HETGAAT ZEKER GOED MET DE ZAAK. Met de Legend betreedt Honda onbekend terrein Ook Audi vervangt deel van de lopende band AUTO 50.000.000 Volkswagens BMW MAAKT RIJDEN GEWELDIG. VRIJDAG 3 APRIL 1987 De voorlopig grootste Honda - de Legend - wordt in mei in ons land leverbaar. Wat later dan gedacht. Daardoor wordt het verwachte aantal van 400 verkochte Legends dit jaar waarschijnlijk niet gehaald. Aan verwachtingen op lange re termijn wilde Honda- woordvoerder Rien Koster zich nu nog niet wagen. Honda betreedt met deze luxueuze li mousine een marktsegment, waarin het merk nooit eerder opereerde. Het moet dus af wachten hoe de consument, die 63 mille of meer voor een auto kan neertellen, zal reage ren op deze knappe, maar ook kostbare Honda. Het merk bekommerde zich in het verleden altijd meer om de techni sche aspecten van zijn produkten dan om de marketing-problemen. Dat gaf geen moeilijkheden zolang de yen goedkoop bleef. Maar het brak Honda op toen de yen duur der werd. De concurrentie in Europa had niet stil gezeten. Er bestond in Eu ropa genoeg belangstelling voor technische goed in elkaar gezette auto's, maar niet voor Japanners. Het Japanse imago bleek niet sterk genoeg. Volgens Rien Koster wil Honda daar iets aan gaan doen: 'Met onze goede vormgeving, techniek als specialiteit en hoogstaande modél len moeten we nu ons imago gaan uitbouwen'. Exclusief Dat gebeurt op verschillende ma nieren. Door deelneming aan. de Formule 1-races, waarvan de gla mour altijd afstraalt op de gewone produktiemodellen. Verder wordt het dealernet volledig exclusief ge maakt. Dat betekent dat er geen andere merken meer mogen staan in de - Honda-showrooms, die in speciale kleuren worden geschil derd. En ten slotte moet een inten sieve advertentiecampagne het beeld van Honda versterken. Maar voor alles natuurlijk vor men de produktiemodellen de kracht van een merk. Wat dat be treft heeft Honda met de Legend V6 2,5i-24V de zoveelste sterke troef in handen. Zoals men kan weten werd het model ontwikkeld in samenwer king met de Britse Rover-groep. De Legend en de Rover 800-serie lijken niet voor niets als tweelin gen op elkaar. De in Europa - en dus ook bij ons - verkochte Legends worden door Rover gebouwd. Om er echter zeker van te zijn, dat alle afgelever de wagens de toets der kritiek kun nen doorstaan heeft Honda nabij de fabriek een controlecentrum in gericht, waar elke auto grondig wordt nagekeken. 'Gebeurt dat in Japan ook zo?', vroeg een nieuwsgierige journalist bij de presentatie. Het antwoord was negatief. Daar wordt de kwali teit tijdens de produktie gecontro leerd. En bij de bouw van de Rovers in Japan is de controle toe vertrouwd aan een afdeling in de fabriek. Verschillen Er vallen overigens wel wat ver schillen te constateren tussen de Rover 800 en de Honda Legend. Niet alleen dat goedkoopste Japan ner zo'n duizend gulden minder kost dan de vergelijkbare Brit, maar ook dat die Honda dan nog iets luxueuzer is uitgevoerd. Daar staat tegenover dat het dashboard van die Rover weer wat chicer oogt en het windgeruis wat lager ligt. De Legend kan alleen maar met een zescilinder inspuitmotor met 24 kleppen worden gekocht, ter wijl de Rover ook met een vierci- linder krachtbron verkrijgbaar is. De Japanners menen echter dat in zo'n prestigieuze limousine een V6-motor thuishoort en ik kan mij in die redering vinden. Jammer, dat ze ook niet de automaat als standaard hebben aanvaard, dat De Honda Legend: eeii sterke troef. had mij een even logische conclu sie gebleken. De Legend die ik een uurtje kon rijden was wel uitgerust met die rustgevende automaat, maar ook met een katalysator, die in ons land niet zal worden geïmporteerd. Om dat die katalysator een te groot ver lies van vermogen oplevert: niet minder dan 22 pk, ongeveer 15 pro cent van het totale vermogen. Men zegt daar dan wel bij, dat het lastig is voor een koper in deze prijsklasse, die waarschijnlijk veel over de grenzen zal rijden, dat hij daar niet voldoende loodvrije ben zine kan vinden, maar het vermo genverlies blijkt doorslaggevend. En dat is dan weer teleurstellend voor een merk, dat technisch zo hoog van de toren blaast. Het kan nauwelijks toeval zijn dat in de tijd dat Mercedes meermalen ongunstig in het nieuws komt door hardnekki ge problemen met de 200-300 serie, dat juist in die tijd Opel en Audi zich luidruchtig op de borst slaan. Zo in de sfeer van: "Kijk eens, wat wij allemaal voor de kwaliteitsbeheersing Voordeel doen". Het lijkt bijna afgesproken werk. Dat was het natuurlijk niet. Maar het was wel weer een merkwaardi ge coïncidentie dat korte tijd nadat de kwaliteits-lofzang van Opel had geklonken, een deskundigen-koor van Audi de kwaliteit van het VAG-merk bejubelde. Opel was de eerste. Men heeft twee weken geleden kunnen lezen dat het bedrijf daarbij heel hevig ha merde op de gewijzigde werkme thode, de intensieve controle en de rigoureuze robotisering. Dat alles vooral met betrekking tot de Ome ga. Maar als je vandaag de dag Ome ga zegt, zeg je bijna in één adem ook Audi 80. De twee modellen werden vrijwel gelijktijdig geïntro duceerd. Beide werden enthou siast ontvangen. In de auto-van- het-jaarverkiezing werd de Omega uitverkoren, maar de Audi 80 volg de op slechts enkele punten af stand. En het autorijdend publiek kocht beide modellen zo gretig, dat Opel de Omega 3000 en de Audi de 90 een tijdje moest uitstellen. Audi heeft daarbij één voordeel: het tweezijdig gegalvaniseerd plaatstaal, dat voor de nieuwe mo dellen wordt gebruikt. Een sterke, bijna emotionele troef in de eeu wigdurende strijd tegen de roest. Geen wonder, dat in Ingolstadt bij al die lezingen daar heel nadrukke lijk op werd gewezen. Maar dat was niet het enige, waar de toplieden van Audi mee konden komen. Ze konden hun gehoor ook wijzen op het nieuwe kwaliteits centrum, waarin het merk alle acti viteiten op het gebied van wat zij nqemen 'profylactische werk' heb ben gebundeld. Met andere woorden, alle maat regelen die tevoren kunnen wor den genomen om bij de produktie de kwaliteit te beschermen, komen nu uit een nieuw gebouw dat met de hele uitrusting mee een bedrag van 60 miljoen mark heeft gekost. Er werken in dat gebouw zo'n 200 personen. Maar in het gehele pro- duktieproces wordt de kwaliteit bewaakt door 1800 mensen, die al len maar één criterium hebben meegekregen: de klant. Net als bij Opel volgt men nu ook bij Audi een andere werkmethode. De lopende band is voor een groot deel afgeschaft. Niet helemaal, want de band is nog niet altijd en overal vervangbaar. Maar wel in grote delen van het produktiepro- ces. Daar heeft de band plaats ge maakt voor zo'n 150 door .elektro motoren aangedreven onbestuur de transportwagens, die via in de grond verzonken instructielijnen door de hal worden geleid. De wagentjes doen daarbij de verschillende boxen aan waarin teams van 2 tot 4 personen deel- montage doen. Maximaal mag zo'n deelmontage 18 minuten duren. Maar het team bepaalt zelf of het geproduceerde deel goed genoeg is om te worden gemonteerd. Pas als dat zover is wordt de z.g. 'vrijgave- knop' ingedrukt. Dan kan het mon tagewagentje de box verlaten. Het team werkt zo zelfstandiger, gezel liger en gemakkelijker, omdat de hoogt van het wagentje verstelbaar is. Bovendien behoeven de men sen niet meer met de lopende band mee te lopen. Noviteit Een andere noviteit vindt men aan het einde van de montage, waar de zogenaamde 'schudban- ken' staan. Alle bevestigingen (bij voorbeeld van motorlagers en uit laatsysteem) worden in spannings- vrije toestand door schudden be proefd. Via een microfoon wordt geluisterd of dat schudden niet te veel kabaal veroorzaakt. Daarvoor zijn normen vastgesteld. Als het geluid binnen de normen blijft zijn de verbindingen goed en kunnen de bouten worden aangetrokken. Niet eerder. Audi zegt dat dit sys teem uniek is in de autowereld. Bij Audi zegt men ook dat 'de produktietechnólogie de wezenlij ke pace-maker vormt van de tech nische vooruitgang'. In totaal wordt aan het produktieproces bij Audi deelgenomen door 450 ro bots. Zij staan voornamelijk in de twee volautomatische montage- straten. Zoals in elke autofabriek wordt het produktieproces voortdurend nauwgezet gecontroleerd. Na ont dekking van een produktiefout wordt teruggekoppeld naar de be treffende afdeling, waar dan de passende correctie plaats heeft. Dit om te voorkomen dat er langdurige fouten optreden. Het Volkswagen-concern heeft eind vorig maand weer een mijl paal bereikt: in Wolfsburg liep een witte Golf met 55 pk motor als 50 miljoenste Volkswagen van de band. Het VW-concern produceert nu op alle continenten, behalve in Australië. Met wereldwijd 280.000 medewerkers en een jaar omzet van 53 miljard mark is het op drie na de grootste personen wagenfabrikant ter wereld. Wat verkopen betreft staat Volkswa gen bovenaan in de Bondsrepu bliek en sinds 1985 ook in geheel Europa. Uiteraard vormt de Kever (met 20,7 miljoen stuks nog steeds het meest geproduceerde model in de autohistorie) het grootste aan deel in de tot nu toe gebouwde 50 miljoen Volkswagens, maar met meer dan 8,7 miljoen stuks is de Golf al naar de tweede plaats op geschoven (op dit moment wor den er per dah 3.750 Golfs ge bouwd). Derde op de produktie- lijst staat de Transporter met tot nu toe een totaal van 6,2 miljoen. De eind maart geproduceerde jubileumauto zal in het automu seum Wolfsburg van Volkswagen AG voor het nageslacht bewaard blijven. De uitgestelde Audi 90 (met keuze uit twee vijf cilinder motoren -115 en 136 pk) komt nu in juni naar Nederland.Natuurlijk komt er ook een met permanente vierwielaan- drijving. Deze quattro heeft de zwaarste motor van 2,2 liter in houd. (foto PR) Mensen die gekozen hebben vooreen BMW316 krijgen het nogal eens te horen: Nou, nou, het gaat zeker goed met de zaak. En eerlijk is eerlijk, in de meeste gevallen zullen ze dat bescheiden toegeven. Maar er haastig aan toevoegen dat de keuze voor deze BMW voor een belangrijk deel bepaald werd door z'n gunstige aanschafprijs. Het financiële plaatje van de BMW 316 neemt in z'n klas se dan ook een uiterst concurrerende positie in. Een nuchtere constatering die we gemakshalve wel eens vergeten te vermelden. Want als we praten over de BMW 316 hebben we het liever over z'n verrukkelijke rij-eigenschappen. Over het starten, accelereren en de lettert ij k onnavolgbare wijze waarop hij inhaalt of een bocht neemt. Over z'n veiligheid die tot de beste ter wereld behoort. Over z'n geavanceerde elektronica zoals de Service-lnter- valmelding: een micro-computer die afhankelijk van de rijstijl exact het tijdstip aangeeft voor een servicebeurt. Maar wat we precies bedoelen, begrijpt u pas als u voor het eerst achter het stuur zit. Tijdens een proefrit bijvoorbeeld. En dan hopen we maar dat u nog oor voor ons heeftals we het hebben over z'n gunstige aanschafprijs en hoge inruilwaarde. Immers, 't gaat goed met uw zaak. En dat moet zo blijven, ALPHEN A/D RIJN: VAN RIJN BV, CHR. HUYGENSWEG 31-33, 2408 AJ, TELEFOON 01720-22214. KATWIJK: VAN DER PLAS BV, AMBACHTSWEG 14, 2222 AL, TELEFOON 01718-26161. LEIDEN: ROB GORRIS BV, HOGE RIJNDIJK 278,2314 AL, TELEFOON 071-896000.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9