Partijen stukgoed gaan weer praten A V Suralco vraagt werknemers ontslag te nemen Verwarring door rentestijging VS Kleine moeite, grote winst: bel de Concordia-adviseur! Voorzitter SER forceert opening Wessanen in de plus Brazilië verlangt opnieuw kredieten Eis tot bedrijfsstop kerncentrales Doel Externe accountants springen overheid bij V concordia heeft meer voor u over ZATERDAG 4 APRIL 1987 ECONOMIE PAGINA 7 ROTTERDAM (ANP) - De partijen in het conflict in de stukgoed-sector in de haven van Rotterdam gaan binnenkort opnieuw met elkaar om de tafel zitten om te trachten een oplossing te vinden voor het teveel aan stukgoedwerkers. Dat is het resultaat van ge sprekken die SER-voorzitter Quené de afgelopen week gevoerd heeft met de bij het conflict betrokken werkgevers- en werknemersorganisaties, zo heeft een woordvoerder van de SER gisteren meegedeeld. In de gesprekken met Quené nadat er maandenlang vruchteloos hebben de partijen in het stuk- overleg was geweest tussen werk- goed-conflict geconstateerd dat de gevers en de bonden, onderhandelingsruimte nog niet ten volle is benut. De aankondi- In de gesprekken met Quené is ging eerder dit jaar door de werk- vastgesteld dat de kernpunten in gevers dat 350 stukgoedwerkers het stukgoed-conflict gelegen zijn ontslagen zouden worden leidde in het opheffen van het overcom- tot wekenlange stakingsacties in pleet aan werknemers en het flexi- het stukgoed, uitgeroepen door de beier maken van de arbeidsinzet. Vervoersbond FNV. De werkge- Wat betreft de bemoeienis van vers kondigden de stakingen aan, Quené heeft hij van het begin af ge- AMSTELVEEN (GPD) - Het eer ste kwartaal van dit jaar heeft Wes sanen betere financiële resultaten opgeleverd dan dezelfde periode van het vorige jaar. Op dat gegeven baseert het bestuur van het voe dingsmiddelenconcern de ver wachting dat het jaaroverzicht van 1987 er ook bij een gemiddeld lage re dollarkoers een nog gunstiger BRASILIA (UPI/Rtr/DPA) - Brazi lië wil dat de buitenlandse banken in de komende vijf jaar met een be drag van twintig miljard dollar aan nieuwe kredieten over de brug ko men ter financiering van een jaar lijkse groei van zijn economie met zeven procent. Minister van finan ciën Dilson Funaro zei dat zijn land het zonder deze nieuwe leningen niet kan opbrengen volledig te vol doen aan de renteverplichtingen over zijn buitenlandse schuld van in totaal 108 miljard dollar. In februari heeft Brazilië de ren tebetalingen over ongeveer twee derde van zijn schuld tot nader or der opgeschort, waarbij het land zich beriep op de sterk gedaalde exportinkomsten. Dit jaar moet Brazilië ongeveer 8,3 miljard dollar aan rente afdragen. De Bank of Montreal wil een be drag van honderd miljoen dollar aan uitstaande leningen aan Brazi lië omzetten in investeringskapi taal. Dit heeft president-directeur William Mulholland in New York bekendgemaakt. De Canadese bank is van plan de schuld in dol lars om te wisselen in Braziliaanse valuta ter financiering van beleg gingen in het Zuidamerikaanse land. Het initiatief van de Bank of Montreal toont aan dat de schuld eisende banken en Brazilië een al gemeen belang hebben bij het her stel van de economische groei van het land, zo zei Mulholland. Banco de Montreal Investimento, de Bra ziliaanse dochteronderneming van de Canadese bank, heeft het voor stel ter goedkeuring voorgelegd aan de centrale bank van Brazilië en de beursautoriteiten. Spanje Het kabinet van premier Felipe Gonzólez heeft gisteren een wets voorstel goedgekeurd als gevolg waarvan het. groene licht kan wor den gegeven voor de eerste drie commerciële tv-stations in Spanje. Het wetsvoorstel wordt binnen kort aan het parlement voorgelegd. Besmet De keuringsdienst van voedings waren in de Australische provincie Nieuw Zuid-Wales heeft gisteren bekend gemaakt dat beslag is ge legd op een partij van 4.000 kilo kruiden uit Turkije die radio-actief besmet bleek te zijn. Aangenomen wordt dat de besmetting het ge volg is van de kernramp vorig jaar april in Tsjernobyl. Marktberichten LEIDEN - Groenteveiling: Datum van 3 april 1987 Aardappelen 10-16, Andijvie 150-280, Snijbonen 1090-1140, Postelein 380-430, Prei 135-255, Rabarber 185-300, Spinazie 78-144, Champions bak 123-126, Uien 41- 47, Waspeen 46-47, Witlof 78-171, Bloem kool 6 per bak 325, 8 per bak 270-300. Knolselderij 53-91, Peterselie 81-100, Raapstelen 28-39, Radijs 99, Selderij 68- 99, Paprika st. 50-73, Paksoi 100, Amsoi 94-100, Broeivet 720-780. Komkommers: 76/114, 60/117-120, 50/ 105-108, 40/93-95, 35/76-78. 30/57-60, 25/ 41.42, krom 143-157. Tomaten I: A 2500, B 2460, C 2190, CC 1270, AR 2550-2570, BR 2510, CR 2150- 2240, CCR 1310. zal hebben dan dat van 1986. De lage dollar heeft Wessanen het afgelopen jaar overigens wel degelijk parten gespeeld. Een be langrijk deel van de activiteiten van het concern spelen zich tegen woordig in de Verenigde Staten af. De winst van 72,7 miljoen zou bij een gelijke, gemiddelde dollar koers als in 1985 9 miljoen gulden hoger zijn geweest. Naast de ge daalde grondstoffenprijzen had de dollar ook een duidelijke invloed op de omzetontwikkeling. De om zet liep vorig jaar van 4,2 miljard naar 3,7 miljard terug. Het dollaref fect op de omzet was ongeveer 450 miljoen. In een toelichting op het jaarver slag vertelde bestuursvoorzitter G. H. van Driel dat de totale omzet in volume vorig jaar met 5 procent is toegenomen. Van de omzet komt inmiddels 34 procent uit de Ver enigde Staten. Van de totaal 5.200 medewrkers van het concern werken er 3.100 in de VS. Volgens Van Driel komt dat, doordat de Amerikaanse activiteiten vooral consumentgericht zijn en daardoor arbeidsintensiever. Wessanen nam in 1978 het eerste bedrijf in de VS over. Daarna werd vrijwel ieder jaar een of meer Ame rikaanse bedrijven overgenomen. Dit jaar, zo is de verwachting, zal de concernomzet in de VS rond 700 miljoen dollar bedragen. Het stre ven is erop gericht het belang van de VS in de concernactiviteiten verder uit te breiden. Met name Ca- lifornië is nog 'een witte vlek' waar Van Driel graag aan de slag wil. Het internationale karakter van Wessanen blijkt ook uit de sprei ding van het aandelenbezit. Ruim een derde is in handen van buiten landers. In mei zal het concern worden genoteerd op de effecten beurzen van Frankfort en Düssel- dorf. Het aandeel Wessanen wordt, behalve in Amsterdam, ook ver handeld in Londen, Zürich, Basel en Genève. Ook aan notering in de Verenigde Staten wordt gedacht, maar concreet zijn die plannen nog niet. steld dat er geen sprake zou zijn van bemiddeling. Vooral van de zijde van de werk geversorganisatie SVZ werd niet uitgesloten geacht dat de SER- voorzitter in een latere fase wel een bemiddelende rol op zich zou ne men. Daar is echter geen sprake van. De bemoeienissen van Quené zijn geëindigd met de constatering dat er nog enige onderhandelings ruimte is. zodat het woord nu weer is aan de bij het conflict betrokken partijen. Stakingsbereidheid Intussen blijft de stakingsbereid heid in de Rotterdamse haven on veranderd groot. De acties van de Vervoersbond FNV bij de graano- verslagbedrijven hebben er gister avond toe geleid dat ruim 100 werknemers van de avondploeg het werk hebben neergelegd. Het gaat daarbij om 90 stakers bij de Graan Elevator Maatschappij (GEM) en de hele avondploeg van Grainwave (16) man. De staking is een reactie op de vastgelopen cao-onderhandelin gen. Volgens GEM-directeur Van der Vorm ondervond het werk in zijn bedrijf gisteravond amper hinder van de acties. In Europoort lag één locatie van de GEM helemaal stil, maar ter plaatse was naar Van der Vorm beweert toch geen werk. Op de andere locatie in Europoort werd gewoon gewerkt. Bij de vestiging van GEM in het Botlek-gebied kwam de helft van de werknemers op; de schepen die voor de kade lagen werden even wel normaal gelost. Ware slachting onder mosselen YERSEK^ (ANP) - Op de mossel percelen tussen Vlieland en Texel, zo'n 1.500 hectare groot gebied, heeft de storm van vorige week een ware slachting aangericht onder de .mosselen. Dat is gebleken na on derzoek door de Zeeuwse mossel vissers. De 300 tot 500.000 ton mos selen (1 mosselton is 100 kilo), die op die percelen lagen, zijn volgens voorzitter Boogert van de vereni ging voor mosselkwekers in Yerse- ke, zo goed als verdwenen. De jon ge mosselen zijn onder het zand bedolven of met de stroom mee de zee ingesleurd. „Daar zien we nooit meer iets van terug", aldu Boogert. De mosselsector heeft nu al en kele jaren met ernstige tegensla gen te kampen, zegt Boogert. De nu verloren gegane mosselen zul len de omzet voor dit jaar sterk drukken. Vorig jaar was er al een groot tekort aan mosselen. PARAMARIBO (ANP) Het Surinaamse bauxietbedrijf Suralco, dat zijn werknemers heeft aangeboden vrijwillig ontslag te nemen, is gedwongen het aantal personeelsle den te halveren. Dat is in kringen van deze onderneming vernomen. Bij Suralco zijn nu ongeveer 3.000 personen werkzaam, terwijl er werk is voor circa 1.500. ZÜRICH (ANP) - Wat ze tegenwoordig al niet verzinm verdienen. Een Zwitsers ontwerpersteam presenteerde op i Zürich hun laatste creatie, de houten stropdas. GOES (ANP) - De Zeeuwse Milieu federatie, de Brabantse Milieufede ratie en de Stichting Natuur en Mi lieu willen dat minister Nijpels (vrom) zijn afwachtende houding ten aanzien van de staking van het personeel van de Belgische kern centrales bij Doel laat varen. De drie milieu-organisaties schrijven dat in een brief aan minister Nij pels. In een toelichting zeggen de drie milieu-organisaties dat de Belgi sche kerncentrales bij Doel de af gelopen stakingsdagen draaiend zijn gehouden door honderd ka derleden van de EBES (Elektrici teitsmaatschappij, eigenaar van Doel) en ingehuurde specialisten van Tractobel (bouwer kerncentra les en houdstermaatschappij EBES-aandelen), volgens andere bronnen door zeventig kernspecia listen. Alleen voor de drie regelzalen van Doel zijn al drie ploegendien sten van 63 mensen nodig. Even eens onmisbaar is verder personeel voor onderhoud, behandeling, af valstromen, zuiveringboor en koel water. Het is uitgesloten dat men de normale bezetting van zeven- a achthonderd medewerkers kan verminderen tot honderd zonder de minimale getalssterkte bij es sentiële taken duidelijk aan te tas ten, schrijven de milieu-organisa ties. In de brief wordt bovendien een recente studie bij de kerncentrale van Borssele aangehaald. Uit dat onderzoek zou zijn komen vast te staan dat het te allen tijde op peil houden van de ploegsterkte op de regelzaal van een kerncentrale es sentieel is voor de veiligheid. De fouten die op dit punt in Borssele zijn gemaakt, moeten niet voor niets met onmiddellijke ingang worden hersteld, zo wordt minister Nijpels voorgehouden. Het onderzoeksrapport toonde volgens de milieu-organisaties aan dat geregelde trainingen nodig zijn voor regelzaal- en onderhoudsper soneel. In België wordt dat zelfs geëist, wil men voor een zogeheten bevoegdheidsattest in aanmerking kunnen komen. Als iemand gedu rende vier of meer maanden niet daadwerkelijk in zo'n kerncentrale heeft dienst gedaan, moet hij op nieuw een cursus volgen voor een dergelijke attest. Naar de mening van de milieu organisaties is het onwaarschijn lijk dat ingehuurd personeel of EBES-personeel dat normaal an der werk doet, over een dergelijk bevoegdheidsattest zou beschik ken. Dat impliceert, aldus de mi lieu-organisaties, dat de kerncen trales nu door onvoldoend ge traind personeel in bedrijf worden gehouden. Als gevolg daarvan staat een groot gebied rondom Doel, waar onder de Nederlandse provincies Zeeland en Noord-Brabant, bloot aan evidente risico's. Dat is, zo schrijven de drie organisaties mi nister Nijpels, gezien de technolo gie waar het hierom gaat ontoelaat baar. Suralco ziet zich genoodzaakt zijn werknemers te vragen vrijwil lig ontslag te nemen, omdat de Su rinaamse autoriteiten gedwongen ontslagen verbieden. Werknemers die bereid zijn hun dienstverband te beëindigen, maken onder meer aanspraak op een premie van 5.000 Surinaamse gulden (ongeveer 5.750 gulden) of uitbetaling van vier tot twaalf maanden loon. Ook vervroegde pensionering behoort tot de mogelijkheden. Het bedrijf wil in elk geval zijn aluinaardefabriek in Paranam, waar plaats is voor 1.300 tot 1.500 man, draaiende houden. Door het ontbreken van veiligheidsgaran ties is het mijngebied bij Moengo al ruim vier maanden gesloten en het ziet er niet naar uit dat in deze situatie op korte termijn verande ring komt. Zolang leden van de groep-Brunswijk daar de vrije hand hebben, wil de Suralco-direc- tie de werkzaamheden bij Moengo niet hervatten. Bovendien zal bij hervatting van de bauxietwinning het huidige aantal van 700 werknemers in Moengo drastisch moeten worden ingekrompen. Aan het opnieuw in bedrijf stellen van de aluminiums- melterij bij Paranam, die in januari stil kwam te liggen nadat twee hoogspanningsmasten door de groep-Brunswijk waren opgebla zen, verbindt Suralco enkele voor waarden. Een zegsman van het be drijf geeft toe dat het „een beetje utopisch is" dat ook aan deze voor waarden wordt voldaan. Toezeggingen Het Surinaamse leger is er on danks herhaalde toezeggingen niet m geslaagd de veiligheid van de werknemers bij Moengo te verze keren. Volgens een zegsman heeft Suralco geen enkele aanwijzing dat die veiligheidsgarantie binnen afzienbare termijn wel kan worden gegeven. Het militair bewind in Paramaribo wijst onderhandelin gen met de groep-Brunswijk reso luut van de hand. En daardoor kan het bedrijf moeilijk op eigen gele genheid besprekingen met de re bellen aanknopen. Dat de aluminiumsmelter in Paranam opnieuw in werking wordt gesteld lijkt onwaarschijn lijk. De vooruitzichten om tegen concurrerende prijzen aluminium te produceren in Paranam zijn on gunstig. Het smeltproces is gevoe lig voor onderbrekingen in de energievoorziening en dat is nu juist een garantie die moeilijk te krijgen is. „De continuïteit van de energie toevoer van de Afobakadam naar Paranam moet gegarandeerd zijn. Er moet voldoende bewaking zijn voor de Suralco-werknemers en de technische faciliteiten", zo staat in een verklaring van de Suralco-di- rectie. Het is volgens haar immers een vrijwel onmogelijke taak de hoogspanningsmasten tussen Afo- baka en Paranam permanent te be waken tegen aanslagen van het junglecommando. Bovendien wijst Suralco op de lage waterstand in het stuwmeer, die de stroomvoorziening in gevaar kan brengen. De directie zegt in augustus een beslissing te zullen nemen over de aluminiumsmelter, maar binnen het bedrijf wordt de kans op hervatting van het produk- tieproces klein geacht. DEN HAAG (ANP) - Op basis van voorlopige plannen wordt ge raamd dat er de komende jaren voor circa driehonderd mensjaren aan financieel controlewerk bij de ministeries zal worden uitbesteed bij particuliere accountans. Dat werk zal deels bestaan uit noodza kelijke werkzaamheden die thans blijven liggen. Verder gaan de par ticuliere accountants inspringen bij moeilijk vervulbare vacatures op de ministeries zelf. Dat is de uitkomst van overleg met het interdepartementaal over legorgaan departementale tantsdiensten, waarmee de rr terraad zich gisteren heeft enigd. Bij opdrachten van i dan 10.000 gulden worden in be ginsel drie kantoren uitgenodigd een offerte uit te brengen. Het is de bedoeling voor kleinere opdrach ten ook kleinere kantoren met wei nig overheidsopdrachten in te schakelen. Verder heeft het kabinet inge stemd met de toezegging die mi nister Ruding (financiën) al eerder aan de Kamer deed dat eens per jaar een samenvattend rapport van de accountantscontroles per de partement naar de Kamer wordt gezonden. Informatie zal worden achtergehouden voor zover het be lang van de Staat, van derden of van ambtenaren (privacy) in het geding is. ADVERTENTIE AMSTERDAM - De onverwach te rentestijging van de grote Amerikaanse banken zorgde de ze week voor grote verwarring. Objectief bezien heeft de hausse op een aandelenmarkt maar één grote vijand en dat is een duide lijke rentestijging. Daarom was het ook een grote verrassing dat de twee grootste Amerikaanse banken voor het eerst na drie jaar hun rente op grote bedrijfs- kredieten met een kwart procent tot 7,75 procent verhoogden. Daar was totaal niet op gerekend en de eerste reacties op de mees te effectenbeurzen waren dan ook sterk negatief. Maar de beleggings wereld is er al geruime tijd aan gewend ge raakt alles wat er op het financië le vlak gebeurt af te wegen tegen de dollar. Een rentestijging in het moederland is natuurlijk een krachtige steun voor de betrok ken nationale munt zodat ook ditmaal de dollar flink omhoog ging. En daar het thans voor vele landen positief is wanneer de dollar niet verder afglijdt rea geerden vooral de effectenbeur zen van Tokio en Frankfurt zeer vast op de Amerikaanse rentes tijging en was ook de stemming in Amsterdam niet ongunstig. Formidabel Eerder was de week voor de meeste effectenbeurzen slecht begonnen. Londen en Tokio sloegen maandag een formidabel gat in de beurshausse en lever den bijna drie procent van het koersniveau in. Dit was het ge volg van massale verkepen van nijdige Japanse beleggers die zich ergerden aan president Rea- gans dreigement de invoer van Japanse chips op extreme wijze te gaan belasten. Zij duwden niet alleen de eigen beurs omlaag maar ook die van Londen en vooral van New York. Maar de druk raakte al snel van de ketel. De Japanse premier wil eerst nog naar Amerika en de Ja panse industrie is bereid eerst nog eens te praten. En zo kon het gebeuren dat Tokio na twee flau we dagen in een keer tweederde van de koersdalingen ongedaan wist te maken. Ook New York trok toen weer bij. Dollar De dollar begon deze week met tegenover de yen dieptepunten aan te slaan die in veertig jaar niet waren voorgekomen. Maar de Amerikaanse rentestijging blokkeerde verder afglijden en vooral in Europa begon de dollar flink op te lopen. In Amsterdam steeg de waarde van 2,03 gulden tot 2,06 gulden. Hoewel zich hier vorige week met pandbrieven van de Rabobank nog een rel ontwikkelde wegens niet opge merkte rentedaling gaf onze obli- gatiemarkt deze week in navol ging van New York de indruk toch omlaag te willen. Wel werd minister Ruding de eer gegund voor een bedrag van 3,25 miljard gulden tegen zelfs 100,8 procent op de nieuwe staatslening bin nen te halen. Hiermee hebben op de vier dit jaar geplaatste 6,25 procent leningen in totaal 10,55 miljard gulden opgeleverd maar de obligatiemarkt was er niet on dersteboven van. Ook de aandelenmarkt hield zich kalm. Hoewel de internatio nals hier en daar iets meer uitgle den deed onze beurs niet aan de internationale beursval van de eerste twee dagen mee. En toen Wall Street's reactie meeviel en de dollar door de Amerikaanse rentestijging opliep brak er ook in Amsterdam een krachtig her stel door. Zelfs het verlies van vijf punten eerder door de inter nationals opgelopen kon hier door worden weggewerkt. Winst De lokale markt steeg zes pun *- BEI JRS W E E K ten en het algemene beurscijfer drie punten. Nog altijd overheer ste evenwel de voorzichtige men taliteit van afwachten en aan zien. Het verwerken van de jaar cijfers van de meeste onderne mingen vergt enig geduld. De verklaring van het Internationaal Monetaire Fonds dat de ver wachte economische groei in ve le landen dit jaar flink beneden de aanvankelijke voorspellingen zal blijven werd voor kennisge ving aangenomen maar versterk te de terughoudendheid. Akzo gaf door de lagere winst die over 1987 wordt verwacht ongeveer vijf procent van de beurswaarde prijs. Meneba verloor 15 procent door uitstel van het jaarverslag, en Verenigde Bredero door een groot verlies rond eenderde. Daarentegen waren Bols. Gam ma, Eriks en Norit vijf procent beter. De Europese optiebeurs zette voor 208.000 aan contracten om. Ruim 40.000 per dag wat zeer be vredigend was. Het aantal call- contracten overheerste sterk. Vooral Koninklijke Olie lag goed in de markt en liep ver voorop. Nu en dan bestond er ook goede vraag naar goudopties. Vooral in het begin van de week toen de dollar nog flauw was. Verzekeren. Geen eenvoudige zaak. Maar wel een vertrouwenszaak. Goede en deskundige begeleiding is daarbij onontbeerlijk. Concordia biedt u deze begelei ding via haar adviseurs, waarvan er ook een bij in de buurt woont. Het leveren van maatwerk is hun vak. Zij staan u met raad en daad terzijde op het gebied van alle verzekeringen, zowel voor schade als voor leven. Naast de service en betrokkenheid waar u recht op heeft, profiteert u bij levens verzekeringen van Concordia van een wel zéér royale winstdeling die sedert 1983 ook riog eens wordt aangevuld met de unieke slotbonus. Hierdoor is voor alle individuele polissen van Concordia de verzekerde som via de unieke winstdeling in 3 jaar 1983, 1984 en1985) verhoogd met 14%! Zonder dat daarvoor één cent extra betaald hoefde te worden. Slechts één enkel telefoontje is voldoende om u te verzekeren van een voor u op maat gesneden verzekering. Bel onze adviseur bij u in de buurt; zijn telefoonnummer vindt u f-H hieronder. Ook zult dan zien: it* Concordia heeft meer voor u over. JMT&f-'' 87 £7Vbtio&z. verzekeringen Uw Concordia-adviseur TER AAR: Th.C van den Berg, 01722-3668: PJK.M Visser. 01723-9285 HAZERSWOUDE HD Scheer, 01728-8170 LEIDERDORP: I Corts. 071-894042 LISSE: FJ van Rooyen. 02521-135-49. PThJ Warmerdam. 02521-1-4250 NOORDWIJK: LJA Du "1 im 01719-1 -412. CAJ Hassmg. 0I7I9-II8I6 SASSENHEIM Ch Rew 1 02522-14043 ZOETERWOUDE: C WTh Schuur. 01715-1445

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7