Zware verliezen op kerncentrales Toch geen 36 uur bij Akzo-Delfzijl NMB: bedrijfsleven kan te weinig mensen krijgen FEI3DP Nieuwe voorwaarden voor hofleverancier Niet meer geld voor 'afgeslankte' ambtenaren Kalkar krijgt weer geen vergunning DONDERDAG 2 APRIL 1987 PAGINA 7 De onmiddellijke sluiting van Borssele zou een voordeel van 284 miljoen gulden opleveren; die van Dodewaard van 163 miljoen. In vergelijking met de sluiting van Borssele in 2003 is het voordeel bij onmiddellijke sluiting nog groter: 762 miljoen gulden. Deze extra kosten zijn onder meer gebaseerd op een dollarkoers van 2,25 gulden (huidige koers: 2,05 gulden) en op het uitgangspunt dat de rijksover heid Borssele als Dodewaard zo lang mogelijk in bedrijf houdt. De door de regering ingestelde commissie Beek becijferde vier jaar geleden dat sluiting vijf mil jard gulden zou kosten, hoewel de ze schatting enkele jaren later werd verlaagd tot ongeveer 1,5 mil jard gulden. Het ministerie van economische zaken houdt overi gens nog steeds vast aan deze be cijfering. Men verwijt de Gro ningse onderzoekers dat zij ver keerde berekeningsmethoden heb ben gehanteerd. Het voordeel dan snelle sluiting oplevert zou, volgens IDE, teniet worden gedaan door een verdub beling van de olieprijs tussen nu en 2003 en een stijging van de dollar koers over die hele periode met ge middeld 10 procent. Volgens de onderzoekers is het niet aanneme lijk dat dat zal gebeuren. Zij vin den dat in plaats van de kosten van sluiting van de kerncentrales voor taan beter gesproken kan worden van de kosten van openhouden van Borssele en Dodewaard. Bij de studie is gebruik gemaakt van een computer simulatie-model voor de elektriciteitsvoorziening, zoals ontwikkeld door de Interfa cultaire Vakgroep Energie en Mi lieukunde van de Rijksuniversiteit Kort Zakelijk Groningen. Een verslag van het on derzoek staat in een speciale uitga ve van het energietijdschrift Al licht, dat ter herdenking van het feit dat de kernramp in Tsjernobyl een jaar geleden plaats had 'Tsjer nobyl- Magazine' is genoemd. De redacteuren van dit magazine zeiden te verwachten dat de oppo sitiepartijen van de uitkomsten van het onderzoek gebruik zullen maken om vragen aan het kabinet te stellen. Het magazine wordt vol gende week toegezonden aan alle Nederlandse en Europese parle mentariërs, alle Statenleden en alle gemeenteraadsfracties in ons land. In het Tsjernobyl Magazine - een speciaal nummer van het energie- blad Allicht - wordt de balans op gemaakt van 'Een jaar Tsjernobyl'. De Nederlandse kernenergieplan nen staan daarbij centraal. Met hét magazine willen de initiatiefne mers tegenwicht geven aan de 'ge ruststellende informatie over Tsjernobyl door de Nederlandse regering'. Het Tsjernobyl Magazine ligt vanaf vandaag in tweeduizend boekhandels en kiosken in ons land. Het wordt tevens verspreid onder alle Kamerleden en fractie voorzitters in gemeenteraden. Het blad is een initiatief van het Fonds Milieuvriendelijk Energiebeleid, waarin verschillende milieu-orga nisaties samenwerken. Bezwaren tegen minder loon en langere werkdag Opleiding De werkgevers in de papier- en kartonindustrie in Nederland wil len in de komende jaren investeren in een eigen instituut dat mts'ers en hts'ers een aanvullende oplei ding geeft, gericht op de bedrijfs tak. De Vereniging van Nederland se Papier- en Kartonfabrikanten wil de komende vijf jaar tien mil joen uit trekken voor deze oplei ding. Staal De Oostenrijkse staatsonderne ming VOEST-Alpine, een indus trieel concern dat vooral actief is in de staalsector, wil in het kader van een reorganisatieprogramma het aantal banen in de periode van nu tot eind 1989 verminderen met 9.500 tot 25.500. VOEST-Alpine is zowel naar omzet als naar perso neelssterkte gemeten het grootste industriële bedrijf in Oostenrijk. Het afgelopen jaar leed het con cern een verlies van 6,8 miljard schilling. Solidariteit De leiding van het verboden Poolse vakverbond Solidariteit heeft de bevolking opgeroepen tot het houden van een 'beslissende staking' uit protest tegen de jong ste prijsverhogingen. De stakings- oproep, uitgegeven door de Tijde lijke Coördinatie Commissie (TKK) van het vakverbond, is ge richt aan alle organisaties in de be drijven, vakbondsleden en werkende mensen. Prijzen van on der meer energie, alcohol en be paalde levensmiddelen gingen tien tot 25 procent omhoog. Kappers De vorig jaar door de overheid ingestelde opleiding voor kappers is haar doel volledig voorbij ge schoten. Dat zegt directeur L. Uf- fels van de Stichting Vakopleiding (SVK). De opleiding Middelbaar Dienstverlenings- en Gezond- heidsonderwijs Uiterlijke Verzor ging (MDGO-UV) had een eind moeten maken aan de vele niet-er- kende kappersopleidingen. Vol gens Uffels is echter het nog steeds een beetje wild west binnen de kappersopleidingen. DELFZIJL (GPD) - Het experi ment met een 36-urige werkweek bij de Akzo-vestiging in Delfzijl gaat niet door. De vakbond Unie BLHP is afgehaakt omdat een deel van het personeel bezwaar heeft te gen de proef. Al eerder wees de In dustrie- en Voedingsbond CNV de proef af. De Industriebond FNV spreekt van een 'gevoelige klap voor het proces van herverdeling van werk bij Akzo'. Bij de vestiging van Akzo-Zout Chemie in Delfzijl werken onge veer 850 mensen. Voor een deel van hen (215 werknemers) zou een experiment van start gaan met een werkweek van vier maal negen uur. De betrokken werknemers zouden dan wel per maand netto zo'n acht gulden moeten inleveren. De bezwaren van een deel van de werknemers richten zich vooral te gen het inleveren van loon en de langere werkdag. De Unie BLHP heeft na een. stemming onder de leden besloten te stoppen met het experiment. Dat is daarmee helemaal van de baan, omdat voor het openbreken van de cao alle vakbonden hun toe stemming moeten geven. Stakingen Over het experiment waren de Industriebond FNV, de Unie BLHP en de Vereniging Hoger Personeel het in februari eens ge worden met Akzo Zout Chemie. De afspraak werd gemaakt nadat vorig jaar langdurige stakingen plaatsvonden in de Akzo-fabrieken te Delfzijl, Hengelo en Emmen. De CNV-bond twijfelde direct al aan het werkgelegenheidseffect van de afspraak. Het experiment met één 36-urige werkweek bij Akzo-Hen- gelo werd in februari al afgeblazen. Daar verzetten ook leden van de Industriebond FNV zich ertegen. Bestuurder Ad Voerman van de Industriebond FNV is 'zeer teleur gesteld' over de gang van zaken in Delfzijl. "Ik raak enigszins vertwij feld. Waarom de betrokkenen het habbekrats een vier-daagse werk week krijgen", aldus Voerman. Hij verwacht bovendien dat het een 'domper' zal zetten op de cao onderhandelingen voor volgend jaar. "De gesprekspositie van de bonden bij Akzo is nu zwakker ge worden, al zullen wij het atv-stre- ven niet loslaten." PARIJS - Sinds enkele dagen rijdt dit gevaarte door de Franse hoofdstad. Het Parijse openbaar vervoerbedrijf RAIP nam dinsdag deze Megabus in gebruik. Een bus met maar liefst 24 wielen, een leng te van 24 meter en een gewicht van 35,5 ton. Voorlopig rijdt de bus voor een proefperiode van een maand alleen nog tussen de UchU stadenOrly. (foto anp> EVON - Evon bv te Sassenheim heeft per 1 april de fa. Piek Zn. te Haarlkem overgenomen. Evon telt ongeveer 1000 personeelsleden en is werkzaam in Noord- en Zuid- Holland, Utrecht en Noord-Bra bant, onder meer in de gezond heidszorg. Bij de overneming zijn ongeveer 160 personeelsleden be trokken, voor wie de actie, volgens het bedrijf, geen gevolgen zal heb ben. wapen dat vanaf 1 mei verbonden i Hofleverancier. DEN HAAG (ANP) - Het predikaat 'Hofleverancier' wordt vernieuwd. Vanaf 1 mei wordt een nieuw wapen ingevoerd voor bedrijven die voor het predikaat in aanmerking willen komen. De naam wordt veranderd in 'Bij Koninklijke Beschikking Hofleverancier'. Bedrijven die dachten al hofleverancier te zijn, zijn dat dan niet meer en als ze het willen blijven moeten ze dat opnieuw aanvragen. Het hofleverancierschap wordt veranderd om een eind te maken aan situaties waarin het schild hofleverancier vaak onrechtmatig werd ge voerd. Bovendien worden enkele vernieuwingen doorgevoerd. In het verleden werd het predikaat verleend aan een persoon door de koningin of een ander lid van de koninklijke familie. Als degeen aan wie het predi kaat werd verleend dan overleed moest de opvolger eigenlijk het predi kaat opnieuw aanvragen. Dat gebeurde te weinig, aldus de Rijksvoorlich tingsdienst (RVD), zodat een aantal 'hofleveranciers' het koninklijk wa pen niet volgens de regels voert. Recht Vanaf 1 mei is het nu zo dat het recht voor ten hoogste 25 jaar aan een bedrijf wordt toegekend. Dat bedrijf moet dan wel ten minste 100 jaar, bij voorkeur onder dezelfde naam, hebben bestaan en moet (in ieder geval in de regio) een vooraanstaande plaats innemen. Verder moeten wijzigingen in de struktuur of omstandigheden van het bedrijf worden doorgegeven. Na 25 jaar moet het predikaat opnieuw worden aangevraagd. In het ver volg mag bovendien alleen nog maar de regerend vorst een hofleveran cier benoemen. Bedrijven die nu hofleverancier zijn en dat willen blijven, krijgen tot 31 oktober de mogelijkheid 'bij koninklijke beschikking' hofleverancier te worden en moeten dat via de burgemeester van de plaats waar het bedrijf gevestigd is doen. AMSTERDAM (GPD) - Bijna de helft van alle Nederlandse bedrij ven in de industrie en zakelijke dienstverlening heeft arbeidsplaat sen waarvoor ze geen mensen kun nen vinden. In totaal gaat het daar bij om 40.000 vacatures. Dit blijkt uit een onderzoek van de Neder landse Middenstands Bank (NMB). Bestuursvoorzitter W. E. Scher- penhuijsen Rom zei gisteren bij de presentatie van het jaarverslag dat, ondanks de voortzetting van het economisch herstel, de situatie op de arbeidsmarkt onbevredigend blyft. Hoewel er een hoge werk loosheid is, neemt het aantal on vervulbare vacatures toe. Onge veer 25 procent van de ondervraag de bedrijven was bovendien van mening dat het vacatureprobleem in de komende jaren nog zal toene men. Het gebrek aan kwalitatief hoogwaardig personeel is volgens veel bedrijven een factor die de groei belemmert. Een enquête van de NMB-bank onder 500 bedrijven bevestigde nog eens dat er een verdere ver schuiving van een industriële eco nomie naar een diensten- en infor matie- en kenniseconomie aan de gang is. Die behoren tot de groeiende sectoren. Omdat de dienstensector arbeidsintensief is, moet volgens de NMB in het over heidsbeleid veel meer aandacht worden besteed aan het verkleinen van het verschil tussen de arbeids kosten voor de werkgever en dat gene wat de werknemer netto krijgt. Een verkleining van deze zo genaamde 'wig' door een vermin dering van de loonkosten voor de ondernemer zal de ontwikkeling naar een arbeidsintensievere eco nomie stimuleren. En langs die weg zal volgens de NMB een effec tieve bijdrage worden geleverd aan een vermindering van de hoge werkloosheid. De NMB verwacht dat de winst over 1987 niet veel zal afwijken van die over 1986. De nettowinst over vorig jaar was 159 miljoen gulden, 14 procent meer dan in 1985. De NMB wijst er echter met nadruk op dat er nu meer onzekerheden zijn dan vorig jaar. Dat geldt vooral voor de ontwikkeling van de valu takoersen, de inkomsten uit het ef fectenbedrijf en de ontwikkeling van de rentevoet. Bedrijvensteun De NMB Bank heeft dit jaar bij de presentatie van het jaarverslag een stevige lans gebroken voor overzichtelijk steunregelingen aan bedrijven. Het lid van de raad van bestuur drs. A. A. Soetekouw over handigde gisterochtend het eerste exemplaar van het studierapport 'stroomlijning van bedrijvensteun' aan staatssecretaris Evenhuis van economische zaken. Uit een enquête onder ruim 500 bedrijven is gebleken dat door de vele bomen het bos van de subsi dies lang niet altijd wordt gezien. Er is daardoor sprake van een 'on deruitputting' van het geheel van subsidieregelingen en dus wordt het doel waarvoor de regelingen geschapen zijn niet volledig be reikt. Nochtans worden jaarlijks voor 7,5 miljard gulden aan subsi dies aan het bedrijfsleven ver strekt, waarvan 6,5 miljard via één regeling: de befaamde WIR, de Wet op de Investeringsrekening. Er zijn 125 subsidieregelingen, |H ir schatting,meer dan 90 procent betrekking heeft op in vesteren, het verrichten van onder zoek en ontwikkeling en het expor teren. Dit betekent, zo is de conclu sie van het Economische Bureau van de NMB, dat het huidige sub- sudie-instrumentarium op eenvou dige wijze kan worden herzien. Be halve handhaving van de wir, als globale regeling voor het investe ren, kunnen een nieuwe wet stimu lering onderzoek en ontwikkeling en een wet exportbevordering wor den ingevoerd. De NMB bepleit de regelingen in wetten vast te leggen, omdat dan versnippering wordt tegengegaan en de rechtszekerheid wordt ver groot. Bepleit wordt ook om de toekenning van een subsidie via de (vennootschaps)belasting af te re kenen. Iedere onderneming wordt dan via het aangiftebiljet 'van natu re', zoals drs. Soetekouw op de persconferentie van de bank zei, op het bestaan van de regelingen gewezen. DEN HAAG (GPD) - Minister De Koning van binnenlandse zaken is ondanks grote druk vanuit het par lement niet bereid meer dan 200 miljoen gulden beschikbaar te stel len voor van het sociaal beleid voor' de 26.750 ambtenaren die worden getroffen door de afslanking van de rijksoverheid. Een motie, ingediend door de re geringspartijen en mede onderte kend door oppositie en alle kleine rechtse partijen, om er in ieder ge val voor te zorgen dat medio de cember die 200 miljoen gulden op tafel ligt, wees de minister van de hand. Het parlement wilde met die mo tie zeker stellen dat, als in oktober van dit jaar begonnen wordt met die afslankingsoperatie, het daar voor minimaal benodigde geld voorhanden is. De minister wilde slechts toezeggen dat half 1988 wordt bezien of het bedrag vol doende is of niet. De gehele oppositie twijfelde aan de doelstelling van het kabinet door de afslanking een beter over heidsapparaat te krijgen. De Ko ning was echter niet bereid van de gehele afslankingsoperatie af te zien als fnocht blijken dat dit doel niet zou worden bereikt. "Dan moet de operatie opnieuw worden ■MHHihjj. De Koning toonde zich niet be reid ambtenaren die hun arbeids plaats moeten verlaten onder te brengen in een arbeidspool voor de rijksoverheid. "Dit houdt in dat de werkgever toch het daarbij beho rende salaris moet betalen". Wel zei de minister ernaar te streven dat ambtenaren die hun baan kwijt raken, op een ander ministerie weer aan het werk zouden kunnen gaan. IDE bepleit snelle sluiting GRONINGEN (GPD/ANP) - Onmiddellijke sluiting van de kerncentrales in Dodewaard en Borssele, bespaart 447 miljoen gulden op de geplande sluiting in respectievelijk 1994 en 1998. Dat blijkt uit een studie van de stichting IDE (Ingenieursbureau Doelmatigheid Energiebeheer), waarin een aantal Groninger en Delftse ingenieurs samenwerken. Op dracht tot deze studie is gegeven door de vier linkse oppositiepartijen in de Tweede Kamer en een aantal milieu-organisaties. DUSSELDORF (GPD/AP) - Het einde van de snelle-kweekreactor in het Westduitse Kalkar lijkt steeds dichterbij te komen. De mi nister van economische zaken van de deelstaat Noordrijn-Westfalen, Jochimsen, wil voorlopig geen ver gunning geven voor het plaatsen van de brandstofstaven. De kern centrale is volgens hem niet veilig. De deelstaat moet nog drie ver gunningen afgeven, voordat de omstreden reactor, die inmiddels zeven miljard gulden heeft gekost, kan gaan draaien. Jochimsen moti veerde zijn besluit met het argu ment dat de kerncentrale niet vei lig is. Bovendien is hij boos dat er veranderingen in de bouw zijn doorgevoerd zonder de noodzake lijke vergunningen. De SPD-politi- cus presenteerde een lange lijst met 2000 punten, die varieerden Dwingen van onvoldoende beveiliging tegen sabotage tot te weinig voorzorgs maatregelen als het tot kernsmel ting zou komen, zoals een jaar gele den in Tsjernobyl. De exploitant 'krijgt tot 30 september de tijd om voor de noodzakelijke veranderin gen aanvragen in te dienen. Onwaarschij nlij k Jochimsen stelde dat de juridi sche en feitelijke situatie rond Kal kar het weigeren van de ontbre kende vergunningen rechtvaar digt. De bezwaren van de minister zün vc> principieel, dat de inge- Volgens de exploitant van de kerncentrale RWE heeft de minis ter geen technische beslissing ge nomen, maar een politieke. Vol gens een woordvoerder heeft RWE geen enkele aanleiding te twijfelen aan de veiligheid van de snelle kweekreactor. De woordvoerder suggereerde een samenhang tus sen de deelstaatsverkiezingen die zondag in Hessen worden gehou den en de uitspraken van Jochim- Het woord is nu aan de milieumi nister in Bonn, Walter Wallmann, die tegelijk lijsttrekker voor de CDU in Hessen is. Hij kan Noord rijn-Westfalen dwingen de vergun ningen af te geven. Maar Wallmann voelt daar nog niet veel voor. 'Een belangrijk punt voor mij is dat bepaalde materialen niet in or de zouden zijn. Met andere woor den: op grond van feitelijke om standigheden zou de veiligheid niet zijn gegarandeerd. We hebben een commissie ingesteld die dit on derzoekt. Als deze twijfels ge rechtvaardigd zijn, gaat Kalkar vanzelfsprekend nog niet aan het net. Veiligheid heeft absolute voor rang. Ik wacht dit onderzoek af. Ik denk dat we midden dit jaar het re sultaat hebben en dan komt de be slissing", aldus Wallmann. Hooghoudt moet gin terughalen GRONINGEN (ANP) - De firma Hooghoudt Distilleerderijen BV uit Groningen moet binnen 14 da gen de door haar op de markt ge brachte Black Panther Gin terug nemen. Voor iedere fles die na die periode in de Benelux nog in de handel is, riskeert Hooghoudt een dwangsom van 10.000 gulden. Dat heeft de president van de Groninger rechtbank, mr P.P. Lampe, gisteren in een uitspraak in kort geding bepaald. Het geding was aangespannen door de Londense firma Tanque- ray Gordon and Co ltd. uit Londen, die al jaren de beroemde Gordon's Dry Gin verkoopt. Op de flessen van de Groninger distillateur zit een etiket dat zo sprekend lijkt op dat van de Engelse gin dat de rech ter meent dat Hooghoudt ten on rechte profiteert van de faam van de Britse borrel. ADVERTENTIE Problemen in het buiten land? Met een IRK staat u er nooit alleen voor. Dag en nacht, het hele jaar door, kunt u op onze hulp reke nen. Of het nu gaat om per soonlijke hulp, juridische hulp of problemen met uw auto. Nu f 8,- voordeel bij abonnement Wie zich voor 30 april a.s. op de IRK abonneert, betaalt slechts f 24,- in plaats van f 32,-en ontvangt de IRK elk jaar automatisch thuis voor de voordelige abonne mentsprijs. Ga dus snel even langs bij uw ANWB- kantoor en vergeet niet uw lidmaatschapskaart en legitimatiebewijs mee te nemen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7