Steeds Ginjaar-Maas weigert meao toch een afdeling toerisme Onenigheid over opschorten bezuinigingen muziekschool Veel belangstelling paasvebo Ook provincie deelt kritiek op beheersplan Hoogheemraadschap Redactie: Simone van Driel en Meindert van der Kaaij, telefoon 144941luestc' 217 of 222 Leuning (4) Eén lezeres van het Leidsch Dagblad is het in ieder geval met ons eens. Zij vindt het plankier bij de Hoogstraatkelders levens gevaarlijk en dus moet er vol gens haar snel een leuning ko men. In Steeds van dinsdag maakten wij melding van het ontbreken van een balustrade in het midden van het plankier. Chef stadsvernieuwing Leo Meij er zei daarover dat bewust is ge kozen voor een open gedeelte. "Het plankier is breed genoeg om daar geen leuningen te hoe ven plaatsen". Ook vertelde hij dat daar een aanlegsteiger komt voor een rondvaartboot van Schuitje Vaart en een roeiboten- verhuur. Bovendien vindt hij het een beter gezicht voor de bezoe kers van een toekomstig terrasje. "Nu heb je een open blik op het water, terwijl je anders tegen een reling zit aan te kijken", zo zei Meijer. De vrouw, die liever haar naam niet in de krant ziet, vertelt dat ze een keer bijna in het water is ge lopen. "Ik liep eens in gedachten verzonken over de Waaghoofd- brug, die de Aalmarkt met de Stille Mare verbindt. Aan de kant van de Stille Mare eindigt aan de linker kant van de brug de balu strade. Gelukkig kwam ik op tijd weer tot mijn positieven, anders had ik regelrecht het water in ge lopen. Ik kijk ook wel linker uit om nog over die brug te gaan". Het plankier zonder leuning vindt ze dan ook onbegrijpelijk. "Stel dat je 's avonds uit het res taurant komt en vergeet hoe de situatie daar is, dan loop je daar linea recta de plons in. Meneer Meijer zegt dat in Leidpn bij de walkanten geen leuningen zijn en dat dat daarom bij de Hoog straat ook niet nodig is. Dat vind ik geen argument om bij dit druk In strijd met wens van Tweede Kamer bezochte punt het eveneens ge woon open te laten. Bezoekers van de kelders hebben er niets mee te maken, dat daar zonodig een commerciële botenbusiness moet komen. Het is noodzakelijk dat daar een veilige oplossing komt". De vraag is welke oplossing. De anonieme vrouw - waar zijn die mensen toch bang voor dat ze niet met hun naam in de krant durven? - vindt dat er een 'esthe tisch verantwoorde oplossing' moet komen voor de gevaarlijke situatie. "Zolang daar geen fat soenlijk hekwerk is, durf ik de Hoogstraatkelders niet te bezoe ken". Ze heeft geen zin in een nat pak. Leuning (5) Leo Meijer had ook zijn, mond over De Burcht moeten houden. Hij zei afgelopen dins dag dat hij De Burcht nog veel gevaarlijker vindt dan het plan kier bij de Hoogstraatkelders. Toch is volgens hem zelfs daar nog nooit iets vervelends ge beurd. "Er heeft zich sinds 1250 nog nooit iets ernstigs op De Burcht voorgedaan", zo zei hij. Stom, want als je eenmaal over gevaarlijke plaatsen in Leiden begint, raak je niet snel uitge praat. En ja hoor, alweer een ano nieme Leidenaar trok aan de bel bij Steeds. Ook hij wil niet met zijn naam in de krant, maar dat is wat meer begrijpelijk want hij is afgelopen zomer toch mooi van de omloop van De Burcht geku keld. En Meijer maar volhouden dat er sinds 1250 niks is ge beurd? De man had op een mooie dag een tijdje op De Burcht rondge wandeld en van het uitzicht over Leiden genoten. "Op een gege ven moment wilde ik even uit rusten door op mijn hurken te Op sommige plaatsen is de om levensgevaarlijke bezigheid zijn, z gaan zitten. Na verloop van tijd probeerde ik op te staan en merkte ik tot mijn grote schrik dat mijn benen sliepen. Omdat je daar helemaal geen houvast hebt, stortte ik naar beneden. Met een hekje had dat beslist niet gebeurd". De val van zo'n vier a vijf meter had hele verve lende gevolgen. "Ik heb daaraan een rugfractuur over gehouden, maar het had natuurlijk ook er ger kunnen aflopen. Voor het zelfde geld had ik nu in een rol stoel gezeten of was ik er zelfs niet meer geweest", zegt de nog steeds geschrokken man. Hij is ervan overtuigd dat het niet de laatste keer zal zijn dat iemand naar beneden kukelt, in dien er niets veranderd wordt. Dat De Burcht gevaarlijk is, vindt hij heel jammer, want je kunt daar heerlijk wandelen en een frisse neus halen. Er moet volgens hem dus een hekje ko men. "Sommige gedeelten zijn niet breder dan 1.20 meter. Dat is >p van De Burcht 'een ruime stap ir met tegenliggers niet meer dan een ruime stap. Zeker met tegenliggers is dat le vensgevaarlijk". Leuning (6) Stadsvernieuwer Leo Meijer lijkt niet echt van zijn stuk te zijn gebracht door de kritiek. "Het blijft mijn inschatting van de si tuatie bij de Hoogstraat dat deze niet gevaarlijk is. Door de reac ties zal ik nu niet direct op mijn schreden terugkeren. Je hebt al tijd verschillende mogelijkhe den. We hebben voor de huidige gekozen en kijken voorlopig de zaak even aan". Hij sluit echter niet uit dat er later toch een leuning komt. "We wachten af welke discussie zich hierover ontspint. Technisch is het geen enkel probleem om er een touwtje te spannen of een stukje reling bij te maken. Ik blijf erbij dat het er niet fraaier door wordt en dat het ook niet nodig is", zo houdt Meijer stug vol. breed'. Het wandelen zou hier een (foto Jan Holvast) Over het aanbrengen van een hekwerk rond de omgang op De Burcht is hij een stuk positiever. Hij blijkt panische hoogtevrees te hebben. "Als ik boven op een stoel sta, voel ik me al een beetje 'shakie'. Laat staan op die enge l Burcht, hoe mooi het daar ook is. Soms moet ik gasten op De Burcht rondleiden en dat ge beurt dan met een uitgestreken gezicht Ik zou in dat geval wel eens vrolijker willen kijken, maar ja... die hoogtevrees". Het zelfde gebeurt als hij een klas rondleidt. "Dan gaan ze nog even tikkertje doen. Ik draai me van narigheid maar even om en ga buiten De Burcht staan. Als ze terug komen, tel ik wel of ze er nog allemaal zijn". Het zou Meijer kortom per soonlijk goed uitkomen als rond De Burcht een hek komt. Hoe wel hij wel weer een discussie vreest met mensen die vinden dat op een monument als De Burcht geen balustrade hoort. BenW: raad moet beslissen LEIDEN - Het algemeen bestuur van de Streekmuziekschool heeft het college van B en W gevraagd de voorgenomen bezuiniging uit te stellen. De muziekschool wil de ge legenheid krijgen zelf met voor stellen te kornen. Volgens secreta-- ris Van der Loo van het bestuur zijn B en W daar in zoverre mee ak koord gegaan dat in het nieuwe cursusjaar in september, leerlin gen van 18 jaar en ouder hun les geld nog niet volledig zelf hoeven te betalen. Volgens wethouder Bordewijk (financiën) echter past het verzoek van de muziekschool in de inspraakprocedure en moet de gemeenteraad daarover in juni beslissen. Bordewijk doelde op de periode die volgt na vaststelling van de de finitieve bezuinigingsnota door B en W waarin de getroffen instellin gen commentaar mogen leveren. Wanneer dit is verwerkt, moet de gemeenteraad een definitieve be slissing nemen. Van der Loo zei vanochtend echter dat het bestuur van de muziekschool er van uit gaat dit uitstel in een gesprek met B en W reeds verkregen te hebben. Het bestuur heeft deze afspraak bekrachtigd in een brief die deze week naar B en W werd verstuurd. In het voorlopige voorstel van het college werd op de muziek school een bedrag van een half mil joen gulden bezuinigd. De achter grond hiervan was dat leerlingen van 18 jaar en ouder hun lesgeld best zelf kunnen betalen. Volgens Van der Loo komt dit nu echter niet eerder dan in september 1988 aan de orde. Onder leiding van wethouder Kuijers, die ook voorzitter is van het algemeen bestuur van de mu ziekschool, is een werkgroep in het leven geroepen die op zoek gaat naar alternatieve mogelijkheden om te bezuinigen. Aan deze werk groep nemen naast de muziek school ook de volksuniversiteit K&O en de gemeentelijke directie cultuur deel. In de brief aan B en w heeft de muziekschool al enkele al ternatieven aangedragen. Zo wordt de suggestie gedaan intensiever te gaan samenwerken met de mu ziekschool Rijnakkoord, de admi nistratie samen met andere instel lingen te gaan voeren en de onder wijskosten terug te dringen. Dit laatste is mogelijk door de lesgroe- pen te vergroten. Het is op dit moment nog vol strekt onduidelijk of deze maatre gelen het mogelijk maken een half miljoen gulden te bezuinigen. Van der Loo is daar niet optimistisch over, maar wacht het resultaat van de arbeid van de werkgroep af. In het gesprek tussen het college en de muziekschool zou voorts over een gekomen zijn dat als gevolg van de bezuinigingen geen ge dwongen ontslagen mogen vallen. Het inkrimpen van het personeels bestand door natuurlijk verloop wordt niet uitgesloten. Het bestuur van de muziekschool schrijft in de brief begrip te hebben voor de moeilijke financiële positie waarin de gemeente verkeert en bereid te zijn daarvoor bezuinigingen door DEN HAAG/LEIDEN - Staatssecretaris N.J. Gin jaar-Maas (WD/onderwijs) is in botsing gekomen met de voltallige Tweede Ka mer, omdat ze vooralsnog weigert de Leidse Meao een eigen afdeling voor toeris tisch onderwijs te geven. Dit standpunt staat haaks op de toezeggingen die zij de Leidse meao en de drie andere scholen eerder heeft gedaan en de verwachtin gen die zij heeft gewekt. Ginjaar-Maas zei gisteren tijdens een commissievergadering dat zij het toeristisch onderwijs in Leiden zal handhaven, maar de bewinds vrouw wilde geen keiharde garan tie geven dat het een echte afdeling wordt, ondanks verzoeken daartoe van CDA, PvdA, haar eigen partij de WD en van de betrokken meao. De drie grote partijen beslo ten daarop om tijdens een zitting van de voltallige Tweede Kamer een voorstel in te dienen om toch tot oprichting van de afdeling op de vier meao's te komen. Directeur C.E. van Oort van de Leidse meao vindt het gedrag van de staatssecretaris merkwaardig, maar beziet het in het licht van een 'verschrikkelijk draaispel' dat al langer aan de gang is. "Eerst zei de staatssecretaris dat we een afde ling zouden krijgen, vervolgens kregen we een brief waarin stond dat we voorlopig met de richting aan de gang mochten blijven. Daarna mochten we weer wel een afdeling worden, waarop we weer een brief kregen met daarin de me dedeling dat we voorlopig met de richting door moeten gaan". Van Oort spreekt desalniettemin van een 'goede' bijeenkomst. "De staatssecretaris heeft goed te horen gekregen dat ze fout zit. Zo heeft de WD haar eigen staatssecretaris heel wat voor de voeten gegooid. Wel zijn we een beetje geschrok ken van de felheid van de staatsse cretaris. We dachten dat ze wel eie ren voor haar geld zou kiezen". Experiment In Leiden en op drie andere meao-scholen wordt al tien jaar geëxperimenteerd met toeristisch onderwijs. Deze experimenten lo pen vooruit op een definitieve vorm waarin het toeristisch en re creatief onderwijs moet worden gegoten. Staatssecretaris Ginjaar- Maas heeft in een brief aan de Tweede Kamer geschreven dat de opleidingen aan de meao's mogen blijven. Daarnaast zal er echter ook een opleiding komen aan horeca- scholen, voorlopig ook als experi ment. In de toekomst hoopt de staatssecretaris dat de meao's en de horecascholen samengaan, zo dat er een brede opleiding voor toeristisch onderwijs ontstaat. De Leidse meao zou in haar visie moe ten fuseren met Haagland uit Den Haag. De bewindsvrouw kan een dergelijke fusie overigens niet af dwingen. Ginjaar-Maas wil eerst een nade re beroepenanalyse afwachten, waaruit moet blijken aan wat voor soort toeristisch en recreatief on derwijs nu eigenlijk behoefte is. Die analyse laat nog zeker een jaar op zich wachten, zodat er op dit moment geen sprake kan zijn van afdelingen aan de meao's, aldus de staatssecretaris. Zij zei gisteren overigens wel de experimenten een warm hart toe te dragen en liet ook duidelijk blijken dat van op heffing geen sprake is. "Er is geen haar op mijn hoofd die erover pie kert om de huidige opleiding aan de meao's te beëindigen. In dat op zicht hebben de meao's de zeker heid, die ze wensen en waarop ze ook recht hebben", stelde de staatssecretaris. Zij benadrukte verder dat de op leiding die de meao's nu bieden in haar ogen uitstekend is, maar te beperkt. Ze leiden geen mensen op die een onderneming willen begin bbiubiv - Burgemeester uoeKoop reikte gisteren aan de heer en mevrouw Tampung in de burgemeesterskamer de Rietkerk-Herdenkingspenning uit. Met deze, op initiatief van wijlen minister Rietkerk uitgebrachte penning, eert de regering Molukkers van de eerste generatie, voornamelijk oud-KNIL-militairen, die in 1951 of 1952 in groepsverband naar Nederland zijn gekomen en nog steeds in ons land verblijven. Op initiatief van de Nederlandse regering is vorig jaar 22 november het 35-jarig verblijf van Molukkers in Nederland herdacht. Dit had tot doel alsnog uitdrukking te geven aan 'gevoelens van waardering' voor de Molukse voormalige KNIL-militairen. In het kader van dit eerherstel heeft de regering deze mensen een uitke ring voor het leven toegezegd. Deze regeling behelst tevens dat de betrokken Moiukkérs 'hét recht hebben herdenkingspenning te ontvangen. De burgemeesters calle gemeenten is verzocht de penning, die is ontwor pen door een Molukse kunstenaar en de tekst 'Uit waardering voor uw inzet' vermeldt, uit te reiken aan de in n aanmerking komen. (foto Jan Holvast) hun gemeente wonende Molukkers die hiervoor v nen en hebben over management en horeca geen deskundigheid in huis. De bestaande horeca-oplei- dingen zouden in haar ogen een prima aanvulling zijn, waarbij zij dan het liefst de meao's en de hore cascholen ziet samengaan. Verontrusting Een andere reden om de meao's nog geen aparte afdeling voor het toeristisch onderwijs te geven, is het verzet van het ministerie van financiën. Omdat nu nog onbe kend is hoeveel zo'n afdeling meer kost dan de huidige experimenten, wil het ministerie van financiën geen toestemming geven, betoog de Ginjaar-Maas, die het verder 'heel ongelukkig' noemt dat de meao-scholen na tien jaar nog steeds aan het experimenteren zijn. De kamerleden lieten zich echter niet vermurwen. Ze toonden zich teleurgesteld over het uitblijven van de "absolute duidelijkheid" voor de meao's. In de ogen van CDA, WD en PvdA komt die dui delijkheid er alleen als de aparte af deling voor toeristisch en recrea tief onderwijs nu wordt toegezegd. Daarover zal dan ook verder wor den gesproken tijdens een plenaire zitting van de Tweede Kamer. Het is vrijwel zeker dat er over deze kwestie een mptie wordt ingediend door de drie grote partijen. De kamer toonde zich vooral verontrust over de komende sa menwerking tussen de middelbare beroepsopleidingen, het realiseren van de zogenoemde sectorale scho len. Voordat dergelijke scholen ontstaan, zijn onderhandelingen nodig, waarbij de inbreng van elke opleiding duidelijk moet zijn. En ook daarom moeten de meao's een aparte afdeling voor het toeristisch onderwijs krijgen om de "verwor venheden van de afgelopen tien jaar vast te leggen", aldus CDA-ka- merlid W.G.J.M. van de Kamp. Ook WD-woordvoerster M.M.H. Kamp vroeg om duidelijkheid op dit moment. "Gewoon doorgaan is voor ons te weinig", zei het liberale kamerlid, die verder beklemtoon de dat alle afgestudeerden vrij ge makkelijk een baan vonden. "Daaruit blijkt dat er behoefte is aan die opleiding". De PvdA'er J.S. Huys schaarde zich achter de twee andere grote partijen en eiste dat er "knopen zouden worden doorgehakt". Maar de staatssecretaris bleef on danks uitdrukkelijke verzoeken van de fracties om duidelijkheid bij haar weigering. "Nogmaals, het gaat mij niet om het beëindigen van de opleiding aan de meao, maar als je nu al aparte afdelingen gaat realiseren, dan neem je beslis singen waarover ik nog even wil denken". De kamerleden namen geen genoegen met dit antwoord en en kondigden aan volgende week tijdens de plenaire zitting van de Tweede Kamer terug te ko men op de zaak. LEIDEN - De paasveetentoonstelling van de VEBO trok gisteren in de Leidse Groenoordhallen ongeveer 1500 belangstellenden. Volgens de secretaris van de VEBO, A. de Jong, was er een zeer grote inschrijving. Er waren dan ook meer deelnemers dan vorig jaar. Uitslagen: algemeen kampioen vrouwelijk vee: C. uit den Boogaard, Warmond; algemeen kampioen mannelijk vee: G. van Dalen, Schagen; jeugdkampioen vrouwelijk vee: L. Roos, Amstelveenjeugdkampioen mannelijk vee: J. de Jong, Amstelveen; kampioen vrouwelijk vee geschikt voor mesterij: G. van Dalen, Schagen; kampioen mannelijk vee geschikt voor mesterij: L. van der Maarel, Delft; kampioen le kwaliteit mannelijk slachtvee: S. Hoogeveen, Hazerswoude; kampioen le kwaliteit vrouwelijk slachtvee: G. Schalke, Maasland; kampioen rammen: Duine- veld van Saase, Sassenheim; kampioen ooien: Kooter, Hazerswoude. (foto Jan Holvast) LEIDEN - De provincie deelt de kritiek van de inspecteur van de volksgezondheid voor milieuhy giëne, J.L.A. Jansen, op het water kwaliteitsbeheersplan van het Hoogheemraadschap van Rijn land. Volgens de inspecteur is het plan niet voortvarend genoeg en moet het hoogheemraadschap een grotere financiële inspanning doen om de waterkwaliteit in zijn gebied te verbeteren. Volgens de provincie is de verontreinigingsheffing van 'Rijn land' landelijk gezien laag. Het Bromfietser verbrijzelt linkervoet bij ongeval LEIDEN - Een 17-jarige Leidse bromfietser heeft gistermiddag bij een aanrijding met een vrachtauto zijn linkervoet verbrijzeld. De bromfietser reed op de Seringen straat richting Koninginnelaan naast een vrachtauto, die werd be stuurd door een 29-jarige man uit Nieuwerkerk. De bestuurder van de vrachtauto wilde rechtsaf de Koninginnelaan inslaan, terwijl de bromfietser rechtdoor reed. De vrachtauto raakte de bromfietser, die daardoor de macht over het stuur kwijtraakte. De Leidenaar viel volgens de politie naar de 'goe de' kant. De linkervoet kwam on der het rechterwiel van de vracht auto. De jongeman is naar het AZL overgebracht. De vrachtwagenbe stuurder zei bij het afslaan niets ge zien te hebben, omdat de brommer in de zogenaamde 'dooie hoek' zat. hoogheemraadschap wil die hef fing jaarlijks met 2,5. procent ver hogen. De provincie vindt dat on voldoende. Ook de inspecteur heeft bezwaar tegen de te geringe stijging. Volgens hem moet en kan de heffing met 6 procent omhoog. De inspecteur heeft dan ook be zwaar aangetekend bij gedeputeer de staten van Zuid-Holland (GS) tegen het plan. Het opstellen van een beheers plan voor de waterkwaliteit door 'Rijnland' is een uitvloeisel van de Wet Verontreiniging Oppervlakte water. Gedeputeerde staten con troleren of het plan overeenstemt met het provinciale waterkwali teitsplan. Een woordvoerder van de provincie zegt dat gedeputeerde staten niet van plan zijn hun goed keuring aan het beheersplan voor de waterkwaliteit te onthouden. De gedeputeerden van zowel Zuid als Noord-Holland vinden overi gens wel dat het plan moet worden bijgesteld. Volgens de woordvoer der zal die bijstelling het hoog heemraadschap en ook de belas tingbetaler geld gaan kosten. De gedeputeerden hebben het hoogheemraadschap ook gevraagd toe te lichten waarom het heffings bedrag niet sneller stijgt dan 2,5 procent per jaar. Het hoogheemraadschap denkt niet dat het plan behoeft te worden bijgesteld. In overleg met de dienst water en milieu Zuid-Holland en provinciale waterstaat Noord-Hol land werkt Rijnland aan een uitge breidere toelichting op het be heersplan. Een woordvoerder van het hoogheemraadschap zei niet te verwachten dat het plan zal wor den gewijzgd. "Ook zal de veront reinigingsheffing niet extra stij gen", aldus de woordvoerder. De zegsman van de provincie heeft toch z'n twijfels over deze vi sie. Hij verwacht dat gedeputeerde staten uiteindelijk hun zin zullen krijgen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13