Nederlandse wapens naar Zuid-Afrika Lot rechtse Portugese regering lijkt bezegeld Franse socialisten verkeren in verwarring Volgens VS-rapport Russen woedend over uitwijzing PAUS ONTMOET ARMEN VRIJDAG 3 APRIL 1987 PAGINA 5 MADRID - Het pleit lijkt beslecht voor de Portugese centrum rechtse regering van premier Ani- bal Cavaco Silva. De motie van wantrouwen tegen het kabinet-Ca- vaco Silva, die vorige week werd ingediend door de Partij voor De mocratische Vernieuwing (PRD) van ex-president Eanes, zal van avond of vannacht in stemming worden gebracht. En alle tekenen wijzen erop, dat een meerderheid van de parlementaire partijen zich achter de motie zal opstellen, waar na Cavaco Silva gedwongen zal zijn af te treden. door Gerrit-Jan Hoek de regering-Cavaco in de politieke gen en van de benzineprijzen, een afgrond zullen storten. De PS heeft economisch plan op middellange vertwijfeld geprobeerd politieke termijn, een herstructurering van munt te slaan uit de crisis, die ont- de staatsbedrijven en het openbre- Naast de PRD zullen ook de communisten, die tezamen be schikken over 83 zetels tegenover 85 van de regeringspartij PSD, de nTT„Trtm«»r -motie steunen. De socialisten, die WASHINGTON (AFP/DPA/AP) - Bedrijven in de Duitse met 57 zetels een sleutelrol vervui- Bondsrepubliek, Groot-Brittannië, Zwitserland en Neder- len' hebbe.n tot dusverre een waas land leveren ondanks een embargo van de Verenigde Na- 7an fel?ei.m,finnigheid opgetrok- ties, wapens aan Zuid-Afrika. Dat gebeurt evenwel zonder ontooudenïf met'elnSlze«e de goedkeuring van de betrokken regeringen. Dit staat in een rapport van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken aan het Congres. staan is na de indiening tie van wantrouwen. In een schrijven aan premier Ca vaco Silva eisten de socialisten in ruil voor de redding van het kabi net in de eerste plaats het ontslag van 4 ministers: minister van land bouw Barreto, van onderwijs de ken van de staatscommissie sociale zaken. Maar Cavaco Silva heeft die eisen ronduit van de hand gewezen, waardoor het lot van het kabinet bezegeld lijkt. Bij het begin van het parlemen taire debat kwam gisteren al duide lijk naar voren, dat Cavaco Silva Deus Pinheiro, van buitenlandse zich bij zijn naderende vertrek zaken Pires Miranda en van econo- heeft neergelegd. In zijn verweer mische planning de Oliveira. richtte de premier felle beschuldi- Daarnaast verlangden de socia- gingen aan het adres van alle poli listen ook concrete toezeggingen tieke partijen, die zijn val zullen van de regering over herziening bewerkstelligen, van de hoogte van de ww-uitkerin- De PRD bestempelde Cavaco Silva denigrerend als 'de Partij de Laster', terwijl hij de nisten hekelde als kwade genius op de achtergrond. Ook de socialis ten kregen indirect een veeg uit de pan, door zijn verkapte beschuldi ging, dat de socialistische presi dent Mario Soares, (die vreemd ge noeg op dit moment juist een offi cieel bezoek aan Brazilië brengt en pas zondag naar Lissabon terug keert), ook achter de motie zou staan. In Lissabon begint de politieke toto intussen al weer op volle toe ren te draaien. De vraag is, wat pre sident Soares zal beslissen als hij zondag bij zijn terugkeer inder daad een demissionair kabinet aantreft. De meest simpele oplos sing, op papier althans, is het parle ment ontbinden en vervroegde verkiezingen uitschrijven, die waarschijnlijk in juli zouden moe ten plaatsvinden. De in het nauw gedreven rege ringspartij PSD is sterk voorstan der van dit alternatief, in de hoop dat nieuwe verkiezingen de partij dan wel de absolute meerderheid zullen verschaffen. Maar grond wettelijk staan Soares ook nog an dere mogelijkheden open. Hij kan de tweede partij, zijn eigen partij, opdracht geven een minderheids kabinet te formeren, dat de steun van de PRD en de communisten zou hebben. Maar meer voor de hand, volgens politieke insiders, is de opdracht voor de vorming van een coalitie kabinet tussen de PRD en de socia listen, die gedoogd zou worden door de communisten. Voor die oplossing pleit met name ex-presi dent en huidig voorman van de PRD, Ramalho Eanes, die dezer dagen al onderstreepte, dat 'de PRD en de socialisten veel gemeen hebben'. Wat Frankrijk, Italië en Israël be treft, ligt het anders; daar zijn de regeringen er waarschijnlijk van op de hoogte dat hun bedrijfsleven wapensystemen die vóór het i Zuid-Afrika zelf heeft de afgelo pen tien jaar zijn defensie-indus trie sterk uitgebreid, om de afhan kelijkheid van het buitenland te verminderen. Ook wordt vaak ge- bargo van 1977 zijn geleverd, blij- probeerd buitenlandse systemen ven onderhouden en modernise- in licentie te produceren. Premier Jacques Chirac van De balangrijkste wapensyste- Franknjk heeft gisteren op een men van het land waren al voor het persconferentie in Washington te- embargo van 1977 in gebruik. Het gengesproken dat Parijs wapens gaat daarbij om Franse pantser- aan Pretoria verkoopt. De Israeh- voertuigen, Israëlische patrouille- schepen en Italiaanse en Franse gevechtsvliegtuigen. Het onder houd van die wapens zou nog door de oorspronkelijke bedrijven wor den gedaan. Het ministerie zegt moeilijk aan informatie te kunnen komen over de ontduiking van het embargo, omdat zowel de exporteurs als de importëur de zaken zoveel moge lijk geheim proberen te houden. Het ministerie zei geen schatting te kunnen maken van de omvang van de transacties. bekend dat zij geen nieuwe militai re contracten met Zuid-Afrika meer aanging, Parlement Zimbabwe jaar taboe voor Smith Het rapport werd naar het Con gres gestuurd naar aanleiding van de anti-apartheidswet die vorig jaar werd aangenomen. In die wet werd de regering opdracht gege ven onderzoek te doen naar.wa penleveranties aan Zuid-Afrika. De kamerleden stemden met 38 A Landen die wapens aan Zuid- tegen 10 stemmen voor een door de Afnka loPe1?. bet rislC0 regering gesteunde motie HARARE (Rtr/AFP) - De oud-pre mier van het voormalige Rhodesië, Ian Smith, is gisteren voor een uitgesloten van het parlement Zimbabwe. Smith te schorsen vanwege verkla ringen die hij in het Züidafrikaan- se Johannesburg heeft afgelegd. Hy keerde zich daar tegen sancties als straf voor de apartheid, noemde ze "dom" en drong er bij de Zuid afrikanen op aan dat zij er als één man weerstand tegen zouden bie den. Zimbabwe is vóór internatio nale sancties tegen Zuid-Afrika. Het kabinet van Zimbabwe trok gisteren een motie in die pleitte voor onmiddellijke afschaffing van 20 kamerzetels die aan blanken zijn voorbehouden. De minister van voorlichting, Nathan Shamuyarira, zei dat de blankenzetels onderwerp van een binnenkort in te dienen andere motie zouden zijn. Buitenland kort dat de Amerikaanse militaire steun wordt ingetrokken. Israel is een van de grootste ontvangers van die steun, maar de meeste Westeuro- pese landen ontvangen geen steun. Het is ook PARIJS (GPD) - De uitwijzing van drie Sowjet-diplomaten uit Frank rijk is door de Franse minister van buitenlandse zaken Raymond van morgen 'gerechtvaardigd, noodza kelijk en aan de feiten aangepast' genoemd. De drie waren er van be schuldigd de kern te vormen van een groep, verder bestaande uit Fransen, die spionneerde rond de bouw van de Ariane-raket in het ruimtevaartcentrum Vernon aan de Seine. Onder de drie uitgewe zen diplomaten is Valery Konorw, die de leider van de spionnagecel was. Het drietal dient over acht da gen Frankrijk verlaten te hebben. De kans wordt niet uitgesloten geacht dat als gevolg van de uitwij zing de van 15 tot 30 mei geplande reis van premier Chirac naar Mos- sloot zich vanzelfsprekend bij dit standpunt aan en had zijn eigen gTapje: 'Waarom zouden de Sow- jets spionnen inzetten voor het vin den van blauwdrukken als die van de Ariane-raket, die notabene in een boek zijn verschenen en overal in de boekwinkel te koop zijn'. Terwijl de 'mini-charter' - zoals ïen - klaar staat Franse bodem Moskou maakte zich te verwijderen, blijft minister van vroeg zich hardop af buitenlandse zaken Raymond opti- zijn landgenoten belang- mist: 'Onze betrekkingen met de kou voorlopig niet door zal gaan. Uitstel is ook waarschijnlijk, af gaande op de uiterst felle reacties van Sowjet-zijde op het uitwij zingsbevel van de Franse regering. De woordvoerder van de Sowjet- ambassade in Parijs vond dat de uitwijzing plaats vond 'op basis van een verhaal dat in een goedko pe Amerikaanse spionnagefilm thuis hoort' en de woordvoerder de kranten het van het ministerie van buitenland- om het drietal se zaken vrolijk stelling zouden hebben Ariane-raket 'die de Fransen niet eens in staat zijn behoorlijk v grond te krijgen'. Het orgaan van de Franse Sowjet-Unie zijn op het ogenblik zeer goed', aldus de minister. 'En de wat er nu gebeurt in de relaties tus- landen als de Sowjet-Unie en Frankrijk verloopt geheel volgens munistische partij, 'l'Humanité', de regels van het spel'. SAN FRANCISCO (AP) - Bin nen enkele weken zal in de VS een tweetal experimenten star ten met genetisch gemanipu leerde bacteriën buiten de labo ratoriummuren, ondanks hevi ge protesten uit de milieubewe ging. Bij experimenten zullen planten worden besproeid met bacteriën die vortsschade moe ten voorkomen. Als de test lukt en toepasbaar blijkt kunnen de Amerikaanse boeren jaarlijks 1,6 miljard dollar besparen; dat is de schade door vorst aan ge- Aanhangers van de Indonesische Democratische Partij (PDI) tonen tij- 0... 0dens een verkiezingsbijeenkomst in Jakarta portretten van ex-president de vraag°of er maat- Soekarno. Op 23 april woden in Indonesië algemene verkiezingen gehou- regelen tegen Israel zullen worden den. Dan zal de PDI het op moeten nemen tegen de regerende Golkar- genomen. partij van president Soeharto. (foto anp> Snelle groei De Chinese bevolking groeit on danks de strenge bevolkingspoli tiek van de regering sneller dan de bedoeling is. Vorig jaar kwamen er 14 miljoen Chinesen bij, 3,1 mil joen meer dan in 1985 en twee keer zoveel als het staatsplan aangeeft. China telt daardoor nu 1,06 miljard inwoners. De directeur van het bu reau voor statistiek, Zheng Jia- heng verklaarde dat er vooral veel tweede kinderen en meerlingen worden geboren. Vooral op het platteland wordt de geboortepoli- tiek ontdoken, doordat het plaatse lijke kader misbruik maakt van zijn macht en rijke boeren van hun geld. Vlucht Het hoofd van een Iraans lucht machteskader vluchtte met zijn vrouw en twee kinderen in een ge stolen helikopter naar Turkije. In het toestel bevonden zich nog twee andere militairen. De helikopter landde in de Turkse plaats Van, vlakbij de Iraanse grens. De piloot en zijn familie vroegen politiek asiel, de twéé militiaren zullen naar Iran terugkeren. Geen onderzoek Voor socialisten zijn hun partij- Het Britse kabinet wees gisteren congressen de hoogmissen in hun een verzoek af om een officieel on- bestaan. Het congres dat zich dit derzoek in te stellen naar de ge- weekeinde in Lille ontrolt wordt heimzinnige dood van drie geleer- een hoogmis zonder geloof. Zelden den en de verdwijning van een waren de Franse sociaal-democra- vierde. Ze werkten allemaal aan ten zo ontheemd en onzeker over defensieprojecten. De staatssecre- bun lot als thans, nu hun leidsman taris van defensie, lord Trefgarne, Draagmoeder 'baby M' gaat in beroep WASHINGTON (GPD) - Mary Beth Whitehead, de draagmoeder van „baby M." die door de rechter het recht op omgang met haar dochter werd ontzegd, heeft giste ren gezegd tegen die beslissing in beroep te zullen gaan. „Er is geen einde aan de liefde die ik voel voor Sara. Er is ook geen einde aan de behoefte die Sa ra voor haar echte moeder heeft. De beslissing van een rechter dat wij voor altijd gescheiden moeten zijn, is dan ook niet acceptabel", zo zei ze. Rechter Harvey Sorkow besliste dinsdag na een emotionele rechts zaak die maanden had geduurd dat het draagmoeder-contract dat was gesloten tussen mevrouw White head en William Stern, de natuur lijke vader van baby M., rechtsgel dig is. De advocaat van mevrouw Whi tehead, Harold Cassidy, voegde daaraan toe dat hij het opperste ge rechtshof in de staat New Jersey zeker 15 gronden voor herziening van de rechterlijke beslissing inza ke baby M. zal aanbieden. De advocaat heeft bovendien twee hoogleraren in de rechten en een nieuwe advocatenfirma ge- ■vraagd samen met hem het ver- Milieubeweging en andere te genstanders willen dat de proe ven niet worden uitgevoerd tot dat onomstotelijk is vast ko men te staan wat de verdere ge volgen zijn van genetisch ge manipuleerde bacteriën in de vrije natuur. „De risico's dat er een onge luk gebeurt zijn klein maar als er een gebeurt is het een groot ongeluk," aldus een bezorgde Protest in VS tegen proeven met bacteriën in vrije natuur Jeremy Rifkins, voorzitter van de Foundation for Economie Advancement. Deze organisatie is van plan om bedrijven en regeringsin stanties voor de rechter te sle pen. Rifkins meent dat de staat zich niet houdt aan bepaalde richtlijnen en een soort „ecolo gische roulette" speelt. Er zullen twee proeven wor den uitgevoerd met de gene tisch veranderde bacterie pseu- domas syringae. Één, door het bedrijf Advanced Genetic Sciences, op 2.400 aardbeien- plantjes in de buurt van Brent wood, Californie. De andere proef wordt uitgevoerd door de University of California op een kleine aanplant van aardappe len in het uiterste noorden van de staat. Kenneth FarreU van de uni versiteit zei dat de proeven geen aantoonbaar risico zullen vormen voor de menselijke ge zondheid en het milieu. Weten schappers zullen continu lucht monsters nemen en de bewe gingen van de bacteriën op in secten, planten, grond en water volgen. Milieubeschermer Rifkins is zeer beducht voor de gevolgen als de bacteriën in de vrije na tuur terecht komen. Hij wijst bijvoorbeeld op een ^mogelijk- heid dat de bacteriën terecht komen in de hogere luchtlagen. De gemanipuleerde bacteriën zouden dan kunnen voorko men dat in wolken ijskristallen worden gevormd met als ge volg dat het niet meer zou rege- SANTIAGO Paus Johannes Paü- lus de Tweede omhelst een jongetje tijdens een toespraak tot duizen den mensen in het zuiden van de Chileense hoofdstad Santiago. Hij sprak zich uit voor een spoedig her stel van de democratie in dit sinds 1973 door militairen geregeerde land. Verder riep hij zowel de Chi leense bisschoppen als de Chileense jongeren op om op te komen voor de mensenrechten. Hij waarschuwde hen er echter voor om voldoende af stand te bewaren van politieke stromingen of partijen en 'de rechtvaardigheid niet te verwar ren met 'de kUissestrijd'. Tijdens de 'ontmoeting met de ar men', in een van de verpauperde arbeiderswijken, hoorde de paus een lange reeks van klachten aan. Met trillende stem liet een moeder weten niet genoeg geld te hebben om rond te kunnen komen. Ze vroeg om een leven zonder diktatuur, zonder martelingen, zonder politie ke gevangenen. Ze vroeg om rechtvaardigheid en om de terug keer van alle politieke bannelin gen. (foto AP) het Lagerhuis dat de politie geen onderling verband tussen de sterfgevallen had kunnen leggen. Abortuspil De Zweedse onderzoeker, pro fessor Mare Bygdeman, heeft abortuspil ontwikkeld die volgens moet delen met een regering 1 hem 95 procent succes geeft. Hij rechts en presidentsverkiezingen nel Jospin aan tot zijn opvolger als 'eerste secretaris' van de partij. Wat niet wegnam dat de PS achter de schermen toch vanuit het Elysée - het presidentiële paleis - werd ge leid. Tenslotte had Francois Mitter rand in '71 op het historische con gres in Epinay de restbestanden van 'links' in handen genomen en naar zijn beeld van het socialisme gekneed. De Franse socialisten wa ren en blijven de geesteskinderen van Francois Mitterrand. Het eerste congres na de socialis tische overwinning had nog in dat Mitterrand als president zijn macht zelfde '81 plaats in Valence. De door Rudolph Bakker cialisten waren door het dolle heen eisten dat er 'koppen zouden verwacht dat de pil rond 1989 ver- zich tegen volgend voorjaar aan- rollen' onder de hoge ambtenaren krijgbaar zal zijn. De pil is op 120 kondigen. De hele strategie yi Zweedse vrouwen die net zwanger partij hangt af van de vraag of hun waren beproefd. Het middel, dat grote roerganger zich opnieuw binnen 49 dagen na de laatste men- kandidaat zal stellen. Er is van eni- struatieperiode moet worden inge- ge strategie echter geen sprake zo- nomen, bleek bij 95 procent van de lang Mitterrand zich over die kan- vrouwen de zwangerschap te on- didatuur niet uitspreekt. En hij derbreken. Volgens de Zweed is de wacht zich er wel voor dat nu al te abortuspil van groot belang voor doen. ontwikkelingslanden, waar de mo- Nadat Francois Mitterrand in gelijkheden voor klinische abortus mei '81 tot president van de repu- volslagen ontoereikend zijn. bliek gekozen was, stelde hij Lio- staat van rechts, die nog op hun stoelen zaten. Twee jaar later, in '83, kwam premier Mauroy op het congres in Bourg-en-Bresse met de eis uit de bus dat er een ein de moest komen aan de macht van het rechtse kranten-imperium van Figaro-eigenaar Hersant. Na de ve le ideologische teleurstellingen, tij dens die eerste regeringsperiode ondervonden, viel de rede van Mauroy als een opfrisser en werd ze stormachtig toegejuicht, al bleek Hersant voor de regering- Mauroy een te machtige kluif. Hele andere thema's hadden de voorrang op het congres in Toulou se, in '85. De socialisten maakten zich op voor de parlementsverkie zingen in '86 en de toenmalige pre mier Fabius slaagde erin zijn ge hoor te overrompelen met een rede die sterker klonk dan de man die hem uitsprak in feite was. De Greenpeace-affaire betekende een wrang slotakkoord vlak voordat de socialisten met een verkiezingsne derlaag in maart '86 uit hun machtsdroom ontwaakten. Eerste secretaris Lionel Jospin riep het congres in Lille - ter ere van oud-premier Mauroy, die er burgemeester is - bijeen nog voor dat de periode van twee jaar ver streken was. Hij deed dat met het argument dat er „geen valse debat ten (op het congres dienen te) ont staan over de presidentiële kandi daatstelling". Jospin beging daar op de onvoorzichtigheid vervol gens met zoveel woorden te verkla ren: „Wij wensen dat Francois Mit terrand, als de tijd daar is, kandi daat zal zijn". En daarmee had Jos pin het „valse debat over de presi dentiële kandidaatstelling" zelf ge opend. Hoe onverstandig het was van Lionel Jospin om zich uit te spre ken voor de nieuwe kandidatuur van Mitterrand werd alras bewe zen. Het razendst was Michel Ro- card, oud-minister van landbouw en presidentskandiaat in 1981, tot het moment waarop Francois Mit terrand na lang en schijnbaar aar zelen verklaarde zelf op te zullen gaan voor het hoogste ambt. Ro- card is eeuwig presidentskandi daat en hij is het nu ook weer. Hij kwam dan ook met Jospin in bot sing. Jospin nam zijn woorden over Mitterrands kandidatuur ten slotte min of meer terug. Een ander probleem wordt ge vormd door een van de oudste le den van de partij. Dat is Jean Pope ren, de tweede man in de partijhië rarchie. Het is de charme van Po peren dat hij altijd hardop de vra gen stelt die anderen slechts den ken. Poperen heeft zich luidop af gevraagd wat er nu precies moet gebeuren als Mitterrand zich inder daad kandidaat stelt en inderdaad herkozen wordt. „Moet het parle ment dan ontbonden worden?", vroeg Poperen zich af. „En met wie moet de president dan regeren?", ervan uitgaande dat de parlemen taire meerderheid by de rechtse partijen terugkeert, wat niet on waarschijnlijk moet worden geacht. Het resultaat van Poperens vra gen is, dat hij in Lille niet tot twee de man van de partij zal worden herkozen. Daarbij komt dat Pope ren ook te 'zuiver op de graad' is, terwijl de partij - Mitterrand in al zijn verwarrende uitlatingen vol gend - sinds korte tijd weet dat ze geen echt lelijke dingen meer over de rechtse ministers mag zeggen. Dat komt omdat Mitterrand onuit gesproken zijn verkiezingscam pagne al begonnen is als 'vertegen woordiger aller Fransen' en als staatshoofd tegelijkertijd heeft ver klaard socialist te zijn en 'boven de partijen te staan'. Het partijcongres in Lille zal dan ook de weerspiegeling zijn van Mitterands macchiavellisme. Het is daarmee tot machteloosheid ge doemd. Het zal om die reden de ge schiedenis van de partij ingaan als de hoogmis waar de twijfel op het geloof de overhand had.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5