Una Turners stem doet het vinyl smelten i 'Heetste plek op aarde is naast haar op het podium' ZATERDAG 4 APRIL 1987 EXTRA PAGINA 23 We schrijven 17 maart 1987. Plaats van handeling: De Alsterdorfer Sporthalle in Hamburg. Het is Tina Turners laatste Duitse concert van haar Europese tournee. Er zijn veel veiligheidsbeambten, deels ge vormd door een soort in te krappe t-shirtjes geklede plaatselijke Halb- starken, deels bestaande uit in keu rig driedelig pak streng voor zich uit kijkende yanks. Veel bier, sekt en Bockwurst. Het voorprogramma, de uit Toronto afkomstige Canadese groep Glass Tiger (ook in Ahoy') maakt symfonische hardrock met new wave-elementen. Daar zit nie mand op te wachten. Tegen negen uur gaan de zaallichten uit. Het Duitse publiek begint onmiddel lijk "Tina, Tina, Tina' te scanderen. Toch moet de bijna zevenduizendkoppige me nigte nog even geduld hebben. Welis waar horen we Tina het nummer Af terglow zingen maar het blijkt één van haar videoclips te zijn die via twee aan weerskanten van het podium opgehan gen schermen als intro voor het eigenlij ke concert moet dienen. Het hele optre den is, heel publieksvriendelijk trou wens, voortdurend op beide schermen te zien. Blauw oog I, Tina is geen successtory uit de Bou- quet-reeks. Integendeel: het is het tries te levensverhaal van een zangeres die ja renlang misbruikt, mishandeld en ver nederd werd door haar ontdekker en echtgenoot Ike Turner. Het was altijd onvoorspelbaar wanneer hij zou toe slaan. Maar het gebeurde. „Ik had altijd wel een blauw oog en een dikke lip. Dat was de basisbehandeling", schrijft Tina, die zelfs eens met een gebroken kaak het podium op moest. Ike sloeg, zo blijkt uit talrijke opsommingen, met zijn vlakke hand, met schoenlepels, met telefoons. Met alles wat hij maar te pakken kon krijgen. En wanneer zonnebrillen en overdadige make-up de resultaten van zijn woede-uitbarstingen niet meer kon den maskeren, dan vertelde hij dood leuk dat Tina een ongelukje had gehad. Toen Tina Turner in 1968 met behulp van 50 valiumtabletten tevergeefs had geprobeerd uit deze nachtmerrie weg te komen was zijn veelzeggende reactie: „Rotwijf, jij probeert mijn leven te ruï neren". Nutbush Tina Turner werd als Anna Mae Bul lock op 26 november 1939 geboren. Haar ouders woonden in Nutbush, Tennes see, een gehucht, zo'n 60 kilometer van Memphis. In het uit 1973 stammende Nutbush City Limits zingt ze over het plaatsje. Een katoenplantage, een benzi nepomp, een school, de Baptistenkerk en wat huizen, meer was het niet. Tina was het tweede kind uit een huwelijk dat die naam eigenlijk al lang niet meer verdiende. Today it would be abortion time, („Vandaag de dag zou het abortus- tijd zijn") schrijft Tina. Een paar jaar na de definitieve scheiding tussen haar ou ders gaat ze als zestienjarig meisje bij haar moeder en oudere zusje Eileen in St. Louis wonen. Eileen werkt 's avonds als barjuffrouw en via haar komt Anna in aanraking met het enerverende nacht leven van St. Louis, de stad aan de rivier de Mississippi, waar de meeste clubs geen sleutel van de voordeur hadden, omdat ze gewoon 24 uur open bleven, 365 dagen lang. De hottest band in town was op dat moment The Kings of Rhythm, een stampende rhythm blues groep gefor meerd rond gitarist en pianist Ike Tur ner. De op 15 november 1931 geboren Izear Luster Turner had met zijn groep in 1951 al naam gemaakt met de single 'Rocket 88', een nummer dat later de eer ste echte rock and roll-plaat in de ge schiedenis genoemd zou worden. Behal ve met muziekmaken verdiende Turner toen zijn geld als scout die het land af stroopte naar muzikaal talent. Howlin' Wolf, Elmore James, Bobby 'Blue' Bland en talrijke anderen werden in die tijd door tussenkomst van Ike Turner op de plaat vastgelegd. In 1954 verhuisde Turner met zijn groep naar St. Louis. En het was daar, in de Manhattan-club om precies te zijn, dat de wegen van Ike Turner en Anna Mae Bullock elkaar kruisten. „Ik vond hem lelijk", herinnert Tina zich. „Zijn haar, zijn tanden, dat te grote pak". Maar hij straalde wel iets uit, vooral wanneer hij zijn gitaar pakte. Na die eerste ken nismaking met de opwindende muziek van Ike Turner en zijn band volgden nog vele bezoekjes aan de Manhattan-club. Het was niet ongebruikelijk dat ook het publiek zich actief mengde in het mu ziek maken. Maar.de kleine Anna Mae durfde de microfoon niet te grijpen. Om dat ze niet aan het daar geldende ideale vrouwbeeld voldeed. „Ike hield van vrouwen met een achterste als een kus sen (ass like a pillow) en aan dat type voldeed ik niet". Haar kans kwam echter toch. Ike bleef namelijk tijdens de pauzes altijd als enige op het podium achter. Hij kon de zaal ook niet in want daar wacht ten hem meestal vijf, zes vriendinnen. En herrie kon de clubeigenaar niet ge bruiken, dat had hij de populaire band leider wel ingepeperd. Tijdens één van die intermezzo's kreeg Anna Mae toeval lig de microfoon onder haar neus ge duwd. Ike improviseerde achter zijn or gel wat op You Know I Love You van B. B. King. Anna Mae kende het nummer, trok de stoute schoenen aan en begon mee te zingen. „Er ging een vonk door Ike heen", schrijft Tina. „Hü tilde me op het podium en ik mocht verder zingen. De mensen in de zaal keken wat vreemd op, maar ze vonden het wel leuk. Ach, ik was Little Ann, ik was eeen hedrpipina voor ze. Ik had geen dikke kont Broer en zus Anna Mae Bullock mocht vervolgens geregeld op komen draven. Ike bedolf haar onmiddellijk onder de nieuwe kle ren, betaalde zelfs een gouden tand. Zo deed hij dat met iedereen. Hij kocht je. De verhouding met Ike was aanvanke lijk die van broer en zus. Anna Mae had een affaire met Raymond Hill, de saxo fonist uit de band. Van hem kreeg ze op 20 augustus 1958 haar eerste zoon Ray mond Craig. Maar ook Ike wilde meer. Begin 1960 raakte Anna zwanger van hem. „Ik was verliefd, verslaafd eigen lijk". Negen maanden later werd haar tweede zoon Ronnie geboren. Ook muzikaal komen de zaken aan het begin van de jaren zestig in een stroom versnelling. Na een eerste single Box Top, die niets gedaan had, bleek A Fool In Love een schot in de roos. Juggy Mur ray van het Sue label zag wel wat in de demo. Hij reisde naar St. Louis en bood de groep een contract van f 25.000. Niet omdat hij, zoals menigeen dacht, zo on der de indruk was van Ike's uitgebreide wagen- en vrouwenpark, maar alleen vanwege de zang van Anna Mae. Ike ver anderde de naam van de groep in Ike and Tina Turner en wilde het succes van A Fool In Love onmiddellijk te gelde maken door optredens te boeken buiten St. Louis. Reizen, spelen, repeteren, op nemen (in elke plaats wist Ike wel een studio te ritselen), er was geen minuut rust. Maar de verhouding met Ike werd er niet beter op. Inmiddels was het paar stilletjes in Mexico getrouwd, maar Ike werd gekker en gekker, vooral nadat hij steeds vaker en steeds meer cocaïne be gon te gebruiken. Dat uitte zich niet al leen in allerlei gehannes met bandleden over geld waardoor steeds nieuwe muzi kanten moesten worden gerecruteerd. Dat uitte zich vooral in een toenemende bruutheid jegens Tina. pen. Een solo-elpee, Rough, werd ver volgens een artistieke misser en Tina Turner leek in de anonimiteit onder te gaan. Haar nieuwe manager, de Austra liër Roger Davies, valt de eer te beurt de man te zijn geweest die Tina Turner een drastische muzikale ommezwaai liet ma ken. Een verandering die haar, zo weten wij nu, geen windeieren zou leggen. „Hij vond wat ik deed te disco, te veel Vegas, te weinig rock and roll", aldus Tina. Alle musici, de dansers, de hele handel kon zijn biezen pakken. Audities werden ge houden en in 1980 heeft Tina Turner haar nieuwe begeleidingsgroep. Optredens in de New Yorkse Ritz voor een auditorium van louter beroemdhe den, duetten met Mick Jagger en Rod Stewart, het balletje begint eindelijk te rollen. Ze neemt het oude Temptations- nummer Ball of Confusion op voor de verzamelelpee Music of Quality and Dis tinction, het eerste project van de Bri tish Electric Foundation (B.E.F.), een naam waarachter ex-Human Lehgue- musici Glen Gregory en Martyn Ware schuil gaan. Beide heren zijn ook verant woordelijk voor de kort daarna uitge brachte single Let's Stay Together, een oude Al Green-song waarvan Tina's ver sie enorm blijkt aan te slaan. Mad Max Dat succes en de overredingskracht van David Bowie, die een party ter ere van het uitkomen van zijn elpee Let's Dance overhaast verlaat om een concert van Tina Turner niet te hoeven missen, doen platenmaatschappij Capitol beslui ten het licht op groen te zetten. Tina Tur ner mag, nee móet, zo snel mogelijk een solo-album uitbrengen. Dat wordt Private Dancer, een elpee waarop Tina Turner voor het eerst een duidelijke crossover realiseert tussen haar zwarte, soulvolle vocalen en een moderne, roek-getinte begeleiding. De in twee weken in diverse studio's met vier verschillende producers opgeno men plaat bevat onder meer covers van David Bowie's 1984, The Beatles' Help, Ann Peebles' I Can't Stand The Rain en Mark Knopflers Private Dancer. De veelvuldig onderscheiden en omhoog geschreven plaat (The Los Angeles Ti mes: „Tina's stem doet het vinyl smel ten") blijkt een goudmijn. Meer dan 10 miljoen exemplaren zijn er inmiddels van over de toonbank gegaan. In augustus 1984 hoort Tina dat ze met de single What's Love Got To Do With It voor het eerst in haar carrière nummer één op de Amerikaanse hitparade staat. Dezelfde dag krijgt ze een aanbod om te spelen in de film Mad Max Beyond Thunderdome, de derde Mad Max-rol- prent waarin zij naast Mei Gibbons de vrouwelijke hoofdrol mag vertolken. „Het was de mooiste dag uit mijn leven", schrijft Tina. Een paar maanden later is Tina Turner een van de vele beroemde artiesten die gezamenlijk het nummer We Are The World opnemen, de Ameri kaanse bijdrage aan het Livfe-Aid project van Bob Geldof. Dynamiet Op nog geen twee meter afstand is de in een zwart leren mini-jurkje geklede Tina Turner minder uitdagend, minder mooi dan van foto en video verwacht mocht worden. Tina Turner is wel dyna miet. Het optreden in Hamburg wordt één grote, enerverende show waarin ex plosieve rock and roll, gestroomlijnde rock en gevoelige ballades hand in hand gaan. Tina Turner is een live-dier, wier persoonlijkheid op een podium veel be ter tot haar recht komt dan op de plaat. Anders dan op haar twee laatste elpees, waarop Tina door producers als Rupert Hine, Mark Knopfler en Terry Britten veelal in een keurslijf van gestileerde toetsenarrangementen werd geperst, is ze live de ontembare zangeres en danse res zoals de mensen die graag willen Het eerste hoogtepunt wordt al in het derde nummer bereikt wanneer Tina gloedvol Ann Peebles' I Can't Stand The Rain uitvoert. Na een mooi Two People volgt dan Private Dancer. Intro en cou plet kennen een uiterst spaarzame in strumentatie, Turners stem zakt tot een diepte waarop ze bijna niet meer te ho ren is. In het refrein reikt ze een paar octaven hoger en dan krijgt de song ook meteen die dramatische impact die Mark Knopfler voor ogen moet hebben gestaan toen hij dit nummer schreef. Het is ook in Private Dancer dat Tina's begeleiders voor het eerst deze avond iets van hun grote individuele klasse eta leren. Saxofonist Deric Dyer en de van de laatste Talking Heads-optredens be kende percussionist Steve Scales schit teren in het instrumentale middenstuk. Daarna zijn het de gitaristen James Ral ston en nieuweling Lauri Wisefield (ex- Wishbone Ash) die in de schijnwerpers komen te staan. Drummer Jack Burns en bassist Bob Feit, die al vanaf 1980 Turners ritmesectie vormen, spelen krachtig, strak en swingend. De beide toetsenisten John Miles en Don Snow (ex-Squeeze) zijn vooral sfeerbepalend bezig. We Don't Need Another Hero is visu eel spektakel van de eerste orde. Tina heeft in deze (hit)song uit Mad Max III een donkere regenjas aangetrokken. Halverwege het nummer stijgt ze, bijna onzichtbaar in een dikke rookwolk, ten hemel. Anderhalve meter boven de grond zingt ze het publiek enige minu ten toé, om daarna weer langzaam op het geluid van zware paukslagen en een sa xofoonsolo af te dalen. Nutbush City Li- mits is daarna het enige stuk dat nog aan het verleden refereert. Toch jammer dat ze niet meer van dit opwindende funky- werk in haar show heeft opgenomen. Niemandalletjes Na een snelle omkleedbeurt waarbij het zwarte pakje verwisseld wordt voor een identiek rood niemendalletje is het tijd voor een praatje met het publiek. „Are there any women in the house to night"?, vraagt ze. „And are there any men in the house tonight?" Het publiek reageert luidkeels. Als dank mag het eni ge frases meezingen uit What's Love Got To Do With It. Als toeschouwer blijf je je verbazen over deze vitale performer, die zich zelf geen rust gunt. Het is met een gevoel van verbijstering, bewondering en sym pathie dat je het concert verder volgt. En medelijden. Want die 250 pagina's uit „I, Tina" vergeet je niet zomaar. Tina Turner: één brok dyna miet op het toneel. (foto gpdi Over anderhalf jaar vijftig. De toeschouwer blijft zich verbazen. (foto gpd) De schuinmarcheerder bedroog haar ook steeds vaker met talloze andere vrouwen. In een later stadium was het zelfs gewoonte dat Ike het bed met Tina even verliet om in een naburige kamer de liefde te bedrijven met een andere vriendin. De deur bleef dan open. Na zijn plezier gehaald te hebben zocht Ike, alsof het de gewoonste zaak van de we reld was, het bed met Tina weer op. Af rammelingen waren aan de orde van de dag, sigaretten werden op haar neus uit gedrukt, het was een compleet inferno. En Tina bleef. Omdat ze bang was. Ik was verlamd door angst". River Deep De single River Deep Mountain High, met de weergaloos mooie wall-of-sound- produktie van Phil Spector, betekent in 1965 in verschillende opzichten een doorbraak in Tina's leven. „Voor het eerst kon ik buiten de paden van de rhythm and blues treden", zegt ze. Dit nummer had structuur, melodie. Tina Turner die van Ike op het podium altijd moest schreeuwen, steunen en zuchten, liet nu horen dat ze ook kon zingen. En hoewel het nummer, dat in totaal f 20.000 heeft gekost (in die tijd kon men daar vijf elpees van maken), in Amerika niet aansloeg - te zwart voor de popzen ders, te blank voor de zwarte radiozen ders - werd het in Engeland en de rest van Europa een grote hit. Een tournee met de Stones was het onmiddellijke ge volg. Sinds die tijd begon Tina zich meer en meer te interesseren voor de blanke pop- en rockmuziek. Die affiniteit met vooral de Engelse popmuziek heeft ze tot op de dag van vandaag gehouden. Ike zit intussen vaker en vaker knet terstoned dagen en nachten in zijn eigen Bolic-studio aan nieuwe nummers te werken. Een paar hitjes verschijnen nog wel en ook Tina neemt er in 1974 haar eerste echte solo-elpee op (Tina Turns The Country On), maar de coke tastte niet alleen Ike's neus maar ook zijn her sens steeds meer aan. Soms moet Tina midden in de nacht opdraven om een paar regels in te zingen. Deed ze het niet goed dan kreeg ze de gebruikelijke af straffing. Of ze kreeg zoals eens gebeur de een kan gloeiend hete koffie in haar gezicht gesmeten. Bont en blauw In 1976 pikt ze het niet langer. Na een vliegtocht waarop ze weer eens helemaal bont en blauw is geslagen, neemt ze de benen. Zakelijk gezien moet ze echter nog jarenlang boeten voor deze stap. Omdat ze bij de scheiding (die in maart 1978 definitief werd uitgesproken) geen enkele aanspraak wilde maken op wat voor financiële of materiële zaken dan ook, bleef ze met aanzienlijke schulden zitten die waren ontstaan na het afgelas ten van de vele Ike and Tina Turner- shows. Las Vegas, het nachtclub- en cabaret circuit, tweederangs tv-shows, zo pro beert Tina de touwtjes aan elkaar te kno

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 23