Kritische kanttekeningen wethouder bij opening Vrije School Mareland Weer discussie over uitgaven burgemeester en wethouders DE TIJD, VAN TOEN Geen steun gemeente als 'Ons Belang' niet snel fusie aangaat Gebouw aan Maresingel grondig opgeknapt LEIDEN - Met het onthullen van het naambord door schoolhoofd D. ten Hooven is de vorig jaar grondig verbouwde Vrije School Mareland aan de Maresingel gisteren offi cieel geopend. De leerlingen zetten dit feit luister bij met zang en het oplaten van ballonnen. Zij vieren de officiële'opening ook vandaag nog met een eigen programma. Mareland heeft na een zwerf tocht van acht jaar aan de Maresin- gel/hoek Pasteurstraat zijn defini tieve stek gevonden. De school, toen nog Vrije School Leiden- Noord geheten, ontstond een aan taljaren geleden als tweede stroom van de Rudolf Steinerschool aan de Cesar Franckstraat. Omdat het aantal leerlingen gestaag groeide, verhuisde de Vrije School steeds naar grotere ruimten. Zo kwam de lagere school terecht in de Drift- en de Obrechtstraat en de kleuter school in onder meer de Sumatra- straat, de Marnixstraat, de Pasteur- straat en het Eksterpad. Wethouder H. van Dongen, die als spreker was uitgenodigd, me moreerde in haar toespraak de ver- volggeschiedenis, waarbij ze de 'vrije' houding die het schoolbe stuur innam en nog inneemt, in be dekte termen bekritiseerde. "Als gemeente respecteren wij de vrij heid van onderwijs. Maar dat bete kent natuurlijk niet dat wij het daarom ook eens zijn met iedere vorm van invulling die een school bestuur kiest". Ten aanzien van de procedure rond de renovatie van het gebouw aan de Pasteurstraat, wees ze erop dat het college van burgemeester en wethouders voor het renovatieplan van de school geen goedkeuring heeft verleend, maar onder voorwaarden heeft toe- Reden daarvoor was volgens Van Dongen dat het bestuur zou hebben afgeweken van de verkla ring van toestemming van het mi nisterie, hetgeen inhield dat de door de architect opgestelde be groting teveel afweek van het tota le door het ministerie goedgekeur de bedrag. Om de bouw niet te ver tragen heeft het college het 'onge bruikelijke' besluit genomen de re novatie toe laten, waarbij de risi co's wel geheel voor rekening van de school kwamen. Wensen De afwijking is volgens school hoofd Ten Hooven veroorzaakt LEIDEN - De drie WD'ers in het college van B en W, burgemeester Goekoop en de wethouders Fase en Kuijjers, hebben in 1985 ruim 25.000 gulden aan taxiritten be steed. Wethouder Fase (economi sche zaken) gaf alleen al 12.500 aan taxi's uit. Dat is gemiddeld 50 gul den per werkdag. Burgemeester Goekoop betaalde 9000 gulden voor taxiritten, wethouder Kuijers (cultuur en volksgezondheid) bijna 5000. De vier PvdA-wethouders, Tesselaar, Peters, Van Dongen en Bordewijk, hadden aan een tiende van het door de WD'ers bestede bedrag voldoende en spendeerden 2700 gulden aan taxi's. D. van Duijn (CDA) constateerde gisteravond tijdens de vergadering van de raadscommissie voor finan- ciën dat maar weer eens bleek dat de WD een heel andere opvatting over verkeer en vervoer heeft dan de PvdA. "Bijna alle kosten wor den door VVD-wethouders ge maakt", aldus Van Duijn. M. van der Nat (WD) nam het voor de burgemeester en zijn wet houders op. "Niet de vraag is waar om WD'ers de kosten maken, maar waarom aan sommige porte feuilles hogere kosten zijn verbon den. Het is volstrekt voor de hand liggend dat aan de portefeuilles van burgemeester Goekoop en wethouder Fase hogere kosten zijn verbonden. Zij hebben meer exter ne contacten". L. Beijen (PvdA) kan zich toch niet aan de indruk ontrekken dat er door wethouder Fase ook taxi ritten voor wqon-werkverkeer zijn gedeclareerd. Dat werd door wet houder Bordewijk overigens weer- "sproken. Ook tegen de opmerking van Beijen had Van der Nat be zwaar. "Het gehele college is ak koord gegaan met de vaststelling van deze kosten. Wanneer me vrouw Fase met de taxi naar haar werk komt, wordt dat door haar zelf betaald". Van der Nat wees er op dat er op andere posten wel grotere over schrijdingen plaatshebben dan op de post reis- en representatiekos ten en dat daar niet zo'n ophef over wordt gemaakt. In 1985 over schreed het college van B en W de post reis- en representatiekosten (begroot op 106.000 gulden) met ruim 50.000 gulden. De WD'ers in het college zijn overigens ook koplopers in het lunchklassement van 1985. Goe koop is lijstaanvoerder met 7200 gulden. Fase is goede tweede met 2700 gulden juist voor Kuijers die aan 2000 gulden voldoende had. De PvdA-wethouders besteedden ge vieren in totaal 1000 gulden. Het college van B en W heeft de gemeenteraad overigens beloofd de uitgaven voor reis- en represen tatiekosten binnen de perken te houden én niet mëer uit te geven dan het bedrag dat in de begroting is opgenomen. door de extra wensen die de school op basis van haar onderwijskundi ge visie had. Zo wil men de kleu ters niet in een simpel en kaal lo kaal neerzetten en wordt het ge bruik van zogenoemde organische bouw noodzakelijk geacht. Het geld dat voor die extra voorzienin gen nodig was, is uiteindelijk door de ouders opgebracht. De wethouder wees in haar toe spraak op nog meer zaken waarin de Vrije School een speciale posi tie inneemt. Ze citeerde uit een kranteartikel over het Vrije School-onderwijs, waarin onder meer wordt gesteld dat de groeps grootte niet zo belangrijk is voor de leerresultaten. 'Een klas van 35 moet bij ons kunnen. We houden ons niet aan de wettelijke norm', aldus het artikel. "Dat verklaart voor mij het afwijkende standpunt dat uw bestuur inneemt bij bij voorbeeld het overleg van de ge meente met de schoolbesturen over de uitvoering van de viér-jafi- genmaatregel van minister Deet- Ten Hooven hierover: "Ik ben zelf niet bij dat overleg geweest, maar zo afwijkend is ons stand punt geloof ik niet. Die maatregel is ook voor ons vervelend. Alleen zijn er verschillende manieren om dat op te vangen. Je kunt iemand de laan uitsturen en grotere klas sen maken, of zeggen: we betalen het zelf. Wij kiezen voor dat laat ste". In hetzelfde door Van Dongen aangehaalde artikel wordt gesteld dat ouders bewust voor de Vrije School kiezen. Van Dongen: "In de praktijk blijkt dat de Vrije School weinig kinderen uit lagere en bui tenlandse milieus huisvest. Ook uw school wordt nauwelijks of niet bezocht door leerlingen van etni sche minderheden en zogenaamde lagere milieus, terwijl je dat in dit deel van de stad zou mogen ver wachten als je naar de andere scho len, zowel de openbare als bijzon dere, in de buurt kijkt". Van Don gen onderstreepte voorts een ande re uitspraak in het artikel dat van ouders een 'redelijke bijdrage van enkele honderden guldens per jaar wordt verwacht'. Dat geldt volgens LEIDSE KRONIEK OVER /MENSEN EN GEDANE ZAKEN Voor de zich lopend verplaatsen de Leidenaar is hondepoep be slist niet het minste van alle pro blemen van deze tijd. Tot in de gemeenteraad wordt heftig ge discussieerd over de oplossing van dat probleem, maar eenvou dig is het niet. Wel is iedereen het er over eens dat de situatie is ver slechterd: voor de oorlog waren de straten (althans de meeste straten) zo schoon dat ze bijna blonken en nu moet men overal verdacht zijn op het natuurlijk afvalprodukt van de trouwe vier voeters. Maar de situatie is niet in alle eeuwen dezelfde geweest. De middeleeuwers gaven niet veel om hygiëne. De straat - par don, het modderpad tussen de huizen - werd als openbare vuil stortplaats gebruikt, waarin los lopende varkens, honden en kip pen naar hartelust konden wroe ten. Wie door zo'n rotzooi loopt, maalt er niet om wat een straat hond als presentje heeft gedepo neerd. Pas in de veertiende eeuw is men met bestraten begonnen; zo was in 1392 de Vismarkt al be straat. De Haarlemmerstraat werd in 1412-1413 van een bestra ting voorzien, al waren gedeelten ervan misschien al eens eerder aangepakt. De bestrating be stond in deze eeuwen uit een grof soort kinderkopjes, nog veel onregelmatiger dan thans rond de Pieterskerk is te zien. Al deze keien kwamen uit het buiten land, met name België. In 1586 nam de stad de zorg voor de straten van aanwonen- den over en werd systematisch de hele stad van een beter weg dek voorzien. Dat namen als Sliksteeg en Kleistraat (thans Morsstraat) desondanks bleven bestaan, zal wel op een minder goede toestand in het begin wij zen. Dat bestraten betekende overigens niet dat daarmee het probleem van de uitwerpselen was opgelost. t In de stad waren in die jaren nog erg veel stallen, vooral voor de koeien van degenen die wei landen meteen buiten de stadspoorten hadden, en voor paarden. Bij het vervoer van vracht en personen speelde het paard de hoofdrol. De mèst van die beesten moest ook ergens blijven. Zo stond het stadsbe stuur op 29 november 1684 toe dat de 'bouwluyden' (boeren) de mest voor hun huis mochten op hopen, maar niet meer dan een scheepslading. In de achttiende eeuw werden mensen steeds gevoeliger voor reine straten. In 1768 klaagde de directeur van openbare werken er zelfs over dat de huisvrouwen hun straatje zó goed veegden, dat ze zelfs het zand tuksen de stenen wegbezemden, waardoor deze los kwamen te zitten en bescha digd raakten. Daardoor was veel extra bestratingswerk nodig. Het was ook in die tijd dat honde poep gebruikt werd in looierijen. Uiteraard was koeiemest een goede bemesting voor het land en werd paardemest gebruikt voor het laten gisten van rollen lood in azijn, waardoor het (gifti ge) loodwit ontstond, een ingre diënt van witte verf. Hoe de hon depoep echter in het looiprocedé te pas kwam,, is niet eenvoudig te zeggen. In die tijd komt men in 'ar beidsovereenkomsten' wel voor waarden tegen betreffende het 'rapen van hondepoep'. Zo is er een verhaal bekend van een weeskind. Door de R.K. armbe zorgers werd weeskind Albert Schuurman verzorgd. Hij was 15 jaar toen zijn ouders overleden en hij had niets anders geleerd dan spinnen. In 1744 werd hij voor twee jaar bij een kuiper in de leer gedaan, op conditie dat zijn meester hem zou toestaan op alle zon- en feestdagen naar de mis te gaan. Het eerste jaar zou hij een stuiver per week en het tweede jaar twee stuivers aan zakgeld krijgen en elk jaar met Pasen een nieuwe hoed. Na vier dagen al werd hij om zijn onge hoorzaamheid en kwaadspre kendheid door zijn baas wegge jaagd en dus maar weer aan het spinnen gezet. Desondanks vond men, overi gens pas een jaar later, dé zeem- touwer en perkamentmaker Hendrik van Gogh bereid hem voor een jaar werk te verschaffen op zijn werf of zo nodig het werk te leren. Als voorwaarde werd gesteld dat 'hij niet gehouden zal zijn langs graften en straeten met de troffel en mand te loopen om hondedrek te raapen, nog ook om blooden (onthaarde dieren- vellen) te haelen", al mocht dat laatste wel eens in noodgevallen. Zo was het in noodgevallen ook toegestaan dat de baas hem 's zondags kon laten werken 'om het leer en vellen uyt het broeije en bederf te houden'. Hoe dan ook zou hij naar de kerk en het 'cathecismis'-onderricht moeten kunnen gaan. Ook nu kreeg hij een nieuwe hoed met Pasen, een zakgeld naar het oordeel van zijn baas en 15 stuivers per week voor het Armbestuur. Zelfs in de Pieterskerk waren ze in vroeger jaren te signaleren: honden c behoefte te doen (rechts onder op afbeelding). Het betreft een schilderij i bloden. Zijn zakgeld werd be paald op vier stuivers en zijn sa laris (dat aan de Armbezorgers betaald werd) op 18 stuivers. Dit werd een jaar later een gulden, maar na dat jaar werd de over- HET PROBLEEM VAN HONDEPOEP IN LEIDEN DOOR EEUWEN HEEN Na een jaar ging Schuurman over naar de zeemtouwer Pieter la Broy. Ook nu werd de zon dagsregeling en de nieuwe hoed geregeld, en verboden dat hij met mand en troffel langs straten zou lopen voor het verzamelen van hondepoep of het halen van eenkomst niet meer verlengd en werd hij aan het 'rokkiesgoed- weeven' gezet, al snel gevolgd door het weven van boezelgoed en 'sergie de nieme' (serge de Ni- mes, een bepaalde textielsoort). Overigens werd in 1737 een be perking gesteld aan het aantal honden: op de klachten van de armmeesters dat de lasten hun boven het hoofd groeiden door een winter zonder veel werk, be sloot het stadsbestuur te verbie den dat bedeelden nog honden mochten houden. Er was name lijk geconstateerd dat sommige armen hun bedeling ook ge bruikten om daarvan honden eten te geven. Maar daarvoor hadden, al die liefdadige gevers hun geld niet bestemd! Binnen acht dagen moesten zij hun hon den wegdoen; zo niet, dan kre gen ze geen uitkering meer. In de vorige eeuw hoorde men niet veel over overlast door hon depoep. Wellicht viel dat in het niet bij de talrijke paardevijgen, de schapekeutels op de straten die naar de veemarkt leidden en de uitwerpselen van kippen die in overweldigende aantallen al lerlei minder aanzienlijke straten bevolkten. Thans ziet men de paarden nog slechts op 3 oktober in de stad (zelfs in het nieuwe po litiebureau schijnen geen paar- destallen meer te zijn), kippen doen hun behoefte nu op de gro te hoop in een kippenfarm en de schapekeutels liggen nu voor het wegspuiten op de vloer van de Groenoordhallen. Alleen de hon den zijn gebleven, enorm in aan tal toegenomen en daardoor goed herkenbaar als probleem. Laten we ons troosten met de ge dachte dat er altijd wel iets te klagen zal zijn. J.P.M. de BAAR Gebouw voor jongeren in Merenwijk bij Gooimeerlaan LEIDEN - Het college van B en W heeft eèn nieuwe lokatie aangewe zen voor een onderkomen voor jongeren uit de Merenwijk. Het nieuwe gebouwtje moet op een strook groen langs de Gooimeer- laan nabij het Broekplein komen te staan. Momenteel wordt onder zocht Welke eisen er aan een nieuw gebouw moeten worden gesteld en hoe het beheerd gaat worden. Daarna krijgen omwonenden de gelegenheid zich er over uit te spreken. Dat laatste bleef achterwege toen vorig jaar werd besloten voor de jongeren een nissenhut in het noord-westelijk deel van de Meren wijk langs de spoorbaan neer te zetten. De nissenhut werd afgebro ken nadat vanuit de buurt een stroom van protesten was losge barsten. De buurtbewoners vrees den overlast en vandalisme en be klaagden zich erover dat zij geen gelegenheid voor inspraak hadden gekregen. Eind vorig jaar werd de nissenhut - waarvan de kosten 10.000 gulden bedroegen - afgebro ken. De jongeren verhuisden daar op naar een in slechte staat verke rend onderkomen van de Stichting Zijlwijk dat echter tijdens de Kerstdagen door een concurreren de jongerenbeweging definitief werd gesloopt. De groep jongeren - in aantal va riërend van 20 tot 50 - hangt nu weer als vanouds in de omgeving van het Broekplein rond en veroor zaakt daar overlast. De heer Roos van de gemeentelijke directie Wel zijn hoopt dat het voor de zomer zal lukken de jongeren aan een nieuw onderkomen te helpen. Dê datum is met name van belang om dat juist gedurende de zomer vakantie er veel vandalisme voor komt in de Merenwijk. De gemeen te verwacht dat wanneer de jonge ren over een eigen ruimte beschik ken, het vandalisme afneemt. Het is de bedoeling dat het nieu we gebouwtje "een degelijker voorziening" wordt dan de voor malige nissenhut. Het terrein waar op het gebouwtje komt te staan, wordt met een afscheiding van de omliggende omgeving afgezon derd. LEIDEN - Het gemeentebetuur wil geen medewerking verlenen aan éen groot onderhoudsplan van wo ningbouwvereniging Ons Belang wanneer zij niet fuseert met een andere woningbouwvereniging. Ons Belang staat er financieel erg slecht voor. De gemeente wil niet garant staan voor een lening die de woningbouwvereniging moet slui ten, wanneer er geen zicht is op verbetering van de financiële posi tie van de vereniging. Twee maanden geleden kondig den de woningbouwverenigingen Tuinstadwijk, PCW en Ons Belang aan te willen fuseren. In afwach ting van een definitieve beslissing werd een onderzoek gehouden naar de financiële positie van het drietal. Dat onderzoek is nog niet voltooid. Volgens secretaris An- nard van Ons Belang kan het nog wel tot na de zomer duren voordat de resultaten bekend zijn. "Maar bij Ons Belang was en is de wil tot fusie nog steeds aanwezig", zegt Annard. Ons Belang heeft bij de gemeen te een plan ingediend voor groot onderhoud aan 215 huizen in de omgeving van de Marnixstraat. De kosten hiervan bedragen ruim 7 miljoen gulden waarvan het rijk 40 procent voor zijn rekening neemt. De rest moet de vereniging zelf fi nancieren uit de reserves of door het sluiten van een lening. Het pro bleem is dat de reserves van Ons Belang niet toereikend zijn. Na uit voering van het groot onderhouds plan zou de vereniging met een te kort van een half miljoen gulden blijven zitten. "Onverantwoord", zegt de gemeente. Het gemeentebestuur en de ver eniging hebben er daarom bij het rijk aangedrongen een extra subsi die van 20 procent te verlenen. Wannneer dit door het rijk wordt geweigerd, wil de gemeente niet garant staan voor betaling van ren te en aflossing van een lening van de vereniging, hetgeen betekent dat het groot onderhoud aan de woningen niet doorgaat. Ook al geeft het rijk een extra subsidie, dan nog wordt verwacht dat de positie van Ons Belang over een reeks van jaren zeer zorgelijk blijft. "Wij achten het daarom noodzakelijk dat extra voorwaar den gesteld worden. Deze zouden betrekking kunnen hebben op bij voorbeeld het fuseren met een of enkele andere corporaties", aldus B en W. Niet uitgesloten wordt dat ook het ministerie extra voorwaar den gaat stellen voor het verlenen van de extra subsidie. Folk Folkclub Horus houdt van avond weer het maandelijkse open podium voor iedereen die folkmuziek wil maken. Plaats van handeling is Le Bambou, hoek Herenstraat/Witte Singel, aanvang 21.00 uur. Belangstel lenden kunnen zich aanmelden via telefoonnummer 01717-2726 of vooide aanvang in Le bam bou. Milieudag Turnvereniging Ons Buiten houdt morgen ter gelegenheid van het 30jarig bestaan een mi lieudag op haar complex. De le den dienen het terrein te ontdoen van alle ongerechtigheden (oude meubelen, dakbedekking, chemi sche afvalstoffen, etc.) De kinde ren kunnen zich verdienstelijk maken door het opruimen van zwerfvui. De eigen majoretten groep maakt een rondgang over het complex (13.00 uur). Voorjaarsbal In de Stadsgehoorzaal wordt morgen een voorjaarsbal gehou den. Theater (o.a. Lex Goudsmit, Nitsanim), muziek (orkesten als Gospodar en Kalis), danslessen (Israëlisch, Joegoslavisch, Roe meens) en natuurlijk bal staan op het programma, dat van 12.00 tot 23.00 duurt. Jazz Jazz on Sunday sluit het sei zoen zondag af met een optreden van het kwintet van vocaliste Greetje Kauffeld. Kauffeld wordt begeleid door Frans Eisen, Eric Ineke, Jacques Schols en F er-, dinand Povel. Het concert heeft plaats in bowling-restaurant Hans Menken aan de Boshuizer- laan en begint om 15.30 uur. Te vens start daar de voorverkoop van kaarten voor het Bevrij dingsbal 1987. Film, De jongeren van de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, de Pink Puppies, beleggen zondag een filmavond. Vertoond wordt Yentl, waarin Barbara Strei sand de hoofdrol vervult. Plaats van handeling is het COC-ge- bouw aan de Langegracht 65, aanvang 20.00 auur. Vrije School Mareland aan de opening. Het onthullen van het nat haar ook voor de Leidse Vrije School. Elitair De door de wethouder geschet ste situatie, is volgens Ten Hooven niet helemaal juist. "We hebben wel leerlingen uit lagere milieus, maar voor de gemeente waar schijnlijk niet genoeg. Het is waar dat we helaas weinig kinderen van etnische minderheden hebben. We weren die niet, we hebben zelfs Turkse en Marokkaanse brochu res, maar kennelijk heeft men toch een bepaalde visie, een elitair beeld van de Vrije School. En wat de ouderbijdrage: er zijn ouders die helemaal niets betalen. Het is op vrijwillige basis". Felicitaties met het mooie ge bouw had wethouder Van Dongen voor Mareland ook in petto. Vrije School Mareland zelf vindt ook dat ze een onderkomen heeft gekregen om mee gefeliciteerd te worden. resingel vierde gisteren de officiële iord maakte darvan onderdeel uit. (foto Jan Holvast) Architect Taco Molder heeft, con form de richtlijnen van pedagoog Rudolf Steiner, zogenoemde orga nische bouwkunst toegepast. Vor men van planten en mineralen zijn hierbij een belangrijke bron van in spiratie. Deze speciale vorm van bouwen, die onstond rond de eeuwwisseling vanuit de Jugend stil, komt vooral tot uitdrukking in de vorm van de gangen, plafonds, raam- en deurpartijen. Alles is ge verfd in een speciale sluiertech niek; elk lokaal heeft zijn eigen kleur, die varieert van roze (kleu terklassen) en rood tot groen en blauw (hoogste klas). Het gebouw heeft ook aan de buitenkant een metamorfose ondergaan. Het is wit geverfd en de kleuterschool heeft een eigen ingang gekregen. Het is de bedoeling dat er ook iets wordt gedaan aan de directe omgeving van de séhoöl. Gedacht wordt aan schoolplein met veel groen en bo-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15