Minderheid zegen voor 'Samen op weg' Kerkgangers in de (parkeer)fout Triduüm blijft in trek PAGINA 2 GEESTELIJK LEVEN ZATERDAG 4 APRIL 1987 In Brabant en Limburg tamelijk ver gevorderd HEEZE- In Noord-Brabant en Limburg is het Samen op weg-proces van hervormden en gereformeerden in veel gemeenten, maar ook op provinciaal en regionaal (classicaal) niveau tamelijk ver gevorderd. Dat blijkt uit een overzicht van ds. H. de Jonge te Heeze, secretaris van de hervormde kerkvergadering in deze provincie, in 'Hervormd Weekblad' (van de Confessionele Vereniging). 'Samen op weg' is een kwestie van groei. In dat proces worden, als het goed is, een heleboel misverstanden over elkaar opgeruimd. Dat gebeurt vooral in kleine groepen. Die hebben de meeste kansen daartoe. In dat opzicht vindt De Jonge de minderheidspo sitie van de protestanten in het zuiden des lands een zegen. De classes (regio's) Maastricht (hervormd zowel als gereformeerd) en de classes Oost-Brabant (her vormd) en Den Bosch en Eindho ven (gereformeerd) hebben uitge sproken, dat ze een brede interker kelijke samenwerking willen aan gaan. Deze principe-uitspraak is ter beoordeling toegezonden aan de betrokken plaatselijke gemeen ten. Verwacht mag worden, dat die in grote meerderheid positief zul len reageren. In de hervormde classis Breda en de gereformeerde classis Klun- dert heeft men in meerderheid ja gezegd tegen provinciale federatie; regionale federatie is daar nog niet te voorzien. Tussen de besturen van de hervormde classis Heusden en de gereformeerde classis Alm- kerk bestaan wel beginnende con tacten, maar daar blijft het voorlo pig wel bij. Deze hervormde classis gaf als enige een negatief advies over provinciale federatie, ook al waren er stemmen vóór. Fusie In de hervormde provinciale kerkvergadering van Noord-Bra bant en Limburg werd in mei vorig jaar, met 3 stemmen tegen, het principe-besluit genomen tot fede ratie met de gereformeerde 'parti culiere (provinciale) synode' in dat gebied. Het meeste provinciale on- dersteuningswerk gebeurt nu al gezamenlijk. Daarbij kan worden gedacht aan diakonaat, vormings- en toerustingswerk en jeugd- en jongerenpastoraat. Ook bij provinciale federatie blij ven de kerkorden van de twee ker ken gewoon gelden, zegt ds. De Jonge voor alle duidelijkheid, ten zij de synodes daarvoor bepalingen in een tussenorde hebben ge- Samenstelling van deze pagina: S.J. de Groot H. de Jonge ..eenheid, een kant jan de waarheid... maakt. Er is inmiddels een rege ling voor een provinciale synode ontworpen, die wel in een tussen orde zal worden opgenomen. Ove rigens blijft voorlopig zowel de hervormde als de gereformeerde kerkstructuur overeind. Daarom is de vrees aan hervormde kant dat er voor gemeenten die niet mee wil len doen geen plaats zou zijn of geen kans meer om zich op de ei gen hervormde vergaderingen of organen te beroepen ongegrond. De Jonge maakt scherp onder scheid tussen federatie en fusie. Bij fusie tussen beide kerken wor den alle kerkelijke instanties in el kaar geschoven. Bij federatie be houden de partners hun 'eigen heid'. Maar de nieuwe ontwikke lingen wijzen Wel in de richting van een toekomstige fusie. "Dat stemt overeen met het principe-be- GeengezinsideaaV in bijbel Het huisvrouw-zijn wordt in de bijbel niet aangegeven als dé vrou wenrol bij uitstek. En zeker vindt men daar geen rechtvaardiging voor de vrouw in een ondergeschik te rol. Dat is te lezen in de pas ver schenen brochure 'Mannenwerk? Vrouwenwerk? Mensenwerk!' van de gereformeerde predikant voor kerk. en bedrijfsleven drs. P. C. Meijer (Amersfoort). Ook het ideale 'gezinsplaatje' van de man als kostwinner en de vrouw die het huishoudelijk werk doet komt niet zomaar uit de bij bel. Het gezinsideaal is een sociale verworvenheid uit de vorige eeuw, onderhevig aan voortdurende ver anderingen in de samenleving. Het is maar de vraag of met alle recente veranderingen - zoals gezinsgroot te, arbeidsduur en de tijd die het huishouden vraagt - het stan daardgezin wel zo kan blijven. "Het vasthouden daaraan dreigt ideologische trekken te krijgen". Meijer schetst toekomstige ont wikkelingen die het 'plaatje' op den duur weer zullen veranderen, zoals meer vrouwen die betaald werk doen, minder jonge mensen aan het werk (omdat er minder kin deren worden geboren), automati sering, verlaging van pensioenleef tijd en verkorting van arbeidstijd en wellicht verlenging van de be drijfstijd. Daarom moeten mannen en vrouwen goede afspraken met elkaar maken. Ze hebben gelijke rechten én plichten. sluit dat wij als Hervormde Kerk en Gereformeerde Kerken in staat van hereniging zijn". Gemeenten Van de 12 hervormde gemeenten in de classis Maastricht hebben er nu 2 goedkeuring gevraagd van hun federatie-overeenkomst, zijn er 4 bezig met zo'n document, is het voor 3 nauwelijks van belang omdat er niet voldoende gerefor meerden zijn, en zijn de overige 3 met samenwerking begonnen. Van de 39 hervormde gemeenten in de classis Oost-Brabant hebben er nu 4 een goedgekeurde federa tie-overeenkomst, wachten er 7 op goedkeuring, hebben 9 een eigen overeenkomst gesloten die nog verder moet worden aangevuld, beschouwen 13 zich te klein om een overeenkomst aan te gaan, maar nemen gereformeerden vaak wel deel aan het kerkeraadswerk, terwijl in de overige 6 gemeenten (waaronder Tilburg, Den Bosch en Eindhoven) en in sommige wijken het Samen op weg-proces al gevor derd is tot een pseudo-federatie. In de classis Breda met 26 ge meenten hebben er 4 een federatie, wachten 2 op goedkeuring van hun overeenkomst, is er in 11 een toe nemende samenwerking met de gereformeerde kerk en doen 9 ge meenten niet mee. Met een totaal van 28 gemeenten is het in de classis Heusden eerder uitzondering dan regel als er met de gereformeerden goede contac ten zijn. Dat komt ook wel door het ontbreken van een plaatselijke ge reformeerde kerk. In een paar plaatsen zijn gezamenlijke activi teiten, zoals jeugdwerk, en wordt af en toe een dienst uitgaande van beide kerken gehouden. Oud zeer Zowel in de Westhoek van Bra bant als in de classis Heusden ligt er tussen hervormd en gerefor meerd nog 'oud zeer'. De Afschei ding van 1834 is onder andere be gonnen in Doeveren en in de West hoek gingen hervormde gemeen ten met de Doleantie van 1886 mee. Ds. De Jonge: "Zoiets vergeet men niet, vooral waar de bevolking ta melijk honkvast is. In de rest van Brabant en Limburg, waar deze ge voeligheden niet of minder aanwe- Het kerkje in Nuenen. De vader van Vincent van Gogh was hier predikant. Het kerkje - vroeger hervormd - is al sinds 1970 eigendom van de protestantse kerkengemeenschap (hervormd en gereformeerd) in deze plaats. (tekening Hugo Brouwer, 1961) zig zijn, kan men er ook gemakke lijker overheen stappen". (Er zijn in dit deel van Brabant ook hervormde gemeenten met een gereformeerde-bondskarakter. Dat is de rechtse groepering in de Hervormde Kerk, die van verder gaande samenwerking met de ge-- reformeerden weinig moet heb ben, gezien hun andere kijk op Schrift en belijdenis - dG). Vooral in de classis Oost-Bra bant, vertelt ds. De Jonge, zijn er gemeenten waar het proces van 'Samen op weg' al 25 jaar geleden begon en die vol ongeduld staan te wachten op fusie. "Zij hebben al tien jaar of langer hun predikanten gezamenlijk en kennen en waarde ren elkaar zozeer dat ze geen enke le behoefte meer hebben om terug te vallen op hun hervormde of ge reformeerde herkomst. Waar ruim te is voor gevarieerde opvattingen, daar vindt men elkaar". Verschillen Ds. De Jonge ziet 'Samen op weg' als een groeiproces. "Mensen erkennen elkaar als geloofsgeno ten, en dan komt de vraag op waar om kerkmuren en kerkorganisa ties dan nog zouden scheiden. Dan wordt ontdekt dat de eenheid een kant is van de waarheid. En wie dat eenmaal ziet, kan niet langer vol harden in gescheidenheid". En mentaliteitsverschillen dan? "Die zijn er altijd tussen mensen en groepen van mensen. Maar het is onjuist die te laten samenvallen met kerkgrenzen. Binnen de Her vormde Kerk bestaan allerlei ver schillen in levensstijl, theologisch inzicht en liturgisch gevoel. Toch blijven we bij elkaar. Zulke ver schillen zijn er ook in de Gerefor meerde Kerken. En het blijkt dat* men elkaar soms over de kerkmu ren heen beter verstaat dan daar binnen. Maar als men elkaar niet vertrouwt, zijn er altijd wel argu menten te vinden om uit eikaars buurt te blijven". "Er zijn over en weer stereotie pen in omloop. Als men elkaar in tensief ontmoet, blijken dat vaak vooroordelen te zijn. En als men el kaar eenmaal herkend heeft rond om de Tafel van de Heer, dan blijkt het ook mogelijk allerlei misver standen op te ruimen. De kleine groep heeft daartoe de meeste kans. Dat is de zegen van het feit dat wij als protestanten in het zuiden in de minderheid zijn". (Kerkeraden en parochieraden verzoe ken wij hun kerkdienstopgaven voor de paasperiode ons zo spoedig moge lijk toe te sturen. Graag adresseren aan redactie Leidsch Dagblad, afde ling geestelijk leven, postbus 54, 2300 AB Leiden). [is]LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Kramer, mmv cantorij, 11.45 stu- dentenekklesia; Marekerk 10 dr. Meij- ers, belijdenis. 5 ds. Smit, Hilversum; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. P. de Bruijn, O.geest; Oecumenische geloofs gemeenschap De Regenboog (Meren- wijk) 9.30 ds. Hortensius, 11.15 vicaris J. W. Bergen; Bethlehemkerk (Driftstr.) zie Petrakerk; Bevrijdingsk. (Montgo- merystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Schouten; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Schou ten; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs. Wjjk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg, ha; Diakonessen- huis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 leervicaris mevr. A.Fuhrmann; Oude Vestkerk 10 ds. v.d. Velden; Marana thak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 hr. N. van Leeuwen; Meren wijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. mevr. S. P. Vermeer. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 ds. Houtman, 5 ds. v.d. Haar. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.- Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieters- kerkstr.) 10.30 ds. De Clercq. Baptisten- gem. (O. Rijn 3) 10 ds. Agtereek, ha. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 9 evang. S. J. Abspoel, 10.30 evang. W. Smit. Evangeliecentrum-Pinksterbew. (Bethlehemskerk Lammermarkt) zo. 10 evang. Zijlstra, wo. 8 gebedsdienst, do. 10 tot 4 open dag, vr. 8 jeugddienst. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eiker bout. Leger des Heils (hoek Vestestr./ Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4. wo. 8. Ge nootschap der Vrienden ('Quakers') 10.30 (Rapenburg 6). Oud-Kath. K. (Zoe- terw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 11; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden- V.schoten) zat. 7, zo. 9.30; Steenschuur zat. 7. zo. 8.30,10,11.30,6 en 7 (lof); Bos- huizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lam- menschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; HaarLstraat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijn dijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart, Nieuwkoop, 7 zangdienst, voorg. hr. Hoffenaar. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. v. 't Hof, Woubrugge. Geref. Kerk 10 (belijdenis) en 6.30 ds. Wijngaarden. Chr. Geref. Kerk 9.30 lees- Als niets helpt, gaat politie bekeuren RIJNSBURG - Kerkgaande foutparkeerders in Rijnsburg moeten na de zomervakantie re kenen op een proces-verbaal. Een zeer lankmoedige adju dant F. Hof van de rijkspolitie wijst de plaatselijke kerken er in een brief op, dat het parkeren bij de kerken op zondag al jaren te wensen overlaat. "Veel kerkgangers parkeren hun voertuig op stoepen, voor in- en uitritten, te dicht bij hoeken en in strijd met een parkeer- of stopverbod, waardoor de overige weggebruikers veel hinder on dervinden. Om deze overlast enigszins te kunnen aanpakken, hebben wij, in overleg met de burgemeester, besloten deze zaak te gaan controleren". De adjudant vraagt de kerken medewerking bij de bestrijding van het euvel. Bijvoorbeeld met een stukje in het kerkblad over fout parkeergedrag en mogelijk zelfs met het advies om eens te voet naar de kerk te gaan. In mei zal de politie een alge mene controle uitoefenen. Fout parkeerders krijgen dan een stencil op de voorruit. Als dat niets uitwerkt, gaat de politie na de zomervakantie steviger optre den. De volharders in het kwaad krijgen dan eee laatste waar schuwing en als ze de volgende keer hun gedrag nog niet hebben herzien volgt een verbaal. Adjudant Hof besluit zijn brief met de hoop dat hij niet tot be keuren zal hoeven over te gaan. (Uit reacties op ervaringen el ders blijkt soms, dat kerkgangers zich het ongeschreven recht gun nen op het punt van parkeren bo ven de wet te staan. Toch wel on- sociaal. Toen enkele jaren gele den in Leiderdorp na een drukke middagdienst tal van gemotori seerde bezoekers een bekeuring op hun voorruit vonden, was de verontwaardiging groot. Auto's stonden tot op het trottoir. Zoiets gebeurt ook met 'Kerke- pad' op zaterdag. Vorig jaar werd in Boven-Leeuwen een poli tieman die bonnen op autoruiten had geplakt van alle kanten met verwijten bestookt. Maar tiental len 'Kerkepad'-gangers hadden voorbij het verbodsbord hun voertuig wel zo op de dijk gepar keerd dat er haast niemand meer door kon. Het is niet in te zien dat voor kerkgangers zulke regels niet zouden gelden. Meestal is er par keergelegenheid dichtbij. Dan maar een stukje lopen). ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 en 6.30 ds. Jonk man, 5 gez. jeugddienst in Mar kerk, zie geref. kerk; Kruiskerk 10 mevr. J. Broeyer-Bogers. Utrecht; Opstandings- kerk 10 ds. Lefeber, Dordrecht, 6.30 kand. J. Muldery; G. Herderkerk 10 ds. Taselaar, 7 drs. Brombacher; De Bron 9.15 drs. Brombacher, 10.15 ds. Moll, 6.30 ds. Mulder; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Driehoorne 7 nam. ds. Moll; Oudshoomse kerk 10 ds. J. Bakhoven, 's Heer Abtskerke; Sionskerk (Meteoor- Nieuwenhuis, 5 ds. v. Achterberg, Lei den, gez. jeugddienst; Salv.kerk 10 en 6.30 ds. Wilschut. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. Bouma, Slie- drecht, 4.30 ds. M. de Jong. Chr. Geref. Kerk (Grijpensteinstr.) 9.30 en 4.30 ds. Zeeuw. Bapt.gem. Noord (school Kalko- venw. 62) 10 hr. N. van Gemeren, 6.30 hr. Joh. v.d. Steen. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) 10 hr. A. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Christengemeente 'De Hoek steen' (geb. 'Bethel', hoek Emmalaan) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Meijering, O.geest. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7. zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Exalto, 6 ds. J. Boer. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 ds. Pettinga. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. v. Aalst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Grisnigt, Bennekom; Salv.kerk 10 ds. Moolenaar, Zoetermeer, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl- .kerk (Nieuwerbrug) 10 ds. v. Slooten, Putten, 6.30 ds. Eijsenga, Zw.dam. Ge ref. Kerk 10 dr. Vlijm, V.schoten, 6.30 ds. H. A. Visser, A.dam. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 ds. Vlasblom; De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref. Kerk 9.30 ds. G. de Jong, 5 ds. v. Andel. Capelle a.d. IJssel. Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. Rib- bers, 5 ds. De Groot, Den Haag. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 7 ds. Boogaard, 8 apr. 7.30 ds. Th. van Stuijvenberg. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Horst, Katwijk, 5 ds. Huisman. Rk Kerk: dorp zat. 7. zo. 10 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7. zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Wolt huis, Heemstede, 5 ds. Krispijn. Geref. Kerk ('Hoeksteen') zie herv. gem. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. v. Langevelde. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk, zat. 7, zo. 10 en 11.30. 9.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. Sloof; Ontm.kerk 10 ds. Sloof, 6.30 ds. Aarents. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Koster, 5 ds. v.d. Horst. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. Vliegkamp Val kenburg 10.30 ds. L. M. Verseput, belij denis. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 prof. dr. v.d. Beek, 6 ds. Visser; O. Kerk 10 ds. J. Kommers, Groot-Am- mers, 6 ds. Sjollema; Ichthusk. 10 ds. Vroegindeweij, 5 ds. Driebergen; Pniëlk. 9.30 ds. Sjollema, 6 ds. C. v. Duijn, Hei- en Boeicop; Maranathakerk (Rijnsoever) 10 ds. Hovius, 6 ds. Schuur man. Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. 'De Hoeksteen' (Burgersdykstr.) 10 doven- dienst, hr. J. Storm. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frede- rikdreef 15) 10 ds. Hoogendijk, Alphen, ha. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. Huisman, 5 ds. Kersten; Triumfatork. 10 ds. Kerst en. 5 ds. Koster. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30. Ned. Geref. K. (aula Bestevaer-ma- vo) 9.30 en 7 kand. J. van Es. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Ge ref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Volle- evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. Onafh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 br. Reijn, Schaesberg. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 dr. Vlijm, V.schoten, opendeurdienst, mmv koor. Geref. £erk 10 ds. Hassefras, Maasdijk, 7 zie herv. gemeente. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Ge ref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Stegeman, 6.30 ds. v. Loenen; Hoofdstr. 10 ds. Boswijk, Lisse; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v.d. Bom, mmv jongerenkoor. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.ziekenhuis 10 rec tor Vijftigschild. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schilt. Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. v.d. Kooi. ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30,9.30 en LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. 't Hooft, belijdenis; Pauluskerk 10 ds. Kooistra, Apeldoorn, 7 ds. 't Hooft. Ge ref. Kerk 10 ds. Doesburg, Leiderdorp, 7 ds. Boswijk. Geref. K. Vrijg. 9.30 lees dienst, 3 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 gecomb. met chr. geref. kerk, ds. v. Dijken, 5 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dyken. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer. Evangeliege meente (Heereweg 52a) 9.45 br. J. Schuurman. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 10.30; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 dr. Haitsma, Boskoop, 6.30 hr. N. Stam, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 ds. A. v.d. Waal, Nieuwerkerk a.d. IJssel, 5 ds. Nooteboom. Chr. Geref. Kerk 9.30 lees- Remonstrantse kerk ZWAMMER- DAM dienst, 7 ds. Boiten, Schiedam. Re monstr. Gem. 10 ds. N. v. Gelder. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Boer, Benthuizen, 6.30 ds. De Graaff. Geref. Kerk 9.30 drs. v.d. Sar, Z.meer. 7 ds. v.d. Kooi-Dijkstra, Leimuiden. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 vicaris Lagendijk, Leiden, 7 ds. Ten Voorde. Geref. Kerk 9.30 mevr. ds. Mor- sink, Amstelveen, 6.30 ds. v.d. Wal, Hou ten. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Geu ze, 7 ds. De Koeijer, Wilnis. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 hr. Schreuder, 7 hr. A. Post, Wilnis. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, 5 ds. J. den Hoed, Sliedrecht; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Ruitenburg. 5 ds. v. 't Hof, Noordw.hout;- Sole Mio 9 ds. Elgersma; De Rank (Golfbaan) 10 ds. De Bie, Hui zen. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Zylstra, A.dam; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma, 7 ds. Dekker, Twijzeler- heide; Stichtingskerk 11 ds. Slofstra. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. Bloemendaal, Delft. Evangeliegemeen te 'Shalom' (geb. 'Buitenzorg', Zeereep) 7 nam. Rk Kerk Zee zat. 7. zo. 10 30; Bin nen zat. 7. zo. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Germans, S.heim, gezinsdienst; De Zilk 10 ds. Krispijn, H.gom. Rk Kerk Victork. zat. 7. zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, LEIDEN-ZOETERWOUDE- Een paar honderd zieken en ouderen in Leiden en wijde omgeving zien al weer verlangend uit naar de drie dagen in mei dat in de Christus Dienaarkerk in Zoeterwoude-dorp het 'eucharistisch ziékentriduüm wordt gehouden. (Triduüm is een tijdperk van drie dagen en bete kent oorspronkelijk in rooms-ka- tholieke zin: drie dagen van gods- vruchtoefening). Dagen van ont spanning en bezinning worden het, van ontmoeting en gemeenschap. Op 12, 13 en 14 mei, telkens van half 10 tot half 4. Het Leids ziekentriduüm bestaat qi tientallen jaren. De behoefte er aan staat buiten kijf. Er komen constant rond 200 deelnemers. "Ziekentriduüm is de oude naam, maar omdat die een begrip is laten we het maar zo", zei een bestuurs lid. "Vroeger zou je gezegd hebben dat het voor mensen is die niet ver der kunnen komen dan de kachel. De omstandigheden zijn nu wel an ders geworden, maar een feit is dat deze gelegenheid dankbaar wordt aangegrepen om eens uit het vaste patroon van alledag te komen. Voor de deelnemers zijn het in geestelijk en sociaal opzicht rijke dagen. Voor de organisatoren trou wens ook, al hebben ze het er nog zo druk mee". Pater Ph. Salman uit Amster dam (kruisheer) heeft straks de lei ding. Op de laatste dag, 14 mei, komt ook. bisschop Bar naar Zoeter woude. Elke dag begint met een mis en sluit met een lof. En daartussen zorgen allerlei groepen en personen voor een onderhoudend program ma met onder andere een poppen theater, kindertoneel en optredens van het Intercitykoor. Voor wie meer inlichtingen wil: het secretariaat, Lammenschans- weg 3 Leiden, 071-133474. Wassenaar. Morgenochtend om half 11 wordt in de kerk van de Wassenaarse Protestantenbond aan de Lange Kerkdam 46 een be- zinningssamenkomst gehouden met als gast dr. U. J. Libbrecht, hoogleraar klassiek Chinees aan de Leuvense universiteit (België). Zijn onderwerp is: 'Wetenschappe lijk inzicht en mystieke verlich ting'. Na de bijeenkomst is er gele genheid tot gesprek. Zending. Vandaag begint de jaar lijkse geldinzameling (tot 16 mei) van de Medische Advent-Zending, uitgaande van het kerkgenoot schap der Zevendedag-adventis ten. De hele opbrengst gaat naar ontwikkelingsprojekten in de Der de Wereld. Daar heeft deze interna tionale Zending 166 ziekenhuizen, 269 kliniekjes en een groot aantal scholen. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. A. de Haan; Paulus kerk ds. J. Slob; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. J. Verdonk, Enkhui zen, 7 drs. G. Schwencke. Geref. Kerk 10 ds. Plomp, mmv jeugdcaniorij en -or kest. Gerëf. Kerk Vryg. (aula Dr. Schil derschool) 9.30 leesdienst, 4.30 ds. Stra- ting, A.foort. Ned. Geref. Kerk (Gem- .centrum) 8.45 ds. Louwerse, Langerak, 4 ds. Rietkerk, Utrecht. Van Wijckers- looth 4 ds. H. Rijksen. Endegeest 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem- .centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif. Geref. K. 9.30 ds. Jaspers Focks, Dronten, 6.30 ds. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VOORHOUT: Herv./Geref. Kerkge meenschap 10 ds. W. Baas. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. ieting Hulp kenbosch) 10 dr. Verheule, zangdienst. Herv. evang. op geref. grondslag (kerk gebouw 'Rehoboth', A. van Leeuwen hoekkade, hoek ijsbaan) 9.30 ds. Buite laar, R.dam, 4.30 ds. G. H. v. Kooten. Ge ref. Kerk 10 ds. De Zeeuw, ha. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. J. Blokland. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Enge land (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Schipaan- boord; Hoeksteen 9.30 ds. Schipaan- boord, 6.30 ds. Dekker, R.dam; Bethelk. 9.30 ds. Kunz, 5 ds. Goossen; Imm.kerk 9.30 ds. A. Brok, Zeist, 7 ds. Onstein. Ge ref. Kerk Kruisk. 10.30 en 5 ds. H. de Moor (Canada); Ontm.kerk 10 ds. Bon- gers. Geref. K. Vrijg. (Kruiskerk) 8.45 en 2.45 ds. H. Drost. Chr. Afgesch. Gem. 9.30 en 5 ds. v.d. Want. Oud-Geref. Gem. (Mercuriusweg 29) 10 en 6.30. Remonstr. Gem. 10 ds. Laforet, R.dam. RIJNSBURG: Herv. Gem. Lauren- tiuskerk 9.30 ds. Wagter, 5 ds. Romein, R.dam, jeugddienst; Bethelkerk 9.30 ds. 10.30. Smaling, 5 ds. v. Niel. Geref. Kerk Pe trakerk 9.30 ds. v.d. Woude. W.naar. 5 ds. Hassefras, Maasdijk, jeugddienst i.kerk 9 en 10.30 ds. Ribberink, 5 ds. Cziria; Mar.kerk 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Ribberink. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. A. v.d. Laak, Katwyk, ha. Rk Kerk zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 hr. Hoffenaar, 7 ds. Germans. Ge ref. Kerk 9.30 ds. C. J. de Jong, Voor hout, 7 zie herv. gem. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoudse, ha. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10 mevr. ds. Luikinga, Haarlem. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Poort, Oisterwyk, 6.30 kand. A. Verwey, A.dam. Geref. Kerk 9.30 hr. C. Wigmans, Alphen, 6.30 ds. Taselaar, Alphen. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Heiv. Gem,. 10 dr. Vermeulen, 6.30 ds. Stam, Ter Aar. Ge ref. Kerk 9.30 (jeugddienst) en 6.30 ds. Oegema. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Sepmeyer, Den Haag, 4.30 kand. v. Dis; Kievietk. ('Samen op weg') 10 ds. Janse de Jonge; Messiask. zie Zijllaan- kerk; Dorpscentrum 9.30 ds. Schaap, Schoonhoven. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. v. Waasbergen, 7 ds. v.d. Woude. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 bezin- ningssamenkomst (zie ook bericht in de kolom 'Nabij en Ver'). WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. v. 't Hof, 6.30 ds. De Graaff, Hattem. Ge ref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 dr. Fern- hout, Alphen. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 hr. J. de Haan. Geref. Kerk 9.30 ds. Snel. Utrecht, 7 hr. Schreuder, jeugddienst. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meer- burgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Eijsenga, 6.30 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 hr. P. Knotters, Oudewater, 6.30 ds. Scholten, Linschoten, gez. jeugd dienst. Remonstr. Gem. 10 ds. Thieme- Tiesing, Boskoop.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2