'Ramp kerncentrale niet op te vangen' Elsevier aast op bedrijven VS IBM gaat namaak te lijf Winst Hoogovens keldert Braks wil chips bij vee laten inplanten EG: handelsblokkades met VS steeds groter Actie tegen legbatterij VRI.TDAG 3 APRIL 1987 ECONOMIE PAGINA 7 Onderzoek technische universiteit: EINDHOVEN/BRUSSEL (GPD/ANP) - De rampenplannen voor de kerncentrales in Borssele en Dodewaard schieten tekort, vooral wanneer de bevolking - na een ernstig ongeval - wordt bedreigd door radio-actieve straling. Er is in feite slechts sprake van een beperkte mogelijkheid tot evacuatie en daarbij kunnen zich tal van problemen voordoen. De wetenschapswinkel van de Technische Universiteit Eindho ven heeft dit vastgesteld in een gis teren gepubliceerd rapport 'Strate gische rampenplanning voor kern centrales'. De rampenplannen, zo wordt geconcludeerd, zijn er uit sluitend op gericht om op korte termijn de schade voor de lichame lijke gezondheid te beperken. De doeltreffendheid van die plannen is beperkt en er wordt geen reke ning gehouden met milieu-, econo mische en sociale gevolgen. Verwarring De alarmregelingen voor Borsse le en Dodewaard, zo stelt het rap port, bevatten slechts zeer algeme ne afspraken voor waarschuwing en organisatie. Amerikaanse ram penplannen zijn in dit opzicht veel gedetailleerder. Gebreken in de rampenplannen zullen de bevol king in verwarring brengen. Dat wordt nog eens verergerd doordat de activiteiten van de betrokken ministeries onvoldoende op elkaar zijn afgestemd, menen de onder zoekers. Zij stellen dat er, behalve meer mogelijkheden tot evacuatie van de bevolking, schuilgelegenheden moeten komen, luchtfilters, jo- diumtabletten en andere medische faciliteiten, ook om onnodige stress te voorkomen. Aanbevolen wordt verder om -los van de exploitant- het proces in de kerncentrale te laten bewaken en een meetnet aan te leggen voor de omgeving. Tenslotte moeten, vol gens de onderzoekers, de plannen voor het gebied rond de kerncen trale tot een geheel worden samen gesteld. Doel De staking in de vier kerncentra les in Doel, vlakbij Antwerpen, be gint in België en Nederland steeds meer zorgen te baren. Alle deskun digen beweren dat er geen enkel gevaar voor de veiligheid bestaat, maar dat kan veranderen als de sta king nog veel langer gaat duren. Voorlopig is er volgens de Belgi sche overheid en de directie geen reden om tot stillegging van de centrales over te gaan. Al twee weken is vrijwel het vol tallige personeel van de vier kern centrales in staking uit protest te gen het voorstel van de directie voor een nieuwe cao. De stakers en de vakbonden hebben vanaf het begin van de acties gesteld dat zij de veiligheid van de centrales zul len garanderen. Voorlopig draaien zij door, maar in de praktijk bete kent dat dat niet meer dan 150 man kader- en kantoorpersoneel de vier centrales draaiende houden. DEN HAAG (ANP/GPD) - Het mi nisterie van landbouw bestudeert de mogelijkheid bij slachtvee een chip te laten inplanten om de her komst van dieren te achterhalen die met groeihormonen zijn inge spoten. De implantatie kost per dier een tientie. Minister Braks van landbouw bracht dit gisteren naar voren tij dens mondeling overleg met de vaste kamercommissie voor land bouw. Het oormerken van de die ren heeft echter voorlopig nog de voorkeur van de minister. De iden tificatie en registratie van slacht dieren is nog niet sluitend, maar de controle is verscherpt. "We gaan toe naar een compleet bevolkings register voor dieren", aldus Braks. De registratie is van belang voor onder meer de strijd tegen inspui- ting van slachtvee met groeihor- België De herkomst van 'bewerkt' slachtvee is aldus eenvoudiger te achterhalen. Inspuiting met groei hormonen is verboden in Neder land in verband met het gevaar voor de volksgezondheid. Onlangs nog moest een veehouder uit El- burg hiervoor terechtstaan voor de Arnhemse rechtbank. Per 1 januari 1988 wordt een algeheel verbod binnen de EG op het gebruik van groeihormen van kracht. Minister Braks meent dat de overheid in de strijd tegen het ge bruik van groeihormonen bij run deren aan de winnende hand is. Of schoon er sprake is van het ontwik kelen van steeds meer inventieve methoden voor het gebruik van de ze preparaten, is de ontwikkeling van steeds betere onderzoeks- en controlemogelijkheden een suc ces, zo deelde de minister mee. De Kamercommissie stemde in met de plannen tot bestrijding van het hormoongebruik in de veehou derij. Ook het in letterlijke zin oor merken van de runderen, zowel de slachtrunderen als de funderen in de melkveehouderij, werd van de zijde van de Kamercommissie in stemmend begroet. BRUSSEL/LONDEN (ANP/AP) - De Europese Gemeenschap be-, schuldigt de Verenigde Staten er van een groot aantal handelsbeper-, kende maatregelen in stand te hou den. De Europese Commissie pu bliceerde gisteren een lijst van der tig van dergelijke maatregelen die door de Amerikaanse regering zijn genomen. Ook in 1985 werd al eens een dergelijk lijst opgesteld. Het aantal handlesbarrteres is sinds die tijd aanzienlijk gestegen, volgens de EG. Een woordvoerster van de Com-* missie kon gisteren zelfs niet by" benadering zeggen hoeveel schade Europese bedrijven lijden door de Amerikaanse maatregelen. De lijst is volgens haar gepubliceerd om juist op het moment dat het Ameri kaanse congres zich buigt over nieuwe protectionistische maatre gelen duidelijk te maken dat de EG niet de enige is die zich schuldig maakt aan 'oneerlijke handels- praktijken'. De VS ?ijn de belangrijkste han delspartner van de Europese Ge meenschap. Met een waarde van 133 miljard dollar (circa 265 miljard gulden) vertegenwoordigde de handel met de VS in 1986 bijna een vijfde van de handel van de EG met de rest van de wereld. De afge lopen jaren is het handelsover schot met de VS fors groter gewor den. Tussen 1984 en 1986 liep het Duitsland Het aantal werklozen in West- Duitsland is in maart met 75.392 af genomen. Eind vorige maand ston den er 2,412 miljoen mannen en vrouwen als werkloos geregiste- reerd, dat is 9,6 procent van de be roepsbevolking, zo heeft het West- duitse arbeidsbureau vrijdag be kendgemaakt. De vermindering van de werkloosheid was slechts half zo groot als in maart van het afgelopen jaar. Gasprijs De aardgasprijs voor grootver bruikers gaat in het tweede kwar taal van dit jaar met 3,7 cent om hoog. De prijs voor een kubieke meter bedraagt dan 20,9 cent voor een gemiddelde grootverbruiker met een afname van 10 tot 50 mil joen kubieke meter per jaar. Dat heeft de Gasunie donderdag be kendgemaakt. Ook de gasprijs voor tuinders gaat omhoog. Per kubieke meter betalen zij in het tweede kwartaal 20,6 cent. De van stookolie afgeleide aardgasprijzen voor grootverbruikers zijn de laat ste jaren aan hevige schommelin gen onderhevig geweest. Bouwcao De algemene ledenvergadering van het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijver heid (NVOB) heeft met grote moei te ingestemd met het vorige week bereikte principe-akkoord voor een nieuwe cao voor de 250.000 werknemers in de bouw. De ach terban van het NVOB - de grootste werkgeversorganisatie in de bouw - had vooral problemen met de af spraken over verdere arbeidstijd verkorting van 38 naar 37 uur, zo deelde het verbond gisteren mee. overschot op tot ruim 100 miljard gulden. Japan De Britse regering wil de in Lon den gevestigde Japanse financiële bedrijven als banken, verzeke ringsmaatschappijen en effecten makelaars treffen met vergeldings maatregelen als drukmiddel om de handelsgeschillen tussen Groot- Brittannië en Japan op te lossen. Het plan is om vergunningen voor dergelijke bedrijven in Londen in te trekken als niet een gelijk aan deel aan Britse financiële institu ten in Japan mag worden geves tigd. In de Londense City, het fi nanciële centrum van de hoofd stad, zijn 58 Japanse bedrijven ge vestigd. Aanleiding voor deze actie is de vergeefse poging van het Britse be drijf Cable and Wireless PLC om voet aan de grond te krijgen op de Japanse telecommunicatiemarkt. Justitie, rijkspolitie en de Alge mene Inspectiedienst (AID) van het ministerie van landbouw heb ben nog geen spoor van de veertig met hormonen behandelde runde ren die dinsdag 17 maart spoorloos verdwenen van een bedrijf in het Zeeuwsvlaamse Heikant. Vermoe delijk zijn de dieren in België ge slacht. De veertig verdwenen die ren maakten deel uit van een groep van 130, die met hormonen was be handeld. De hormoonzaak kwam aan het licht toen de AID maandag 16 maart bij een routineonderzoek in het slachthuis van Haarlem op vlees stuitte dat was behandeld met de verboden groeihormonen anabole steroïden, verboden groei hormonen. Het vlees was afkom stig van negentig runderen uit Hei kant. Het spoor leidde via een vee handel in het Noordbrabantse Din- teloord naar het bedrijf van, waar medewerkers van de AID inder daad veertig besmette dieren aan troffen, alsmede een partij verbo den preparaten. Voorlopig geen ontslagen bij volkshuisvesting DEN HAAG (ANP) - Op het minis terie van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieubeheer (Vrom) zullen dit en volgend jaar nog geen ontslagen vallen. Hoewel in het kader van de sanering van de overheid wel arbeidsplaatsen zul len verdwijnen, geeft Vrom zijn ambtenaren de garantie dat ze dit en volgend jaar in ieder geval nog kunnen blijven. Vrom is het eerste departement dat deze garantie aan zijn ambtenaren geeft. Het ministerie van Vrom moet in de komende drie jaar dertien pro cent van zijn ruim 7.900 ambtena ren schrappen. Het grootste deel hiervan zal via het afstoten van ta ken naar particulieren afvloeien. Het kadaster neemt met 600 amb tenaren het leeuwendeel voor zijn rekening. Voorts verdwijnen ba nen bij onder meer de rijksgebou wendienst, de rijksplanologische dienst, personeelszaken, en op de documentatie en de bibliotheek. Eind volgend jaar zal de leiding van het ministerie bekijken of ont slagen in 1989 en 1990 eveneens kunnen worden voorkomen. De garantie voor 1987 en 1988 heeft tot gevolg dat het ministerie uiterst te rughoudend zal zijn met het aanne men van nieuwe medewerkers. Va catures zullen zoveel mogelijk moeten worden vervuld door amb tenaren van andere afdelingen, eventueel na een om- of bijscho ling. BRAUNSCHWEIG - De pro- duktie van chips in de Toshiba- fabriek in het Westduitse Braunschweig gebeurt met de gebruikelijke voorzorgen tegen stof, vet en dergelijke, wat re sulteert in welhaast futuristi sche omstandigheden. De foto biedt een blik op de 1 megabit chips, waarvan de Japanse multinational de produktie wil opvoeren van 100.000 tot 300.000 per maand. (foto anp> Nettowinst met 21 procent gestegen ARNHEM (ANP) - De Eurogroup for Animal Welfare, een samenwer kingsverband van dierenbescher mingsorganisaties uit alle EG-lan- den, heeft gisteren het startschot gegeven voor een internationale campagne tegen de legbatterij. De organisaties eisen van de EG-land- bouwministerraad onder meer een yerbod op legbatterijen en het wet telijk vastleggen van eisen, waar aan de huisvesting van legkippen moet voldoen. Woordvoerders van de Stichting Lekker Dier en de Dierenbescher ming, die ons land in de Eurogroup for Animal Welfare vertegenwoor digen, pleitten gisteren op een persconferentie in Arnhem voor onderzoek naar alternatieve huis vesting van legkippen. Verder wil len de organisaties stimulering van 'diervriendelijke eiproduktie' door een systeem van premies en heffin gen. Een dergelijk systeem zou leg- batterijbedrijven ontmoedigen en de produktie en verkoop van scharreleieren bevorderen. MILJOENENORDER - De Ballast Nedam Groep heeft voor 470 mil joen gulden opdrachten ontvangen van Saoedie-Arabië. Het gaat om de uitvoering van drie projecten op luchtmachtbases in Saoedi-Arabië, heeft het bedrijf gisteren meege deeld. In Dhahran en Khamis Mus- hayt bouwt de onderneming com municatiecentra. De derde order omvat werkzaamheden op ver schillende vliegvelden. Lekker Dier is gisteren in super markten begonnen met het plak ken van stickers met het opschrift 'legbatterij - martelei' op verpak kingen van batterij-eieren. Via pamfletten wordt het publiek op geroepen batterij-eieren te boycot ten. AMSTERDAM (ANP) - De uitge versmaatschappij Elsevier wil gaan uitbreiden in de Verenigde Staten en Engeland. Dat is nodig om ook in de toekomst verzekerd te zfjn van een verdergaande groei. Elsevier-topman P. Vinken zei dit gisteren bij de presentatie van het jaarverslag. Verdere groei van de winst door het verbeteren van de kwaliteit van de bestaande winstbronnen heeft bij Elsevier zijn limiet bereikt. De huidige inspanningen kunnen niet elk jaar opnieuw een winstgroei van 20 procent opleveren. Het overnemen van bedrijven zal daar om voor verdere groei noodzake lijk zijn, bij voorkeur in de VS en Engeland, aldus Vinken. Overblijven Op de langere termijn verwacht het bestuur dat steeds minder klei nere uitgeverijen overblijven. Die zal waarschijnlijk omstreeks het jaar 2000 leiden tot het overblijven van een tiental grote uitgeverscon cerns in Europa en de VS. Er zijn daarbij twee mogelijkheden. Else vier gaat te zijner tijd op in een gro ter geheel of fuseert met een aan trekkelijke partner. Elsevier blijft voorlopig uitzien naar overnemingen, waarbij Enge land en de VS de voorrang hebben. Hoewel men daar naar wel uitziet en die ook wel aankan, gaat het meestal niet om grote acquisities, maar om gemiddeld tien kleinere per jaar. De 500 miljoen gulden die het concern beschikbaar heeft, branden volgens Vinken niet in de' zak, maar Elsevier is wel gespitst op een mogelijke grote, goede overneming. Om in de race te blijven heeft een concern voldoende kasbronnen nodig. In dat licht moet ook de aan vraag voor notering van de aande len in Zwitserland worden gezien die leidt tot meer bekendheid in het Alpenland en tot grotere ver handelbaarheid van de aandelen. Wellicht zal in een later stadium ook Londen volgen, aldus Vinken. Onderdelen Het afgelopen jaar was voor Else vier weer een goede periode. Ook voor dit jaar wordt een toeneming van de winst verwacht. De omzet, ging in 1986 met drie procent om hoog naar 1568 miljoen gulden, ter wijl de nettowinst met 21 procent steeg van 101 miljoen naar 123 mil joen. Naast een van 0,72 tot 0,80 gulden verhoogd contant dividend per aandeel van 1 gulden nominaal krijgen aandeelhouders een uitke ring in aandelen van 20 procent en het bestuur hoopt over 1987 het di vidend over het verhoogde kapi taal te kunnen handhaven. Nagenoeg alle onderdelen van het concern deden het vorig jaar goed. De pijn zit nog steeds in de publieksboeken, waar dan ook nog steeds wordt gesaneerd. Het be stuur zei in dit verband te verwach ten dat de Nederlandse encyclope die een uitstervend fenomeen is. Ons taalgebied is te klein voor het in standhouden van dure uitgaven zoals de Grote Winkler Prins. Het aantal personeelsleden daal de van 6673 naar 6460. Die daling was bijna geheel toe te schrijven aan Nederland, vooral aan de ver dere inkrimping van de uitgeverij van publieksboeken. Nieuwe computers gepresenteerd BUSSUM (ANP/DPA/Rtr) - Het Amerikaanse computerconcern IBM heeft gisteren een nieuwe reeks personal computers gepre senteerd. Met deze computers wil het concern het de concurrentie op zijn minst zeer moeilijk maken om apparatuur na te maken. IBM heeft de laatste tijd veel ter rein verloren aan de ongeveer 350 producenten die nagemaakte IBM- apparatuur goedkoop op de markt brengen. Het concern raakte hier- IJMUIDEN (GPD) - Na een perio de van drie winstgevende jaren zal Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken NV (KNHS) dit jaar 'een duidelijk ver lies' kennen. Nog geen drie maan den geleden liet drs. J. D. Hoog- landt, voorzitter van de raad van bestuur, weten dat moest worden betwijfeld dat de vermoedelijke verliezen in het IJmuidense staal bedrijf door winsten elders zouden worden goedgemaakt. Nu is ko men vast te staan dat de 'redelijke resultaten' bij andere concernacti viteiten het verlies van Hoogovens IJmuiden waarschijnlijk niet zul len compenseren. Behaalde KNHS over 1986 nog een winst van 155 miljoen gulden na belastingen, voor dit jaar smelt dit resultaat derhalve als sneeuw voor de zon. De terugval vanaf de vorige zomer is aanzienlijk. In de eerste zes maanden kon nog een positief saldo van 106,5 miljoen gulden worden bijgeschreven. De neergaande lijn is kennelijk on stuitbaar. Voornaamste oorzaken zijn de sterk gedaalde dollarkoers die de export bemoeilijkt, en an derzijds de gestegen import in de landen van de Europese Gemeen schap. De val van de dollar heeft ook zijn invloed doen gelden op het omzetcijfer van het concern. In 1986 was dat getal 6,1 miljard gul den terwijl het voorafgaande boek jaar nog 7,5 miljard kon worden ge noteerd. De staalproduktie daalde bijvoorbeeld veel minder sterk: met zo'n vijf procent tot ruim vijf NCB - De Dienstenbond FNV stemt in met de voorgenomen af slanking met 400 arbeidsplaatsen bij de Nederlandse Crediet Bank (NCB), op voorwaarde dat de NCB geen werknemers ontslaat. Daar toe zal de bank zowel intern als ex tern mensen moeten herplaatsen, aldus de bondswoordvoerder. Vol gens de bond is de oorzaak van de inkrimping waarschijnlijk een ver keerd personeelsbeleid bij de bank. miljoen ton. De afzet van walserij- produkten ging slechts een fractie omlaag. De fabricage van ruw alu minium bleef ruim 96 miljoen ton. De 155 miljoen winst volgde op een jaar met een positief resultaat van 279 miljoen terwijl in 1984 207 miljoen werd verdiend. Voor de houders van (certificaten van) aan delen betekent de teruggevallen winst een dividend van 1,50 gulden per stuk. Over 1985 kon nog negen tig cent méér per certificaat van twintig gulden worden geïncas seerd. De concernleiding verwacht dat zich in het lopende jaar wel een prijsherstel zal voordoen voor de produkten van het staalbedrijf. De ze ontwikkeling zal het negatieve resultaat echter onvoldoende te rugdringen, zelfs de aanmerkelijke kostenbesparingen kunnen het be drijf niet uit de rode cijfers helpen. Bij Hoogoveens werken mo teel 27.461 mensen, tachtig dan vorig jaar. door vorig jaar naar schatting twin tig procent van zijn aandeel op de pc-markt kwijt. Sneller De nieuwe apparatuur, die op de markt wordt gebracht onder de naam IBM Personal System/2, heeft volgens IBM meer mogelijk heden dan de bestaande compu ters. De computers werken sneller, kunnen beter grafische voorstellin gen maken, hebben schermen met een helderder beeld en kunnen makkelijker worden ingepast in een netwerk. De bestaande softwa re kan op de nieuwe serie worden gebruikt en de nieuwe software kan nog voor een deel op de oude apparatuur worden toegepast. De nieuwe pc's kunnen werken op een nieuw besturingssysteem, IBM DOS Version 3.3, dat nu be schikbaar is. In een later stadium kan IBM een tweede besturingsys teem aanbieden, IBM Operating System/2, dat in samenwerking met Microsoft Coporation is ont wikkeld. IBM zegt met de nieuwe compu ters de afnemers meer mogelijkhe den te kunnen bieden. Deskundi- VISFRAUDE - De rechter-com- missaris en de officier van justitie in Middelburg hebben deze week op verzoek van de Algemen In spectiedienst van het ministerie van landbouw en visserij beslag la ten leggen op delen van de admini stratie van de Vlissingse vismijn. Officier van justitie mr. S. Tempel heeft dit vandaag meegedeeld. Bij de oud-wethouder voor visserij za ken, de directeur en de bedrijfslei der van de vismijn in Vlissingen zijn huiszoekingen verricht. gen hebben al eerder laten weten dat het risico bestaat dat IBM klan ten verliest omdat die bij de nieu we pc's van IBM geen gebruik meer kunnen maken van appara tuur die andere fabrikanten aan bieden. De prijzen van de nieuwe computers liggen tussen de 4.750 en bijna 25.000 gulden, exclusief btw. Shell wijst meer atv af ROTTERDAM (ANP) - Shell is niet bereid om verdere arbeidstijdver korting in te voeren. Dit is volgens districtsbestuurder P. Janssen van de industriebond FNV gebleken tijdens de eerste onderhandelin gen over een nieuwe cao. Volgens de bond valt er met de oliemaat schappij niet te praten over invoe ring van een 36-urige werkweek voor de dagdienst en voor een vol ledige vijf-ploegendienst met een werkweek van 33,6 uur. Dit zijn de belangrijkste eisen van de bond. Daarnaast wil de industriebond een loonsverhoging van 1,5 pro cent en inschaling van de eenmali ge uitkering uit de afgelopen cao. Volgens Janssen heeft Shell la ten weten het punt van de beloning niet onbespreekbaar te achten, maar daarbij is geen percentage ge noemd. Wel heeft Shell voorge steld een eenmalige loonsverho ging te willen invoeren voor die medewerkers, die een bijzondere prestatie hebben geleverd. De bond bestempelt dit als herinvoe ring van een prestatieloon en vTeest dat Shell dit systeem verder wil uitbreiden.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7