Ajax komt met schrik vrij Kragtwijk in dienst Weert Claessen schiet Schotten omver Boere tikt Excelsior uit cup Feyenoord blijft 'beste van de rest' Luba verliest center Ontploffing autobom ontregelt Noordieren Blessure Ronald Spelbos niet ernstig Huijbregts erg bezorgd Groningen klopt Fortuna DONDERDAG 2 APRIL 1987 SPORT PAGINA 21 LEIDEN - Bert Kragtwijk verlaat aan het einde van het basketbaljaar Luba Leiden en zal volgend seizoen weer uitkomen in de eredivisie. De Leidse center heeft een drie jarige verbintenis afgesloten met Miniware Weert. Kragtwijk heeft van het computer bedrijf ook een baan als branch manager aangeboden gekregen en heeft inmiddels ook al een huis uit gezocht in de Noordlimburgse stad. Bert Kragtwijk zal zich weer beschikbaar stellen voor het Ne derlands team, waarvoor hij in voorgaande jaren bedankte omdat het spelen voor Oranje niet viel te combineren met zijn huidige baan. Kragtwijks nieuwe werkgever biedt die mogelijkheid wel. Den Bosch - Groningen S3-74 (45-39). Top- scorers: Den Bosch: Beek 26, Hagens en Kuipers 19 en Reddick 10 punten. Gronin gen: Sheppard 28, Van de 1 17 en Ardon 10 punten. 1.000. i punten. Toeschouwers: Den Helder - Orca's 105-87 (55-44). Topsco rers: Den Helder. Waitman 29, Schilp 23, De Waard 17 punten. Orca's: Johns 33, Rid- J 17 pui derhof 21, Pip) 2.000. 'ipkin 15 punten. Toeschou- Fouten Den Bosch-speler Jelle Esveldt gaat onderuit in een duel met Groninger Appie van der Ark. Esveldt staat op het verlanglijstje van Weert, dat gisteren de Leidse center Bert Kragtwijk voor driejaar vastlegde. (foto anp) Woordvoerder Paul Stokbroers van Weert: „We hebben in decem ber al de eerste contacten gelegd met Bert Kragtwijk, maar toen konden we hem nog geen voldoen de garanties bieden ten aanzien van zijn maatschappelijke loop baan. Bert heeft lang over zijn be slissing nagedacht. We hebben een tweede ronde, flink aantal gesprekken gevoerd en zijn blij dat we nu rond zijn. Kragt wijk betekent een versterking voor Weert". Kragtwijk, vrijdag vader geworden van een gezonde doch ter, wilde gisteravond geen com mentaar geven op zijn 'transfer'. Bij de start van de play-offs heb ben de twee titelfavorieten Den Bosch en Den Helder geen fouten gemaakt. Den Bosch, met hoofd rollen voor de ex-Leiden spelers Beek en Hagens, versloeg het Gro ningse Donar met 93-74 en Den Helder bleef Orca's uit Urk met 105-87 ruim de baas. Morgen is de Den Bosch had gisteravond veel problemen zijn status van topfavo riet waar te maken. Donar was maandag zijn pas enkele weken ge leden binnengehaalde Amerikaan Robert Sanders kwijtgeraakt om dat de door heimwee overmande speler direct naar huis wilde. Spe lend met slechts één Amerikaan bleef Donar tot vijf minuten in de thuisclub maakte in hoog tempo tweede helft op gelijke voet met de korte metten met Orca's dat alleen Bossche ploeg: 49-48. Het restant in de eerste tien minuten behoor- van de wedstrijd was echter toch lijk partij kon bieden, een formaliteit, omdat Donar gaan- Na een 11-19 deweg steeds meer in ademnood tussenstand in Urks voordeel kon raakte. alleen nog Dwayne Johns het tem- In Den Helder was er sprake van po van de thuisclub bijbenen. De veel meer krachtsverschil. De afstraffing was navenant. BELFAST (DPA) - Een auto bom heeft voor de Europese kwalificatiewedstrijd Noord-Ier- land-Engeland in Belfast bijna voor een catastrofe gezorgd. Kort voor het begin van de voetbal wedstrijd, die door 30.000 toe schouwers werd bijgewoond, ex plodeerde de bom op nauwelijks 100 meter van de ingang van het Windsor-stadion. De politie, die scherpe veilig heidsmaatregelen genomen had, ontving kort voor de ontploffing een waarschuwing en kon de omgeving nog juist tijdig ontrui men. De politie houdt de IRA voor de aanslag verantwoorde lijk. „Dit had een van de bloedig ste aanslagen van de IRA kun nen worden. Het is een wonder dat er geen slachtoffers gevallen zijn", verklaarde de politie woordvoerder. De spelers van het Engelse elf tal waren op het moment van de ontploffing al in het stadion. Na de explosie begonnen zij handte- Weert contracteerde in een eer der stadium al international Chris van Dinthen en wil op korte ter mijn nog enkele spelers van naam aantrekken. De club wil binnen twee jaar deelnemen aan de Euro pa Cup en rekent voor volgend sei zoen op een plaats in de play-offs. De Limburgers hebben inmiddels ook al uitgewerkte plannen voor de bouw van een eigen sporthal. Met Kragtwijk (29) verliest Lei den de laatste speler uit het 'gou den tijdperk'. Kragtwijk koos zes jaar geleden bij terugkeer uit Ame rika, waar hij uitkwam voor 01d_ Dominion University, voor het door Ton Boot gecoachte Parker Leiden. Toen Leiden zich vorig jaar noodgedwongen uit de eredi visie terugtrok en inschreef voor de eerste divisie bleef de in Kudel- staart woonachtige Kragtwijk tot veler verbazing zijn club trouw. Dankzij de ervaring en inbreng van Kragtwijk speelde Luba dit sei zoen een belangrijke rol in de kam- pioensstrijd. Leiden-manager Hans Halve maan: „We moeten nu op zoek naar AMSTERDAM (GPD) Een week voor de eerste wed- iemand anders. Het zal moeilijk strijd in de halve finale van het Europa Cup 2-toernooi Sen"ofTlsdTtniethakfeeïstï tegen Real Zaragoza is Ajax zich een hoedje geschrokken, vige forward. Aan spelers uit de In net met 2-0 gewonnen bekerduel tegen Vitesse zag het eredivisie hoeven we daarbij niet er gisteravond even naar uit alsof Ronald Spelbos een te denken. Zoveel geld is er nu ook breuk of een scheurtje in het rechter kuitbeen had opgelo- Sfdhrisie moeten "ondkijtar Pen- Foto's in het hoofdstedelijke Lucas-ziekenhuis wezen want we willen met Leiden vol- echter uit dat de schade meeviel. De eerste diagnose luid- gend seizoen toch een gooi doen de dat de voorstopper een verrekking heeft opgelopen in naar de titel". Volgende week za- terdag rteemt Leiden afscheid van Kragtwijk in de wedstrijd tegen kampioen Gunco, het team van ex- Leidenaar Paul van Solm. keningen uit te delen om de toe schouwers tot rust te brengen. Het is niet de eerste keer dat het Engelse elftal op de korrel geno men wordt door de IRA. Twee jaar geleden probeerde de onder grondse organisatie tevergeefs een aanslag te plegen, toen Enge land in Belfast speelde. De Engelsen lieten niet uit hun evenwicht brengen door de bom. De Noordierse spelers en toe schouwers waren meer ge schokt. Vooral het Noordierse elftal dat ondanks de terugkeer yan coach Billy Bingham onge kend timide voor de dag kwam in de eerste helft en door doel punten van Robson en Waddie een onherstelbare achterstand opliep. In de tweede helft be perkte Engeland zich er toe de voorsprong te consolideren. Door de zege (2-0) bleven de En gelsen in groep 4 ongeslagen. En geland heeft na drie wedstrijden een comfortabele voorsprong op Joegoslavië. BRUSSEL (ANP) - Nico Claessen heeft de kansen van het Belgische elftal op een plaats in de eindronde van het Europees kampioenschap voetbal versterkt. Met drie doel punten had de spits van Totten- ham Hotspur gisteravond in Brus sel een levensgroot aandeel in de belangrijke overwinning (4-1) op Schotland. De Belgen behielden de leiding in groep 7, op de voet gevolgd door Bulgarije dat in Sofia met 2-1 Ierland versloeg. In groep 1 won Spanje met 3-2 van Oosten rijk, terwijl Wales in groep 6 Fin land met 4-0 terugwees. België miste in het Astridpark door blessures Ceulemans, Gerets en Janssen. Er kwamen daardoor bijzonder weinig aanvaardbare combinaties op het weinige gras. Uit één van de geslaagde pogingen ontweek Nico Claessen in de ne gende minuut keurig de Schotse buitenspelval. Beheerst passeerde hij doelman Leighton (1-0). Een misverstand in de Belgische verde diging werd in de 14e minuut door McStay met het hoofd afgestraft (1- 1). Het doelpunt had tot de rust een verlammende uitwerking op het Belgische elftal, dat in die fase blij mocht zijn dat de tegenstander eni ge doelrijpe kansen verprutste. Na de pauze rehabiliteerden de Belgen zich volledig. Tien minuten na de rust gaf Claessen de Belgen wederom de leiding. Demol kopte de bal in de vrije ruimte en Claes sen stond op de juiste plek om Leighton andermaal kansloos te la ten (2-1). Na die treffer bleven de Belgen in de personen van Vercau- teren en Claessen levensgevaarlijk. Een fraaie combinatie tussen Claessen en Desmet werd in de 75e minuut door Vercauteren afgerond (3-1). Tien minuten later was Claes sen present om via het been van de tegenstander Leighton voor de vierde maal te passeren (4-1). Bulgarije Bulgarije heeft in groep 7 van het kwalificatietoernooi voor de eind ronde van het toernooi om het Eu ropees kampioenschap zijn eerste de rechter knieband. Clubarts Otto Stibbe durfde niet met zekerheid te stellen of Spelbos voor de Europa-Cupontmoeting al ROTTERDAM (ANP) - Feyenoord nutten van de kansen. Via Tahama- 3 nog steeds de beste van de rest. Na de ruime zeges .op Den Haag en FC Twente bleek de formatie van Rinus Israel gisteravond ook ster- de verhoudingen ker dan de Rotterdamse nummer twee, Sparta. Daarmee verstevigde weer inzetbaar is. „Op het eerste gezicht vreesden we het ergste, maar nu een fractuur is uitgeslo ten, hoeft het herstel niet lang te duren. Vrijdag en zaterdag wordt Ronald door onze chirurg Groot nog verder bekeken en als het in derdaad blijft bij een verrekking aan de knieband, dan zie ik hem in Zaragoza wel weer spelen". Spelbos werd het slachtoffer van een forse overtreding van Vi tesse's beste speler John van den Brom, die de Ajacied al na een kwartier met gestrekt been tege moet vloog. Scheidsrechter Jaap van der Niet liet de charge onbe straft, omdat hij de voordeelregel toepaste. De kwartfinalewedstrijd tegen derde plaats op de ranglijst. In het nodig gevonden zijn verdediging tweede duel tussen de de teams te versterken met een zesde speler. Hofman gebeurde dat i eerste helft slechts twee maal. Het bleek voldoende. De ruststand gaf de verhoudingen in aantal moge lijkheden redelijk weer. De gasten w waren vooraf duidelijk niet gerust de ploeg uit Rotterdam-Zuid de op een goede afloop. Israel had het de Arnhemmers speelde zich <Tve- rigens af in een gezapige en uiterst vriendschappelijke sfeer. Het on- de Kuip Barendse stond op links, Wijnste- geluk met Spelbos stond volko- het be- kers op rechts, Troost en Monkou in de mandekking en Molenaar moest de kruimels oprapen. Ondanks de versterkte defensie maakte de laatste linie bij Feye noord een weinig betrouwbare in druk. De gasten hadden echter het geluk dat Hiele bij de ontstane mo gelijkheden voor Böckling, Rid- derhof en Ellerman, attent was. Zijn collega aan de andere kant, De DEN HAAG (GPD) Competi tieleider Jan Huijbregts is ui termate bezorgd over het resul taat van de loting voor de halve finales van de KNVB-beker. De kans dat FC Den Haag en Ajax op 15 april als eikaars tegen stander uit de beker rollen heeft Huijbregts doen besluiten deze mogelijkheid op de eerstvolgen de vergadering van het sectie- bestuur betaald voetbal te zul len aankaarten. „Na wat er zich allemaal op 1 maart heeft afgespeeld rond Den Haag-Ajax (25 mensen raakten gewond bij de ontrui ming van het Haagse suppor terevak, waarna het duel werd gestaakt, red.) voorzie ik grote problemen als beide ploegen dit seizoen weer tegen elkaar moe ten spelen. Wat dat betreft ben ik inderdaad uitermate be zorgd, vandaar dat ik deze kwestie binnenkort ter sprake zal brengen bij het sectiebe- stuur". Over mogelijke oplossingen wil de competitieleider zich vooralsnog niet uitlaten, maar vast staat wel dat de mogelijk heid wordt overwogen om Ajax en FC Den Haag bij een eventue le paring de halve finale op een neutraal terrein af te laten werken. i op zichzelf, al vond Van der Niet het nodig om drie gele kaarten te trekken. Trentelman en Bos van Vitesse en de Ajacied Bosman wer den het slachtoffer van het over dreven plichtsbesef van de arbiter. Wie dacht dat het vroege ope ningsdoelpunt van John Bosman er toe zou leiden dat Ajax de Arn hemse underdog wel even onder de voet zou lopen, had het mis. Al- Bij dit duel met Schoenaker liep het nog goed af met Ronald Spelbos (links). Later werd de verdediger van Ajax per brancard geblesseerd afgevoerd, maar de blessure bleek minder ernstig bleek dan werd gevreesd. (foto ANP) We zijn hier in elk geval niet afge gaan en dat geeft vertrouwen voor de competitie, waarin we momen teel niet al te best draaien", aldus Doijee, die het zonder zijn routi niers Schouwenaar, Budding (bei den geblesseerd) en Stafleu (ge schorst) moest doen. Ajax dankte dat niet alleen aan eigen kwaliteiten, ook de frontsol daten van Vitesse kenden hun plaats. Met Rick Talan en de 18-ja- rige Versteeg aan de flanken pro beerde trainer Hans Doijee de thuisploeg met eigen wapens te be strijden. „Maar als je eerlijk bent dan is de kwartfinale natuurlijk het hoogst bereikbare voor een ploeg als Vitesse, zeker als je Ajax loot. Ondanks een vreemde wissel Cruijff, die in zijn ondoorgronde lijkheid uitblinker Witschge naar de kant haalde voor Bergkamp en de voor zondag geschorste Van 't Schip liet staan, verdubbelde de thuisploeg pas een kwartier voor tijd de marge. Jan Wouters stapte over een voorzet van Bosman, waarna Marco van Basten toch nog iets positiefs kon uitrichten. overwinning behaald. In Sofia werd Ierland gisteren in de regen de eerste nederlaag (2-1) toege- bracht.Vier minuten voor de rust slaagden de Bulgaren er voor het eerst in het Ierse bastion te door breken. Sadkov opende de score na schitterend aangeven van Sira- kov (1-0). Zeven minuten na de pauze kwam Ierland fortuinlijk ge lijk. De Bulgaarse doelman Mik- hailov liet op het gladde veld de bal glippen en Manchester United-spe- ler Stapleton was attent (1-1). In de slotfase kon Sirakov in het straf schopgebied alleen gestopt wor den door een overtreding. De door de Portugese arbiter Valente toe gekende strafschop kostte Tanev geen moeite (2-1). Valreep Het Spaanse elftal won gisteren op de valreep met 3-2 in Wenen van Oostenrijk. Door de zege bleef Spanje in groep 1 van het kwalifi catietoernooi ongeslagen. Het heeft twee punten voorsprong op de enige concurrent, Roemenië, die het op 29 april in Boekarest zal ontmoeten. De geraffineerde Spaanse coun ters veroorzaakten meer gevaar dan de voortdurende Oostenrijkse druk op het Spaanse doel. Vooral door de snelheid van in- en aanval ler Eloy, die vanaf de 13e minuut de geblesseerde Butragueno ver ving. De spits van Gijon werd twee keer uitstekend gelanceerd en gaf evenzovele keren Spanje de lei ding. Oostenrijk weigerde beide malen te capituleren en kwam steeds langszij. Voor de rust door Linzmaier, daarna door Polster. Dertien minuten voor het einde kreeg Oostenrijk een numerieke meerderheid. De Zwitserse arbiter Galler stuurde de Spanjaard Chen- do van het veld na twee keer geel. Met tien man slaagde Carrasco van FC Barcelona er luttele seconden voor het einde in de winst toch vei lig te stellen. Wales In groep 6 nam Wales de leiding door in Wrexham Finland met 4-0 te verslaan. De Welshmen verdeel den de doelpunten keurig over bei de helften. Door de overwinning kwam Wales op gelijke hoogte met Tsjechoslowakije en Denemarken. Het trio heeft drie punten uit twee wedstrijden. Van de drie heeft Wa les het beste doelsaldo. In Wrex ham opende Ian Rush onder de ogen van arbiter Van Swieten de score in de zevende minuut. Na een half uur verdubbelde Hodges de voorsprong. Na de pauze troffen Phillips en debutant Jones doel (4- Mede-oprichter van Algemene overleden LEIDEN - Frank van Vliet, mede oprichter van de Leidse korfbal vereniging De Algemene, is dins dag na een langdurig ziekbed •overleden. Hij werd 74 jaar. Frank van Vliet was bij leven en welzijn een groot promotor van het korfbal, een sport die hem zeer na aan het hart lag. Binnen De Alge mene, de club waarvan hij mede oprichter was, verrichtte hij talloze werkzaamheden. Zo was hij gedu rende een kwart eeuw secretaris/ penningmeester en verzorgde hij de toto en lotto voor de vereniging. Voor zijn vele werk bij De Alge mene werd hij benoemd tot erelid. Tevens was hij Lid van Verdienste van de afdeling Rijndelfland en drager van de zilveren ere-medaille verbonden aan de Orde van Orarye Nassau. Goeij, zag er wat dat betreft minder leen de weer opgetrommelde Rob goed uit. Bij de eerste treffer werd Witschge, die de scholier Berg- hij verrast door een boogbal kamp de bank Tahamata. Die had ook geen ande- Sonny Silooy maakten aanstalten DEN HAAG (GPD) FC Den re mogelijkheid met Diliberto op om het kwaliteitsverschil niet al- Haag en Excelsior slagen er dit sei- zijn hielen. De bal kwam volgens leen op papier tot uitdrukking te z°en maar niet in een wedstrijd de lijnrechter via de binnenkant laten komen. Witschge verzond voor de volle negentig minuten te- van de paal achter de fijn en weer vanaf de linkerflank het ene voor- gen elkaar uit te spelen. In novem- terug in het veld. zetje na het andere, maar trof het ber vorig jaar moest het onderlinge Bij het doelpunt van Hofman, niet dat Marco van Basten deze competitieduel al na 56 minuten een hard schot van de rand straf- avond een broertje dood had aan worden gestaakt nadat verzorger schopgebied, reageerde de Sparta- luchtduels. Silooy kon zich onder- Toon IJzerdoorn van Exceslior goalie te traag. Zijn beste redding scheiden nadat Spelbos op de door een voorwerp uit het vak verrichtte De Goeij op de straf- brancard was weggedragen en de Tahamata. De Feye- doorgaans zo sobere linksback schop noorder kreeg die kans nadat De door~Cruijff in het centrum Kant een lob van Been, na matig verdediging werd geposteerd. uitkomen van De Goeij, uit het doel had geslagen. In de tweede helft haalde Hiele zijn ploeg ongeschonden door het half uur, dat de storm van Sparta duurde. Hij reageerde attent op in zetten van Lengkeek en Böckling. Schamel „Schop je er binnen de Haagse supporters aan zijn hoofd was verwond. Het treffen de gisteravond in het Haagse Zuiderpark met als inzet een plaats in de halve finale van de KNVB- beker, duurde dit keer nog korter. Eén helft om precies te zijn. In die 45 minuten werd niet alleen de van de wedstrijd geen kaart meer te verkrijgen aan de loketten. Na overleg met de gemeente was voor het kwartfinaleduel tegen Excel sior in zoverre een uitzondering ge maakt dat tot gisteravond zes uur nog wel een toegangsbewijs aan de poort kón worden gekocht. FC Den Haag had het met name aan Remco Boere te danken dat voor het tweede achtereenvolgen- i de halve finale van de KNVB-beker werd bereikt. De spits, afgelopen seizoen nog top scorer in de eerste divisie, werd medio februari voor de laatste keer opgenomen in de basis van Den Haag, maar mocht zich gister avond dan eindelijk weer. eens waarmaken. „Reservespelers kla gen onafgebroken", aldus Van de Meent, „dus heb ik tegen 'm ge- minuut of tien twee of drie in, dan kom je eindstand vastgelegd (3-1 over een dood punt heen en krijgt voordeel van FC Den Haag), het publiek een fijne show voorge- het „Dit altijd lastig. Toen Monkou na een van de vele schoteld", verontschuldigde Johan lijf-aan-lijf-gevechten met. Leng- Cruijff zich voor de schamele op keek, die als spits voor meer ge- voering van zijn vaar zorgde dan als middenvelder, soort wedstrijden naar de grond trok, restte zelfs Samengeperst tussen Malmö, Grie- Blankenstein niets anders dan een kenland, PSV en Zaragoza is het' penalty te geven. Ridderhof liet de logisch dat de spelers het iets ge- ideale mogelijkheid zijn ploeg in makkelijker opnemen. Je kan van de 69e minut dichterbij Feyenoord tevoren praten als Brugman, de te brengen, liggen. Dat Diliberto in scherpte blijft doorgaans afwezig, de laatste minuut de stand alsnog Het enige positieve was dat we tot 1-2 terugbracht, deerde nie- achterin nauwelijks een kans heb- mand. ben weggegeven". bleken ook de spelers nog bereid iets van hun kunnen te laten zien. Het was dat scheidsrechter Jan Keizer zich na rust aan de regle menten moest houden, anders had de Volendammer zeker voortijdig afgefloten wegens wanprestatie. Tot ieders verrassing waren er toch nog 4200 toeschouwers op het duel in het kille Zuiderpark afge komen. Als gevolg van het op 1 maart jongstleden gestaakte duel tegen Ajax, waarbij 25 gewonden vielen, is in Den Haag op de dag SITTARD (ANP) - Waar de vedetten van het Nederlands voetbal het in een week twee keer zeer nadrukkelijk hebben laten afweten, passen ver wijten aan Fortuna Sittard en FC Groningen nauwelijks. Maar de fouten van gisteravond in de kwartfinale van de bekerstrijd in Sittard hebben wel degelijk het duel in Gronings voordeel beslist (1-2). De belangrijkste misser was van de Sittardse doelman Chris Körver, die na een vrije trap van Eykelkamp de bal uit de vingers liet glippen. McDonald laat dergelij ke blunders niet onbestraft. Het doelpunt leidde tot een blind offensief van Fortuna, waarbij de drift het verstand volledig verdrong. De tweede treffer, van De Koek was dan ook een logisch gevolg van het ongeremd vooruit voetballen van de Limburgers. De tegentreffer van Linford, die goed profijt trok van een van de zeldza me momenten van onzekerheid in de verdediging van Groningen, viel negen minuten voor tijd. En dit was een van de spaarzame momenten dat de degelijk spelende laatste lijn van de Groningers moeite had met het doelloze gedraaf van Fortuna dat in de voorgaande tachtig minuten slechts één keer een kans had weten uit te spelen. zegd dat hij myn ongefijk van avond dan maar moest bewijzen". Boere greep die kans met beide handen aan en scoorde tweemaal, een keer met een kopbal uit een hoekschop (1-0), de tweede keer met een keihard schot in de rech terbovenhoek. Dat doelpunt bete kende meteen de nekslag voor Ex celsior, dat een minuut daarvoor nog de ilussie koesterde terug in de wedstrijd te komen. Nadat Heini Otto een grove verdedigingsfout van Clumper optimaal had afge straft (2-0), tikte Cees Schapen donk uit een doorgekopte hoek schop de bal binnen. Hoewel Excelsior in de tweede helft nog wat kansjes kreeg (Beu kers knalde via het lichaam van Hagenaar Purvis tegen de lat) en trainer Henk Wullems deze later aangreep om van een knullige ne derlaag te spreken („We verliezen door twee persoonlijke fouten aan onze kant, niet door de kracht van Den Haag"), kreeg de wedstrijd daarmee een juiste uitslag. FC Den Haag had recht op een vervolg in het bekertoernooi, omdat het de eerste helft veel agressiever en doortastender speelde en daarmee de doorslaggevende basis legde voor de uiteindelijke zege.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21