'Gemiddeld maak ik niet meer dan 75 overuren' W amite/kracht-energie maakt nieuwe kerncentrales onnodig Utrechts nieuwtje: rampengeneeskunde Dirk van der Zalm, chauffeur van Smit-Kroes: Geluk (Alphen) heeft alle hoop op eenheid opgeven PAGINA 2 VRIJDAG 3 APRIL 1987 DEN HAAG - Meteen nadat Dirk van der Zalm gister morgen de krant had gele zen, waarschuwde hij mi nister Smit-Kroes, zodra die bjj hem in de snelle BMW stapte: „Voor het geval ze u straks om commentaar vra gen, die kritiek van de Re kenkamer slaat niet op mij. Gemiddeld maak ik niet meer dan 75 uur overuren per maand. Dat mag". door Weert Schenk Van der Zalm, 42 jaar, zorgt er al negen jaar voor dat mevrouw Smit- Kroes -eerst als staatssecretaris en al snel daarna als minister- op tijd op haar afspraak komt. Terwijl de meeste andere ministers en staats secretarissen twee chauffeurs heb ben, is hij voor Smit-Kroes de eni ge. Volgens het rapport van de Alge mene Rekenkamer maken de meeste chauffeurs van bewindslie den te veel overuren. Tijdens een onderzoek bleek dat 20 chauffeurs 100 of meer overuren per maand maken. Sommigen zelfs 150 uur. Vrijwel alle departementen lappen de regels die op dit gebied bestaan, aan de laars. Als enige chauffeur van Smit- Kroes zou men veronderstellen dat Van der Zalm ver boven het maxi mum aantal overuren van 75 per maand uitkomt, wat de Rekenka mer trouwens ook veel te veel vindt. Maar hij zit op een gemiddel de van 70, zegt hij. „Mevrouw Smit en ik hebben goede werkafspraken. Ik rijd van maandagmorgen tot vrijdagavond. In het weekeinde rijdt ze vaak zelf. Zy neemt dan vrijdags de auto mee. Het gebeurt dan wel, bijvoor beeld na een ministerraad, dat zij mij naar Scheveningen rijdt. Dan zit ik achterin". Er is nog een ande re reden dat hy die 75 uur niet haalt, gelooft Van der Zalm. Appelsappie „Mevrouw Smit is de enige vrou welijke minister. Zij heeft nog een man en een kind thuis. Daar doet ze ook een beetje het huishouden voor. Ze wil op tijd thuis zijn. Dus na een receptie of een andere gele genheid, drinkt ze een appelsappie en gaat ze naar huis. Ik denk dat de mannelijke ministers langer blij ven hangen. Zo komen hun chauf feurs aan die overuren, ook al rij den twee chauffeurs afwisselend". Hij is bly binnen de gestelde re gels te blijven. „Het ministerie van verkeer en waterstaat stelt de rijtij den voor het beroeps-goederenver- voer vast. Dan moeten wij met de vlag voorop ons ook aan de regels houden. Maar de regels moeten wel soepel geinterpreteerd kunnen worden. De ene maand rij ik 80 uur meer, de andere maand maak ik er maar 20". Overwerk hoort bij zijn vak. „Als je in het land bent, bijvoorbeeld in Groningen, kan je moeilijkje colle ga bellen om het over te nemen. Het maken van lange dagen is in herent aan het beroep". Hij weet niet anders. Vroeger, toen hij nog taxichauffeur was, werkte hij ook onregelmatig met veel Van der Zalm rekent globaal op 800 gulden in de maand extra als gevolg van de overuren. „Het over werk is structureel. Al negen jaar is het een vast inkomen bovenop je salaris". De Rekenkamer consta teerde dat sommige departemen ten ook overuren uitbetalen bij ziekte. Ook wordt de tijd van lun ches en diners doorbetaald. Van der Zalm loopt dat mis, zegt hij. „Vorig jaar brak ik mijn voet. Maar ik kreeg niets vergoed. Dat vind ik niet logisch. Het overwerk is structureel. Je rekent er op. Niet dat ik lig te kreperen van de Dirk van der Zalm opent het portier voor minister Smit-Kroes. „Ze is erg sociaal voelend''. geeuwhonger, want ik heb een vast basissalaris. Maar toch...". Hij meldt dat de dagelijkse schafttijd niet wordt uitbetaald. Als een di ner op de lijst staat, gaat er ook tijd van af. Wereldwijf De Scheveninger heeft veel ple zier in zijn werk. „Mevrouw Smit vind ik een wereldwijf. Ik heb een goede verstandhouding met haar. Ik moet er toch even ophemelen. Ze is erg sociaal-voelend. Ze komt wel eens bij me thuis om een half uurtje koffie te drinken. Ze ont houdt bijna alle verjaardagen van mijn vrouw en kinderen. Toen ik vorig jaar ziek was, belde ze op en kwam langs met een bloemetje". Hij zegt met haar om te gaan als of ze iemand van de reproduktie- afdeling is. „Het moet klikken tus sen de chauffeur en de minister. Je zit vele uren met elkaar in een klei ne ruimte. En ik ben de enige die ook nog een vrouw als baas heeft...". Volgens hem heeft een minister ook graag een vaste chauffeur. „Ik denk dat het spanningen geeft als je meerdere chauffeurs hebt. Je hebt een vertrouwensrelatie. Je brengt haar naar bepaalde plaatsen voor geheime ontmoetingen. Of je brengt voor haar zeer belangrijke post weg. En het loopt ook alle maal beter als de minister even bij haar moeder langs wil of een bood schapje moet doen. Bovendien is dat allemaal veel beter te organise ren dan met meerdere chauffeurs". Voor hem hoeft het beleid niet veranderd te worden, zodat minder overuren worden gemaakt. „Ik kan me wel voorstellen dat het wat gek is als de chauffeur van sociale za ken in feite het werk voor twee man doet. Maar je krijgt dan wel weer meer formatieplaatsen bij de overheid, terwijl dat er juist min der moeten worden. Overuren zijn goedkoper dan een arbeidsplaats. En daarbij, we betalen ook meer belasting". Voor zijn vrouw en vier kinderen is het niet nodig om minder te gaan werken. „Die zijn er helemaal op ingesteld. Die weten niet beter. Maar ik moet er wel bij zeggen dat je een vrouw moet hebben die ach ter je staat. Die het niet erg vindt datje de ene keer om zes uur en de andere keer om acht uur en soms helemaal niet komt eten". Toch geeft zijn beroep bij Van der Zalm thuis wel enig ongenoegen. „Mijn vrouw vindt niets leuker dan op za terdag van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in ons eigen autootje te worden rondgereden. Ik zit dan het liefst gewoon languit op de bank". (GPD) De Nederlandse industrie is in staat via warmtekracht-koppe ling (waarbij gebruik wordt ge maakt van warmte die bij de eigen produktieprocessen overblijft) om de bouw van drie nieuwe kerncen trales overbodig te maken. Het ge zamenlijk vermogen van 3000 me- gaWatt (mW), waarvan het kabinet naar verwachting in 1988 zal zeg gen dat dit door nieuwe kerncen trales moet worden geleverd, kan de industrie gemakkelijk zelf pro duceren. Daarin moet de overheid het be drijfsleven wel meewerken. De elektriciteitsproducenten moeten bovendien bereid zijn een redelijke prijs voor de opgewekte elektrici teit te betalen. De huidige prijs van zeven cent per kilowattuur (kWh) biedt geen enkel perspectief. Dat is de kern van een advies dat de Stuurgroep Warmtekracht Be langenvereniging binnenkort aan minister De Korte van economi sche zaken doet. De vereniging bundelt de belangen van ongeveer negentig procent van de instellin gen en bedrijven, die via warmte kracht-koppeling in hun eigen energiebehoefte of in een gedeelte daarvan voorzien, aldus stuur groep-voorzitter G. J. van Harten. Aan het advies over de beteke nis, die warmtekracht-koppeling kan hebben voor de energiebe hoefte in Nederland, wordt mo menteel gewerkt met het oog op een nota, die De Korte daarover in juni van dit jaar zal uitbrengen. De ze is van belang bij de vaststelling van het elektriciteitsplan in 1988. Eén van de alternatieven voor de bouw van drie kerncentrales kan volgens de stuurgroep dan zijn het gebruik maken van nog niet benut te mogelijkheden van warmte kracht-koppeling in de industrie. Overbodig Het gezamenlijke industriële warmte/krachtvermogen bedroeg eind 1986 ongeveer 1600 mW. De industrie levert daarvan tussen de 300 en 400 mW, die zy niet nodig heeft voor de eigen energievoorzie ning, aan de elektriciteitscentrales. Daar krijgen de bedrijven niet meer dan zeven cent per kWh voor, terwijl ze zelf als grootverbruikers 12 tot 13 cent betalen. Volgens Van Harten is er nog een aantal maatregelen denkbaar, die het voor de industrie aantrekkelijk kan maken voort te gaan op de weg van warmtekracht-koppeling. Hij denkt daarbij onder meer aan het toepassen van het laagste gastarief, dat nu uitsluitend wordt gehan teerd voor de 'publieke elektriteits- producenten': "Bijzonder onlo gisch, omdat het in feite een belo ning voor slecht rendement in houdt. Het rendement van de cen trales is hooguit 37 procent, het rendement bij warmtekracht-kop- UTRECHT (GPD) - Als eerste uni versiteit van Nederland is de Utrechtse Rijksuniversiteit vorige week begonnen met een inleiding 'medische hulpverlening bij ram pen'. De inleiding, die bestaat uit acht colleges, is bestemd voor der dejaars medicijnenstudenten en zal met ingang van volgend jaar een verplicht studie-onderdeel worden. Het idee voor de colleges is af komstig van studenten zelf. Coör dinator van het themablok is pro fessor T. H. Rozijn, hoofd van de vakgroep fysiologische chemie: „Studenten voelden aankomen dat de kans op grotere èn kleinere ram pen steeds groter zal worden. Er zijn internationale spanningen, dus het gebruik van nucleaire wa pens is niet meer uit te sluiten. Er staan in Europa behoorlijk wat kerncentrales dicht op elkaar, we hebben een uitgebreide chemische industrie, er komen steeds meer transporten van gevaarlijke stof fen, het verkeer wordt steeds in tenser en zowel vliegtuigen als schepen worden steeds groter". „Artsen moeten weten wat voor soort letsel zich kan voordoen bij rampen, en onder een ramp versta ik dan het hele scala tussen het drinken van de inhoud van het gootsteenkastje tot een kernramp. Maar artsen moeten ook weten wanneer er geen gevaar is. Bij ram pen in het verleden, denk aan Tsjernobil, aan Seveso, aan de bo demverontreiniging in Lekkerkerk bleek dat veel artsen en ook apo thekers nauwelijks meer wisten dan wat er over in de krant had ge staan. En een arts heeft niet alleen tot taak een patiënt te behandelen, maar hij moet ook advies kunnen geven en vragen kunnen beant woorden". Tijdens de colleges zal ruime aandacht worden besteed aan de oorzaak van rampen en aan de ge beurtenissen bij een calamiteit. Zo komt by een kernramp niet alleen radio-actieve straling kwijt, maar lopen mensen ook brandwonden op als gevolg van UV- en infrarode straling en storten gebouwen in als gevolg van de schokgolf. Rozijn: „In het centrum van een kernramp kun je als arts eigenlijk niets doen. Het is echter wel zaak dat je goed geinformeerd bent over wat er een stuk verderop als gevolg van de ramp gebeurt". Tijdens de inleiding worden de studenten niet klaargestoomd tot onmiddellijk inzetbare rampenbe strijders. Rozijn: „Het is meer een stukje algemene ontwikkeling, we willen bereiken dat artsen met an dere ogen naar gebeurtenissen om hen heen kijken. Als je terugdenkt aan de eerste dagen na de ramp in Tsjernobyl, dan zie je de koeien op stal staan. Die koeien ging niet al leen uit een oogpunt van volksge zondheid op stal. Ook economi sche motieven een rol: met radio activiteit besmette melk was on verkoopbaar. Als je dit soort din gen weet ben je ook in staat je pa tiënten gerust te stellen". Een uitbouw van het blok 'ram pengeneeskunde' zit er voorlopig niet in. Alleen al de twee fasen- structuur maakt dat onmogelijk. Die nieuwe universitaire structuur is er volgens Rozijn ook voor ver antwoordelijk dat andere medi sche faculteiten nog geen inleiding op de rampengeneeskunde heb ben: het kostte al moeite genoeg om de absoluut onontbeerlijke stof er in te passen. De kerncentrale in Borsele: straks overbodig peling 85 procent. Zou het bedrijfs leven een wezenlijk aandeel in de elektriciteitsvoorziening krijgen, dan ligt het voor de hand dat het dezelfde lage prijs voor gas betaald als de huidige producenten." Ook gezien de mede daardoor scheefgetrokken concurrentiever houdingen is de stuurgroep voorts voorstander van een investerings premie van de overheid voor de bouw of uitbreiding van warmte kracht-installaties naar voorbeeld van West-Duitsland. Daar krijgen bedrijven gemiddeld zo'n vijfen twintig procent terug van hun ka- pitaalslasten bij investeringen om de Duitse nationale energiebron bruinkool te gebruiken bij de op wekking van energie. Van Harten acht het denkbaar dat een soortge lijke regeling ook in Nederland wordt toegepast bij de afname van aardgas in realtie tot warmte kracht-koppeling. Stuurgroep-voorzitter Van Har ten wijst tenslotte op de milieu voordelen van een fijnmazig net van warmtekracht-centrales verge leken met kolengestookte centra les. Juist vanwege die negatieve ef fecten op het milieu acht de Sep (Samenwerkende Elektriciteit Pro ducenten) het onderzoek naar de mogelijkheden van de opwekking van elektriciteit door kolenvergas- sing, waarvoor de Sep onlangs op dracht gaf, 'van groot belang'. Minder optimistisch De minister van economische za ken is blijkens zijn recente reactie op het Elektriciteitsplan van de Sep vooralsnog minder optimis tisch over de mogelijkheden van warmtekracht-koppeling. Hoewel de bewindsman in het goedkeu ringsbesluit het belang onder schrijft, stelt De Korte in één adem vast, dat hy de prognose van de Sep over warmtekracht 'in het licht van de huidige omstandighe den en verwachtingen onder schrijft'. En die voorspellingen zijn niet zo optimistisch. De Sep zegt in het Elektriciteitsplan '87 te verwach ten, dat op grond van de dalende energieprijzen alsmede door ver nieuwingen en verbeteringen van industriële processen, de economi sche voordelen het warmtekracht koppelingvermogen afnemen. Vooralsnog gaat de Sep daarom uit van een jaarlijkse toename van het particuliere warmtekracht-koppe- lingvermögen met ongeveer twee procent tot zo'n 2000 mW in 1998. Veel minder dus dan de 3000 mW die de Nederlandse industrie op veel kortere termijn als haalbaar ziet". De kerken van de gereformeer de gezindte in ons goede land hebben kennelijk aan zichzelf ge noeg. In de bijna 25 jaar van zijn bestaan heeft het Contactorgaan van de Gereformeerde Gezindte deze kerken geen stap nader tot elkaar kunnen brengen. Dat sombere beeld hing ds. L. J. Geluk uit Alphen aan den Rijn gisteren in Putten op tijdens de jaarlijkse conferentie van het contactorgaan. Geluk was tot voor kort voorzitter van de Gere formeerde Bond in de Hervorm de Kerk en predikant in Woer den. Hij reageerde in deze verga dering als mede-referent op een lezing van professor dr. W. van 't Spijker, hoogleraar kerkrecht aan de theologische hogeschool van de Christelijke Gereformeer de Kerken in Apeldoorn. Zelf was ds. Geluk ook enige jaren voorzitter van het bestuur van het Contactorgaan, dat in 1963 werd opgericht om door ontmoe ting en gesprek de eenheid bin nen de gereformeerde gezindte te bevorderen. De kerkelijke bedrijfjes, zei ds. Geluk, gaan gezapig voort, on danks de ontkerkelijking en de noden in de samenleving. "Denkt men echt, dat men straks in een soort christelijk getto on gestoord verder kan leven?" -Hij constateerde een soort 'meerderwaardigheidsgevoel' bij de kerken. Andere kerken wor den van minder allooi gezien. Geluk had daar een sprekend voorbeeld bij. Toen hij in 1984 nog hervormd predikant in Woerden was, nodigde hij, met goedvinden van de kerkeraad, de christelijke gereformeerde dr. T. Brienen uit om voor te gaan in een hervormde kerkdienst. De kerkeraad van Brienen ging met deze uitnodiging naar de classis Gorinchem. Die bestudeerde het verzoek, stelde een commissie in, maar verwees de uitnodiging uiteindelijk zonder resultaat te rug naar de kerkeraad van dr. Brienen. Deze besloot daarop zijn predikant vooralsnog geen toestemming te geven om in een hervormde dienst voor te gaan. Mede naar aanleiding daarvan zei ds. Geluk gisteren in Putten, dat hij geen enkele hoop meer heeft dat de gereformeerde belij ders ooit nog eens tot eenheid zullen komen, "tenzy de Heer van de kerk hen daartoe slaat". Van 't Spijker vond het een 'fa tale gedachte' dat er niets meer aan de kerkelijke verdeeldheid zou zijn te herstellen. Wel zal een 'reformatorisch reveil' nodig zyn. "De oproep tot herleving mag niet worden losgemaakt van een klemmend appèl op de ker ken om de eenheid daadwerke lijk te zoeken". "Het Samen op weg-proces van gereformeerden en hervormden in Nederland staat terecht onder onze kritiek, maar die kritiek wordt krachte loos door de verdeeldheid van al len die werkelijk gereformeerd willen zijn". Geloof In zyn Vastenbrief roept bis schop Ter Schure van Den Bosch de gelovigen op van hun geloof meer te getuigen "in een tijd dat geloof, christendom en kerk in toenemende mate weer stand en agressie oproepen". On der 'getuigen' verstaat hij: onbe vangen en ondubbelzinnig uitko men voor je geloof, aan anderen laten merken wat je ten diepste bezielt, laten zien wat de kracht bron van jouw leven is. "Dat vraagt wel moed én kennis van zaken". Ter Schure vindt, dat gelovi gen zichzelf 'vreugde en diep ge luk' onthouden door niet regel matig te biechten. "Want al is het sacrament van boete en verzoe ning moeilijk, waarbij wij heel dikwijls in onszelf een zekere weerstand moeten overwinnen, door dit sacrament te verwaarlo zen doen wij God tekort, die ons dit uit liefde gaf'. Het was de bis schop opgevallen dat jongeren die de weg naar de biechtstoel hebben gevonden, veel vrijer en ongecompliceerder tegenover de biecht staan. Katwijk. Met ingang van zondag 3 mei gaat de gerefor meerde kerk van Katwijk aan Zee regelmatig diensten van de Triumfatorkerk uitzenden via het plaatselijke kabelnet van de Vereniging Lokale Omroep Kat wijk (VLOK). Enkele maanden geleden bood de VLOK de Kat- wijkse kerken aan om op dit net kerkdiensten te verzorgen. De gereformeerde kerk en de her vormde deelgemeente 'De Rank' reageerden positief op dit aan bod. Overeengekomen is dat de ge reformeerde kerk vier diensten per maand zal uitzenden en de hervormde deelgemeente twee. Omdat 'De Rank' alleen een mor gendienst heeft, zal de gerefor meerde kerk de ene week een morgen- en de andere week een middaedienst uitzenden. De regeling geldt voorlopig voor een jaar. Verlenging is mo gelijk. Wat de gereformeerde kerk betreft wordt dit jaar vanuit de Triumfatorkerk uitgezonden, met de mogelijkheid van over schakeling naar de Vredeskerk, en volgend jaar zal dat omge keerd zijn. De kerktelefoon blijft functio neren zoals altijd. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Elburg L. Westland Amers foort; bedankt voor Scherpen- zeel (Geld.) A. van de Meer Wier- den. Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Am sterdam-Noord kandidaat H. R. Wey Kampen. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Beekbergen J. C. Weststrate 's Gravenpolder. - Drs. A. Brombacher, mede werker in het hervormde en ge reformeerde pastoraat in Ouds- hoorn-Ridderveld (Alphen aan den Rijn), wordt na de zomer vakantie pastor in Oosterhout (Noord-Brabant) voor het jeugd- en jongerenwerk vanuit de rooms-katholieke parochie, de gereformeerde kerk en de her vormde gemeente. Per 1 augus tus zal hij zijn werk hier beëindi gen. Jubileum. Ds. R. J. van de Hoef (58) in Bodegraven is op 15 april 25 jaar hervormd predikant. Op 22 april wordt hem in gebouw 't Anker een receptie aangebo den. Eind december 1982 kwam ds. Van de Hoef naar Bodegra ven. Zijn vorige standplaatsen waren Hierden, Papendrecht, Zeist en Harderwijk. Vredeskrant. De Vredes- krant van het Interkerkelijk Vre desberaad (IKV) verschijnt dit jaar voor het eerst al in mei. Tot nu toe kwam de krant altijd mid den augustus uit. IKV-kernen en plaatselijke kerken vonden dat te laat om de Vredesweek dege lijk te kunnen voorbereiden. De komende krant bevat onder meer een bijdrage van secretaris ds. W. R. van der Zee van de Raad van Kerken en een inter view met de Oostduitse theoloog dr. Heino Falcke. Het IKV bestaat dit jaar 20 jaar. Dat wordt op 29 augustus in Amersfoort gevierd. Kerkbezoek. Ging in 1982^ze ven procent van de leden van de Evangelische Kerk in Duitsland wekelijks naar de kerk, nu is dat dertien procent, volgens een pei ling van het Instituut voor Bevol kingsonderzoek in Allensbach, deze week gepubliceerd in het Westduitse weekblad 'Stern'. De onderzoekers komen tot de conclusie dat de kerk vooral bij protestanten en rooms-katholie- ken tussen 16 en 29 jaar aan aan trekkingskracht heeft gewon nen. Overigens zijn de rooms-ka- tholieken in Duitsland trouwer in de kerkgang dan hun Neder landse geloofsgenoten. Ging hier vorig jaar minder dan 20 procent wekelijks naar de kerk, in de Bondsrepubliek is dat percenta ge 39.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2