'Wij streven naar sociaal toerisme' Woonark-bewoner moet verdieping afbreken 'Noordwijk Promotion' aan de slag Ruim miljoen steunfraude Provincie houdt voet bij stuk riSWCiWyi VRIJDAG 3 APRIL 1987 VALKENBURG - De woonboot van Valkenbur ger J. Blansjaar aan de Voorschoterweg in Valken burg moet gedeeltelijk wor den gesloopt. De ark is te hoog en past volgens het provinciebestuur niet in het landschap. "Dit grapje heeft mij drie jaar procederen en ruim 55.000 gulden gekost", verzucht de gedupeerde Valkenburger. r De ark van Blansjaar ligt in het lan delijk gebied van Valkenburg. Voor dat gebied geldt de zoge naamde Woonschepenverordening van de provincie Zuid-Holland. "Woonschepen in dat gebied moe ten voldoen aan bepaalde eisen", aldus een woordvoerder van de provincie in Den Haag. Eén van de criteria waaraan woonschepen in het landelijk ge bied moeten voldoen is dat ze niet storend mogen zijn voor het land schap. De ark van Blansjaar vol doet volgens de woordvoerder van de provincie niet aan de verorde ning omdat de ark door de verdie ping zo hoog is geworden dat zij niet meer in het landschap past. Het toeval wil dat de ark van Blansjaar net op de grens ligt van het landelijk gebied. Enkele woon boten waarop ook een verdieping is gebouwd liggen net buiten het landelijk gebied. "Die etages hoe ven dus niet te worden afgebro ken", geeft de woordvoerder van de provincie toe. "Maar wat de boot van Blansjaar betreft houden wij ons aan de verordening", zegt hij. Ruim vijf jaar geleden kocht de alleenwonende Blansjaar de woon boot. "Ik vond de ark te klein en bouwde er daarom de verdieping op. De gemeente liet min of meer merken daar geen bezwaren tegen te hebben", zo verklaart Blansjaar zijn bouwavontuur, dat hij zonder vergunning met een hypotheek van 55.000 gulden begon. "Eigenlijk zou de provincie er nooit zijn achtergekomen dat ik il legaal een verdieping op mijn boot had gezet. Maar één van de buren leek het wel een goed idee om ook een verdieping op zijn boot te bou wen. Hij vroeg daarvoor echter of ficieel een vergunning aan bij de provincie", zegt Blansjaar. "En van het één kwam het ander en binnen niet al te lange tijd ston den vertegenwoordigers van de provincie bij mij op de stoep om mij te manen de verdieping te slo pen", aldus Blansjaar. Proces Procederen tot aan de Raad van State toe baatte hem niet. Zaterdag 11 april gaan zaag en breekijzer in de boot en wordt er een verdieping tussenuit gehaald. "Het dak kan ik gelukkig laten zakken, zodat ik geen nieuw dak hoef te laten ma ken. Dat scheelt me ruim 5000 gul den", aldus Blansjaar. Hij zegt overigens niet de enige eigenaar van een woonboot in de VRIJDAG Leiden Aula dr. van Voorthuysenschool - Mar- nixstraat 104, ruilavond ruilclub Ko- ningskerk, 19-22 uur. Centrum Ex '85 - Koppenhinksteeg, vi- Lesbiese Vrouwen Leiden - Lange- gracht 65, disco, 21-2 uur Schouwburg - jazzconcert door Ann Burton en Mark Murphy, 20.15 uur Pieterskerk - uitvoering Johannes Pas sion, 20.30 uur. Wassenaar Cultureel Centrum Warenar - Kerk straat 75, concert Vocaal Ensemble en Henny Ravestein, Hans Stoop en Henk Brièr, 20.15 uur. ZATERDAG Leiden Ijshal - Vondellaan, rommelmarkt, 10- 17 uur. Pieterskerk - rommelmarkt, 10-17 uur. Leiderdorp Scheppingskerk - Van Poelgeestlaan. kledinginzamelingsactie UW voor 'Mensen in nood', brengen bij vrachtwa gen bij kerk of afhalen aan huis, 10-12 Wassenaar Sportveld Pnnsenweg 4 - officiële ope ning atletiekvoorzieningen. 11 uur, ge volgd door demonstraties AV Holland. Oude Rijn te zijn die zijn woning voerder van de provincie bevestigt gedeeltelijk moet afbreken. "Een dit. buurman van mij heeft enige tijd Blansjaar vindt het argument terug ook de verdieping van zijn van de provincie om de boot ge- ark moeten slopen en ik weet dat deeltelijk af te breken onbegrijpe- er wat verderop ook een boot met lijk. "Ze zeggen dat de boot met de een verdieping ligt die hetzelfde lot opbouw niet in het landschap zou wacht als mijn ark". De woord- passen. Er komt hier nota bene vlak naast mijn ligplaats een brug te liggen die meters hoger wordt dan mijn boot. En als ik naar de overkant kijk zie ik een meters ho ge reclamezuil waarop reclame wordt gemaakt voor een sigaret tenmerk. Alsof dat zo goed in het landschap past". NOORDWIJK - De Stichting Noordwijk Promotion, die zich tot taak heeft gesteld de bad plaats te promoten, begint na het komend strandseizoen haar acti viteiten. Na langdurige onder handelingen hebben de onderne mers van Noordwijk overeen stemming bereikt met de ge meente Noordwijk over de sa menstelling en de plaats van de stichting. De VW blijft zelfstan dig maar komt, evenals de nieu we stichting, onder toezicht van een nieuwe Raad voor Toerisme te staan. In de Stichting Noordwijk Pro motion is alleen het Noordwijks bedrijfsleven vertegenwoordigd. De stichting zal aan de hand van marktonderzoek proberen Noordwijk zo goed mogelijk bij Half miljoen in vooruitzicht uit opbrengst toeristenbelasting de toeristen aan de man te bren gen. De VW houdt zich in de nieuwe situatie, 'evenals nu het geval is, bezig met service-verle ning, bemiddeling en het ver strekken van informatie. De in te stellen Raad voor Toe risme krijgt een controlerende taak. Zowel de Stichting Noord wijk Promotion als de Stichting Zeebad en de Noordwijkse VW zijn verantwoording verschul digd aan de nieuwe raad. Tijdens de vooijaarsvergade- nng van de Noordwijkse Onder nemers Vereniging in hotel Huis ter Duin in Noordwijk toonde voorzitter L. Korbee zich zeer te vreden: "We hebben maanden van onderhandeling achter de rug. Het is nu nog slechts een kwestie van het afbakenen van de taken. Dan kan er een bestuur worden gevormd dat op zijn beurt een betaalde directeur aan stelt. De stichting kan dan einde lijk met haar werk beginnen". Voor het maken van reclame r de bloemenbadplaats e verrichten van marktonderzoek is geld nodig. Ook de activiteiten die de stichting organiseert zul len het nodige kosten. Juist om deze dingen mogelijk te maken heeft de gemeenteraad van Noordwijk eind vorig jaar beslo ten om toeristenbelasting te hef fen. De stichting krijgt de beschik king over een deel van de op brengsten hiervan, namelijk 450.000 gulden. Daarnaast zullen de ondernemers van Noordwijk naar verwachting 100.000 tot 125.000 gulden op tafel leggen. Volgens de voorzitter van de NOV lagen geldproblemen niet ten grondslag aan dé vertraging die is ontstaan bij de oprichting van de stichting. Korbee: "We hebben geld van de gemeente ge kregen en zijn bereid daar zelf wat bij te leggen. Het probleem was veeleer de taken die de VW in de toekomst moet krijgen". Korbee benadrukte dat de VW en de stichting nauw met elkaar zullen moeten samenwer ken. Het is volgens hem bij voor beeld denkbaar dat de stichting een reclamefolder over Noord wijk maakt en de verspreiding daarvan overlaat aan de VW. De komende weken stelt een deskundige in opdracht van de NOV een rapport op waarin de taken van de stichting, de VVV, Zeebad en de Raad van Toerisme worden omschreven. Met dit rap port gaat de NOV naar burge meester en wethouders die offi cieel hun goedkeuring hieraan moeten geven. Korbee verwacht niet dat dit 'problemen gaat ge ven: "Het college staat achter on ze ideeën. Binnen enkele weken is de Stichting Noordwijk Pro motion een feit". Tarieven Zeebad in Noordwijk al tien dezelfde NOORDWIJK - "Het ziet er echt niet naar uit dat de tarieven van Zeebad worden ver hoogd. Onze taak is immers de toeristen en inwoners van Noordwijk een fijne dag op het strand te bezorgen. Dit genoegen moet je wèl voor iedereen, dus ook diegenen met een kleinere portemonnee, bereikbaar houden. Hoewel het wat overdreven klinkt, zou je hetgeen wij nastreven met een mooi woord sociaal toerisme kunnen noemen". Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: J. de Ruiter, tel. 125096; spreekuur Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: R. van Leeuwen, Fa- gelstraat 31, tel. 218661; spreekuur Ros- Gent, Zoeter- woudsesingel 28, tel. 122538. zo 8 uur tot 24 uur: A. van Luyk, Was- straat 2a, tel. 122522. Groep 3 - Pleiter, J. v. Leeuwen, Smit, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en v.d. Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: E.K. Fogelberg, de Sitterlaan 18, tel. 132877. zo 8 uur tot 24 uur: J. Stolk, Burggra- venlaan 102, tel. 125820. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Amou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: M. v.d. Waart, tel. 311414; spreekuur Petr. Moensweg 52. zo 8 uur tot 24 uur: A. Boer, v.d. Helm laan 5, tel. 310420; spreekuur Haagweg 60. Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: H. Prince, Vondel- eindeplein 2a, tel. 122268. Leiderdorp P. van 't Woud, Hoofdstraat 40, tel. 410070; za en zo spreekuur van 12.30-13 Voor directeur D. Kuijt i de' H.H. Keizer (links) gulden opgeknapt. HOOGMADE - De omleidingsweg bij Hoogmade krijgt de naam Doespolderbaan. De brug over de Does ter hoogte van de Van Kla- verweijdeweg heet straks de Does- molenbrug. Dit voorstel van het college van B en W voor de naam geving wordt volgende week dins dag besproken in de commissie voor algemene en bestuurlijke za ken in de gemeente Woubrugge. De omleidingsweg wordt naar verwachting over twee jaar opege- leverd. Dit is mede afhankelijk van de zakkingen van de zandbaan die door de venige bodem in de pol- Omleidingsweg Hoogmade heet Doespolderbaan ders worden verwacht. In oktober van dit jaar wordt een begin ge maakt met de bouw van de brug over de Does. Tevens doet het college voorstel len over de namen voor een straat en enkele voetpaden bij de Kerk straat in de nieuwbouw van Hoog made. Het regentengeslacht van de stichting Erven Cornelis Sprongh, genaamd naar de stichter van het dorp, drukt daarmee zijn stempel op het dorp. De welgestelde patri ciër kocht de heerlijkheid in 1693. De eerstvolgende straat wordt, mits de gemeenteraad ermee in-' stemt, vernoemd naar een van Spronghs nazaten en heet straks dan de Wittert van Hooglandlaan. Twee voetpaden in de buurt krij gen de naam Hazepad en Elzen- In Alphen in drie jaar 53 gevallen opgespoord ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense sociaal rechercheur P.M.A. Gerritsen heeft sinds zijn aanstelling, bijna driejaar geleden, 53 gevallen van steunfraude opge spoord. Dit blijkt uit het antwoord op vragen die het Alphense raads lid R.J. Blom (WD) hierover had gesteld. Tegelijk met deze ant woorden werd het jaarverslag van de sociaal rechercheur bekendge maakt. Met de fraude is een bedrag gemoeid van ruim een miljoen gul den. Het afgelopen jaar daalde het aantal gevallen dat werd afgewerkt in vergelijking tot 1985 van 24 tot 20. In samenhang hiermee liep ook het bedrag dat werd teruggevor derd, terug van 426.024 tot 401.1854 gulden. Die terugloQp was voor een deel te wijten aan het ziekteverzuim van de sociaal rechercheur. Een as sistent -voor hem werd pas in okto ber aangenomen. Administratieve steun kwam in januari dit jaar. Volgens het jaarverslag fraude ren dé uitkeringsgerechtigden op verschillende manieren. Het be kendste is het niet opgeven van de economische relatie. Dit houdt in dat de steuntrekker een huishou den drijft met een partner. Ook het werken terwijl iemand een uitke ring ontvangt of het verzwijgen van andere informatie komt voor. Daarnaast werd ook gebruik ge maakt van de zogenoemde schijn- verlating, een constructie waarbij partners uit elkaar gaan maar bij elkaar blijken te blijven. Kwamen in 1984 voornamelijk de economische relaties aan het licht, het jaar erop werden meer uitkeringstrekkers erop betrapt dat ze werkten zonder dit op te ge ven. Gevallen van schijnverlating werden in 1986 niet ontdekt. Eco nomische relaties en niet opgege ven werk echter wel, evenals het achterhouden van informatie. Nog 92 zaken wachten op onder zoek. Deze hoeveelheid werk moet worden opgevangen door sociaal rechercheur Gerritsen en zijn part time assistent. Of deze mag blijven tot na 1 oktober, is de vraag. Het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid geeft de gemeen ten subsidie voor de aanstelling van een sociaal rechercheur op duizend uitkeringsgerechtigden. Met ruim vijftienhonderd steun trekkers zou Alphen dus in aan merking komen voor anderhalve rechercheur. Op deze manier blijft de huidige situatie gehandhaafd. 'Kom in de Kas' in Rijnsburg RIJNSBURG - Op twee plaatsen in de streek houden de kwekers morgen 'open huis'. Behalve bij be drijven in Woubrugge zijn de be zoekers tussen tien en vier uur ook welkom bij tien glastuinbouwbe drijven in het Rijnsburgse tuin bouwgebied Kloosterschuur. De tuinders willen de belangstel lenden graag laten zien wat er ach ter het ondoorzichtige glas van hun kassen gebeurt. Ook de bloemen veiling Flora opent de deuren. Tus sen de veilinghal en het tuinbouw gebied rijden gratis twee bussen. staat als een paal boven water dat de investeringen die Zeebad dit jaar gaat plegen, geheel ten goede komen aan de bezoekers van Zee bad. De toeristen en de inwoners van het dorp kunnen dit seizoen al gebruik maken van een geheel op geknapt Zeebad. Ondanks de in vestering van 500.000 gulden die hiermee is gemoeid, wil de stich ting de tarieven voor het tiende achtereenvolgende jaar niet verho gen. door Monica Wesseling Er is de afgelopen maanden nog al wat te doen geweest rond Zee bad. Penningmeester van de stich ting, H.H. Keizer, vertelt dat de ge meente niet zonder meer het tien jarig contract, dat verleden jaar af liep, wilde verlengen. Keizer: "Toen het contract ter sprake kwam, is de Noordwijkse politiek zich heel sterk met de zaak gaan bemoeien. Het gevolg hiervan was dat het gemeentebestuur meer in vloed wilde hebben op hetgeen zich op het strand afspeelt". Het oude bestuur, dat bestond uit pachters.yan Zeebad, werd om gezet in een bestuur waarin allerlei groeperingen zijn vertegenwoor digd. Naast een afgevaardigde van de pachters, bestaat het bestuur uit een gemeentevertegenwoordiger, iemand van de NOV, een horeca- man en een vertegenwoordiger van de watersportverenigingen. Over het politieke geharrewar en de voorwaarden die de gemeente daarop aan Zeebad stelde, laat Kei zer zich niet al te duidelijk uit: "We moeten er gewoon mee leven. Met de gemeente valt heel best te pra ten, dus dat valt alweer mee". Paviljoens Zeebad huurt het drie kilometer lange stuk strand waarover zij de beschikking heeft, van de gemeen te. Omdat het gemeentebestuur niet tevreden was met het 'uiter lijk' van Zeebad, is in het nieuwe pachtcontract de bepaling opgeno men dat Zeebad de komende tijd fiks moet investeren. In amper twee maanden tijd heeft het be stuur van de stichting hiervoor eèn plan gemaakt. Kuijt: "Van de tien strandpavil joens waren er zes inderdaad in zeer slechte staat. Het hout was ge woon op. Deze zes worden nog voor het komende seizoen vervan gen, de overige vier hopen we vol gendjaar onder handen te nemen". De nieuwe paviljoens zijn vol gens de directeur, op alle vlakken een verbetering ten opzichte van de oude. De strandtenten zijn rechthoekig en bestaan uit twee prefab-delen. Het opzetten en weer opruimen van de paviljoens is daardoor veel eenvoudiger en dus goedkoper geworden. Elk pavil joen heeft een consumptie- en een servicedeel. In het service-deel ver huurt een badman van Zeebad stoelen en ligbedden. In dit deel zijn bovendien de toiletten en dou ches ondergebracht. Kuijt: "Zeker op het gebied van sanitaire voorzieningen doen we een flinke stap vooruit. Elke unit heeft nu vier toiletten, onderver deeld in een dames- en een heren- afdeling. Een van de vier toiletten is door middel van stangen en een verhoogde toiletpot geschikt ge maakt voor invaliden. Op de drié kilometer strand die wij pachten, zijn nu dus tien invalidentoiletten beschikbaar". De douches waren vroeger on dergebracht in losse houten hok jes. Ook daarin komt verandering. De warme douche is nu inge bouwd in de strandunit. Een gratis koude douche kan buiten worden genomen. Kuijt vertelt verder dat met de pachters strikte afspraken worden gemaakt over de prijzen van de consumpties. "We willen voorko men dat een ijsje op de ene plaats een gulden kost en twintig meter verderop het dubbele". Die prijsaf spraken, zo voegt hij eraan toe, worden bovendien gemaakt om oneerlijke concurrentie met de on dernemers op de boulevard te voorkomen. "Het zou niet eerlijk zijn jegens hen als wij met dump prijzen zouden gaan werken". Overigens strekt de invloed van de gemeente zo ver dat zij goed keuring moet geven aan de gehan teerde prijzen voor consumpties. Niet alleen de paviljoens, ook de badhokjes worden voor tweederde vernieuwd. Van de 300 hokjes zijn er verleden jaar aan het eind van de zomer 200-vernietigd. "Ze waren op. Het materiaal was zo slecht dat die dingen nauwelijks meer te ver plaatsen waren. De 200 nieuwe hokjes zijn ook van hout, maar iets breder en iets dieper", vertelt Kuijt. De politieposten dienen in de zo mermaanden heel vaak als verkap te kindercrèches. Kuijt: "Ouders laten hun kinderen verdwalen en gaan vervolgens zelf op stap. Wij denken dat er behoefte is aan een echte kindercrèche". Zeebad blijkt niet de enige te zijn die die mening is toegedaan. Ook Huis ter Duin heeft belangstelling voor een dergelijke service-verle ning. Na overleg tussen de twee ge gadigden is besloten Huis ter Duin dit jaar een proef te laten nemen met een kindercrèche. Zeebad stelt hiervoor gratis een van de oude. strandpaviljoens beschikbaar. Het paviljoen, door Zeebad eerst gron dig opgeknapt, wordt op het strand voor Huis ter Duin geplaatst. Het hotel zorgt dan verder voor de per sonele invulling en het organisato rische gedeelte van de crèche. Keizer: "Met de proef kunnen we bekijken of een kindercrèche fi nancieel haalbaar is. Het is natuur lijk een prima uitbreiding van de service, maar het lijkt me geen bes te zaak als we de stoelen een gul den duurder moeten maken omdat er een kinderopvang moet zijn". Verder is er nog een probleem met de Noordwijkse surfvereni- ging. De vereniging had verleden jaar een deel van het Zuiderbad, een stuk duinpan dat onderdeel vormt van Zeebad, in gebruik. De vereniging betaalde hiervoor 1500 gulden aan Zeebad. De surfvereni- ging zou evenwel graag wat meer ruimte hebben. Volgens Keizer is het onmogelijk een groter deel van het Zuiderbad ter beschikking te stellen aan de vereniging. Keizer: jebad wordt gesloten, die normaliter van dat bad gebruik maakten, zullen dan naar het Zuiderbad toe willen gaan. Daar voor moeten we ruimte houden". Keizer en Kuijt zijn tevreden over de plannen van 'hun' Zeebad. Het strand zal volgens het tweetal, duidelijk een ander aanzien krij gen. Kuijt: "Ik weet niet of je kunt spreken van een echte metamorfo se. Daar moet het publiek maar over oordelen. Wij proberen het de toeristen en de Noord wijkers zo veel mogelijk naar de zin te maken. Zij zijn immers onze gasten. Hope lijk stellen zij de verbeteringen op prijs'. van za 10 uur tot ma 7.30 uur: E.J. Roe- lants, Frans Halslaan 10, tel. 153747. Voorschoten za, C. Meyer, J.W. Frisolaan 13, tel. 2493; zo, A. Tromp. Leidseweg 328, tel. 762159. Warmond praktijk E. Sleeboom/J. Hoornweg, Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 3 tot vr 10 maart door: Apotheek Kok, Topaaslaan 15, Leiden, tel. 763439. Apotheek Kooi, Surinamestraat 7, Lei den, tel. 214060. Apotheek Hofland, Thorbeckeweg 3, Voorschoten, tel. 762877. Vestjens, 890405. Voor de praktjk Wouw. R. Koster, Narcisstraat 47, Voorschoten, tel. 01717-3836. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten R. Koster en mevr. Koster-Stoker, Nar cisstraat 47, Voorschoten, tel. 01717- 3836; mevr. C.E. Birnie-Heringa, Kon. Wilhelminalaan 27, Leidschendam, tel. 070-275450. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: L. Monas, Lokhorst 1, Leiderdorp, tel. 071-895980; spreekuur 2 13 Voor patiënten van praktijk Haaswijk, Simon Vestdyklan 28, Oegstgeest, is tandarts de Minjer telefonisch bereik baar onder nummer 071-155375; tevens spreekuur van 11-12 en 17-18 uur. Forse celstraf voor overval op benzinestation DEN HAAG/KATWIJK - De recht bank in Den Haag heeft vanmor gen een 23-jarige Katwijker veroor deeld tot tweeëhalf jaar gevange nisstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk. Een 19-jarige plaatsgenoot werd veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaarde lijk. De twee kregen de straffen opge legd omdat ze in december van het vorige jaar een gewapende overval hadden gepleegd op een benzine station aan de Hoorneslaan in Kat wijk. De oudste overvaller kreeg de hoogste straf, omdat hij volgens de rechtbank het brein achter de overval was en ook met een vuur wapen had gedreigd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16