Monument voor Alphense joden Islamitische slager in Alphen wil af van Leidse concurrent Kritiek op ontslagbeleid Alphens arbeidsbureau Kans om te laten zien wat er bij ons Kwaliteitsverschil bij Dwinger Sportdag tegen polio DONDERDAG 2 APRIL 1987 LEIDSCH m DAGBLAt 'Kom in de Kas' in Woubrugge verwacht stroom bezoekers WOUBRUGGE - De mensen laten zien wat er gebeurt achter de gla zen wanden van de kas. Dat is het doel van 'Kom in de Kas', een open dag van telers in de glastuinbouw. Deze dag wordt dit jaar voor de tiende maal georganiseerd. Wou brugge doet echter voor de eerste keer mee. Tom Groot, directeur van de Woubrugse kwekerij Noli- na: "Het is een presenteren van het vak op een goede manier". Belangstellenden kunnen in 24 regio's terecht op ruim driehon derd kwekerijen. In Woubrugge doen alle glastuinders mee op één na. Groot: "Niet omdat hij het niet wil, maar uit praktische overwe gingen. Daar zijn de paden tussen de gewassen in zo smal, dat je er onmogelijk publiek tussendoor kunt laten lopen zonder de planten te beschadigen". "We zijn vreselijk blij met Kom in de Kas", vertelt Tom Groot. "Ie dereen is razend enthousiast. An dere jaren werd het evenement georganiseerd in Ter Aar, Roelofa- rendsveen of een andere plaats in de regio. Nu krijgen de tuinders uit Woubrugge de kans om te laten zien wat er gebeurt. Veel mensen hebben echt geen idee wat zich af speelt in de kassen. Die glazen huisjes kennen ze allemaal wel". Als voorbeeld noemt hij de auto matisering. "Ik denk dat mensen zich niet realiseren wat er nog valt te automatiseren aan een kas. Ze denken dat daar niet anders ge beurt dan plantjes potten en ver potten". Groot loopt naar een grote kas op zijn terrein en wijst naar een robot die daar driftig potjes vult en ver volgens op de juiste afstand naast elkaar zet. "Volgens veel mensen kost automatisering hoogstens ar beidsplaatsen. Als jij planten in potten zet, moet je daar je hoofd bijhouden. Als jij echter alleen maar potjes naast elkaar moet neerzetten, ben je maar wat blij als een machine dat werk van je over neemt. Het werk dat de mensen niet leuk vinden, maar toch moet gebeuren. Dèt moet je automatise ren". "Het lijkt allemaal heel mooi als je het zo ziet, maar in de glastuin- Dronken èn ook geen rijbewijs HAARLEMMERMEER - Een 18- jarige Amsterdammer heeft giste ren van de politie in Haarlemmer meer een proces-verbaal gekregen voor het opgeven van een valse naam en het besturen van een auto zonder rijbewijs. Bovendien kreeg hij een rijverbod van drie uur. De Amsterdammer was op de rijksweg A-4 aangehouden omdat hij slingerend over de weg reed met zijn personenauto. Op het poli tiebureau in Hoofddorp gaf hij de naam van zijn 20-jarige broer op, die bij hem in de auto had gezeten. Na enige tijd meldde de broer zich aan het bureau enm daar bleek dat de 18-jarige bestuurder de naam van zijn oudere broer had opgege- bouw hebben we geen reden ho sanna te roepen. De hele agrari sche sector staat onder druk; wij dus ook. Neem nu bij voorbeeld de rozenkweek. Met moederdag zijn de prijzen gedaald en tot nu toe heb ik ze niet meer zien stijgen". "Ook met personeel loopt het niet lekker. Je kunt heel moeilijk mensen krijgen. Ja, ik weet dat het ministerie van sociale zaken heeft gezegd dat dit ligt aan slechte ar beidsomstandigheden, lange werk tijden en slechte lonen. Ik vind dat grote onzin. Waar ze dat vandaan halen, weet ik niet. Het is een steek in de rug van mensen die de glas tuinbouw willen promoten". "Het gebeurt inderdaad wel eens dat langer moet worden doorge werkt. Als plotseling de zon gaat schijnen en de bloemen uitkomen, moet je wel. Je kunt die bloemen niet laten uitbloeien. Die moeten eraf. Je werkt met levende din gen". "Ook het argument dat de lonen te laag zijn, is flauwekul. Ik heb een werknemer gehad die wegwil- de, maar uiteindelijk bleef omdat hij er in salaris zo veel op achteruit ging. Dan vraag ik je". De organisatoren doen verder niets met het tweede lustrum van Kom in de Kas. Ook de scholen worden niet betrokken bij het eve nement. Groot hierover: "Veel mensen komen in gezinsverband, zodat het toch al een gebeuren is waar kinderen bij zijn. Belangrijk voor ons is ook niet het lustrum, maar het enthousiasme van het pu bliek. De mensen hebben echt be- meer Kweker Tom Groot: "Belangrijk langstelling voor de dingen. Dat werkt heel plezierig". Het zijn echter niet alleen buiten staanders die komen kijken. Ook kwekers gaan op bezoek bij colle ga's die Kom in de Kas organise ren. "Dat is ook iets heel leuks", aldus Groot. Hij verwacht twee tot drieduizend bezoekers. "Of het ook zover komt, is nog maar de vraag. Voorgaande jaren hadden we het weer mee". En met een blik op de stralend blauwe lucht: "Ik hoop dat het zo blijft". Niet ongelukken in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphen heeft geen plaatsen meer met extra gevaarlijke ver keerssituaties. Dit blijkt uit het jaarverslag van de politie. De zogenaamde 'zwarte plekken' die de gemeente had, zijn vorig jaar opgeruimd. Het totaal aan tal ongevallen bleef ongeveer gelijk aan dat van het jaar er- In 1986 gebeurden 1093 onge lukken waarbij 177 mensen ge wond raakten en vier personen overleden. Fietsers en brom fietsers tussen de 12 en 24 jaar vormden 28 procent van de ge wonden. Frappant was dat brokkenmakers geen verschil maakten tussen zomer en win ter. Ook de 'zondagsrijders' hielden zich keurig: op die dag gebeurden de minste ongeluk ken. Bijna de helft van alle brok ken werd veroorzaakt doordat automobilisten geen voorrang verleenden, onvoldoende af stand hielden, de bocht ver keerd namen of een foute par- keermanoeuvre maakten. Voor de overige ongevallen noemt de politie liefst 46 andere oorza ken. ALPHEN AAN DEN RIJN - Ter nagedachtenis aan de jodenvervol ging wordt in Alphen gestreefd naar de oprichting van een monu ment voor dez,e slachtoffers bij de rotonde van de Prins Bernhard- laan. Op die plaats, het huidige ijs baanterrein, werden tijdens de Duitse bezetting de overgebleven 38 joodse inwoners van de gemeen te verzameld voor veelal hun laat ste treinreis naar de diverse con centratiekampen. Slechts twee van hen hebben de oorlogsjaren over leefd. De Alphense stichting Herden king Joodse Vervolgingsslachtof fers is pas begonnen en heeft zich ten doel gesteld het joodse verle den van Alphen nadrukkelijk on der de aandacht van het publiek te brengen. Een joods monument is slechts een voorbeeld; er zit nog een boek met de plaatselijke jood se geschiedschrijving aan te ko men en jaarlijks worden de slacht- Geschiedschrijving op komst offers van de volkerenmoord her dacht op de Oosterbegraafplaats. "De gemeente Alphen heeft erg weinig gedaan om de herinnering aan haar joodse inwoners levend te houden. Dat is een nare zaak", al dus S. Speijer (62), een van de ini tiatiefnemers voor de stichting. In de tweede wereldoorlog is hij on dergedoken en kon zo ontsnappen aqn de concentratiekampen. Hfi drijft in Alphen een handel in tweedehands kleding. "We willen de geschiedenis weer boven water halen met de hulp van Alphenaren en daarbij een oproep doen aan de bevolking mee te hel pen aan een bescheiden monu ment voor de herdenking van de miljoenen slachtoffers van de ver volging. Alphen gaat prat op zijn Romeins verleden en dan mag er ook aandacht zijn voor een joods verleden", aldus Speijer. In het bestuur van de nieuwe stichting zit ook de in Alphen ge boren en getogen en inmiddels ge wezen middenstander J.H. Kelder man (66). Vanuit zijn juwelierswin kel op de hoek van de Van Man- dersloostraat met de Van Boetze- laerstraat zag hij hoe de joodse be volking in de oorlogsjaren door de Duitsers werd weggevoerd. Kel derman: "Ik heb die dag zo bewust meegemaakt. Dat blijft aan je kna gen en is iets wat me drijft". De andere bestuursleden zijn de Alphenaren G. Koning (57) en L.R.A.G. de Brouwer (40). De groep heeft vorig jaar bij de doden herdenking al een eigen herden king georganiseerd voor de joodse slachtoffers. Ook dit jaar staat op 4 mei een dergelijke herdenking op stapel bij de Oosterbegraafplaats. Bij een daarheen overgeplaatste gedenksteen van de oude joodse begraafplaats aan de Aarkade wor den enige minuten stilte in acht ge- DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN - De isla mitische slagerij aan de Al phense Aarkade die afgelo pen vrijdag werd geopend, moet zo snel mogelijk weer dicht. S. El Yamani, de isla mitische slager van de Sint Jorisstraat, eiste dat giste ren in kort geding bij de Haagse rechtbank. Bij monde van zijn advocaat, mr. M.A. Meijer, stelde El Yamani dat de nieuwe slagerij, eigendom van de Leidenaar Driss Abdales die in zijn woonplaats ook al een slagerij heeft, geen vestigingsvergunning heeft en die ook niet zal krijgen. Is lamieten die een slagerij willen be ginnen, hoeven niet in het bezit te zijn van alle papieren. Wel moeten ze aantonen dat ze vakbekwaam zijn om zich te mogen vestigen. Een tweede voorwaarde voor een vestigingsvergunning is het voor handen zijn van een potentiële klantenkring. Per 1666 moslims mag er in een gemeente één islami tische slagerij worden gevestigd. De advocaat van Driss Abdales, mr. Kalkman, betoogde dat deze bepaling niet te strikt moest wor den toegepast. "Alphen heeft een regiofunctie voor 200.000 mensen. Het lijkt me sterk dat bij die 200.000 onvoldoende moslims zit ten. Bovendien kopen ook Neder landers bij mijn cliënt". De advo caat zei verder dat Driss Abdales de zaak had geopend na verzoeken van klanten uit de Alphense regio. Mr. Meijer had aan die medede lingen weinig boodschap. "Het aantal moslims in Alphen - 1016 - is ruim onder de grens voor één slager, laat staan voor twee. Feit is dat hij geen vestigingsvergunning heeft en ook niet zal krijgen door het te geringe aantal moslims", zei zij. Over de cijfers bestond overi gens verwarring. Volgens Kalk man waren er in Alphen alleen al 1178 Marokkanen, zodat het aantal moslims veel hoger zou liggen. Hij vroeg rechtbankpresident mr. R.R. Portheine om voorlopig de zaak aan te houden, zodat hij de tijd krijgt het pjreciese aantal moslims uit te zoeken in Alphen en omge ving. Volgende week woensdag doet Portheine uitspraak en dan zal bla ken of Kalkman de tijd krijgt voor het onderzoek. Aquarellen in Rhijnkade elf kade 11 in Alphen. Openingstijden: dinsdag tot en met zaterdag van 10 tot 17.30 uur. Vrijdag van 10 tot 21 uur. Tot 1 mei. ALPHEN AAN DElf RIJN - De tentoonstelling van de Amster damse kunstenares Sonja Dwin ger in galerie Rhijnkade elf laat nogal wat kwaliteitsverschil zien. De expositie die zestig werken omvat, is ruwweg te ver delen in drie onderdelen: stille vens. dierenportretten en por tretten van menselijke figuren. De stillevens van voornamelijk bloemen zijn bijzonder even wichtig opgebouwd. Vlak- en kleurverdeling zijn perfect. Vor men zijn heel fijn geschilderd. Dwinger geeft blijk van een uit stekende techniekbeheersing. Aquarel is een moeilijke tech niek. De verf loopt makkelijk uit en droogt bijzonder snel, waar door correcties niet of nauwe lijks kunnen worden aange bracht. De stillevens van Dwinger zijn mooi transparant gebleven, ter wijl de kleuren toch duidelijk van licht naar donker verlopen. Ook de uitsparingen - de wit ge houden delen van de aquarel - zijn trefzeker bepaald en zorgen voor een uiterst subtiele licht werking. Een aantal schilderijen vind ik dan ook heel esthetisch, maar vooral knap gemaakt. Juist dèt staat me echter ook weer wat tegen. Het brengt iets teweeg van een technisch hoogstandje, wat een mooi beeld oplevert," maar emotioneel wel erg aan de opper vlakte blijft. Meer nog als plaatjes ervaar ik de dierenportretten. Deze be staan onder andere uit aquarel len van een ezel, guanico's, ka melen en pauwen. Dwinger ge bruikt hierbij dezelfde techniek als bij de stillevens. Een kameel of struisvogel wordt bijvoor beeld geschilderd in bruine tin ten, waarbij weer veel vlakken hun vorm ontlenen aan de uit sparingen in wit. Het idee dat deze aquarellen het beter zouden doen als illu straties is niet geheel onge rechtvaardigd. In het boekje Een beter dier (te verkrijgen bij de ga lerie) waarin gedichten zijn opge nomen over poezen, heeft Sonja Dwinger bij elk gedicht een aquarel gemaakt. En deze illu- Lelies van Sonja Dwingers, te zien in Rhijnkade elf. (foto Nanno Bioupot) straties zijn inderdaad bijzonder treffend. Ze zijn eenvoudig ge houden, maar juist daardoor heel mooi. De dieren als pure aquarel ge schilderd vind ik echter te sum mier. Er gaat geen gevoel van le ven van uit. De afgebeelde die ren staan stil, soms gegroepeerd, maar zonder een spoor van na tuurlijke beweging of omgeving. Er is weinig eigens te bespeuren en dat ervaar ik als een gemis. In de gang van de galerie han gen portretten van menselijke modellen. De subtiele wijze van uitbeelden, zoals bij de stillevens en toch ook wel bij de dierenpor tretten, heeft hier plaats gemaakt voor een veel grovere penseel streek. Een aantal portretten zijn in felle kleuren geschilderd, wat de voorstelling doorgaans helaas geen goed doet. Er wordt hier door niet gewonnen aan expres sie. Het geheel wordt eerder overdadig. Bovendien lopen de kleuren vaak vlekkerig in elkaar over en ook dat maakt de schil derijen niet harmonieuzer. De aardigste portretten vind ik nog die eenvoudig van opzet zijn en waarvan het kleurgebruik terug houdend is. NELLIE VAN BEUSEKOM Ondernemers: ontslag buitenlandse werknemers moeilijker ALPHEN/NOORDWIJK - De kri tischer beschouwing van ontslag- vergunningen voor buitenlandse werknemers bij het gewestelijk ar beidsbureau (GAB) in Alphen is bij ondernemers in het verkeerde keelgat geschoten. De aankondi ging daarvan in het beleidsplan van het GAB zou volgens deze in stelling evenwel alleen zijn be doeld als signaal voor de werkge vers in de regio, teneinde de moei lijke positie van buitenlanders op de arbeidsmarkt te betrekken bij een aanvraag voor ontslag. De directeur van het Alphense GAB, H. van Smaalen, houdt vast aan de juistheid van zijn beleid. Dit in reactie op de aanval op dit beleid in een hoofdredactioneel artikel in het tweewekelijks nieuwsblad On dernemend Rijnland van de Noordwijkse uitgeverij Buijze Pers. Hoofdredacteur L.J.M. Buij ze omschrijft daarin de beleidswij ziging van het Alphense GAB als een 'kolossale fout' en 'stomweg ondoelmatig'. Directeur Van Smaalen: "Dat is de demagogie vanuit het ondernemersstand- punt". Gedupeerd Volgens Buijze helpt het arbeids bureau de werkzoekenden onder de etnische minderheden van de wal in de sloot. Buijze: "De moge lijkheid optimaal van het ontslag recht gebruik te maken, is voor een gezond bedrijf onmisbaar. Nu het Alphense arbeidsbureau moeilij ker doet bij behandeling van be paalde ontslagaanvragen, kan het bedrijfsleven als geheel in de regio Alphen daardoor slechts worden gedupeerd". Verderop: "Bovendien zal de werknemer, die in plaats van de extra te beschermen 'buitenlan ders' zijn baan verliest, niet voor het beleid van het arbeidsbureau applaudiseren". En ook: "Als werkgever in de regio Alphen zou je juist kunnen besluiten om nu zulke werknemers (buitenlanders, red.) maar niet meer in dienst te ne men. Stel je voor, dat je bedrijf- eens moet inkrimpen." Nauw GAB-directeur Van Smaalen vindt dat Buijze de zaak opzettelijk vanuit een verkeerde hoek bekijkt: "De buitenlandse werknemers in de samenleving komen meer en meer in het nauw. De kans om na ontslag opnieuw aan werk te ko men is vrij gering. Een werkgever behoort naar dat slechte perspec tief op de arbeidsmarkt te kijken. Rekening houden met de belangen ALPHEN AAN DEN RIJN - Sportteams van acht Alphense bedrijven proberen zaterdag zoveel mogelijk geld bij elkaar te krijgen voor de actie 'Polio de wereld uit'. De bedrijfssportdag wordt georganiseerd door de Rotaryclub Alphen-Woubrugge en wordt gehouden in sporthal De Arena in Alphen. Nu nog sterven in ontwikkelingslanden jaarlijks 50.000 kinderen aan polio. Elk jaar komen er in die landen 3,5 miljoen gehandicapte kinderen bij als gevolg van besmettelijke ziekten, waarvan kinderverlamming de Als Rotary International in het jaar 2005 het honderdjarig bestaan viert, wil deze kring van serviceclubs dat voor alle kinderen in de wereld een immunisatieprogramma tegen polio is uitgevoerd. Daar is 120 miljoen dollar voor nodig. De 325 Nederlandse Rotaryclubs willen daarvan 15 miljoen gulden inzamelen. De Rotary Alphen-Woubrugge draagt daaraan bij met de organisatie van de bedrijfssportdag. De dag wordt 's ochtends om tien voor negen geopend door burgemeester D. Brouwer de Koning van Woubrugge. van de werknemer is zelfs onder deel van het ontslagrecht". Overigens zijn bij het Alphense arbeidsbureau het eerste kwartaal van dit jaar 112 beslissingen geno men over ontslagaanvragen. Iri 92 gevallen is toestemming gegeven, twintig verzoeken zijn geweigerd. In zeven gevallen betrof het aan vragen voor buitenlandse werkne- mers. De werkgevers gaven allen frequent ziekteverzuim aan als re den voor beëindiging van het dienstverband. Vijf ontslagaanvra gen werden toegekend. Ruim tweeduizend handtekeningen Chileense familie ALPHEN AAN DEN RIJN - Al meer dan tweeduizend mensen uit Alphen of directe omgeving heb ben steun betuigd aan de Chileen se familie Cisterna. Het sinds enige jaren in Alphen wonende gezin - vader, moeder en vier kinderen - wordt met uitzetting uit Nederland bedreigd. Hun aanvraag om poli tiek asiel is steeds afgewezen. Binnenkort, verwacht wordt over een week of drie, beslist de Raad van State waarschijnlijk defi nitief over uitzetting. In dat geval probeert een Alphense actiegroep staatssecretaris Korte-Van Hemel van justitie met een handtekenin genactie te bewegen het verblijf van de familie Cisterna toch te ge dogen. Die mogelijkheid bestaat namelijk, als zij onder druk van de publieke opinie tot de conclusie komt dat het eigenlijk niet aan vaardbaar is om het gezin terug te sturen. Vader Rigoberto Cisterna is bang dat hij niet lang in leven wordt gelaten als hij moet terugke ren naar zijn land, waar hij in 1982 vandaan vluchtte wegens het regi me van Pinochet. Op druk bezochte plaatsen in Al phen verzamelde de actiegroep meer dan tweeduizend handteke ningen. De acties, waar zich ook scholen en andere organisaties voor inzetten, gaan komende we ken door. DONDERDAG Leiden Schouwburg - Astor Piazolla en zijn quintet, 20.15 uur. Laktheater - De vergiftigde appel met 'Niet doen sneeuwwitje', 20.30 uur. 'LVC - Breestraat, carnaval der zieles- mart, 21.30 uur. Centrum EX '85 - Koppenhinksteeg, speel- en ontrhoetingsavond voor 'zoe kers en vinders', 20.00 uur. Pelikaanhof - Pelikaanstraat, discussie avond met als onderwerp 'De arbeids markt voor historice', 20.00 uur. Fraktiekamer PvdA - Breestraat 125, in loopspreekuur, 19.00-21.00 uur. Troef - Stationsweg 32, voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20.00-21.30 uur, inl. 149324/216180. Leiderdorp Muzenhof- Gordijnsingel, klaverjassen en sjoelen bij buurtvereniging De Bui tengewonen, 20.00 uur. VRIJDAG Leiden De Waag - slotmanifestatie Latijns- Amerikaans project van de Streekmu- ziekschool, 20.30 uur. Aula Dr. van Voorthuysenschool - Mar- nixstraat 104, ruilavond ruilclub Ko- ningskerk, 19.00-22.00 uur. Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan 67, instuif voor kinderen 4-12 jaar, 15.15-17.00 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 27 maart tot vr 3 april door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, Lei den, tel. 120502. Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. i di. 10-12.30; woe. 13.30-16 e.. do. 18.30-20.30 uur. AMBULANCE - Tel. 071-212121. S.O.S.-DIENST - Telefonische hulp dienst voor degenen die in moeilijkhe den verkeren, dag en nacht: tel. 071- 125202. BURGERKAADSLIEDEN - Breestraat 92, tel. 071-254142, spreekuurtijden: maandag van 11-12 uur; dinsdag en woensdag van 11-12.30, alleen op af- spraak, donderdag van 18.30-20 uur vrijdag van 9.30-10.30 uur, voor buiten landse v TERMINALE THUISZORG: vrijwilli- gers-hulp van de stichting Terminale Thuiszorg kan aangevraagd worden via tel. 071-175350. STICHTING DE WERKWIJZER Bernhardstraat 3, Leiderdorp, elke laat ste maandag van de maand spreekuur voor startende ondernemers, 10-12 uur, tel. 071-891426 071-130775. DIERENHULPDIENST- regio Leiden - hulpverlening aan dieren in nood, ver voer naar een dierenarts, vogelasiel, tel. 071-174141.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 20