actief in vrije tijd Groeiende bloedbank krijgt minder ruimte in nieuw AZL Veel vraag naar bloedstelpende preparaten Personeel van EBR onderbreekt werk dinsdag uur lang Project interculturele lessen komt niet echt van de grond Inval politie en LTD bij confectie- atelier Werknemer verijdelt diefstal geldkistje LEIDEN - Ruim veertien maan den nadat het Academisch Zieken huis Leiden bezit nam van de nieuwbouw, maakt nu ook de Leidse bloedbank de overstap. De bloedbank verruilt vandaag het on derkomen in de barakken op het AZL-terrein, beter bekend als ge bouw 23, voor een spiksplinter nieuwe ruimte in het laboratorium- gebouw van de nieuwbouw aan de Plesmanlaan. door Simone van Driel Op de derde verdieping heeft de bloedbank samen met de afdeling Immunohaematologie en het bloedtransfusielaboratorium de beschikking over ongeveer 2200 vierkante meter. Vanaf volgende week zullen donors zich dan ook aan de Plesmanlaan moeten ver voegen voor keuring en afname van bloed. De verhuizing van het bloed transfusielaboratorium en de afde ling Immunohaematologie voltrok zich een klein half jaar geleden al, maar de bloedbank bleef met de keuring en de afname nog even achter. Het was wel de bedoeling dat de bloedbank direct meever huisde, maar volgens medisch-di- recteur J.G. Eernisse was die da tum uiteindelijk niet haalbaar om dat de aanleg van het parkeerter rein ten behoeve van de bloed bank, onder meer door de aanhou dende vorst, langer op zich liet wachten dan was voorzien. "Veel donors komen met de auto en het is niet billijk ze op te roepen en ver volgens hele einden te laten lopen omdat z.e hier hun auto niet kwijt kunnen. We hebben dus gewacht tot het parkeerterrein klaar was". Omdat de bloedbank over een ei gen ingang beschikt, blijft mensen die er lopend of per fiets naar toe komen, een tijdrovende zoektocht 'door de nieuwbouw van het AZL bespaard. Voor fietsers is de bloed bank het gemakkelijkst te berei ken via de Plesmanlaan of de oude ingang van het AZL aan de Rijns- burgerweg. Mensen die lopend ko men, kunnen vanaf het centraal station de voetgangerspassage van het AZL nemen, waarna borden de weg verder wijzen. Ruimte Instellingen die vérhuizen zien in dat. feit doorgaans aanleiding voor vreugde, zeker als ze van iets ouds iets nieuws betrekken. "De ruimte is mooier en we gaan er wel degelijk op vooruit", is ook Eernis se verheugd. "En voor het zieken huis is het een voordeel dat alles onder één dak zit. Daar hebben ze dan ook zo'n gigantisch gebouw voor neergezet". Bezwaren ziet hij echter ook, waarbij vooral de beschikbare hoe veelheid ruimte punt van kritiek is. "Voor de keuringen hebben we al tijd gebruik gemaakt van gebouw 5 van het AZL", zegt Eernisse. "Op een keuringsavond hebben we meestal zo'n 250 mensen en die moeten vaak lang wachten voor ze aan de beurt zijn. Om die wachten den op te vangen, hadden we in ge bouw 5 meer ruimte dan in het nieuwe gebouw. Hier kunnen we zoveel mensen niet bergen. Tenzij we, net als toen we in het begin maar over één kamertje in gebouw 30 beschikten, 'naar de gang uitwij ken. We moeten het keuringssys teem gedeeltelijk op een andere leest schoeien". Een mogelijkheid hiertoe is om, anders dan de bloedbank nu doet, een donor niet tot zo'n vier weken, maar vlak voor de donatie te keu ren. Nadeel daarvan is volgens Eer- nisse dat de 'testerij' al gauw 3,5 uur in beslag neemt. "Wij verwer- ken heel veel 'dagverse' produk- ten: we halen fracties uit het bloed die niet allemaal even houdbaar zijn. Het aantal testen dat op bloed moet worden gedaan wordt echter groter - de testen op hepatitis b- virus en op antilichamen tegen het aidsverwekkend virus zijn er bij voorbeeld bijgekomen - en als we het testen vlak na de donatie moe ten doen, komen we in de knel met de mogelijkheid om het bloed tij dig af te leveren". Voordeel heeft een keuring zo kort mogelijk vóór donatie ook. Het is namelijk moge lijk dat ménsen, wier bloed vier weken tevoren is goedgekeurd, in de periode tot de donatie iets onder de leden hebben gekregen. "Het is dus een afwegen van de voor- en nadelen", aldus Eernisse. Geknok Wie één blik in de wachtruimte werpt, begrijpt dat de zorg van de medisch directeur dat het nieuwe gebouw niet berekend is op lange rijen wachtenden, niét overdreven is. Die wachtruimte is ook nog ge vestigd op de plaats die op de bouwtekeningen als 'gang' stond aangeduid. En van de toch al spaarzame vierkante meters is nog meer afgeknabbeld door de aanwe zigheid van een omvangrijke pijp, die zijn oorsprong twee verdiepin gen lager vindt. "Een luchtverver singspij p voor de dierenstallen hier beneden", zegt Eernisse enigs zins zuur. "Het zouden eerst twee kleine pijpjes worden". Het werd dus een zuil die de plaats van toch zeker vier stoelen inneemt. Dat de bloedbank in de nieuwe behuizing met ruimtenood heeft te kampen, heeft alles te maken met bezuinigingen. Eernisse: "In het destijds opgestelde programma van eisen stond dat we in dit ge bouw niet meer ruimte zouden krijgen dan we in het oude hadden. Het ministerie heeft van die capa citeit echter tien procent afgetrok ken. Wij hebben toen onmiddellijk geroepen: er zit groei in de bloed bank en daarin moeten we mee gaan. Kijk, toen de plannen voor de nieuwbouw de definitieve vor men kregen, zaten we - dat zijn de stichting, de afdeling en het labora torium samen - nog met 105 men sen in de tent. Nu al met 150, want alles breidde uit; de bloedbank heeft nog steeds te maken met een toename van donoren en van be werking van bloed. Uiteindelijk heeft ons geknok wel iets opgele verd, namelijk dat we minder ruimte hoefden in te leveren dan die tien procent". Van gelijkblij vende, laat staan meer ruimte was dus geen sprake. Eernisse en de zij nen hebben zich er evenwel in ge schikt. En even afgezien van dat ruimtegebrek, beschikt de bloed bank in het laboratoriumgebouw over.een fris ogend en goed geou tilleerd onderkomen. Uitbreiding Nog niet genoemd nadeel van de verhuizing is dat volgens Eernisse de uitbreidingsmogelijkheden ni hil zijn. "Het feit dat het AZL be stond uit een aantal paviljoens - die helaas niet door loopbruggen met elkaar verbonden waren - be tekende dat er waar nodig per een heid kon worden uitgebreid. Als wij nog eens uitbreiding nodig zou den hebben, kan dat niet hier. Daarvoor zullen we buiten dit ge bouw moeten gaan". Eernisse relativeert zijn kritiek op het nieuwe onderkomen uitein delijk met de opmerking dat "ik wellicht wat klagerig overkom, maar ik heb het hier nog steeds pri ma naar mijn zin". Zorgen heeft hij desalniettemin wel. Zorgen zijn er bijvoorbeeld wat betreft de vraag naar zogenoemde thrombocyten- preparaten die structureel toe neemt. Bedroeg de omzet daarvan in 1985 nog 9000, vorig jaar was dat al 13.500 en de eerste drie maanden van dit jaar is het verbruik ervan ten opzichte van 1986 met nog eens 15 procent gestegen. De preparaten, die een bloedstel pende functie hebben, zijn nodig bij de behandeling van leukemie en ten behoeve van beenmerg transplantaties. De bloedbank le vert ze graag, vertelt Eernisse, maar probleem is volgens hem dat voor het maken van die preparaten de aanvoer van vers bloed is ver eist. "De omzet was berekend op 9000 preparaten per jaar, niemand had op die toename gerekend. Maar de mogelijkheden en de noodzaak van intensievere behan deling zijn er nu eenmaal. We wil len wel meer leveren, maar dat kunnen we niet aan. De vraag moet dus niet veel hoger worden". LEIDEN - Leiden leverde gisteren een verlate,bijdrage aan de nationale boomplantdag. Ruim honderd leerlin gen van de hoogste groepen van de basisscholen Marnix van Sint Aldegonde, de Leidse Houtschool, de Singel en de Beatrixschool, plantten samen met de medewerkers van de gemeentelijke directie groen zo'n 600 nieuwe bomen en struiken in het noordelijk deel van de Leidse Hout. Op de 'echte' plantdag, vorige week woensdag, waren er acties in het basisonderwijs en hielden duizenden ouders hun kinderen, thuis. Aangezien boomplant dag vooral eenjeugdfestijn moet zijnis besloten in Leiden het planten een week uit te stellen. (foto Jan Holvast) Yoga Ontspanning, licht bewegen en ademhalings- en concentratie-oe feningen. Het zijn onderdelen van een kennismakingscursus hatha yoga, die Marianne van Heek de komende maanden geeft De cursus wordt gegeven op dins dagen van 19.00 tot 20.00 uur en vrijdagen van 10.00 tot 11.00 uur in het Natuurgeneeskundig Cen trum Cheiron, Middelstegracht 89-L. De lessen beginnen vanaf 7 april. Aanmeldingen en infor matie bij Marianne van Heek, tel. 071-144013 (tussen 10.00 en 12.00 op werkdagen bereikbaar). Fietsers De Echte Nederlandse Fietsers bond (ENFB) zoekt vrijwilligers voor de vierde Leidse fiets-info- markt over vakantiefietsen in bin nen- en buitenland die op 18 april wordt gehouden. De nadruk ligt op individuele voorlichting en daar om wil de ENFB gebruik maken van de kennis en diensten van men sen die uit eigen ervaring kunnen vertellen over voorzieningen in ver schillende landen. Belangstellen den kunnen contact opnemen met Theo Kromwijk (tel 174252, Theo van der Poel (02523-73649) of Ed- win Seldenthuis (124784 of schrij ven naar ENFB F ietsinfomarkt, postbus 80, 2300 AB Leiden. Toneel In buurthuis Morschwijck aan de Topaaslaan 19 wordt vrijdag de klucht Markus en de Water man opgevoerd. De hoofdrol in dit stuk in drie bedrijven wordt gespeeld door Ron Honsbeek. Het stuk is ook geschikt voor wat ou dere kinderen. Aanvang is 20.00 Hortus Met ingang van zaterdag zal de Hortus Botanicus aan het Ra penburg weer geopend zijn. De tuin is geopend van 9.00 tot 17.00 uur. De kassen zijn geopend van 10.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 15.00 uur. Vanaf vandaag is de Clusiustuin op werkdagen van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.00 uur voor publiek toegankelijk zijn. Rondvaart Vereniging Oud-Leiden maakt zaterdag een vaartocht door Lei den. Om 10.00 uur wordt bij de Rembrandsbrug ingescheept. De tocht gaat voornamelijk langs de Singels en zal ook enkele grach ten invaren. Bij deze tocht wordt een deskundige toelichting gege ven. De excursie eindigt rond 12.00 uur. Voor informatie tel. 140203. LEIDEN - Het personeel van het Energiebedrief Rijnland onder breekt dinsdag het werk voor een uur. Het publiek zal weinig mer ken van de actie; de Zloketten blij ven geopend en de storingsdienst verleent normaal service. "Het is een publieksvriendelijke actie, die binnen het bedrijf blijft", aldus B. van Egmond van de AbvaKabo. Het personeel sluit vanaf 7 april geen wanbetalers meer af. De actie is een protest tegen het uitblijven van antwoorden op vra gen die het personeel in een resolu tie aan het college van beheer van het energiebedrijf heeft gesteld. Het personeel wil dat de arbeids voorwaarden verbeteren. De afge lopen jaren zijn de bezuinigingen op de salarissen van het overheids personeel ook voor de werknemers van het EBR doorgevoerd. Dit zijn echter geen echte bezuinigingen, omdat de besparingen aan de re serves van het energiebedrijf wor den toegevoegd. De werknemers van het EBR willen nu dat de verbetering van hun arbeidsvoorwaarden uit de re serves worden betaald. Het college van beheer van het EBR stelt ech ter dat de minister van binnenland se zaken dit niet toestaat. Het colle ge zal hier overigens binnenkort een gesprek met de minister over hebben. Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Nadine dv. J. Lack en E. Zwartveld, Sandrien Christine dv. J.N. van Bemmel en W.C.M. Jongene- len, Sander zv. H.E. de Zee en L. Zwart, Gerarda Johanna Cornelia dv. J. van der Berg en C.A.T. Konijn, Pim zv. A.J. van Noort en E.M. Kastermans, Desmond Ward Gilbert North zv. D.G.N, van Eps en A.G. Schouten, Mandy Patricia dv. J.A. van Elk en M.E. Dragon, Alper zv. H. Pat en S. Cengiz, Lisa Maria dv. T.J. van Haastregt en C.W.M. Koot, Leen- dert zv. L. van Beele en G. van Beelen, Fatima dv. M. Taoufik en M. Dchich, Es ther Maria dv. W. Heemskerk en H.4 Guijt, Anna Cornelia dv. R.W. Bliek en G. Opmeer, Aghlaja Esselien Maria dv. Y.E. Parami, Kim dv. M.L. Hamaker, Tim zv. P. Buitelaar en M. de Mink. Overleden: T.E. Driesse, geb. 27-3-1917 vrl. echtg. van C.J. Ruyrok, J. Barends, geb. 3-6-1917 man, J.P. van der Linden, geb. 5-12-1899, A.G. van der Poel. geb 5-7-1919 vrl. geh. gew. met N.A. Lom- merse, A.M. van Zeist, geb. 6-7-1913 vrl. echtg. van C.N. Rusman, P.A. van der Burg, geb. 6-3-1924 man, J.A.M. Blijle- vens. geb. 6-1-1944 man, W.P. Broers, geb. 26-2-1938 man, G. Bavelaar, geb. 20- 1-1925 man, J. Brouwer geb. 15-6-1907 vrl., M. Leeflang geb. 30-12-1921 man. zal toenemen omdat het aantal bui tenlandse kinderen in basischolen groter wordt. Het college van B W vindt dat het aantal activiteiten binnen het onderwijsvoorrangsge- bied erg groot is. Verder vraagt het gemeentebestuur zich af in hoever re extra aandacht voor leerlingen hun achterstand echt vermindert. De resultaten van de projecten in het ovg zijn nog niet bekend. In een advies aan het ministerie van onderwijs oordeelt de gemeen te in principe positief over de voortzetting van de projecten in het ovg. Wel wordt het bestuur ge vraagd zo" spoedig mogelijk met een overzicht van de resultaten van de'achterstandsprojecten op tafel te komen. De raadscommissie on derwijs ging gisteravond akkoord met dit collegevoorstel. Het ovg bestaat uit de wijken Noorderkwartier, Slaaghwijk, De Kooi een deel van de binnenstad en het aansluitende deel van Lei derdorp. Welzijnsinstellingen en basisscholen kregen in 1986 voor onder meer het bevorderen van le zen, tweede taalonderwijs, huis werkbegeleiding en het begeleiden van buitenlandse kinderen subsi dies van de ministeries van wvc en onderwijs en de gemeente. LEIDEN - De Loon-Technische Dienst (LTD) heeft gistermiddag, samen met de politie, een inval ge daan bij het confectie-atelier Fun- da in Olgacomplex aan de Evert- senstraat. Van de 30 gecontroleer de werknemers bleken 15 niet over een arbeidsvergunning te beschik ken. Van die groep verblijven er 11 illegaal in ons land. Voorts hebben rechercheurs van de Leidse sociale dienst in het bedrijf, 12 personen aangehouden die een uitkering hebben. Aanvankelijk waren er 18 perso nen die niet onmiddellijk konden aantonen aan de LTD van het mi nisterie van economische zaken, dat ze over de goede papieren be schikten. Van drie bleken de pa pieren later in orde te zijn. De poli tie, die alleen bekijkt of iemand over de juiste verblijfspapieren be schikt, heeft van de 11 illegaal ver blijvende personen er 7 in Leiden vastgehouden. De overigen zijn naar de politiebureaus in Katwijk, Rotterdam en Den Haag gebracht. In februari vorig jaar heeft de LTD bij een inval in hetzelfde bedrijf twee illegalen aangehouden. doorbreking geïntegreerd in het gewone onderwijs is tot nu toe niet van de grond gekomen. Bij de in voering van het onderwij svoor- rangsgebied waren er op veel ba sisscholen te weinig buitenlandse leerlingen. Op de vraag waarom het met de invoering van roldoor- brekend onderwijs niet is gelukt, moet ik het antwoord schuldig blij ven", aldus M. Taal van het bestuur van het ovg. De verwachting is dat het inter cultureel onderwijs in de toekomst Medisch-directeur J.G. Eernisse van de bloedbank, die vandaag verhuist AZL. "Door het ruimtegebrek moet het keuringssysteem op een andere naar een mooier maar Icleiner onderkomen in de nieuwbouw van het leest worden geschoeid". (foto Hoivasti LEIDEN - Een werknemer van een bedrijf aan de Valkenburgseweg heeft na een wilde achtervolging de diefstal van een geldkistje kunnen verijdelen. Een 30-jarige Leidenaar pikte gistermiddag om 13.00 uur een kistje uit het kantoor. Dit werd ontdekt door een 37-jarige werknemer uit Voorschoten die met de auto de achtervolging inzette. Op de Haagse Schouwweg werd de dief klemgereden. Uit wanhoop sprong de man met kistje en al in de Rijn. De achtervolger stond hem echter aan de andere kant van het water op te wachten. De dief bedreigde de werknemer met een beitel die overigens weinig indruk maakte. De Voorschotenaar deelde een paar klappen uit en haalde het kistje uit de handen van de dief en ging terug naar het bedrijf. De brugwachter, die van alles getuige was geweest had de politie gea larmeerd. Een gearriveerde motoragent wist niét wat er aan de hand was en heeft de naam en adres van de Leidenaar opgenomen en hem heen gezonden. De dief, die een bekende van de politie is, zal over deze zaak nog gehoord worden. LEIDEN - Met de invoering van roldoofbrekende en interculturele lessen in het onderwij svoorrangs- gebied (ovg) wil het niet echt luk ken. De basisscholen die bezig zijn met projecten voor kinderen die een achterstand hebben, zijn voor namelijk geïnteresseerd in extra taal- en rekenlessen. De scholen kunnen kiezen voor maar één extra aandachtspunt en dat leidt ertoe dat emancipatie binnen het onder- wijs uit de boot dreigt te vallen. "Intercultureel onderwijs en rol-

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19