'Ook deze generatie wil winnen' Jan Arnouts nog steeds kansrijk IJshockeyteam doet pas terug Blanchard niet in actie Ron Spelbos voorlopig uitgeschakeld Vairo steunt plan NIJB Teun van Vliet, exponent van de nieuwe lichting 'Politiek van de openheid' in de sport van toepassing Uitverkoop bij Telstar Vanderaerden wint 'De Panne' VRIJDAG 3 APRIL 1937 SPORT PAGINA 17 CAIRO (ANP) - Jan Arnouts speelt bij de wereldtitelstrijd driebanden in de Egyptische hoofdstad Cairo nog steeds mee in de strijd om de medailles. De speler uit Etten-Leur behaalde gistermiddag zijn tweede overwinning. In de vierde ronde versloeg hij met groot verschil de Egyptenaar Diab: 50-27 in 49 beur ten. Net als alle andere wedstrijden in Cairo, was ook die van Arnouts en Diab van weinig opzienbarend gehalte. Na twintig beurten waren beide driebanders nog niet verder gekomen dan zeven respectievelijk zes caramboles. Tien pogingen meer hadden de score niet al te zeer gewijzigd: 13-10. Op' dat mo ment achtte de Nederlander blijk baar de tijd rijp iets van zijn klasse te laten zien. In tien beurten maak te hij achttien caramboles en zorg de er door dat de Egyptenaar zich geslagen wist. Het duurde echter nog tot de 49ste beurt alvorens de Westbrabander het duel beëindig de. Voor de Oostenrijker Franz Sten zei kwam het toernooi vroegtijdig ten einde. De finalist bij het vorige week gehouden wereldkampioen schap anker-kader 71/2, klaagde woensdag al over een hardnekkige verkoudheid die vergezeld ging van pijn in de nek. Consulten bij verschillende Egyptische artsen, gaven uiteenlopende adviezen. Toen de klachten niet vermindér- Milaan winnaar van Europa Cup LAUSANNE (ANP) - Milaan heeft gisteravond de Europese basket balbeker voor landskampioenen veroverd. In de eindstrijd versloe gen de Italianen Maccabi Tel Aviv met 71-69. Voor Milaan betekende de triomf in de Zwitserse stad de tweede Europese beker voor lands kampioenen in de historie. Eerder ging de belangrijkste beker in 1966 naar Milaan. Dé eindfase in het duel tussen Europa's sterkste basketbalteams,- was uitermate enerverend. In de slotfase leek van alles mo gelijk. Zowel de Italianen als de Is raëliërs kregen voldoende moge lijkheden de score in hun voordeel te beslissen. Maar niemand had in de slotfasé de kracht nog over iets te forceren. Ook de belangrijkste man aan Italiaanse zijde, Meneg- hin, niet. Hij slaagde er in tien se conden voor tijd een dunk te mis sen. Gelukkig voor de met kramp rondlopende Italiaan, deden de Is raëlisch het niet veel beter. De wanhoopspoging in de slotsecon den, kwam terecht in de handen van McAdoo, een van de Amerika nen bij de Italianen. Milaan (Ita) - Maccabi Tel Aviv 71-69 (33-36). Scheidsrechters: Douvis (Grie) en Zuch (Zwi), toe schouwers: 10.000. Scorers: Milaan - D'Antoni 7, Premier 21, Meneghin 4, McAdoo 19, Barlow 20. Maccabi - Lassof 4, Berkowitz 9, Lippin 1, Jamehee 15, Magee 1*6, Johnson 24. DEN HAAG (ANP) - Noë Cruciani, de Italiaanse halfzwaargewicht die was aangewezen als officieel uitda ger van Alex Blanchard, de Euro pese kampioen, heeft zich afger meld voor het titelgevecht, dat vóór 3 mei zou moeten plaats vin den. Henk Ruhling, de manager van Blanchard, heeft dat donderdag defintief uit Italië vernomen. Vol gens Ruhling voelt Cruciani meer voor een gevecht om het junior we reldkampioenschap in het half zwaargewicht van de WBC. De World Boxing Council heeft dit nieuwe wereldkampioenschap in gesteld voor boksers, die van de elfde tot de twintigste plaats op de wereldranglijst staan. Alex Blanchard bokst 24 april overigens in Abidjan (Ivoorkust) over tien ronden tegen de Frans man Jean-Marie Emebe. den en de Oostenrijker uit het scala van medicijnen geen wijs. meer kon worden, besloot hij naar huis te gaan. Belangrijk voor Arnouts in het streven naar een medaille, was ook het verlies van de Egyptenaar Saad. Na drie partijen stond de Afrikaan tweede achter de Zweed Torbjöm Blomdahl. Maar de on verwachte nederlaag tegen de Me xicaan Bone, deed hem een aantal plaatsen duikelen. Het Egyptische publiek kreeg gisteren na het verlies van Diab en Saad nog een teleurstelling te ver werken. De pas 23-jarige, op een wereldkampioenschap debuteren de El Missiry, liep tegen de gerouti neerde Amerikaan Sims tegen zijn tweede nederlaag op. Voornaamste reden van de nederlaag van de Egyptenaar was zijn gebrek aan er varing. In de slotfase behield de Noordamerikaan, die vaker onder spanning heeft gespeeld, de zenu wen het best in bedwang. In de 76ste beurt maakte hij de partij uit. Na verlies tegen Polen CANAZEI (ANP) - Voor het nationale ijshockey is ver bui ten de landsgrens een einde gekomen aan een gedenk waardig seizoen. Drie weken nadat de Nederlandse bond (NIJB) een stap vooruit deed door de in opspraak geraakte voorzitter Freddie Schweers te vervangen door Sjoerd Feenstra, deed het A-team een pas terug. De selectie van coach Lou Vairo omschreef het zo: „Nederland is Berteling mist i C-poule. i kans voor Oranje in het treffen met Polen. Door de nederlaag belandde Oranje in de degradeerde uit de B-poule, de op één na hoogste internationale klas se. Zelden was zo vroeg in een B- toernooi bekend, wie de degradan ten zouden zijn, al werd van China niet anders verwacht. In het Noorditaliaanse dorp Cana- zei heerste gisteren in het Neder landse kamp een tweeslachtige stemming: enerzijds de ontgooche ling, die na de met 0-3 verloren wedstrijd tegen Polen in de kleed kamer gepaard ging met fikse huil buien, anderzijds de blijdschap over het goede spel van Nederland. De Poolse trainer Lescek Lejczyk AMSTERDAM (GPD/ANP) - Ajax zal er rekening mee moe ten houden dat het volgende week woensdag tegen Real Za- ragoza niet over Ronald Spel- bos kan beschikken. De verde diger, die woensdagavond in het bekerduel tegen Vitesse ge blesseerd raakte aan zijn rech terknie, heeft tot zaterdag een loopverbod opgelegd gekre gen. Naar het zich laat aanzien heeft Spelbos een kneuzing aan een buitenband van de knie op gelopen. Morgen zal het ge wricht door chirurg Groot op nieuw worden onderzocht. De Ajacied zelf sluit niet uit dat er sprake is van een ingescheurde knieband. „Foto's hebben al leen uitgewezen dat de band niet helemaal is afgescheurd. Maar of het slechts een kneu- zing betreft, dat is nog niet met zekerheid te zeggen". Spelbos werd eergisteren het slachtoffer van een onbesuisde actie van Vitesse-speler John van den Brom, die ontsnapte aan een kaart omdat scheids rechter Van der Niet de voor- deelregel toepaste. „Die jongen kwam in, terwijl hij van z'n le ven niet meer bij de bal kon", zegt Spelbos. „Een wilde actie, maar daar lig ik niet zo wakker van. Ik ben ook geen lieverdje, het is geven en nemen in het profvoetbal. De blessure komt me alleen vervelend uit, een week voor Zaragoza. Zoals ik me nu voel, kan ik het me na melijk niet voorstellen dat ik in Spanje al weer kan spelen". Zowel Ajax als PSV zal in de competitiewedstrijden van dit weekeinde één vaste basis kracht moeten missen. In de uitwedstrijd tegen Go Ahead Eagles is bij Ajax Johnny van 't Schip niet beschikbaar. Hij kreeg tegen PSV zijn derde ge le kaart en moet één wedstrijd toekijken. Dat is ook het geval met Eric Gerets. De twee gele kaarten in de wedstrijd tegen Ajax, die leidde tot het voortij dige vertrek van de PSV-er, is de Belg bij de routine-afhande ling van de zaak komen te staan op één wedstrijd onvoorwaar delijk. CANAZEI (ANP) - Voor Lou Vairo was het ijshockeytoernooi om het wereldkampioenschap in de B-groep een frustrerende ge beurtenis. Die opvatting ver woordde de Amerikaanse coach in Nederlandse dienst gisteren, nadat Nederland ondanks goed spel was gedegradeerd. Toch wil hij het liefst als bondstrainer aanblijven. Vairo heeft aanbiedingen op zak van Nederlandse, Zwitserse en Ita liaanse clubs. Hij denkt een func tie bij een vereniging te kunnen combineren met een baan bij de Nederlandse IJshockey Bond (NIJB). Voor half april wordt de beslissing verwacht. Vairo zal zich inzetten voor het drie-jarenplan, dat technisch di recteur Dummy Smit heeft opge steld. Smit wil feitelijk, dat de Nederlandse eerste divisie uit zes in plaats van de gebruikelijke acht of tien clubs bestaat. Vol gens Smit moet in elke team een evenredig aantal internationals spelen: „Ik weet, dat daarvan het komende seizoen niets terecht r het Nederlandse ijshoc- BAARLE-HERTOG - Als exponent van de nieuwe lich ting bewees hij lange tijd het gelijk van de gevestigde orde. Na zijn spraakmakende tweede plaats in de Milaan-Sanre- mo van 1985, die (toevallig?) werd gewonnen door routi nier Hennie Kuiper, voldeed Teun van Vliet exact aan het beeld dat de 'oude hap' zich van de jeugd heeft gevormd. Wanneer het karakter, of beter ge zegd het gebrek daaraan, van jonge coureurs aan de orde was viel meer dan eens de naam van Teun van Vliet. De kritiek Van de met zoveel lauwerkransen omhangen oude garde werd maar al te graag gë- staafd met de verwijzing naar zijn terugkeer in de absolute t teit. door Fred Segaar Hoewel de derdejaars professio nal uit de ploeg van Peter Post vo rig seizoen enkele keren 'kort fi nishte', kon hij zijn prestatie in de Primavera niet meer evenaren en daarom werd hij afgeschilderd als een ééndagsvlieg. Die aan het be gin van dit wielerseizoen tijdens de eerste de beste 'echte' wedstrijd toch een langere levensduur bleek te hebben. In de Omloop Het Volk verraste Van Vliet (25) de 'gouden generatie' met eèn overwinning. In de etappewedstrijd Tirreno- jaren. "Hij Adriatico en later in Milaan-Sanre- mo bevestigde hij zijn goede vorm. Het bewijs daarvan is terug te vin den in het Superprestigeklasse- ment, dat op de eerste plaats de naam van Van Vliet vermeldt. Dat heeft hem tot één van de kansheb- MUNCHEN (SID/DPA) - De door partijleider Gorbatsjov gepro pageerde „Glasnost", de politiek van de openheid, begint nu ook in de Russische sport door te dringen, gisteren kwam de West- duitse handbalclub TSV Milbertshofen met voor Duitse begrip pen uniek nieuws. De professionele vereniging heeft twee Russi sche toptrainers, bondscoach Anatoli Jevtoesjenko en diens ge doodverfde opvolger Joeri Klimov, in dienst genomen. Opval lender is echter, dat Milbertshofen een keus mag doen uit twee spelers van het wereldkampioensteam van 1982, Alexander An- pilogov ofOleg Gagin, om volgend jaar in de Bundesliga te spe len. De export van technische kennis via het uitzenden van coaches werd al eerder door de Sowjet-autoriteiten bevorderd. Albert Asarjan was en Boris Orlov is actief op Papendal bij de begelei ding van de meisjes van het Nederlandse turninternaat. Actieve sporters werden echter lange tijd niet uitgezonden. In de Noord- amerikaanse ijshockey-competitie speelden ooit enkele Russi sche trainer-spelers. Milbertshofen kwam tot zaken met Marat Gramov, de waarnemend voorzitter van het sportcomité van de Sowjet-unie. Manager Gerd Butzeck kwam ook tot andere opvallende zaken met de Russische autoriteiten. In de halve finales van de Euro pese bekertoernooi spelen de handbalteams van Kaunas en Minsk met Europese shirtreclame. Backershoff, voorzitter van Milbertshofen,' omschreef de geslaagde onderhandelingen in Moskou als een doorbraak. Russen moeten na Roemenen, Polen en Joegoslaven de nieuwe attracties worden in de Westduitse handbalcompeti tie. 021640 bers gemaakt voor de zondag te verrijden Ronde van Vlaanderen. "Op het moment is de vorm er en daarom heb ik ook gekozen voor de Vlaamse wedstrijden, in plaats van de Waalse klassiekers die later in het seizoen zijn. Je weet immers nooit hoe lang je goed blijft", zegt Van Vliet. De renner die zijn carriè re begon in Belgische dienst bij Verandalux leest in dit geval voor uit eigen werk. Want vorig seizoen, toen de Post-trein veranderde in een boemeltje, maakte hij kennis met de andere kant van de wielren nerij. "Nu gaat het wel goed en dus is het vereiste om de vorm vast te houden. Ik kan niet te lang teren op m'n zege in de Omloop Het Volk. Ik heb nog een hoop waar te maken". Woorden die Peter Post als mu ziek in de oren zullen klinken. Als geen ander bekritiseert hij de 'aan stormende' jeugd, die volgens hem de bezetenheid mist van renners als Hennie Kuiper, die net als Raas, Knetemann en Zoetemelk is opge groeid in de na-oorlogse opbouw- y is keihard voor ons, ook voor zichzelf', doelt Van Vliet op de Amstelveense ploeglei der. "Inderdaad kon je vroeger de armoede ontvluchten door te gaan fietsen, maar daar is nu geen spra ke meer van. De ww is geen vetpot, maar je kan er toch redelijk van le ven. Natuurlijk is deze generatie anders dan die van toen, niaar ook wij doen er veel voor". Teun van Vliet viert zijn overwinning in de Omloop Het Volk. "Nu moet ik de vorm vast z Rommeltje "Vorig jaar was het een rommel tje in onze ploeg", verwijst hij naar zijn 'afwezigheid'. "Er ontstond ir ritatie en wrijving omdat de suc cessen achterwege bleven. Ieder een reed met een boos gezicht. We werden nerveus en hadden ook nog eens met veel pech te maken. Zelf had ik vorig jaar een hele an dere rol dan nu. Ik had meer de in tentie om Vanderaerden te helpen. Misschien waren de verwachtigin- gen wel te hoog gespannen. Nu is de situatie heel anders", aldus de in Baarle-Hertog, een Belgische enclave in Brabant, woonachtige Van Vliet. "Iedereen heeft er weer vertrou wen in. Dat heeft misschien ook wel te maken met de veranderde tactiek. We werken niet echt met een vaste kopman. De renners die zich goed voelen, worden be schermd. Het is voor ons het jaar van de waarheid. De contracten lo pen af, dus moeten we knokken voor ons plekkie. Het belangrijkste is dat ik steeds van voren rijd, al zou het heel mooi zijn als er nog een zege uit voortvloeit". Dit alles dus met het oog op de contractbesprekingen, die volgens Van Vliet "een spel van vraag en aanbod" zijn. "Het is afhankelijk van de aanbiedingen die je van an dere sponsors krijgt. Maar voorlo pig zit ik hier goed. Bij Post is alles goed geregeld. Ik krijg mijn geld keurig op tijd en ga er van uit dat ik een verbeterd contract voorgelegd krijg. Dat is een ongeschreven wet als je een klassieker hebt gewon nen". Waarna hij opnieuw wijst op de betrekkelijkheid van een overwin ning, zoals hij dat direct na 'Gent- Gent' ook al had gedaan. "Ik zal steeds van voren moeten rijden. Dan heb ik straks iets om op terug te wijzen". Om vervolgens de wijk te nemen naar Italië? "Ik rijd er graag. De Giro is me vorig jaar goed bevallen. Alles is er goed ge regeld. Je hoeft niet zoals in de Ronde van Frankrijk elke ochtend om zeven uur op om eerst een eind met de trein te reizen". Voetballers "Voor de helft van wat Gullit krijgt, zou ik het zeker doen", schertst Van Vliet, die nadrukke lijk stelt "dat voetballers het veel gemakkelijker hebben dan wiel renners. Wat doen ze er nou voor? Als ze twee keer in de week moe ten spelen, dan hoor je ze al klagen. Maar ze gaan 's avonds wel nog een keer lekker de stad in. Dat is er bij mij niet bij. Ik ben blij als ik in mijn bed lig. Dan ben ik dood op". Van Vliet kan echter niet de in druk wekken een gepassioneerd renner te zijn zoals Adrie van dér Poel dat is ("Het is een mooi be roep, maar als ik een miljoen per jaar kon verdienen met niets doen, dan bleef ik lekker thuis zitten"). Het zou ook zo kunnen zijn dat hij uitzonderlijk veel klasse heeft en er om die reden minder voor hoeft te doen dan zijn tegenstrever uit de ploeg van Jan Gisbers. "Ik weet niet waar mijn grenzen liggen", zegt Van Vliet. Een ant woord waarin met een beetje fanta sie een dubbele bodem kan wor den gevonden. Want sportieve prestaties wekken de belangstel ling op van buitenlandse ploegen. "Als ik weg zou gaan, zou het voor het geld zijn. Niet voor het sportie ve element, want een overwinning in Italië is hier niks waard. Je raakt uit de picture. Dat is de afweging die je moet maken". "Succes hangt vaak van kleine dingetjes af. In de Omloop Het Volk was de vorm er. Toen bleek ik ook op de kasseien te kunnen rij den. Als je je goed voelt, denk je: 'Ha, daar is weer een strook'. Als het slecht gaat, dan baal je er juist van. Ik ben twee keer aan Parys- Roubaix begonnen, maar heb hem nog nooit uitgereden. Als ik zie dat het niets kan worden, dan kies ik liever voor de warme ploegleiders- auto. In zo'n wedstrijd rijd je per slot van rekening voor de eerste plaats en nergens anders voor". Dat wil ook Hennie Kuiper.;. VELSEN (GPD) - Gisteravond heeft de selectie van Telstar te ho ren gekregen, wie voor volgend seizoen mag blijven en op wiens aanwezigheid geen prijs meer wordt gesteld. Van de zestien spe lers uit de A-categorie zijn er slechts vier overgebleven, te weten Jerry de Jong, Koos Kuut, René Panhuis en Cees Schoo. Wellicht wordt Bert de Meijer alsnog de vijf de. Met hem volgt een nader ge sprek. Die strijdwijze hanteert hij ook zondag in de Ronde van Vlaande ren, een klassieker waaraan hij als zogenaamd beschermd renner be gint. Dat terwijl hij nooit eerder op de deelnemerslijst stond. "Er zijn Vele kanshebbers. De top is breder geworden. In de nieuwe generatie zitten een heleboel goede coureurs. We zijn misschien anders dan die ouderen, maar ook wij willen graag hier de vechtmeester, maar ook de pechmeester geweest". Het onge luk zat hem voornamelijk in het wegvallen van Tony Collard, de beste aanvaller. In het tweede duel, zaterdag tegen Italië, liep hij een ernstige enkelblessure op. Collards afwezigheid scheelde aan zienlijk in de score. Na de 6-6 tegen Oost-Duitsland verloor Oranje met twee doelpunten verschil van Ita lië, Oostenrijk en Frankrijk. Zelfs het doorgaans gemakkelijk scoren de Polen won met gering verschil. Nederland speelde ten minste een klasse beter dan vorig jaar in Eind hoven. Maar het schoot er niets mee op in het toernooi met één indirecte en drie rechtstreekse kwalificatie plaatsen voor de Winterspelen van Calgary. Dat kwam niet alleen door pech. Ook het gebrek aan kwaliteit en de onduidelijke situatie rond de doellieden Hoogendoorn en Bruy- sten speelden een belangrijke rol. Wat het eerste betreft, de Oosteuro- pese en de Westerse, op Canadese leest geschoeide niveaus lagen veel hoger dan het bijna „pure" Neder landse peil. Rond de keepers heeft zich een mi ni-drama afgespeeld. Hoogen doorn was feitelijk de eerste man. Na het openingsduel tegen Oost- Duitsland werd hij gepasseerd. Te gen Italië kwam hij bij een achter stand van 1-5 op het ijs ten koste van Bruijsten.. Nederland leefde op. Hoogendoorn heroverde zijn plaats, maar werd later op verzoek van de spelers uit het team ge haald, omdat hij hen na de wed strijd onredelijk hard zou hebben aangepakt. Hoogendoorns hou ding paste niet in de lief-zijn-voor- elkaar-gedachte, die in de 22 man tellende selectie heerste. Omdat de Hagenaar volgens Vairo niet per fect speelde, kreeg Bruijsten tegen Frankrijk de voorkeur. Door het verlies van 3-5 en het slijten van de wrok jegens hem werd Hoogen doorn tegen Polen opgesteld. Hij speelde niet goed, maar erg goed. „Als Hoogendoorn meteen op zo'n hoog niveau zou hebben gespeeld, hadden we zes of zeven punten be haald", zei Vairo. „De jongens in het doel hebben geen punt voor ons verloren, maar ook niet gewon- De Amerikaan was eerlijk genoeg toe te geven, dat de degradatie aan meer te wijten was dan aan zwakke sluitposten. In de verdediging ont brak een ijshockeyer met voldoen de overwicht voor het uitzetten van de lijnen. Het uitbuiten van man-meersituaties gebeurde te weinig. Er werden nog te veel straf fen opgelopen. De Nederlanders konden niet wennen aan de stren gere internationale arbitrage-eisen. Tegen Polen liepen de Nederlan ders weer eens enkele onnodige strafminuten op. Die ontregelden het beslist niet slechte spel. Polen, dat een dag eerder met 6-2 won van Frankrijk, maakte een matte in druk, die voor Nederland echter al „heftig" genoeg was. In de uiterste poging de eer aan zich zelf te hou den kreeg Nederland genoeg kan sen. Van Gerwen, tussen Koop- mans en Toren, miste net als Wen- sink, Berteling en Stoer overtui ging en nauwkeurigheid. De Polen beperkten zich tot uitval len, die na de eerste periode tref fers opleverden van Morawiecki, Kwasigroch en uitblinker Stop- czyk. Door de verwachte zege van de Oost-Duitsland op China werd de degradatie* 's avonds een feit. Tegen Noorwegen en China (zon dag) kan Oranje zich troosten met een zege, die nog iets goed maakt in het toernooi, waarin Nederland had verwacht zich voor Calgary te kunnen plaatsen. DE PANNE (ANP) - Eric Vande raerden steekt drie dagen voor de Ronde van Vlaanderen in een uit stekende vorm. De Belgische ren ner uit de ploeg van Peter Post won gisteren voor de derde keer een etappe in de Driedaagse van De Panne, en trok en passant ook de eindoverwinning naar zich toe trok. In de laatste rit, over 181 kilo meter met start en finish in De Panne, was hy opnieuw de snelste in een massaspurt. Dit keer ver sloeg hij de Ier Sean Kelly met ruim verschil. In de laatste etappe zag het er even naar uit dat Vanderaerden de eindzege aan zijn ploegmakker John Talen moest laten. De Neder landse neo-prof ontsnapte met ploeggenoot Eddy Planckaert en de Belg Alain de Roo vijftien kilo meter voor de streep. Het peloton reageerde aanvankelijk niet, waar door de voorsprong van het drietal kon oplopen tot twee minuten en vijftig seconden. Talen had in het algemeen klassement een achter stand van ruim twee minuten op Vanderaerden en waande zich en kele kilometers winnaar van de Belgische etappewedstrijd. Onder aanvoering van de ploegen van Jan Raas en Walter Godefroot ging het peloton in de laatste kilometers op jacht naar de drie koplopers, die zich uiteindelijk gewonnen gaven.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 17