Prostitutie voor een deel legaal 'Wij hebben ook recht op deze aarde' Ambtenaren pleegzorg voeren protestactie Chauffeurs in Italië van vracht beroofd PvdA-voorzitter Sint: 32-urige werkweek niet langer haalbaar Nieuw asielbeleid niet verantwoord' het CDA gedaan om d£ kabinets. Vervuilde grond tuinders VRIJDAG 3 APRIL 1987 BINNENLAND PAGINA 3 Gemeenten: vergunning voor sekshuizen DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Kamer stemt in met het schrappen van het bordeelverbod uit het Wetboek van Strafrecht. Daardoor wordt de prostitutie voor een deel gelegaliseerd. Voortaan kunnen gemeenten vergunningen verlenen voor het exploi teren van sekshuizen. Ook kunnen er voorwaarden worden gesteld aan werkomstandig heden, hygiëne en aan de vrijwillige werkzaamheid van de prostituees. Wie met behulp van geweld of be- oefenen en daardoor uit de crimi- dat. dreiging iemand aanzet tot prosti- nele sfeer zal treden. Gemeenten Mevrouw Jabaaij vond het hoog tutie maakt zich schuldig aan een moeten volgens de kamerleden tijd dat de rechten van de prosti- misdrijf, waarbij hij een gevange- niet uitsluitend onderhandelen tuees worden erkend. Geen nisstraf geldboete keert. maanden of 25.000 gulden shun c De woordvoersters van PvdA en WD, Jabaaij en Rempt, stelden vast dat met het schrappen van het bordeelverbod de prostituee voor taan vrij zal zijn haar beroep uit te DEN HAAG (ANP) - Ambtenaren klaarden met "verbijstering kennis in de buitendienst van het ministe- te hebben genomen" van Brink- rie van WVC zijn gisteren een mans aankondiging tientallen ar- speerpuntactie in de pleegzorg be- beidsplaatsen van de buitendienst gonnen uit protest tegen hun drei- voor onder andere de pleegzorg op gende ontslag. Het betreft de per- te heffen. Dit is volgens de centra- soneelsleden van de Bureaus Lan- les de zoveelste aanslag op de delijk Contact die zich bezig hou- jeugdhulpverlening, den met het plaatsen van jongeren De centrales betreuren overigens in internaten en pleeggezinnen. Zij dat de ambtenaren deze vorm van weigeren vanaf nu ouders om een actie hebben gekozen. Pleegou- bijdrage te vragen. Bovendien ad- ders die zich ondanks alles toch in- ministreren zij niet langer de kin- zetten voor een kind zullen grote deren die naar pleeggezinnen gaan, financiële offers moeten brengen, zodat deze gezinnen de vergoeding "Nog nooit zijn vrijwilligers die van de overheid mislonen. een gemeenschapstaak op zich wil- De ambtenaren doen dit uit pro- len nemen zo schandalig gepakt", test tegen een voorgenomen af slanking die neerkomt op ophef fing van taken. Het personeel heeft minister Brinkman laten weten dit "onaanvaardbaar" te vinden. De minister weet kennelijk niet welke taken de bureaus uitvoeren, aldus de actievoerders. Ze willen hem dit met de actie duidelijk maken. Ze tekenen hierbij aan dat on langs is vastgesteld dat 61 perso neelsleden het absolute minimum is voor de kwaliteitscontrole en uit voerende taken van de bureaus. De minister heeft voorgesteld dit aan tal met dertig te verminderen. De opgedragen buitendiensten wor den daardoor onuitvoerbaar, aldus een verklaring van de actievoeren de ambtenaren. Ze zeggen diep geschokt te zijn door het voornemen van de minis ter. Het is een extra aanslag, waar mee het personeel wordt inge krompen tot een kwart van dat in 1982. Bovendien wordt voor deze nieuwe aanslag inhoudelijk geen enkel argument aangevoerd, aldus de verklaring. De Centrales v Conflict over isolatie huizen vliegveld Beek BEEK (ANP) - De vereniging 'Geen uitbreiding vliegveld Beek' heeft de staat een ultimatum ge steld om vandaag met de toezeg ging te komen dat het onafhanke lijk instituut TNO gaat onderzoe ken of de 1700 woningen rond het vliegveld afdoende geisoleerd zijn. Als dat niet gebeurt stapt de ver eniging opnieuw naar de rechter, nu om de dwangsom van 100.000 gulden, per dag op te eisen die de staat moet betalen zolang de isola-' tie niet voldoet. De vereniging en de PPR-fractie in de staten van Limburg houden vast aan een controle door een on- afhankelijke instelling. Volgens 1Tb™? hen is er gerommeld met de isola- Ac/tterfturgwal tie van woningen. Zij voelen zich in hun mening gesterkt door recen- te uitlatingen van opzichter H. Van Thiel van het Heidemij Aviesbu- Amsterdam. ROOSENDAAL (GPD) - "Ik dacht echt dat m'n laatste uur ge slagen had. We werden voortdu rend bedreigd met een revolver. Pas toen een van die gangsters zei dat hy ons overvallen had om z'n vijf kinderen te eten te geven, wist ik dat we niet zouden wor den doodgeschoten". Internationaal vrachtwagen chauffeur Ad van Aert (32) uit Rijsbergen, in dienst bij het Roo- sendaalse varkensexportbedrijf Van den Brekel, is weer 'onge schonden' thuis na een hachelijk avontuur in het zuiden van Italië. Nadat in januari van dit jaar al een chauffeur van dat bedrijf door Italiaanse criminelen tij dens een overval in zijn voet was geschoten, werd Van Aert samen met zijn maat Jan Dekkers (35) uit Etten-Leur een week geleden op weg naar Sicilië door zes zwaar bewapende gangsters op een snelweg bij Lago di Negro overvallen en enkele uren lang gegijzeld. Vier gangsters maakten zich meester van de vrachtwagen- combinatie met 218 levende var kens. Twee anderen brachten de doodsbange chauffeurs naar een afgelegen plek ep hielden hen daar twee uur onder schot. Wa gen en lading, met een gezamen lijke waarde van 340.000 gulden, zijn sindsdien spoorloos. De ver zekering dekt de schade. De chauffeurs zijn door hun werkge ver opgehaald en sinds woens dagmiddag weer thuis, waar ze de rest van de week blijven om weer op verhaal te komen. Van Aert heeft zich onder doktersbe handeling gesteld. De overval op het var kenstransport moet volgens Van Aert te voren beraamd zijn. De chauffeur: "We reden op de snel weg, m'n maat zat aan het stuur en ik lag op m'n kooi achterin de cabine. Toen we in het bergachti ge gebied aan het afdalen waren, kwam er een kleine vrachtwagen voor ons rijden en die begon te remmen. Ik hoorde Jan vloeken. Maar verder gebeurde er niets". "Een paar kilometer verderop, toen we aan het klimmen waren en wé bijna stilstonden, kwam dat wagentje weer voor ons rij den. Daardoor moesten we stop pen. Naast ons stopten ook nog twee luxe wagens. In totaal zes gangsters kwamen op ons af. Ze riepen iets wat ik niet verstond, r ook wijken' buiten de stad of industrie gebieden waar de prpstituees vol- ganisaties daarbij betrekken. Een ledig zijn overgeleverd aan de hoe meerderheid van de Kamer drong relopers. "Een vergunning voor er bij minister Korthals Altes (jus- het drijven van bordelen en het titie) op aan om de gemeenten op veilig stellen van lijf en leden van het hart te drukken deze belangen- hoeren, dat is wat geëist wordt," al- organisaties niet buiten spel te la- dus dit kamerlid, ten staan. Korthals Altes beloofde De woordvoerders van de kleine christelijke partijen SGP, GVP en RPF kondigden aan tegen het wetsvoorstel te zullen stemmen, omdat zij in de erkenning van de prostitutie een schennis van de openbare eerbaarheid!, een huwe lijks- en gezinsondermijnende acti viteit en een principieel onjuiste benadering zien. Van den Berg (SGP): "Het legaliseren van een verschijnsel dat - gelukkig - nog niet zodanig algemeen maatschap pelijk geaccepteerd wordt dat het als een normaal, fatsoenlijk bedrijf wordt aangemerkt, zal eveneens een illusie blijken te zijn. Wij vre zen dat een overheid die het kwaad niet meer bij name noemt - die spreekt van seksuele handelingen in plaats van ontucht - een heilloze weg bewandelt". Leerling (RPF) vroeg zich af hoe dit in een coalitie met het CDA mo gelijk is. De overheid, als dienares van God, dient het kwaad uit het publieke leven te weren, "kwaad in de ogen van den levenden God". i de PvdA in de Tweede Kamer, feliciteert Marianne Sint i dreigden met revolvers en sloe gen een ruit van de cabine in". "We werden een personenauto ingesleurd en naar een eenzame plek bij een houtzagerij ge bracht. Ik dacht echt dat ze ons zouden vermoorden. Een van die lui zag hoe bang we waren en be gon toen in steenkool-Engels over zijn kinderen te vertellen. Dat hij moest stelen om die in le ven te houden. Ik vertelde hem dat ik ook kinderen had, toen was het ijs een beetje gebroken. »Na ongeveer twee uur verdwe- nen de bandieten. We kregen op dracht om nog tien minuten te blijven staan. Maar na twee mi nuten zijn we naar een benzine station gehold en hebben de poli tie gewaarschuwd". De twee chauffeurs zijn al hun persoonlijke bezittingen, voor 4000 gulden aan buitenlands geld en enkele fotocamera's kwijt. Volgens directeur René van den Brekel zijn de gestolen varkens in een slachterij ergens op het platteland geslacht en ver kocht aan dorpsslagers. Kamervragen over 'straf Arnhemmer DEN HAAG - De WD-Tweede- Kamerleden Korthals en Dijkstal zijn verbaasd over de "zogenaam de" overlevingstocht aan de Cote d'Azur die een 19-jarige Arnhem mer als alternatieve straf voor 46 inbraken moest ondernemen. Ze willen opheldering over deze kwestie van minister Korthals Al tes (justitie). De rechtbank in Zutphen sprak de veroordeling uit. De Arnhem mer werd als hoofdverdachte ge zien in een inbrakenreeks die 45 mille buit opleverde en een ton schade aanrichtte. De Apeldoornse recherche, die met drie man een maand lang aan de oplossing van de inbrakenserie heeft gewerkt, is zeer ontstemd. Die ontstemming sloeg om in woe de, toen voorlichter Peter Dillen de Arnhemmer na zijn tocht inter viewde. Enkele toen opgetekende uit spraken: 'Het was gieren van ple zier'; 'Daarna zijn we met de hele groep naar een café gegaan. We konden toen ook drinken op kos ten justitie', en 'Ik vond het een makkelijke en leuke manier om van mijn straf af te komen'. De kamerleden willen weten wie betrokken zijn geweest bij de se lectie van dit project en welke cri teria daarbij zijn gehanteerd. En: hoe beoordeelt de minister het ef fect van deze straf. DEN HAAG (GPD/ANP) - De nieuwe partijvoorzitter van de PvdA, Marianne Sint, is van me ning dat een 32-urige werkweek in 1990 niet langer haalbaar is. Zij vindt dat dat deel van het verkie zingsprogramma van haar partij opnieuw moet worden bekeken. Mevrouw Sint zei dit gisteren op het driedaags PvdA-congres in haar eerste toespraak in haar nieu we functie. Sint was de enige kan didaat voor het voorzitterschap. Tot vice-voorzitter werd met ruime meerderheid het Tweede-Kamer lid Pronk gekozen. Sint: "We hebben nog niet eens uitzicht op het bereiken van een 36-urige werkweek. Als politieke partij moet je je aanpassen aan de DEN HAAG (GPD) - Vluchtelin- partner is". Sint wees op het grote belang van het tot stand komen van een akkoord over de middellange-af- standswapens, zonder overigens te weten hoe zo'n akkoord eruit zou moeten zien. "Ik zou het betreuren als er steeds nieuwe voorwaarden voor zo'n akkoord op tafel zouden worden gelegd, die zo'n akkoord in de weg zouden kunnen staan". Sint waarschuwde voor het ver starde denken in 'een hokjesgeest'. "We moeten duidelijker zijn over vastgeroeste vandaag Amsterdam een 23-jari- aironen ge actievoerder tegen de Olympi- Als de verzorgingsstaat met _php Snplpn vprnnrdppid ,nfvipr. onze doelstellingen, dan bestaat minder behoefte te denken in vi starde schema': patronen'' .s di wordt herkend als iiuuuau voor ons allemaal, zegeviert het ökin^hp^voH p Taar"dé rh„Va? "S Ster^Ste' De/VdA van de kcming?n fn Uromngen heeft de fundamenten van de ver- Vonhoff in he| gezicht had 6ge. S?UUgi De actievoerder deed dit verbouwing ter hand te vernieuwing van de v staat behoort aan ons" uit protest tegen de geldverslin dende campagne rond de kandida tuur van Amsterdam voor de Olympische Spelen. veranderende Daarom zal ons verk: gramma, ook op het punt standigheden genWerk, de organisatie die zich bezighoudt met de opvang en be geleiding van vluchtelingen arbeidstijdsverkorting opnieuw land heeft een dringend beroep op plannen voor een strengere toela- moeten worden getoetst" Sint voelt er niets voor toenade ring te zoeken tot de WD na de uitspraken van de liberale leider Kê^eedeKamêTdebatteertvol" ting 1 i asielzoekers af te wijzen. Voorhoeve van zijn partij. "Ik aanleiding te gaan speculeren op samenwerking met de WD. Ik dgn£ koers gende week donderdag nog geen voorstellen van het kabinet, die op pril van kracht moeten wor- wacht af of de uitspraken Voorhoeve ook werkelijk invulling krijgen". i BV, dat als project-coördina tor bij de uitvoering van het isola tieprogramma is opgetreden. Van Thiel zou hebben verklaard dat al van te voren vaststond in welke woningen de provincie Lim burg de isolatie zou controleren. Die woningen moesten behoorlijk geïsoleerd worden en de anderen niet. Een woordvoerder van het Hei demij Adviesbureau in Arnhem distantieerde zich van de uitlatin gen van opzichter Van Thiel. Vol gens hem berusten die op een mis verstand. AMSTERDAM (GPD/ANP) - Agenten hielden gisteren een oogje in het zeil bij de opening van het Hasjmuseum aan de Oude Zijds Amsterdam. De Amsterdamse politie is bang dat het museum grote aantrekkings kracht zal gaan uitoefenen op ge bruikers van soft drugs van buiten Vorige week al ver klaarde politiewoordvoerder Klaas Wilting bevreesd te zijn voor een verdere aantasting van het imago van Amsterdam, zeker in het buitenland. De partijvoorzitter wijst die het vluchtelingen nagenoeg c reri- mogelijk maken onderdak in Ne- i de derland te krijgen. Het CDA heeft WD kalft af, dus ook uit dat oog- nog geen standpunt ingenomen, punt kun je je afvragen of de WD De christen-democfaten hebben wel de meest geëigende coalitie- wel ernstige twijfels over de voor stellen, zoals ze door staatssecreta ris Korte-van Hemel (justitie) zijn geformuleerd. "We hebben nogal wat vragen te stellen", aldus CDA- woordvoerder Krajenbrink. De kabinetsplannen zijn ontwor pen om de snel groeiende stroom van vluchtelingen, vooral uit Azië en Centraal Afrika, in te dammen. Vorig jaar vroegen bijna 6000 vreemdelingen asiel in ons land aan. Als die trend zich voortzet, zullen dit jaar 13.000 tot 15.000 ver zoeken worden ingediend. Onge veer de helft is volgens de staatsse cretaris ongegrond. Veel vreemde lingen zouden slechts om economi sche redenen in ons land willen verblijven. In ;en brief aan de Tweede Ka- schrijft Vluchtelingenwerk dat de nieuwe maatregelen in strijd zijn met de huidige Vreemdelin genwet, die dateert uit 1965. Vol gens die wet heeft elke vluchteling het recht een asielverzoek in te die nen en de beslissing op dat verzoek af te wachten. Wordt het verzoek afgewezen, dan kan de vluchteling in beroep gaan. Ook kan hij bij dreigende uitzetting een kort ge ding tegen de Staat aanspannen. Die mogelijkheden worden nu in de praktijk ongedaan gemaakt. Vluchtelingenwerk meent dat bij invoering van de nieuwe maat regelen geen sprake meer kan zijn van een zorgvuldige behandeling, waarvan de bonafide asielzoekers (volgens de organisatie ongeveer 70 procent) de dupe worden. Veel aanvragen zullen binnen een dag worden afgehandeld. Rainbow World moet gelovigen en geld opleveren (Vervolg van pagina 1) Ondertussen doet het Hasjn ber Met de Heilige Schrift in klein for maat binnen handbereik, zette ds Glashouwer gisteren uiteen dat Rainbow World onderdeel van een goede zaken De aanloop groot plan is om de Bijbel terug te dat al in decern- brengen in de samenleving. „We gaan er vanuit dat de Bijbel Gods Woord is. Het biedt normen en waarden voor het leven. Het doel is om de bijbel in ieders leven weer een centrale plaats te laten inne- r het -ig jaar tegen betaling be zocht kon worden, is gigantisch ge stegen. Tot onvrede van actiegroe pen, die gisteren tegen de met veel tam-tam aangekondigde officiële opening protesteerden. (foto anp» door Weert Schenk TILBURG (ANP) - De gemeente Tilburg heeft uitgerekend aan een groep biologische tuinders een stuk met cadmium vervuilde grond verhuurd. De grond werd in mei vorig jaar uitgegeven door publieke wérken zonder meest innoverende ondernemer dat eerst de provinciale saneringslijst werd geraadpleegd. Daarop staat Nederland, zegt dat Rainbow het gebied langs het riviertje de Leij al enige jaren als vervuild te boek. World een park moet zijn van ver- De groep biologische tuinders noemt zichzelf De Leefruimte. De fijn- bondenheid, herkenning en hoop. tuinierders kregen de beschikking over de grond nadat ze eerder ergens Daarvoor is ook de regenboog ge- anders het veld hadden moeten ruimen in verband met de komst van het kozen Japanse bedrijf Fuji. De vervuiling van het huidige terrein, waarschijn lijk veroorzaakt door particuliere stortplaatsjes, bleek onlangs uit een bodemonderzoek door het centraal bodemkundig bureau in Deventer. Terwijl de wettelijke norm 1 milligram cadmium is bevat de tuin van De Leefruimte 2 milligram. Geen alarmerende normoverschrijding, vindt devastheid. de voorlichter van de milieudienst, "maar omdat het om fijntuinieren Versteeg meldt dat het project in gaat hebben we geadviseerd geen groenten te verbouwen". fasen wordt uitgevoerd. In 1996 De tuinders hebben intussen hun werkzaamheden opgeschort. Zij heb- moet het helemaal klaar zijn. Hij ben publieke werken om een gesprek gevraagd. ,Daarin zal om kwijt- spreekt schelding van de huur over 1986 en 1987 worden verzocht. interim-directeur Versteeg, die i 1981 een prijs verdiende als de het logo. De kleuren ten duidelijk maken dat God nog altijd trouw is aan zijn Schepping. De diamant in het vignet staat voor zuiverheid, standvastigheid, waar- lajke opzet die uitmondt in een commerciële vennootschap". Rainbow World dénkt in eerste in stantie, dus „onder beding van Gods Genade" vanaf 1989, aan 100 mensen werk te bieden. Versteeg hoopt daarom dat de christelijke universiteit snel zal verrijzen. „Stu denten zijn goedkope arbeids krachten", verklaart hij. „Winst is nodig. Dit soort projecten moet je niet van liefdewerk oud papier doen. En er is altijd veel geld no dig, zeker als je Dorenbos in de ploeg hebt". „Wij prijzen goede waar aan. Er is geen boek dat zich zo snel ver spreid als de Bijbel. Maar ondanks dat gaat het niet beter in de wereld. De normloosheid gaat verder. Pro blemen, drugsverslaving, rellen, eenzaamheid, euthanasie. Zelfs in de dorpen kun je je fiets niet meer zomaar buiten laten staan. We moeten terug naar de Bijbel. We gaan dat aangeven op een manier die blijft hangen". Hij geeft een voorbeeld van de wijze waarop dat zal gebeuren. „De Ark van Noach was 150 meter lang, 30 meter breed en 18 meter hoog. Dat is de grootte van het schip dat u laatst op de televisie zag, omge slagen. De mensen hebben geen idee hoe groot dat is. Met geavan ceerde techniek maken we een zes- Versteeg: goede (foto pr) de deel van het schip na". Een klei ne 100 man kan naar binnen en zit op houten banken of op balen stro. Die horen eerst geluiden van die ren, de kip, de olifant, de ezel. Je hoort Noach zeggen: kom binnen, als je behouden wilt worden, maar ze lachen hem uit. „In de Bijbel staat: En God sloot de deur. Je hoort de regen neerkletteren. Je hoort op de deur bonzen, maar Noach kan niemand meer binnenlaten. En dan wordt de Ark opgetild op de golven, dat wil zeggen bij ons op hydrocilin- ders. Dan een schok, de Ark strandt op de Berg Ararat. Dan la ten de technische mensen een duif binnenvliegen die een tak in zijn bek heeft. De deur gaat open. We spuiten nevel naar binnen en pro jecteren daarop een regenboog. Je hoort een stem zeggen: „Ik ben trouw aan de Schepping, als je je aan mijn normen en waarden houdt. Zo niet, dan heb ik wat an ders in petto". Zo heb ik tientallen attracties. Ik wil er niet te veel van vertellen, want er zijn in dit we reldje meer kapers op de kust". Pearl Harbour Na afloop van de bijeenkomst zegt Versteeg dat roken, verkeerd eten, drugs, aids als voorbeelden van normloosheid aan de kaak zul len worden gesteld. „En dat ge beurt niet op een zachtzinnige ma- Niet in de presentatiemap i tonen van een kernbomfilm hoort er bij. Verder is er het project „Shop ping in Old Dutch". Daar wordt - verkocht: kaas uit Gouda, paling uit Harderwijk, krentebrood uit Spakenburg, vis uit Urk en onder steuningscertificaten voor de EO en Rainbow World, variërend in prijs van 2,50 tot 25 gulden. Daar naast is er nog een financieel pro ject: Hoe beheer ik geld en wat is een effectenbeurs. Rainbow World denkt in eerste instantie, dus „on der beding van Gods Genade" van af 1989, aan 100 mensen werk te bieden. Versteeg hoopt daarom dat de christelijke universiteit snel zal verrijzen. „Studenten zijn goedko pe arbeidskrachten". Een moeilijke vraag voor de he ren Dorenbos, Glashouwer en Ver steeg is of het park 's zondags open moet. Glashouwer: „We beseffen dan veel mensen laten lo- tijdens de presentatie zelf pen als we dicht zijn. We hebben nilitaire wordt iets gezegd project, dat wel op muur hangend planningsschem staat vermeld. Er onder staat: „noodzaak laten fensie". Attracties zijn: het zitten een onderzeeër tijdens de Slag Pearl Harbour, het rijden in tanksimulator, en het maken een helikoptervlucht. Ook het de de- nog geen beslissing genomen, maar misschien gaan we pas om 12 uur open. We zouden wel erg veel mensen voor het hoofd stoten als we nog eerder opengaan". Direc teur Versteeg staat intussen te po pelen. „De christenen hebben zich al veel te lang in een hoek laten schuiven. Wij hebben ook recht op deze aarde".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3