Een Eddy Murphy om snel te vergeten Flinke wind tegen Russische idioot in LVC \fergankelijke mensenlevens VRIJDAG 3 APRIL 1987 PAGINA 23 BIOSCOPEN 'The Golden Child'; regie: Michael Rit chie; hoofdrollen: Eddie Murphy, Char lotte Lewis en Charles Dance; theaters: Lido, Leiden en Euro, Alphen. Eddie Murphy is terug en dat zui len we weten, althans volgens de reclamecampagne voor 'The Gol den Child'. Wat ermee bedoeld wordt is onduidelijk. Het zal meer te maken hebben met het feit dat de tijd die je in de rij moet staan je nog lang zal heugen, dan met de film die alles behalve onvergetelijk Sinds '48 Hrs.\ 'Trading places' en vooral 'Beverly Hills cop' is Ed dy Murphy één van de grootste sterren van het witte doek. Zijn roem wordt nog versterkt door zijn carrière als zanger, komiek en en tertainer. Over de hele wereld zul len inderdaad complete volksstam men reikhalzend uitkijken naar zijn nieuwste film. De teleurstel- Van een verfrissend brutale en cynische grappenmaker is in 'The Golden Child' weinig terug te vin den. Murphy speelt de kinder vriend Chandler Jarrell die zich in Los Angeles bezighoudt met het opsporen van vermiste kinderen. Wanneer aan de andere kant van de wereld, in Tibet, een jongetje ontvoerd wordt, spreekt het voor zich dat Jarrell te hulp wordt ge roepen. Alle ongerijmdheden in het verhaal worden rechtgetrok ken door de aanwezigheid van bo vennatuurlijke krachten en profe tieën. Elke duizend generaties wordt er een kind geboren dat over magische krachten beschikt en het goede op aarde zal brengen. Demo nische krachten zijn er dan ook als een duveltje bij om het kind on schadelijk te maken. Overeenkom stig een oud orakel is Murphy de uitverkorene, want alleen degene die rein is kan het Gouden Kind redden. Een vloekende en onbeschofte Murphy als de ascetische redder van de Messias, dat kan leuk wor den! Helaas, de film put zich uit in kostbare locatie-opnamen in Nepal en geavanceerde special effects voor de satanische verschijningen. Het geheel oogt dan ook bijzonder mooi, mede dankzij Murphy's te- ten. Slechts één moment weet genspeelster Charlotte Lewis het leuke jochie dat het Gouden Kind speelt. Spanning is hoog stens voor het jeugdige publiek te vinden in het optreden van de dui vel en zijn handlanger. Op humor vergeten, kan men tevergeefs zitten wach- Murphy door het ongebruikelijke hanteren van een gebedsrol zijn fans aan het lachen te maken. Na mislukt 'Best Defense' is Eddy Murphy weer terugom snel te LEONARD ENGEL 'When the wind blows'; regie: J.T. Mura kami; naar het boek van Raymond Briggs; titelsong: David Bowie; muziek: Roger Waters. Een paar weken na de landelijke première is 'When the wind blows' reeds uit alle grote steden verdwe nen. In Leiden is de film nog niet te zien geWeest en wie hem toch niet wil missen zal zondag een bezoekje moeten brengen aan het pittoreske Greenwaytheater in Voorschoten. Waarom de film is geflopt is mij een raadsel. In 1982 publiceerde striptekenaar Raymond Briggs 'When the wind blows'. Het werd onmiddellijk een internationale bestseller. Een hoorspel- en toneel bewerking volgden snel. Atoombe wapening, de plaatsing van kruis raketten: het is anno 1987 niet meer zo'n heet hangijzer als een paar jaar geleden. Dankzij het vriendelijke gezicht van Gorbats- jov staat het publiek nu misschien minder open voor het doemden ken van 'When the wind blows'. Toch is de film om twee redenen de moeite waard. In de eerste plaats wordt het verhaal, ondanks de ernst van het onderwerp met de onderkoelde humor van de Engel sen verteld. In de tweede plaats maakt deze animatiefilm gebruik van nieuwe technieken die leiden tot een bijzonder resultaat. Het verhaal draait om het gepen sioneerde echtpaar Blogg, dat in een afgelegen huisje op het Engel se platteland woont. Jim maakt zich zorgen over de 'internationale situatie', terwijl Hilda rustig door het huis drentelt onder het motto dat het allemaal wel mee zal vallen. De schuin tegen de muur geplaat ste deuren, moeten volgens de overlevingshandleiding van de overheid voldoende zijn om de fall out te weerstaan. Het is typerend voor de hele film. Het echtpaar heeft een rotsvast vertrouwen in de autoriteiten, en weet absoluut niet waar het om gaat. De vorige oorlogen heeft En geland gewonnen, dus nu zal het ook allemaal wel goed komen. Er wordt zelfs met melancholie terug gedacht aan die goede oude tijd met oompje Jo Stalin en Churchill. Wanneer de bom gevallen is, wor den alle verschijnselen vergoelij kend verklaard. Tot op hun sterf bed praten ze alles wat krom is recht. Het is een aardige vondst via dit naïeve echtpaartje de veront rusting over kernwapens te spuien, maar dit grapje is te mager voor de vijfkwartier die de film duurt. Op vallend is de manier waarop opna men van een maquette van het huisje gecombineerd met de gete kende figuurtjes een realistisch ef fect bewerken. Dreigende beelden van raketten en donkere wolken worden voorzien van de onheil spellende tonen van Roger (Pink Floyd) Waters. Al met al een film die een groter publiek verdient. L.E. Eddy Murphy en Charlotte Lewiste zien inThe golden child'. 'Vroeger is dood'; regie: Ine Schenkkan; hoofdrollen: Jasperina de Jong, Max Croiset en Elise Hoomans; theater: Kijk- huis, Leiden. Is het zo dat een mens pas hele maal, intens levend voor je wordt op het moment dat hij dood is? Dat zegt Jasperina de Jong in het begin van 'Vroeger is dood'. Een film die gaat over aftakeling en dementie bij oude mensen. Dat Jasperina de Jong over veel acteertalent beschikt bewijst zij als debutante in deze film van Ine Schenkkan. Zonder veel woorden maar met een voortdurende wat vermoeide en trieste gelaatsuit drukking heeft ze de ontroerende sfeer uit het boek van Inez van Dullemen precies weten aan te ge- Jasperina de Jong speelt de schrijfster Inez van Dullemen. De dochter van een procureur-gene raal ziet hoe haar beide ouders langzaam aftakelen en hun waar digheid verliezen. De rollen zijn in de loop der jaren omgedraaid. De ouders hebben een kind ter wereld gebracht, het kind verzorgt de ou ders tot ze sterven. Behalve over de aftakeling en de mentie gaat 'Vroeger is dood' ook over de vergankelijkheid van het leven in het algemeen. Het is alle maal heel kortstondig, maar ook zo natuurlijk. Een eindeloze reeks van mensenlevens die in elkaar overlopen. Iedereen gaat dood, af takeling is daar een logische voor loper van. Wat Ine Schenkkan in de verfil ming van 'Vroeger is dood' iets heeft aangedikt zijn de steeds te rugkerende dagelijkse aspecten in ieders leven. Móéder klaagt over klachten aan haar blaas en zegt dat de zwangerschappen de mooiste perioden in haar leven zijn ge weest. Vervolgens zie je een jonger familielid in blijde verwachting die klaagt over haar blaas. Er zijn een paar minpunten in 'Vroeger is dood'. Ten eerste de wat al te ver doorgevoerde berus ting in alle ellende. Van Dullemen blijft gedurende de hele film toch een soort opgewektheid houden die wat ver gaat. Je zou je toch voorstellen dat ze zo af en toe de behoefte heeft om eens een flink potje te huilen. Ook in andere sce nes komt die kalmheid wat over trokken over. ERNA STRAATSMA. De maand april staat bij het Filmhuis LVC in het teken van verfilmingen van Russische litera tuur. Van een door het Amster dams Filmhuis onder de noemer 'DE IDIOOT' georganiseerd lande lijk festival, worden in Leiden zes titels vertoond. Klassiek De enige beperking die de orga nisatoren zichzelf hebben opge legd bestaat er uit dat gekozen is voor het werk van de vijf 'klassie ke' Russen: Dostojevski, Gogol, Tsjechov, Toergenjev en Tolstoi. Een recente hit als 'Oblomov', ge baseerd op de roman van Gontsja- rov ontbreekt dus. Verder wordt het programma gekenmerkt door een grote variëteit. Een Russische film uit 1926 gaat hand in hand met f;;een Japanse uit 1951, een Franse produktie uit 1959 wordt afgewis seld met een Amerikaanse uit 1935. DE IDIOOT heeft ze dus zeker niet allemaal op een rijtje staan. Het programma maakt als geheel een warrige indruk en het is een toeval lige verzameling niet altijd even goede films. - Van de films die in het Filmhuis LVC draaien zijn er drie gebaseerd op Dostojevski, twee op Tsjechov en één op Gogol. Woensdag 8 april wordt begonnen met Gogols 'De Mantel'. Het is een zwijgende film uit 1926 van de hand van de beken de pioniers Grigori Kozintsev en iLeonid Trauberg. Gogol schreef met 'De Mantel' een bittere satire over de ambtenarij. Een onbenul lig mannetje denkt dat hij van laag ste ambtenaar toch hogerop kan r komen als hij zijn versleten mantel verwisselt voor een nieuwe. Mee dogenloos maakt Gogol duidelijk dat wie als dubbeltje geboren is, nooit een kwartje zal worden. Wan neer het er even op lijkt dat dankzij zijn nieuwe jas inderdaad nieuwe werelden voor het klerkje open gaan, wordt hij van zijn jas be- Scène uit 'De Mantel' van Gogolwoensdag te zien in het Filmhuis LVC. roofd. Slechts vanuit het hierna maals kan hij als plaaggeest wraak nemen. De verfilming is bijzonder ge slaagd en wordt gekenmerkt door een zelfde creativiteit als de vele bekende Russische films van vlak na de revolutie. Een camera die met het personage mee de trap op holt, een camerastandpunt vanuit een personage, de introductie van een droom door middel van de stoom uit een theepot en zelfs de animatie van de mantel in een hal lucinatie van het ambtenaartje; het zijn deze dingen gekoppeld aan de expressionistische fotografie die van film een aangenaam schouw spel maken, zelfs bij het ontbreken van enige muziek op de geluids band. Diner Donderdag 9 april staat 'Piano Mecanique' van Nikita Michalkov, de maker van 'Oblomov', op het programma. Het is gebaseerd op Tsjechovs toneelstuk 'Platonov'. Platonov is halverwege de dertig, heeft moeilijkheden met zijn vrouw en is in het leven teleurge steld. Tijdens een groot diner in het landhuis van de generaalswe- duwe, reageert Platonov zijn fru straties op de aanwezigen af. 'Piano Mecanique' levert op iro nische wijze kritiek op de verloe derde burgerij. Michalkovs broer, Andrej Michalkov-Kontsjalovski, verfilmde ook een stuk van Tsje chov namelijk 'Oom Wanja' (te zien op woensdag 22 april). Deze sfeer tekening van het leven op een oud landgoed en de dromen van de be woners, schittert vooral door het acteren. Beide Tsjechov-verfilmin- gen zijn overigens regelmatig te zien geweest. Dat geldt zeker niet voor 'Haku- chi', de bewerking van Dostojevs- ki's 'De Idioot' door Akira Kurosa wa. Onder het motto "een echt goed mens lijkt op een idioot", wordt het verhaal verteld van een Christusachtige figuur die alleen het beste wil, maar daarmee toch een hoop haat en nijd veroorzaakt. Vergt de drie uur durende prent enig uithoudingsvermogen, bij tijd en wijle vergast Kurosawa ons op ongeëvenaarde staaltjes van zijn meesterschap. Een dag na 'Hakuchi', namelijk op donderdag 16 april, draait een andere verfilming van 'De Idioot', gemaakt door de Rus Iwan Pyrjew. Hij baseerde zich in tegenstelling tot Kurosawa slechts op het eerste deel van de roman. Toch zal het leuk zijn beide films met elkaar te vergelijken. Donderdag 23 april be sluit "Pickpocket' van Robert Bres son het festival. Het is een prachti ge bewerking van 'Schuld en boe te', geheel in de eigen stijl van Bresson. Helaas zal men voor een vergelijking met Von Sterbergs 'Crime and Punishment' een be zoekje aan een andere stad moeten brengen. L.E. FILMS OP VIDEO De broers David en Jerry Zuc- ker en hun vriend Jim Abrahams hebben naam gemaakt als tekst leveranciers die werken onder het motto: elke tien seconden een grap. Ze waren onder meer verantwoordelijk voor films als 'Kentucky fried movie', 'Airpla ne' ('Flying high'), 'Top secret' en 'Ruthless people'. Tussen de be drijven door schreven ze ook een televisieserie waarvan ze een aantal afleveringen regisseerden. Die serie heette 'Police £quad'. Esselte CIC heeft drie afleve ringen van de serie gebundeld, een tweede cassette met afleve ringen is uitgebracht onder de ti tel More police squad'. Aanbe volen voor wie op een druilerige dag eens lekker wil lachen. Horror en humor zijn twee genres die elkaar in de regel niet verdragen. Soms gaat het goed en valt er om een horrorfilm heel wat af te lachen, tevens kan er worden gegriezeld. 'House' van Stephen C. Miner is goed ge maakt, knap griezelig en zeker in het tweede deel erg leuk. Vooral het gebruik van de muziek is op vallend. Uitgebracht door Vi- deoscreen. Een film die een thriller had moeten worden is 'Scalpel' van John Grissmer. Een chirurg geeft een verminkt meisje het ge zicht van zijn dochter om een dikke erfenis te kunnen krijgen. Na een tijdje duikt de echte dochter op en dat geeft proble men. De plot is heel behoorlijk, maar echt spannend wordt het niet. Van RCA. Dezelfde distributeur zorgt voor 'The karate Kid 2' van John Avildsen met Ralph Macchio en Noriyuki 'Pat' Morati. Deel twee waarin de Kid in Japan terecht komt is een stuk minder sterk dan deel een. Heel aardig is Ralph Macchio in 'Crossroads' als de gitarist die op zoek gaat naar de blues en een tocht door Amerika maakt met een prachtig spelende Joe Sene ca. Hij speelt de oude bluesman Willie Brown. De 'Blues Kid' is deze film wel eens spottend ge noemd. Het verhaal heeft inder daad elementen van 'The karate Kid' in zich, maar in de film wor den behartenswaardige dingen over de blues gezegd en de regie van Walter Hill is uitstekend. PETER DE ZWAAN (OP)NIEUW 'When the wind blows' - Greenway, Voorschoten 'The golden child' - Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Haunted honeymoon' - komische griezelfilm met Gene Wilder - Lido, Noordwijk 'Link' - City, Katwijk 'Show girls' - City, Katwijk BLIJVERS 'Iris' verpakking Alphen 'Field of honor' overlevingsdrama in Korea - Trianon, Leiden 'Children of al lesser God' - een blik in de stille wereld van doven - Lido, Lei den 'No mercy' - Jeroen Krabbé als en gerd in politiefilm - Luxor, Leiden en Euro, Alphen 'The mission' - meeslepend melodra ma over missiewerk - City, Katwijk Leiden 'Ruthless people' - Bette Midler in uit bundige komedie - Lido, Noordwijk 'Dutch Treat' - meidengroep Dolly Dots in vermeende komedie - Tria non, Leiden 'Crocodile Dundee' - Australische woudloper verbaast zich in New York - Lido, Leiden 'Speurneuzen' - Sherlock Holmes op 'Flodder' - a-sociale familie belandt bij wijze van experiment in een kou- we kakbuurt - Lido, Leiden, Green way, Voorschoten en City, Katwijk 'Circus op stelten' - City, Katwijk 'Assepoester' - Greenway, Voorscho ten SEKSFILMS 'Met seks meer mans' - Rex, Leiden NACHTFILMS 'Meisjes van Manhattan' - Rex, Lei den. 'Suzie Superstar* - Euro, Alphen 'Gevoelige snaren' - Euro, Alphen The golden child* - Euro, Alphen. 'No mercy' - Euro, Alphen DEN HAAG 'Blonde Dolly' - Babyion (471656), 16 jr. 'Peggy Sue got married' - Asta (463500) al. 'Children of a lesser God' - Babylon, al. 'Crocodile Dundee' - Asta, al. 'The Fly' - Babylon, (471656), 16 jr. 'The fourth protocol' - Asta, 16 jr. 'Color of money' - Cineac, al. 'No mercy' - Cineac (630637), 12 jr. 'Iris' - Euro (667066), Metropole, al. 'The golden child' - Metropole, Odeon, 12 jr. 'Round midnight' Metropole, al. 'Back to school' - Odeon (462400), al. 'Night of the creeps' Cineac, 16 jr. 'Girls for sale' Le Paris (656402), 18 jr. 'Talk dirty to me (3)' - Le Paris, 18 jr. 'Night dreams' - Le Paris, 18 jr. 'La traviata' - Metropole, al. 'A nightmare on Elmstreet (2)' - Odeon, 16 jr. AMSTERDAM 'The fourth protocol' - Bellevue Cine rama (234876), 16 jr. 'Peggy Sue got married' - Alfa (278806), al. 'Betty Blue' - Alfa, 16 jr. 'A room with a view' - Alhambra (233192), al. •Color of Money' - City (234579), al. •The Fly' - Cinerama (234876/266227), 16 jr. •Blonde Dolly' - Alfa, 16 jr. 'Crocodile Dundee' - Alfa, al. "The color purple' - Calypso, (234876) al. •Children of a lesser God' - Calypso, al. 'Ecstacy girls' - Parisien (246549), 18 al. 'Storia d'amore - Cinecenter, 16 jr. 'Clockwise' - Cineac (243639), al. 'Back to school' - City (234579), al. 'Fellini's Casanova' - Kriterion (231708), 16 jr. 'Round Midnight' - Kriterion, Alham bra, al. 'Down by law' - The Movies (245790), 16 jr. 'She's gotta have it' - The Movies, 16 jr. 'Tempo de morir' - The Movies, 16 jr. 'A room with a view' - Tuschinski (262633), 16 jr. 'Flodder' - Tuschinski, al. 'De Aanslag' - Tuschinski, al. 'Iris' - Tuschinski, 12 jr. The Mission' - Tuschinski, al. The golden child' - Tuschinski, Cine- ia, 12 jr. al. 'Mona Lisa' - City, 16 jr. 'Field of honor' - City, 12 jr. 'No mercy' - City, 12 jr. 'A nightmare on Elmstreet (2)' - City, 16 jr. 'Caravaggio' - De Uitkijk (237460), 16 jr. 'Desert bloom' - Cinecenter, al. 'Night of the creeps' - City, 16 jr. 'La femme de ma vie' - Cinecenter, 16 TELEVISIE De bekende musical 'A star is born', met in de hoofdrollen Ju dy Garland en James Mason, is zaterdag op Nederland 1 (20.28 uur). Een jonge actrice maakt een snelle carrière in Hollywood; haar oudere echtgenoot heeft zijn roem overleefd (20.28 uur). Op het andere net is 'The last re make of Beau Geste' met onder anderen Marty Feldman. Hij is de lelijke tweelingbroer van de mooie Beau. De film is een persi flage op 'Beau Geste' uit 1939 met Gary Cooper. Leuk is de scè ne waarin Marty Feldman met zijn voorganger Gary Cooper praat (Nederland 2; 21.12 uur). 'Andrej Rubliyov' is een oudje van de onlangs overleden regis seur Andrej Tarkovsky. Het is het verhaal van een een bekende Russische ikonenschilder (1360- 1430), een van de grootste kun stenaars van de Russische mid deleeuwen (BBC 2; 22.30 uur). Zondag brengt BBC 2 'Whistle down the wind' (16.00 uur). Een verhaal over de onschuld van de kinderjaren; hoofdrollen van Hayley Mills en Alan Bates. De zelfde avond op Nederland 1 is 'The window'. Een Amerikaanse zwart/wit film uit 1949 over een jongen die getuige is van een moord bij zijn buren. Zijn ouders geloven hem niet. Op een avond laten ze de jongen alleen thuis (20.55 uur). 'Obsession' is een film van Brian de Palma, gebaseerd op 'Vertigo' van Alfred Hitchkock. Cher, te zien in 'Come back to the five and dime Jimmy Dean'. (foto GPD) Het geluk in een gezin wordt ver stoord door de ontvoering van vrouw en kind. Pas na jaren komt er een ontknoping in de zaak. Dinsdag te zien op Neder land 1 (14.30 uur). Op BRT 2 is donderdag te zien 'Come back to the five and dime Jimmy Dean' (20.20 uur). Een groepje fanatieke vrouwelijke fans van James Dean komt op zijn 20ste sterfdag bijeen. Oude herinneringen en een paar dra matische geheimen komen ter sprake. Met onder anderen Cher en Karen Black. FILMHUIZEN Het met drie Oscars bekroonde 'Hannah and her sisters' is tot en met zondag te zien in het Film huis LVC (21.15 uur). Een kome die over drie zusters in Brooklyn. Woody Allen ontving een Oscar voor het scenario, Dianne Wiest voor de beste vrouwelijke bijrol en Michael Caine voor de beste mannelijke bijrol. Woensdag (20.00 en 22.15 uur) en donderdag (21.15 uur) draaien in het Film huis de verfilmingen van de be roemde Russische boeken 'De mantel' en 'Piano mecanique' (zie elders deze pagina). In het LAK-theater begint maandag een mini-festival met als thema Latijns Amerika. Maandag draaien 'Bye bye Bra- sil' (20.00 uur) en 'Erendira' (22.00 uur); dinsdag worden 'Or- feu negro' (20.00 uur) en 'Frida, naturaleza viva' (22.00 uur) ver toond. Dezelfde dag is er ook een lunchvoorstelling met twee kor te Nederlandse films. 'Adelbert' van Dick Maas begint om 12.15 uur en 'Smart' van Joost Kraa- nen om 12.50 uur. Tot en met zondag draait in het Kijkhuis 'Once upon a time in America' van Sergio Leone (20.00 uur), met in de hoofdrol Robert de Niro. Vier vrienden groeien op in de wereld van mis daad tijdens de 'roaring twen ties'. 'Het teken van het beest' is maandag in het Kijkhuis (20.00 en 22.15 uur). Een plattelands drama van Pieter Verhoeff, waar in Gerard Thoolen als Friese klompenmaker die vier veld wachters neerschiet om zijn ge zin te beschermen. Een op waar heid gebaseerd verhaal. Het suc cesvolle 'Mishima' van Paul Schrader is dinsdag te zien (20.00 en 22.15 uur). Het is het levens verhaal van Yukio Mishima, een beroemd Japans schrijver en voorvechter van het herstel van het oude Japan. Woensdag draait 'Watership down' in het Kijk huis (20.00 en 22.15 uur). Een ani matiefilm over een groepje konij nen dat op de vlucht gaat voor de oprukkende beschaving. In de kapelzaal van K&O wordt dinsdag 'Games of love and lonelyness' vertoond. Een Noors/Zweedse film over inge wikkelde liefdesperikelen (20.15 uur).

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 23