 'ver' zijn; ze hebben er vaak lang mee gewacht. Hulp vragen betekent im mers dat je afhankelijk wordt. Ze hebben dus hulp nodig, maar voor ze die krijgen, moeten ze eerst door een papiermolen heen". "Ik vind dat daarin verandering moet komen. Alle ouderen moeten direct hulp kunnen krijgen als ze daarom vragen". Weinig heeft ze in dat licht op met het door minister Brinkman gepropageerde 'sociaal elan'. Het streven dat in de Neder landse samenleving zijn (herintre de te laten doen, is volgens haar al leen al tot mislukken gedoemd om dat iets belangrijks over het hoofd zou worden gezien: "Gezegd wordt dat kinderen net als vroeger hun ouders moeten gaan verzorgen. Maar omdat de mensen steeds lan ger leven, heb je dus zonen en dochters van 62 die hun 80-jarige ouderes moeten gaan helpen. Die kinderen zijn soms zlef al aan hulp toe". Van Wieringen dacht toen ze zich voor de thuiszorg voor ouderen wilde gaan inzetten, niet onmiddel lijk aan het oprichten van een ei gen stichting. Ze besloot pas zelf iets op poten te zetten, vertelt ze, nadat ze geen van de bestaande in stanties in Leiden die aan thuis zorg doen, voor haar ideeën kon in teresseren. Een van die ideeën was dat de desbetreffende organisaties veel meer moeten gaan samenwer ken, zodat van de beperkte midde len optimaal gebruik wordt ge maakt. Onder meer dacht ze aan grootscheepse ontbossing in het oerwoud aan folders die de ver schillende organisaties de Leidse ouderen volgens haar gezamenlijk doen toekomen. "De voorlichting aan ouderen is ontzettend slecht", stelt ze. Folders "Zo is het bij veel mensen onbe kend wat de wijkverpleging alle maal doet en dat ze daar terecht kunnen als ze bijvoorbeeld een douchebeurt willen hebben. En dan die berg folers: een folder over Tafeltje Dekje, folders over bejaar den woningen, folders over wonen in een verzorgingstehuis - de oude ren snappen er geen bal van. Dat kan veel simpeler. Laten ze één wegwijzer maken voor bejaarden waar alles in staat, in eenvoudig Nederlands. Dat is ook nog goed koper". Yvonne van Wieringen (links) en Jolanda Boehlee i schrikbarend hoe hoog de nood is". i de stichting Thuiszorg i Op papier ziet de stichting Thuis zorg voor Bejaarden er heel mooj uit, maar Van Wieringen en Boeh lee moeten nog wel geld in de vorm van een startsubsidie zien los te krijgen van de gemeente. Een aan vraag hiertoe is inmiddels inge diend. Ze denken alles bij elkaar 400.000 gulden nodig te hebben. Het is namelijk wel de bedoeling dat de bij de stichting werkende - Van Wiereingen en Boeh lee kunnen thans rekenen op de hulp van nog vier anderen - niet he lemaal voor niks aan de slag gaan. "Ik vind dat dit gewoon betaald moet worden. Ja, het is wel een hoop geld, maar weet je wat een bed in een verpleegtehuis kost? Zeventigduizend gulden. En dat maal 600. Dat is dus veel duurder. En men wil toch dat de ouderen zo lang mogelijk zelfstandig blijven woneniueii noge subsidie is vól gens het tweetal ook nodig om de bijdrage voor de ouderen zo laag mogelijk te houden. Ze denken aan een bedrag van vier gulden per week. Ouderen die van de diensten van de stichting gebruik willen maken, kunnen zich in verbinding stellen met Yvonne van Wieringen (140134) of Jolanda Boehlee (214850). Inspectie over beheersplan 'Rijnland': LEIDEN - "Het Hoogheemraad schap van Rijnland moet duidelijk aangeven wanneer de knelpunten wat betreft het waterkwaliteitsbe heer zijn opgelost. In het huidige waterkwaliteitsbeheersplan i£ dat niet gedaan". Dit stelt de inspec teur van de regionale inspectie voor de milieuhygiëne, dr. P.H.J.Th. Vervegaert. Volgens de inspectie kan het hoogheemraad schap bestaande knelpunten (zoals de rioolzuiveringsinstallaties in Leiden-Zuidwest en Alphen die nogal wat stankoverlast veroorza ken) voortvarender aanpakken. De inspectie heeft dan ook haar goed keuring aan het beheersplan ont houden. Het waterkwaliteitsbeheersplan is een uitvloeisel van de Wet veront reiniging oppervlaktewater. De wet draagt de waterschappen op zo'n plan op te stellen. Vervegaert benadrukt dat inspectie ejen zake lijk verschil van inzicht heeft met het hoogheemraadschap. "Het be heersplan is op zich een open stuk. Er wordt niet in verbloemd op wel ke plaatsen de waterkwaliteit slecht is en wat er allemaal nog moet worden gedaan om het te ver beteren. Dat heeft er in het verle den nogal eens aan ontbroken". Vervegaert wijst er bovendien op dat de kwaliteit van de zuiverings installaties vaak buiten de schuld van de waterschappen slecht is. "In de jaren zeventig hebben de schappen een aantal installaties van de gemeenten overgenomen, daar waren soms heel krakkemik kige bij". Het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft het volgens de inspecteur nog eens extra moeilijk omdat het zijn verzorgingsgebied weinig groot oppervlaktewater heeft, maar juist veel polderwater. "Het is gunstiger wanneer afvalwa ter op een groot wateroppervlakte wordt geloosd. Het meningsverschil tussen in spectie en hoogheemraadschap spitst zich toe op de lijn Alphen - Leiden. Volgens de inspectie heeft het tekort aan zuiveringscapaciteit in Alphen tot gevolg dat het water in de Zegerplas (een recreatiege bied) vuiler is dan volgens de pro vinciale normen mag. "De installa ties in Alphen veroorzaken stan koverlast en de Zegerplas is een 'soepie' en dat is toch niet aan vaardbaar voor een recreatiepias", meent Vervegaert. Ook in Leiden Zuid-West bestaan veel klachten over de overlast van de rioolzuive- ringsinstallatie. Er zyn wel wat maatregelen genomen om de stank te verminderen, maar de situatie is nog verre van optimaal. Dat de situatie in Alphen en Lei den verbetering behoeft, wordt overigens niet weersproken door het hoogheemraadschap. Rijnland heeft echter de prioriteiten op an dere punten gelegd en een top tien gemaakt van de werken die de ko mende jaren worden uitgevoerd. In een eerdere reactie op de kritiek van de inspectie liet het hoog heemraadschap weten dat het be leid er op is gericht om een redelijk evenwicht te vinden tussen de doelstellingen en de lasten die daarvoor aan de burgers en het be drijfsleven in rekening worden ge bracht. Vervegaert staat echter een andere aanpak van de problemen voor. "Streef er in de eerste plaats naar in 1995 de knelpunten uit de we reld te hebben en kijk dan vervol gens wat het kost". De inspectie overlegt intussen nog steeds met het hoogheemraad schap over de aanpassing van het plan. "Wy willen wat uitgebreider gemotiveerd hebben waarom wy ongelijk zouden hebben. Mis schien dat het overleg er ook toe leidt dat er meer begrip komt voor onze opvattingen". Studentenbond dient klacht in tegen 'Mare' LEIDEN - De Leidse Studenten- bond heeft van het universitaire weekblad 'Mare' rectificatie geëist van een deel van de de berichtge ving in de uitgave van 2 april over de mede door de bond georgani seerde studentendemonstratie te gen het nieuwe studiefinancie ringsstelsel in Den Haag. Komt Mare aan die eis niet (tijdig) tege moet, dan onderneemt de bond ju ridische stappen. Voorts zal de LSB bij de Raad voor de Journalis tiek een klacht indienen tegen Ma- re-redacteur Quirien van Koolwijk. Volgens de LSB heeft Mare over de demonstratie onjuist bericht. De klacht richt zich op de volgende zinsnede in een door Van Koolwijk gemaakt foto-onderschrift: "Er gingen stenen door de ruiten van de parlementsgebouwen en er werd een deur van het Kamerge bouw ingetrapt". By navraag, zo stelt de bond in een persbericht, spraken zowel de afdeling voor lichting van de Tweede Kamer als de voorlichter van de Haagse poli tie dit bericht tegen. Volgens de laatste was slechts sprake geweest van een incidentje, waarbij een deurtje is 'ingedrukt'. De LSB zegt in het persbericht al geruime tijd onvrede te hebben met de berichtgeving in Mare. "De activiteiten van de studentenbewe ging worden stelselmatig gene geerd en gekleineerd met stem mingmakende, onvolledige en on juiste berichtgeving", zo schrijft de bond. De organisatie zegt al diver se keren te hebben overwogen juri dische stappen te ondernemen om dat Mare op deze wijze schade zou toebrengen aan onder meer het werk van de studentenbeweging en de goede naam van de Leidse Studentenbond. voor een baan in Indonesië. In no vember 1951 vertrok hy naar dat land. Hij werkte in boekhandels in Djakarta en Bandung, maar moest het contract - met goedkeuring van zijn baas - wegens problemen in het land verbreken. Terug in Ne derland, kreeg hij een baan te Lei den, bij de bekende drukkerij A.W. Sijthoff aan de Doezastraat. Na 14 jaar werd hij door de directie van Kooyker benaderd om daar een baan te accepteren. Sinds 1978 maakte hij deel uit van de drie hoofdige directie waarvan toen ook J. Lut en F. J. Arkenau deel uit maakten. De heer Lut is vorig jaar met de vut gegaan. Arkenau blijft voorlopig enig en algemeen direc teur. Groei Bielke was speciaal belast met de algemene afdeling van de boek handel. Het resultaat mede daar van is de sinds twee jaar bestaande winkel aan de Nieuwe Rijn 13, vlak naast de wetenschappelijke boek handel. En die algemene boekhan del, in hoofdzaken te verdelen in literatuur, kunst, geschiedenis en talen, is volgens Bielke door uitge vers bestempeld als een van de beste van Nederland. "De panden aan de Nieuwe Rijn lopen wat ingewikkeld in elkaar over. Aan de achterzijde grenst het complex aan De Burcht. In 1970 werkten er nog 20 medewerkers. Dat aantal is gegroeid tot 55. Sinds 1978 is de omzet verdubbeld. Kooyker exporteert boeken naar 50 landen en importeert boeken uit meer dan 100 landen. En dat ge beurt allemaal via die ene ingang aan de Nieuwe Rijn", zegt Bielke niet in de laatste plaats om even duidelyk te maken dat het hoog tijd wordt dat er een ingang bij komt aan de zijde van De Burcht, maar het gemeentestuur maakt problemen. Sinds kort heeft Kooy ker ook een vestiging aan het Leid- seplein bij het AZL. Mensen zijn belangrijk voor Biel ke. "Dat zal er ook wel mee te ma ken hebben als je voor zo'n vak kiest. Ik heb ook altijd veel geleerd van klanten die op hun terrein veel meer wisten dan ik. Ik heb geleerd dat een eerlijke presentatie over watje mensen te bieden hebt, door klanten wordt gewaardeerd. En nu ik met vut ga, heb ik eindelijk zelf eens tijd om te gaan lezen. En dat is wat ik ook ga doen: lezen, lezen en nog eens lezen. Vooral literatuur". Gistermiddag heeft hij tijdens een door het bedrijf aangeboden receptie afscheid genomen van col lega's, vrienden en bekenden. Tij dens die bijeenkomst ontving hij de gouden speld van de Vereeni- ging ter bevordering belangen des Boekhandels. Gemeente wil crisisgroep voor opvang vluchtelingen LEIDEN - De gemeente Leiden wil een crisisgroep vluchtelinge nopvang instellen. Deze groep moet het contact tussen de ge meente en de verschillende hulp verlenende instaties in goede ba nen leiden en adviezen uitbrengen over de verschillende mogelijkhe den voor de noodopvang en bege leiding van asielzoekers. De begeleiding, huisvesting en maatschappelijke zorg voor asiel zoekers, is een taak van de ge meente. De begeleiding gebeurt overigens via de Nederlandse Ver eniging van Vluchtelingen (NVV). Leiden stelt, naast de huivestings- mogelijkheden die de NW heeft, jaarlijks zes huizen ter beschikking voor vluchtelingen. Voor de op vang van Tamils worden nog eens vier woningen toegewezen. We gens de grote toeloop van vluchte lingen en voor de vervanging van vijf plaatsen aan de Hooigracht, is de gemeente nu dringend op zoek naar andere huisvestingsmogelijk heden. Daarby komt nog eens dat een aan tal in Leiden geregistreerde asiel zoekers niet voldoen aan de eisen van de VNN en daarom niet op de gebruikelijke wijze kunnen wor den opgevangen. Ook in het Cen trum Onderdak is niet voldoende plaats. Daardoor bestaat de kans dat deze vluchtelingen moeten worden opgevangen in 'pensions', iets wat volgens de gemeente kan leiden tot 'onmenselijke' toestan den omdat de asielzoekers worden samengepropt in kleine en gevaar lijke ruimten. De crisisgroep moet nu onder meer kijken of noodopvang wenselijk en mogelijk is in Leiden. Voorwaarde is wel dat er ook inderdaad een garantie wordt gegeven dat een dergelijke opvang inderdaad tijde lijk is. Het rijk zou voor zo'n garan tie moeten zorgdragen. De crisis groep moet ook onderzoeken hoe veel asielzoekers Leiden redelij kerwijs kan huisvesten, gezien de grootte van de stad en de capaciteit van de begeleiding en maatschap pelijke zorg. De gemeente zou dan met het rijk afspraken kunnen ma ken over vaste aantallen asielzoe kers die onderdak in Leiden wor den geboden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9