Winkeliers Noord-Hofland willen nieuw parkeerterrein Bouwt Warmond sporthal straks uit 'zandgeld'? Toekomstig beheer eiland Koudenhoorn baart zorgen ACHTERGROND Maalderij wellicht nog dit jaar weg Wassenaar wil dorpsgezicht beschermen DONDERDAG 2 APRIL 1987 WARMOND - Per 1 januari 1988 zal de gemeente Warmond zijn grond- en zandwinningsbedrijf opheffen. Een vooral boekhoud kundige ingreep die toch grote gevolgen zal hebben voor de ge- meentefinanciën. De ogen van velen zijn vooral gericht op de 1,6 miljoen gulden aan 'zandgeld' die dan deel zullen uitmaken van de algemene middelen van de ge meente. Geen der dorpspolitici heeft zich al hardop uitgelaten over dat geld, uitgezonderd CDA-raadslid Bonnet tijdens de begrotingsbehandelingen. Maar het heeft er alle schijn van dat met dat geld de nieuwe sporthal met multi-functionele vloer, zo dat ook de verenigingen er ge bruik van kunnen maken, zal worden bekostigd. Het grond en zandwinningsbe drijf werd in de jaren zestig, toen het aloude bestemmingsplan Zwanburg werd uitgevoerd, op gericht. Met het project waren miljoenen guldens gemoeid. Be langrijkste transactie was zonder meer de verkoop door de ge meente van het recht om in 't Joppe zand te winnen. Dat lever de dertig miljoen gulden op. Al dat geld, zo legt gemeentesecre taris Zoetemelk uit, bracht de ge meente liever ergens apart onder dan het "te laten verdrinken in het grote geheel van de algemene dienst". Waarmee de oprichting van het grond- en zandwinnings bedrijf een feit was. door Wim Koevoet De gemeente is altijd voorzich tig omgesprongen met de zand- opbrengsten. Het was meer uit zondering dan regel dat er aan het grond- en zandwinningsbe drijf gelden werden onttrokken met een andere bestemming dan het recreatie-eiland Kouden- hoorn. De keren dat het toch ge beurde, betrof het onder meer de vernieuwing van de riolering in het dorp en de reconstructie van de Dorpsstraat. Voornoemde voorzichtigheid was ook gebo den. Warmond is maar een kleine gemeente dat met Koudenhoorn enorme lasten op zich nam. De toekomst van het eiland diende tot in de lengte der dagen te wor den veiliggesteld. Per 1 januari 1986 hield de zandwinning op. Dat het grond en zandwinningsbedrijf eerst twee jaar nadien zal worden op geheven, heeft te maken met het feit dat de gemeente tot die da tum nog werken moet uitvoeren. Gedacht moet hierbij worden aan bij voorbeeld de geplande re creatieve voorzieningen op de boezemkade van de Zwanbur- gerpolder. Bij de opheffing van het grond en zandwinningsbedrijf komt er zo'n 5,3 miljoen gulden 'vrij'. Daarvan zal 3,7 miljoen worden ondergebracht in een zogeheten afkoopsom. Met dat geld en de opbrengsten van d? beleggingen dient het beheer van Kouden hoorn te worden bekostigd. De andere 1,6 miljoen zijn 'vrij' om te besteden. Geen link In de raadscommissie finan ciën is de link tussen die 1,6 mil joen gulden en de sporthal niet gelegd. Toch werd over beide za ken - afzonderlijk - gesproken. De commissie had geen moeite om zich achter de principe-uit spraak van B en W te scharen dat het dom zou zijn om de bestaan de sportzaal de Klim-Op te reno veren. Daarvoor zou 7 ton nodig zijn. Daarvoor heb je bij wijze van spreken al bijna een nieuwe. Er kwam nauwelijks of geen dis cussie op gang over de vraag van B en W om toestemming voor een planologisch en financieel onderzoek naar de mogelijkhe den van een nieuwe sporthal. Dat onderzoek komt er gewoon. Aan gemeentesecretaris Zoete melk de vraag of B en W inder daad flie 1,6 miljoen gulden op het oog hebben bij de bouw van de sporthal met multi-functione- le vloer. Het is even stil. Dan zegt hij: "Het behoort tot de mogelijk heden". Hij voegt er onmiddel lijk aan toe: "Je moet wel van me aannemen dat we nog geen cij fertje op papier hebben gezet. Dat zou ook veel te prematuur zijn. De gemeenteraad voelde zich overvallen toen wij vorig jaar in één keer met het hele plan voor de verbouwing van het ge meentehuis kwamen. Vandaar dat we met die sporthal telkens van die kleine stapjes nemen". Zoetemelk gaat toch nog wat verder. "Het ligt natuurlijk wel voor de hand om met de zandop- brengsten de sporthal te betalen. Per slot van rekening heeft de gemeente Noordwijkerhout zo ook zijn Schelft-sporthal bekos tigd. Laat ik het zo zeggen: de Warmondse sporthal kan niet zonder een greep uit de reserves te doen, worden betaald". En die 1,6 miljoen gulden vormen zo'n reserve. Belangrijk in dit verband is weer het dorpscentrum 't Tref punt. Zoals bekend heeft de eige naar van dit gebouw, de kerke- raad van de hervormde gemeen te, laten weten de exploitatielas ten niet meer te kunnen dragen. De huurcontracten met de to neel- en muziekclubs zijn in prin cipe per 1 maart j.l. opgezegd. Toen de kerkeraad een en an der bekend maakte, trad de ge meente direct in contact met de hervormden. Het overleg tussen gemeente en kerkeraad is nog altijd gaan de. Er komt nog niet veel over naar buiten toe. Gemeentesecre taris Zoetemelk klinkt echter ge ruststellend. Volgens hem is al les aan het overleg constructief. Uit de context van zijn verhaal wordt duidelijk dat B en W en de kerkeraad overeenstemming proberen te bereiken "oVer een subsidie die de gemeente aan de kerkeraad wil verlenen opdat de ze het nog even kan uitzingen met 't Trefpunt. Alles wijst erop dat dit een tijdelijke, misschien zelfs eenmalige subsidie zal zijn. Want zoals de kaarten er nu voor liggen kan al in 1988 de eerste paal de grond in van het zo felbe geerde multi-functionele com plex. In het overleg met de ker keraad zal hoogstwaarschijnlijk ook de planologische kant van de zaak niet onbesproken blij ven. Zoals bekend-is er al menige ballon opgelaten over de plaats van de hal. De ballon met als op schrift 'achter 't Trefpunt' is nog het minste aantal keren doorge prikt. En laat nu net voor die plek ook overleg met de kerke raad nodig zijn. En zo valt alles mooi samen: het geld is er al, de noodzaak om het complex te bouwen groeit en met één gesprekspartner kunnen meerdere vliegen in één klap te worden geslagen. Dit alles kan toch moeilijk toeval worden ge noemd. ZOETERWOUDE - Het ziet er naar uil dat in 1987 d.e graanmaal- derij Fa. J. v.d. Poel' van de Wei- poortseweg in Zoeterwoude zal verdwijnen. Wegens gebrek aan een opvolger zal het bedrijf wor den verkocht aan een soortgelijke onderneming in Koudekerk. Voor de gemeente Zoeterwoude bete kent dit het einde van meer dan tien jaar durende moeilijkheden met dit bedrijf. Van gemeentezijde wenste men dat de graanmaalderij zou verdwijnen vanwege de scha de en het gevaar veroorzaakt door het zware vrachtverkeer. Ook de provincie drong aan op de verdwij ning van het bedrijf. In de commissievergadering voor de ruimtelijke ordening toon de men zich tevreden met deze be drijfsbeëindiging. In de onderhan delingen met de gemeente had de heer Van der Poel erop gestaan dat de grote schuur zou blijven be staan vanwege de gevoelswaarde. Hij was in dit gebouw ruim 50 jaar geleden met zijn bedrijf begonnen. Tegen de sloop van de silo en alle andere gebouwen was geen be zwaar. Het plan is om daarvoor in de plaats 2 bungalows te bouwen voor familieleden. De grote schuur zal dienst gaan doen als hobby ruimte voor een van de zoons. Hij wil daar old-timers op niet-com- merciële basis gaan restaureren. En juist tegen dit laatste hadden alle fracties grote bezwaren. Men voelde er weinig voor om aan deze schuur officieel een bedrijfsbe- stemming te geven, zoals een van de voorwaarden van de overeen komst luidt. Juist door deze be stemming is het mogelijk dat er zich mettertijd wederom een onge wenst bedrijf vestigd, werd er ge suggereerd. Ook de wethouder zag dit gevaar en hij beloofde te onder zoeken hoe de gemeente kan voor komen dat een niet gewenst bedrijf zich daar vestigt. Overigens was een ieder het erover eens dat de bouw van woningen, mits aange past aan de omgeving, verre de voorkeur verdient boven de nu aanwezige bedrijfsbebouwing. Vrijwel alle raadsleden toonden zich niet erg gelukkig met de ge volgde procedure in deze zaak. Men vond dat van enige inspraak van de zijde van de commissie geen sprake was, want men kon niet anders doen dan kennisnemen van de overeenkomst tussen de ge meente en het bedrijf. De heer Rin- gersma (PZ) vertolkte de gevoe lens van de commissie door te vra gen om een discussie over het ont- werpbestemmingsplan landelijk gebied. In deze bespreking kan dan duidelijk worden wat de raad wenst als er sprake is van bedrijfs beëindiging. B. en W kunnen dan -in hun onderhandelingen rekening houden met verlangens van de raadsleden. WD Warmond:Afkoopsom niet genoeg WARMOND - Zullen de apart bewaarde ruim 3,7 miljoen gulden uit het War mondse grond- en zandwin ningsbedrag en de opbreng sten van de beleggingen van dat bedrag voldoende zijn om het beheer van het recreatie-eiland Kouden hoorn "eeuwigdurend" te kunnen bekostigen? CDA-wethouder van Schagen (fi nanciën) denkt van wel en ook bij Progressief Warmond denkt met dat de toekomst van het trotse be zit veilig is gesteld. WD-raadslid de Vos echter is somber gestemd. In de raadscommissie financiën liet de liberaal zich pessimistisch uit over die afkoopsom van 3,7 mil joen gulden. "Ik kan me niet voor stellen dat we het met dat bedrag redden". Hij heeft in het beheersplan van het eiland tal van onzekerheden ontdekt. Neem het riet. Voor het jaarlijks maaien en verbranden daarvan denken burgemeester en wethouders van Warmond 873 uur per jaar, een loonpost derhalve van 30.000 gulden per jaar, nodig te hebben. Voor het riet is nog maar 300 uur nodig als er vorst is en be trouwbaar ijs waar vanaf het dan kan worden gemaaid. Omdat het zowel kan vriezen als dooien blij ven B en W liever van die 873 uur uitgaan. In de verdere toekomst, zo heeft de Heidemij aangetoond, is er voor het riet wel 1338 uur nodig, Poppentheater Het Voorschotens poppenthea ter 'Wellus-Nietus' brengt komen de zaterdag, 4 april, de voorstelling 'De Tentkarromobiel' voor het voetlicht. Plaats van handeling is het theater aan de Marijkelaan 4 m Voorschoten. De voorstelling is be doeld voor kinderen van 4 tot 11 jaar. Aanvang half drie. Graag van tevoren reserveren via telefoon nummer 01717-8361. Rijntamboers De rommelmarkt die de Zoeter- woudse drumfanfare 'De Rijntam- boers' onlangs hield, heeft het be drag van 1500 gulden opgebracht. De vereniging kan overigens nog steeds nieuwe leden gebruiken en nodigt belangstellenden uit om op donderdagavond in 'De Eenden kooi' aan de Rijndijk te komen kij ken. Jazzconcert Het 'Francine Blokkwintet' ver zorgt aanstaande zaterdag een jazz concert in de Hollandsche Tuyn, Hoofdstraat 24 in Leiderdorp. Het kwintet doet dat op uitnodiging van de plaatselijke jazzclub 'De Wagenschuur'. Aanvang van het concert negen uur 's avonds, toe gang zes gulden. Matinee Stichting 'The Mellow Tones' verzorgt komende zondag, 5 april, een muzikale matinee waar bezoe kers kunnen luisteren en een dans je kunnen maken. Er is non-stop live muziek van 'The Mellow To nes', terwijl organist Wim van Wei zen in de pauzes sfeermuziek ver zorgt. Iedereen is zondag welkom bij deze matinee in buurtcentrum Kerkehout, Charlottestraat 5 in Wassenaar, tussen twee en vijf Uur. Concert Henny Ravestein (viool), Hans Stoop (klarinet) en Henk Briër (piano) verzorgen aanstaande vrij dag een concert in het Wassenaars cultureel centrum 'Warenar', Kerk straat 75. Aan dit concert verleent ook een vocaal ensemble, bestaan de uit leerlingen van Leny Ste vens-Ridderhof, medewerking. Er worden werken ten gehore ge bracht van Schumann, Brahms, El- gar en Katchaturian. Aanvang kwart over acht 's avonds. Kaarten zijn onder andere verkrijgbaar bij 'Warenar' en bij het Gemeentekan toor aan de Johan de Wittstraat. Warmonds ei De Vereniging 'Het Oude Raad huis' in Warmond organiseert van 4 tot en met 23 april haar traditio nele paasexpositie. Er is werk te zien van Tiny Banken, Jos van Beek, Lenie Boekhout, Corry Dou- ma, Mien Ferguson. Leny Horssen, Tjitske Konijn, Meta Müller en Jo sé Reisen. De exposanten laten eie ren zien die op negen verschillende manieren zijn beschilderd of be werkt. Gietklei-eieren, uitgeblazen eieren van kwartel, duif, kip of gans zijn kunstig bewerkt. Wie een van deze technieken zelf eens ter hand wil nemen is welkom op 13 april, acht uur 's avonds, in het Ou de Raadhuis aan de Dorpsstraat 36. Daar zal Meta Müller onderricht geven in de door haarzelf ontwik kelde techniek met gebruik van kaarsvet. Meebrengen: een pen seel, zes uitgeblazen eieren, een restje kaarsvet en een waxinelicht je. De tentoonstelling zelf wordt za terdag om vier uur geopend en is te zien op woensdag, donderdag, zon dag en Tweede Paasdag van twee tot vier, alsmede op zaterdagen van elf tot vier uur. «r Het Wassenaarse Plein. Nu nog vol met 'blik', in de toekomst leeg? WASSENAAR - De bewoners en winkeliers van de Wassenaarse Schoolstraat, Plein en Berkheistraat mo gen meepraten over de inrichting van hun straten, die er nu slecht en onveilig bijliggen. Dje gemeente wil herbestraten. parkeerverbodszones instellen en snel- heidsbeperkende maatregelen nemen in dit stukje be schermd dorpsgezicht tot aan de Luifelbaan. Een echte beslissing valt echter pas na de inspraak avond op 13 april in de grote zaal van het Dorpscen trum aan de Schoolstraat. Gemeentelijke vertegen woordigers geven daar aan de hand van tekeningen nadere uitleg en wisselen van gedachte over de uitvoe ring. "Er zal een zorgvuldige afweging van belangen moeten plaatsvinden. Vervolgens worden de voors- en tegens voorgelegd aan de raadscommissie(s), die zich straks definitief zullen uitspreken", zo staat in een brief aan bewoners en winkeliers. Mensen die op de avond verhinderd zijn of vooraf informatie willen hebben, kunnen bellen met O.W.G. Leget van civiele werken. Zijn directe nummer in het gemeentekantoor is 22266. In april 1985 is er ook al een informatie-bijeenkomst geweest over de plannen. De gemeentelijke plannen zijn daarna echter op losse schroeven komen te staan. De Schoolstraatbrand zorgde voor extra complicaties. Meer werk voor brandweer VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense brandweer is vorig jaar 100 keer uitgerukt, 24 keer meer dan in 1985 en 19 keer meer dan vorig jaar. Het aantal hulpverleningen bleef hierbij constant, maar hét aantal brandmeldingen liep op van 30 in 1985 tot 65 in 1986. In beide jaren lag de totale schade rond de 400.000 gulden. In 1985 werd dat voornamelijk veroorzaakt door branden in enke le woonhuizen, een kapsalon en een garagebedrijf. In 1986 werden twee woonhuizen, een kantine, een buurthuis en een schuur bescha digd. Bovendien waren er brandjes in papier- en vuilcontainers en huishoudelijke ongelukjes, zoals een vlam in de pan en vuurtjes in de wasmachine. Ook moest de brandweer de afgelopen zomer verschillende keren een berm brand langs de spoorbaan blussen. Toch is er meer dan blussen al leen. In de afgelopen jaren hebben de mannen vogels uit schoorste nen gehaald, olie en blokken beton van rijbanen getild, water uit kel ders gepompt en opgetreden bij explosiegevaar. VOORSCHOTEN - Aan de 'dorpse' kant van het Voor- schotense winkelcentrum Noord-Hofland moet een nieuw parkeerterrein komen voor tien tot twintig auto's. In de minimumvariant wordt de twee meter brede berm langs het speelterrein aan de Jan Evertsenlaan een beetje aange tast, in de maximumvariant wordt een stukje van het speel terrein voor kinderen opgeof ferd. Dit blijkt uit plannen van de win keliersvereniging, die zij enkele maanden voor de feestelijke hero pening in juni hebben gepresen teerd. Samen met de eigenaar Del ta Lloyd willen zij de parkeerplaat sen terug die verloren zouden zijn gegaan achter de Spar. De parkeer plaatsen die er aan de noordkant bijkomen zijn geen goed alterna tief. "Veel mensen komen nu een maal van de andere kant", zegt R. Achterkamp, voorzitter van de winkeliersvereniging. Volgens een ambtenaar maken de plannen weinig kans. Er is geen geld voor, het bestemmingsplan staat een dergelijk parkeerplaatsje niet toe en en in het verleden heb ben de partijen altijd afgesproken dat het parkeren aan de noordkant geconcentreerd moet worden. Daar komt naast hoofdingang een hele aparte inrit met parkeerplaat sen. "Ik denk dan ook dat het win kelend publiek weinig behoefte heeft aan een kleine parkeerplaats bij een zijingang", zegt de ambte naar, vooruitlopend op zijn officië le advies aan burgemeester en wet houders. Hij verwacht dat dit advies nega tief zal zijn, maar geeft aan dat het woord 'nee' geen eeuwigheids waarde hoeft te hebben. Wanneer na een jaar mocht blijken dat er toch behoefte is aan extra parkeer gelegenheid aan de zuidkant, kan daar nog altijd over worden ge praat. Volgens de ambtenaar is nog niet goed te voorspellen hoe het Het speelplaats je achter het Voorschotense winkelcentrum Noord-Hofland. Winkeliers willen parkeergele genheid op of naast dit plekje voor de jeugd. (foto w. Dijkman» winkelcentrum zich zal ontwikke len. De winkeliers beamen dat, maar zijn over het algemeen positief ge stemd over het centrum na de mil joenenverbouwing. Het aanbod in de dagelijkse goederen is vrij com pleet, zeker wanneer er een drogist bij komt een kaas- annex noten- boer. Ook een winkel met luxe sportartikelen en een stomerij/tex tielzaak zijn zeer welkom. Volgens Achterkamp zijn er belangstellen den, maar is de 'huismakelaar' nog in onderhandeling. Over de relatie met eigenaar Del ta Lloyd is hij voor het eerst sinds lange tijd positief. De zo omstre den stijging van de servicekosten is van de baan nu het centrum bin nen de tochtsluizen geen verwar ming krijgt. En de huurprijs van 185 gulden per vierkante meter verkoopoppervlak per jaar noemt hij "zeer redelijk". Deze prijzen lig gen lager dan in eerste aanzet de bedoeling was en steken gunstig af bij de huurkosten in het Leidse winkelcentrum 'Stevensbloem'. Daar moeten winkeliers 235 gul den per jaar per vierkante meter betalen, volgens Achterkamp. De winkelier zou voor geen goud willen ruilen. "Het assortiment en de service van 'Noord-Hofland' zijn absoluut bestand tegen de aan trekkingskracht van een Digros of Albert Heyn", zegt hij. Ook vindt hij zijn centrum gezelliger: galerij en met leuke koepels tegenover "een Leids tochtgat". Bovendien zou het winkelgebeuren in de aan grenzende wijk Stevenshof voor moeders met een fiets moeilijk te bereiken zijn, zolang de tunnel bij station De Vink nog niet klaar is. Op zaterdagen kunnen de Voor schotense gezinnen wel met de au to naar Digros en Albert Heyn in de Stevenshof gaan, maar daar zou vooral het Voorschotense dorps centrum onder lijden. "De grote boodschappen deed men toch al niet hier", verklaart Achterkamp, die tot zijn vreugde heeft bemerkt dat die trend iets lijkt te worden bijgebogen. "Ik heb niet de indruk dat de Eurospar met zijn voorwinkeltjes slecht is of slecht loopt", zegt hij voorzichtig. En zijn eigen doe-het-zelf-winkel draait in dit lauwe seizoen "zeer goed". Het enige echte slachtoffer lijkt drogist Van Groen. Hij verloor een kort geding over huurpenningen en moest van eigenaar Delta Lloyd verdwijnen. De man die vanaf het begin in het centrum heeft gezeten, doet nu nering in Bodegraven. een loonpost van 55.000 guldén. Dat is B en W te gortig. Om de kos ten van het verwerken van het riet te kop in te drukken, stellen B en W voor als er ijs ligt eigen mensen voor het riet in te schakelen. Is er geen ijs, dan wil het dagelijks be stuur van de gemeente gewoon een jaar overslaan. Is er na driejaar nog altijd geen ijs, dan zal het werk worden uitbesteed. WD-raadslid de Vos vraagt zich af: "Wat doen we nu als er helemaal geen ijs meer Onzekerheid Een andere onzekerheid betreft wat De Vos "de infrastructuur" van het eiland noemt. Destijds is besloten om op de gebouwen die op Koudenhoorn zijn verrezen, het beheersgebouw bij voor beeld, niet af te schrijven. Wethouder van Schagen legt nog eens uit waarom niet: "Uitgangspunt was dat we bij de inrichting van het eiland niet zouden sparen voor de generaties na ons. Verder zorgden we er wel voor dat de gebouwen op het ei land gebouwen waren die lang zul len mee gaan". De Vós: "Ik vind het toch vreemd dat we niet op die gebouwen afschrijven. Ik bedoel: steigers slijten. Niets is toch eeu wigdurend". Wethouder van Schagen kan na tuurlijk geen keiharde garanties geven. "In een afkoopsom kun je niet overal rekening mee houden". Toch acht hij die 3,7 miljoen "reëel". Over drie jaar wordt weer bekeken of de som bijstelling be hoeft. De Vos (VVD): pessimistisch over de afkoopsom van 3,7 miljoen... (foto Wim Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 18