Hollands landschap niet alleen molens BewonersDas Alte bezoeken plaats van herkomst: de Rijnstreek Brandweer Woubrugge vraagt om blusboten -isiacïwj- WOUBRUGGE - Hopen op goed weer en dat het met de financiën allemaal wel goed komt. Dan kan er niks verkeerd gaan als de com missie 'Ontvangst bewoners uit Das Alte Land' in het vierde week einde van mei een groep van circa veertig Westduitsers deze regio laat zien. Vijf jaar geleden was een delega tie van deze verenigingen een weekeinde te gast in Das Alte Land, gelegen tegenover Hamburg aan de andere zijde van rivier de Elbe. Die streek is in de tweede helft van de elfde eeuw gekoloni seerd door een groepje mensen, van wie de meesten uit Woubrugge en omgeving kwamen. Vermoede lijk is het het eerste Duitse gebied waar in die tijd Hollanders wilder nissen in cultuurland herschiepen. "Hier zijn maar weinig mensen die daarin werkelijk zijn geïnteres seerd, maar daar staat het allemaal te boek", laat burgemeester D. Brouwer de Koning van Woubrug ge weten. En A. de Kok van de His torische Vereniging Alphen: "Ik was vijfjaar geleden bij een gastge zin dat had uitgezocht dat het rechtstreeks van Hollanders af stamt. Daar waren die mensen erg trots op. Das Alte Land kun je ver talen met oude schoenen. Die kun je weggooien, daar heb je niks aan. Het land daar was allemaal moeras, daar hadden de mensen ook niks aan. De Hollanders waren er echter juist in bedreven om dat gebied te ontginnen". Omdat overstromingen destijds verdere ontwikkeling van hun om geving onmogelijk maakten, trok ken in de tweede helft van de elfde eeuw Woubruggenaars onder lei ding van een geestelijke de grote rivieren op. Op zoek naar nieuwe mogelijkheden. De koek hfer was op. Ze kwamen in het laagland van de Elbe terecht en ontgonnen dat op precies dezelfde manier zoals ze dat in hun oorspronkelijke omge ving hadden gedaan, namelijk vol gens het zogenoemde strokenpa troon. Oud-Alphenaar H. van der Lin den, die op 16 april afscheid neemt als hoogleraar rechtsgeschiedenis aan de Vrije Universiteit in Am sterdam, heeft deze relatie aange toond. Zijn boek 'De Cope', waarin dat uit de doeken werd gedaan, trok in Das Alte Land een aantal jaren geleden de aandacht van pas tor Wolf-Dietrich Lochte. Zijn in spanningen leidden vijf jaar gele den tot het bezoek van de delegatie uit deze streek. "Het was slecht weer, maar we hebben erg genoten", verwoordt Alphenaar J.J. Pijpers de mening van de groep, die destijds per bus naar Das Alte Land trok. "De men sen waren enorm gastvrij en we zijn van hot naar haar gesleept. Ze hebben er alles aan gedaan om het ons naar de zin te maken. Het is daar de Betuwe van Duitsland in het klein. Maar dan ga je naar huis. Je zegt nog wel dat ze eens terug moeten komen, maar dan wordt al les stil. Vorig jaar november wer den we weer door dominee Lochte benaderd. Hij zei dat we met enke le mensen welkom waren om de in wijding mee te maken van de ge restaureerde dorpskerk. Daar ben ik geweest met professor Van der Linden en burgemeester Brouwer de Koning. Van der Linden heeft de organisatie toen in een toe spraak uitgenodigd om hier naar toe te komen". In mei gaat dat dus gebeuren. Er komen 40 Duitsers op bezoek. Zij worden ondergebracht bij gastge zinnen. De organisatiecommissie zoekt er daarvan overigens nog vijf. Het gezelschap wordt vrijdag 22 mei op het gemeentehuis van Woubrugge ontvangen, 's Avonds wordt een culturele avond gehou den in de Woudse Dom in Rijnsa- terwoude, een muzikaal omlijste lezing van Van der Linden en ama teur-historicus P.C. Beunder uit Bodegraven. De volgende dag wordt een bezoek gebracht aan Gouda, de bollenvelden en de Mo lenviergang in Aarlanderveen. On derwijl wordt geluncht in het Al phens stadskantoor, 's avonds is er een diner met een gezellig avondje in restaurant Het Oude Raedthuys in Woubrugge. Op zondag reist de groep Duitsers terug. Al met al gaat dat 4.300 gulden kosten, waarvan de commissie nog niet de helft bijeen heeft. De Histo rische Vereniging Alphen, de His torische Vereniging 'Otto Cornelis van Hemessen' uit Woubrugge en de stichting Oud-Leimuiden-Rijns- aterwoude hebben samen een be drag van 1.300 gulden gelapt. De gemeenten Woubrugge en Alphen leveren hun bijdrage in natura. Vo rige week heeft de organisatie een bedelbrief naar verschillende be drijven in het gebied gestuurd. Het comité hoopt daar de nog benodig de 3.000 gulden los te krijgen. ALPHEN AAN DEN RIJN- Twee uit Avifauna af komstige uivers zijn tot broeden overgegaan op het ter rein van het buitenstation voor ooievaars, achter de kinderboerderij in het recreatiegebied Zegersloot. Het vrouwtje zit al een week of drie vast op het nest dat het paar bouwde op een wagenwiel op een paal, vier me ter boven de grond. Vorig jaar nestelden ze nog in het vogelpark Avifau na. Het mannetje, uit het ei gekropen op een ooievaars dorp in Herwijnen, vloog langs het vogelpark en ont moette daar het vrouwtje. Zij was door nalatigheid van de parkoppassers niet tijdig na de rui kortgewiekt en vloog vrij rond. De twee bouwden een nest en brach ten vier jongen groot. De dieren trokken naderhand niet naar het zuiden, omdat ze in gevangenschasp zijn opgegroeid en zijn bijgevoederd. Ze weten dat ze in de winter niet hoeven te verhongeren. Het hele winterseizoen vlogen ze rond in de omgeving van Alphen en pikten de dode kuikens uit het omheinde terrein van het nieuwe ooievaars- dorp in Zegersloot. Er leven daar een stuk of veertien nog jonge, gekort wiekte soortgenoten, afkomstig van een van de tien andere ooievaarsdorpen in het land. Een ander koppel zit in een grote kooi en gaat er wellicht eveneens broe den. Dat is te hopen, want deze twee worden niet eer der vrijgelaten dan nadat ze met succes jongen hebben grootgebracht. Deze zullen dan instinctief naar het zuiden vliegen en mogelijk het jaar daarop terugke ren. (foto Nanno Bloupot Unieke expositie toont schilderijen over de bollenstreek NOORDWIJK - "Er zijn honderden schilderijen gemaakt waarop molens, de zee en het vlakke Hollandse landschap staan afgebeeld. De bloeiende bollenvelden zijn veel min der in trek bij schilders. Waarschijnlijk denken de meesten dat de kleuren te uitgesproken en de vlakken te recht zijn om er veel van henzelf in te kunnen stoppen. Deze collec tie bewijst wel het tegendeel". Schilderijen met afbeeldingen van de bollenstreek, al dan niet met bloeiende bolenvelden, krijgen volgens Herman van Amsterdam, journalist en schrijver, niet de be langstelling die ze toekomt. Dat was voor hem dan ook een van de belangrijkste redenen om een boek te schrijven over dit onderwerp en aansluitend in de Hervormde Ka pel in Noordwijk de tentoonstel ling 'De Bollenschilders' in te rich ten waarop 100 zogeheten bollen- schilderijen te zien zijn. Voorzitter Van Waveren van het Internationaal Bloembollen Cen trum in Hillegom mocht de ope ning verrichten. Van Gogh en Mo net zijn niet op de tentoonstelling vertegenwoordigd. Van de be kendste Nederlandse 'bollenschil- der' Anton L. Koster uit Haarlem, zijn wél twaalf werken aanwezig. 'De schilderijen zijn afkomstig van particuliere verzamelingen in bin nen- en buitenland. De organisator geeft een voor beeld van de geringe belangstel ling van schilders voor de bollen velden: "Vincent van Gogh» die toch 2300 schilderijen en tekenin gen op zijn naam heeft staan, heeft slechts één schilderij gemaakt waarop de bollenstreek staat afge beeld". Claude Monet daarente gen, een bekende Franse impres sionist, maakte tijdens een kort verblijf in de bollenstreek vijf schilderijen waarop de bloeiende bollenvelden te zien zijn. Historie Van Amsterdam is zelf mateloos geïnteresseerd in de geschiedenis van de bollenstreek. Hij schreef al eerder een boek over de landarbei ders in deze contreien en ook de Gemeenten rond Braassem praten over slibstort LEIDEN/STREEK - Delegaties van de gemeenteraden uit Wou brugge, Rijnsaterwoude en Alke made hebben een gesprek gehad met het Hoogheemraadschap van Rijnland over de baggerstort in het Braassemermeer. De gemeenten al zijn geruime tijd bezorgd over het lozen van het licht-verontreinigde slib in het recreatiewater. Afgesproken is dat eerst op amb- telijk-technisch niveau overleg zal komen tussen de drie verontruste gemeenten en het hoogheemraad schap, waarbij ook de regionaal in specteur van de milieuhygiëne wordt uitgenodigd. Desgewenst kunnen daarna gezamenlijk bag- germonsters worden genomen, die onafhankelijk van elkaar worden onderzocht en vergeleken. historie van het bollencorso werd door hem aan het papier toever trouwd. Het valt, zo zegt Van Am sterdam, niet mee om de benodig de gegevens boven water te krij gen. "Inwoners van de bollen streek zijn nogal weggooierig". door Monica Wesseling Ruim anderhalf geleden besloot de schrijver een boek te wijden aan de schilderkunst die de bollen streek tot onderwerp had. Dit boek is de directe aanleiding voor de tentoonstelling die tot eind april te zien is. Van Amsterdam: "Al speu rend kwam heel veel materiaal bo ven water. Het zou zonde zijn niet iedereen in de gelegenheid te stel len dit te zien". Het schrijven van een historisch boek begint natuurlijk met het ver zamelen van documentatie. Van Amsterdam was ervan overtuigd dat er her en der in Nederland tot een groot aantal bollenprenten moest hangen. Een speuractie door de archieven en catalogi van de verschillende Nederlandse musea leverde echter nauwelijks iets op. Van Amsterdam verlegde zijn ter rein naar de particuliere sector: "Vooral bij families die al genera ties lang in de bollen'werkzaam zijn, hangt nog wel eens een bol- lenschilderij boven de schoor steen". De schrijver kreeg gelijk. De af gelopen tijd legde hij vele huisbe zoekjes af en hoorde hij talloze ver halen. "Aan heel veel schilderijen zit een verhaal vast. Zo hing er bij een vrouw een schilderij van E. Muijt waarop een bollenveld in rood, wit en blauw stond afge beeld. De vrouw vertelde dat zij het werk in de oorlog van de schil der had gekregen. Met de kleuren van de vaderlandse vlag had de man, die in de oorlogsjaren bij de eigenaresse van het werk onderge doken had gezeten, in bedekte ter men zijn dankbaarheid willen uit drukken". Amerika Buitenlandse schilders, kunste naars en musea leggen een grotere interesse voor schilderijen die de bollenstreek als onderwerp heb ben, aan de dag. "Voor buitenlan ders zijn die bollenvelden iets heel bijzonders. Op iets wat je vrijwel dagelijks ziet, raak je op den duur uitgekeken", zegt Van Amsterdam. Vorig jaar maakte hij voor zijn werk als journalist een reis naar Amerika. In Michigan ontdekte hij een museum met schilderijen die louter en alleen de bollenstreek als onderwerp hadden. "Die mensen daar bleken echt ongelooflijk geïn teresseerd te zijn in alles wat met de bollenteelt te maken heeft". Omdat hij vermoedde dat ver spreid over Amerika heel wat do cumentatiemateriaal voor zijn boek te vinden moest zijn, nam Van Amsterdam een kuntscritica in de arm. Samen met haar heeft hij heel wat schilderijen weet op te sporen. Ook Denemarken en Engeland bleken over een schat aan schilde rijen, compleet met achtergrond verhalen, te beschikken. "Er hangt op de expositie een werk van de Deense schilder Lenborg. Het schilderij is door een Noordwijker- houter naar Nederland gehaald. Hij was op bezoek bij een Deen die beweerde dat het schilderij bloeiende velden in Denemarken voorstelt. De Noordwijkerhouter herkende op het werk echter de molen langs de Ringvaart in Lisse. Hij maakte dat de man duidelijk en heeft toen het werk meegekregen. We hopen tijdens de tentoonstel ling zekerheid te krijgen over de herkomst van het werk". Direct nadat het manuscript voor zijn boek bij de drukker was gebracht, is Van Amsterdam be gonnen met de voorbereidingen voor de expositie. Hij wist nu waar de schilderijen te vinden waren, maar de eigenaars ervan moesten nog b#ereid worden gevonden om de werken tijdelijk af te staan. Dat bleek geen enkel probleem te zijn. Van Amsterdam vertelt enthou siast een nieuwe schilder te heb ben ontdekt die zijn sporen in de schilderkunst lijkt te kunnen gaan verdienen. "De werken van de Voorhouter L. van de Ende zijn volgens kenners echt klasse. Dat kon wel eens een nieuwe Anton L. Koster worden". Op de expositie zijn vijf werken van Van de Ende te zien. Bij het inrichten van de tentoon stelling heeft Vam Amsterdam sa mengewerkt met P. van der Voort en R. Beelen. Het drietal verwacht de komende maand ongeveer 20.000 bezoekers te kunnen ver welkomen. "De tentoonstelling geeft een inzicht in de werkmetho den en het landschap in vroeger dagen. Voor heel veel mensen is dat machtig interessant. Boven dien zullen vele liefhebbers van schilderkunst hier hun licht ko men opsteken". Het boek dat de aanleiding vormde voor de tentoonstelling is inmiddels klaar. Eigenlijk heeft Van Amsterdam tegelijkertijd twee boeken geschreven. Het ene, 'De Bollenstreek in bloei' bestaat voor de helft uit een beschrijving van de historie van de streek. De andere helft van het boek is gewijd aan de schilderkunst die de streek tot onderwerp heeft. Van dit laat ste deel is ook een afzonderlijk boekwerk gemaakt. Dit boek is voor 19,90 gulden op de tentoon stelling verkrijgbaar. Panorama De bollenstreek ligt Van Amster dam, zelf geboren en getogen in de streek, na aan het hart. "Er is hier zo veel gebeurd dat de moeite van het herinneren waard is. De bollen streek is eigenlijk uniek. Het Hol lands landschap bestaat echt niet alleen uit molens en vlakke vel den". Een vierde boek over de bollen streek ligt nog niet in het verschiet. Van Amsterdam loopt met andere plannen rond. "Ik speel met het idee om ergens in de bollenstreek een soort Panorama Mesdag, maar dan van de bollenstreek, te laten maken. Verschillende schilders van wie hier ook op de tentoonstel ling werken hangen, hebben al in teresse getoond. Met een levens groot schilderij van de bollen streek, is het hele jaar door te zien hoe mooi de bollenstreek in bloei is". Waar het panorama zou moeten komen, weet van Amsterdam nog niet. "Wellicht zou het een plaats kunnen krijgen in het Museum voor de Bloembollenstreek in Lis- se. Een oude bollenschuur zou kunnen worden gebruikt. Het gaat er maar om de bollenstreek blij vend onder de aandacht van de mensen te brengen. De streek ver dient het". Voor rampbestrijding op Woudwetering Grotere ldassen in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - De Montessorischool zal als enige ba sisschool in Alphen vanaf augus tus de vierjarige kleuters na de middagpauze naar huis sturen. Op die manier wil de school de verre gaande bezuinigingen het hoofd bieden. Alle andere basisscholen in Alphen vergroten de klassen met gemiddeld twee leerlingen per klas. Ze trekken daarbij één lijn om onderlinge concurrentie zoveel mogelijk tegen te gaan. Het gevaar bestaat dat ouders die werken hun kleuters naar een school doen, waar ze wel de hele dag terecht kunnen. De Montessorisschool vindt dat de kwaliteit van het onderwijs vooropstaat en de klassen daarom niet groter mogen worden. Be stuursvoorzitter D.R.M. Dols-La- vrijen: "Onze wijze van lesgeven staat grotere klassen niet toe. Dat de ouders er problemen mee kun nen hebben dat de kinderen 's mid dags naar huis komen, is niet aan ons om op te lossen". WOUBRUGGE - Tenminste hon derd dodelijke slachtoffers. Dat is in Woubrugge de schatting als zich met een kerosinetanker op de Woudwetering een ramp zou voor doen. In een straal van tweehon derd meter is de bebouwing weg gevaagd of zeer zwaar beschadigd. Jaarlijks varen vele honderden, met brandbare stoffen volgeladen tankschepen langs het dorp. Dit zijn enkele details uit het rampenbestrijdingsplan van de Woubrugse brandweer, dat volgen de week dinsdag door de raads commissie voor algemene en be stuurlijke zaken wordt besproken. Gebaseerd op het aantal vaarbewe- gingen is de risicofactor gering en nogal vaag gehouden; de gevolgen van een eventuele explosie zijn met recht rampzalig te noemen. De discussie spitst zich toe op de al dan niet te dragen verantwoor delijkheid voor het risico. De ZATERDAG Leiden Clubhuis Matilo - Zaanstraat 126, gezel lige avond drumband Matilo, 20 uur. Stadsgehoorzaal - vooijaarsbal, 12-23 LWH - Langegracht 65, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tet 149987, open soos, vanaf 22 uur. Schouwburg - Henk Elsink met 'Blij zun\ 20.15 uur. Filhuis LVC - Breestraat, film 'Hannah and her sisters', 21.15 uur. Leiderdorp Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat 24, jazzconcert Francine Blokkwintet, 21 Oegstgeest Clubhuizen Derjagroep - sportpark De Voscuyl, receptie 50-jarig bestaan scou tinggroep Derja. 14-15 uur. Warmond Galerie De Pomp - Dorpsstraat, paasex- positie, 14-16 uur. Sportzaal Klimop - concert St. Mathias. 20 uur. Voorschoten Poppentheater - Marijkelaan 4, kinder voorstelling, 14.30 uur. Wapen van Voorschoten - Voorstraat, talentenjacht, 's avonds. ZONDAG Leiden Clubhuis Swifttoer - vertrek fietstocht Zestienhoventoer, 8.30-9.30 uur. Leidse Hout - bosloop, 11 uur. Hans Menken Bowling Restaurant Boshuizerlaan, jazz on sunday, 15.30 nah and her sisters', 21.15 v Wassenaar Buurtcentrum Kerkehout - Charlotte- straat 5, muzikale matinee met optreden trio The Mellow Tones', plus dansen, 14-17 uur. De Pauwhof - Paauwlaan 2a, lunchcon cert Odile van Eek, hobo en Marijke van der Harst, piano, 12 uur. Voorschoten Cultureel Centrum - Marijkelaan 4, con cert Delfts Symphonie Orkest met solis te Sasja Hunnego, 14.30 uur. MAANDAG Leiden Dienstencentrum de Kooi - Driftstraat, spelmiddag voor ouderen, 14 uur. Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan 67, inloop voor jongeren, 16-17.30 uur. Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, -Zwanenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Ruiter, tel. 125096; spreekuur Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: R. van Leeuwen, Fa- gelstraat 31, teL 218661; spreekuur Ros molen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: J. v. Gent, Zoeter- woudsesingel 28, tel. 122538. zo 8 uur tot 24 uur: A. van Luyk, Was- straat 2a. tel. 122522. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muysenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877. zo 8 uur tot 24 uur: J. Stolk, Burggra- venlaan 102, tel. 125820. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn,- Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d.' Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E.; Zaayer: r tot zo 8 uur: M. v.d. Waart, tel. 60. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul,, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders,* D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: H. Prince, Vondel laan 58, tel. 761754. zo 8 uur tot 24 uur: S. Kooyman, Noord-* eindeplein 2a, tel. 122268. Leiderdorp P. van 't Woud, Hoofdstraat 40, tel.' 410070; za en zo spreekuur van 12.30-13; Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: E.J. Roe-! lants, Frans Halslaan 10, tel. 153747. Voorschoten za, C. Meyer. J.W. Frisolaan 13, tel. 2493; zo, A. Tromp, Leidseweg 328, tel.- 762159 Warmond praktyk E. Sleeboom/J. Hoornweg, Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel.i 02522-11393. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een vanj de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst v Woud wetering maakt onderdeel uit van de belangrijke scheepvaar troute tussen Rotterdam en Schip hol. In 1984 vervoerden meer dan vijfhonderd binnenvaarttankers hun ladingen benzine en kerosine naar de luchthaven. Ze varen leeg terug, maar ook dan zijn de sche pen verre van ongevaarlijk. Commandant J. de Feij van de Woubrugse brandweer stelt aan het slot van het interne rapport vast dat de gemeente voorzorgs maatregelen kan nemen. Deze ko men echter uit op een totale kos tenpost van een kwart miljoen gul den. De Feij wil voor dat geld twee kleine blusboten aanschaffen met spuitkanonnen voor blusschuim. Tevens wordt rekening gehouden met de opslag en het onderhoud van de apparatuur, alsmede de aanschaf van oliewerende scher men om milieuvervuiling te voor komen. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt* waargenomen van vr 3 tot vr 10 door: Apotheek Kok, Topaaslaan 15, Leiden, tel. 763439. Apotheek Kooi, Surinamestraat 7, Lei den, tel. 214060. Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3.» Voorschoten, tel. 762877. 890405 Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: R. Koster, Narcisstraat 47, Voorschoten, tel. 01717-3836. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschotun R. Koster en mevr. Koster-Stoker, Nar- cisstraat 47, Voorschoten, tel. 01717- 3836; mevr. C.E. Birnie-Heringa. Kon. Wilhelmmalaan 27, Leidschendam, tel. 070-275450. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: L. Monas, Lokhorst 1, Leiderdorp, tel. 071-895980; spreekuur za en zo om 13 tandarts de Miryer telefonisch bereik baar onder nummer 071-155375; tevens spreekuur van 11-12 en 17-18 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13