Extra geld voor opvang asielzoekers JA, GEZELLIG. Ie forestier Ie,forestier Viditel-abonnees opgelicht 'Gezondheidszorg een gekkenhuis' PvdA sluit coalitie met WD niet uit eetcafé de kooukst mrddezk 'Een kind is niet te koop' Twijfel over toedracht moord Vledder VANDAAG, VOOR IEDER DIE HET WIL, HEERLIJK HELDER HEINEKEN, VOORAF OF TÜDENS UW DINER DONDERDAG 2 APRIL 1987 BINNENLAND PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft besloten 55 miljoen gulden extra beschikbaar te stellen voor de opvang van asielzoekers. Zes miljoen wordt nu aan een aantal gemeen ten gegeven, 49 miljoen wordt aan de begroting toege voegd. De 55 miljoen maakt deel uit van een nieuwe rege ling voor opvang van asielzoekers die minister Brinkman (welzijn, volksgezondheid en cultuur) namens het kabinet gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. In de regeling staat dat asielzoe- melden contracten afsluit voor de kers zo veel mogelijk rechtstreeks opvang van asielzoekers. De ge- DEN HAAG (GPD) Een kind kun je in Nederland niet kopen len daarom zou een rechter in ons land nooit kunnen bepalen dat een draagmoeder haar baby moet afstaan aan een echtpaar, waarmee ze een contract heeft af gesloten. Dit zegt de Amster damse hoogleraar in het gezond heidsrecht prof. Leenen in een reactie op het vonnis in het pro ces in de Verenigde Staten over de ouderrechten op baby M. De rechter in New Jersey heeft be paald dat draagmoeder Mary Whitehead haar kind niet mag houden en moet afstaan aan het echtpaar waarmee ze een over eenkomst had gesloten. "In het Nederlandse recht is de moeder degene die het kind heeft en dat kind kan niet wor den verkocht, dat kind hoeft ze Hoogleraar over draagmoederproces nooit af te staan", zégt prof. Leenen. "De overdracht van een kind van de draagmoeder op de ouder die om het kind had ge vraagd, zoals in het Amerikaanse geval, kan in ons land alleen via adoptie, op vrijwillige basis". Een contract sluiten met de draagmoeder waarin wordt over eengekomen dat zij het kind na de geboorte afstaat, mag in Ne derland niet. "Er zijn wel men sen die dit soort dingen opschrij ven, maar als je met zo'n papier tje naar de rechter zou gaan, zou hij zeggen: dat contract bestaat niet, het heeft een ongeoorloofde oorzaak". Prof. Leenen vindt de uit spraak van de Amerikaanse rechter om baby M. toe te wijzen aan de biologische vader en zijn echtgenote slecht. "Een kind mag je niet van een moeder afne men, hoe het ook tot stand is ge komen. De moeder heeft het kind gedragen, het hoort bij de moeder. Voor het kind kan het ook grote problemen ken. Later zou het kind schien weer naar de echte (draag- )moeder willen". De hoogleraar gezondheids recht aan de Universiteit van Amsterdam heeft ook bezwaar tegen de inhoud van het draag moedercontract, dat inzet was van het proces in de VS. Door een draagmoedercontract te er kennen, dreigt het gevaar dat het wensouderpaar een soort recht krijgt op de draagmoeder. "In eerste instantie betreft dat de af stand van het kind, maar dat recht zou zich verder kunnen uit strekken. Het wensouderpaar zou bijv. kunnen zeggen: kijk eens mevrouw de draagmoeder, u moet niet zoveel roken of drin ken. Of wij willen een vruchtwa terpunctie. Zo'n ontwikkeling is heel gevaarlijk, ook voor de zelf beschikking van een draagmoe der". Twee jaar geëist voor wurgmoord BREDA (ANP) - De officier van justitie mr. J. Bijvoet heeft gisteren voor de Bredase rechtbank twee jaar gevangenisstraf geëist tegen een 27-jarige man uit Zevenbergen, omdat hij op tweede kerstdag 1986 zijn vrouw gewurgd. De man kwam tot zijn daad me de door zijn slechte huwelijk, waarin beide partners zwaar aan de drank waren. In 1984 werd het echtpaar Jehovah-getuige, in de hoop van zijn alcoholverslaving af te komen. Dit mislukte, waarna ru zies vaker voorkwamen en geweld dadig werden. Op de middag van de doodslag had de man acht liter bier en flink wat vieux op toen zijn vrouw aankondigde hem te willen verlaten. Daarop sloegen de stop pen door. Uitspraak op 15 april. i gemeenten moeten worden dergebracht. Asielzoekers voor niet direct huisvesting i meenten verplichten zich daarin een aantal asielzoekers binnen bepaalde tijd op te meente beschikbaar is, kunnen ge- overheid moet daarvoor contrac- durende korte tijd centraal worden ten met de gemeenten afsluiten zo- opgevangen. Het kabinet denkt dat deze direct de opvang kunnen aan vier asielzoekerscentra met verzorgen. Naar verwachting zul- een totale capaciteit van 1100 plaat- len voor ongeveer 6000 plaatsen onder verantwoordelijkheid contracten moeten worden afge sloten, zo schrijft Brinkman. Daar- kan het nieuwe systeem waar- werking van het rijk, In de welzijnswet is de verant woordelijkheid voor het opvangbe- schijnlijk pas 1 juli 1987 leid bij het rijk neergelegd. De uit- treden voering van het voorgestelde sys teem wordt grotendeels in handen Op basis i de gemeenten gelegd, waarbij meente afgesloten contract de gemeenten het particulier initia- strekt WVC tief kunnen inschakelen voor de uitkering immateriële hulpverlening. Vluch- die gemeente een elke daar geplaatste asielzoeker. Daaruit kan de ge- telingenwerk Nederland heeft zich meente alle kosten voor de opvang al bereid verklaard de begeleiding daarvan op zich te nemen en zal krijgt e daarvoor gesubsidieerd worden, gulden aldus Brinkman. Het asielzoeker dekken. Zo gemeente per maand 445 >or de kosten van levens onderhoud voor de asielzoeker en de bedoeling dat in het 645 gulden per asielzoeker voor bij systeem de overheid met voorbeeld huisvesting en gemeen telijke apparaatskosten. gemeenten die zich daarvoor 'Schoon schip' aan de Amstel Na de koudste maart sinds jaren liep april gisteren veelbelovend van stapel met ee twpp zonaanbidders, zoals hier in Scheveningen, lieten zich dat buitenkansje niet ontgaan e de eerste warme stralen van 1987. AMSTERDAM (ANP) - De Amstel in de hoofdstad moet over ruim iwee f weken met Pasen weer op "zijn paasbest" zijn. De gemeente heeft dit 9 geschreven in een brief aan de honderden woonbootbewoners op de Am- stel. In die brief wordt een grootscheepse schoonmaakactie aangekon- Pnet^ P rPcllPrcllP rpL ont twPP CPnnliprPii in digd. De oevers van de - toeristisch niet onbelangrijke - Amstel worden A 1 CU1C1 I CIACI11 IVVCC ÖCI1U11CI CI1 Lil tegenwoordig volgens het bureau woonschepenzaken van de gemeente zodanig door de woonbootbewoners in beslag genomen, dat er sprake is van "een probleem". Het gaat om het gedeelte van de Amstel tussen het Amstel Hotel en de ringweg. De gemeente ontving het afgelopen jaar steeds meer klachten van wal- bewoners over dé woonschepen, aldus de brief. De woonbootbewoners gebruiken de oever in toenemende mate voor tuintjes, opslagdoeleinden en dergelijke. Planten of een fiets vindt de gemeente geen punt, maar "wanneer de oever zodanig volgroeit, dat het water van de Amstel voor de wandelaar niet meer te zien is, wordt het wel een probleem". Gesproken wordt over hout- en andere opslag, pleziervaartuigen, erfafscheidingen' en illegale bouwsels. De foto van het ANP laat zien hoe de oever soms wordt volge bouwd. gerechtelijk vooronderzoek te- de het hoofd van Viditel, R. Har- bruik maken gen twee 17-jarige scholieren uit Noord-Holland en Zeeland, die van worden verdacht abonnees vraagt, van Viditel te hebben opgelicht. Officier van justitie mr. Samson heeft dit desgevraagd meegedeeld. overigens een schatting want weinig grote bedrijven die ge- computersyste- blijken bereid informatie te onlangs dat de PTT of Vidi tel nooit om toegangsnummers geven over de mate bruik wordt gemaakt In de brief werd verder gewezen __ooop andere "slinkse manieren" ter Viditel is een computersysteem ontfutseling van de toegangscode. vcllö aueuutmi umUtllei ëeeu mis informatie en communicatie Zo^ Plegen^f°r0^^s^^telefonisch te aanknopingspunten te vinden "an *on\ nn r° oro r"1mrr,OT' zijn wetboek van strafrecht. hun computerbestanden. Ook zijn niet alle vormen van misbruik van of manipulatie met computergege- strafbaar omdat er geen direc- de PTT. De twee vroegen tele- van een codekrakers fonisch aan abonnees hun per- op te krijgen waarmee ze zoge- nlijk toegangsnummer, nadat naamd zij zich hadden voorgedaan als PTT'ers. Met die nummers konden zij vervolgens gegevens opvragen, op rekening ders van die nummers. Het tweetal is door de postale "testcomputer" of databank" binnen kun- komen. Als ze verbinding ma- Viditel ken wordt hun nummer gevraagd, de hou- Wie hierop ingaat is de klos. De PTT raadt zijn klanten aan onder meer privécodes regelmatig cherche na een tip in de kraag ge- te wijzigen en ze niet op te schrij vat. De scholieren hadden volgens yen- Ook wordt afgeraden Samson geen winst- of neel oogmerk. Het was ze m< de lol te doen. "Het gaat oir noemde 'hackers', mensen een sport van maken om in compu ter-bestanden in te breken" turn, de namen van familieleden, 2r om vrienden en kennissen of die van ZOge- huisdieren als code te gebruiken, lie er Het computerkraken is overi gens niet alleen de PTT maar ook overheid een doorn in het oog. De PIT is echter al geruime tijd Deskundigen verwachten dat de w?arde bezig serieuze actie te nemen tegen totale schade door computerfraude Nederland de komende jaren in iljoenen guldens zal 2 op te dit soort codekrakers door sporen en hun werkwijze onder de de tientallen aandacht van de gebruikers van lopen Directie St. Antoniusziekenhuis wil poliklinieken privatiseren NIEUWEGEIN - "Nederland als TTTTT-TT~ totale verzorgingsstaat, uitgangs- Vendex International heeft be- punt in de jaren '60, is niet beïieers =<-♦ *- appara- baar en niet betaalbaar gebleken, Er is een chaos op het gebied van de wet- en regelgeving ontstaan. Als directie van het St. Antonius Ziekenhuis staan we niet te sprin gen om te privatiseren en evenmin zijn we uit op commercieel belang, maar we willen wel adequate zorg blijven verlenen". door Carlo Nagel stuur en directie van het Sint An- tonius-ziekenhuis in Nieuwegein uitgenodigd voor een gesprek over mogelijke combinering van de activiteiten van de privékli- nieken (MediCenters) van Vendex en de uroloog Boerema en de po liklinieken van het Antonius-zie- kenhuis. Bestuur en directie van het Antonius-ziekenhuis willen met de privatisering van de po liklinieken juist beter kunnen met de MediCenters. Dat zegt dr. L. P. de Jong, direc teur van het St. Antonius Zieken huis in Nieuwegein in reactie op wachtlijsten zijn verzoek aan staatssecretaris steeds langer". Dees (volksgezondheid) om bij wij ze van experiment de dc ken "Voor bepaalde onderdelen van de zorg is ons aanbod niet in staat de vraag te kunnen beantwoorden. Voor specialismen als oogheelkun de, orthopedie, k.n.o., gynaecolo- vaatchirurgie worden de de poliklinieken De regelgeving van de overheid experiment de poliklinie- verhindert het ziekenhuis daarop i het ziekenhuis te privati- in te spelen, zo stelt de directie van het ziekenhuis. Gewenste bouw de situa- kundige uitbreidingen komen niet in het tot stand. Specialisten zijn in on- Nieu- voldoende mate beschikbaar. De budgetten zijn ontoereikend om Volgens dr. De Jong tie er sinds de verhuizing ziekenhuis van Utrecht na wegein niet beter op geworden voldoende personeel tuur in te zetten. Directeur De Jong: "En dan ont staan de Boerema-klinieken. De staatssecretaris wil ze weliswaar geen vergunning verlenen, maar wijst introductie van een commer cieel element in de gezondheids zorg en ruimte voor experimenten niet af. Ik heb tegen mijn bestuur gezegd: "de ziekenhuiswereld wordt een gekkenhuis. Onze pa tiënten lopen straks - als ze ade quaat verzekerd zijn - naar die par ticuliere klinieken toe". Hij betrekt er het rapport-Dek ker bij, dat ook een andere struc tuur in de gezondheidszorg voor staat. "Als de mensen zich straks boven een bepaald basispakket, waarop iedereen kan terugvallen, voor een extra stukje zelf moeten verzekeren - ik denk aan reageer buisbevruchting en abortus - dan kan zich dat wel eens snel uitbrei den. Dan zijn en blijven wij als zie kenhuizen met onze poliklinieken achtergesteld bij particuliere kli nieken". Dr. De Jong vindt dat met name zo'n slechte ontwikkeling, omdat helling moet. "Want dat doen de specialistische deskundigheid jaren, uit duizend kelen". en apparatuur in de ziekenhuizen zijn geconcentreerd en particuliere klinieken volgens hem nooit dat niveau kunnen bereiken. "Maar als straks ook de ziekenfondsen de mogelijkheid scheppen om uit te wijken naar particuliere klinieken, waar de mensen alleen maar een pasje hoeven te laten zien, dan lo pen de klanten bij ons weg en wordt ons deskundig apparaat on dergraven". Des te meer omdat particuliere klinieken, niet gehinderd door be lemmerende regels van de over heid, naar zijn mening zullen over gaan tot de aanschaf van hoog-gea- vanceerde apparatuur. "Uit oogpunt van heidszorg zijn snipperen en dreigt een stuk ama teurisme binnen te sluipen. Daar om willen ook wij meedoen met de experimenten secretaris ruimte ziet. Dan zal wel blijken hoe het met het verschil prijs en in kwaliteit zit". AMSTERDAM (ANP/GPD) - Waar nemend PvdA-voorzitter Poppe sluit een coalitie met de WD niet uit. In zijn openingstoespraak tot het 21ste congres van de Partij van de Arbeid vandaag zei Poppe het goed nieuws te vinden dat de WD zich heeft gemeld als mogelijke partner voor de PvdA. "Wij zijn een partij van mensen die idealis me willen verbinden met praktisch handelen. Principieel socialistisch in inspiratie en doelstellingen, maar pragmatisch in het zoeken naar mogelijkheden tot realisering van die doelstellingen." Volgens Poppe is het wel jam mer dat WD-fractieleider Voor hoeve niet schijnt te begrijpen dat ook socialisten alleen kunnen rege ren als er ook vanuit hun opvattin gen iets te regeren valt. "We moe ten volgens hem 'realistisch' wor den, zowel op het punt van het in komen van de laagstbetaalden als op het punt van de bewapenings politiek. Het is me het realisme wel". Poppe hekelde uitspraken van CDA-minister de Koning in een in terview met de Volkskrant. "De Koning gaat ervan uit dat het CDA toch wel weer aan de bak zal ko men. En dan maar klagen over so cialisten die het klimaat beder- Volgens Poppe zal de PvdA bij onderhandelingen over een regeer akkoord voorrang geven aan eer lijk delen, zorg om de kwaliteit van de toekomst en de samenhang tus sen economisch herstel en maat schappelijke vernieuwing. De par tij zal zich richten op het realiseren van een solidaire samenleving, waarin uitkeringsgerechtigden niet worden achtergesteld. Poppe, die vandaag het roer heeft overgedragen aan de nieuwe partijvoorzitter Maijanne Sint, stelde vast dat bij de verkiezingen van maart de PvdA weer de groot ste partij werd. Dat ging niet ten koste van de kleine linkse partijen, maar ten koste van in het bijzonder het CDA. "De uitslag is een signaal dat Wim Kok grote kans maakt om op zijn laatst in 1990 minister-pres- dient te worden. De aanloop naar zo'n uitspraak van de kiezers is op 18 maart voor ons begonnen". Betere hulp buitenlandse prostituees AMSTERDAM (ANP) - Burge meester en wethouders van Am sterdam gaan de hulp- en dienst verlening voor buitenlandse pros- tituées in de hoofdstad verbeteren. Ook zullen zij de regering vragen maatregelen te nemen om de posi tie van de buitenlandse prostituées - een probleem dat volgens de ge meente Amsterdam op landelijk niveau moet worden aangepakt - te verbeteren. Uit een recent onderzoek blijkt dat de hulp- en dienstverlening aan buitenlandse prostituées vaak op nogal wat problemen stuit, omdat het moeilijk is om het hen in con tact te komen. Zij leven volgens onderzoekers over het algemeen in een "ondergrondse wereld". B en W gaan ook bij het rijk op nieuw een scherpere aanpak van de vrouwenhandel - die een be langrijk deel van de buitenlandse prostituées naar Nederland heeft gehaald - bepleiten. ADVERTENTIE Buitenlandse scholieren zijn ijveriger ROTTERDAM (ANP) - Buiten landse leerlingen hebben ëen posi tievere houding tegenover het on derwijs en zijn ijveriger dan Neder landse leerlingen. Ze hechten een het behalen diploma's en hebben geen la gere dunk van hun capaciteiten. Dergelijke factoren leveren op groepsniveau geen verklaring voor de achterstand van deze leerlingen. Dit stelt drs. M. de Jong in zijn proefschrift „Herkomst, Kennis en Kansen" waarop hij vandaag aan de Rotterdamse Erasmus-universi teit promoveert. De Jong onder zocht de schoolloopbanen van cir ca duizend Nederlandse en buiten lands leerlingen vanaf het vijfde leeijaar van de lagere school tot en met de tweede klas van het voort gezet onderwijs. Hij concludeert dat buitenlandse leerlingen gemid deld veel lager scoren bij intelli gentietesten dan Nederlandse (91 tegenover 104). Dat komt volgens De Jong door de ongunstige om standigheden waarin deze kinde ren opgroeien (lage opleiding ou ders, vreemd land, ander onder wijs). restaurant met V frans getinte gerechten hoek Nm 071 12 Alle Hagen geopend vanaf I8.U0 LEEUWARDEN (ANP/GPD) - Procureur-generaal mr. D.W. adequate gezond- Steenhuis heeft voor het gerechts hof van Leeuwarden een half jaar celstraf en terbeschikingstelling van de regering geëist tegen een 18-jarige man ,uit Groningen we de staats- gens verkrachting van de 38-jarige J. de Zwart-van Dooijeweert uit Steenwijk. De vrouw werd vorig jaar juli met wurgsporen in de hals Het heeft volgens dr. De Jong levenloos aangetroffen in de bos sen van Vledder. Voor de procureur-generaal staat het niet vast dat de 18-jarige Gro ninger de moordenaar is van de vrouw. Om die reden vroeg hij gis teren vrijspraak voor doodslag. De rechtbank in Assen had de man eerder wegens doodslag veroor deeld tot een gevangenisstraf van 120 dagen en onvoorwaardelijke tbr. De verdachte bekende de vrouw verkracht te hebben, maar ontken de haar te hebben vermoord. De procureur-generaal twijttiide aan de juistheid van het politie-onder- zoek. Hij sloot niet uit dat iemand anders de doodslag had gepleegd. Procureur-generaal Steenhuis gaf toe dat hij mede aan het twijfe len is gebracht door de argumen ten van de raadsvrouw van de ver dachte. Mr. Besling hekelde het onderzoek door de politie, die vol gens haar alleen naar de rol van de 18-jarige Groninger heeft gekeken en andere mogelijke verdachten buiten beschouwing heeft gelaten. Mevrouw Besling noemde voor de Asser rechtbank acht potentiële daders, van wie de politie de gan gen volgens haar niet of onvol doende heeft nagegaan. ADVERTENTIE Doezastraat 43 -Leiden -tel. 071-133672 Hooigracht 49 - Leiden - tel. 071-125809 Rapenburg 97 - Leiden - tel. 071-122176. Rembrandtstraat 2-4 (hoek Noordeinde) - Leiden -

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3